Woensdag 14 Augustus 1889 PUROL €53® Op I No. 190 172* Jaargang Een redelijke wensch BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE Het verzacht en geneest. RECHTZAKEN. KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP ONDERWIJS MIDDELBURGSCHE COURANT. De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels ƒ2.10, elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. m dit nummer behoort wd Bijvoegsel. Dezer dagen veroorloofden wij ons in 'Schertsenden vorm, maar daarom niet minder welgeimèend, te wijzen opi en kele Middelburgsche zaken, waarin ver betering wenschelijk leek. Een daarvan was de sluiting van de telefoon in Zee- lands hoofdstad op den Zondagmiddag. Uit thans van de Kamer van Koop handel ontvangen bescheiden blijkt, dat daze quaes tie al geruimen tijd geleden ondier de aandacht van die Kamer is gebracht door de afdeeling. Walcheren van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst. Genoemde afdeeling toch heeft zich den 12 MaaSrt 1929 met een adres tot den directeur- generaal der posterijen en telegrafie ge wend, waarin zij verzocht de Zondag- scbe sper uren van de Middelburgsche telefoon te heffen. Ter motiveering van dat verzoek schreef adressante o.m. het volgende „Reeds eenige malen is de verleening van eerste hulp bij ongelukken 'op den Zondag op den openbaren weg vertraagd, tengevolge van de telefoonsluiting op het oogenblik van het ongeval, waardoor me dici, gasthuisdienst en ziekenauto niet dadelijk gewaarschuwd konden "Worden. De meeste geneeskundigen op Walche ren buiten Mwïdelburg hebben, terwille van hun praktijk, een doorloopende te lefoonverbinding met Middelburg. Gedu rende den sluitingstijd op Zondag kan in dringende gevallen voor patiënten Ie. vensgevaar 1 ijke vertraging ontstaan. Dat bij ongevallen buiten Middelburg de te-* tefooïrsluiting ernstige bezwaren kani op*- leveren spreekt vanzelf en dit klemt te meer, omdat juist op de Zondagen een belangrijk deel der verkeersongevallen plaats vindt. Tengevolge van den tegenwoordigen toestand is de bewegingsvrijheid der aan het gasthuis verbonden geneeskun digen gedurende de sluitingsperioden hinderlijk beperkt." De afdeeling Walcheren der Neder- landsche Mij. tot bevordering der ge heeskunst heeft zich 'terecht op het standpunt gesteld, daj zij slechts o*p( de medische belangen, die bij deze zaak betrokken zijn, had te wijzen;) zij wend de zich daarom tot de Kamer van Koop handel met het verzoek, aan bovenbe doeld adres adhaesie te betuigen voor- zoovesr dit het terrein betreft, waarop de K. v. K. zich beweegt. Het bureau van idle K(. v. Kj. is! vajn meening, dat het in het algemieen be lang moet worden geacht, dat de open stolling der Zeeuwsche hoofdstedelijke telefoon des Zondags niet worde on derbroken. „Daarbij komt nog, zoo vervolgt zijn prae-advies, dat ons bij het beschouwen van den telefoongids is opgevallen, dat to 49 van de 57 plaatsen, waar voor den totercomimimalen telefoon nachtdienst bestaat, het telefoonkantoor des Zondags is geopend en dat alleen te Almelo, As sen, Kaarn, Goes, Laren (N.H.), Mid delburg, Waard in gen en Winschoten op Zondagen speruren bestaan. Deze speruren zijn niet in al die. plaatsen ge lijk. Het minste aantal is 8 uren, gelijk te Middelburg, het maximum aantal1 14 uren nl. te Assen en Winschoten. In verschillende plaatsen met minder of ten hoogste een ongeveer gelijk aan tal aansluitingen als te Middelburg, be staan géén speruren op Zondagen. Wij wijzen o.m. op Bergen op Zoom1, Gorin- chem, Den Helder, Helmond, Hoogezand, Roermond, Roosendaal, Sliedrecht, Tiel, Veendam, Vlissingen, Waalwijk, Was senaar en Wageningen. Wij kunnen niet wel inzien, aldus het Bureau van de Kj. v. KR d'at het juistf zoude zijn, dat voor enkele, kantoren, die overigens wat de openstelling van de telefoon betreft gelijk gesteld worden mot kaintoren die onafgebroken open zÜn, op Zondagen sper uien bestaan." Het Bureau stelt, alles overwogen heb bende, aan de Kamer voor een verzoek tot den dir.