Donderdag 22 Augustas 1929 No. 197 172* Jaargang De Kroonjuweelen.; BINNENLAND DE SCHELDE. DE WEIGERING VAN MR, VAN SCHAIK. Mr. J. R. H. van Schaik deelt iin „De Tijd" mede, om 'welke redenen hij be zwaar heeft gemaakt in het door jhr. Ruys te vormen kabinet (als minister van arbeid, handel en nijverheid) zit ting te - nemen. DE ALASTRIM. FEUILLETON (The crinkled Crown). BRIAND EN STRESEMANN VOOR DE RADIO. HET NATIONAAL MIDDEN- STANDSCONGRE& PRESENTIEGELDEN VOOR DE AMSTERDAMSCHE RAADS LEDEN. NEDERLANDSCHE JAARBEURS. HET TWENTHE-RIJNKANAAL. DE LANDARBEIDERSSTAKING IN HET NOORDEN. VOORTGAANDE TRUSTVORMING. CENSUUR IN NEDERLAND. UIT STAD EN PROVINCIE 129. ten- ïr- Iche ete- tcr acht I ge" te- Iden lliek dat ex- te iPPij laats der en gen, lee- loo t- en zal [•aart in- aer- pen- gsoh I ver- H en da* |te,ur Taat- Inste een II de Iving |zijtn, de rken linen lacht 1 af- iaa- Ts, ling rori bef' |cie— 3I<- irdij- de Indie- \bef- I val- |ben. ,D#- we- legen [end te lacht ladSr Itori- It te |r de bui- |(Ka- func- bij |rden W". Ilotte 1 zich reeds dat tot lank- lliclf- pkeh,. en |ende ge*. lissiu- Rijk leeld. It. Inter'- onder J toen, Is dus jntal- loEE, De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen van .17 regels 2.10, elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling, Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. 1MB KONINGIN BIJ »E MANOEUVRES. Onder een zwaar bewolkte lucht, waaruit de regen langzaam neersijpelde bracht vanmorgen vroeg de Koningin een bezoek aan de manoeuvres op de Yel-uvre. H. M. werd rondgeleid en voorgelicht doo»' overste van Andel. De correspondent van de N. R. C. te Brussel melldt, dat de dienst Onder houd van de Zeeschelde, die de vaargeu len beneden de Kr ui s sch an sisl'ui s van 8 op 8.50 meter bij laag water heeft ge bracht, nu zal trachten, door middel' van baggerwerken, de diepte van het vaar water te Bath op 9 meter te brengen. Met deze werken blijkt reeds begonnen te zipi. „Nog daargelaten", schrijft hij, „dat deze functie mij niet voldoende aantrok, meende ik mijzelf de vereischte deskun digheid te moeten ontzeggen, om! haar te kunnen vervullen op eene wijjz(©, die mij geboden scheen. Uitsluitend oni deze reden heb ik voor het mij gedaan aajn- zoek bedankt." Naar men zich herinnert, had het Volk beweerd, dat de weigering was uit gelokt door het behoud van jhr. de Geer, die weinig bereidvaardig zou zijn geweest om financieele concessies te doen met het oog op de sociale maat regelen als minister van financiën. De hoofdinspecteur van de volksge zondheid, dr. J. Th. Terhurghj^ heeft dezer dagen aan de geneeskundigen een circulaire gezonden, waarin hij o. m. schrijft: „De te Rotterdam voorgekomen ziekte gevallen hebben een punt van bespreking uitgemaakt in een vergadering van de Commissie voor de besmettiejijke ziek ten uit den Gezondheidsraad. Het was toch de vraag of de ziekt© moest be.schouwd worden ais pokken. IWerd deze vraag bevestigend 'beant woord, dan zouden alle maatregelen., voorgeschreven in het K. B. van 23 Fe bruari 1929 no. 56 (pokkenbesluit), steu nende op de wet van 26 April 1884, in werking treden. Meende men met een ziekte sui generis (op zichzelf) te doen te hebben, dan viel deze buiten ieder wettelijk voorschrift, aangezien die ziek te niet in de Besmettelijke-Zi(ekte\vet genoemd wordt. Deze wet kan eerst toepassing vinden, indien bij K. B. de ziekte in de wet wordt opgénomen. Na raadpleging van hetgeen in de laatste jaren bekenid is geworden over al.ais trim en rekening houdende met Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William Le Queux, door Mej. E. H. 42) Pauline beantwoordde die vraag op zeer bescheiden loon: ,,'Om er mijn beroep van te makten, neen; dan heb' ik! geen stem, die de moeite waard is. Zelfs voor kamermuziialk zou ze nog niet voldoende zijn, maar ik kan vrijwel piano spelen. Mijn moedlèr was een bekwaam pianiste en beeft mij onderricht gegeven, zoodra ik maar dief 'noten 'kon aanslaan. Ik kan haast alles a vue spelen. En wat danken betreft, ik geloof wel, dat ik 'zeggen mag,: hoe 'il< daarin vrij goed ben, maar door mijn afgezonoerd leven héb ik er toch niet genoeg aan Kunnen doen." Mademoiselle Dubois klapte in de wel gevormde handjes. „O, maar dan geloof ik dat we er al zijn. Dan hoef je je ook niet op tja flui ten op een saai kantoor. Je zult ziejn, dan is er wel wat veel 1 ervendigers te krijgen-!" de ervaring, vooral in Zwitserland en Engeland verkregen, is de commissie tot de overtuiging gekomen, dat voorloo- pig als vaststaand mag worden aange nomen, dat de alastrim wordt veroor zaakt door een virus fixe, hetwelk niet in staat is een epidemie van ernstigen aard te veroorfcakfeln. Een tweede vraag, die d© commis|sie bezghield, was, vast te stellen, Welke maatregelen genomen kunnen wordeln om uitbreiding der ziekte te voorkomen. De inenting met koepokstof werd het beste bestrijdingsmiddel geacht. Een al- gemeene vaccinatie en revaccinatie zou dan ook zijn aan te bevelen, ware het niet, dat de mogelijkheid van het ont staan van gevallen van postyaccinale encephalitis tot voorzichtigh|ei)d aan spoort. Tegen revaccinatie behoeft geen be zwaar te bestaan, aangezien de po(st- vaccinale encephalitis slechts zeer zel den na revaccinatie is waargenomfeto. Het gevaar voor postvaccinale ence phalitis dreigt meer bij de vaccinatie van de nog niet gevaccineerde kinderen, doch daartegenover staat, dat deze kin deren blootstaan aan een ernstige ziekte, wanneer zij door alastrim besmet wor den. De twee sterfgevallen, te Rotter dam voorgekomen, hebben dan ook be trekking op jonge ongevaccineerde kin deren. Op grond hiervan wordt dan ook door de commissie aangenomen, dat in hesmet milieu het gevaar van de alastrim voor kinderen ernstiger is dan het gevaar, dat hen na vaccinatie kan bedreigen door het ontstaan van epcer phalitis. De commissie raadt dan ook aan om daar, waar alastrim-gevallen zijn waar genomen, in de omgeving der zieken niet alleen tot revaccinatie, maar ook tot vaccinatie op ruime schaal over te gaan. Ook vestigt dr. Terburgh nog eens de aandacht op de vaccinatievoorschriften waarvan art. 3 luidt: „Bij elke inenting worden met het, met entstof bedeelde, instrument drie schrap jes van ongeveer een. hal ven centimeter lengte en tenminste twee centimeters van elkander verwijderd in de huid van het entveld gemaakt." Er worden dus niet meer vijf schrap jes van ongeveer één centmeter, zo.or als vroeger, voorgeschreven, gemaakt. Men is tot vermindering van het aan tal schrapjes overgegaan, omdat bij het geven van vijf schrapjes bij vele kin deren een te sterke plaatselijke reactie wordt waargenomen als gevolg van het in elkander vloeien van de zwelling en roodheid, die om elke pokpuist in meer of mindere mate ontstaat. Blijkens officieele mededeeling in de Staatscourant zijn de vorige Week te Botterdam 31 gevallen van alastrim waar genomen, terwijl in het ziekenhuis al daar werden aangetast 17 personen van het personeel en 10 patiënten. Totaal 58 personen. Een kind van een half jaar, dat in het ziekenhuis werd verpleegd voor 'n andere ziekte, is mede ten gevolge van de alastrim-besmetting overleden. Het kind wérd op 31 Juli voor den eersten keer gevaccineerd en vertoonde op 6 Ze zei verder, dat de Voorzienigheid dan wel op het juiste ©ogenblik had in gegrepen. Zijzelve had een plaats |als