BEURSNOTEERING WISSELKOERSEN VAN HEDEN. WEERBERICHT HOOG WATER Dinsdag 20 Aug. 'A'oensrtag 21 Donderdag 22 Vrijdag 23 Avfcerdag 24 don dag 25 Maandag 26 14.35 15 06 15 40 1 613 16.49 17.20 18 60 KUNST EN WETENSCHAP ONDERWIJS LAATSTE BERICHTEN. NAGEKOMEN BERICHTEN Handel, Nijverheid en Visscherij maakt het haar soepel, geurig, vol. Verkeerswezen, Post en Telegrafie, CORRESPONDENTIE. AFLOOP VERKOOPINGEN RECHTZAKEN LANDBOUW AFLOOP AANBESTEDINGEN Verschillende Berichte© AMSTERDAM, 19 Augs. (Slotkoers). liet eerste getal geeft den slotkoers van Vrijdag, het tweede dien van heden. 6 pet. Ned. '22 1037/8—.103%. 5 pet. Ned. '18 101 negen zest.—*101 negen zestiende. 41/2 pel. Ned. '17 ÏOO-HOO. 21/2 pet. N. W. Schuld 62%-»62%. 3 pet. Oblig. 76%—'76%, 3 pet. do. Cert. 76 een zest.—t76 een zestiende. Cert. Ned. Hand. Mij. 173-4172%. A. N. I. Ilandelsb. 163%—(164%. A. Kol. Bank, 232i/2—233. Kon. Petrol! A. 391—(393—397%-404L Amsterd. Bank 186i/2—>1871/4. Cull. Mij. Vorstenlanden 155%—il.55%. Handelsv. Amsterd. 641-646%—643-645 .Tavasche Cultuur 404i/2—404. A. Deli Maatsch. 3993%—®993/4. Amsterd. Rubber 261263—(267-260. Ned. Amerik. vaart 59—!59. Ned. Scheepvaartunie 204%—,204%. Kon. Holl. Lloyd 9O. Kon. Ned. Stoomb. Mij. 91%—190%. A. Paketvaart 225% 'Bank Associatie 6S%~-.683/4. Gouda A. 452—459 Philips A. 962-975%907%-913%. Anaconda 244-245—,245. Steels 239%—/238i/4. Erie 8 3% 8 6%. Union Pacific 275%—682%. Common Marine 5 vijf zest.—45%,. Prefered do. 4^/4. Maxwell Gr. C. v. A. 73%f—1751/4. Prolongatie 43%— 43/4. Russen: Consols 1 vijf zet.. Markt sluit flink prijshoudend. 19 Augs. 16 Augs. Londen f 12.10 3/16 fl2.10e/16 Berlijn f 59.45% f59.44 Parijs f 9.77% f 9.77 Brussel f34.71 f34.71 Zwitserland f 48.01% Kopenhagen f 66.50 New-York f 2.49 11/zest. f 2.49% Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Metr. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in dan morgen van 19 Aug. Hoogste barometerstand: 770.3 te Scilly. Laagste barometerstand: 749.5 te Vardoe. Verwachting: Zwakke tot matige N.W. tot Z.Wi. wind: Licht tot half bewolkt. Droog weer. Warmer overdag. Thermometerstand. Hedenmorgen 9 u. 63 gr.. 12 uur 70 gr.* 3 uur 72 gr. Dinsdag 20 Aug. Zon op 5.51; onder 8.14. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 8.44. Maan op 8.50 n.m.; onder 5.18 v.m. Volle Maan 20 Augustus. V1 i s 11 n g 9 a Zomertijd, •Met tijdstip van aoog water fca Dom- ats. 'alt 0 minuten na dat te Vlis- f-VtijÈB.). Voor de Willem de Zwijgerkerk te Amsterdam der Ned. Iierv. gem. is van, N. N. als sluitsteen op hel. bouwkapitaal een toezegging van vijftig duizend gulden ontvangen. Van de NILLMY ontvingen wij een verjaardagkalender, welke een sprekend voorbeeld is van goedé, beschaafde re clame-kunst. Aardig is, dat de kleuren der vier bladen in harmonie zijn mnl de kleur der siezoeiien. o~ Opgravingen in Oekraine. Een Russische arcliaeologische expe ditie ontdekte o\> de eilanden van het Kiortitz-districl in den Dnieper een aan tal wapenen en huishoudelijke voorwer pen, die, naar men meent, dateeren van 30 eeuwen vóór Christus. Ook vond de expeditie de overblijfselen van een twee tal dorpen van Romeinsch type op elk der oevers van den Dnieper en circa 9000 voorwerpen van bijzondere