Cadum Zeep Maandag 12 Augustus 1929 No. 188 172* Jaargang De Kroonjuweelen. Electro Bioscoop - Markt. „De dochter van den Sheik" BINNENLAND PRINS HENDRIK. DEENSCHE LAND- EN TUIN BOUWERS BIJ DE KONINGIN. DE MINISTERWISSELING. DE OVERVAL TE WILLEMSTAD. RILLAND-BATH. Dr. ALETTA H. JACOBSf Geeft aan de huid die frissche.mooie kleur, die zachte, schitterende jeuédiée teint.door zooveel vrouwen beéeerd FEUILLETON (The crinkled Crown). DE NEDERLANDSCHE LUCHTVAART EMMABLOEM-COLLECTE. STAKING BIJ DE TWENTSCHE BONTWEVERS. DE AANSLAGEN OP DE ONDER NEMINGEN OP SUMATRA'S OOSTKUST. UIT STAD EN PROVINCIE m MIDDELBURGSCHE COURANT. De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, f2.30, elders ƒ2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels ƒ2.10, elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. m Prins Hendrik wordt 22 Augustus van zijn buitenlandsche reis weder op liet Loo verwacht Het gezelschap Deensche land- en tuin bouwers, van het schiereiland Amager, ten Zuiden van Kopenhagen ,dat sedert 5 dezer in ons land vertoeft, werd Vrij dagavond door de Koningin te Soestdijk in audiëntie ontvangen. Hedenmorgen zouden de nieuwbe noemde ministers jhr. mr. Ruys de Bee- renbrouck, mr. Terpstra, dr. Deckers, mr. Reymer, mr. Verschuur en de heer de Graaff de portefeuilles van hun voor gangers overnemen. Bij de departementen van justitie, bui tenlandsche zaken en financiën heeft dat natuurlijk niet plaats, daar de hoofden dier departementen dezelfde blijven. Zaterdagochtend heeft in een bijeen komst ter departemente van binnenland- sche zaken en landbouw, van de hoofd ambtenaren en vele andere ambtenaren toet wie hij veel aanraking had, de afgetreden minister mr. J. B. Kan, in die qualiteit want hij blijft naar nu vast staat secretaris-generaal harte lijk afscheid genomen van die heeren en zijn id ank en waaxdeering uitgesproken voor den grooten steun en de volle medewerking welke hij van hen tijdens zijn ministerschap heeft mogen onder vinden. De waarnemende direcleur-generaal van de landbouw, dr. Swaving, -heeft 's ministers toespraak op even hartelijke wijze beantwoord en zijnerzijds, namens het ambtenaren-personeel mr. Kan dank gebracht voor diens welwillende omgang en hem gehuldigd voor den veelom- vattenden arbeid door zijne Excellentie op hoogst bekwame wijze verricht. De Minister van Koloniën heeft aan den voorzitter van de Tweede Kamer aoen toekomen afschriften van de ver slagen van den gouverneur van Curasao en van den troepencommandant aldaar, betreffende den overval te Willemstad op 8 en 9 Juni j.l., mlet het verzoek die bescheiden tea* griffie neder te leg gen Ier kennisneming door de leden. Publicatie van deze bescheiden acht de regeering thans, waar de verslagen zoovele leemten bevatten, nog onge- wenscht; eerst wanneer door het onder zoek van de ter zake ingestelde en op 21 Juli j.l. naar Curasao vertrokjken com missie licht zal zijn verschaft omtrent talrijke, thans nog duistere, punten der verslagen, zal het mogelijk zijn om een volledig en overzichtelijk relaas van de gebeurtenissen samen te stellen en eersjt dan acht de regeering het oogenblik aangebroken om tot openbaarmaking van zoodanig relaas over te gaan. Het Tweede Kamerlid de heer Boon heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd: j 1. Is !de Minister bereid mede te. deelen, welke de reden is, dat nog steeds geen gevolg is gegeven aian bet j geruimen tijd geleden aangekondigde voornemen, om wachthuis 20A bij den onbewaakten spoorwegoverweg te Ril-! lan-Bath te amoveeren, door welke uit-i zicht-belemmering 3 Augustus wederom) een auto is verplettend, niettegen staande de bestuurder die bekend was met den gevaarlijken toestand de uiterste voorzichtigheid had betracht? 