dan seres, nu niet in een éérste-klasi gelegen heid, want het was misschien in een wat obscure xvijk van Parijs gelegen. Maar monsieur Benoit, de eigenaar,, was een zeer fatsoenlijk man; het ging er allés heel naar behooren 'en zijn oo.smopoli- „tische clientèle, waaronder menschen vain bijna iedere nationaliteit, gedroegen zich ook altijd goed. „Je weet, of je begrijpt natuurlijk; hoe dat is in de wereld," zei Stéphanie, die een heel helder verstand had. „Ieder meisje dat er op uitgaat, om1 in haar eigen onderhoud te voorzien, moet voor zichtig zijn, maar daarom hoeft haar 'geen leed te geschieden, tenzij ze dwaas en onbezonnen handelt; maar daar zie Jé niet naar uit." i Pauline glimlachte bij het wereldwijze air van haar vriendin, terwijl die deze dingen verkondigde. Zij lichtte toe, dat haar opvoeding niet van dien aard was geweest, om de genoemde hoedanig heden aan te kweeken. .jJe kimt vroolijk en vriendelijk, zijn en él wat je wilt," ging Stéphanie voort, „maar ze moeten zien, dat je eerbied voor jezelve hebt. Als je maar zorgt, dat ze dit van den beginne ,af wefrem, dan zullen allen, die met je in aamra- Augustus de eerste verschijnselen van alastrim. Sedert het waarnemen der ziekte te, Rotterdam zijn aldaar gemeld 141 ziekte en 4 sterfgevallen, w'aarvan één bij een ouden man, die reeds aan een aridierje ziekte leed. Voorts zijn in genoemde week de vol gende gevallen in andere gemeenten Waargenomen Delft'3 gevallen. In één dezer geval len is de besmetting va»! Rotterdam' af komstig, in de twee andere gevallen is de oorsprong niet zeker. Amersfoort 1 geval; Apeldoorn 1 geval; Valburg 1 ge val; Dinteloord 1 geval. In deze vier ge vallen is de besmetting te Rotterdam verkregen. In de week van 11 tot en met 17 Au gustus 1929 werd afgeleverd: door de door de entstofinfichting te Amsterdam' koepokstof voor 28.412, te Rotterdam 85.561 (waarvan 3674 vaccinaties en 37.453 revaccinaties in de koepokinrichting) en te Groningen 284, totaal voor 114.257 per sonen. In genoemde week zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis zondheid gekomen. Minister Briand heeft gisteravond in verband met drukke conferentie-bezig heden nog niet voor de Avro-microfoou kunnen spreken. Vermoedelijk, zal hij nu hedenavond het woord' voeren evenals, overeenkomstig de aankondiging dr. Stre- semann. Op het Nationaal Middenstapdscon- gres te Enschedé, heeft de hejer mr. A. O. Josephus Jitta, secretaris van den Iloogen Raad van Arbeid een inleiding gehouden over „Medewerking van be langhebbenden aan wetgeving' en be stuur." Een rapport werd uitgebracht door den heer A. Ingenool, directeur van het Bureau van den Kon. Ned. Middenslands bond over het euvel der uitverkoopenj. Aangenomen werd een voorstel, waar in de vergadering' zich uitspreekt voor verscherping der wet op de oneerlijke concurrentie. Voor presentiegeld der leden van den gemeenteraad te Amsterdam, vastgesteld op f 5 per zitting, wordt op de begroo ting een bedrag van f 28.000 geraamd. Gerekend is op 140 zittingen en een aan wezigheid van gemiddeld 40 leden. In 1928 werden 138 ziltingen gehouden. Met het oog op het steeds toene mend aantal vergaderingen is het be drag voor thee, sigaren en andere klei ne uitgaven van f 4806i tof f 6000 ver hoogd. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, mr. T. J. Verschuur, heeft het Eere-voorzitterschap van de Neder- landsche Jaaroeurs te Utrecht aanvaard. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft de leiding van de werkzaamheden voor den aanleg van het Twente-R-ijnkanaal bezwaren ontwikkeld tegen het bouwen van een brug over dit kanaal ten be hoeve van de Geldersch-Overijselschle Stoomtram-Mij., daar deze bouw' betrek kelijk hooge kosten mede zou brengen. Van die zijde is daarom voorgesteld, be doelde lijn, die Deventer met Lochiem en Borculo verbindt, eenvoudig op te heffen. Jn verband hiermede hebben Ged. Staten van Overijsel te bevoegder plaat se geadviseerd, hiermede niet mede te gaan, met het oog op het belang1, dat bedoelde tramverbinding voor het daar bij betrokken deel van den Gelderschien Achterhoek en voor Deventer beszit. inkg komen je ook eerbiedigen. Nu,, dit wilde ik enkel maar zeggen." De pianiste van monsieur Benoit, eietn knap jong meis'je, die nu al drie jaar bij' hem was geweest, stond op het punt te trouwen, en ging dan op het platte land wonen. Benoit had al uitgekekejn naar een opvolgster, maar tot hedlefi was hij niet geslaagd, er eep te vinden, die hem geschikt voorkwam. Stéphanie vertelde vérder, dat zich velen met voldoende muzikaal talent hadden opgedaan voor de vacature, maai de moeilijkheid voor monsieur Bielnoit school ergens anders in. Geep valn de dames, die zich aangemeld hadden, wa ren kinap van uiterlijk geweest en hij was er nu eenmaal op gesteld, dat zijn j staf van vaste medewerksters er altijd goed uitzag. Dit gaf zijn gelegenheid een soort cachet. „En, wat dit betreft k'an hij' ook niets op je tegen hébben," zei de edel moedige Stéphanie. „Je hoeft ook! vol strekt niet zoo hard te werken. Meestal zijn het de begeleidingen en een paai' solo's, tot de populaire soort muziek behoorend. Me dunkt, we moeiten er maar geen gras over laten groeten. Vanavond zal ik een afspraak met hem maken, dat hij je morgenavond ont vangt. Hij' zal je dan aan een exanueki onderwerpen, maar daar zie je zeker De burgemeester van Delfzijl, de beer Buiskool heeft gisteren een nieuw bfe- middelingsvoorstel aan de partijen voor gelegd. De hoofdbesturen der beidfe werkgeversbonden hebben dit voorstel wgoedgekeurd j en het hoofdbestuur van den N.ed. Landarbeidersbond heeft be sloten, den stakenden arbeiders te ad- viseeren het voorstel te aapvaarden. A.s. Maandag zal bij aanvaarding, het werk worden hervat. Dezer dagen stond in Het Volk- een bericht, volgens hetwelk de Marga rine Unie met Wessanen's Kon. Fabrie ken te Wormerveer zou zijn .overeenge komen, dat laatstgenoemde firma de fa bricatie van margarine zou stopzetten. Thans verneemt het Hbl., dat een overeenkomst met de Margarine-Unie in derdaad tot stand is gekomen. Niet slechts wordt de margarinefabriek in de eerste helft van September ge sloten ,doch óók de raffinaderij, de extra heerinrichting en de installatie tot het verharden van vetten, ondergebracht in de eveneens tot de firma behoorende olieslagerij „De Tijd". De arbeiders der margarine-afdeeling zullen gedeeltelijk te werk worden gesteld in andere fabrieken der firma en gedeeltelijk ontslagen. Ook aan het tijdelijke kantoorpersoneel is reeds ontslag aangezegd. Volgens de Tribune heeft de centrale keuringscommissie de openbare ver tooning van de Sowjet-film De gevan genis, verboden. Sommige sigaretten zijn te zwaar om s'Morgens te rooken, andere smaken weer aileen goed na het eten, maar Rila is een sigaret die U den geheelen dag door kunt rooken en die U altijd zal voldoen. Het is onmogelijk dat U voor slechts 2 ct. een betere sigaret kunt krijgen. Koopt heden nog een doosje RILA en U zult ze altijd blijven rooken! flACËLOQM I AH CIGARETTES Injgez. !Med. Uit Middelburg. De carillonbespeling op den Abdij-* toren werd gisterenavond door prachtig zomerweder begunstigd en vele stadge- nooten en vreemdelingen hebben weder] nen ontslagen, van wie 6 naar Botter- kunnen genieten van het mooie spel van dam worden overgeplaatst, den heer Th. Ferwerda op onzen bei-j 0 