Flora Bioscoop Populaire Prijzen. MEMEIJERj FfflESCHE HEERENBAM Ifficfs No. 183 Dinsdag 6 Augustus 1828 172* Jaargang BINNENLAND DE KONINGIN NAAR DE ZUIDERZEE WERKEN. ARBITRAGE, VEILIGHEID EN ONTWAPENING. DE INTERNATIONALE CONFE RENTIE TE DEN HAAG. HET WITTE MOBILISATIEKRUIS. HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. ANAK KRAK AT AU VERDWENEN. DE AANSLAG OP LEMBAK. HET VERGAAN VAN DE „ADONIS'.' Heden Zie reclame aan ons Theater. UIT STAD EN PROVINCIE BT OUW f 1©cfs pep half ons O 'f U\ 12 cis per® half ons Cjpoen r- IS cis pep ha If ons vjeel j~ pep half ons Kood i MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 2.30, elders ƒ2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels ƒ2.10, elke rege meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent dit mummer behoort mq Bijvoegsel. Met den trein van 10 u. 20 zijn de Ko- ningizi en Prinses Juliana gisterochtend te Schagen gearriveerd. Het gezelschap begaf zich in auto's langs den afsluitdijk maar Wieringen, vanwaar aan boord van een der directievaartuigen langs de wer ken op het Breezand, de middelgronden en het Kornweerderzand werd gevaren. (Het gezelschap begaf zich in auto's langs den afsluitdijk naar Wieringen (den Oever), vanwaar aan boord van een der directievaartuigen een tocht werd gemaakt langs de werken op het Breezand, de Middelgronden en het Kornwerderzand. H. M. de Koningin en Prinses Juliana overnachtten in den trein bij Schagen en bezochten heden den proefpolder te vAmdiJk en reden via Medemblik terug. De Commissie ter bestudeering van de Nederlandsche buitenlandsche politiek, benoemd door het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, heeft een rapport uitgebracht, waarin hoofdzakelijk de belangrijke quaesties der arbitrage, veiligheid en ontwapening behandeld zijn. De commissie was van alzijdige samenstelling zij is door wij len H. C. Dresselhuys geïnstalleerd, 18 September 1926. Na Dresselhuys' dood is mr. J. Limburg haar voorzitter gewor den. De rapporten aan het hoofdbestuur uitgebracht door de drie subcommissies zijn niet te beschouwen als weergevende (het oordeel van de Vereeniging of van het hoofdbestuur het zijn slechts kost bare bijdragen, die licht over deze on derwerpen helpen verschaffen. Aan deze zeer uitvoerige rapporten ontleenen we hierbij enkele belangrijke punten. De vraagMoet voor rechtsgeschil len de voorkeur worden gegeven aan het Permanente Hof van Internationale Jus titie >boven arbitrage beantwoordt de commissie bevestigendde internatio nale wereld moet zich er aan gewennen, dat het Hof in Den Haag de rechter is. Ter bevordering van de minnelijke be slechting van internationale geschillen, dient Nederland, naar het oordeel der commissie, toe te treden tot de Alge- meene Akte, zooals die door de Negende Vergadering van den Volkenbond in Sep tember 1928 is vastgesteld, met het vol gende systeemConciliatie verplicht voor belangengeschillen en facultatief voor rechtsgeschillen bindende oplos sing van rechtsgeschillen door een uit spraak van het Permanente Hof van In ternationale Justitie, c. q. scheidsrech ters, en eindelijk voor belangengeschil len, als regel na de conciliatie, zoo die geen gevolg heeft, arbitrage. Mèt toetreding tot de Algemeene Akte is door aanvaarding van het Kellogg- Verdrag tot uitbanning van den oorlog, naar het oordeel dezer commissie, een stap voorwaarts gedaan in het belang van den duurzamen wereldvrede. De Commissie meent, dat het „sub jectief oordeel" wie aanvaller is, op den duur niet gehandhaafd moet worden, dat deze beslissing aan den Raad moet ko men maar in een verder stadium van ontwikkeling van den Volkenbond. in net tegenwoordige beginstadium is grooie voorzichtigheid noodzakelijk voor te sterke spanningen, welke de Volken bond nog niet zou kunnen verdragen, a,r gangbare meening welke de Veiligheids-Commissie deelt, zijn de Vol kenbondsleden verplicht