waarde. Tot leerares aan de Ohr. Industrie en Huishoudschool te Groningen is be noemd, mej. G. Andree te Krabben d ij k e. Geslaagd te Amersfoort voor het examen Enansch L. O., rnfej. P. M. Ris- seeuw tie Breskens. Op de voordracht voor de benoe ming van een onderwijzer aan de school voor g.l.o. A no. 160 te Rotterdam staiat no. 2, de heer J. van Nieuwenhuize te G r 0 e d e. Aan prof. dr. J. Th. Beysens is, op diens verzoek met ingang van 1 September 1929, eervol ontslag verleend als Bijzonder Hoogteeraar bij de faculteit der letteren en wijsnegeerle aan de rijks universiteit te Utrecht, inet dankbetui ging voor de langdurige en veelvuldige diensten door hem bewezen. Op voorstel van de Juridische fa culteit is aan de universiteit van Berlijn een leerstoel voor persrecht ingesteld. De gemeenteraad van Delfzijl heeft besloten tot instandhouding der oplei ding voor eersten en tweeden stuurman aan de Zeevaartschool Abel Tasman al daar. DE HERSTELCONFERENTIE.. Hedenochtend hebben de finantieele deskundigen der Fransche, Belgische, Italiaansche, Japansche en Engelsche de legaties een onderzoek naar de becij fering ingesteld, op- welk onderzoek de vier eerstgenoemde delegaties in de nota van j.l. Vrijdag en Snowden hadden aan gedrongen. Vanochtend waren ze hiermee nog niet gereed. Aan de vergadering na men geen experts deel, die het Young- plan hebben onderteekend. Hedenmiddag zouden Henderson, Briand, Stresemann en Hyrnans bijeenkomen 0111 te beraad slagen over "de ontruimingskwestie. Voor dien hadden Stresemann en Briand een onderhoud. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 19 Augustus. Binnen- landsche granen. Van het nieuwe gewas was de aanvoer van de volgende artike len heden voor het eerst van beteekenis. Tarwe f 1212.75, rogge f99.50, gerst chevalier f 9,7510, haver f 99.40, erwten kleine groene f 1516, schokkers f 18—20. DE ALASTRIM. Dezer dagen is het Koninklijk Besluit tol stand gekomen, waarbij de Wet, hou dende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, van toepassing wordt verklaard op alastrim daardoor staat thans voor de geneeskundigen de verplichting vast den betrokken inspecteur der volks gezondheid kennis te geven van elk alas- trimgeval, dat hij waarneemt. Verder zal iedere gemeente moeten zorg dragen een barak in te richten, waar alastrimlijders kunnen worden verpleegd. Bewoners van huizen, woonplaatsen of vaartuigen, waarin zich een alastrimgeval heeft voor gedaan, mogen voorloopig de school niet bezoeken. De inspecteur der volksge zondheid ontvangt ook de bijzondere be voegdheid, zoo noodig, woningen binnen te treden. GRIEPEPIDEMIE IN HET GARNIZOEN TE DOESBURG. Naar V. D. verneemt heerscht momen teel in het garnizoen te Doesburg een griepepidemie, die zeer ernstig blijkt te zijn. Reeds meer dan 100 soldaten zijn aan griep lijdende. In verband met de griepepidemie te Doesburg liepen geruchten dat de ma noeuvres zouden worden uitgesteld. Bij informatie bleek V.D., dat de paardenvor dering te Doesburg voor de manoeuvres, die morgen zouden plaats vinden, voor loopig is uitgesteld. Hieruit concludeert men dat de legeroefeningen, althans voor het garnizoen te Doesburg, voorloopig niet doorgaan. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud.) Op onderstaande nummers vielen do volgende prijzen, f 25.000: 16631 f 2000: 2502 f 5000: 3384 f 1500: 6790 f 1000: 1290 3973 8883 f 400: 11237 20385 f 200: 4277 15641 f 100: 1173 6565 6734 18923 BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 19 Aug(. 3 uur. Markt over hel geheel genomen, vast verloop. Handel van bescheiden afmetin gen. In N. York beslaat de laatste dagen een goede stemming voor Oliewaarden Ook ter beurze van Amsterdam zoonu en dan beweging in die fondsen. Kon. zeer druk en lot boven 400 pöt. Perlakken kleine avance. Continental iets hooger. Van Berkels Patent zeer vast, stegen meer dan 10 pCt. Margarine Unies goed van toon, even als Calvé Delft. Prolongatie 43% pel. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE TEXTIELINDUSTRIE. LONDEN, 19 Augs. V.D. Hedenmorgen is in Lancashire in ongeveer 1700 fa brieken door ruim 400.000 textielarbei ders het werk hervat. LEVENSLANGE GEVANGENISSTRAF. BANDOENG, 17 Aug. V.D. De krijgsraad te Tjimahi veroordeelde zeke ren Karijosemito, een Javaansch soldaat van het wapen der infanterie, wegens 't plegen van een moord in het garnizoen te Singkawang tot levenslange gevangenis straf onder vervallen verklaring van den militairen stand. v 1 1 .1 ALWEER EEN OCEAANVLUCHT. LONDEN, 19 Aug. V.D. De Zwit- sersche vliegers Kaser en zijn beide be geleiders, die in de afgeloopen week via Parijs te Lissabon arriveerden met het voornemen van daar uit te starten voor een Oceaanvlucht, zijn hedenmorgen hiervoor vertrekken. DE WERELDREIS VAN DE ZEPPELIN. TOKIO, 10 Aug. Het Duitsche lucht schip „Graf Zeppelin", dat hedenoch tend 8h 50m boven het vliegveld Kasimfu- gara, bij Tokio, verscheen, is daar te 9h 10m vlot geland. TOKIO, 19 Aug. V.D. Het enthou siasme van de onafzienbaar groote men- schenmenigte was onbeschrijflijk groot. Zelfs uit ver verwijderde dorpen en ste den waren de menschen gekomen om het schouwspel der landing bij te wonen. On der de toeschouwers bevonden zich op vallend veel arbeiders en boeren. De Duitsche koloniën uit Tokio en Kobé waren bijna voltallig aanwezig. De pas sagiers werden overeenkomstig Japansch gebruik geroosterde kastanjes en wijn aangeboden. Vanmiddag wordt Dr. Ecke- ner door den keizer van Japan ontvan gen. TOKIO, 19 Aug. V.D. Door den sterken wind duurde het nog eenigen tijd vóór de ,.Graf Zeppelin" op het vliegter rein Kasimugaura stevig aan wal gemeerd lag, en in de hall kon worden getrokken. DE RONDREIS VAN DE „GRAE ZEPPELIN". FRIEDRIGHSHAFEN, 19 Aug. Het tra ject Friedrichshafen—Tokio is door de „Graf Zeppelin" in ruim 100 uur afge legd. Volgens een benaderende bereke ning heeft het luchtschip ruim 11.500 K.M. afgelegd, zoodat de gemiddelde snelheid ongeveer 115—120 K.M. per uur bedroeg. De draadlooze installatie heeft uitstekend gewerkt. Deze stond in ver binding met Norddeich en Moskou, la ter ook Tokio. HERIJK. >1 D* herijk der maten en gewichten in 1929 zal voor de hierna vermelde ge meenten plaats hebben op de vol gende dagen en nader dpor den IJkar in overleg met het gemeentebestuur vast te stellen uren: te Hoek 20 Augustus te IJzendijke: voor IJzendijke «n Wa terlandkerkje 21 en 22 Augustus; te Biervliet 23 Augustus en 24 Augus tus voormiddag; te Hoofdplaat 