BESTEVAER DE SCHEIDSRECHTER No. 193 Zaterdag 17 Augustus 1928 172; Jaargang De Kroonjuwelen, BINNENLAND FEUILLETON UIT STAD EN PROVINCIE ÜiiggeCaaA. De abonnementsprijs, bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postcheque- en Girorekening 43255 COURANT. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels ƒ2.10, elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regela, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Dit Kummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. DE RIJKSMIDDELEN IN JULI 1929. De opbrengst van de rijksmiddelen over 't geheele jaar bedraagt 39.262.083. Het één twaalfde gedeelte der raming (hoofdsom en opcenten) over de maand Juli 1929 bedroeg ƒ43.409.073, tegen 40.653.180 over de maand Juli 1928. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste zeven maanden van 1929 vergeleken met die over de eerste zeven maanden van 1928. 1929. 1928. Grondbel. 15.969.110 16.219.644 Pers. bel. - 13.503.753 - 13.591.958 Ink. bel. - 52.465.028 - 61.779.898 Verm. bel. - 8.876.007 - 7.460.919 Div. en T. - 13.825.901 - 11.840.589 Inv. recht - 38.442.405 - 36.650.886 Stat. recht - 2.661.850 - 2.615.570 Zout - 1.092.006 - 1.182.880 Geslacht - 6.860.057 - 6.155.587 Wijn - 1.411.552 - 1.403.271 Gedistil. - 19.782.911 - 24.997.307 Bier - 7.823.426 - 7.583.030 Suiker - 26.758.089 - 26.693.541 Tabak - 15.306.986 - 13.408.697 Goud, Zilver - 584.629 - 594.101 Zegelrecht - 16.431.945 - 16.547.929 Reg. recht - 20.231.918 - 16.104.548 Sues, recht - 25.988.185 - 21.824.453 Domeinen - 1.894.441 - 1.839.116 Staatsloterij - 411.450 - 413.117 Loodsgelden - 2.863.094 - 2.793.683 Totaal ƒ293.184.751 291.700.735 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven over Juli 1929 een op brengst van f 712.924 tegen een bedrag van 6.492.857 in Juli 1928. De inkomsten ten bate van het „We genfonds gaven over Juli 1929 een op brengst van 4.015.588. Rijwielbelasting 3.266.620. TELLING VAN HET VERKEER, In verband met een doelmatige uit voering zoowel van liet Rijkswegenplan!, als van de provinciale wegen plannen, is door den Minister van Waterstaat be paald. dat gedurende 7 niet achtereen volgende dagen in het geheele land een telling van het verkeer zal plaats heb ben, zoowel op de op het Rijkswegen- plan voorkomende Rijkswegen, als op de provinciale wegenplannen voorkomen de provinciale wegen. Deze telling zal worden gehouden op Zondag 18 Aug., Dinsdag 27 Aug., Zater dag 7 September, Donderdag 12 Sept., Woensdag 18 Sept., Maandag 14 October en Vrijdag 18 October. De telling zal betreffen alle verkeer over bovengenoemde wegen, dus niet al leen alle soorten rij- en voertuigen, doch' ook wielrijders, voetgangers en los vee. In verband hiermede zullen op ge noemde data op verschillende punten van bovengenoemde wegen van des voor- middags 6 tot des namiddags 8 uur per sonen geposteerd zijn, die op daartoe bestemde stalen aanteekening houd'en van het hun passeerende verkeer uit beide richtingen. Deze staten moeten' na aflopp van eiken tellingdag Worden toe gezonden aan den opzichter van den Wateirstaat in hun ressort. DE NED. IND. RADIO-OMROEP. Op de Nota van Wijziging van de Ned.-Indische begrooting van 1930 wordt voorgesteld aan de Ned.