2. Is de Minister bereid thans on verwijld te bevorderen, dat dit wachthuis onmiddellijk worde gesloopt? 'Zaterdagmorgen is te Baarn in den ouderdom van 75 jaar, mevrouw dr. Aletta Jacobs overleden. Aletta II. Jacobs was een der elf ki» deren van dr. Jacobs, indertijd genees heer te Sappemeer. Van jongsaf aan stond bij haar het voornemen vast iets te worden; zij wilde studeeren en daar bij vond zij veel steun bij: haar vader. Na de lagere school te Veendam te hebben bezocht wilde zij graag eenhoo- gere onderwijsinrichting volgen: 'tdichtst in de buurt was de Rijks H. B, S. te Sap- 'pemeer en hoewel er zich aan die school nog nooit vrouwelijke leerlingen hadden aangemeld kreeg dr. Jacobs ge daan dat zijn dochter oogluikend werd 'toegelaten. Op zestienjarigen leeftijd behaalde zij het diploma van leerling-apotheker en besloot toen door te studeeren om doktA te worden. Zij had echter het gymnasium niet bezocht en hoe z ou zij dus het ad- missie-examen kunnen doen? Zonder er iemand in te kennen schreef zij een brief aan minister Thorbecke en Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William Le Queux, door Moj. E. H. 33) De brief was ten slotte toch gekomen. Hij had haar niet totaal vergeten, waar voor zij eerst bang was geweest. Maar zij was diep teleurgesteld door zijn wei gering. Er was geen teederheid in den toon van den brief; ook klonk er geen groote warmte of vriendschap in door. Zij wist niet, dat Easterbee één van die menschen was, die zich nooit laten gaan; zich in een brief wat stijver uit drukken, dan zij dit eigenlijk wel voelen. Hoe anders zou zij hem geschreven hebbent Lenoir, daar was zij1 zeker van, zou een soort gloed hebben gelegd in de be woordingen van den brief. Koud als de inhoud dan ook was, had het epistel haar totaal den indruk niet gegeven, dat Easterbee toch nog heel wat aan haar gedacht had. Dien avond bracht de Franschman haar zijn gewone bezoek. Hij was, nu al eenigen tijd, 's avonds geregeld bij Zen hard stuk zeep.dat tot het laatste vtiesje éebruikt kan worden Voor H.H. Winkeliers aan fabrieks prijzen verkrijgbaar bij de Firma J. G. J. J. VAN DER HARST, Groenmarkt, Middelburg. (Ingez. Med.) deed het verzoek tot de studies aan de universiteit te worden toegelaten onder vrijstelling van het toelatingsexamen. Thorbecke stond haar toe voorloopig voor een jaar, bij wijze van proef, de colleges te gaan volgen. En zoo werd zij op 28 April 1871 door prof. Rosenstein, destijds rector-magnificus van de uni versiteit te Groningen, als student in 'de medicijnen ingeschreven. Zij werd de eerste vrouwelijke student aan een Nederlandsche universiteit. In 1876 zette zij haar studiën te Am sterdam voort, in 1878 deed zij haar arts-examen te Utrecht, 18 Maart 1879 promoveerde zij le Groningen, na verde diging van een proefschrift: „Over loca- lisatie van physiologische en pathologi sche verschijnselen in de groote hersen- nen", welk proefschrift zij had opgedra gen een Prins Hendrik der Nederlanden, Mie in vleiende bewoordingen de op dracht der dissertatie aanvaardde. Ook van Koningin Emma ontving zij een ge- lijkwensch. Welk een strijd, welk een geestkracht 't haar heeft gekost als eerste vrouwe lijke studente in de medicijnen af te 6ludeeren, weet ieder. Na haar promotie werkt zij nog in de Londensche hospitalen, waar zij kennis maakte met Annie Besant en Bradlaugh. Aan den omgang met deze beide persof- nen dankte zij vooral dat zich later bij haar vele denkbeelden op politiek en sociaal gebied hebben ontwikkeld, wier