No. 106 Woensdag 21 Augustus 19S0 172* Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. ALASTRIM of KAFFERPOKKEN. BINNENLAND DE DE KONINGIN-MOEDER NAAR ZUIDERZEE-WERKEN. Geen enkele reden tot j ongerustheid HET KAMP VAN PRINSES JULIANA. RADIOTELEFOONDIENST NEDERLAND—NED.-INDIE. MIDDENSTANDSCONGRES. EEN HERINNERINGSMEDAILLE AAN DE HAAGSCHE CONFERENTIE. BRUGGEN EN VEREN. DE STAKING IN HET ZAANSCHE HOUTBEDRIJF. DE ALASTRIM. HET VERBOD VAN ZILVERUITVOER UIT SURINAME. ONDERSCHEIDING. Stukgebopen UIT STAD EN PROVINCIE MIDDELBURGSCHE De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels 2.10, elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regeli, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o| „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Openbare Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van MIDDELBURG maken bekend: dat, in verband met het voorkomen in ons land van alastrim (kafferpokken), in overleg met den Inspecteur van de Volksgezondheid, ter voorkoming van de verspreiding der ziekte, de bevolking zich zal kunnen doen vaccineerein of revaccineeren. Kostelooze gelegenheid daartoe zal be staan aan het gebouw Wagenaarstraat 1> 78, en wel voor kinderen op Donderdag 22 Augustus 1929, des namiddags van 2 tot 3 uur, en voor volwassenen op Zaterdag 24 Augustus 1929, des na middags van 3 tot 4 uur. Voor de daarop volgende wekejn zal nader worden bekend gemaakt wanneer de bovenomschreven gelegenheid tot vaccinatie weder zal zijn opengesteld. Middelburg, den 20 Aug. 1929. Burgemeester en 'Wethouders voorn., J. ONDERDIJK, Lo. Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. ter stede alastrim-gevallen zou kunnen krijgen. Meer behoeft men uit de kennisgeving van B. en W. niet te lezen: er fsi geen enkele reden tot ongerustheid. De Koningin-Moeder is1 gistermorgen 11.46 met klein gevolg te Medemblik aan gekomen voor een bezoek aan de Zuider zeewerken. Zij werd vergezeld door den directeur-generaal van de Zuiderzeewer ken, hoofdingenieur De Blocq van Kuf- feler. In drie auto's reed het gezelschap van het station allereerst naar het in aanbouw zijnde gemaal voor den Wie- ringermeerpolder, dat onlder leiding van ir. De Blocq van Kuffeler en ir. Verhey werd bezichtigd. Vervolgens werd gere den naar den proefpolder van Andijk. Om 13.45 vertrok de Koningin-Moeder weer naar Medemblik, en vandaar per jdinectievaartuig naar den Oever. Om 17.15 vertrok de Koningin-Moeder naar Schagen en vandaar met den gewonen trein van 18.14 terug naar Soestdijk. Men vindt hierboven een openbare kennisgeving van B. en W. dezer gemeen te, welke ten onrechte den indruk zoude kunnen vestigen, dat er voor Middelburg ten aanzien der alastrim eenige reden tot ongerustheid zou bestaan terwijl deze kennisgeving niet anders is dan een uitvloeisel van een voorzichtig en voor uitziend medisch- en bestuursbeleid. Van volkomen ter zake bevoegde zijde vernemen wij omtrent de alastrim en liet kafferpokkengevaar in 't algemeen Jiet volgende. j Als gevolg van de, nu enkele jaren ge leden voorgekomen, encephalitis-gevallen heeft de geneeskunde destijds geoordeeld, dat de gevaren, aan de inenting verbon den op dat oogenblik grooter waren dan het ookkengevaar omdat er toen Immers geen pokken in ons land waren. De verDlieb ting tot vaccinatie is daarom toen opgeschort en als .gevolg daarvan nam uiteraard het aantal inentingen zoo af, dat men nu gerust mag zeggen: de generatie der laatste jaren is ongevac cineerd Thans is de alastrim van overzee tot ons gekomen en zij: vindt hier mede dooi' het niet gevaccineerd zijn dezer al lerjongste generatie een voedingsbo dem. Gelukkig voorshands nog een zeer schralen voedingsbodem; alleen twee kin