-Indische Radio- Omroep-Mij. een voorschot te verstrek;-» ken van f 150.000, tegen een rente van vijf procent, alsmede om bijdrage van f 50.000 te geven in de exploitatiekosten gedurende het eerste jaar aan de P. H. O. H. I. (de Philips-zender te Huizen1). CONFERENTIE-JOURNALISTEN De ifuitenlandsche journalisten, die ïn groote getale als aanhangsel van de in ternationale herstelconferentie in Den Haag zijn, hebben gister een bezoek aan ^Rotterdam gebracht' waar zij. de „Statendam" bezichtigden. Vrijdagmiddag heeft graaf van Lynden van Sandenubrg, vice-president van den Raad van State, aan een. veertigtal bui- tenlandsche journalisten te zijden huize een thee aangeboden. De minister van huitenlandsche zakén en eenige hooge ambtenaren waren aanwezig evenals de heeren Plemp van Duiveland, van Bal- luseck en van Balkenstein, van het hoofd comité der persorganisatie. ALASTRIM. Het „Vaderland" verneemt, dat ver moedelijk heden het Kon. besluit ver wacht kan worden, dat de wet op de. besmettelijke ziekten ook op alastrihi: toe passelijk verklaart;, daardoor wordt dus aangifte verplicht ER UIT i Toen Donderdagavond in den gemeen leraad van Hoogkerk (bij Groningen) het voorstel aan de orde kwam om het reglement va.n orde aan te vul len met een bepaling, volgens welke een lid, dat door zijn gedragingen den ge- regelden gang van zaken belemmert, het verblijf in het gemeentehuis wordt ont zegd, protesteerde de heer Hoiting (0. P.) daartegen in zulke heftige bewoor dingen, dat de raad besloot hem het woord te ontnemen. De heer Hoiting zet te echter zijn oppositie met kracht voort, zoodat de voorzitter zich genoodzaakt zag, het artikel toen het wks aangeno men, direct in toepassing te brengén. Hij sommeerde den heer Hoiting de zaal te verlaten en liet hem, toen deze daar toe niet bereid was, door twee mare chaussees en een rijksveldwachter on der verzet uit het gemeentehuis zetten. (The crinkled Crown). Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch ran William Le Queux, door Mej. E. H. 38) Daar buiten stond een armoedig ge- kleede persoon, blijkbaar van het gewone type, dat langs de huizen waart, waar de een of andere feestelijkheid plaats heeft, in ae hoop, dat er misschien nog iets zal afvallen. Geen van de gasten ploeg ook' maar een vluchtigen blik' op hen. Zij zouden dan wel zeer verrast (zijn geweest, als ze geweten hadden, dat die beiden tot de geduchtsfce lelden van den Geheimen Dienst behoorden .Want de deftige jonge bediende was George Pennington, en de armoedig-ge- kleeoe persoon, die buiten de schitterend verlichte woning .stond, was' niemand meer of minder dan Harold Easterbee. HOOFDSTUK XI. Mr. Percival, de eigenaar van deze grootsche woning, stond in een watop- DE STAKING BIJ JAMIN. Gisteravond was er in Rotter dam niets te beleven in verband met de staking bij de firma Jamin. Tusschen vijf en zes uur gisteren middag verlieten de arbeidsters de fa briek in autobussen en gesloten auto- s geëscorteerd door agenten, op motor fietsen. Tegen zes uur werd de menigte van pngeveer 7 a 800 kijkers (meest, jongens) die voor het pand van Jamin stonden, door twee agenten te paard zonder eenig verzet kalm terug gedron zichtigen salon, om' zijn rijke gasten te ontvangen. Zijn naam was niet .altijd Percival geweest: hij had het leven be gonnen als klerk bij een zaakwaarnemer, met geen bepaald hoog salaris1, onder den nederigen familienaam van Jones. Daar hij een goede opvoeding had ge noten en uitstekende hersens, en een onbegrensde eerzucht bezat, had hij al gauw dé knellende banden bij den man van de wet verbroken, en was hij 'be gonnen met een geldhandel op kleine schaal met een zestal verwante geesten. Als financier had hij geen buitengewoon succes. Daar hij in zijn streven 'belem merd werd door gebrek aan kapitaal, moest hij zich bepalen tot -kleine, twijfel achtige ondernemingen, waarmee hij geen belangrijke vorderingen maak'.