No. 184 Woensdag 7 Augustus Ü18 172' Jaargang binnenland feuilleton De][Kroonjuweelen.: uit stad en provincie 1 të; KONINKLIJK BEZOEK. DE INTERNATIONALE CONFE RENTIE TE DEN HAAG, HET LANDARBEIDERSCONFLICT. ALWEER RILLAND-BATH. (The crinkled Crown). EEN FRANSCH OORDEEL. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. TE WEINIG HOUTVESTERS VOOR INDIE. (Ingez. Med.) PPPMM— MIDDELBURGSCHE COURANT. De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden inededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels 2.10, elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. lu- u- Aan een diner in zijn Paleis hebben de Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië en de Koning van Siam redevoeringen ge houden waarin gewezen werd op de ban den die Nederland en Siam sedert jaren verbinden. Des morgens hebben de Ko ning en de Koningin van Siam een groote parade op het Waterloo,plein bijgewoond, later reed de Koning uit tot het brengen van een bezoek aan de Medische Hooge- school, aan de Centrale B,urgerlijke ziej- keninrichting en aan de Opiumfabrie'fc. Overal was groote belangstelling vooral van inlandsche zijde. De hooge gakten zullen thans incognito een tocht maken door "Java welkke 1% maand in beslag zal nemen. Wij meldden onder laatste berichten reeds een en ander omtrent de openings zitting van de Haagsehe conferentie. Rondom het Binnenhof, het centrum der herstelconferentie, heerschte reeds vroeg een levendige drukte. Het publiek was in grooten getale opgekomen, om de groote internationale politici te zien, een glimp op te vangen van Briand, Stresemann, hijmans, Snowden en de veie anderen, d ie tegen 11 uur per auto ter conferentie kwamen. De aankomst van de delegaties ken merkte zich door niets bijzonders. De meeste kwamen per auto; alleen de Duitschers kwamen te voet. Strese mann voorop en wel in zijn meest ge wone grijze pakje met slappen vilten hoed, in tegenstelling met de leden van verschillende andere delegaties, die nog een zeker toilet hadden gemaakt voor de zitting. De meeste belangstelling giing uit naar Briand, die zich in de alge- meene populariteit verheugt en bij het uitstappen, zoowel als later, toen hij vertrok, met een levendig hoeraatje werd begroet, waarop hij goedmoedig lachend en aan de hoed tikkend reageerde. 't Midden der Conferentiezaal Wasunge- nomen door een groote ovale tafel, votor de gedelegeerden van de zes uitnoodi- gende mogendheden. Het presidentsge stoelte bleef ongebruikt, tenzij dan voor de ambtenaren van het kort verslag. Op de gewone banken voor de Eerste Kamerleden, van welke de voorste rijen waren weggenomen, zaten de staven van de delegaties en deskundigen, iedere groep ongeveer achter haar delegatie. Aan een van de hoofdeinden van de tafel met het gezicht naar den vijver, nam minister Beelaerts plaats ter linker zijde van Briand, die rechts van zich C hér on en Loucheur had. Daarnaast kwamen de Belgische gedelegeerden Jas- par, Heymans en Houlart, Franqui, dan Stresemann, Curtius, dr. Wirlh en dr. Hilferding. Aan de andere zijde van minister Beelaerts zaten de Engelschen, Snowden, Henderson, Graham enz. en dan de Japanners en de Italianen. Om kwart over elf gaf minister Bee laerts het sein voor den aanvang, om dan het overeengekomen oogenblik voor de fotografische pers te vragen. Bliksem licht vlamde fel op en deed even een schokje van schrik door de vergadering varen. Een oogenblikje pauze, gedurende «hetwelk de fotografen vertrokken, en toen nam minister Beelaerts het woord, voor zijn oegroetingsrede, (die wij gisteren j reeds in het kort meldden). Terloops repte hij van de eigenaardige moeilijk heden welke bij deze improvisatie van de conferentie aan onze regeering is1 opgeiegd. Briand prees, zooals wij gister zagen, de organisatie, die de ontvangst had