deren, die heide niet gevacci neerd waren, zijn te Rotterdam aan de ziekte ten offer gevallen. De overige patiënten genazen én genezen, na een vrij kortstondige en veel minder hevige ziekte dan bij de echte pokkjen; juist in dit verschillende, minder ernstige, klini sche verloop der alastrim moet het ver schil tusschen de kafferpokken en de zoo gevreesde gewone pokken gezien worden En nu de burgervaderlijke aanmaning tot inenting en herinenting. Deze spruit voort uit het, op- grond van medische ad viezen en in overleg met den Inspecteur van de volksgezondheid, ontstane inzicht, dat 't vóórkomen van de kafferpoklken in ons land, met de ernstige mogelijkheid dat Oi]gevaccineerden,als zij aan getast mochten worden, dat wellicht niet zullen overleven, het thans wensclicjijk maakt ons, door vaccinatie, legen deze, overigens tamelijk onschuldige, ziekte te wapenen. Met andere woordende encephalitis maakte het gewenséht, dé, zij het nog zoo Kleine, risico der vaccinatie niet te dra gen, de alastrim doet het onder de ge geven omstandigheden aangewezen zijfn, de vaccinatie, en, waar noodig de hervac- einatie, toe te passen als wijze voorzorgs maatregel tegen de tenslotte altijd be staande mogelijkheid, dat men ook hier Het kamp, dat Prinses Juliana met eenige kennissen eni stud iegenooten de zer dagen bij het Aardhuis zal betrek ken, zal onder leiding staan van mej. M. W. Barger. Met ingang van Maandag 26 dezer zal ook Ie Arnhem-, Breda, Groningen, De venter, Eindhoven en Hengelo (O.) aan het publiek gelegenheid worden gebo den tot het voeren van radio-telefoni sche gesprekken met Nederlandsch- Oost-Indië. In de wachtkamer van het telefoonkan toor zal daartoe een spreekcel worden ingericht. In deze cel kunnen niet meier dan twee personen worden toegelaten. Het ligt voorts in de bedoeling bin nenkort eveneens de kan-toren Middel burg, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden, en Maastricht in dit verkeer te betrek ken. Men zond ons een afschrift van de Openingsrede door den voorz. van den Kon. Ned. Middenstandsbond, den lieer Ed. G. Schürmann, hedenmiddag op het 26e Nationaal Middenstandscongres te Enschedé te houden. Aan deze „Eenheid"1 getitelde toespraak ontleenen wijl het vol gende „Er valt over het geheele land een© opleving te constateeren op tniddenf- standsgebied, welke het aanzien van onL zen Bond verhoogt. i Gestadig wint de gedachte terrein, dat centralisatie op middens t andsgebied het eenig middel is om versnippering van krachten en afbrokkeling te voorkomen. Theoretisch is de middenstand, aldus' spr., overbodig, en onze verdwijning is sedert jaren aangekondigd als een onont koombaar gevolg der economische evoluj- tie. De onverbiddelijke logika van de prak tijk leert echter, dat kapitaal, midden stand en arbeid een eenheid vormen, die door niets blijvend kan worden verbro ken. Zoo er in 1929 nog van eenen krachtï1- gen middenstand kan worden gesproken, is dit niet bij de gratie van deze beide andere economische groepen, doch door eigen kracht en energie van den mididen1- stand zelf. De onmisbaarheid van den middens- stand, die een economische taak te ver sullen heeft, is het graniet waarop de belagers hunne tanden stukbijten. Het samengaan van groote bedrijven, trustvorming ,winkelmaatschappdjen, coö peratie cadeaustelsel, huurkoopsysteem, knellende arbeidswetgeving, bepjerking van den werktijd, zijn factoren die den strijd om het bestaan voor den bande I1- drijvenden en den industrieelen middel stand uiterst moeilijk maken, doch tot (ontmoediging behoeft dit alles geens zins te leiden. „Er zijn te veel winkels" is de noodf- kreet, die sedert jaren wordt vernomen, en zelfs de regeering heeft dit punt in