Ie Advertentiën F 70.- ëMM NEVS De Prov. Drentsche en Asser Courant NIEUWS UIT BELGIE. AFLOOP AANBESTEDINGEN AFLOOP VERKOOPINGEN BEKENDMAKINGEN CORRESPONDENTIE, Verkoopmgen - Verpachtingen in Zeeland PRIJS VANAF Verkrijgbaar bij: G. L. J0NGEPIER,Transvalia-Agent, Langeviele. Bouwkundig j Teekenbureau ONTWERPEN en BEGR00TEN van BOUWPLANNEN. OPLEIDING NOTARIAAT Dinsdag 20 Augustus 1929 publiek veilen viol led ijk tegen, want inplaats van over een rente van 25 millioen frank de be schikking te krijgen, bleek, de jeugdige iMortimer, die door zijn vader stevig was onterfd, het te moeten stellen mét een armzalig inkomen van anderhalf millioen franks. En de juweliers werden niet betaald* Minzame pogingen om het geld los te krijgen mislukten; het echt paar Davis was bovendien moeilijk te pakken te krijgen, daar het heel veel op reis was, en ten slotte dienden de juweliers een klacht in. „Ik weet niet eens, waar de ketting is", moet Rosie hebben gezegd; „hij zal wel ergens in een kast liggen, of anders nog in een van onze koffers zitten!" .(Van onzen bijzonderen correspondent.) De Vlaamsche kust. De ge weldige uitbreiding. Wat er door verdwijnt- Geen naaktlooperij meer. Ver- fransching. Reizen en trekken als volkseigenschap is iets dat, door eeuwenlange traditie en geschiedenis, van het verleden is geërfd door de massa en in haar schoot taai en onbewust voortleeft. Zoo b.v. bij Engel- schen en, laat het ons ook maar zeggen, bij de Hollanders. De wilde drang om de zeeën te bevaren, om in verre landen een nieuw vaderland te stichten, bezaten de voorvaderen en die drang, zoo nauw verwant met zelfbewustzijn en eigen waarde, leeft voort, zij het dan in een nieuwen vorm, o.m. in toeristisch ver keer. Hier te lande heeft het volk geen oude traditie van reizen en trekken. Het is steeds in zijn groote meerderheid als aan zijn grond vastgeklonken geweest en minder groot dan elders was het aantal dergenen die de wereld verder kenden dan wat hun eigen land daarvan innam. De rijke standen en hoogere burgerij reisden, maar de mindere standen brach ten het nauwelijks verder dan Parijs de klassieke huwelijksreis, vóór den oor log en wanneer iemand de reis naar Zwitserland aandurfde, dan werd deze bij zijn terugkeer niet alleen aangezien als een zeer welvarend burger, maar ook als iemand die het, in letterlijken en fi guurlijken zin, ver had gebracht. Niet zoozeer gebrek aan reislust of zin in avonturen was hiervan de oorzaak, maar het gebrek aan welvaart van de mindere standen, door de zeer lage loonen, wreek te zich door noodzakelijkheid van vol strekte soberheid in levenswijze. En dan is, in dergelijke omstandigheden, reizen buiten de landsgrenzen een weelde die de begrooting van een gezin niet dragen kan. De oorlog heeft hierin gelukkige veran dering gebracht. Met betere loonen en betere arbeidsomstandigheden is er, in zekeren zin, meer welstand ontstaan en het spreekt van zelf dat alsdan natuur lijkerwijze ook de gelegenheid wordt ge boden om even rond te kijken met het verlangen de vlerken breeder uit te slaan. Bovendien had het langdurig verblijf van velen in het buitenland, tijdens de be zetting, nog meer lust geschapen om van de wereld wat meer te zien en toen de Duitsche inflatie ontstond, konden er niet genoeg treinen rijden om de Belgische toeristen naar den Rijn te voeren. Jam mer genoeg heeft België spoedig dezelfde financieele ellende leeren kennen als Duitschand en sedertdien is de ongunsti ge wissekoersverhouding tegenover het buitenland voor België een rem geworden om buiten de grenzen te reizen. Een ver blijf in het buitenland kost voor een Bel gische beurs ten minste 50 percent meer dan reizen in het eigen land. De gevolgen kan men licht raden, en het voordeel ligt