No, 191 172* Jaargang De Kroonjuweeien. BINNENLAND FEUILLETON UIT STAD EN PROVINCIE pondepilig 16 Augustus 1929 De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, ƒ2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-a'bonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers g' Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels ƒ2.10, elke regel meer 30 cent. In de rubriek .Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. ONDERSCHEIDINGEN. Naar aanleiding van de tentoonstelling van Nederiandsche kunst in Burlington House van onlangs, heeft de, Koning de volgende onderscheidingen in de civiele afdeeling van de Orde van het Britsche Bijk toegekend: Jhr. De Geer, ridder-grootkruis;; pirof. Martin, directeur van het Mau» ritshuis in Den Haag, F. Schmidt De- gener, directeur van het Rijksmuseum) te Amsterdam, P. Visser, chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het departement van onderwijs com mandeurs J D. Hannema, directeur van het Mu seum Boymans te Rotterdam, jhr. D. 0. Röell, van het Rijksmuseum, H. A. Schneider, van het Mauritshuis in Den Haag, mej. Hudig, conservatrice van het Rijksmuseum, I. de Bruyn, penningmees ter van de tentoonstelling, 0. W. H. Baard, directeur van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam, officieren. De Koningin der Nederlanden heeft onderscheidingen toegekend aan Engel- sche leden van het bestuur, o.a. aan den graaf van Albemarle, die ridder grootkruis in de Orde van Oranje Nas sau geworden is. BUITENL. ZAKEN. Jhr. mr. E. F. M. J. Michiels .van Verduynen, buitengewoon gezant en ge- volmachtig minister, die in 1927 tijde lijk aan het departement van Buitenland- sche Zaken verbonden werd en daar belast was met de leiding van de afd. Diplomatieke Zaken, is bjp zijn verzoek weder ter beschikking gesteld. Als zijn .opvolger als chef der boven genoemde afdeeling is, onder benoeming tot administrateur, aangewezen de re ferendaris mr. E. N. van Kleffens, sous chef der afdeeling. AUDIËNTIES. De minister van Arbeid, H. en N. brengt ter kennis, dat hij, behoudens tegenbericht, eiken Donderdag, te be ginnen met 22 Augustus a.s. ite 2 uur, aan zijn departement te 's-Gravenhage, allen z al ontvangen, die hem over zaken zijn departement betreffende, wenschen te spreken. De minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat hij ellcen Woensdag te bei- ginnen met den 2ien Augustus a.s. Tfe twee uur in het departement van W.aF terstaat te spreken zal zijn over zaken van zijn departement. HET WEGEN VAN AUTOMOBIELEN. Naar vernomen wordt is de termijn van weging van auto's verlengd 'tot 16 September a.s., zoodat automobilisten vandaag dus nog niet bloot staan aan aanhouding op den weg. Het bestuur der Kon. Ned. Automobiel Club heeft zich tot den minister van Financiën gewend met het verzoek om (The crinkled Crown). Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch ran William Le Queux, door Mej. E. H. 36) „De vraag is, wat ik later zal doen. Ik kon nu wel bestaan van den intrest van mijn geld, maar ik wil geen totaal werkeloos leven leiden. Ik zou graag eenige bezigheid hébben. Het liefste nog z°u ik aan het tooneel gaan. Maar dat z5>u een hopeloos ondernemen wezen. ,®1 zoudt u misschien in staat zijn, mi;I in die richting wat te helpen?" ot haar verrassing luidde Lenoirs 3n woord bevestigend. Ze herinnerde zich hn 00 ln eens! hoe zij haar vader had z^ggen, dat L enoir hooger irt familielid11 dat hij tot 11 gegoecIe beh°orde, waarmede hij in op- va ingen verschild had door zijn ge avanceerde meeningen en revolutionnaire theoneen. Hij lichtte dit toe, als volgt: „[Mijn familie en ik, wij hebben jaren lang in het geheel geen omgang gehou den met een uitzondering. Ik had een lievelingszuster, die zoo eenigszins een het