De XXe Eeuw. STER-TABAK m. 189 Stop oen pijp Dinsdag 13 Augustus^lf}29 472* Jaargang BINNENLAND KUNST EN WETENSCHAP UIT STAD EN PROVINCIE ONDERWIJS KERKNIEUWS MIDDELBURGSCHE COURANT. De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen'in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDE1 BURG§CHE COURANT Lange St.. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers ap Redactie 269 Administratie 139 r Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels ƒ2.10, elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. dit nummer behoort m Bijvoegsel. Balken, planken, spijkers en.papier. Mogen wij onzen lezers, timmerlieden en meubelmakers uitgezonderd, eens een gewetensvraag stellen: hebt gij wel eens een bank in elkaar getimmerd? Enkelen uwer wel? Nu, ook wij heb ben het in vrijen tijd wel eens ged'aan. Het recept luidt als volgt: Men neme 1 balk, 1 a 2 planken, een stevige handvol spijkers. Zaag de balk in mootjes, maak de planken op maat, schaaf ze glad, timmeir ze naar behooren in elkaaren de bank is tot gebruik gereed. Dien haar op met een sausje van groene verf.... Met een klein weinig inzicht en toe wijding is zulk een bank gauw genoeg gereed en zelfs twee banken kan een amateur wel ia 'n veertien dagen leve ren. Vaklieden draaien hun hand een voudig niet om voor zoo'n karweitje. Men zou zoo 'zeggen: wat is er nu eenvoudiger dan eein, twee of drie ban ken in elkaar te timmeren? In de Middelburgsche Courant van 22 October 1928 welhaast een jaar gele den dus kwam een bericht voor, waar uit men, nu we 13 Augustus 1929 schrijven, zou kunnen afleiden, dat ten slotte het maken van banken nog heel wat meer voeten in de aarde heeft, dan het zoo oppervlakkig, met leekenverstand beschouwd, wel lijkt. Reeds voor dien datum had het bestuur van de Vereeniging tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer zich met een adres tot den Minisiter van Financiën gewend, met verzoek op ons Abdijplein dat immers rijksgrond is eenige banken te doen bijplaatsen. Van de drie die er nu enkele - jaren geleden stonden, zijn er in den loop der tijden twee verdiwe- nen, door den tand des tijds verknaagd en vermorzeld waarschijnlijk, en de der de die overbleef, is ook al niet veel zaaks meer. De te Middelburg zetelende ambtena ren van het Rijk, die over dat bewuste verzoekje aan den Minister hadden te adviseeren, hebben dat blijkbaar in gun- stigen zin gedaan, want in onis net- va|n 22-X-'28 'berichtten wij, dat op gemeld adres gunstig beschikt was: in heft voorjaar van 1929 zouden de banken al geplaatst worden. En Lange Jan klin gelde het uil van vreugde: er komeirt banken in de Abdij! Dat leek zoo, wanneer men althans omtrent het vervaardigen en plaatsen van zulke eenvoudige, uit balken, plan ken en wat spijkers bestaande, houten banken dezelfde simplistische en opti mistische opvattingen huldigt, die zoo even verkondigd werden. Maar het was niet zoo, want 't werd wel voorjaar 1929 (dat kunnen ze in Den Haag niet tegenhouden!) maar de Abdij banken kwamen er niet (wan* daartegen kan men helaas in Den Haag klaarblijkelijk nog wèl wat uitrichten). Het is ons bekend, dat 't bestuur van V.V. dit voorjaar hog eens vriendelijk aan de gedane belofte herinnerd heeft en in de^ Middelburgsche Courant van 28 Mei 1929 hebben wij er zelf ook' nog eens op gewezen, dat 't voorjaar- er wèl en de banken er nog niet waren Nog is het zomer en ook de nazomer kan wel mooie dagen opleveren. Moeten echter eerst de verkleurde blaren door den stormwind