26 Augustus; te Schoondijke 27 Augustus en 28 Aug- voormiddag; te Oostburg 2 September namiddag en 3 en 4 September; te Aardenburg: voor Aardenburg 5 September en 6 en 7 September voor middag; voor Eede en St. Kruis 6 Sep tember namiddag; te Sluis 9 en 10 September; te Retranchement 11 September; te Cadzand 12 September; te Zuidzande 13 September; te Nieuwvliet 16 September; te Groede 17 September en 18 Sep tember voormiddag; te Breskens 23 September namiddag en 24 en 25 September. den te houden keuring en demonstratie zal de grootste tentoonstelling van. fok- vee zijn, welke tot nog toe in Friesland door het F. R. S. is gehouden. Er kan reeds thans gerekend worden op de; „in- zending van 136 stieren, 270 stierkalve- veren, 85 melkkoeien, 89 kalve-koeien, 121 tweetallen en overloopers, 26 col lecties van fokkers, 7 fok-familiën, 3 slieren met afstammelingen en 80 pro ductie-koeien. <:r li ia We r kloosheid. Zaterdag stonden bij' de arbeidsbeurs alhier als werkloos ingeschreven1 typograaf, 4 grondwerkers', 2 loodgieters, 4 opperlieden, 1 ass. apotheker, 1 stof feerder, 2 kleermakers, 1 bankwerker, 1 smid, 4 stokers, 5 bakkers, 5 boerenar beiders, 3 winkelbedienden. 1 kellner., 8 kantoorbedienden, 8 van andere groepen, 32 met vakkennis zonder bepaald beroep, 93 zonder vakkennis ((ongeschoolden), 6 timmerlieden. Verder 8 vrouwen w. o. 1 costuum- naaister, 1 huis of verslelnaaister, 2 kan toorbedienden, 2' steno-typisten, 1 werk vrouw, 1 waschvrouw, voor wasch aan huis. Totaal vorige week 177, bijgekomen 33, afgegaan 20, over 190. Bepaald is, dat in den rajdlio,-tele foondienst Nederland-Nederiandsch In- dië de kosten voor de bezorging buiten den kosteloozen bestellingskring van op roepberichten voor rekening komen van den geadresseerde van dat bericht. Anonymus te 's Gravenhage.'De intensiteit van onze oprechte* vreugde over uw vriendschappelijk loonen onzer feilen, wordt slechts geëvenaard door onze verontwaardiging over het feit, dat gij zulks wederom anonym doet. Door notaris Blaupot ten Cate werd Zaterdag te Serooskerke publiek; ver kocht: Een huis met schuurtje en tuin aldaar aan den Zandput, A 198, groot 1 a. 59 c.a. Kooper Jan Meliefste aldaar voor de som van f 1275. De moordzaak Lans. In de moordzaak Lans komt dank zij het hardnekkig gevoerde hernieuwde onderzoek, licht. Zooals reeds gemeld, heeft dr. Hesse- link op hel pak en de schoenen van den procuratiehouder van O. positief bloed vlekken kunnen aantopnen. Voorts is het psychische en physieke onderzoek van Van O. ten einde de dok toren hebben geen motieven gekifegen om tot ontoerekenbaarheid te beslui ten en achten den verdachte ook phy- siek wel in staat tot een moord als deze; trouwens is het bekend dat zelfs een zeer zwak menscli in oogenblikken van groote opwinding angst of kwaad aardigheid bijzonder veel kracht kan ontwikkelen. In hoeverre de zaak tegen Van O. dus thans inderdaad veel ongunstiger is ge worden, zal blijken ter terechtzitting, die naar verwacht wordt nog niet in Sep tember zal kunnen beginnen. Fok veetentoonstelling te Lee u w a 1- d e n. Naar wij vernemen is de belangs'.Mliug 'bij de Friesche fokkers voor de Ten toonstelling ter gelegenheid van het 50- jarig beslaan van het Friesch Rundvee