st: e: r-ta ba 1 Dinsdag 20 Augustus 1929 No. 19S 17%; Jaargang De Kroonjuweelen.; BINNENLAND DE KONINGIN NAAR DEN HAAG. DE KONINGIN-MOEDER NAAR DE ZUIDERZEE-WERKEN. HET BEZOEK VAN DEN KONING VAN SIAM. EEN OUDE WET. DE ALASTRIM. DE MILLIOENEN DER WEEZEN. DE BROMO. UIT STAD EN PROVINCIE FEUILLETON (The crinkled Crown). Is onouerljrc/jfelt r (Wordt 29 rer. St. ek!- oop eR- Po- '&r-> Ab- Na- rof. Na- rof. Jov. ring rem. jtilie Uit- pan- Na- 5röf. Na- 3rof. Na- dr. m. De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels 2.10, elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. De Koningin wordt a.s. Vrijdag tegen den middag op het Huis ten Bosch te 's Gravenhage verwacht. Het bezoek van de Koningin-Moeder aan Medemblik en Andijk is vastgesteld op heden H. M. arriveert met den trein van 11.46, waarna het Gemaal zal wor den bezichtigd. Daarna gaat men per auto naar Andijk, om naar Medemblik. terug te keeren. Om 2.15 zal H. M. per boot naar Wieringen vertrekken. Het Kon. paar van Siam met gevolg brachten Zaterdagmorgen een bezoek aan Malabar, vanwaar de Koning een te legram verzond naar Bangkok. Daarna vértrok het gezelschap naar de studio ran het internationale telefoonverkeer te Bandoeng, waar gebruik werd gemaakt van de geboden gelegenheid om met Bangkok te spreken. De Koningin had een vrij langdurig onderhoud met haar vader en moeder, terwijl ook de Koning zich eenigen tijd met zijn schoonmoeder onderhield. Wij lezen in het „Hhld(.": In den afgeloopen jnacht om 12 uur, volgens de in België geldende tijdreke ning, verviel in onzen nabuurstaat een wet, die nog immer verband hield met de scheiding van 1830. Voor de NederM landsch-Ximburgers, mits afstammende van in 1830 reeds in Ximburg wanefnde voor-ouders, was het niet noodig zich in België te laten neutraliseeren waniieter ze eenmaal in dat land hun verblijf had den gekozen. Door simpele opteering voor den ambtenaar van den burgelijken stand, konden ze aldaar de Belgische nationaliteit verwerven. Er bestond dus nog een wet, met een elemjent van „Xim- bourg-cédé". Deze bestaat sinds van nacht niet meer, al gelden nog enkele overgangsbepalingen voor minderjariigieh Van dit voorrecht werd door in België wonende Limburgers druk gebruik ge maakt, het was imtaers praktisch en goedkoop. Een gewone naturalisatie vergt jaren van verblijf en kost zeker nofg* duizend franken. Alleen in Luik moeten over de 40.000 afstammelingen van Lim burgers wonen. Tweemaal had iets als een uittocht plaats van voorname fami lies, na 1839, om idealistische redenen, en omstreeks 1920, doch toen waren het vooral de hooge Nederlandsche belas tingen, die tot verhuizen noopten. Sinds dien zijn die evenwel in België ook aar dig gestegen Bij wet van 4 Aug. 1926 werd de ge noemde regeling, voortvloeiende uit 'de telkens verlengde oudere wet, definitief opgegeven binnen den tijd van drie ja ren. Sindsdien hebben nog velen ervan gebruik gemaakt, want er zijn nog heel wat Limburgers in allerlei postjes en eerebaantjes b.v. politieagenten in en om Luik, leden van kerkbesturen enz.., waar voor nationaliteitswisseling gewenscht was. Vóór den verkiezingstijd ontvingen de Limburgers over 't algemeen goed katho liek blijvende in het roodte Waalsclie industriegebied ook wel aansporingen om te opteeren. Hat w"as evenwel kiezjers kweeken Soms zijn ze er ook te vlug mee ge weest. Wanneer ze later in Nederland terugkwamen, moesten ze zich op de normale, dure wijze laten her-nationa- liseeren. Aan het een en ander is nju een einde gekomen. Het hc^et, djat veir- zet van officieele zijde in Nederland! daaraan niet vreemd is, want, hoe prak tisch het voor de begunstigden ook Was, er lag een geest van „révendication"' over deze wet. In verband met den epidemischen toe stand van de alastrim te Rotterda(m is het bezoek van Rotterdammers aan pa tiënten en personeel van de Willem Arntsz Hoeve te Den Dolder verboden. Het Jaarverslag der Alg. Rekenkamer van Ned.