aantal weegbruggen, waar automo bielen onder ambtelijk toezicht gewogen kunnen worden, te willen vergrooten om zoodoende een vluggere afhandeling van het groote aantal nog te wegen automo bielen te bewerkstelligen. DE LUCHTDIENST OP INDIE. Den 12en September 1929 opent de Kon. Ned. Luchtvaartmaatschappij haar 'geregelden vliegdienst op Nederlandsch- Indië. Het is een veertiendaagsche dienst, alleen cie neide eerste vliegtuigen ver trekken met een week tusschenruimte. Het programma met de namen der piloten, die de vluchten zullen onderne men luidt: 12 September: Smirnoff en Beekman. 19 September Duimelaar en Tepas 3 October: Frijns en Soer. 17 October: Aler en Jongbloed. 31 October: Beekman en Van Dijk. 14 November: Tepas en Hondong. 28 November: Soer en Wiersma. 12 December: Smirnoff en Sillevis. 28 December: Van Dijk en Pellius. 19 Januari: Hondong en Van Messel. De eerste vier vluchten zullen worden ondernomen door de vier bekende Indië- vliegers met een tweeden piloot, welke piloten daarna, ook weer met een hel per, de volgende vluchten zullen uitvoe- NEDERLAND EN ZUID-AFRIKA. Naar de Tel. uit Londen verneemt, is de nieuw benoemde gezant van de Unie van Z.-Afrika bij het Nederiandsche Hof de heer De Villiers, voornemens zijn post in den loop van October a.s. reeds te aanvaarden. De heer De Villiers maakt deel uit van de Zuid-Afrikaansche Vol- kenbondslegatie, die de aanstaande Vol- kienbondszitting te Genève zal bijwonen en na afloop hiervan zal hij de voorbe reidselen treffen voor zijn vertrek naar Nederland. Binnenkort zou voorts in tegenstel ling met wat wij, op grond van uit Zuid-Afrika tot ons gekomen berichten moesten aannemen het bericht wor den tegemoet gezien omtrent de be noeming van een Nederlandschen gezant 1e Pretoria. Op hel departement van Buiteniand- sche Zaken werd ons bevestigd, dat eer lang de heer Dan. J. de Villiers hier te lande zal worden geaccrediteerd als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van de Unie van Zuid-Afrika. Men deelde tevens mede, dal de Re geering inderdaad de noodige maatre gelen overweegt om het c'onsulaat-gfe- neraai der Nederlanden te Pretoria te verheffen tot een gezantschap. BEGRAFENIS Br. ALETTA JACOBS, Onder enorme belangstelling vond op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van dr. Aletta Jacobs. Vele spreeksters en sprekers hebben er het woord gevoerd, o.m. mevr. Bak kerINort namens de Ned. Ver. v. Staatsi- burgeressen, en mr. H. P. Marchant na mens den Vrijz. Dem. Bond. Ook heeft, bohémienne was. Ze ging aan het tooneel en maakte het daar vrij goed; had nu wel geen uitbundig! succes, maar vol doende, om tevreden te zijn. Haar fa milie was heel boos op Kaar en liet baar geheel aan haar lot over. Ze is km vijftien jaar geleden gestorvenhaar echtgenoot wajs haar al eenigen tijd voor gegaan en liet haar één kind na, Stepha nie, een lief meisje. Ik ben nu al ver- ischeidene malen bij haar geweest, na den dood van haar moeder en ze heeft mij altijd met open armen ontvangen. Zij is ook artiste van beroep, maar in een andere richting, dan tafijln zuisi- terzij is danseres; geen actrice." Hij zei verder, dat Stéphanie DuboiM zij telde nu drie en twintig jaar en was ongetrouwd ieder, die haar oom1 aan haar voorstelde, een welkome ont vangst zou bereiden en ook alles zou doen, o'm zoo iemand ter wille te zijn. Lenoir zelve en zijn zuster waren zeer op elkander gesteld geweest en Stépha nie koesterde een warme genegenheid voor hem', om der wille van haar moeder. Pauline's verrassing, dat zij mede werking vond van zulk' een onverwachte zijne, hielp haar over haar wanhoop heen. Binnen een paar dagen was alles afgesproken. Zij verliet het land, waar zij heel haar leven had doorgebracht, om een nieuw bestaan te beginnen, in