voorbereid, terwijl er zoo korte tijd was gelaten. En hij noemde het een goed voorteeken dat deze Conferentie in Den Haag „Symbole de la Paix" wordt ge houden. De Duitsche minister van B,uitenl. Za ken Stresemann zeide dat men thans glimlacht over de samenstelling van het Duitschland van-vroeger: allemaal klei ne staatjes met eigen munt en eigen» idouanen. Hij hoopte dat er een tijd zal komen dat men glimlacht om het Europa van de vele landen met eigen munten en eigen douanen. Het was wel 'n heel hoffelijk gebaar van Snowden de beste wenschen te uiten voor het herstel van Poincaré en Müller. Tusschen de nieuwe werkgeversorgani satie in het Landbouwbedrijf te Win schoten en omgeving en den Nederland- schen L andarbeidersibond is gistermid,'- dag, zoo meldt de N.R.Crt. een overeen komst gesloten voor een jaar op den grondslag van een loonsverhoo'ging van 131/2 tot 15 pet. Bij de leden dier ver- eenigïng (negen landbouwers) zou Tiet werk heden ochtend hervat worden. De besprekingen met een dertig land bouwers te Vrieschelo—Veelerveen zijn voorloopig niet geslaagd; het patroons- voorstel een loonsverhooging van 10 pet. hebben de arbeiders1 afgewezen. Naast de bestaande werkgeversbonden heeft nu een groot aantal niet-georga- niseerde landbouwers plaatselijke ver- eenigingen opgericht te Vrieschelo—"Vee lerveen, Bellingwoude, Winschoten, Eef- lcamp, Beerta, Noordbroek en Termun- ten. De besturen van die organisaties zul len nog deze week met het bestuur van den landarbeidersbond besprekingen houden. De leiding der staking stelt als voorwaarde de afsluiting van collectieve contracten voor den duur van een of twee jaar. Verleden week wandelde ik met mijn kinderen even ten Zuiden van het sta tion Vierlingsbeek aan de lijn Nijmegen- Roermond, zoo schrijft een inzender aan het „Hbl." Een zandweggetje dat de spoorlijn daar- kruist was afgesloten en we stonden er vóór te wachten totdat de hoornen zouden worden opgehaald. Het duurde lang en 'wij vlijden ons in het heigras aan den kant, omdat ik mijn kinderen verboden had onder de boomen door te kruipen. Na pre cies twintig minuten nam ik eens pools hoogte en bemerkte, dat beide seinen op onveilig stonden en er bovendien geen trein in zicht was. Ik liep naai- het baanwachtershuisje en informeerde, wanneer wij de baan konden oversteken. De baanwachter, een zeer goedmoedig man, was verdiept in de lezing van een krant, „Het veilig spoor", en verklaarde op mijn vraag dat het verkeer over dien weg zoo ge ring was, dat de boomen meestal uren lang gesloten bleven en dat er slechts Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch ran William Le Queux, door Mej. E. H. 29) Haar gevoel van eigenwaarde kwam haar te hulp; fier richtte zij zich op: „U moet mij nu ook geen gedachten meer schenken; u moet zich door mij niet laten afleiden van uw belangrijk werk. Ik ben opgevoed in een harde leerschool. Ik kon op mij zelve passen. Ik denk dat ik uw raad zal volgen wat betreft het bier weggaan en het veran deren van naam. En laat ik u nu niet langer ophouden; u is zeker een en al verlangen om gevolg te geven aan den oproep." Verdiept als hij ook reeds was in het vooruitzicht van het onderhoud met sir Robert, nam hij toch wél degelijk de stille bitterheid waar an den toon van haar stem. Met warmte drukte hij haar heel zelden een boerenkar passeerde. 