aanhangster en dappere verdedigster zij later is geworden. Na haar terugkomst uit Engeland ves tigde zij zicli als specialiteit in vrouwen en kinderziekten te Amsterdam, waar zij in 1892 in het huwelijk trad met den lieer C. V. Gerritsen. Te Amsterdam begon haar zoo gewel dige en zoo omvangrijke sociale taak.' Jarenlang is zij de leidster geweest van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht en heeft zij geijverd voor de totstand koming van den wereldbond voor Vrou wenkiesrecht. Met haar is heengegaan de baanbreek- ster voor ije academische opleiding voor de vrouwen, en in het algemeen voor de positie door vrouwen in "de maatschappij ingenomen. Daarvoor verdient zij den dank die 'trouwens meermalen tot uiting is' ge- öraeni van alle vrouwen in Nederland' in het algemeen van heel Nederland!! In betrekkelijk weinig jaren is de (Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij', on der de energieke leiding van den ljper A. Plesman, gegroeid tot een van de voornaamste luchtvaartmaatschappijen o-p het kbntinent. De toestellen, die de K. I M. gebruikt op haai- lijnen, hebben zoo'n vermaardheid, dat vele vreemde lingen aan de Koninklijke 'Luchtvaart Maatschappij voorkeur geven boven an dere ondernemingen, als groote vluch ten gem aast moeten worden. Het aan tal passagiers steeg gestadig. Ook dit jaar weer kwam er een luchtlijn biji, 'n.l. Rotterdam—Berlijn, met een door verbinding naar Ionden. Naar Het Volk verneemt, g'aat hét dit seizoen bij de K. L!. M. echter, hiet haar aangekomen en meestal ontving zij hem hartelijk. Niet, dat zijn 'gezels'chap haar nu zulk een groot genot was; daar was hij te ernstig en te oud voor, imaar zij voelde zich, in ieder geval, dan niet zoo eenzaam. Ze had geen vriendinnen; Mrs. Jackson had ze wel een paar maal opgezocht, maar zij had niet veel ge meen met de goedhartige, maar al héél dood-gewone jonge vrouw. Zij vertelde I enoir van haar plan, om een tijd weg te gaan haar een groote stad in Engeland en dat zij een anderen naam zou aannemen, om de Broeder schap van de wijs te brengen. Hij keek haar scherp aan, terwijl zij hem dit vertelde. „Is dat uw eigen idén, of werd het u ingeblazen?" vroeg hij. Zij bloosde bij die vraag, maar zei ronduit, dat deze gedragslijn haar aan bevolen was door kapitein Easterbee, die hem die condoleance voor haar had meegegeven, uit de club van „De Mot ten." Zoo even fronste Lenoir de wenk brauwen; hij was altijd kalm en ernstig, zij had hem nog nooit uit de plooi ge zien. JU Heeft dien kapitein Easterbee dus nog ontmoet; u heeft hem nog onlangs gezien?" Zij gaf toe steeds dieper blozende dat zij hem, héél kort geleden, nog naar wensch. De toelojop van passagier® is lang niet zoo als men verwacht "had. 'Menig toestel, dat in dienst is, vliegt met weinig reizigers. Het schijnt, dait er dit jaar veel 'minder gereisd wordt dan in andere jaren. Vooral de Amerika nen blijven weg. Dat is voor Hen dienst fnuikend. Het gevolg! daarvan is, dat de K. L. M. maatregelen heeft moetejn- nemen, die lot bezuiniging leidden. Tientallen leden van het personeelzoo wel administratief als technisch, zijn reeds ontslagen. Men spreekt van veer tig man op het hoofdkantoor te 's-Gra- venhage. Ook op Waalhaven en Schiphol werden heel wat menschen aan den kant gezet. De uiterste zuinigheid wordt betracht. 