-generaal te richten om zoo- ^'el voor Middelburg als voor Goes de gedeeltelijke Zondagsluiting van de telefoon op te heffen. commissie voor het verkeerswezen uit de K. v. K. vereanigt zich niet' alleen mot het bovenstaande voorstel, doch zij maakt daarbij nog enkele behartigens waardige opmerkingen. Zoo wijst zij er op, dat, indien Middelburg den geheelen Zondag open is, iedere aangeslotene hier ter stede dan ook den geheelen dag zal kunnen spreken met al die plaatsen,' welke eveneens een ononderbroken Zon dagsdienst hebben. Terecht wordjt er op gewezen, hoe bijvoorbeeld hotelhouders, autohandelaren, garages etc. hierbij be lang zullen hebben. Dan wordt toegejuicht, dat het voor stel van de K. v. Kbehalve Middel burg, ook Goes als centrumgemeente van Zuid-Beveland omvat. I Tenslotte merkt deze comimislsie nog op, dat dit district geïsoleerd Ügt, reden te meer dus om althans dé communica tie per telefoon zoo goed mogelijk te m/a- ken. i Wij achten den wensch, op welk'er vervulling de geneeskundigen en de za kenlieden samen bij den directeur-ge neraal aandringen, volkomen redelijk. Met de principiëele quaestie van den Zondagsrust in 't algjemeen heeft dit ver zoek niets uit te staan: er i s immers gelegenheid tot telefoneeren op Zondag? Het gaat hier enkel om een, van h(ëit standpunt van den telefoon-gebruiker, volslagen ongemotiveerde beperking der spreekgelegeuheid op Zondag. Daar zouden wij tegen zijn, zelfs als de prin cipiëele Zondagsrust-quaestie wel' op het tapijt kwam nu heft enkel om1 ophef fing der lastige speruren igiaat, scharen wij ons met des te (meer instemming aan den kant van hen, die nu vragen: de telefoon open op heel den Zondag! De redenen, die de Walcherensclie ge- neeshieeren aanvoeren, zijn al evenzeer klemmend, als die, welke de Kamer van Koophandel ten gunste van hef denk beeld opipert. En beidé redeneeringen gelden zoowel Middelburg als voor Goes dat immétrs ook zijn ziekenhuizen heeft? Wij hopen en vertrouwen dan ook, dat beide steden binnen konten tijdi in het bezit van een doorloopenden Zon dagsdienst voor de telefoon zullen zijn. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ENSCHEDE. Het Koninklijk bezoek aan Enschede is vastgesteld op Maandag 2 September. Bezocht worden 's morgens het stadhuis, des middags de Textielschool, de Syna goge, het Volkspark en de Dekjenweverij Oostburg van Van Heek en Co. DE AMERIKAAN&OHE GEZANT TE 's-GRA VENHAGE. „Le Courrier Diplomatique" meldt, dat de gezajnt van de Ver. Staten in Den Haag, de heer M. Richard M. Tobin, binnenkort Den Haag zal verlaten om op 'een an deren post werkzaam te worden gesteld. Dit bericht is slechts gedeeltelijk juist, aldus de „Maasnode". Wel verlaat de heer Tobin Den Haag, maar hiermede verlaat hij tevens den diplomatiekén dienst. Wie de nieuwe Amerikaansche gezant te Den Haag zal zijd, is nog niet bekend. DE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. Bij beschikking van de Ministens van Financiën en Binnenlandsche Zaken en Landbouw, is ontbonden, met dankbetui ging, de commissie tot voorbereiding! en ontwerpen van dié algemecne mjaatre- gelen van bestuur, bedoeld in art. 4 laatste lid van het voor-ontwerp tot her ziening van de financieete verhouding tusschen rijk en gemeenten en wijziging van enkele bepalingen der Gemeente wet. ONZE KRUISERS IN INDIE. In de Memorie van Antwoord' opi