een ander land. Zij had een langen naast vele vooraanstaanden uit de vrou wenbeweging, dr. F. M. Wibaut noig get- sproken. BEZOEK KON. ECHTPAAR VAN SIAM De Koning en de Koningin van Siam brachten gistermorgen zoo meldt ons Aneta een bezoek aan de Bosisich'd- Sterrewacht te Lembang, waar zij wer den rondgeleid door den heer ir. dr. J. G. E. G. Voute, den directeur der Sterrewacht. Verder werden nog bezocht de onderneming Tanama en de Gouver- nements-Kinaonderneming .,'Tjinjircean", waar de hooge gasten werden rond geleid door dr. M. Kerbosch. BEGROOTING VAN 's GRAVENHAGE De gemeentebegrooting van Den Haag voor 1930 is verschenen. Het totaal van den gewonen dienst, inkom sten en uitgaven, bedraagt f 62.969.097, zoodat de gewone dienst zonder saldo sluit. Het hoofdstuk Belastingen geeft naar schatting hoogejre haten van rond f 363.000, niet gerekend nog op een ver wacht belangrijk accres in de opbrengst. Het totaal van den kapitaaldienst, in komsten bedraagt f 63.604.000, uitgaven f 63.587.425, zoodat de kapitaaldienst sluit met een batig saldo van f 16.575. B. en \V. overwegen plannen voor den bouw van een nieuw stadhuis, een vliegl- veld, den bouw van een nieuw museum, de verplaatsing van de 'groenten- en fruitmarkt, kanaalplannen enz. HET BIOSCOOPCONFLICT. In een le Eindhoven gehouden alge- meene ledenvergadering van de Zuide lijke Vereeniging tot Filmnakeuring werd met algemeene stemmen een motie aan genomen, waarin het bestuur van de Zuidelijke Vereeniging bereid blijft te overwegen elk voorstel, waarbij' de ge legenheid wordt geopend om alle films, welke in de bij de vereeniging aange sloten gemeenten in het openbaar zul len vertoond worden, te voren na le keuren, mits bij die nakeuring de keuring in centraal verband behouden blijft. Tenslotte keurde de vergadering de door het bestuur der Zuidelijke Vereeni ging tot op heden gevolgde gedragslijn goed. DE STAKING IN HET HOUT BEDRIJF. Gistermiddag is in „'De industrieel© Club" te Amlsterdain een conferentie ge houden tusschen het bestuur van den Bond van Werkgevers in het houtbedrijf en de vertegenwoordigers van de vier samenwerkende arbeidersorganisaties. Deze bijeenkomst was, op verzoek der werknemers belegd. Dc bespreking werd tweemaal onder broken om ieder der partijen gelegen heid te geven afzonderlijk overleg te plegen. De partijen kwamen overeen dc be- t9prekingen morgenmiddag om lialfdrie, wederom in het gebouw van „De Indu- strieele Club", voort te zetten. De kans op een opl assing van het conflict is dus nog niet verkeken. Toen gisteren in den vooravond de vertegenwoordigers der arbeidersorgani saties in Zaandam terugkwamen werden zij door belanghebbenden en belangstel lenden met vragen omtrent het verloop der besprekingen bestormd. Alle vragen imüdfeten echter onbeantwoord blijven, omdat besloten was een volkomen stil zwijgen te bewaren. EEN STAKING. Een 140-tal meisjes werkzaam bij de firma C. J^amin te Rotterdam heeft hei werk neer gelegdEen gedeelte is echter, onder bedreiging met ontslag, weer aan het werk 'gegaan, doch ande ren zijn buiten het fabrieksgebouw ge bleven. De staking-Jamin, staat onder leiding van de Federatie van fabrieksarbeiders. De eischen zijn: algemeene loonsverhoo- ging, uitbreiding van de vacantie tot zes dagen in het jaar, betere regeling van de arbeidstijden, betaling van overwerk, af schaffing of wijziging van het boetestel sel, betere sociale regelingen 'en her plaatsing van alle stakende meisjes. De meisjes die in staking gegaan zijn, treden tamelijk hardhandig op tegen de meisjes die aan het werk gebleven zijn Gisteravond is er met steenen gegooid naar de autobussen, waarin werkwil lige meisjes naar huis werden vervoerd. De politie heeft zelfs handelend moeten optreden om de orde te herstellen. DE LAND ARBEIDERSSTAKING. Op de vragen van den heer Hiemstra voor zichten en bindejj met 8 pet. Vóór 1930/1931 worden alle loonen 12 pet. hooger gesteld dan thans. DE 10e NED.