A B IJ VOEGSEL De Kroonjuweelen. D© PEBSEIDE.12SWERMt OEERSTE KW. ©VOLLE MAAN VT. .20, Vrijdag 9 Aug. 1929 No. 186 BINNENLAND FEUILLETON UIT STAD EN PROVINCIE. KERKNIEUWS ONDERWIJS ZUID Handel, Nijverheid en Visscherij 3C- t or- id-« ige !70« Zn, 51, ed- eit. i)- tjes D" en, en, :64. scli aki be zin, 5ur. P8 am 5, ott. en ïlatf OS. UT. EK, oer, VAN DE VAN linn—r.y— DE VACATURES VAN VOORZITTERS DER EERSTE EN TWEEDE KAMER. Nu jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de BjeefA renbrouck als Mini ster-president is toe getreden tot het nieuwe ministerie, ont staat er een vacature voor het voor zitterschap van de Tweede Kamer, ter wijl in de vacature van voorzitter der Eerste Kamer, ontstaan door het bedan ken van J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst nog niet voorzien is. Naar de „N Haarl. Crt." van bevoeg de zijde verneemt, komt voor het voorf zitterschap der Eerste Kamer" zeer era- lig in aanmerking mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk terwijl! voor het voor zittersschap van de Tweede Kamer de katholieken als no. 1 op- de nominatie zullen voorstellen mr. J. R. H. van Schaik. DE RIJKSBEGROOTING VOOR 1930. De Rijksbegrooting voor liet jaar 1930 heeft het departement van Financiën! verlaten en is naar den Raad van State, gezonden. LANDGOEDEREN VOOR HET PU BLIEK OPENGESTELD. De Kampioen, het orgaan van den A. N. W'. B. Toeristenbond voor Neder land, bevat deze week' een uitvoerige opgaaf van landgoederen, die voor het publiek zijn opengesteld. Dit houdt ver band met de toepassing van de Natuur- schoonwet, die vei-leden jaar in werking trad en die het mogelijk maalct, van landgoederen, die om hun natuurschoon dienen te worden behouden, een ver minderde vermogensbelasting te heffen, berekend naar de z.g. bestemniingswaar- de. Van landgoederen, welke naar liet oordeel van de ministers van binnen- landsche zaken en van financiën op vol doende wijze voor het publiek zijn open gesteld, wordt slechts voor de helft in de b es te mm i n gs \v aarde belasting gehe ven. Al aanstonds na het in werking treden in de .Wet, kwamen vele aanvra gen in om landgoederen onder deze wet te stellen en in den loop van dit jaar steeg het aantal tot boven de honderd. Op het oogenblik is reeds voor 57 goederen een gunstige beschikking ge nomen. In sommige gevallen wordt door de officieele openstelling voor het pu bliek een bestaande toestand bestendigd,; in andere gevallen daarentegen werden tot ausver voor het publiek gesloten goederen onder zekere voorwaarden opengesteld. Bedoelde landgoedieren zijn ge legen- in de provincie Noord Holland, Noorc^ Brabant, Gelderland, Utrecht, Overijssel Drenthe en Friesland. Sommige dezer landgoederen zijn zon der nadere voorwaarden voor het puj- bliek opengesteld, andere alleen voor houders van kaarten, of voor leden van den A.N.W.B. van de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten, de Natuur-Hi- storische Ver. e.d., voor weer andere gelden beperkende bepalingengeen toe gang op Zondag; 't Loopen buiten de we gen of voetpaden is verboden, evenals rooken, vuurtje stoken, bloemen „plufej- (The crinkled Crown). Seautoriseerde vertaling uit het Engelsch ran William Le Queux, door Mej. E. H. 31) Terwijl hij voorzichtig naar boven ge dragen en te Ded gebracht werd, had mrs. Kearns een onderhoud met den inspecteur, wien ze haar overtuiging mededeelde, dat het geen geval van in braak in den gewonen zin was. Zij moest hem natuurlijk in zekere mate in haar vertrouwen nemen en hem en kele dingen vertellen, die ze liever voor zich gehouden zou hebben. Zij wist. dat de algemeene indruk buitenaf wasj hoe er iets geheimzinnigs lag over het huishouden van Rjdgemount Close, en een zaak als deze zou de opinie daar omtrent nog stijven. En toch tenzij ze den inspecteur niet geheel van de wijs wilde brengen door voor te geven, dat het een gewoon soort