aard. Al kan men in bijna geheel de stad het carillon hooren, het moooiste klinkt de muziek steeds in de Abdij, die door rust en ligging ook in avonduren een genaam verblijf is. Fr waren daar dan ook vrij velen bijeen 'om de muziek te volgen. Ten vervolge op bel hieromtrent reeds vroeger vermelde, kunnen (wij1 thans meedeelen, dat het eerste „Wan delconcert" zal plaatsvinden op Zater dag a.s. des namiddags te 3.30 uur; ver schillende vereenigingen zullen de mp- ziek daarbij volgen. Bij het bepalen van de route werd zooveel mogelijk met verschillende wen- schen rekening gehouden, ze is als volgt vastgesteld: Blauwe Dijk, Stationsstraat, Segeerstraat, Lange Delft, Korte en Lan ge St. Pieterstraat, Balans (halte voor (eenige nummers muziek), Wagenaar- straat, Bree, Zuidsingel, achter den Wa tertoren om, Heerengracht, (halte met muziek voor den tuin van het Oude Man nen- en Vrouwenhuis), Krommeweele, Vlasmarkt, Markt, waar na eenige num mers muziek de deelnemers uiteengaan. Het publiek wordt verzocht de muziek niet te volgen. Indien dit wandelconcert wegens slecht weer afgelast zou moeten worden, dan zal dit des middags om 2 uur be1- kend gemaakt worden ,door het uitste ken van vlaggetjes van den toren. 4o Uit Vlissingen. Bij de S leen kol e n-Ha(n de I s ve reje ni- ging te Vlissingen zijn tegen 1 Sept. wegens slapte in het bedrijf 20 perso- niet tegen op." „Neen, Pauline twijfelde niet of ze was bekwaam genoeg voor deze 'betrek king. Muziek was haar eenige troost geweest in het sombére leven, dat het lot haar had opgelegd; en er was geen dag voorbij gegaan, waarop ze niet en kele uren had .doorgebracht aan dé piano, het eenige goede meubel,, dat er in de nederige woning stond. Dien volgenden morgen nam Stéphanijiel haar vriendin mee voor het onderhoud met Benoit. Hij was een 'bedaarde, ern stige man van middelbaren leeftijd, haast even stijf als Lenoir. Hij maakte zeker niet den indruk van iemand, die zijn leven doorbracht onder bohémiens en die er ook een bohémien clientèle op nahield. Stéphanie, die hem nu hlelel goed kende, merkte wel degelijk aan hem, hoe weinig hij ook' blijken liét, dat de aantrekkelijke verschijning van Pauline een gunstigen indruk op hem had gemaakt. Zij moest nu nog enkele proeven van bekwaamheid afleggen. Monsieur Benoit zette haar verscheidene stukkien voor, om te zien, of zij» vlug muziek lezeh kon, zoowel dingen van populaieren, als van ernstiger aard. Schitterend kwam rij voor aen dag, zaodat hij haar dan ook een compliment maakte, hoe weinig Ier vendig hij overigens was voor een Franschman. „U is een bekwaam pianiste, made moiselle. U houdt waarlijk van muziek, isi 't niet? Ja, dat hoorde ik wel aan. uw aanslag en uw uitdrukking. Er is niets werktuiglijks in uw spel." Binnen enkele minuttem was: alles nu ook afgesproken. Zij werd als pianiste aangenomen, tegen wat haar voorkwam, een aardig salaris. Op een avond zou haar vriendin, mademoiselle Dubois, haar, meebrengen en Pauline zou haar taak aanvaarden. Zij voela'e zich innig gelukkig, toen zij1 aan de zijde van 'haar nieuwe vriénidin naar huis wandelde. Het was geen be langrijke post: muziek-factotum in een kleine gelegenheid, in een obscure wijk van Parijs, maar toch teek het haar veel heter, dan het leven, dat zij in Engeland had geleid. Met Benoits salaris als aanvulling van haar bescheiden in- komentje, leek het haar een weelde, vergeleken bij' haar vroegen' bestaan!, toen zij iederen cent moest omkeeren. Ook was ze blij, dat ze haar avonden bezet had. Want het was verhazej&d saai, om s avonds enkel rna'ar te moetjofi uitkijken öp de terugkomst van Stéphanie. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1