Stamboek zeer groot. De op 4 en 5 September te Leeiiwhr- Door het bestuur der Coöp. Room boterfabriek „Het Hart" te Wemel- rlinge werd hedenmiddag aanbesteed: het bouwen van een Roomboterfabriek. Laagste inschrijver was de heer A. Willemsen te Wemeldinge voor f 14.750. Te Utrecht is het jaarlijkseh con gres van het Ned. college van dansleera- ren gehouden, voorafgegaan 8oor "een vergadering, waarin eenige reglements wijzigingen zijn besproken én aangeno men. De leden afgevaardigden naar de bui- Jenlandsche congressen brachten verslag uit waaruit bleek dat de Engelsche stijl de gewildste is, deze zal dan ook woé den onderwezen. De afgevaardigden naar het buitenland onderwezen hierna de nieuwe dansen en variaties aan de dansleeraren con gressisten. Het hoofdprogramma bestaat uit: quick foxtrot, foxtrot,, tango, blues moderne walz en six eight; het bijpro gramma uit skaters waltz, paso doble en diagonaal waltz. Met ingang van 1 Nevember is benoemd tot hoofdinspecteur van politie, chef van de afdeeliug brandweer te 'sGravenhage, de gepensionneerde kapitein-luitenant ter zee O. D. T. de Ridder. De heer de Ridder zal tot 1 Mei 1930 met hoofdinspecteur de Jager blijven sa menwerken. Te Hoensbroek werd gisteren een motorrijder, de heer B. uit Heerlen, door een uato aangereden, die hij door een motorwagen van de traml niet hajd opgemerkt. Hij wferd over het stuur ge worpen en kwam tegen de voorruit van de auto terecht. Met een gecomplieejerde lx mbreuk en ernstige hoofdwonden werd hij naar hel ziekenhuis overge- wlbracht, evenals de duorijdster A. S. uit wHoerlen, die een zware hersenschud ding had hekomen en in leven sgevaair verkeert. De 16-jarige J. H. uit Zuidla ren, die nabij Vries onder een autobus was geraakt, is aan de bekomen ver wondingen overleden. Zaterdagavond zagen bewoners van de Breede straal te Rotterdam, dat een man, de 60-jarige B. H. uit een raam klom op de derde verdieping van Prijs per pakje 20 cent (Inge* Med.J het logement en in liet kozijn ging staan. De manijd ie allerlei vreemde toeren uithaalde ging tenslotte aan een 'ijzeren haak hangen en hield dit eenige oogen blikken vol. De man gaf spoedig teeke nen van vermoeidheid en men vermoed de niet anders, dan hem binnen enkele oogenblikken te pletter te zien vallen. Op dat oogenblik maakte zich de 35- jarige P. H. P. verblijif houdend in het zelfde logement, uit den kring van toe schouwers los en maakte zich gereed den man op te vangen. Enkele oogenblikken later kon deze zich niet meer houden en viel, doch P. schoot toe en ving hem op de schouders op. Beide mannieïi bleven enrele oogenblikken versuft lig gen, maar de inmiddels ter plaatse aan gekomen geneeskundigen dieimst consta teerde, dat geen van beiden letsel had den opgeloopcn. Zaterdag omstreeks halfvijf is een auto in de Rotterdamsche Schie gereden, waardoor een der inzittenden het leven heeft verloren. In de auto waren gezeten de 50-jarige machinist A. G. Boal, Haarlem, zijn vrouw, zijn vier kinderen en een kostganger, ld e 56-jarige A. Zoete- man, bleekersknecht. De auto was op weg naar Bolnes, waar de kostganger familie zou bezoeken. Even voor de Melkmarkt bemerkte de chauffeur, dat hij het stuur niet meer meester was en dat de wagen naar