©. Toch was hij al vooruit gegaan op zijn eerste werkzaamhedenen, al was zijn in komen nu ook wat wisselvallig, hij ver diende toch al aanmerkelijk meer, dan als zooveelste klerk op een zaakwaar- nemerskanloor. Terwijl hij intussebien meer en minder ondergaande maatschap pijen hielp drijvende te blijven, door ze langs de kronkelpaden van een ©enigs zins duister finantieel beheer te voe ren, hield hij altijd een open oog voor gen, en de geheele Veemarkt werd af gezet met hekken en die politie in burger verscheen op het tooneel. Meer dan 125 man gerequireerd uit alle afdeelingen der stad wajren bij Ja min opgecommandeerd. Toen moestalles „Ööortoopenen het gevaar van rel letjes was verdwenen. DE STAKING TE ZAANDAM. Be staking in het houtbedrijf te Zaan dam, is nog weinig dichter bij het einde gekomen; de besprekingen, wel'kje gister tusschen de üetrokken partijen gehouden werden, om tot een oplossing van het conflict te komen, hebben geen resultaat opgeleverd. Deze vlucht moet ais een voorlooper worden beschouwd voor een geregelden vliegdienst tusschen Batavia en Palem- bang vice-versa. TELEFOONCODE-ADRESSEN. Ter voldoening aan daaromtrent ken baar gemaakte wenschen, zullen met in gang van 19 Augustus a.s. telefooncode- adressen in den radio-telefoondienst met Ned.-Indië worden ingevoerd. De code-adressen, welke voor Neder land door het kantoor Amsterdam wor den vastgesteld, worden door genoemd kantoor per uitgesteld-telegram aan het kantoor Bandoeng medegedeeld. De kosten van dit telegram worden den Aanvrager in rekening gebracht; ver dere kosten zijn voor deze ad'ressen voor- loopig niet verschuldgid. KON. NEDERLANDSCHE MIDDEN STANDSBOND. Bij „de Vlijt" te Arnhem verscheen het keurig afgewerkte en rijlk geïllustreer de Congres-nummer van „De Midden standsbond" ter gelegenheid van het 26ste middenstands-Congres van den Kon Nederl. Middenstandsbond, 'het welk op 21 en 22 Augustus te Enschedé wordt gehouden. DE INLANDSCHE BEWEGING. De heer Kiewit de Jonge heeft na mens de Indische regeering verklaard, dat zij niet wenscht, dat aan de olnft- wikkeling en de werkzaamheden van In dische politieke en sociale vereenigin- gen van de zijde van de overheid welke belemmeringen ook w'orden in den weg gelegd, tenzij er sprake mocht zijn van- verstoring van de rust en orde. EEN VUURWERKMONOPOLIE. Een commissie, welke belast zal wor den met het instellen van een onderzoek naar de monopoliseering van dé fabri catie van vuurwerk in Ned. Indjië, zal dezer dagen worden ingesteld. BATAVIA-PALEMBANG. Een geheel volgeboekt vliegtuig van de K.N.IL.N., waairin ook de directeur van die Maatschappij, de heer Nieuwén huis, benevens een vertegenwoordiger van het persbureau Aneta hadden plaats genomen, maakte Donderdagmorgen 'n vlucht van Batavia naa,r Palembang. Het toestel, dat om 7.30 uu|r van hef vliegveld Tjililitan vertrok, was reeds om even over 11 uur boven de stad Pa lembang, om een kwartier later op vlot te wijze op het vliegveld te landen. een echt gunstige gelegenheid, waarvan hij dan ook onmiddellijk profiteerde. Die gunstige gelegenheid kwam mét den grooten wereldoorlog. Gedurende deze vier jaren van troosteloos lijden, van de vernietiging van veelbelovende jonge levens, het verstoren van ééns gelukkige en eensgezinde families, werk te de