van de boomen gewar reld worden, of moet de vredig blanke wintersneeuw zijn koude rust over de Abdij spreiden, vóór de banken er ko men? Balken, planken en spijkers alleen kun nen een bank doen ontstaan papier kan het echter lang tegenhouden. vooral toegankelijk voor den misdeelden evenmensch. Een hoog gewelfd voorhoofd boven een breeden en schranderen kop, waar uit, een paar zacht ge(tinte oogen, achter breede brilleglazen, twinkelen. Clean-shaven gezicht dat denken doet aan een Priester in civiel. Professoraal voorkomen, doch vriende lijk en voorkomend voor iedereen. Ontvankelijk voor gezonden humor, zich uitend soms in een gul opkla.terend gelach. Langzaam doch gedecideerd in zijn be wegingen. Geboren journalist en scribent, die zonder eenige moeite, vlot en kern achtig gestyleerae zinnen uil zijn pen doet vloeien. Groote kindervriend, vaak zich ver meiend in het aanschouwen van een jaartelend en stoeiend kleutergroep je. Steeds en onder alle omstandigheden bewarend een sereene kalmte en be- heerschend zich zelve. Rusteloos werker en immer studeerend tot in late nachten. H uiselijiv van aard en toch geen in zich zelf gekeerde kamergeleerde. Wars van alle confidentioneel gedoe. Doelbewust in het doorvoeren van eenmiaal genomen, wel overwogen be sluiten, die hij zich door niemand laat betwisten. Tactvolle leider met scherpe opmer kingsgave en kenner bij uitnemendheid van de Volkspsyche. Iemand die weet wat hij wil en die zal blijken te zijn een Minister van Ar beid par exellence. Het schijnt, 'dat, na prof. Woltjers be danken, met koortsachtige haast naar „een" minister gezocht is:: naar de „N. Haart. Crt." thans verneemt, is de heer mr. A. Bruch, thans lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, en oud-wet houder van Onderwijs der gemeente Haarlem, verleden week ook door den heer Riiijs de Beerenbrouck aangezocht om in de plaats van prof. Wolljer, minis ter van Onderwijs le worden; mr. Bruch bedankte echter. ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIE? Aan de Belgische bladen deelt Belga mede, dat men in Belgische officieele kringen te s-Gravenhage niets weet be treffende het bericht over de hervatting van de Nederlandisch-Belgjsche onder handelingen. Meer bepaald wordt ge zegd, dat er nog geen desbetreffende besprekingen hébben plaats gjehad tus- (schen de Belgische en Nederlandsche ministers. Beslist verklaart men ten slotte. dat er geenszins sprake van is een nieuwen Belgischen gezant te be noemen te 's-Gravenhage. HET VLIEGVELDVRAAGSTUK. 'Naar het Volk verneemt, is in af wijking van het aan de „Voorwaarts" ontleenae bericht na langdurige onder handeling, tusschen vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Den Haag en Rotterdam op de hoofdpunten over eenstemming bereikt met 'betrekking tot den aanleg en de exploitatie van een gemeenschappelijk vliegveld. Zoowel over de keuze van het terrein, dat, in de omgeving van Delft aan den nieuwen grooten verkeersweg wordt gedacht, als over hel door beide gemeenten in gelijke porties aragen van de schade, die Rot terdam door opheffing van het Waal- havenveld zal lijden en die op onge veer twee millioen wordt geschat, is men het eens geworden. Voorstellen zul len worden uitgewerkt en, naar te ver wachten is, binnen afzienbaren tijd ter goedkeuring aan de beide gemeenteraden worden aangeboden. DE NIEUWE MINISTERS. DE STAKING IN DE HOUTINDUSTRIE De le Zaandijk gevestigde Houthandel v. h. P. Donker en Zoon, die evenals de Zaandamsche houtfirma's in