's Avonds las ik in de krant dat er te Rilland-Bath bij den zeer gevaarlijken onbewaakten overweg opnieuw een her haling van een auto-treinbotsing ,had plaats gevonden. Ik word zeker wat seniel en begrijp er niets meer van. Tot zoover deze inzender. Als men dien goedmoedigen courant enlez enden baanwachter eens naar Rilland-Bath over plaatste en het zandweggetje onbewaakt liet? De „Figaro" bevat van de hand van den heer A. Thomazi een artikel over onze beide zeehavens Amsterdam en Rot terdam. Men weet, dat kortgeleden de „Asso ciation des Grands Ports" ons land heeft bezocht als begin van een rondreis, die o.a. ook Antwerpen en Hamburg omvat. Het oordeel van den heer Thomazi is zeer vleiend voor onze havensteden en voor den ondernemerszin vani onze land- genooten. Het blad voegt er de opmer king bij, dat de Fransche vlag steeds meer in de Nederlamdsche havens gezien wordt, en het hoopt .dat dit aantal zal blijven groeien. Wij ontvangen het programma voor het 26ste Nationaal Middenstandscongres dat de Kon. Nederl. Mkjdenstandsbond op 21 en 22 Augustus a.s. te Ensche dé in het Genouw van het Volkspark houden zai. De volgende onderwerpen zullen daar o.m. behandeld worden: Rapport over het resultaat der gehou den Enquête naar het bestaan van het z.g. Eu vel der Uitverkoopen. Uitbreiding der Wet op de Oneer lijke Concurrentie (art. 328bis van het Wetboek van Strafrecht). Rapport over het Afbetalings systeem. „Medewerking van belanghebbenden aan wetgeving en bestuur". Inleider: mr A. C. Josephus Jitta, secr. van den Hoo- gen Raad van Arbeid en lid van den Raad van Advies van den Kon. Ned. Midden standsbond. „Het Wetsontwerp eener Huisar beidswet". Prae-adviseurde lieer W. Wessel Bzn., voorz. der Ned. Ver. van Werkgevers in het Heerenkleèding- bedrijf. „Georganiseerde Distributie: een Alge meen- en Middenstandsbelang." Prae-ad viseur: dr. E. J. Tobi. Wegens het nijpend tekort in de noo- dig geachte bezetting is een directe aan vulling van het korps houtvesters in Ned. Indië noodzakelijk en daarom zal tot uit zending op kort verband, voorloopig van tien buitenlandse he houtvesters worden overgegaan. Gehoopt wordt, dat na afloop van dat dienstverband, de aanvulling van Wa- geningen uit, weer normaal zal zjjn. de hand. „Beste Pauline u moet mij niet kwalijk nemen, dat ik het zoo druk lieb; dat ik, ten allen tijde, door mijn meerderen kan opgeroepen worden. Ik beloof u, dat ik zoo gauw mogelijk' zal schrijven, óf om een ontmoeting met u af te spre ken, óf om u raad te geven in uw zaken." Ze scheidden met veel terughouding, wat een gevolg was van dien belangrijken brief van den secretaris van Binnenland- sche Zaken. Toen Pauline terug was in haar ar moedige woning in Soho, schreijdë ze bitter, want heel haai- wereldje om haar heen scheen ineen te storten. Op den avond kwam Lenoir aan, maar hij vond liaar lusteloos en niet gestemd tot praten. Hij verliet haar dan ook na een kort bezoek, terwijl hij wel deg|elijk de reden vermoedde van haar verandery] gedrag. „Ze heeft liefde opgevat voor dien verfoeilijken Easterbee en ze 'is niet zeker van hem," mompelde hij woedend in zichzelven toen hij weer buiten !stond. Op den avond van den dag was het gewone gezelschapje geschaard om den Doorzitten 1 StuJcloopen r Zonnebrand eettafel te Ridgemount Close: mrs. Ke- arns en haai- dochter, George Pennington en Ena Craven- Mrs. Kearns en Doris hadden in Londen boodschappen gedaan en waren eerst een paar minuten thuis' eer ze aanzaten. Pennington was vervuld van zijn nieuws. „Iets waarvan u zult opkijken mrs. Kearns: Harold heeft mij vanmiddag op gebeld. Ik was uit. maar Ena heeft de boodschap aangenomen. Hij gaat van avond naar Rusland, volgens een spoed- regeling van den secretaris van Binnen- landsche Zaken." Ze betuigden allen haar verrassing bij die onverwachte tijding. Vooral Doris Kearns scheen ze belangstelling in te boezemen. Het was duidelijk, dat Eas terbee grooten indruk op haar had ge maakt „Dat klinkt, of er iets van gewicht is", zei ze. „Hij staat zeker hoog aan geschreven bij de machlhePbenden, on danks dat hij betrekkelijk nog zoo jong is." „Ze kennen hun luidjes wel!" zei Pennington van harte. „Hij was een uit stekend mensch, geen greintje jaloersch- Uil het verslag omtrent 's Rijks oude archieven, 