voormalige klerk met koortsach tige energie en een volslagen iniet-in- achtnemen van ieders belangen, behalve de zijne, met dit gevolg, dat hij million- nair was, toen de wede werd afge kondigd. Terwijl hij zoo druk aan het finan cieren was, had hij een jongere vrouw' van beteren stand getrouwd en die hem een kleinen bruidschat had meegebracht, Robert Percival was er niet de man naar, om een vrouw zonder geld te nemen. Want, sinds hij nu van zijin prille jeugd af was begonnen, om; alles te halen van een harde wereld, wat hij maar krijgen kon, was het geld altijd zijn afgod geweest. In wlakenden toestand waren al zijn gedachten gewijd aan den Mammon, en, als hij sliep, droomde hij er van. Hij bezat dit mooie huis in Park Lane en een groot heerenhuis met verscheide „ES 1ST NICHT WAHR De directie van de Norddeutsehe iLloyjd) te Bremen heeft medegedeeld, dat er geenerlei bijzondere onderhandelingen met de Koninklijke Hollandsche Ltoyd te Amsterdam hehiben plaats: gehad. Vier vveaen geleden zijn er enkel be sprekingen met de Nttderiandsche Scheep vaartmaatschappij gevoerd aangaande de afvaarten van beide maatschappijen. Deze besprekingen vinden echter regel matig plaats. INVOER VAN PLANTEN IN DE VER. STATEN. Op de jaarlij'ksche conferentie van Amerikaansche kweekers te Boston ge houden, heeft dr. Gilbert, een der lei dende regeeringsambtenaren, gezegd, dat het hem niets zou verwonderen, als binnen eenige jaren de kwestie der quarantaine voor planten geheel ver anderd zou zijn, zöo niet geheel opge heven. Uit Middelburg. In de Oostkerk, alhier, zal mor genochtend gepreekt worden door den oud-minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. o Uit Vlissinge'h. Van 10 tot 16 Aug. werden le Vlissingen genomen 4161 baden, waarvan 2114 door heeren en 2057 door dames, in het Volksbad waren de cijfers resp. 2331, 1184 en 1147. Uit Schouwe n-D uiveland. Te Nieuwerkerk had naar de Z.Nwsb. meldt in tegenwoordigheid van eenige autoriteiten en vele belangsteK- lenden de eerste steenleggihig plaats van het fe bouwen nieuwe raadhuis, door den heer J. Bouman, burgemeester dier gemeente, die een korte toespraak hield. Q>e mcuxdiieêe^eruiniefcie ■tcoeCd verrv &eU *is-fxe£, xte- 4&iaxcH £jexd&,vJe&vp^H>e£&<xtiq£&\£xi.at dfioedu^-Wcctde Se&tfcdpef&t Ld SCocrZyrvda tVO&Cfcó AcfteulAtec&têtó op dek Gx&ixfi&fafeicatie- erveerifux&ig ive&en.J&y.dcxifc-'&itn. aCó ^amfxioeiv cuxrv clea(ïmiiêqenwoc>idiQetaJ$afivan (Ingez. Med.) Uit Tholen. De Raad der gemeente Poort vliet besloot het contract met de P. Z. E. M. te teekenen; derhalve zal de straat verlichting voortaan electrisch geschie den. Tot gemeente-opzichter werd benoemd de heer Johs. Elenbaas. Daar de be noemde raadslid is en de Burgemeester- secretaris opvolger op de lijst is:, vroeg deze volgens zijn instructie ais secretaris vergunning om een benoeming tot raads lid te mogen aanvaarden, zij: werd' ver leend met 4 stemmen voor. n Uit Zee uw s c h-V laanderen W. D. Donderdagavond bracht het Muziek gezelschap Aajrdenburgsche Fan fare een serenade aan haren onder-di recteur, de heer 0. v. Overbeke aldaar, ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat hij' gedurendé 40 jaren als! werkend lid werkzaam was. Als dirigent trad voor deze gelegenheid op hejt 82- ne hectaren land, in Sussex, dat hij had gekocht van een aristocratischen eige naar, die sterk vermagerd was, terwijl hij steeds welvarender van uiterlijk w'as geworden, in die rampzalige vier jaar. Hij werkte ook