tMiEPï 8 r Groei Advertentiën. Muziek groot Heerenhuis, SPORT Verkeerswezen, Post en Telegrafie Verschillende Berichten BUITENLAND RECHTZAKEN. LEGER EN VLOOT KERKNIEUWS. ONDERWIJS Algemeen Overzicht Beknopte Mededeelingen MARKTBERICHTEN Nieuwe en Gebruikte Stemmen Repareeren Verhuren inruilen! Middelburg Vlissingen Als 't zonnetje brandt, werken LakeroI-Pastilles zoo dorststil- lend. Altijd 'n frisschen mond, met OOK TEGEN DORST 50 ct p. doos bij Apoth, en Drog, (Ingez. Med.) In de zevende ronde van het schaak to urn ooi te Karlsbad won dr. Euwe van Treybal. Spielmann won van Johner en leidt nu met 61/2 pt. (uit 7). Te Brooklyn heeft Walter Spence zijn eigen wereldrecord zwemmen over 200 tm. schoolslag verbeterd. Hij zwom dien afstand in 2 min. 30.8 sec. (oud record 2.31.8). Bij Harald en Wolff I.td. te Bel fast is Dinsdag j.J. met goed gevolg te water gelaten het voor de White Star Line in aanbouw zijnde dubbelschroef- passagiersmotorschi'p Britannic", be stemd voor den dienst Liverpool—New Yorfr. Het schip is 680 voet lang, 82 voet breed en heeft een diepte van 43 voet 9 inches. De „'Britannic" meet ca. 27000 rg. ton, zij heeft accomodatie voor in het geheel 1550 passagiers. De Europavlucht. •Woensdagmorgen om ongeveer half elf startte te Parijs de eerste drie vlieg tuigen voor de Europa rondvlucht met tusschenpoozen van 3 minuten. Zij star ten steeds vier machines tegelijk' in totaal 46 machines. Zeer veel publiek was van de start geruige. De „Heinrich Podeu s". De „Heinrich Podeus", het schip dat Maandagmiddag aan het strand bij Zand- voort is vlotgebracht en dat naar Rot terdam was opgestoomd, is bij de Scheepsbouw Maatschappij „Nieuwe Wa terweg" aldaar in dok gegaan, waar het schip, met het oog op de te ondernemen reparaties, wordt nagekeken. „Prins Hendrik", om via den nieuwen Dordtschen waterweg naar Dordrtecht te gaan. Daar helmen de cursisten den havenaanleg bezichtigd, onder leiding van den burgemeester van Dordrecht en den havenmeester. -Vandaag gaat de „Prins Hendrik" naar Zierikzee. Toegelaten tot de le klasse der R. K. «H. B. S. te Bergen op Zoom A. Rijstenbil Chrz. te Oud-Vossemeer. Benoemd tot onderwijzeres aan de School met den Bijbel le St. Anita- land mej. Breugel te Dordrecht. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen Hoogduitsch L. 'O., mej. M. S. Schiffer te St. Jansteen. Betreft het een vrij willige!, van wifin, ingevolge, de bestaande bepalingen aan het departement van defensie geen ge neeskundig rapport behoeft te worden ingezonden, dan doet voornoemde in specteur hiervan behalve aan den korps commandant, ook mededeeling aan het departement van defensie. Inzake den brand in het Hotel „De Piasmolenwordt gemeld, dat het hotel weer op dezelfde plaats zal worden opgebouwd. Maandag is in het overgebleven ge deelte nog een na brandje ontdekt, dat de plaatselijke brandweer heeft ge bluscht. Woensdagmiddag is te Hommert, gemeente Nut het 3-jarig kind van de familie A. toen het plotseling den weg overstak, door een auto aangereden. Het is aan de gevolgen overleden. De Berlijnsche politie heeft een echtpaar gearresteerd, dat zich aan talrijke diefstallen in sneltreinen bleek te hebben schuldig gemaakt. De man die 46' jaar oud is, is een gewezen ma joor. Hij bezit het diploma van ingenieur en is een tijd lang wethouder van de stad Glogau geweest. Hij vertelde na zijn arrestatie, eens, toen hij geheel zon der middelen van bestaan was, met zijn vrouw in een trein te hebben gezeten, toen hem de gelegenheid geboden werd bagage van een medereiziger te stelen, daar deze er niet op lette. Door het slagen van dezen eersten diefstal had hij zich uitsluitend aan het plegen van treindiefstallen gewijd. Zondagmiddag zijn twee touristen uit Stuttgart van den Monte Rosa ge vallen en gedood. De beide lijken konden later