No, 192 Vffijdog 10 Augustus 1929 472* Jaargang Open of dicht BINNENLAND NEDERLAND EN BELGIE, DE STAKING BIJ JAMIN. NEDERLAND EN ZUID-AFRIKA. DE LAND ARBEIDERSSTAKING. GEEN TABAKSAUTOMATEN. EEN LUCHTFCSTDIENST, DOUANE-VOORSCHRIFTEN VOOR DE LUCHTVAART. TEGEN DE WINKELSLUITING. EEN STUDIEREIS NAAR RUSLAND. MOTORSCHOENER AANGEVAREN EN GEZONKEN. DE HERV. GEREF. STAATSPARTIJ GASSEN ONDER DRUK. UIT STAD EN PROVINCIE MIDDELBURGSCHE COURANT. De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels ƒ2.10, elke regel 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg Lange St, Pieterstraat, Middelburg meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit- 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, Telefoonnummers drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels, 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Redactie 269 Administratie 139 opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Postchèque- en Girorekening 43255 „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Bjjf dit nummer behoort wl Bijvoegsel. Het schijnt, dat de quaestie van de op heffing der telefoon-speruren op den Zondagmiddag toch niet zoo eenvoudig en duidelijk is, als wij dezer dagen, aan de hand van een desbetreffend verzoek tot den directeur-generaal der posterij en, wel uiteenzetten. In dat door de afd. Walcheren der Ned. Mij. tot bevordering der Genees kunst dd. 12 Maart 1929 opgestelde adres (met 'de verzending werd nog ge wacht op het inkomen der gevraagde ad- haesiebetuigingen) vonden wij klem mende redenen van mensclilie venden aard, die al voldoende waren om de voortdurende openstelling van de tele foon, ook op den Zondagmiddag, niet alleen te rechtvaardigen, maar, op me disch gezag, gebiedend noodzakelijk te maken. Het Bestuur der Godshuizen le Mid delburg denkt daar klaarblijkelijk even zoo over: het betuigde zijn volle ad- haesie aan het te verzenden adres „om dat het de voortdurende openstelling der telefoon, ter bevordering van tijdige opname van patiënten, van groot be lang achtte." Zooals wij reeds eerder meldden en uiteenzetten, stonden in de adviezen van het Bureau van de Kamer van Koop handel en de Verkeerscommissie uit die Kamer, redenen van economischen aard die evenzeer het ongemotiveerde en on- gewenschte van de telefoon-speruren op den Zondagmiddag aantoonen. Men zou zoo zeggen: de telefoon moet dus open! Maar dat is een klaarblijkelijk te, on besuisd gevormd oordeel, op onvoldoende diep inzicht gebaseerd.... want Burge meester en Wethouders van Middelburg die het toch moeten kunnen beoordee- len, schreven aan de afd. Walcheren van de Ned. Mij. tot bevordering der Ge neeskunst, in antwoord op een verzoek om adhaesie „Aan het adres van den directeur- generaal der posterijen en telegrafie „zal door ons geen adhaesie wlor- „den betuigd, aangezien wij de nood zakelijkheid van een doorloopenden te lefoondienst op Zon- en feestdagen „niet kunnen inzien." Wij hebben, en naar het ons voor kwam op deugdelijke gronden, voor deze doorloopende openstelling gepleit. Her haling daarvan is overbodig: wlanneer B. en W. van Middelburg dat anders in zien, dan getuigt dat, dunkt ons, van een verkeerd misschien juister uit gedrukt: van 'n vertroebeld inzicht in deze toch waarlijk on-politieke quaes tie. De onderhandelingen, die gevoerd zul-' len worden tusschen ore regeeringen van N'Jand en België over de regeling van de onderlinge verhouding tusschen hei delanden, hebben der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor het district Maastricht en Omstreken aanleiding ge geven om aan de regeerinig èn de Staten- Generaal een uitvoerig rapport uit te brengen over „wat er aan verlangens, hoop en beduchtheid leeft in kringen va.n en nijverheid in ons dis trict liet rapport behandelt de ligging van [Maastricht, dat, als oud centrum van