eventueel sol daten te leveren ter assistentie bij het uitvoeren van Volkenbondsverplichtin gen. Ten aanzien van de vraag of voor Ne derland uit het lidmaatschap van den Volkenbond verplichtingen voortvloeien tot het houden eener weermacht, heeft de Ontwapenings-Commissie tot haar leedwezen geen e e-n stemmig heid bereikt. De meerderheid meent, dat een staat, die te allen tijde bij machte wil zijn als een goed Volkenbondslid te handelen, een weermacht behoort te onderhouden, daargelaten of die weermacht slechts als contingent van een Volkenbondsactie is bedoeld dan wel mede voor nationale verdediging bestemd en toegerust is Het Volkenbondsverdrag schrijft den leden van den Volkenbond niet met zoo veel woorden voor, een weermacht te houden, omdat, naar het oordeel dezer commissie, de ontwerpers zich blijkbaar de vraag of zulk eene verplichting opge legd diende te worden, niet gesteld heb ben, wijl zij het vanzelfsprekend vonden dat men een weermacht heeft. Een minderheid komt tot de slotsom, dat uit het lidmaatschap van den Volken bond voor Nederland geenerlei verplich ting tot het houden van eene voor natio nale verdediging bestemde en toegeruste weermacht voortvloeit. Eerder ziet zij in handhaving der nationale bewapening, ook al kent men daaraan de bestemming toe van mogelijke bijdrage voor een mi litaire actie van den Volkenbond, een gevaar voor den vrede en derhalve een handeling in 'strijd met den geest van den Volkenbond. De Ontwapenings-Commissie meent dat Nederland ook thans nog zedelijk gerechtigd en in zijn eigen belang ver plicht kan zijn, zich neutraal te verkla ren wanneer het daartoe volgens Vol- kenbondsrecht bevoegd is of het mo gelijk zou zijn deze gedragslijn te volgen, wordt h. i. mede beheerscht door de toekomstige ontwikkeling van het vol kenrecht. De receptie die de regeering den gede legeerden ter conferentie vanavond aan biedt, zal te halftien aanvangen. In verband met de conferentie te 's Gravenhage zullen van vandaag iaf ook met de middagLuchtdiensten op Londen en Parijs brievenmalen worden overge bracht naar Londen, Brussel en Parijs Het postkantoor te 's-Gravenhage zal met alle voor postvervoer aangewezen lucht- diensten brief- en pakketpost verzenden. Gistermiddag heeft het communistische Tweede Kamerlid de heer L. de Visser bij de commissie voor regeling en ont vangst zich erover beklaagd dat den journalist den heer Menkes, uit Berlijn, die voor een Russisch persbureau naar Den Haag wou gaan in verband met de conferentie de toegang tot ons land was geweigerd. I De secretaris-generaal der algemeene regelingscommissie dr. Van Blankenstein heeft zich daarop in verbinding gesteld met het departement van buitenlandsche zaken met het resultaat, dat de "heer Menkes is toegelaten. De Nationale Bond Het Mobilisatie- kruis heeft ingesteld een herinnerings- (tevens waarde erings-) te eken, om aan te bieden aan hen, die zich tijdens de oor logsjaren ten behoeve van de gemobili- seerden bijzonder hebben ingespannen of op andere wijze te hunnen opzichte bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Dat teeken heethet witte mobilisa- tiekruis. Te dien aanzien kan o. a. het volgen de worden medegedeeld het witte mo- bilisatiekruis is van dezelfde grootte en vorm als het gewone mobilisatiekruis, echter vervaardigd van berlin-zilver en vermeld1 aan de keerzijde de woorden mobilisatie-waardeering. Het bijbehoorende lint is als dat van het mobilisatiekruis, doch de breede middenbaan is wit. Het bestuur van de vereeniging van N. Brabantsche en Limiburgsche gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring, gevestigd te Eindhoven, is niet getreden in het bemiddelingsvoorstel tot oplos sing van het bioscoopconflict, dat de voorzitter van de Centrale Commissie voor de filmkeuring, de heer D. van Sta veren, heeft gedaan. Genoemd bestuur heeft den heer van Staveren medegedeeld, dat een