50e deel, dezer dagen te 's- Gravenhage bij de Alg. Landsdrukkerij verschenen, vermelden wij ten aanzien van het Rijksarchief in Zeeland ,dat de inventaris van de archieven van Hulster ambacht en van het Vrije van Sluis voltooid werd. Het archief van het re- geeringscomité tot behartiging der be langen van vluchtelingen le Vlissingen werd georderd en beschreven, evenals de vroeger overgenomen bescheiden der vredegerechten van IJzendijke, Middel burg, Oostburg, Sluis, Veere en Vlis singen. Behandeld werden nog de archie ven van 79 notarissen. De bewerking van het archief van landdrost en assessoren werd afgesloten; de behandeling van de voorafgaande periode (17951807) stuit op eigenaardige moeilijkheden. Het ar chief van de prefectuur van de Monden van de Schelde is voorloopig onder zocht. Verschillende andere archieven werden nog onderzocht. Vele rechter lijke en andere archieven worden over genomen. Het rijksarchief leed ©enige kleine verliezen. Als bijlagen tot het verslag volgen de staat van aanwinsten, de samenvatting van het verslag van den inspecteur dei- gemeente- en waterschapsarchieven de inventaris van het oud-archief vau hel waterschap Groede eh Baamst en die van de archieven berustend onder het ge meentebestuur van Nieuw- en Sint Joos- land. Alsnog zijn benoemd in de commis1- sie betreffende verbetering in het ven- keer tusschen de Zeeuwsohe eilap- 1 den, Zuid-Holland en Noord-Brabant on derling, tot leden ir. J. M. H. R. Kerse-t maèkers, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat in Noord-Brabant te Den Bosch, en W. C. A. M.-van der Lugly voorzitter van de commissie voor het land- en luchtverkeer uit de Kamer v. Koophandel en Fabrieken voor Rotter dam. o> met een gift groot f 300, haar geschonken door de Commissie van de Mkldeiburg- sche Paardenverloting. Hedenmorgen bleek een defect te zijn ontstaan aan de bovenleiding van de electrische tram bij de Abeele. De tram kon niet naar Middelburg doorrijden en het werd 9 uur voor de eerste tram van hier naar Vlissingen kon vertrekken. Tusschen Vlissingen eu den wissel bij Souburg werd het verkeer gaande ge houden. a Uit Vlissingen. Het Festival le Vlissingen wordt Zondag a.s. voortgezet met een uitvoering te een uur van het muziekge zelschap „Peter Benoit" uit Antwerpen^ gevolgd te half drie door een uitvoering van het muziekgezelschap van" den Hout-- handel Walcheren uit Middelburg. Uit Middelburg. De vereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk' alhier zal getrouw aan de gewoonte 31 Augustus ,den jaardag' van de Koningin, feestelijk herdenken. Behalve de reeds vroeger aangekon digde vliegerwedstrijd,, zal des avonds een muzikale wandeling door de stad worden gemaakt na afloop van de mu ziekuitvoering op het Molenwater. Even als dit op 30 April plaats had, zullen ook nu vereenigingen, die zuilk's wenschen aan de muzikale wandeling kunnen deel nemen, daartoe hebben zij zich slechts op te geven bij den secretaris, den heer J. A. Tavenier. De Commissie van de Midde/burg- sche Paardenverloting heeft f 300 afge dragen aan 't Comité voor uitreiking van Meeding aan kinderen beneden den leer plichtigen leeftijd. De Zeeuwsche Blindenmrichting ont ving f 700 van genoemde commissie. De busjes van de Vereeniging tot' bestrijding der Tuberculose alhier, uit wier inhoud voedsel gekocht en verstrekt wordt aan tuberculoselijders, die zulks) extra noodig hebben, bleken over het tweede kwartaal 1929 te bevatten f141.' Tevens werd de Vereeniging verblijd TJit Walcheren. Hedenmorgen vergaderde de ge meenteraad van Koude kerke. Na een uitvoerige discussie, werd een voor stel, dat des Zondags de café's gesloten moeten zijn, verworpen met 6 legen 5 stemmen. Vóór stemden de anti-rev., de Staatk. Geref. en de heer Brasser. Gisterenavond werden de bewoners van het Oranjeplein