studie genomen. Opmerkelijkjs het echr- ter, dat bij de udtbreiding der steden zoo? wel overheidsbouw als vereenigmgslbouw in alle projecten een groote plaats in* ruimen voor nieuwe winkels ,en nog op merkelijker is het dat deze winkels bijna dadelijk worden verhuurd. Waarom maakt men zich druk over de vraag of er te veel winkels zijp, en niet of er te veel beoefenaars zijn van. andere bedrijven? Het is een teeken dés tijds 'dat er op elk gebied meer liefhebbers zijn dan plaatsen. In Afganistan is "dit zelfs het geval met het koningschap! Vrije concurrentie, waarbij de sterk ste wint, zij het parool voor de toekomst, aldus spr. Tegenover de nivelleering der collecti viteit stelle de middenstand het wapen der individualiteit, zoo is spr's. conclusie. Deze individualiteit is te verkrijgen door het zich bewust worden zijner roe ping, en het zich onttrekken aan de gemeenplaatsen der massa. Het individu, de denker, heeft de we reld vooruitgeholpen en de massa pro- fiteert ervan. Samenwerking der drie groote econo mische groepen is op den duur de eenige basis waarop ons geheele economische leven moet rusten. Ondanks alle theorie zie. ik cle toe komst van den middenstand niet somber in, mits de middenstand blijve wat hij steeds is geweest: een groote econo mische groep van nijvere en vakkundige ondernemers, als degelijke Hollanders re kening houdende met de nuchtere fei ten, die zich aan de zich snel wijzigende maatschappelijke toestanden weet aan te passen." Ter herinnering aan de internationale conferentie van Den Haag, hebben de N.V. Ateliers voor Edelsmeed- en Pen- ningkunst voorheen Koninklijke Begeer te Voorschoten, een gedenkpenning la ten slaan. Op de voorzijde hiervan is afgebeeld een Phoenix herrijzende uit zijn asch, waaronder in den rand de woorden: „Jam pax et fides". Op de keerzijde lefest men in het midden: „Hagae Comitis Aestate", M0MXXIX;; en in den rand: „Apparetque Beata Pleno Oopia Cornu." Dit randschrift is een vervolg der woor den van de voorzijde. Tezamen gelezen luidt de spreuk: „Jam pax et fides ap paretque beata pleno copia cornu", het geen 'beteekent: „Eindelijk keert de vre de en het onderling vertrouwen terug, alsmede de welvaart met vollen hoorn des overvloeds." Voor- en keerzijde werden geboetseerd door O. J. van der Hoef. De penning heeft een doorsnedle van 60 m.M. en is verkrijgbaar in zilver en in brons. In een algemeene vergadering heeft de Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland een motie aangenomen, lui dende als volgt: „Gezien het groote oponthoud dat han del, industrie, land- en tuinbouw' bij het gebruik van hun auto's bij de veren on dervinden gezien de belastingen^ welke door be drijfsautohouders reeds worden betaald,, •waaronder een speciale belasting voor het gebruik der wegen; overwegende, dat de veergelden een extra onbiliijken last leggen op hen„ die door toevallige omstandigheden van veren gebruik moeten maken; overwegende, dat veren over onze groote rivieren bovendien in tal van ge vallen een onzeker elemjent brengen in de bedrijfszekerheid der betrokken autobedrijven, o.a. door uren wachten op sleepen en geheeile of gedeeltelijke sta king der veerdiensten door vorst, hoog water, storm, enz. spreken als hun meening uit: le. dat in de wegen van het Rijkswe genplan geen veren, doch slechts vrije bruggen mogen voorkomen en dat daar toe ook' een brug te Deventer behoort; 2e. dat voorts in de wegen der pro vinciale wegenpilans het tot stand ko men van vrije bruggen met kracht dient te worden bevorderd; dat mede uit een nationaal oogpunt daarbij- o.a. is te den ken aan Boxmeer, omdat de bewoners van de landstreek beoosten de (Maas thans, door het ontbreken van vrije, vlugge