het conflict is betrokken, is er thans na 41/2 maand staking toe over gegaan de plaatsen van de stakende bontwerkers door Zeeuw- sche werkwilligen te doen innemen. Gis- teren is een negental Zeeuwen in de ge „Observer" geeft in „De Morgen van meente aangekomen. Tot Zaandam1 werd de reis per trein gemaakt en vervolgens den nieuwen minister van Arbeid, Han del en Nijverheid mr. T. J. Verschuur de volgende karakteristiek Een self made man. Uiterlijk een hercules die de aarde op zijn breede s chouderen zou kunnen tor sen. Innerlijk een week en warm gemoed per motorboot. Zonder incidenten zijn zij op de wer ven van de firma aangekomen Tezamen met het kantoorpersoneel werken er thans 15 man bij de finmia Donker Morgen zal een conferentie plaats heb ben tusschen vertegenwoordigers van den Bond van werkgevers in het houtbedrijf te Zaandam en de arbeidersorganisaties. DE BRUG BIJ HET KEIZERSVEER. De actie ter verkrijging van een brug bij Keizersveer wordt met succes be kroond. Donderdag 22 Augustus zal vanwege het departement van waterstaat wor den aanbesteed het maken van den onderbouw en uitvoeren van grond werken en bijkomende werken voor de overbrugging van de Bergsche Maas bij Keizersveer. CONSULAIRE DIENST. Bij Kon. besluit is aan den hepr H. L. Baels op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice- consul der Nederlanden te Oostende. De voorloopige waarneming van het vice-consulaat is opgedragen aan den heer dr. G. Lefèvre. I (Ingez. Med.) HET GRAF VAN DEN BELGISCHEN ONBEKENDEN SOLDAAT. De correspondent van de N. R. .Crt. te Brussel meldt: Zondagochtend, even voor elf uur, gin gen leden van de fascistische vereeniging Légion Nationale beige, bij wie zich ook een kleine delegatie der Brusselsche af- deeling van het British Legion had aan gesloten, naar het graf van den Belgi schen onbekenden soldaat, aan den voet van de .Congreszuil, waar voor de twee de maal, in verband met het bekende incident, waarbij een Nederlandsch stu dent betrokken was, een „cérémonie ex- piatoire" zou plaats hebben. Een paar honderd belangstellenden, die een groo ten optocht hadden verwacht, bevonden zich rondom het plein bij de aankomst van het stoetje, dat in het geheel uit 35 personen bestond, waarvan de lielft ongeveer een soort brandweeruniform, met zwarten stormhelm droeg. Nadat allen voor het graf waren opgesteld, werden twee bloemtuilen neergelgd, één met de Belgische kleuren en de woorden La Légion Nationale belge-Réparation de l'outrage, en een met een wit-rood-blauw lint zonder opschrift. Het troepje bleef een wijle in ile houding staan, waarna het weer in marschtempo vertrok, en ook de nieuwsgierigen uit elkaar gingen. INDISCHE DIENST. 'Bestemd voor uitzending naar Ned. Indië, mr. C. M. Wissmann, recht. ambt. 's-Gravenhage, P. A. Vis, gouv.-arts, b.d. D.V.G., Utrecht, J. M. K. Grol, ond. 2e kl. openb. L. Nijmegen, mr. V. Bol len, 'S-Gravenhage, I. S. Th.' Poutsma, Baarn, beiden adrn. ambt. Biuiu. Bestuur ASCHREGEN. V.D. Aneta meldt uit Malang: Seder 1 gister valt te Malang en in dé omstreken onafgebroken aschregen, waardoor eèn zeer drukkende onaange name atmosfeer heerscht. DOORVOERVERKEER NEDERLAND- ZWITSERLAND V.V. In de doorvoerverbinding Nederland- Zwitserland en Zwitserland-Nederland) bestaan voor het goederenverkeer via Duitschland doorvoer ui tzonderingstarie- ven, waarvan door expediteurs en be vrachters geregeld gebruik wordt ige- maakt. Deze tarieven zullen naar men ons meldt, vanaf 15 Augustus a.s. vracht reducties