inbraak was, die verijdeld werd door het onmid dellijk verschijnen van Pennington ten tooneele viel er geen ontkomen aan, om hem althans een deel van de waar heid miede te deelen. ken of meenemen. Meermalen is ook de bepaling gemaakt dat ook motorfiet sen, rijwielen en honden niet worden toegelaten. •Bovendien zijn verscheidene ministe'- rieele beschikkingen gemaakt ten aan zien van landgoederen idie. niet voor het publiek zijn opengesteld. Toch heeft ook het behoud dezer goederen voor het toe risme en in het algemeen voor het p4- blielc groot belang, daar de openbare we gen, die bijna steeds langs en vaak door die bezittingen loopen, den natuurlief- hebben in staat stellen ook van het na tuurschoon dezer goederen te genieten. Uit Middelburg. Voor de jaarlijksche ringrijderij in de Abdij, uitgaande van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer, welke ringrijderij op Donderdag 29 Augustus zal plaats hebben, gaven zich 98 deelnemers uit verschillende plaatsen van Walcheren op. Voor wat de deelname betreft is dus het succes weder verzekerd. Vorige jaren hebben enkele belang stellenden in dezen aardigen, vreedza me n strijd, het welkome idee gehad daaraan steun te verleenen door een gift. Mochten er ook nu weder personen zijn, die iets voor de ringrijderij willen geven, dan zal de secretaris van V. V. aan zijn adres, Langedelft H 15, het gaarne in ontvangst nemen. De uitvoering, welke het Middel- burgsch muziekkorps Zondag in de Abdij zal geven, heeft plaats van 8 tot 9 uur. Als nieuw nummer komt op het pro gramma voor Fragmenten uit de opéra „Aida". Uit V1 i s s in ge n. Gisterenavond trad in het Strand huis van den heer R. Oosterhuis te VI is sing en de heer Jan van Riems dijk met zijn gezelschap opi voor een volle zaal. De boeren dichter-zanger zelf kwam vertellen van zijn ondervindingen op de tournee door Amerika en zong alleen enkele zijner bekende, maar ook enkele nieuwe liederen en wist door zijn goeden zang en zijn wijze van op treden weder groot succes te boeken, maar dit was niet minder het geval met Rie v. d. Rovaart, die 'n aardige, schoon wat zwakke stem heeft en daardoor niet altijd in alle hoeken der zaal goed is te verstaan. Van Riemsdijk Jr. is accompagnateur, voor zoover mevrouw van Riemsdijk het niet doet, doch ,ook een gezellige causeur en goed zanger. Het is hier de goede zoon, die naar zijn vader aardt. De Doerenliedjes blijven bij dit gezel schap hoofdzaak, maar ook de Engelsche liedjes van Rie en van Riemsdijk jr. klon ken goed en werden verdienstelijk ^ge zongen. Na de pauze kwamen de gezamenlijk gezongen liederen nog beter tot hun recht dan voor de pauze. De zeemans liedjes, die het slot vormden, dpden het uitstekend. Uit Noord-Beveland. Benoemd als dagelijksch opzichter bij, de werken aan de zee wee ring van den Vlietepolder de heer II. van der Maas te Wissekerke. Uit Schouwen-Duiveland. Dinsdag 6 Aug. j.!. vergaderde id.e gemeenteraad van Haamstede onder voorzitterschap van jhr. L. v. Citters in voltallige vergadering. Op een aanvraag om subsidie door de Neder!. Vereeniging voor onvolwaardige arbeidskrachten Wordt afwijzend beschikt. Opnieuw komt ter tafel het voorstel van B. en W. om afwijzeend te beschik ken op eep verzoek' van het bestuur der bijzondere school om gemeentelijke ver goeding voor een boventallige leerkracht waaromtrent ter vorige vergadering' de stemmen staakten. Het voorstel van B. en W, wordt nu De inspecteur, een zeer intelligent man van een jaar of vijf en dertig, vatte de situatie heel goed. Hij wist van den in druk, dien Huize Riidge,mount op de omgeving had gemaakt, een indruk, die zeker allereerst was 'gewekt door de (■koppigheid, waarmee mrs. Kearnsi zich op haar eigen grondgebied had ver schanst en waarmee zij allen omgang met de buren stelselmatig vermeed. Dit geheim' was nu opgelost, naar hij 'meen de, en hij haastte zich haar heel