bespre king over het bemiddelingsvoorstel z. i. geen resultaat kan opleveren, zoolang de Bioscoopbond op het standpunt blijft staan, dat blijkt uit den door dien bond op 27 Juli aan den bemiddelaar gezon den brief. De „Anak Krakatau" is niet meer. Het tijdens de uitbarsting van den Krakatau in Januari j.l. ontstane eiland dat „Anak Krakatau" gedoopt werd en reeds een hoogte bereikte van 38 meter en een lengte van 275 meter, is n.l. volgens een telegram van Land Eiland aan den Vul- kanologischen dienst onder den zeespie gel verdwenen. Het eiland was uit los vuikaanizand, grind en grootere uitwerpselen opge bouwd. Reeds voor het bezoek van de deelnemers aan de excursie naar den Krakatau tijdens het Pacific Science Congres, op 13 Mei j.l., hadden belang rijke afstortingen plaats gehad, terwijl scheuren dwars door het eiland op nieu we afstortingen voorbereidden. Tijdens de jongste eruptie, van 8 tot 20 Juni j.l. werd slechts weinig materiaal uitgeworpen. Tengevolge van de bevin gen, die de uitbarsting vergezelden en van de krachtige branding, was het eiland na afloop der vulkanische wer king meer dan de helft kleiner gewor den. Een telegram berichtte reeds, dat de hoogte van het eiland nog maar 1 meter bedroeg en ten slotte werd het door de golven overspoeld. Als bijzonderheid memoreert het A. I. D, dat ongeveer 75 personen, deelne mers aan bovengenoemde excursie, zich medio Mei nog boven op het thans ver dwenen eiland bevonden. Nader blijkt, dat de Oeloenees, die den aanslag op den heer v. d. Bijl van de B. P. M. te Lembak gepleegd heeft, van den geëmployeerde zijn ontslag op staan- den voet gekregen had, nadat hij zelf gevraagd had liever den volgenden dag ontslag te willen krijgen, dan het hem opgedragen werk te verrichten. Volgens telegrammen, die bij de di rectie der K. N. S. M. zijn binnenge komen, schijnt het verlies van het stoom schip „Adonis" te wijten te zijn aan het overgaan van een graanlading. tegen onze fTngez. Med.j De inspecteur dier volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland heeft aan de Vliss. Crt. de volgende mededeeling gedaan Naar aanleiding van uw schrijven, doet het mij een genoegen U te kunnen mëde- deelen dat zich na 26 Juni geen enkel ge val van poliomyelitis zgn. kinderverlam ming meer op Walcheren heeft voorge daan. Ik meen te mogen aannemen dat en dus geen enkele reden tot meerdere on gerustheid moet zijn voor W-alcheren dan voor ejk ander deel van ons land. Zooals U bekend, komt poliomyelitis in de zomermaanden geregeld hier en daar voor. o> Uit Middelburg. In een der zalen van de Sociëteit De Vergenoeging kwamen gisteravond eenige heeren bijeen, teneinde het plan door „Dixi" geopperd, om te komen tot periodieke muzikale rondwandelingen, nader te bespreken. Thans kan worden onthuld, dat de heer L. A. Stofkoper de drager van dit pseudoniem was. Behal ve deze heer waren aanwezig de hee ren E. Berdenis van Berlekom, H. Dronkers, Mr. P, C. Adriaanse, iL. Ley- desdorff, A. C. de Vos Sr., A. C. de Vos Jr., M. H. Boasson, L. Louwerse, C. J. de Koster en C. J. Mazure. Door den dl (Ingez. Med heer Stofkoper werd nog eens uitvoerig uiteengezet, welke bedoelingen hij met zijn plan had, Hij wees er op, dat het niet alleen zijn doel was om meer leven in Middelburg te brengen, maar ook om ouden van dagen, gebrekkigen en zieken wat levensvreugde te bezorgen. Door een der aanwezigen werd de vraag gesteld of dit plan niet door een der bestaande vereenigingen kon worden overgenomen en uitgevoerd. Het bleek echter bij mon de van eenige ter vergadering aanwezige bestuursleden van de daarvoor in aan merking komende vereenigingen, dat dit niet mogelijk was. terwijl zij toch gaarne de verwezenlijking daarvan zouden zien en steunen. Na ampele bespreking werd overge gaan tot constitueering van het Comité onder den naam van „Comité voor Wan delconcerten", waartoe alle aanwezigen toetraden, terwijl