beschaving, in <je onmiddellijke nabij- heid van twee andere centra van weten schap en kunst (Luik, Aken) met inrich tingen voor liooger onderwijs' wel eenige rechten kan doen gelden. „Maastricht, gelegen aan de grens van het nationale gebied, brengt daarvoor speciale offers. Het mag dus aanspraak maken op bijzondere compensaties, met evenveel recht als Groningen en Nijme gen"! Het verlangen der Maastrichtsöh'e Ka- pier voor de toekomst is; „dat niet meer dan. strikt noodig, de nadeelen zul len worden ondervonden van Tietgeen in flet verleden geschiedde". fn opeenvolgende hoofdstukken van 't rapport worden voornamelijk deze pun ten belicht: „de traagheid, om te zwijgen van stille tegenwerking, die de werken om en op de Maas ondervinden, juist van 'de zijde die de totstandkoming bevorderen moest; en de verhouding Nederlandr— België, welke deze quaestie op gunstige of ongunstige wijze kan beïnvloedend. Dan vlogt een hoofdstuk over de ver houding tusschen Nederland ên België, waarin wij lezen: „Nederland hindere, door de eigen aardige formatie van zijn gebied, België niet in zijn bloei; Antwerpen moet tot de ontwikkeling kunnen komen, die moge lijk ware, wanneer "België uit cammer-* cieel oogpunt vrij over de Schelde kon beschikken. Hetzelfde zeggen we van Antwerpens Rijnvaart. Zijn de cijfers om trent den achteruitgang van Antwerpens Rijnverkeer, als door staatsminister Se- gers genoemd, juist, dan weze Nederland voor deze haven geen beletsel om zich qp peil te houden. Hoe dit geschieden kan laten we in het midden. „Anderzijds nemen wij ook stelling te gen iedere regeling die "op Nederland, op zijn belastingbetalers en zakenleven, las ten legt welke behooren te worden ge dragen door degenen die van eventueële [Verbeteringen en nieuwe werken de lus ten zullen genieten. Zelfs al mocht de letter der-verdragen ertoe dwingen, want dan ware op dit punt het moreele recht aan de zijde van Nederland." Het rapport bevat nog verscheidene andere wenschen en verlangers. Na de ongeregeldheden welke Woens dagavond te Botterdam, wegens de staking bij de firma Jain in plaats had den, is het gister den geheelen dag vrij druk geweest in de huurt van de fabriek van die Firma. De nieuwsgierigen wer den door acht politieruiters en eenige loopende agenten op een veiligen af stand gehouden. Tegen het uur, waarop het werkvolk de fabriek zou verlaten nam de belang stelling nog sterk toe en te omstreeks 5 uur waren er eenige honderden per sonen op de been. Op dat uur reden een aantal autobus sen en vrachtauto's een der poorten van het fabrieksgebouw binnen om de meisjes, die er van gebruik wilden nifa,- ken, naar de stadswijk waar zij wooln- den terug te brengen. Bereden politie verdreef de menigte die bij deze poort had post gevat en de bussen en vracht auto's konden ongehinderd vertrekken. Nadat de laatste groep was heengegaan, trok de politie zich op de binnenplaats) van het gebouw terug. Naar gebleken is hebben de op relletjes beluste elemen ten uit de meniglte op dit oogenblik ge wacht om onrust te verwekken. Er werd een balk dwars over de tramrails in de Hugo de Grootstraat gelegd om het tram verkeer te belemmeren, terwijl op, de Veemarkt, blijkbaar met minder goede bedoelingen straatstteenen werden ver zameld. De bereden politie heeft daarna eenige charges uitgevoerd. Doch de on ruststokers, ook nu weer meestal op geschoten jongens, keerden in nog groo ter getale terug terwjjl zich veel nieuws gierigen erbij voegden. Men heeft ook nu weer getracht de houten paaltjes ui,t den grond te trek ken terwijl de eerste s,teenen door de lucht suisden en een ruit van' heft Ver- eenigingsgebouw van de firma Jatainj sneuvelde. Rechercheurs die zich tus schen de menigte hadden gevoegd heb ben een 4-tal jeugdige personen gegre pen. De onrust nam nog steeds toe. Een groepje onruststokers