-IND. JAARBEURS. De 10de N ederlandsch-I ndi sclie J aar- beurs. die van 22 Juni tot 7 Juli j.l. te Bandoeng heeft plaats gehad, is be zocht door 230.000'betalende bezoekers, dat is ongeveer 40.000 meer dan verle den jaar. EEN GOED VOORBEELD. De gemeenteraad van Schellink hout keurde de gemeentebegrooting 1930 zonder één woord discussie goed. AANVARING OP DE NOORDZEE. De stoomtreiler 1JM 258 (Sumatra) is inden nacht van Zondag op Maandag op de Noordzee in aanvaring geweest met een onbekend gebleven groot zeilschip. De treiler bekwam schade aan bak boordzijde van het voorschip alsmede op het dek, doch bij onderzoek bleek, dat het schip geen water maakte, zoodat de. reis kon worden voortgezet. Van schade aan het zeilschip, dat eveneens de reis vervolgde, is niets he kend. VACANTIE GENOMEN. Hel: bestuur van de afdeeling Amster dam van den Metaalbond heeft tot het bestuur van de afdeeling Amsterdam van den Alg. Ned. Metaalbewerkers Bond een schrijven gericht, waarin o.m. gezegd wordt dat, nu bij verschillende onderne- vyp u.^ vxcigcxx vaii ucix ixocx xj.xoxxxolx 'cu betreffende een uitlating van een sta- j min gen m onze afdeeling, ingevolge het kingsleider in Oostelijk Groningen, heeftëeoev®n consigne, op 9 en 10 dezer, de heer Donner, minister van justitie,'! werklieden vacantie hebben genomen, geantwoord dat de bedoelde uitlatingzonder hiertoe van te voren verlof ge- is gedaan 4 Mei j.l. te Beerta, op een vraagd en bekomen le hebben ,de af- door de Communis Li sche Partij Hollanddeeling Amsterdam van den Metaalbond C.C. belegde vergadering, door een per- dit optreden als onbehoorlijk kwalificeert soon, die secretaris is van de afd. Beer-en er ten sterkste tegen protesteert, ta van den Ned. Bond van Arbeiders in dat de werknemersorganisatie deze in- het Landbouw, Tuinbouw!- en Zuivelbe- breuk op de orde in de werkplaats aan drijf. gemoedigd en bevorderd heeft. Ten vervolge op de beantwoording van Weliswaar wareij; de leden van den vragen van den heer Schaper betref-1 Metaalbond over hel algemeen van fende het instellen van een onderzoek meening, dat geen onmiddellijke maalre- naar het voorgevallene te Finsterwolde gelen genomen moesten worden tegen de op 28 Mei j.l. èn het nemen van maatre-werklieden ,die zich, daartoe aangezet gelen met betrekking tol het optreden zoo onbehoorlijk gedroegen, maar niet- van politie en marechaussee, anhv'oord-temin zal het voorgevallene zeker tot de de minister van Justitie, dat hij thans gevolg hebben, dat de meening van den de stukken van het uitvoerig gerechtelijk werkgever aangaande deze werklieden vooronderzoek, met een omvangrijk rapt- ongunstig beinvioed wordt, port van den procureur-generaal bij: 't (gerechtshof te Leeuwarden heeft ont- j vangen. De procureur-generaal komt lot de i conclusie, dat de marechaussee zich te Finsterwolde op 'den bewusten avond van een zeer zware taak naar behooren heeft Hit Middelburg. Onder voorzitterschap van den 'gekweten en dat zij geen blaam verdient, heer L. A. Stofkoper had/ gisterenavond Nauwgezette bestudeering der stukken een tweede vergadering van het Oomi- heeft minister Donner niet tot een an- té voor Wandelconcerten alhier plaats, dere conclusie geleid. Hei bleek dat door verschillende heeren De heer Buiskool te Delfzijl heeft de reeds vruchtdragend werk was verricht, volgende bemiddelingsvoorstellen inzake Besloten werd de eerste muzikale rond hei landarbeidersconflict gedaan: 5 wandeling te doen plaats hebben op 2a- Voor 1929/1930 worden de loonen ver- lerdag 24 Augustus van half 4 tojt '3 hoogd met 21/2 cent per uur'en het loon lUir. De