den heer P. Blaauw ook verzocht zal worden in dit comité zitting te nemen. Uit dit comité werden vijf bestuursleden gekozen, en wel de heeren L. A. Stofkoper, E. Ber denis van Berlekom, Mr. P. C. Adriaan se, M. H. Boasson en L. Leydesdorff, ter wijl den heer Stofkoper het voorzitter schap werd aangeboden, wat deze aan vaardde. De overige comitéleden treden op als commissarissen. In groote lijnen werd vastgesteld op welke wijze gehandeld zou worden, ter wijl besloten werd om nog in dit seizoen 2 muzikale wandelingen te doen plaats hebben. Ter vergadering werd reeds financieele steun toegezegd, waaronder door de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer, Handelsber lang, de Ver. „Vergunning" e. a. Hoewel besloten werd vooralsnog geen beroep te doen op den financieelen steun van de ingezetenen, werd er op gewe zen, dat die toch zeer welkom zou zijn. Bijdragen daartoe worden gaarne in gewacht ten huize van den penningmees ter, mr. P. C. Adriaanse, Lange Delft H 15. Gisterenavond bij aankomst van den sneltrein van 18.57 uit Goes, welke trein eenige vertraging had, heerschte in de tweede klasse wachtkamer van het sta tion alhier ongewone drukte, door dat een reiziger, de heer v. 't H. uit Am sterdam, met zijn 2-jarig zoontje, dat gewond was aan hoofd en armpjes, de wachtkamer inkwam. Dat kind was tus- schen de stations 's Heer Arendskerke en Noord-Kraaijert uit een tweede klasse coupé gevallen, toen door niet opgeloste oorzaak het portier was opengegaan. Toen de moeder, die met een nog jonger kindje in de coupé zat, het kind zag vallen riep zij om hulp, daar de heer v. 't H. juist even den coupé had verlaten. Toen deze terugkeerde trok hij onmid- lijk aan de noodrem. De trein was intusschen nog eenig« honderden meters doorgereden. Toen men ging zoeken, vond men d< kleine tusschen de tegenovergesteld rails, hevig huilend. Het jongentje werd in den coupe te ruggebracht en zoo mede naar Middel burg genomen. Aan het station waren spoedig twe< doktoren aanwezig, die konden vaststel len, dat het kind wonder boven won der niets had gebroken en alleen en Kele kneuzingen en lichte wonden hai bekomen. De vader zag toch liever, dat he kind in het Gasthuis werd opgenomen maar men hoopte liw'en de reis eaa Hoofdplaat te kunnen voortzetten. Van het gebeurde werd door een li den trein aanwezigen Rijksveldwachte proces-verbaal opgemaakt. Deze steld# vast, dat het portier makkelijk open ging Het Middelburgsch Muziekcorp zal, met medewerking van het Middelb Mannenkoor, aanstaanden Maandag ii het Schuttershof een uitvoering geven eerst, in de zaal, een uitzending voo de A. V. R. O., en na de pauize is ei dan concert in den tuin. Door de Commissie van de Midtdjel bursche Paarden ver loting is f 700 afge dragen aan de Vereeniging tot bezoeker der Armen alhier. Uit Vlissingen. De Minister van Waterstaat, ver gezeld van irG, Rooseboom, heeft he den onder leiding van den hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat, ir H. van Oordt te Middelburg, de nieuwe keersluis te Vlissingen 'bezichtigd na tevoren de lunch te hebben gebruik! bij den burgemeester. 0 Uit Walcheren. Het Ritthemsch fanfarecorps „Oefe ning na den Arbeid", geeft Woensdag avond a.s. te Souburg een concert op het Oranjeplein. In de Maandagmiddag te R i 11 h e m gehouden vergadering van den gemeente raad werd aan den heer L. Lambrechtse ontslag verleend als gemeente-secretaris' gemeenteontvanger en als ambtenaar van den Burgerlijken Stand met ingang var 5 Augs. Uit Z u i d-B e v e I a n d. Zooals reeds gisteren gemeld Werd is de dader van de Zaterdagmorgen ge pleegde la'anranding op den aannemer Wolse door de politie aangehouden. De Goesche Courant meldt nog over deze aanrandig: Toen de heer Wolse Zaterdagochtend omstreeks half zeven naar een door hem uit te voeren dijkwerk van den Noord-Be-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1