op sociaal gebied en be steedde gul zijn gemakkelijk verdiend geld aan de bevordering van dit streven. Maar op dit punt was hij niet zoo 'geluk kig en dit was verklaarbaar om imeer dan één redenondanks een goede opvoeding en een zekere mate van beschaving, was hij iemand van een zeer alledaagsch karakter. Hij was blufferig, aanmatigend, en kon nauwelijks zijn minachting ver bergen voor degenen, die niet izoo voor spoedig waren als hij. En zijn wouw, die geen van die onaangename hoedanig heden van haar man bezat, ging (mis schien weer w|at te veel den anderen kant uit: Zij was tè nederig, tè kleur loos, tè verlegen," om zich toegang te verschaffen in die kringen, waar Per cival zoo vurig gehoopt had, te wor den ontvangen, zoo niet om zijn voor treffelijke hoedanigheden, dan toch om zijn rijkdom. Zij was er dien avond niet hij. Het was een heerenbijeenKOmst; er waren mannen van dezelfde soort, als hijiharde jajrig oud werkend lid, de heer J. v. d. I Plassche, thans bestuurslid van het ge zélschap i DE BIOSCOPEN. Electro.- Harems schoone vrouwspersonen;, die gracielijik dansen en huppelen en imet de oogen smachten sultan® inl imooie kleedij, krijgslieden, prinsen.... wie zou niet wat meer van de OosteiV- Ische geheimen willen weten? Ga dan.: eens naar den schoonen film, die dezen titel draagt, kijken in de Electro, waar» een ïilm draait van den kalief Schariah' uit Abessynië, zijn schoone dochter Gul nar e ein de verleidelijke favoriete en prima ballerina Sobeida, prins Achmed en Fatima en een knappe slavin.... Een knap opgenomen, mooi geregisseerde film, waar een sprookjessfeer over hangt. Tot de appreciatie van deze Ufa- film zal zeker bijdragen,- dat zij gedeelte lijk in natuurlijke kleuren werd opgeno men, onder leiding van den Rus si ach en regisseur Alexander Woikoff. Het journaal en bijprogramma waren ditmaal ook weer interessant. Flora. Wel moeilijk zou voor de sympathieke rol van Mama Molly in "het dramatisch filmwerk „Musschen" een betere keu ze hebben kunnen worden gedaan, dan Mary Pickford, die over de door den on* verlaat Grimes en zijn vrouw ontvoerde kinderen een zorgzaam ïnbedertje is op den van goed licht verstoken zolder op de eenzame hofstede te (midden van moe rassen. Zij weet nog liefde en vroolijk- heid wakker te houden in de handen der kinderen, die zoo lijden onder die mis- vooruitstrevende aanbidders van den Mammon, trotsch op hun rijkdommen en de energie, waarmee zij die vergaard hadden en, steeds bereid, nog aan die rijkdommen toe te voegen, met (alle mid delen, die maar strikt binnen de perkén van het geoorloofde vielen. Dien avond kwamen ze bijeen, om over een onderneming te spreken, die voorgesteld was door het altijd werk zaam brein van den schranderen Perci val. Alles in huis van den millionnair werd op igroiotsche schaal gedreven. Hij had vele gebreken, maar karigheid hoorde niet daartoe. Een bekend Fransch chef stond aan het hoofd van de keuken en diende diners op, die zelfs niet over troffen werden door de ruimbetaalde koks van de collega-winstdeelers. Hij be zat een heirleger bedienden, met een butler aan het hoofd, deftig als een hertog, die dan ook bogen kon op een lange reeks' dienstjaren, hij de meest- aristocratische familie®, en die zich' pag door een bijzonder hoog salaris had laten verleiden, om in dienst te gaan bij een gewoon handelsman, van niet eens al te schoon-klinkende reputatie. i f (Wotflt mmstgS.)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1