de Indische marinebegrooting, verklaart de regeering, dat de aandacht gevestigd blijft op de uitbreiding en de instand houding van de vloot en het vlagvertoon. De regeering kan echter geen antwoord geven op de vraag omtrent de verwacht- bare voorstellen tot aanbouw. De vroegere opvatting dat de krui sers t.z.t. voor reparatie naar Holland zouden moeten worden opgezonden, wórdt niet meer gedeeld door de hier te lainde aanwezige technici. Turbines kunnen ook hier gerepareerd Worden indien een groote turbinebank met toe behooren wordt aangeschaft, Waarvoor bij de Nota van Wijziging geldén zijn aangevraagd. Bovendien is gebleken, dat electrische kabels vernieuwd kunnen wonder zonder deze uit het mach ine co ml- plex te nemen. Van een periodieke terugzending van de kruisers naar Nederland is echter niet definitief afgezien, daar het mo gelijk zal zijn, dat een groote herstelling vluggjer en goedkooper in Europa kan geschieden. Het door den Minister van Defensie genoemde bedrag] van f 130.000 is voor eiken kruiser afzonderlijk. Getracht zal worden den herstellings tijd zoo te bepalen, dat steeds een krui ser beschikbaar blijft. De aangelegen heid is echter niet accuut. De reis van de „KorLenaer" naai* Ou- ragao komt ten laste van de rijksbegroo- ting, behoudens dat ten laste van de Indische begrooting blijft, de helft van de kosten, die Indië zou moeten beta len, indien het schip in Nederland wa re gebleven. EEN SCHORSINGSKWESTIE. Onmiddellijk nad,at zij was beëedigd als raadslid is te Oudewater mevr. Rit- man-van-Rhijn op voorstel van B. en W. als raadslid geschorst op grond, van artikel 26 eerste lid der Gemeentewet (leveranties aan de gemeente door haar echtgenoot vanaf den datum qer toelating als raadslid.) De voorzitter vroeg na de gevallen be slissing mevr. Ritman de vergadering te willen verlaten aan welk verzoek zij' aan stonds gehoor gaf. De voorzitter deelde daarna mede de ze aangelegenheid verder te zullen on derwerpen aan het oordeel van Ged. St. HET GRAF VAN DEN BELGISCHEN ONBEKENDEN SOLDAAT. Aneta seint uit Batavia: In sommige dagbladen wordt heftige verontwaardiging uitgesproken over het voorgenomen vertrek naar Nederl.-Indië van den student, die het graf van den onbekenden soldaat te Brussel' heeft be vuild. Een der bladen besluit zijn artikel als volgt: Indië is jn het geheel niet gesteld op de komst van dit „present- kaasje". DE INDISCHE MAIL. De speciale trein, die met post en passagiers in aansluiting' op het s.s. „J. P. Coen" van Genua vertrekt, zal Zaterdagmorgen te 11.10 uur van daar vertrekken. Aankomst Zondagmorgen 8.57 te Am hem, 9.46 te 'Utrecht,, 11.— te tDen Haag (S.S. Station), 10.25 te Amjsteiridam (WiiP.), 10.41 le Amjsterdam (C.S.) en 11.12 te Rotterdam (Maasstation). Uit Middelburg. De mondharmonicavereeniging Creis- oendo zal morgen (Donderdag) avond te half negen vanaf den buitentuin aan den Tramisingel een muzikale wandeling ma ken door de Zandstraat, de Langeviele, rond de Markt, Langedelft, Kor,tedelft, den Dam, de Dwars'kade, de Rouaan- (sche kade, om vervolgens van 9—10 uur met een verlichte motorboot tusschen de Bellink- en de Koningjsbrug heen en weer te varen en. naar zij hoopt velen te doen genieten van haar muziek. Dat deze muziek goed is ondervonden de leden van de Bakkeiispatroonsver- eeniging en de bestuursleden van de BEKTE'M II, die gisterenavond met hun dames te gast waren in den Buiten tuin, waar .Crescendo op haar bekende wijze een uitvoering gaf. Uit Vlissingen. Op de algemeene begraafplaats te Vlissingen had gisterenmiddag de ter aarde bestelling plaats van wijlen den heer H. loots. Op het kerkhof waren aanwezig o.a. vertegenwoordigers van het