-Indië over 1928 vermeldt heit volgende Naar aanleiding van eenige arLi<:kielen in het Soerabajasch Handelsblad hetef't de Alg. Rekenkamer in Mei 1928 aan den directeur van justitie verzocht haar te willen inlichten over de pracktijk van de controle op den W.ees'kamerdienist. Uit de van den directeur ontvangen uiteenzetting bleek, dat ondanks de slechte toestanden, die de laatste jaren bij de Weeskamers geconstateerd waren, op de kassen en het eiffectenbezit van de Weeskamers, de aan minderjarigien toebehoorende waardepapieren en pre- ciosa, de beleeningen, eigiendomspercee- len enz. nog steeds geen behoorlijke controle werd uitgeoefend, daar die con trole vrijwel uitsluitend werd overgelaten aan de krachtens Staatsbladen van 1860 en 1892 benoemde commissies. Dit oor deelde de samer niet gewenscht, in aan merking genoemen dat het totaal der door de Weeskamers op hypotheek, in grootboek, in onroerende goederen in giro-deposito's en in schuldbrieven bte- legde gelden in administratie" op ulti mo Dec. 1927 ruim f 2.000.000 bedroeg. Daarom meende het collejge bij de regeering ernstig te moeten aandringen op voorziening in de behoefte aan een geregelde deskundige contröle op den Weeskamerdienst. Nadat 't 10 dagen lang met uitzon dering van de enkeleperioden, dat er rust was, asch geregend heeft, is 't einde lijk heden weer voor de eerste maat helder weer Ten behoeve van 's Rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig be taalde belastingen naar inkomen en/of vermogen is ontvangen te Hans weert f 21 en f 3.50; bij den inspecteur te Mi d- delburg f 60.63, bij dien te TeI' ll e u z e n f 582.30 en bij den ontvanger der registratie en domeinen te Middel burg f 16.96. Gisterenavond heeft op den Nieu wen Vlissingschen weg bij het café van den heer De Steur een ongeluk plaats gehad, dat zeer ernstige gevolgen heeft gehad. De 29-jarige conducteur der elec- trische tram, J. S„ wonende te Vlis singen reed, vrij' zijnde, aldaar per rijwiel en is door nog niet opgehelderde oorzaak komen te vallen. De man werd per auto naar zijn woning le Vlissingen vervoerd en van daar later naar het Ziekenhuis. Hedennacht is de ongeluk kige aldaar overleden, een jeugdige vrouw met 2 kinderen achterlatende. De overledene stond bekend als een behulpzaam en welwillend ambtenaar. Uit Vlissingen. Voor het doorloopend Festival te Vlissingen staan Zondag twee dei- beste West-Zeeuwsch Vlaamsche muziek korpsen op het programma. Te half twee geeft Apollo uit Sluis en te drie uur de Muzieksocieleit „Aardenburgsche Fan faren" een uitvoering op den Boulevard. Te Vlissingen wordt verwacht dat deze week net 10.000ste bad in dit seizoen zal worden genomen. Eeautoiriseerde vertaling uit het Engelsch ▼an William Le Queux, door Mej. E. H. 40) Pennington reikte hem de hand, Mr. Maxton ik moet gaan. Dank u wel, u om mij, gedacht heeft." butler beantwoordde dien groet hartelijK. jjffk ben blij, dat u in de gelegenheid was, om te komen. Percival wil altijld een extra bediende, als er Iets bijzonder# gaande is, en het was mij aangenaam, dat iK u een dienst heb kunnen be wijzen. Hij was zeer tevreden over u en zei, dat u alle anderen overtrof en dat ik u goed in pet 0l0@ moest