is omstreek half tien naar den Goudschen Rijweg ge gaan en daar heeft men een spiegelrui van het filiaal1 van de firma Jamin oip den hoek van Goudsclienweg en J. van Loonslaan vernield. Op de Veemarkt verzam'elde men stee nen op de overkapping, om hiertn|ede de politie te bestoken. Precies kwart over tien gaf comnji.s saris Gulden last de omgeving te zuive ren. Zestien politieruiters verlieten in galop het fabrieksgebouw en voerden met de blanke sabel charges uit in ver schillende richtingen. Binnen eenige oogenblikken was de geheele Veemarkt schoongeveegd. Het is gebleken, dat deze aanval' van de politie een radicaal einde aan de ongeregeldhe den heeft gemaakt. Tijdens de charges heeft de politie nog 5 personen, die met steenen hadden gegooid, gearresteerd'; later op den avond 'zijn nog een viertal) jongelieden ontdekt op de overkapping) van de Veemarkt, die van dezen plaats de politie hadden bestookt. Ook zij zijn ingerekend. De arrestanten werden per politieauto naar hel bureau aan de Meermansstraat overgebracht en daar ingesloten. Gisterenavond is een door de bestu ren van R. K. en öh'rist. arbeidersorga nisaties belegde vergadering voor het vrouwelijk personeel van de firma Jamin gehouden Onder de aanwezigen bevon den zich geen meisjes, welke aan de wilde staking deelnemen De besturen hebben er met nadruk op gewezen, dat slechts door middel van behoorlijk georganiseerd optreden en overleg, verbetering in de rechtsposi tie van de arbeiders en arbeidsters kan worden verkregen. De wilde staking is geen succes voor de arbeidsters gebleken. De heer Jamin heeft eenvoudig nieuw personeel aan genomen. Het aantal staaksters breidt zich niet meer uit. De nieuwbenoemde gezant van de Zuid-Afrikaansche Unie, de heer Dan. J. de Villiers, is voor een verblijf van en kele dagen te 's-Gravenhage aangeko men. Bij zes landbouwers te Weiwerd en bij acht te Termunten, allen niet bij den fiond van werkgevers aangesloten, iS gis teren met een loonsverhooging van 15 pet. het werk hervat. De rechtskundige commissie stelt den raad voor, op het verzoek van de Utrechtsche Sigarenwinkeliersvereeniging van 4 Juli 1.1. houdende verzoek het ge bruik maken van automaten voor'tabaks artikelen tijdens de uren, dat winkels, ingevolge de verordening Winkelsluiting, gesloten moeten zijn, te verbieden, afwij zend te beschikken. Een luchtpostdienst is) ingesteld tus schen Curasao en Cristobal, Canal Zone en tusschen Curasao en de 'Vereenigde Staten van Amerika. Het luchtpostrech-t is bepaald voor de Canal Zone op 50 ct. per gewicht van 10 gram en op) f 1 per 10 gram voor de Vereenigde Staten. Het Douane-besluit voor de Luchtvaart en de ter uitvoering daarvan gegeven voorschriften treden in werking met in gang van 1 November 1929. Als voor de toepassing van voormeld besluit buiten aanmerking blijvende goe deren zijn, voor zoover het geen goud zendingen betreft, ingevolge art. 2 daar van aangewezen bij: invoer: alle niet onder eenig invoerverbod of -bepaling vallende van belasting vrijgestelde goe deren en bij uitvoer: alle niet onder eenig uitvoerverbod of -beperking vallen de van statistiekrecht vrijgestelde goe deren. Desgevraagd moe Len belanghebbenden deze goederen wel aangeven en aanwij zen en dienen zij aan te toonen dat aan de voorwaarden van vrijstelling wordt voldaan. Verdere inlichtingen te dezer zake zijn desgewenscht te bekomen bij de inspec teurs der invoerrechten. De Nederlandsche Bond van den Klei nen Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand heeft een motie aangeno men, waarin hij den Rotterdamschen ge meenteraad verzoekt de verordening op de winkelsluiting geheel in te trekkpn. Maandag a.s. vertrekken tien leden van het „Genootschap NederlandNieuw— Rusland" voor een studiereis naar Rus land. Deze studiereis zal ongeveer een maand duren. Het gezelschap