bestuur der Protestantsche Ziekénhuisi- vereeniginig „Bethesda". De voorzitter dier vereeniging de heer ds. C. L. Voorhoeve hield na dat de kist' aan den schoot der aarde was toevertrouwd een korte toespraak, waarin hij' ér op weets, wat de overledene vo,or deze vereeniging' heeft gedaan. Ook prees spr. den heer Löois als een goed lid der iNed. Herv. kerk, een van de oude garde, die mén zoo noode ziet heengaan. De oudiste zopa van den overledene, de heer P.. Loois, dankte ds. Voor hoeve voior zijn woorden en ialle 'overige aanwezigen voor den laatsten eer zijn betreurden vader bewezen. Uit Z u i d-B e v e I a n d. Te Hans w eert is een schippers- hond komen aanzwemmen, welke was vastgebonden aan een hok. Zeer waarschijnlijk is de hoPd "met het hok van boord geslagen door die golven van een passeerende zeeboot op de Westerschelde. De hond was totaal uitgeput toen hij de slikken had bereikt. Een inwoner van Hausweerl heeft den hond verzorgd. ij Zeeuwse h-V laandie, ren O. B. De moderne en Katholieke werklie denbonden te Sas van Gent hebben een loonactie op touw gezet tegen de directie der stijfsel en Glucosefabriek Sas van Gent, ten einde betere arbeidsvoor waarden te bekomen. Op 8 September zal de Harmonie de Vereenigde Vriendén te Sas van Gent een internationaal muziekfeest or- ganiseeren, waaraan door Zeeuwsch Vlaamsche en Belgische muziekkorpsen zal worden deelgenomen. 'Een stoet zal worden geformeerd, waarna concerten op verschillende plaatsen in de gemeente. Uit Hontenisse wordt gemeld, dat de nieuwe burgemeester de Heer mr. R. J. J. Lambooy, op plechtige en feestelijke wijze zal worden geïnstalleerd en wel op 27 Augs. te Kloosterzande en 28 Augs. te Lamswaarde (Ax. Crt.). Uit Zeeuwsch-VIaanderen W. D. Naar de „Breskensche Crt." meldt zullen 't volgend jaar op de duinen on der Groede verschillende gebouwen verrijzen, terwijl hardnekkige geruchten rondgaan, dat te G adz and een rij vil la's zal worden gebouwd. De Minister van Financiën maakt bekend ,dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens: over vo rige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en-of vermogen (gewetens- geld) bij': den ontvanger d|er directe be lastingen te S luis f 104.06. Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brand-en Snij- wonden, ontvellingen en allerlei Hui d ver w ondingen (log. Med.) Geslaagd ie Amersfoort voor het examen Fransch L. O. de dames G. Beenhakker te Kort gene H. P. M. van Wel te Terneuzen en P. A. Bel- ger te Vlissingen. Geslaagd te Wageningen voor het examen Landbouwkunde I.. O. de heer D. Eveleens te Nieuwer kerk. Voor hel te Utrecht gehouden examen hoofdakte slaagde de heer L'. Aarsen van Sas van Gent, thans met standplaats Rottex*dam. Op Maandag 2 Sept. a.s. zal de openbare school te Lamswaarde overgaan in een R. K. bizondere school. Het aantal studenten aan de Utrechfsche Universiteit neemt regel matig toe. Eind 1925 bedroeg bet aantal 2224. in 1926: 2387, in 1927: 2549 en eind van het vorige jaar 2843, .zoodat zeer waarschijnlijk aan het eind .van dit jaar de 3000 zal zijn overschreden. Naar de faculteiten verdeeld geeft de alm'a- nak van het U.S.C. de volgende cijfelrfsf: godgeleerdheid 184, o.w. 7 vrou'weLijk'é (in 1927: 158 en 7); r e cü t sge leerdhjeid 393 en 61 (322 en 52), geneeskunde 1134 en 169 (1076 en 164), wis- en natuurkunde 602 en 179 (549 en |17Ö), letteren en wijsbegeerte 32,2 en 188 (239 en 135), in veeartsenijkunde 208 en 2 (205 en 1). Onderwijzers zonder salaris. In de gemeente E verdingen (Z.-H.) is de gerneentebegrooting 1929 door Ged. Staten van Z.