'Bij de laatste Emmabloemcollecte wer den 1.316.700 bloempjes geplaatst. De geheele opbrengst bedroeg f 154.065. Dit is de eerste keer, dat er een bedrag bo ven f 150.000 werd behaald. Hedenmorgen is een staking ingegaan op de Twentsche bontweverij te Henge lo. De staking is algemeen. Zij omvat een o0-tal personen. Slechts enkelen, die niet bij het conflict betrokken zijn, werken nog door. De regeeringsgemachl.igde van Justi tie, de heer Spit, verklaarde namens de regeering in antwoord op de diverse dooi de Volksraadsleden in den Volksraad gestelde vragen bij de behandeling der begroeting, afdeeling Justitie, waar ook het onderwerp moorden én aanslagen in de cultures besproken was, dat de moord op mevrouw Landzaat een geheel pp zich zelf staande moord was, welke niet bepaald te Siantar, ter O. kust of onder de poenale sanctie behoefde te geschie den. Het blijft echter de plicht dejr regee ring, ook al bestaat er tusschen dezen moord en de vroeger gepleegde aansla gen geen verband, maatregelen te tref fen om aan dit euvel een einde te maken Het onderzoek naar 'de oorzaken van de verschillende aanslagen is in vollen gang. Zoodra dit geëindigd is, zullen de conclusies aan den Volksraad wöfden overgelegd. In totaal speelden zich 115 aanslagen af, op 74 ondernemingen. Als oofczaak van deze aanslagen gelden le. de klapp) 2e. het ontactvol optreden;, 3e. de mis dadigheid van den aanvaller. De plan ters in Deli zullen voortaan anders moe ten omgaan met de koeli's, dan tolt dujs ver het geval was, in verband met de- veranderde mentaliteit. Een grootsch op gezette communistische actie ter O. kust is niet gebleken. De regeerinig zal echter alles wat extréme of excessief moet wor den beschouwd onverpoosd en met krachtige middelen bestrijden. den dag tevoren, gesproken had. Zijn stem nam een stroeven klank aan dit was bij hem een 'bewijs van ont roering. „En waar hebt u hem gezien?" ,Pp zijn eigen kamers in Ryderstreet." Zij was geheel voorbereid op zijn eerst volgende opmerking. JIJ weet net zoo goed als ik, dat dit verkeerd is. U vader zou het u verbo den hebben." Eenigszins uitdagend haalde zij de schouders op. Alles goed en wel: Lenoir was maar een vriend, die zich dus geen vaderlijk gezag over haar mocht aan matigen. „Tegenover somtaige mannen zou het heel dwaas zijn, dat geef ik toe. Maar kapitein Easterbee is een gentleman en hij heeft grooten eerbied voor vrouwen; hij koestert de ridderlijk'ste gevoelens jegens haar." De Franschman blééf maar het hoofd schudden. „Alle mannen zijn hetzelfde, waai- er een vrouw in het spel komt;" zei hij, met een overtuiging', die gegrond was op zijn veertigjarige ervaring. „Voelt hij liefde voor u?" „Ik geloof van niet eigenlijk weet ik het niet," antwoordde zij^ met pijn lijken blos. Het kostte haar véél, dit te moeten zeggen, maar zij meende op het oogenblik, dat zij de waarheid sprak. Nog slechts 4 dagen ons buitenge woon programma Genre DOUGLAS FAIRBANKS, In de hoofdrol BÉBÉ DANIELS. Toegang eiken leeftijd. (Ingez. Med.) Het loket voor postw aarden voor verzamelaars ten postkantore alhier, dat thans op den derdpn Zaterdag van elke maand van 1618 uur is openge steld, zal bij wijze van proef te beginnen op 15 Augustus a.s. gedurende het reisseizoen op Donderdag van 12.30 14.30 eveneens worden geopend, ten einde de hier tijdelijk vertoevendje vreemdelingen in de gelegenheid te stel len zich van postwaarden voor verzame lingen te voorzien. Aangezien de verruiming van de open stellingstijden wellicht ook voor landge- uooten van belang is wordt hierop langs dezen weg de aandacht gevestigd. <o Uit Middelburg. Hel was gistex-morgen wat minder mooi weer en dit is zeker oorzaak ge worden, dat minder builenmenschen naar Middelburg kwamen om de Abdij- uitvoering van het Mijjdelburgsch Mu ziekkorps bij te wonen, dan anders het geval is. Door vacantie enz. was ook het aantal stadgenooten kleiner, al werd het tegen