zal een bezoek brengen aan Moskou, Leningrad en Nisjni-Nomgonod. Het zal voorname lijk sociale en cultureele instellingen be zoeken. Bij het gezelschap. hebben zich aangesloten dr. H. P. Berlage, die te Moskou een voordracht zal houden over houwkunst, en prof. dr. H. Frijda die zich op de hoogte wenscht te stellen van de economische organisatie in Sovjet-Rusland. (Men zal den heeren daar wel een en ander laten zien en heel veel niet laten zien. We kunnen er geen üezwaar tegen hebben, mits de Studie-reizenden, bij hun terugkeer, zich voortaan niet als specialiteiten op Russisch gebied gaan uitgeven.) Tusschen Vlaardingen en Schie- d a m is hedenmb(rgen in een mistbank de motorschoener „Nijssiena" door het Engelsche s.s. „Ascinite", aangevaren en dientengevolge onmiddellijk gezonken. De motorschoener was hedenmorgen omstreeks 6 uur met een lading ledige flesschen van Schiedam vertrokken, met bestemming naar Londen. Met groote moeite kon de bemanning, met vrouw en dochter van den kapitein en een loods, gered worden Het hoofdbestuur van "de Herv. (Ger.) Staatspartij heeft besloten over te gaan tot de stichting van een eigen partijbu reau en daartoe een fonds in het leven geroepen getiteld: Staat met den Bijbel fonds. Als leden van het bestuur van dit fonds treden op ds. H. K. E. Grave- 'meyer, voorzitter; le luit. B. G. Peere- boom, seer, en J. W. Audier, accountant, penningmeester, allen te 's-Gravenhage. Verschenen is een K. B waarbij nieu we artikelen aan het Veiligheidsbesluil- 1916 worden toegevoegd inzake cylin ders met gassen onder druk. (Ingez. Med.) Wegens in uitvoering zijnde belang rijke verbeteringswerken aan den prov. weg Schoondijke—IJ^ndijke wordt den weggebruikers verzocht dezen weg zoo veel mogelijk te vermijden tusschen Schoondijke en den Staten dijk. Het gemeentebestuur van Uden is voornemens den weg naar Zeeland, waarin zich drie gevaarlijke bochten be vinden, te doen omleggen, waardoor deze bochten komen te vervallen. In de kosten van deze wegomlegging is door den A. N. W. B. en de K. N. A. O. elk een hij-1 drage van f150 toegezegd. 10 Uit Middelburg. De eerste uitvoering op het water door de Miondhavmonicavereeniging „(Crescendo", welke gisterenavond in de Kade plaats had, heeft in alle opzichten goed getroffen. Heerlijk1 zouieravond- weer, heel veel belangstelling, goed slagen der uitvoering en dankbaar ap plaus. R.eeds bij de muzikale wandeling vanaf Tramsingel door een deel der stad, waren heel wat belangstellenden op de been en velen trokken achter ide muziek mede. Dit alles1 was nog 'maar een klei nigheid, vergeleken bij de menschen- massa, die reeds op de Kade en opi |djen Korendijk een plaatsje zochten, waarbij enaele jongens onder een .omgevallen deel van een houtstapel kwamen, doch geen letsel van beteekenis' opliepen. Toen het gezelschap op de Kade bij de Koningsbrug aankwam, begaven deleden zich direct aan boord van de a giorno verlichte motorboot, waarop banken volofr de musiceerenden gereed stonden. De vereenigingsvlag werd in top geheschen en zachtjes' gleed de boot door de kade, terwijl de directeur onmiddellijk d.en eersten marsch deed inzetten. Gedu rende ruim een uur klonk 'bijna onop houdelijk de muziek van af de boot en konden de populaire nummers aan den kant, zoowel op de Kade als op den Korendijk, uitstekend worden gehoord door de honderden, die zich aan beide zijden hadden opgesteld en door de om wonenden, die genoten van de muziek en van de ongekende drukte op dit uur in dit deel der stad. I Na afloop tr.ok „Crescendo", alleen op de maat van de trommels, omstuwd en gevolgd.door de jeugd naar den Bui- tentuin terug. Hedenavond geeft liet Middel- buïgsch Muziekkorps van 8 tot 10 uur weder een uitvoering op het Molenwater. Zooals bekend kocht de C. J. M. [V'v Roin. 1 16a alhier eenigen tijd gele den het pand in