-Holland niet goedgekeurd. Een klein geschil over het al of niet be talen van een tijdelijke administratieve kracht veroorzaakte dit conflict. De gemeenLe-ontvanger, daartoe ge machtigd door den burgemeester, weiger de de uitbetaling van salarissen aan on derwijzers en ambtenaren. De onderwij zers, die voor de vacantie salaris zouj- den ontvangen, kregen bericht dat het salaris over Juli nieL zou worden uit betaald en dat geen enkele toezegging kon worden gedaan, wanneer dit dan wel zou geschieden. Het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft zich in eerste instantie tot den Minister ge wend om door „hooger" tusschenkomst de uitbetaling der salarissen voor de on derwijzers te verkrijgen. Morgen (Donderdag) avond treedt prof. G. Wisse uit Apeldoorn in 't Schut tershof alhier als spreker op en Zon dag a.s. te Vlissingenj in de 'Chr. Geref. kerk. Ds. B. J. van Garderen, Ned. Herv. predikant te Nieuw en St. Jo os- land is voornemens op Zondag 8 Sept. a.s. afscheid te nemen yan! de Ned. Herv. Gemeente aldaar. Ds. H. J. Dijckmeester te. IJiniiidefn, die het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Arnhem aannam, hoopt Zondag 20 October afscheid te nemen van zijn ge meente en 27 October te Arnhem in- treae te doen, na bevestigd te zijn door Prof. Dr. Wl J. Aalders van Grollingen. o*i Naar vernomen wordt zal de recht bank te 's-Gravenhage op 27 Augs. a.s. behandelen de zaak tegen den student O., die in Mei j.l. in Zorgvliet zijn meisje doodschoot. Ned. Herv. Kerk. j Aangenomen het beroep naar Terneu- zen door ds. L. J. Cazemfier te Gieter- veen en Bonnerveen. Geref.'Gem. Beroepen te Den Haag ds. J. D. Barth te Viaardingen. Beroepen te Ridderkerk dis. J. Vreug- denhil te Bruinisse. Oudheidkundige vondst. Te L,yon stieten grondwerkers in de rue Carnot op de overblijfselen vaneen Romeinsch badhuis, welke moeten da teeren uit de derde eeuw. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen Hoogiduitsch L. O. mej. W. A Weijnman alhier. Inbrekers. Gedurende ongeveer een jaar zijn te Amsterdam tal van inbraken gepleegd. In magazijnen en winkels zijn groote par tijen goederen ontvreemd, zonder dat het de politie aanvankelijk gelukte de da ders te achterhalen. Tot de politie In den nacht van 18 op 19 Juni succes had. Eenige rechercheurs van het bureau Warmoesstraat waren onder leiding van inspecteur Joosten al eenige nachten op zoek geweest en dien nacht zijn zij erin geslaagd de hand te leggen op drie bef- ruchte recidivisten ,die zij op heeterdaad betrapten nadat zij ingebroken hadden in het magazijn van een in de Spuistraat jgevestigden grossier in schoenwerk. De overval door de politiemannen ge(- schiedde op het oogenblik, dat de buit, een groot aantal met schoenen volge£ pakte doozen in een auto werd opgela den. Met de arrestatie van deze drie mannen bleek de politie een goede vangst te hebben gedaan ,want van het oogeni- bjik van hun aanhouding af, kwamen de Veelvuldige inbraken niet meer voor. De verdachten hebben voor de vacahf- tekamer der Amsterdamsche rechtbank terecht gestaan .Het waren de 30-jarige P. O. ,de 31-jarige P. F. K. en de 23- jarige H. W. De eerste heeft reeds tal van vonnissen achter den rug. De Zwol- sche reéhtbank heeft hem in 1918 tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld, wagens diefstal met geweldpleging te Oldenbroek gepleegd. Ook de beide anderen zijn al1 herhaalde malen met de justitie in aan raking geweest. De officier van justitie mr. de Blé- cour oordeelde het noodig, dat de justir tie thans zonder de minste clementie te gen de beroepsinbrekers gaat optreden. De inbraken te Amsterdam in' bet alge meen nemen hand over hand toe en het zijn hèele benden, die op het pad zijn,

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1