ook voor de hand. Nu de reislust meer dan ooit is gescherpt en iedereen den wensch koestert om met zijn verlofdagen even een andere lucht in te ademen dan die van zijn stadsbuurt, kan het niet an ders of het eigen toeristisch bedrijf moet fel opleven. Daarvan profiteert in de eer ste plaats de 40 kilometer lange Vlaam sche kust. Het is een behoefte geworden voor hei stedenpubliek, tijdens den zo mer voor enkele maanden, af en toe, naar de kust te verhuizen. Hier in dit land, waar ten slotte de afstanden slechts een kleinigheid blijven en het spoorwegver keer uiterst ontwikkeld is, zijn de moei lijkheden daartoe niet bijzonder groot. Het spoorwegbeheer werkt overigens al les in de hand wat het verblijf aan zee kan bevorderen en laat tijdens het sei zoen naar vrijwel alle kustplaatsen snel treinen rijden die u vanuit Brussel, in enkele uren ter bestemming brengen, terwijl Zondags en op feestdagen zooge naamde pleiziertreinen rijden, die, tegen verlaagde prijzen, ééndagbezoekers naar de kust brengen. Met het gevolg dat iedereen die zich aan de zee met het toeristisch bedrijf heeft bezig gehouden, spoedig tot groote welvaart is gekomen en dat deze welvaart haar uitdrukking vindt door uitbreiding in allen vorm: ver fraaiing van wat bestaat, vergrooting en verbetering van comfort, met bovendien uitbreiding van het aantal particuliere villa's dat aan de kust wordt gebouwd, want het is, voor iedereen die zich maar eenigszins deze weelde kan veroorloven, sen ware mode geworden, een villa aan zee te bezitten, om daar het week-end door te brengen. Ook de Waalschq Ardennen hebben voordeel bij de bezwaren die aan buiten- landsche reizen voor Belgisch publiek verbonden zijn en zelfs staat het wel een beetje meer chic een villa te bezitten, niet aan zee, maar in de Ardennen, daar het strand als bij uitstek de plaats ge worden is voor familie-ontspanning, in zonderheid ook voor kindervermaak, al hoewel Ostende, Blankenberge, Middel- kerke, De Panne en vooral ook De Zou te {Knocke) meer dan ooit gelegenheic bieden tot mondain leven. Maar, om ons bij de kust te bepalen, de uitbreiding van het strandleven, die ten voordeele strekt, natuurlijk, van den handel aan de kust, heeft ook voor ge volg dat de stille hoekjes, de rustige plaatsjes met stil verkeer, verloren gera ken. Tijdens het seizoen worden thans de Brusselaars als over de Vlaamsche kust uitgestrooid en nemen zij alles in beslag. Een strand als De Panne, aan den uitersten hoek van de kust, tegen de Fransche grens, dat enkele jaren geleden nog een zeer intiem karakter had, heeft thans de allures aangenomen van een groote badplaats met veel drukte en da mestoiletten. Er blijven nog enkele plaatsjes over, tusschen Nieuwpoort en De Panne die tot dusver van deze be smetting vrij zijn gebleven, maar ook deze gaan nu reeds een geweldige uit breiding tegemoet en treffen ook alle maatregelen om haar spoedig tot een werkelijkheid te doen worden. De ver betering in het verkeer aan de kust is daarvan een bijzondere oorzaak. Plaats jes die vroeger bijna niet te bereiken wa ren, en in hun afzondering voor den bad gast juist een bijzondere aantrekkelijk heid vormden, zijn thans nog slechts een drietal uren van Brussel verwijderd. Op dit oogenblik is n.l. de electrificatie be ëindigd langs de geheele kust van de be staande lijnen van de buurtstoomtram zoodat het verkeer met alle plaatsen van de kust veel sneller gaat en practischer Eenige dagen geleden is, zooals men weet, ook de nieuwe electrische tramlijn geopend tusschen Knocke en de Neder- landsche grens (Retranchement). Dit is de eerste stap naar de verwezenlijking van de onafgebroken tramlijn tusschen Nederland en Frankrijk, want het zal nu ook niet lang meer duren dat de