houden voor een volgenden keer. Ik heb uw adres genoteerd." Dit adres was in een klein winkeltje waar ,;Mr. .Williams" zoo nu en dan wel eens hooren ging, of er ook' brie ven voor hem gekomen waren. Toen bij1 op het punt was1 oni te gaan hield de grijze butler hem terug met een gebaar. .JBoor eens, Williams; ik wil mij na ituurlijk niet met je zaken te moeien, maar je bent niet gewoon aan die soort dingen, ofschoon je een uitstekend bediende bent. Zeker wat achteruit ge gaan, hé?" Penningion was dadelijk klaar met zijn antwoord: ,,Och, familie-omstandigheden zie je" zei nij op droeven toon. „Laten wij er maar niet meer over spreken. Ik dacht niet, dat je het zoo dadelijk ^gemerkt zoudt hebben. Met wijzen glimlach antwoordde de butler: ,Jk heb in goede families verkeerd, beste jongen. Ik kèn de soort, als ik ze zie! Oennington schoot een lichte over jas aan, die zijn dienstkleeding bedekte en begaf zich naar Ryderstreet. Hij kon daar zelf binnen komen met teen tweeden sleutel, üien zijn vriend Easterbee hem had gegeven, zoodat hij ongemerkt in- en uit kon gaan. Easterbee, die zijn sjofele kleedij had afgelegd, zat op zijn gemak een pijp te rooken. „(Welkom, man! Bedien je van een whiskey-soda, die zal je wel smakten. En, heb je genoten van je maskeradte? „Onbeschrijfelijk! Ik had wel gewild, dat we er allemaal! bij! tegenwoordig waren geweest; dat Ena, bijvoorbteeid, in ae een of andere vermomming óók Uit Walcheren. Maandagmiddag te 2 uur vergader de de raad van Arne muiden onder voorzitterschap van den heer II. G. Hor- ninge. Afwezig zonder kennisgeving de heer C. van de Ketterij. De voorz deelt mede, dat tot lid der gezondheidscommissie is benoemd de heer E. W. Neugebauer te St. Laurens. Ingekomen is de begrooting der ge zondheidscommissie voor 1930 waaruit blijkt dat van de gemeente voor dat jaar geen bijdrage gevorderd' wordt. Blijkens beschikking van de jachtcom- missie zal de gemeente schadeloosstelling verkrijgen voor het jachtrecht op het z.g.n. Puttershoekje. B. en W. zijn, in overleg met den In specteur van het L. O. Bereids overge gaan tol de oproeping van een onderwij zeres voor de O. L. schlojofl in dei kom der gemeente, welke tengevolge van het grootere aantal leerlingen per leerkracht, van 1 Januari 1930 af weder voor Rijks rekening kan worden aangesteld. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is het voorstel A. Schuit (waarover de stemmen een vorige verga dering hebben gestaakt) dat de gemeente bode verplicht wordt op het gemeente huis te wonen en dit te onderhouden,) met alleen als vergoeding, vrij' wonen. Enkele raadsleden voeren hierover nog het woord, zonder dat nieuwe gezichts punten worden geopend. Het voorstel wordt nu aangenomen met 32 stem (Ingez. Med.) men. .(tegen de wethouders en de heer C. S. van Eenennaam.) Over een voorstel van B. en W. om een oproeping voor een concierge te doen op een jaarwedde van f 150 en vrij wonen, staken de stemmen; (de wet houders en de heer Van Eenennaam vóór. de anderen -tegen). De rekening over 1928 wordt voorloo- pig vastgesteld in ontvangsten op f70.854 en in uitgaaf op f 64.391. De kapitaaldienst in ontvang f 5655 en in uitgaaf op f 4788. De heer Schuit verklaart, namens de commissie, de rekening te hebben nage zien en in orde Bevonden. De vergoeding volgens artikel 101 L. O. wet voor de Bijzondere School, wordt over 1928 vastgesteld op f 1246, overeenkomende met een bedrag van f7,16 per leerling. Het toeval wïl dat het aantal leerlingen der Openbare en der Bijzondere School over 1928 gelijk is, voor ieder der scholen 174. Een