verbindingen met het overige deel van Nederland, gedwongen zijn $ich op het aangrenzende deel van Duitschland! te orienteeren; 3e.' dat overigens de overtocht over de nog aanwezige veren in de wegen van de wegenplans van Rijk en provinciën vrij behoort te zijn, de veerbooten ook des nachts regelmatig behooren te varen en dat het Rijk met zijn veren in deze het voorbeeld dient te geven; 4e dat overigens het maken van win sten op veren door publiek-rechterl'ijke lichamen bij de wet verboden dient te worden en dat ter controle afzonder lijke exploitatierekeningen jaarlijks die nen te worden ingezonden aan provin cie en rijk; 5e dat de bruggen-bomv' met den grootsten spoed dient te geschieden. De bespreking van de patroonsvoor- stellen in de vergadering der vier ar beidersorganisaties te Zaandam hebben gistermorgen niet de gewensclite op lossing van het conflict gegeven, zoodat de staking voortduurt. De voorstellen van de patroons werden te ongunstig geoordeeld voor beëindiging van het ge schil. De Centrale Bond heeft voor Zaterdag a.s. de uitkeering met f 1 verhoogd. Te U er veld (Betuwe) is een geval1 van alastrim geconstateerd. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid van Gijn betreffende de toegezegde deskun dige adviezen omtrent de mogelijkheid van opheffing van het verbod van zil- veruitvoer uit Suriname en eventuejele maatregelen tot voorkoming van sterke schommelingen in den wisselkoers tus schen Suriname en Nederland, heeft de minister van Koloniën aan de Kamer doen toekomen de op verzoek van dr. Koningsberger door de president van De Nedferlandsche Bank en prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart uitgebrachte adviezen inzake het sedert 1920 in Suriname be staande uitvoerverbod van Nederlandsche zilveren munt en muntmateriaal. Na overweging van die adviezen en raadpleging van den gouverneur van Su riname heeft de Minister dr. Rutgers ver zocht, voor de spoedige intrekking van bedoeld uitvoerverbod het noodige te verrichten. De Brusselsche correspondent van de Msb. meldt, dat te Brussel wonende Ne derlandsche philanthroop, de heer Hu- go Andriesse—Spanjaard, is bevorderd tot officier in de orde van de Kroofn van België. I voelen, verzac/ii en genees/men mei Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Ingez. "Med. Uit Middelburg. Indertijd hebben B. en W. dezer gemeente bepaald, dat gedurende den tijd, dat de brug over den VlissingscheH watergang voor het verkeer afgesloten- zou zijn, het verboden was, met alle mo torrijtuigen, rijwielen, bespannen rij- efl voertuigen en handkarren te berijden het Doraburgsche Schuitvlot anders, dan van de zijde van den Pottenbakkerssingel en de Zandstraat, anders dan van de zijde van de Langevielebuitenbrug. Naai wij thans vernemen, is de bovenbedoel de brug voor het verkeer wederom opfen- gesteld, zoodat deze verkeersbeperkende bepalingen vervallen zijn. V Uit Walcheren. Zonder op de signalen van een uit de richting Vlissingen naderende auto te letten, draaide gisterenmorgen te O. en W. Souburg een melkvrouw met haar met een hit bespannen wagen den Nieuwen Vlissingschen weg op-, met het Voor de vacante betrekking van bode-magazijnmeester van de afd. Sou- burg-Ritthem van 't Groene Kruis hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. Hieruit heeft het nestuur de volgende alfabetische voordracht opgemaakt: 1. M. Faasse, 2. M. van Gellecom. 