half negen wel iets drukker in de Abdij dan bij het begin. Dit was jammer in de eerste plaats omdat nu minder- muziekliefhebbers genoten hebben van liel goede programma, dat onder leiding van den heer Joh. II. Caro werd uitge voerd. Het was zeker een goede gedachte daarop weder eens „La voix des cloches" le plaatsen, en vooral de Fragmenten mt „Aïda" van G. Verdi, werden zeer ver dienstelijk gespeeld en lokten een krach tig applaus uit. Ook voor de opbrengst der collecte, die de kosten der uit voeringen moet dekken, was de geringe opkomst slecht en een opwekking om de volgende uitvoering bij te wonen en me de te helpen het nu te weinig ontvangen© alsnog in de kas der vereeniging te doen vloeien is zeker op haar plaats. Het programma van de achtliejnHf bespeling van den Beiaarid in den Abt dij toren alhier op Woensdag a.s. van 9 tot 10 uur, door den heer Th. C. Fer- werda luidt:: 1. Preludium en Koraal (Ps. 89). 2. a. Allegro, b. Allemande, c. Gigue vafn« i Handel, 3. Drei Menuette van Bameau, 1 4. Sonatine, a. Allegretto, b. Modejilajto, c. /Allegro van Müller, 5. a. De Bietebauw, b. Speldewerkstcjrsliedc. Het liedje van den Beiaardier van Hullebroek.. Deze beiaard concerten gaan zooals bekend, uit van de Vereeniging tot Be vordering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren. „Voelt u liefde voor hèm?" hield hij aan, met een 'koppigheid, die haar boos maakte. i glioe zou ik nu liefde willen Opvatten voor een man, die geen liefde voelt voor mij? vroeg zij luchtig. JU schijnt mij daardoor wel te beschuldigen van gebrek aan eerbied voor mij-zelve." Die voorgewende luchtigheid misleidde hem echter niet, zooals zij dit gehoopt had'. „Pauline, ik heb u al van 'klein kind af gekend en i'k begrijp u dus heel goed. Als u geen belang stelt in dien man, waarom gaat u dan naar zijn ka mer, waarom vraagt u hem dan raad in uw particuliere zaken?" Zij was stil na dien listigen aanval. Met steeds toenemenden ernst ging Llenoir voort: denkt misschien, dat ik de liefde niet ken, dat die een boek met zeven zegelen voor mij is. Maar dan vergist u zich toch! Hoe saai en lo-ud ik ook schijnen moge, heb ik wel degelijk dat smachten gekend naar één, die nooit de mijne kan zijn en ik ken de verschijn selen. Nu kunt u hem dus loochenen, zooveel u wilt, maar ik weet, dat u liefae voelt voor kapitein Easterbee, dien u op zijn kamers gaat opzoeken. Uw stem wordt anders; de uitdrukking van uw gelaat verandert, als u van hem spreekt. Wilt u de waarheid niet te kort doen, dan kunt u dit toch niet loochenen. Zij kon zich' ook niet het 'geweld aan doen, om het te loochenen'; ze Wist,, dat h|j haar toch niet gelooven zou. als zij' hiervoor al haar best deed. ,-U; heeft dus zelve liefde gevoeld?" vroeg zij', in de hoop,, hem af te leiden van haar eigen persoontje en de gehei men, die hij had ontdekt. „(Hééft liefde gevoelt en voelt die nóg," zei hij, met kalmen nadruk. Liefde voor u, Pauline! Ik' heb u nooit daarover gesproken, omdat dit geen pas gaf. Ik ben niet in een positie om een vromM te onderhouden en al was dit nu ook zoo, dan zou ik hog niet de wreedheid hébben, om u te vragen, uw jeugd op te offeren voor zoo iemand als ik. Maar niettemin Heb' ik' u lief en doordat ik dus zelve -dit gevoel ken. 'begrijp ik heel goed, hoe het in uw hart ge schapen staat, al tracht u dit dan ook voor 'mij1 verborgen te houden." Het deed haar zeer veel leed voor hem'; de tranen kwamen haar in de oogen. r 1 .JDiaar u weet, Wat liefde is kunnen wij mledelijden met elkaar hcbb'en.' zei ze met verslikte stem. i f [Wordt r*rvolgd)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1