voorstel om subsidie le verleenen aan de werkloozenkas der visschers waar in de schippers nu ook worden opgeno men, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ged. Staten hebben bezwaar legen de motor- en rijwielverordening" voor de ge meente; hierin komt n.l. een bepaling voor dat geen auto langer dan noodza kelijk is voor laden en lossen, zich in de straten mag ophouden. Dit kan voor een personenauto (B.v. een dokter) hin derlijk zijn. Om hieraan tegemoet le komen zullen persoonsauto's, die eenigen tijd in de straat moeten blijven, hiervoor een vergunning van B. en \V. moeten hebben. De Raad vindt dit goed. Na breedvoerige bespreking wordt B. en W. opgedragen een begrooting van kosten op te maken voor een meer af doend herstel der achterkamer van het gemeentehuis en dan verder een aanbe steding van dit werk onder gegadigden in het dorp te houden. De Raad w'ensteht evenwel de beslissing hieromtrent aan zich te houden. Van enkele bewoners van Kleverskerke was een verzoek ingekomen om ver nieuwing van het voorstraatje; dit wordt in handen van B. en W. gesteld. Een verzoek van J. J. Huijssen om de gewone Bijdrage "in de rioleering van een sloot, wordt toegestaan. Ingekomen is een verzoek van F. Bliek, namens een drietal ingezetenen, tot het plaatsen van sloephekjes. Dit wordt goedgevonden, behoudens de be paling, dat alleen bij! een straatbreedte van 8 M. of meer van gtevel tot gevel', voorhekjes mogen worden geplaatst; biji; had kunnen helpen. Wat zouden we dan een herinneringten hebben gehad!" Verder vertelde hij nog, hoezeer hij de aandacht had getrokken van den rijkaard, Percival zeiven, door de ge schilde wijze, waarop hij zich van zijn taak had gekweten. En ook, dat de but ler er wel zoo iets van gemerkt had, Id'at hij toch niet voor dit werk was bejstiemd." „Ik heb altijd wel gezegd, dat je uit stellend kon acteerten," lachte Eatster- bee. „Zóó uitstekend toch niet; anders zou Maxton dat niet tegen mij gezegd heb ben," antwoordde Pennintoin nederig. .jMijn oppasser heb ik naar bed ge zonden. Niet dat het nog zoo veel geven zou, want hij heeft ons al eens meer zien maskerade-spelen." „Ik heb al hun namen gehoord, om mee te beginnen." zei Pennington, ver der. ,Tk maar twee van de vijf," ant woordde Easterbee. En, nu die namen imij nog zoo- vebsdh in het geheugen liggen, zal ik ze maar gauw in mijn boek opteekenen. Ik kon niet zoo heel veel opvangen onder het diner, want ze waren verbazend voor zichtig; de eigenlijke verhandeling had plaats in de rookkamer, nadat de bedien den waren weggezonden. Maar er waren er twee, die wat veel dronklen en ik dens, dat de wijn him een beetje naar het hoofd steeg en hen wat luidrucivtig maakte. Althans, ze wisselden enkele op merkingen sotto voce, zoodat ik die op ving." Easterbee keek zijn vriend zoo vol uitdrukking aan, dat die volkomen be greep, welke vraag hem eigenlijk op de lippen lag, al s'prak hij ze ook niet uit; en hij knikte: „Ja, zeker, 't Is zooals wij dachten: Ze zijn er allemaal in betrokkenwat die twee .zeiden, bewijst dit duidielijk. O, die brave, aristocratische butler; ik had hem wel om den hals willen vallen, dat hij mij zoo'n éénige gelegenheid bood!" Dien volgenden morgen keerde Pen nington naar Elswick terug, met heel wat nieuws, om mee te deelen in den huize Kearns. Eer hij ging, herinnerde hij Easter bee aan dien belofte, om een week op Riagemount Close door te 'brengen; een belofte, die Harold had uitgesproken den avond, voordat hij naar Rusland vertrok'. „A propos," zei Pennington op1 het Jaatste oogenblik. „Weetje ook, hoe