links ging. Hoewel hij remde, 'kon hij de auto niet meer tot stilstand brengen, zooaal deze van den berm gleed en op den zijkant in het water terecht kwam. Direct schoten eenige burgers toe om de inzittenden eruit te halen. Bos, die een goed zwemmer is, was er het eerst uit en poogde onmiddellijk vrouw en kinderen te redden. Hij werd daarin spoedig bijgestaan door den chauffeur, die ook naar buiten gekomen was, terwijl een motorboot die aan de andere zijde van het Schie lag, langs de auto kwam te liggen. Toen het gezelschap op den wal ge bracht was, bleek plotseling de kost ganger te mankeeren. Daarna is hij uit de auto gehaald, doch toen hij per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Oöolsingel ver voerd was, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. De auto is kort daarop gelicht en door de politie in beslag genomen om de stuurinrichting te onderzoeken. Zaterdagmiddag is te Someren door onvoorzichtigheid tijdens een de monstratie met brandbluisch-apparaten, een ernstige brand.uitgebroken, daar de in de nabijheid met stroo bedekte boeraerijen in brand raakten. Het vuur sloeg over pp eein 'belendende boerderij en vandaar op twee dubbele woonhuizen die alle tot op den grond afbranaden. Van al de inboedels werd zoo gied als niets gered. In de boerderij was de geheele oogst ondergebracht. Deze ging eveneens verloren. Zes ge zinnen zijn dakloos, waaronder één met tien kinderen. De twee boerderijen waren verzeaerd, de andere niet. Onder Wadenoyen is op een onbewaakten overweg een losse locomo tief uit Tiel op een kar gereden, die verbrijzeld werd, Het paard van de kar werd gedood, doch de voerman, die er naast liep bleef ongedeerd. In de Fransche badplaats C h a t e- 1 a i 1 o n, in de nabijheid van La Rochel- le, brak gisternacht een brand uit, waar door een autogarage met 130 auto s en drie autobussen een prooi der vlammen werden. Drie meisjes, die van een feestje naar huis terugkeerden, ontdekten het vuur. De bewaker was ingeslapen en werd gev/ekt door het ontploffen van 'n benzinetank. Slechts met moeite kon hij zich in veiligheid brengen, aangezien zich in de onmiddellijke nabijheid een groote benzine-opslagplaats bevond. Een in de nabijheid gelegen hotel moest in allerijl ontruimd worden. In den avond van 8 Auguslajszijin op 50 meter afstand van de brug van Bonne uil te Saiftl-Mau r, aan de oevers van flie Marne gevonden twee linnen zakken, bevattende hel lijk eener aan stukken gesneden vrouw, "l hoofd' in den eenen zak, het lichaam en de beide beenen in den anderen. De armen bevonden zich niet in die zakken. Ten gevolge van een nalatigheid van een der bewakers zijn twee groote slan gen bij nacht uil het circus Buffalo Bill te Luik ontsnapt. Een der dieren werd, naar de Nation Beige verneemt, in een paardenstal teruggevonden, waar het zich om een hengst geslingerd en deze verstikt had. Den anderen slang ontdekte men in de tent der wonderdieren, waar hij een schaap met zes poolen had inge slikt. Hel gedoode paard had een waarde van 25,009 frs.. het wonderschaap van 6000. In de middaguren zijn te C u x h a - fen drie 1 aadsters in -zee- verdronk*", doordat zij in een diep gedeelte geraakte.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 2