bestaan de autobusdiensten tusschen de Belgische badplaats De Panne en de niet ver af ge legen Fransche havenstad Duinkerken zal worden vervangen of aangevuld door een nieuwe tramlijn, de verlenging van de Belgische kustlijn, waarvan door de vele badgasten zeer zeker veel gebruik zal worden gemaakt. Men kan zich voor stellen hoe druk het verkeer is aan de Vlaamsche kust als men weet dat naast de bestaande electrische tramlijn van uit Ostende, bovendien nog in dé richting van de Nederlandsche en de Fransche grens geregelde autobusdiensten kunnen worden onderhouden. Een ander jammerlijk gevolg van dit alles is nog dat de mooie duinen, die op vele plaatsen indrukwekkend zijn en ver scheidene kilometers breed, geleidelijk vernield worden. Tusschen Nieuwpoort en De Panne, waar nog de duinen wor den aangetroffen die het minst zijn aan getast, ook door de oorlogsgebeurtenis sen, daar kan men geen stap plaatsen, of men stuit op bordjes met het bekende opschrift: „Bouwgrond voor villa's te koop". Speculanten zijn er blijkbaar in geslaagd de hand te leggen op uitge strekte duinterreinen langs de kust, en deze worden thans verdeeld in perceelen voor villa's welke tegen winstgevende prijzen afzonderlijk worden van de hand gedaan. Men is er in zake vernieling van natuurschoon zelfs reeds in geslaagd een prachtige duin, te Coxyde, die bekend is als „De hooge Blekker", die de hoogste duin is van de Vlaamsche kust, en van waar men, zooals haar naam te kennen geeft, prachtige „blikken" kan over de vlakte van Veurne-Ambacht, over 't oude IJzerfront, van waar men den fel omstre den Kemmelberg bij leperen ontwaren kan, ook aan te koopen, in percee len te verdeelen en te koop te stellen. Het spreekt van zelf, dat deze plaatse lijke merkwaardigheid, van belang voor de kust en interessant voor de badgasten, die niet alleen de oorlogsoverblijfselen in de streek, als abris, militaire begraaf plaatsen en oorlogsmonumenten wen- schen te bezoeken, maar ook de streek zelf wenschen te overschouwen, verlo ren gaat, wanneer er maar eenmaal villa's worden opgebouwd. Als staaltje van wat er in dit opzicht mogelijk is kan dit ken schetsend heeten. Het vorige jaur wij hebben er toen over verteld, werd er ook heel wat druk te gemaakt in verband met het feit, dat op het strand en in de duinen zoo wei nig zedelijkheid aan den dag weid ge legd, wat kleeding betreft, of liever dat er te veel van Adam's costuum aan den dag werd gelegd, wat toen aanstoot bleek te geven. Deze naaktlooperij heette in gevoerd te zijn door buitenlanders, in zonderheid Duitschers, al zullen wij over de hoogere waarde der inheemsche ze delijkheidsbegrippen, vergeleken bij deze van over den Rijn, nu toch geen eed wil len doen. Thans verblijven er nog veel Duitschers en ook vrij veel Nederlan ders aan de kust, maar van naaktloo perij is er nu geen spoor meer. Het parket heeft n.l. strenge voorschrif ten uitgevaardigd, in verband met zon- ne- en andere baden, die op fatsoenlijke wijze dienen genomen. En deze voor schriften worden streng toegepast door de plaatselijke politie, zoodat men van geen herrie meer hoort. Wat tenslotte ook iedereen opvalt, zelfs voor wie met de toestanden hier te lande goed vertrouwd is, is dal meer dan ooit de verfransching aan de Vlaamsche kust, die nochtans een zuiver Vlaamsche bevolking heeft, voortgang doet, althans uiterlijk, want innerlijk is de bevolking gaaf gebleven. In de verschillende bad plaatsen zijn alle opschriften Fransch, on gezien van de officieele, die tweetalig zijn en het Nederlandsch eerst plaatsen. Gedeeltelijk is dit het gevolg van de om standigheid dat vele handelaars, vrijwel de groote helft, uit Brussel overkomen ter plaatse ook het initiatief nemen, en met zich hun Brusselsche