het gegaan is met dat meisje Van der Wyck?" Easterbee verschoot van klem-,- toen zijn vriend hem zoo rechtstreeks die vraag stelde en hij haastte zich met zijn antwoord: mindere breedte mogen alleen zijvleu gels worden gezet. Van een groot aantal inwoners was ingekomen een verzoek om aanleg van een waterleiding. Dit wordt na Breed voerige bespreking in handen van den burgemeester gesteld, daar deze als lid! der commissie van voorbereiding voor deze gemeente is aangewezen. Een voorstel van B. en W. om op liet gemeentehuis eleetrisch licht le doen aanleggen wordt goedgevonden. Bij de rondvraag maakt de heer Schuit de opmerking, dat het straat werk niet door den gemeentewerkman is hersteld. De heer Franse vond het in elk geval beter dat net door een vakman gedaan werd. De heer C rucq zegt, dal hier laatst om 's avonds 8 uur een huwelijk is voltrokken en dat dit late uur geheel tegen den zin van het bruidspaar was, maar dat de ambtenaar van den Burger lijken Stand op het uur,,: dat door den Raad hiervoor is vastgesteld, dit niet wilde omdat hij1 dien dag moest spece rijen, en terwijl zijn plaatsvervanger naar Zwitserland was. De voorz. zegt hiervan niets te we ten. De heer Franse zegt, als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, dat dit uur vastgesteld is na onderling' óverleg. Het gebeurt zoo vaak, dat gegadigden een uur vragen, dat van het door den Raad; vastgestelde afwijkt, ook dan is spr. steeds bereid hieraan tegemoet te ko men. Hij heeft ook deze menschen voor gesteld 's morgens om 10 uur te trou wen, zij gaven evenwel de voorkeur aan 's avonds 8 uur. De heer Crucq zegt, dat die menschen gedwongen zijn om op zulk een ongene gen uur te trouwen en dat hij daarover zijn afkeuring uitspreekt. Hierna sluiting met dankgebed. De Raad der gemeente Oost- en West Soiib u r g vergadert Vrijdag 23 Augustus 1929 des namiddags twee uuur. Punten van behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Vaststelling rekening Burgerlijk Armbestuur 1928. 4. Jaarver slag toestand gemeente. 5. Verzoek M. Filius om ontslag bij den reinigingsdienst, wegens weigering van het verzoek om hooger loon. 6. Adres U. van den Dries, slager, om kosteloos afhalen van afval. Voorgesteld wordt dit in handen van B. en W. te stellen om adfvies. 7. Wijziging Keuringsverordening, in verband met 'de circulaire van den Minister van Arbeid. 8. Voorstel tot het sluiten van een rek'e- „Dïe is ineens weggetrokken: ergens! naar het buitenland, ik weet niet waar." Pennington was altijd bescheidenhij drong dus niet verder aan. Het feit, dat zijn vriend zich, zoo kiort na zijn terug keer in Engeland, van haar doen en la ten op ü'e hoogte had gesteld, was hem een bewijs, dat hij steeds toch' teedere gevoelens voor haar koes'erde. Persoon lijk was hij blij, dat (Miss Van der {Wyck verdwenen was. Hij achtte het niet in het belang van zijn vriend, dat die zoo zeer vervuld van haar zou raken. „En wanneer kan ik Mrs. Kearns nu eens zeggen, dat je bij ons komt?" wa ren zijn laatste woorden. Easterbee dacht een seconde na. Hij had zijn verslag afgelegd, alles gedaan, wat er op dat oogenblik voor hem te doen viei. Na zijn zending in Rusland, die zooveel inspanning van hem had ge- iëischt, voelde hij; zich wat moe en h,ad behoefte aan rust. Die zou hij vin'dien in Elswidk. „Ik heb nu alles in orde gemaakt, tot wij' op Id'at nieuwe uitgaan," zei hij. „|AIs je denkt, dat het piet wat 511(e) kort van tevoren gewaarstehufwd' is, dan 'zou ik morgen wel wllen komen?" Pennington lachte.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1