tact vol te verzekeren, dat bescheidenheid noodwendig hoorde tot de uitrusting van de politie en dat geen van de bijzonder heden, die zij hem toevertrouwde, verder zou gaan dan tot degenen, die er strikt mee noodig hadden. Ofschoon zij zelve er geen oogenblik aan twijfelde, of een geheim, gezant van de oude Broederschap, waartoe Van der Wyck had behoord, de schuldige was, hield zij deze meening vóór zich. Tot zij in staat zou zijn te 'raadplegen dege nen die haar waarlijk met raad! kon'-t den dienen, had zij geen lust zich an een wespennest te steken. Ze waren bloeddorstig, dit had het geval van den ongeluk'kigen Van der Wyck bewezen want zij geloofde natuurlijk ook aller minst aan de theorie van zelfmoord en zij voelde géén lust om zich bloot te stellen aan hun wraakzuchtige atten ties. Er konden ook nog wel andere met 4 tegen 3 stemmen aangenomen (tegen de heeren Goudzwaard, Braam en Vis.) Alsnu komt in behandeling een ver zoek van ouders van schoolgaande kin- zoek van ouders van schoolgaande kin deren uit de omgeving van den Vuur toren om ge mee u lelijke vergoeding in gevolge art. 13 der Lage Onderwijswet. De gemeente is 'wettelijk verplicht deze vergoeding a 3 cl. per af le leggen K.M. te betalen, wordt m. a. st. besloten tot het verleenen der vergoeding ingaande 1 Sepit. a.s. en levens te controleeren of de betrokken kinderen werkjélijk van een fiets gebruik maken. De" gem'eentere- kening 1928 voor den gewonen, dienst in ontvang en uitgaaf resp, met f 67.440, en f 57.233, en voor den kapitaaldienst resp. met f20.925 en f 20.400 wordt vastgesteld onder beding van die heeren Goudzwaard, Braam en Vis, dat hun vóór stemmen alleen de cijfers dier rekening betreft. Wenscheüjker hadden zij1 het ge acht, dat de kosten der vernieuwing van schooUneubelen, leermiddelen, enz. voor de openbare lagere school ten laste van den gewonen dienst inp.laats van den ka pitaaldienst waren gebracht. De voorzitter zegt, dat ook volgens de opvatting van Ged. Staten, de verant woording op den kapitaaldienst admi nistratief juist is. De rekening 1928 van hel Burgerlijk Armbestuur wordt m. a. st. goedgekeurd en de begïooling voor neL dienstjaar 1930 den raad aangebo den. Op zijn verzoek wordt den heer H. A. de Keijzer wegens benoeming in ge lijke functie le Dordrecht mei ingang van 16 Oct. a.s. eervol 'ontslag verleend als hoofd der openbare lagere school. De pensioengrondslag van Jen burgemeester wordt ingaande 1 Augs. j.,1. vastgesteld op 1' 1460. Omtrent het nu vólgend© punt der agenda: „kosten van den d'agelijksche opzichter hij de werken ter vernieuwing der havenbeschoeiing" geeft wethouder Blom een uitvoerige beschouwing. De heer Goudzwaard stelt tenslotte voor een vergoeding vain 'f 90 van den aannemer le vragen. Dit voorstel wordt mat 5 legen 2 stemmen (tegen de heeren Vis en Giüjamse aangenomen. Op een vraag van den heer v. Galen antwoordt de voorzitter, dat een bedrag voor geneeskundig schooltoezicht op de begrooting 1930 is gebracht. De Synode der Nederl. Herv. Kerk heeft toelagen verleend uit de volgende fondsen: Fonds Noodlijdende kerken en personen: Oudeland e aanvullingssu'b- sidie voor herstel, van het kerkgebouw f600. Uit hel fonds ter voorziening in de geldelijke behoeften van gemeenten, waar eigen middelen ontbreken: Ter Neuzen f100 voor lokaalhuur tot het houden van godsdienstoefeningen te Sluiskil. Uit -het fonds tot verbetering' van He schraalste predikantstraktementen Kleverskerke f 450M e 1 i s k e r- ke f 754; Hoofdplaat f500; Wa- teriandkerkje f 700Retranche- ment f 258; Sas van Gent f 160;, Uil de Generale KasW is se,kerke voor den arbeid te Geersdijk f 200; te H a n s w e e r t, voor s chuilddelging f 1000, Ter Neuzen voor den g'odsdienston derwijzer te Sluiskil f 200. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Pernis door ds. J. C. Neeleman te Krabbendijke Geslaagd te Utrecht voor het exa men Engelsch L. O. de heeren K. M. Pool, alhier enj ".7. Lj- v. d. Velde to, Zierilczee. Bij de Donderdag te Amersfoort gehouden examens Fransch M. O. akte A. zijn geen candidaten geslaagd De redenen -zijn voor haar terughoudendheid. Terwijl zij hem dus m;aar half in vertrouwen nam en enkele namen op zettelijk voor hem verborgen hield, moest de inspecteur alleen afgaan op zijn waar nemingsvermogen. Ongetwijfeld maakte hij zijn eigen gevolgtrekkingen wat be treft de redenen van haar terughoudend heid, maar daar hij voelde,, dat hij met een zeer kiesche zaak te doen had was hij bescheiden genoeg om hierop geen co mimen tapen te maken. Hij deed een nauwkeurig onderzoek en ontdekte natuurlijk enkele dingen, met name enkele vingerafdrukken. Eenl kogel werd in den muur gevonden'; die was afkomstig uit liet pistool van Pennington en had het doel gem'ist, waarvoor hij ne.stemd was. De partijen waren zeker te dicht bij elkaar geweest, dat het schot goed gericht ha-cl kunnen worden. Aan den achterkant vam Tiet huist, op een weg, die toegang gaf tot een weinig gebruikt tuinhek1, vielen duide lijk de afdrukken van autowielen waar te nemen. Blijkbaar was de inbreker bekend met de gelegenheden van het huis en had hij te ©eniger lijd zorgvuldig omgekeken op het erf. Het masker was achtergelaten; maar dit was een heel gewoon ding, waardoor 'men niet veel wijzer zou worden. „Er zijn heel weinig aanwijzingen," waren de laatste woorden van inspecteur O laatste kwartier ^NIEUWE MAAN VENUS MARS JUPITER SATURNUS De hierboven afgebeelde kaart stelt voor den sterrenhemel in Nederland, op den 9en Augustus te middernacht, dat wil dus zeggen om 1 h zomertijd. Men houde er rekening mede dat, om ge-en spiegelbeeld van den hemel te ge ven, de windstreken verwisseld zijn in werkelijkheid is, als men met den rug naar het Zuiden en 't gelaat naar het Noorden staat, het Oosten aan de rech terhand en het Westen links van den waarnemer. De planeet Jupiter is 9 Aug. te mid dernacht (in het N. O.) juist opgekomen, Saturnus gaat terzelfdertijd in het Z.W. onder. Venus is niet te zien, de maan (E. K.) is ook onder. De Perseïdenzwerm. Den 9en Augustus nadert onze aarde het dichtste gedeelte van den zwerm van vallende sterren, die men thans de Per- seïden noemt sedert eeuwen echter staat deze fraaie sterrenregen ook be kend onder den naam van St. Laurentius- stroorn of de tranen van den heiligen Laurentius. Deze vallende sterren, die zich schijnbaar willekeurig langs den he- examens zijn hiermede geëindigd. Aan het schriftelijk examen werd deelgeno men door 60 mannelijke en 106 vrouwe lijke candidaten. Teruggetrokken na het schriftelijk gedeelte: 13 mann. en 27 vrouw. Deelgenomen aan het mondeling: 47 mann. en 79 vrouw., totaal 126. Hier van zijn geslaagd 18 mann. en 41 vrouw', totaal 59. Dat is pl.m. 351/2 pet. mei bewegen, stralen allen uit één punt, het straalpunt of de radiant der Perseï- den geheet-en men vindt het op deze kaart aangegeven tusschen Perseus, Cas siopeia en Giraffe. Van 912 Augustus is de Perseïdenstroom op z'n sterkst, men kan dan, volgens dr. Annie S. D. Maunder, ongeveer 55 vallende sterren per uur zien. De bekende sterrekundige Schiaparel- li heeft in 1866 uitgerekend, dat deze zwerm van vallende sterren (het zijn meteoorbrokjes) zich beweegt in de baan van den komeet 1826 III en de astro noom weet, dat de geheele kometenbaan met meteoren min of meer gevuld is. De Persei'den-komeet maakt zulk een lange reize door de wereldruimte, dat zij pas tegen 1985 terug verwacht wordt het aphelium ('t verst van de zon afgelegen punt) ligt nog een heel eind buiten de Neptunusbaan. Het loont zeer de moeite, als het een dezer nachten helder weer is, een blik naar het N.O. van den sterrenhemel te slaan het vurig spoor der vallende sterren tegen den donkcrfluweel-en nacht hemel is een fraai gezicht. Ex. Nederlandsche