3 P. Sinke. A.s. Maandag zal in de algem. verga dering de benoeming plaats hebben. Maandag bield de raad van N. e n St. Joosland een openbare verga dering, onder vorzitterschap- van den Burgemeester. Naar aanleiding van het daarin ver melde, besprak de heer Poppe, na het lezen der notulen de regeling der jaar wedde van de onderwijzeres aan de Be waarschool. Hij stelde voor die jaarwed de te bepalen op f 450 onafhankelijk van het aanwezige aantal leerlingen. Het werd aangenomen njet 4 tegen 3 stemmen. Tégen Vogelaar, Mesu en J. Dingemanse. Met 1 Mei j.l. was die jaarwedde verlaagd volgens bestaande regeling, doch nu werd besloten dat de thans vastgestelde jaarwedde zal' gelden van af dien datum. Medegedeeld werd dat de Burge meester verlof gehad heeft van 4 tot en met 31 Juli j.l.; dat een partij oude keien zijn gegund aan den heer F. P. Polderdijk voor f 23. Dat tot lid "der Gez. Commissie le Veere is benoemd de heer E. W. Neuge- bauer te St. Laurens. De raming der ontv. en uitg. van voormelde Gezondi- heidscomm. voor 1930, waarbij geen bij drage is geraamd voor de gemeente en dat van den Minister van Onderwijs terug ontvangen zal worden f 4259 als te veel ingehouden pensioensbijdrage der onder wijzeres over 1927. Van Ged. Staten was een verzoek in gekomen waarom de G. I. B. voor 1929 —'30 was verhoogd. Het antwoord dat B. en W. daarop wilde geven werd goed gekeurd. De Rijksarchivaris had het archief der gemeente geïnspecteerd, en dringt aan op het aanbrengen van een kast voor berg-, ruimte van het nog niet opgeborgen ar chief. B. en W. willen daaraan voldoen doch zullen dit nader ter sprake bren gen bij het behandelen der begrooting 1930. Door B. en W. werd overgelegd de gemeenterekening over 1928. Goegekeurd werd het voorstel van B. en W. om den gemeentewerker tei bei- lasten met de bediening van het uur werk. Voor Zondagsdienst krijgt hij een vergoeding van f 10 per jaar. Dit, geeft een bezuiniging van f 30 per jaar. Een tweede verzoek der vereniging ter behartiging van de belangen van on volwaardige arbeidskrachten om |id de zer vereeniging te worden wenk voor kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag gaf de heer ifoppe eenige cijfers betreffende de producten die op de losplaats gebracht woi-den en aangevoerd worden per schip, w-diar- bij- duidelijk bleek dat de suikterbietfcm- feitelijk alleen de inkomsten zijn aan leg geld. Spr. zou daarin gaarne verandering willen brengen. B. en W. deelen bij monde van den voorzitter mede dat van verschillende gemeenten de desbetref fende verordeningen zijn opgevraagd en dat zij1 binnenkort met een nieuw voor stel zullen komen voor de heffing van steiger- en kaaigeld. Goedgevonden wordt dit punt aan te houden. De heer Vogelaar bracht nog ter spra ke de wenschelijkheid van het opshoeien der hoornen in de kerkstraat, omdat de bewoners klagen dat het in hunne wo ningen zoo donker is. Medegedeeld wordt dat dit de aandacht heeft van B. en WL De heer Vogelaar bespreekt ook den onoogélijken toestand op de bermen van den Rijksweg in deze gemeente, die vol distels staan. Dit is voor de aanpalende landgebruikers ook nadeelig. De voorzit ter zal trachten daarin verbetering te krijgen. Hierna gaat men over in geheime zitting. Uit Schouwen-Duiveland. Op het terrein der firma v. Wa ver en te Haamstede hield Dinsdag avond j.l. voor een menigte belangstel lenden de heer Cools, vertegenwoordiger van het technisch bureau „Readv" te De Bilt een demonstratie met het schuim- bluschapparaat. Een stapel ledige lasten en een zeil, rijkelijk gedrenkt met teer, petroleum en benzine, werden in brand onvermijdelijke gevolg, dat een aanrijding gestoken en de hoogoplaaiende vlammen plaats had, waarbij de hit zijn kop door1'in een minimum van tijd door 'de eenvou- een der ruiten van de auto sloeg. f dige en snelle werking van het apparaat Een der zes inzittenden werd door de. bedwongen. glasscherven aan hoofd en handen licht J gewond. i

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1