zonder moeite geborgen worden. Er is een communistische op- stana in Columbia uilgebroken. Te Carthagena moeten tien doodeh en vele gewonden zijn gevallen. Tal van com munistische drijvers en honderden sta kende spoorwegmanmen zijn gearresteerd. In hooger beroep werd door het gerechtshof te 's-Hertogenboisch de strafzaak behandeld tegen J. A. v. d..B. 30 jaar, koopman te Amsterdam, ver dachte was door de rechtbank te Maas tricht veroordeeld terzake dat te Heer len op 25 Oct. 1928 de dood van H. J. Jagers, 52 jaar, mijnwerker aldaar, aan zijn schuld te wijten is geweest. Op genoemden datum reed verdachte, terwijl hij verkeerde in verregaanden staat van dronkenschap over de Heerler- baan naar Heerlen, een en ander met het gevolg dat hij voornoemden J. aan reed. Tengevolge van deze aanrijding overleed de ongelukkige binnen enkele minuten. De adv. eiscnte met bevestiging van het vonnis 3 maanden hechtenis. De verdediger pleitte vrijspraak en van dood door schuld en van schuld aan zwaar lichamelijk letsel subs, de uiter ste clementie. Voor de rechtbank te Zutphen heeft Woensdag terecht gestaan de 48-jarige C. G., die op 25 Juli brand heeft ge sticht in de bosschen van de N.V. pnt- giningsmpij. Hoenderlo te Ugehelem, dp de Veluwe, waardoor ongeveer 4 H.A. dennebosch en een groote oppervlakte heide zijn verbrand. Verdachte bekende en verklaarde, uit nijd te hebben gehandeld, omdat hij geen werk kon vinden. Het O.M. eischte tegen hem een jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voor- loopige hechtenis. Dezer dagen werd door den kanton rechter te Willemstad (Cura§ao), over eenkomstig den eisch van het O. M., een inwoner van genoemde stad vroeger in gouvernementsdienst, wegens opzet telijke beleediging der Koningin aange daan door het uiten in het openbaar van zeer beleedigende woorden over H. M., veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. Luit. ter zee 2e kl. H. T. Hoff mann, dienende aan boord van Hr. Ms. torpedojager Kortenaer te Nieuwediep, wordt overgeplaatst bij de afdeeling hy- drographie aan het departement van de fensie (Reeds gemeld in een deel der oplage van ons vorig nummer.) Bij beschikking van den Minister van defensie is luit. ter zee 1ste klas se P. T. de Meester met ingang van 2(1 Aug. geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te V1 i s' s' i n g e 11 als 1ste officier. Bij beschikking van den Minister van Defensie is vrijstelling van den dienstplicht voor goed verleend aan: L. Bosman van de lichting 1928 uit Nisse; J. Meeusen van de lichting 1927 uit Oost- en West Souburg en M. D Pekaar van de lichting 1925 uit lerseke ;o Ontslag uit den mil. dienst wegens gebreken. Ds. J. W. Verschoor, gekomen van P o ontvliet, werd Zondag bevestigd bij de Ned. Herv. Kerk te Nieuw-Wjeer- dinge door ds. F. de Gidts te Oud' Vossemteer, met een predikatie over Spreuken 11:26. Ds. Verschoor deed in trede met een predikatie naar aanleiding van Joh. 6 43—45. Nadat de deelnemers aan den va- cantieeursus vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart gisterenmorgen de diverse laad- en losgelegenheden van de R,otterdamsche havens in oogenschouw Hadden genomen, ging het gezelschap aan boord van het Instructievaaiftuig In de eerstvolgende legerorder is op genomen een ministerieele beschikking inzake ontslag uit den militairen dienst wegens gebreken. Het is eenige malen voorgekomen, dat vrijwillig dienende militairen, die reeds als dienstplichtige zijn ingelijfd, en op wie derhalve tevens nog dienstplichten rusten, wegens gebreken ongeschikt wer den verklaard voor de vercltere waar neming van den militairen dienst en bij hun ontslag als vrijwilliger gebracht werden in de positie van gewoon dienst plichtige. Dit is onjuist. Indien eein voren beaoelde vrijwilliger wordt afgekeurd dan is hij, tenzij de inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht anders mocht bepalen, ook ongeschikt voor den dienst als dienstplichtige. Hij zal dus op denzelfden datum van zijn ontslag als vrijwilliger tevens als' dienst plichtige uit de sterkte moeten worden gebracht. Wordt een vrijwilliger echter voojr den dienst als dienstplichtige nog ge schikt geacht, dan doet de inspecteur van den geneeskundigen dienst der land macht hiervan mededeeling in de aan hlet departement van defensie toe te zeilden geneeskundige rapporten en in de voor den commandant van het korps, waartoe de vrijwilliger behoort, bestemde kennis geving van ongeschikte verklaring. De Herstelconferentie- Men weel 't: de zittingen zijn niet openbaar, ook niet voor de pers toegan kelijk. Doch na afloop verschijnen tel kens officieele communiqué's en worden pers-conferenties gehouden. In heide wordt niet meer gezegd dan dje heeren voor publiciteit gewenscht achten. Het communiqué van de zitting van gisterochtend melden we reeds in hel kort. 's Middags heeft de Belgische mi nister van buitenl. zaken-Paul Hijmans de hoop uitgesproken, dat het plan zoo als 't daar ligt, zal Worden aangenomen. Ada lei ,de Japansche gedelegeerde ty peerde nog den toestand 't meest juist. Zijn regeering aanvaardt in principe het plan-Young als basis van een definitieve egeling van het herstel en de liquidatie van het verleden, in dit opzicht, dat het een billijk accoord vergemakkelijfkt, dat de wegen naar een waaraebtigen vrede zal openen. De heer Wilson -heeft het recht dei- Ver. Staten voorbehouden 0111 zich in de financieele commissie te doen hooren over de vraagstukken, waarbij dit land in het bijzonder belang heeft. De conferentie besloot n.l. op voor stel van den voorzitter, twee commissies te vormen, een financieele en een poli tieke commissie. Elk dezer commissies zal subcommissies kunnen vormen en experts kunnen hooren. Voorzitters zijn reesp. baron Houtart (min. v. finantiën in Belgiëi), en Hender son (Engelsche Min. v. buitenl. zaken.) Besloten werd, dat in de financieele commissie beide gedelegeerden zullen zitting nemen van elk der landen, welke ter conferentie vertegenwoordigd zijn, terwijl de politieke commissie uitsluitend zal worden gevormd door twee gede legeerden van elk der zes uitnoodigend|e mogendheden. De financieele commissie zal tot taak hebben het onderzoek van het plan- Young en het nemen van de noodige maatregelen om hel in werking le doen treden. j "i De politieke commissie zal zich bezig houden met de politieke vraagstukken, welke in verband met de conferentie staan. Beide commissies zullen de be voegdheid hebben, deskundigen te raad plegen. Voor de voltallige vergadering van gis termiddag zijn de voornaamste gedele geerden 'der zes uitnoodigendte mogend heden bijeen geweest. Hoofdzaak is nog steeds hoe het Engelsch standpunt 'dat we gister uit voerig weergaven binnen het kader der anderen te krijgen. Want de andere eischen schijnen bevredigd te kunnen worden binnen het kader van het plan- Young. In een onderhoud, dat Snowdien gis termiddag persoonlijk aan de Britsche pers heeft toegestaan, bleek echter wel, dat Snowden die hekendl staat om zijn hardnekkig vasthouden aan zijn eenmaal verkregen overtuiging, nog allerminst aan toegeven denkt. De rede van Cherom, verklaarde hij, had op hem niet den minsten indruk gemaakt. De financieele commissie ,die nu he den aan den arbeid zou gaan, zal stellig njet nalaten te trachten aan de speciale verlangens van Polen, Roemenië, Servië, Griekenland en Portugal voldoening te schenken, zoodat dan een eenheidsfront in de geheele conferentie 'tegen Snow1- den's oppositie zou bestaan. Het bereikten van zulk een eenheidsfront is wel de betrekkelijk zeer geringe offers waard, die wellicht van Frankrijk', Italië en Bel gië nog zullen geeischt worden, om "de kleinere „uitgenoodigde zes" geheel met het Young-plan te verzoenen. worden bijgelegd omdat de patroons geen strijd tot het bittere einde wenschen. De Koning van Engeland heeft, naar] de draadlooze dienst te Londen meldt, de benoeming van sir Percy Loraine, gezantp te Athene, tot hooge commissaris van f Egypte en Soedan bekrachtigd. I UitDuitschland. U De Duitsche rijksregeering heeft dr. L Eckener te I akehurst een telegram ge zonden, waarin zij hem uilnoodigt met de Graf Zeppelin op 11 Augustus, den venjaardag van de rijksgrondwet een be zoek te brengen aan Berlijn. Uit Roemenië. Na de bloedige onlusten van Dins dag lieerscht er thans weer in het kolen bekken van Lupeni volkomen rust. Het werk is hervat. De voornaamste punten van hel industrie-gebied worden door militairen b ewaakt. Gendarmerie pa trouilleert in het stadskwartier. Het aantal dooden en gewonden blijkt hooger dan -oorspronkelijk werd opge geven, daar op de velden en langs de spoorweglijn nog verscheidene lij'kCn zijn gevonden van arbeiders, die bij de on lusten gewond waren en toen gevlucht zijn, echter op hun vlucht aan hün ver wondingen bezweken. De bladen schatten het aantal dooden op 32 en dat der gewonden op 100, doch deze getallen zijn niet officieel bevestigd en worden overdreven geacht. Uit de Ver. Staten. In den staat Nevada hebben wolk breuken over een uitgestrektheid van 160 K.M. groote schade aangericht. Oogst en vee gingen verloren. De watermassa's1 sloegen op ver scheidene plaatsen den spoordijk stuk. Een trein stortte door een ondermijnde brug; de machinist en stoker kwamen daarbij om het leven. In het laatste 'etmaal heeft de Mauretania 676 mijl afgelegd en dus met een gemiddelde snelheid van 27.04 knoop per uur -gevaren. Naar Reuter uit New York meldt, is daar een telegram van den kapitein der Mauretania ontvangen, waarin hij zegt dat het schip vermoedelijk vandaag tegen 11 uur s ochtends New York zal bereiken. Als dat gelukt zal de Mauretania de eis in vier dagen 14 uur 8 minuten hebben volbracht en daarmee het re cord van de Bremen (4 dagen, 17 uur, 42 minuten) weer hebben verbeterd. De Mauretania is een schip van 21 'jaar. De terugtocht van de Graf) Zeppelin. De „Zeppelin" is gisteravond van La- kehurst naar Duitschland teruggekeerd Nadat 't hoven New York had gekruist vloog 't le 1 u. 47 Am. tijd eenmaal- om het Vrijheidsbeeld voor de haven van New York, om officieel afscheid te ne men van Amerika, en daarna zette 't koers in de richting "van den oceaan. De start van de Graf Zeppelin had een vlot verloop. Op het laatste oogenblik werd weer een blinden passagier te voorschijn gehaald, 't Was 'n jonge Duit- scher. Indien 't mogelijk w'as, zou hi met de Zeppelin over Londen vliegen Deze verklaring van Dr. Eckéner had in Engeland groote belangstelling. Uit België Naar Belga uit Oostende meldt, 'zijn op last van de politie, de Duitschë pad vinders, die te Nieuwpoort incidenten hebben uitgelokt, op hun eigen kosten op -den trein naar Boulogne gezet. Uit Engeland Naar Reuter meldt, duurt de crisis, in de katoenindustrie onverminderc voort. Nochtans verwacht men in Lan cashire dat het conflict door arbitrage zal 451ste STAATSLOTERIJ. 2de klasse. 3de lijst. Trekking van "Woensdag 7 Augs. Prijzen van: 20.000: 19449 1500: 2492 13335 10ODI 1479 16068 18697 400: 7641 17275 ^00: 2039 9082 100: 12538 13595 20030 PRIIJZEN VAN f 30. 8608 9661 9553 13654 13674 8623 9502 13644 13672 Verloofd G. H. VAN SENDEN Jr. en ISABELLA KASSE. Molenwater 51. Middelburg. Middelburg, 8 Augs. Op de veï- ling werden de volgende prijzen besteed. Tomaten UCfB., A f 10.80, C 10.80,] huiten UCJB A 10, C 11, 'CC 6, B 6.80. Zwarte bessen f 13.80, aardappelen U| C|B„ 2.50, buiten UCB 3, blauwe eigeni- heimers 90 ct., poters 60 ct., poters 2.40 (inclusief), roode bessen 6—8, Suikerij 115. Hooter en eieren aangevoerd door Wal- chersche boerinnen "fafficieele prij:Sn0j-1 teering) (Boter f 1.171/2- Eieren f 6.10. 