leden van het Middelburgsch brief van Lenoir aan zijn inichtje bij zien, waarin hij zich in de m'eest waar- deerende bewoordingen over Pauline uit liet en Stéphanie verzocht, haar zooveel mogelijk van dienst te willen 'zijn. Vóór zij ging, wist zij eigenlijk niet goed, of zij nu al of niet een h|rief zou Ischrijven naar Rvderstreet, om Easterbee mee te deelen, dat zij buitenslands ging. Haar eindbesluit was echter toch, dat zij maa(r zou zwijgen: Waarom zou zij zich vernederen, om oen man te schrij ven, jd'ie niet eens de vriendschapsbe trekkingen met haar scheen ie willen aanhouden! j Easterbee had haar wel gevraagd, om hémi te laten weten, wanneer züj Soho verliet, en, als zij den tweeden brief van hem ontvangen had, zou zij dit ook zeker wel gedaan hebben. Maar nu hij, in haar oog, niet zijn belofte gehouden had, om haar te schrijven, verbood haar trots haar, om gevolg te geven aan zijn verzoek. Het was Lenoir een pak van het hart, toen hij haar aan het station goeden dag had gezegd, en wist,, dat zij nu veilig en wel naar Parijs ging. Hij' had op z eer luchtige wijze uit haar weten te krijgen, dat zij geen afscheidsbrief aan Easterbee had geschreven. ./Waarom zou ik dit ook eigenlijk ge daan hebben?zei ze met een held haftig vertoon van onverschilligheid, dat den Franschman echter niet misleidde. „(Hij heeft zich wel de moeite gegeven, om mij te toonen, dat ik' hem onver schillig ben. In een nieuwe omgeving zal ik hem gauw genoeg leeren vergieten." Lenoir wist wél zeker, dat het groote bitterheid zou brengen in haar igembed, eer zij zóó ver zou Wezen, dat zij! den jongen Engelschman, die zulk een indruk op haar had gemaakt, geheel uit bet oog kon verliezen. Maar, ofschoön het hem zeer aan het hart ging voor h,aar, wenschte hij zich loco geluk imet zijn werk en was hij dankbaar, dat hij die jongelui gescheiden had. Hij wist ook, dat hij nu Moaar heel weinig risiico beliep. Als EasteVbee terug kwam en haar vertrokken vond, stonden de kansen wel honderd tegen één, dat hij geen slappen zou doen., o'm haar te vinden; hij zou het onvermijdelijke aanvaarden, waar schijnlijk blij zijn, dat de zaak op z'ooi'n makkelijke wijze geëindigd was. Hij' -was wel onrechtvaardig geweest jegens 'den jongen 'man, wien hij zulke .gevoelens had toegeschreven. Maarnoten diene in het oog te houden, dat Lenoir zooals dit niet anders kón van een lia van de Broederschap al mee] weinig dacht van den stand, waartoe Easterbee behoorde. Hij zou het zeker zoo heel nauw niet nemten in zijn om gang met een meisje van lager stand. Op z'n best genomen, had hij eens wil len profiteeren van haar weinige er varing en zich met haai- willen ver maken, zoolang hij daarin lust voelde. Het Kon nooit bij hem opgekomen zijn, om de dochter van Van der Wyc!k kot zijn vrouw, te maken. Hoe meer hij er over dacht, hoe meer hij overtuigd raakte, dat hij er verstandig aan had gedaan, de jongelui te scheiden, door het achter houden van den brief. Easterbee keerde eerst een week later dan "hj ij dit gedacht had, naar ElsWick terug. Iiij was wel zeer verrast, dat hij daar geen brief vond van Pauline. Zijn brieven aan haar waren 'misschien een beefje stijf geweest; maar het was toch een vriendelijk schrijven, dat wel ©enig antwo or d verdiende Zoodra hij' er den tijd voor vinden kon, ging hij naar haar oude woning in Soho. Gelukkig voor Ienoir zou zijn huichelarij niet ontdekt worden. De hospita Mrs'. Beale, was een goede veertien dagen geleden aan een hartkwaal gestorven. Een zuster van haar, een slordige vrouw, was van buiten gekomen en had het huis overgenomen, maar zij wist niets van de vorige bewoners en van brieven voor hem, die daar nog afgeleverd zou den zijn. {Wordt r*rvoI®d)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1