leSouburg in op schudding gebracht door iemand, die blijkbaar nogal tamelijk veel aan Bac chus geofferd liad. De kerel, die uit een café aldaar werd verwijderd,', kon niet meer op zijn beenen staan en sloeg meer malen tegen de straatkeien, waarna hij door eenige personen op een grasiput werd gelegd, waar hij het zoodanig te kwaad kreeg, dat hij woest gillend om zich heensloeg en de graszoden uit den grond trok. Met de politie werd de woesteling het arrestantenlokaal binnengedragen, waar de ontboden geneesheer den heschonkené tot bedaren trachtte te brengen. Later op den avond sloeg de dronkaard nog eenige ruiten van het arrestantenlo kaal in. q Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. Tijdens afwezigheid van de fam. F. landbouwer te Schor e, kwam een man per fiets aanrijden, die van de af wezigheid van F. gebruik maak'te om in enkele minuten eenige jonge kippen te benaderen en daarmede zich ijlings uit ;de voeten te maken. heid school er in zijn natuur. Hij is juist de aangewezen persoon voor zoo'n zending in Rusland; hij is zélf een halve Rus." Mrs. Kearns keek verbaasd. „Dat wist ik niet, George! Hij lijkt op en top een Engelschman." Peniugton lichtte toe: „Zijn vader was een echte Engelsch man en is jarenlang bankier geweest in St. Petersburg, waar hij heel wat geld verdiende. Nog als jongmensch trouwde hij met 'n Russische prinses, bijna net zoo rijk als hij. Harold heeft het grootste deel van zijn jeugd in dat land doorge bracht en is naar Engeland gegaan toen zijn moeder stierf. Hij spreekt de taal uitstekend en in Rusland kan niemand hetei onderscheiden van een inboorling." „Daar ben ik Dlij om," merkte mrs. Kearns op, die aitijd practisch van aard was, want dan zal hij ons al heel goea van dienst kunnen 'zijn inde zaak', die wij onderhanden hebben." ijU meent natuurlijk de izaak Van der Wyck?" vroeg de jonge man. „Juist. A propos, u heeft die bewuste papieren toch wel veilig opgeborgen?" „Ze zijn op de Bank, in een gesloten T-0 Uit Tholen. Inde te S t Maartensdijk ge houden openbare Raadsvergadering was- ren alle leden tegenwoordig. Op verzoek van Ged. Staten wordt in getrokken het raadsbesluit tot uitgifte in erfpacht van het terrein gedempte Klein© Kaai. Aangeboden worden de rekening van het woningbedrijf in balen en lasten aan gevende f 9330 met een bijdrage aan de gemeente 'van f 1863 en de gemeentere- kening 1928 aangevende voor den ge wonen dienst aan inkomsten f 89.924, uitj- gaven f 41,600. Kapitaaldienst f 11.716, uitgaven een bedrag van f 41.600, rekening Armbe,- stuur ontvangsten f25.492, uitgaven een bedrag van f22.459. In verband met de plaats gehad heb bende branden wordt besloten eenig nieuw brandbluschmateriaal aan te schaf fen en voor buiten de kom der gemeente trommel, waar wij er altijd bij kunnen. Maar ik geloof, dat wij beiden 'den 'inhoud wel goed in ons hoofd hebben geprent. Easterbee's copie wordt op het mini sterie van Binnenlandsche Zaken be- waaro, maai- Harold kent den inhoud ook uit het hoofd. Je kunt niet veel bereiken in dezen tak van dienst, als je niet een goed geheugen' hebt." Na het diner brachten zij den rest van den avond in den salon door. Ena Craven, die een uitstekende musicienne was, speelde enkele sonate's en Dorils die een sympathieke stem bezat, zong een paar liederen. Mrs. Kearns, die niet bijzonder muzikaal was, sluimerde zoo wat in en gedurende de oogeubli'kken, dat zij wakker was, dacht zij na over de gewichtige vraagstukken, waarin zij zoo zeer belangstelde en voornamelijk over de waardevolle inlichtingen die de ver rader hun had verschaft. Als het geluk hun gunstig was, werden ze daardoor in staat gesteld tot een grooten staats greep, de schoonste kans, die zij ooit gehad hadden! (Wordt nsnvolgd),

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1