'Eendeieren f 6.50. Aangevoerd door handelaren: ïSpter f 1.05. Eieren f 6. De prijzen van marktmeester en I marktzetter zijn gtelijk. Part. prij's boter f 1.25, kipeieren f7, kleine f 6, eendeier1-] ren f 7. V 1 i s s i n g e n, 7 Augs. Op de vei ling werden de volgende prijzen besteed. Aardappelen (witte) 21—25, id. blauwe 26—38 per 10 K.G.; postelein 2—12, suikerboonen 9—10, Princessen 12—'20, Wagenaars 37, dubbele Princessen 8 10, snijboonen 7,5—[23, Tomaten 121 18, morellen 8—/37, Madaleine 1 li24, kruisbessen 8—16, roode bessen 5—18,1 witte id. 1416 Oomskinderen 12—23, roode Suikerij 4—7, Suikerij 3—'5, Spuitjes 6, pruimen 22—24, zomer Louwt- tje 7, Frambozen 45—66, Heerenperen 11, Keizerin 8, zilveruien 12—24, tuin'- boonen 3,5 alles per K.G.; roode köol 10—11, savoijekool 4—110, bloemkool 2[ —31, komkommers 3,5—6,5 netmBIoeneil I 3953, Carbonkel 53, Suikermeloen 39 j alles per stuk; andijvie 7—96, Peterselie 1 1119, sla 1—39, alles per kistSelderie 16 .uien 4, peeën ï/2—4,5. Rabar ber 3, karoten (4— 3, Rapen 3, Gladiool 612 alles per bos; Augurken 22— 261 per 100 stuk. XXV Goes, 7 Aug. Veilingsvereen. Zuid-1 Beveland. Export: Roode bessen f9.20 10 per 100 K.G, Kleine veiling: Pruimen: Vroege oran-1 je pruimen f 1321, Engelsche krozen 181 21, Prince pruimen 1117, Okkelanen 918, Kouwelijnen 8, Eldersche blauwe) 14, afval pruimen 114. Kersen: Vleeschkersen 23, Klerken 351 45, idem uitschot 814. Peren: Oomskinderen 1821, Zomer-1 louwtjes 10, N.H. Suikerperen 7, Roode) Suikerijen 35, Westfriesperen 8, afval) en kroetperen 14. Appels: Madeleinen 1319, Gladstone) 8, afval en kroetappels 12. Diversen: zwarte bessen 16, roode bes-) sen 47, idem natte 23, groene boo-| nen 14, Perfectboonen 1011, sjalot ten 10, aardappelen 14, alles per 100 K.G. Bloemkool 917, id. 2e soort 69,1 uitschot id. 2, roode kobl 7, savoye kool 6, komkommers 8, kropsla 2.40, alles per| 10O stuks. Uien 3, wortelen 1, beiden per 100 bos. Heden werd plotseling van onze zijde weggerukt, na een droevig ongeval, onze geliefde Man en Vader, BARTEL KLAP, in den ouderdom van 40 jaar. Sterke de Heere enfin deze zware beproeving. Wed. BARTEL KLAP— DE TltOIJE en Kinderen Zand ijk, Veere. Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen bij het over lijden van onze lieve Vrouw, Moe der, Behuwd- en Grootmoeder, MAGDALENA VAN HEUMEN, betuigen wij onzen hartelijkendank. Uit aller naam, J. M J. COÜLON Sr. Middelburg, 9 Aug. 1929. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het over lijden van onze geliefde Moeder, betuigen wij onzenhartelijken dank. Namens de Familie, J. RIJKSE. Coevorden, Ang. 1929. KOSTELOOS. Uit een door mij deurwaarder op zeven Augustus 1929 ten verzoeke van MACHIEL VALKHOFF, kwartiermeester Ko ninklijke Marine, wonende te Mid delburg, uitgebracht exploit blijkt, dat aan diens echtgenoote ANNA VAN DER LAAN, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats is beteeken d een verzoekschrift door MACHIEL VALKHOFF voor noemd aan de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg ingediend, strekkende ter bekoming van ver lof om kosteloos te mogen proce- deeren en voorts dat ANNA VAN DER LAAN voornoemd, is opge roepen om op Woensdag 14 Augus tus 1929, des voormiddags om tien uur, te verschijnen in de Raadkamer der voornoemde Recht bank, gehouden wordende in het Gerechtsgebouw aan het Hofplein te Middelburg, teneinde naar aan leiding van voormeld verzoekschrift te worden gehoord. P. A. VERVAAT, Deurwaarder. Noordstraat Walstr. 74 L 187 b/h. Stadhuis TE KOOP een goed en deug delijk onderhouden van alle gemakken voorzien met Tuin. Brieven bur. Midd. Cour. no. 925-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 3