ondergaan. was, dat het concert geheel gratis aan hen allen werd aangeboden. Dit was mogelijk1, daar het eerste deel van den avond een uitzending voor de A. V. R. O. was en dit deel doon allé luistervinken kon woraen gevolgd en ook hier in de stad door zeer velen is ge volgd. Niemand zal daar spijt van heb ben gehad, want zoowel muziek als zang Kwamen goed door en klonken uitstekend, jammer dat later vrij hevige liichtstoringen optraden. Toch mag weer gesproken worden van een der vele goed geslaagde A.V.R.O. uitzendingen en heeft de Schuttershof- zaal bewezen een goede tijdelijke studio te zijn. Dc lieer Chr. de IVos', die dé lei ding der uitzending op zich had genotmen was zeer tevreden en prees terecht de prestaties van muziekkorps en zangkoor. Na de pauze kwamen nog enkele nieuwe bezoekers, die eerst thuis de radiouitzending hadden beluisterd, in den tuin mede luisteren naar nog een drietal nulmmers van het muziekkorps en een drietal liederen van het Mannenkoor. Ook deze voldeden uitstekend, en hadden door eenige malen meer personen moe ten worden aangehoord Voor de beide Middelburgsche ver- eenigingen mag deze uitzendavond ook' als een goedé propaganda worden be schouwd. des-idee en voorlichting aan bondsleden, ten aanzien van dienstweigerings-vraag- stukken en -moeilijkheden. De verga dering waar dit besluit genomen werd stond onder leidjng van mr. P. J. Iden- burg uit Leiden. Volgende week Woensdag rijdt er weder een goedkoope trein van de stations der lijn Vlissingen—Roosendaal naar Rotterdam D. P. (met een boottocht door de Rotterdarnsche havens) en den Haag H. S. M. Voor bijzonderheden ver wijzen wij! naar de aanplak- en strooi- biletten. De kaartenverkoop vangt mor gen aan de verschillende stations aan. <o Uit Middelburg. De opkomst van de contribuanten van het Middelburjgscli muziekkorps bij de uitvoering, die gisterenavond in het Schuttershof werd gegeven in samèin- werking met het Middelburgs Mannen- Koor, was gering. Het is gebleken, dat men er niet voldoende van doordrongen Uit Walcheren. Daar het dit voolrjaar 20 jaar ge leden was, dat wijlen de heeir dl*. J. G!. Mezger is overtedën, heeft zijn zoon de heer Theo Mezger, van de villa „Irma" aan den Burgemeester van Do mi burg een bedrag van 500 ter hand gesteld, bestemd voor de armen aldaar. Door II. M. de Koningin is lot dijk graaf van den 8 u z an na polder be noemd de heer A. J. Klompe en tot dijk graaf van den B y 1 e ve 1 dp o I'd e r de heer P. Bauridoux, (beiden ter vooHzie- ning in de vacature E. P. Polderdijk)1. o Uit Zuid-Beveland. Te Ie 1*seke zal vanwege de ver eeniging „Ierseke Vooruit" Woensdag dén ouden van dagen boven de 65 jaar een gratis auto-tocht naar Vlissingen en door Z.-Beveland worden aangeboden. Particu lieren stelden voldoende auto's hiervoor beschikbaar. Wel 70 personen hebben zich aangemeld. Uit Tholen. Te Oud-Vossemeer werd een vierjarig meisje door een auto aange raden; hoewel het zich nog al ernstig liet aanzien, is de toestand van het kind nu goed. Den autorijder treft niet de minste schuld. De oude stendermoien, de „Oldje Kaste" tusschen Zei hein en Hengelo, waar jaarlijks met Hemelvaartsdag liet aloude gebruik plaats heeft van het bren gen van groote brooden, loopt gevaar door bouwvalligheid te moeten verdwij nen. Er is een comité gevormd dat zal trachten de kosten van restauratie, ge raamd op f 2200 bijeen te brengen. De uitgever H. J. Smits te Utrecht zendt ons een brochure „On zekere Machten", waarin de .schrijver1 dr. P. J. Mink, van