de Singelstraat, waar vroeger het kantoor der firma J. A. Tak én Co was gevestigd. Teneinde dit gebouw aan een vereenigingsgebouw' te stellen eischen te laten voldoen, wa's het noodig 'verschillende veranderingen1 en verbeteringen te doen aanbrengen aan gebouw en inventaris. De gelden voor dit alles werden gedeeltelijk gevon den in de opbrengst van het gebouw in de Spanjaardslraat, gedeeltelijk dank zij de medewerking van tal van belang stellenden, door het sluiten eener ren- telooze leening. Deze leening moet svor- den afgelost. Gedeeltelijk kan dit uit de exploitatie van de vergaderzalen, ge deeltelijk door donaties en gedeeltelijk door een in April 1930 te houden ba zaar. Hiervoor is een eere comité .samen gesteld, waarvan het voorzitterschalp js aanvaard door den Commissaris der Koningin in Zeeland. Een groot dames-comité zal trachten giften voor de bazaar te verkrijgen. Me vrouw Klarenbeek, Brakstraat heeft het secretarisschap van dat comité op zich genomen. 'Sinds vele jaren heeft heL Leger des Heils, de stichting van William Booth, gedurende de zomermaanden in tal van steden in ons land TenL-campag- nes gehouden. Zeeland werd echter nog nimmer door de Tent-afdeeiing bezocht. Thans wordt voor de eerste maal een linnen Tent geplaatst aan het Molenwater waarin van Zaterdag 17 tot en met Zondag 25 Augustus eiken avond om 8 uur openbare Evangelisatie-samenkom sten gehouden zullen worde'n. Verschil lende sprekers zullen het woord voeren, terwijl de toespraken afgewisseld wor den door muziek en zang. Gisterenavond trad alhier op in het Schuttershof Prof. G. Wisse van Apeldoorn, met een rede over: Petrus in de gevangenis en Ilerodes in het Circus. Voor deze lezing was zulk een enorme belangstelling dat niet alleen de groote zaal en het podium stampvol liep, maar de hoorders ook in den tuin zaten. Gisteren is het tot zeer iaat in den middag druk geweest, want velen wach ten om huiswaarts te keeren op een dei- laatste treinen, trams of autobussen. De groote drukte wordt ook nog gede monstreerd door het bezoek aan de Oud heidskamer op het Stadhuis. Er kwamen daar ruiin 500 betalende bezoekers een kijkje nemen Het Muziekgezelschap van den Houthandel Walcheren alhier zal Za terdag 24 dezer een voor ieder gratis toegankelijk concert in den Schultershof- tuin geven. Zondagmiddag te 3 uur speelt het gezelschap op den Boulevard te Vlissin gen. D Uit Vlissingen. Bij de politie te V li.sinten meld de zich een man .die zeide kunstschilder te zijn en van Bazel te komen, waar hij studies had gemaakt, hij moest naar Am sterdam, maar nam te Roosendaal den verkeerden trein. Hij vroeg nu naar Am sterdam te worden voortgeholpen. Daar de man een vreemden indruk maakte, werd een onderzoek ingesteld en bleek, dat hij gesignaleerd Hond wegens dief stal. In plaats van naar Amsterdam, werd hij nu naar Middelburg voortgehol pen, en ter beschikking der justitie ge steld. Te Vlissingen zijn van een schip twee verstekelingen, een Engels'ch- man en een Rus van boord gezet, en door de politie over de grens gebracht. Van het stoomsch.ip „Raport" van de Nord-Deutsche Lloyd, werd even voorhij Vlissingen, den scheepstim merman vermist, die voor Vlissingen nog gezien Was. De man is vermloedelijk over boord geslagen en d'e commissaris van politie te Vlissingen vraagt bericht bij eventueel vinden van zijn lijk. 0 Uit Zuid-B eve land. De Raad van Ierseke kwam Donderdagavond voltallig bijeen, de eer ste raadsvergadering onder voorzitter schap van den nieuwen burgemeester Gunning. Het gebed wordt voorgelezen en alle leden staan daarbij) op, waarna de voorzitter de vergadering geopendj verklaart en Idle leden dank zegt voor de door hen getoonde eerbied en eein- heid. Bij de begrooting der gezondheidscom missie over 1930 vestigt de heer Wil-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1