taal enz. De examens Ier verkrijging van ee.n akte van bekwaamheid Lot het geven van M. O. in 1(1'e Nederlandsche taal en let terkunde (K VII de geschiedenis (K VIII de aardrijkskunde (K IX), de Staat huishoudkunde en statistiek (K X) en de Staatsinrichting (K XI) zullen dit jaar 'worden gehouden in Sept. (voor het schriftelijk gedeelte) en Nov. en Dec. (voor het mondeling gedeelte). Zij, ld!ie zich aan één dezer examens wenschen te onderwerpen, moeten vóór 28 Aug. een aangifteformulier aanvragen aan den heer G. Bolkestein, inspecteur M. O. te Amsterdam (Zuid Moreielse- straat 37. Baker, toen hij afscheid nam. „Als Mr. Pennington in slaat is lot spreken en ik hoop van harte dat dit gauw .zal zijn dan kunnen wij wel lol de ont dekking komen, dat hij den man her kent, eer hij verdoofd werd. Daarop is dan ook onze eenige hoop gevestigd." Steeds Buigende verliet hij liet vertrek, daar hij dacht, dat hij te Üoen had met een zeer merkwaardige vrouw en ook een die 'heel wat le. zéggen had. Het wereldje om Elswick heen zou vreemd opkijken, als het den aard van de werk zaamheden van Mrs. Kcarns kende. Er verliepen wel eenige dagen mee, eer bij George Penington het bewust zijn weer voldoende teruggekeerd was en de dokter hem ook overigens goed genoeg achtte, om een wat langer ge sprek te voeren. Gedurende dien tijd, die een ware kwelling was voor degenen, die uitzagen, met al wat in hen was, op zijn inlichtingen, was hij handig en vol toewijding verpleegd door de drie vrouwen: Doris, Mrs. Kearns en zijn ge liefde: Ena Craven. Toen was hij in staat, de geheele geschiedenis te ver tellen. „;Op het oogenblik, dat ik de kamer binnentrad, zag ik een man geknield liggen voor uw schrijftafel, die juist bezig was het een of ander inbrekers- werktuig uit zijn zak te halen, klaar blijkelijk, om de sloten van de laden Toestand Zeeuwsche Mossel- handel. In de jongste vergadering van liet hoofdbestuur van den Bond van Mossel- kweekers in Zeeland, welke verga dering werd bijgewoond dipor den heer Brouwer, chef der atd. Visscherijen van het Departement van Binnenlandsche Za ken en L., is o.m. besproken de toestand van den huidigen Zeeuwschen mosseil- handel in verband met eventueel voor het komende seizoen te treffen maatre gelen, in den geest als gedurende het eerste bestaansjaar van den bond met succes hebben gewerkt. Algemeen was men van .oordeel, dat dergelijke maatregelen behoorden te wor den genomen indien de in den vrijen hande! te bedingen prijzen te eeniger tijd neiging lot inzinking' zouden gaan vertoonen. Aa.11 een commissie is opgedragen om, rekening houdend met de in het eerste jaar opgedane ervaring, een regeling te ontwerpen, waarnaar een georganiseerde verkoop zal kunnen geschieden. van uw tafel mee open te steken. Ik school onmiddellijk op hem toe en dacht, dat ik hem in die houding er makktelijk onder zou hebben. Maar hij- beschikte ze ker over 'n groole male van kracht, want hij slingerde mij van zich en sprong op. Ik zag toen, dat hij een masker droeg. We vielen elkaar aan en in de worsteling die volgde, raakte zijn masker los en Kon' ik zijn gelaat onderscheiden. Ik her kende hem onmiddellijk als Forbes, een berucht lid van de Broederschap, den man, die op de club van „De Motten" was, op den avond, van den dood van Van Der Wyck. Daar ik wist, dat ik te 'doen liad met een eerloo.zen schurk, haalde ik mijn pistool te voorschijn en schoot iop hem 'met de dubbele 'bedoeling, 0111 hem' builen gevecht te stellen ©n 0111 alarm te slaan. Wiij waren echter le jdioht Dij elkaar, dat ik het pistool goed rich ten kon en zoo iniste ik dan ooile mijn schot. Ik hoorde enkel nog een knal en daarna wist ik fnïets meer. Ifij had jmttj op het hoofd geslagen met een boks ijzer, of iets dergelijks, en hoopte zéker, dat hij mij voor goed het zwijgen hafd opgelegd." fWordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5