zijn anti-paipisti'slche gezindheid doet blijken. Van den (alen Ivo Hen Rusisiéchien schrijver van historische romans, Dmitri Merejkowsky is een nieuw boek versche nen „De antï-christ'", uit het Russisch Vertaald door J. C. van Wageningen. (Uitg. W. de Haan UtrechJ);. Wie des schrijvers Julianus Apostata en zijn Leonardo da Vinei kennen, zullen dit spannende en merkwaardige boek, dat in den tijd van Re tér d'en Gfcoote handelt, gaarne lezen. Bij J. B. Wolters (Gr o n ijn1 g e ii- Den Haag) is verschenen Psychologi sche ontwikkelingsmethoden van het doofstomme kind, door dr. A. Nanninga- B0011. In tien belangwekkende conclusies omtrent hét verstaan van visueele taal met het daaropvolgende graphische spreken, vat de schrijfster de uitkom sten van haar proefnemingen en onder zoekingen samen. Zeeuwse h-V 1 a a n d e r e n O. 3X (De Ned. Regeering heeft aan de Belgische de uitlevering toegestaan van P. de N., 23 jaar, arbeider, wonende te Koewacht, van Belgische nationaliteit, verblijvende in arrest le Middelburg, die er van verdacht wordt zich in den nachjt van 29 op 30 Juni 11. onder de gemeen te Stekene (België), te hebben schuldig gemaakt aan moord of doodslag op ze keren Placjuet, door dezen bij het uit gaan van een danstent en na een korte voorafgaande woordenwisseling, zooda nig met een mes in den huik te siteken, dat bij eenige oogenblikken nadien aan de bekomen verwondingen overleed. 4 l iLwrnnmnimw In de Chr. Geref. Kerk te Vlis singen zal a.s. Zondag, zooals uit een advertentie in dit nummer blijtót, Prof. G. Wisse van Apeldoorn optreden. Een Vredesgroep. Een dertigtal leden van het Neder 1. Jongelingsverbond (Y. M. 0. A.) heeft het dringend verzoek tot het Bondjsbestuur van het N. J. V. gericht om over te gaan tot het instellen van een Commissie, ten doel hebbende propaganda voor de vre- Te Boskoop had de begrafenis plaats van den lieer H. Koelmans, oud- hoofd der Chr. Lagere en M. U. LI. O. School en oud-Directeur der Chr. Nor maallessen te Ter Neuzen. Aan het graf voerden o.a. het woord de voorzitter van het Chr. Schoolbelstuur te Ter Neuzen; de voorzitter der A. R'. Kiesverèen. te Ter Neuzen. Ds1. S. J. Koster van Ter Neuzen, dankte nalnenS de familie voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Zaterdagavond is het Instructie vaartuig „Prins Hendrik" van het On derwijsfonds voor de Binnenvaart te Am- steraam teruggekeerd van dé reis imet de directeuren en leeraren der Binnen vaar tscholcn. Besloten werd tot instelling van een Commissie voor Leermiddelen, welke commissie de noodige leermiddelen voor de vakscholen zal ontwerpen en ver zorgen. Voor het verlaten van het instructie vaartuig „Prins Hendrik" heeft de in specteur van het nijverheidsonderwijs, de heer M. J. van Alphen de Veer', die een groot gedeelte van den curishs heeft gevolgd, verklaard zeer tevreden te zijn over het beloop en het re(sultaat van dezen vacantiecursus. Ook de Rijks- gedelegeerde vóór de examens, de heer C. D. Julius uit Rotterdam, die even eens den cursus bijwoonde, verklaarde er van overtuigd te zijn, dat deze vacan tiecursus van groot nut is voor de ont wikkeling van het vakonderwijs voor de schippers. 1 Aan prof. dr. R. A. Hoesein Djajadi,- ningrat, hoogleeraar in de Maleische, Ja- vaansche en Soendaneesche Laai aan dé Rechtshoogeschool te Batavia is het voorzitterschap van de Rechtsgeleerde Faculteit overgedragen. Hij was de eerste boogleeraar van inheemschen bloede en

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1