mentaliteit mee brengen de personen van de streek pas sen zich hierbij aan en als men er reke ning mee houdt dat zij met een reizend, bijna internationaal publiek te doen heb ben, dan is dit, gevoegd nog bij het feit dat deze eenvoudige Vlaamsche hande laars door het dagelijksche leven, vol misstanden, meenen geleerd te hebben, dat onze taal minderwaardig is, dan is deze houding, hoe verkeerd ook, min of meer te verklaren. Hun eigen aard be waren zij echter en zooals zij het van zelfsprekend beschouwen dat zij ten be hoeve van de vreemdelingen, een vreemd opschrift op hun deur plaatsen* is het ook voor hen normaal dat zij in eigen kring niets anders dan Vlaamsch spre ken. Slechts verdere Vlaamsche bewust wording zal hierin verbetering brengen. Voor rekening van het electriciteits- bedrijf der gemeente Hellendoorn is aan besteed het bouwen van twee electrische netten in de buurtschappen Elen en Hul- sen. Laagste inschrijvers waren de hee- ren Schippers en Nauta te Oostburg, voor 43.700. Door notaris Meulenberg is te S t a v e n i s s e publiek verkocht voor den landbouwer C. E. Potappel Pz, aldaar 74 A. 60 c.A. (1 g. 270 r.) bouwland aan den hoogs ten bieder M. van Hjeveren voor f 1455 en 70 A. 70 c.A. (1 g, 241 r.) bouwland aan B. J. Grootenboer voor f 1250, alles per gemétvoor 39 A. 24 c.A. De gronden zijn gelegen in den polder O. K. Hofstede aldaar. BURGERLIJKE STAND, Middelburg. Van 7 tot 9 Aug'. Bevallen M. Roose geb. Bal d. VI i s s i n ge n. Van 1 tot 8 Augustus. Ondertrouwd: W. Meerman 21 j. en K. Sehroevers 19 j. J. Postema 27 j. en W. Buning 23 j. F Sleutel 38 j. en H. H. Mj. Gyizett 32 j. A. C. J. Fijnaut 30 j. en L. Koolwijk1 23 j. L. P. de Stoppelaar 2 ij j. en L M. Di Allan 25 j. A. J. de Kosjtjer 28 j. en F, G. Drijver 28 j. Getrouwd.: A. J. Wisse 24 j. en C. J. Kok 21 j. S. C. Keerssemeecktersl 20 j. en S. Meerman 20 j. G. C. Dalman 26' j. en A. S. W. Spaan, 24 j. J. Clarisse 25 j. en E. D. M. Coene 25 j. K. Meerlfens' 25 j. en N. Blaas 24 j. FI. Souer 22 j en D. Lems 23 j. Bevallen: M. C. G. Bak' geb. Ravia d. A. M. Sanderse geb. Verzijl z. W. Kemp geb. de Jonge z. A. Loeke'méijer geb. Withagen d. M. ,Sijnke geb. de Ridder, d„ M. Nederhand, geb. Luwtl- ma z. E. J. Steenaard geb. Eppen z. Overleden: ,T. F. J. Joukes vrou'w1 van M. Mol 60 C. A. Monnier jd. 83 j. O. en W. Soubur g. Van ltot 8 Aug. Getrouwd: J. B. Koelhuis j.m'. 28 j. en P. Siturmi 24 j. Bevallen M. A. Scheffers geb. van Z\Veden z. BRANDWEER. Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat alle man nelijke ingezetenen, van 25 tot 50 jaar, welke zich als vrijwilliger bij de motor spuiten van de Brandweer wenschen te verbinden, daarvan opgave kunnen doen vóór 1 September a.s. ten stadhuize (bo venverdieping bureau Brandweer) van des voormiddags 9 tot 1 uur en des na middags van 2 tot 5 uur, alwaar tevens inlichtingen zijn te bekomen omtrent de voorwaarden van aanneming. Middelburg, 6 Augustus 1929. Burg. en Weth. voornoemd, J. ONDERDIJK, Lo. Voorzitter. S. A. VAN LEVERTNK, Lo. Secr. GEMEENTEREKENING 1928. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis: dat de rekening van inkomsten en uitga ven van de gemeente over het dienstjaar 1928 op de Secretarie (bovenverdieping) voor een ieder ter inzage is neder ge legd en in afschrift tegen betaling dei- kosten en na voorafgaande aanvrage al daar verkrijgbaar is. Middelburg, 31 Juli 1929. Burgemeester en Wethouders voorn., P. DUMON TAK, Voorzitter. S. A. VAN LEVERINK, Lo. Secr. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Middelburg brengen ter open bare kennis, dat -van 6 Augustus 1929 af op de gemeen te-seretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van N. V. AMERICAN PETROLEUM COM PANY te 's-Gravenhage om vergunning tot het uitbreiden van de ondergrondsche benzine-bewaarplaats met aftapinrich ting in perceel, kad, bekend, gemeente Middelburg in Sectie D, no. 2824, plaat selijk gemerkt wijk C, no. 19, gelegen aan de Lange Noordstraat; dat op Dinsdag den 20 Augustus a.s., 's ivoormiddags te 11% uur ten raadhuize gelegenheid zal zijn tegen het verzoek bezwaren in te brengen en 'deze mon deling of schriftelijk toe te lichten, als mede dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, ge durende drie dagen vóór genoemd tijd stip op de gemeente-secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen; dat ingevolge Öïrculaire van den Com missaris der Koningin d.d. 2 November 1907 A no. 4688, 3e afd- NIET tot beroep gerechtigd zjjn zij, die niet overeenkom stig art 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Middelburg, 6 Augustus 1929. Burgemeester en 'Wethouders voorn., J. ONDERDIJK, Lo. Voorzitter. S. A. VAN LEVERINK, Lo. Secr. H. te Middelburg. Het lijk ons beter, dat gij u wendt tot het bestum van bedoeld muziekcorps. Uw Ingezont den stuk nemen wij in dezen voryr zeker niel op. Aug 13 N. en St. Joosland, Vruchten en Inspan, Loeff. 14 Middelburg, Hofstede, Hioolen 14 Biggekerke, Bouwland, Loeff 14 Grijpskerke, Huizen en bouwland, Blaupot ten Oa.te; 14—21 Groede, Hofstede, Ittmann 17 Serooskerke, Huis, Blaupot t. Cate 20 Middelburg, Inboedel, Notarisbuis 20 Biggekerke, Bouw- en weiland, Loeff 20 Veere, Inspan, Blabpot ten Cate 20 Veere, Huis, Blaupot ten Gate 28 Middelburg, Hofstede en land, Blaupot ten Date Sept. 18 Middelburg. Antiquiteiten, Notarishuis belast zich met het Gratis inlichtingen en teekeningen ter inzage. L. Delft B 130, Segeersweg V 100a te Breda. A. R. DE BRUYN, Cand. Not. Zandberglaan 46. (Voor deel 3 ook schriftelijk), De Cand.-Nots. Mr. P. LOEFF, wnd. Noiaris te Koudekerke, zal 's nam. 1 uur bij SIMPELAAR te BIGGEKERKE ten verzoeke van de Diaconie der Ned. Herv. Ge meente en het Burg. Armbestuur te Biggekerke publiek verhuren 24 PERCEELEN BOUW- en WEILAND in de gemeenten Biggekerke, Meliskerke, Grijpskerke, Koude kerke, Zoutelande en Westkapelle, breeder in biljetten omschreven, verkrijgbaar by de Armbesturen te Biggekerke en den wnd. Notaris vnd. Verkrijgbaar voor MIDDELBURG ®n Omstreken bg: J. ALLEWIJN, Langevlela Telefoon 388, De Cand.-Not. Mr. P. LOEEF, wnd. Notaris te Koudekerke, zal Woensdag 14 Augustus 1929, 's nam. 2 uur, bij SIMPELAAR te Biggekerke, ten verzoeke van dhr H. DE WIJZE, 1 0.29.30 H.A. (224 R.) BOUWLAND, aan den Zandweg (Klaasseaweg) onder Valkenisse, gem. Biggekerke 2: 0.32.10 H.A. (245 R.) BOUWLAND, ten Noorden van perc. 1 3: 0 49.80 H.A. (380R.) BOUWLAND, ten Zuiden van Perc. 1. Combinatie perc 1 en 2. Aanvaarding rooven oogst 1929. Notaris Mr. H. C. ITTMANN te Middelburg, is voornemens op Woensdag 14 Augustus 1929 bij instel en op Woensdag 21 Augustus 1929, bij toeslag, telkens des namiddags om 2 uur in het Café de Drie Koningen, eigenaar P. LAGEN DIJK, te GROEDE, publiek te verkoopen bestaande uitWoonhuis, Schuren, Erf, Boomgaard, Bouw-, Hooi-, Weiland, Dreef en Riet. groot 31.07.30 H.A. of 70 Gemeten en 76 roeden, in gebruik bij de eige naren de familie DE KOK NIJSSE, zulks in één koop. Aanvaarding bij betaling der kooppenningen vóór of op 2 Octo ber 1929. Onkosten 8j te voldoen binnen 8 dagen na de toewijzing. Lasten vanaf 1 October 1929 voor rekening van den kooper. tam is het eenige dagblad in Drenthe. Geeft de grootste publici teit over de geheele Provineie. faS#"* Is het officieel orgaan van het Provinciaal Bestuur, Gemeente Assen., enz. Komt des Maandags, Woeas- dags en Zaterdags uit in greotar oplage voor de 3 X Per week-lezers. a

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 7