lectro No. 182 Maandag 5 Augustas 1929 172; Jaargang De X XEeuw. is prachtiè voor het behoud van een èezonde en mooie De Kroonjuweelen. Markt BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE FEUILLETON De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, ƒ2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels ƒ2.10, elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o£ „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. De Movietone in Zeeland, Het is nog maar kort geleden ,dat men zoo hier en daar eens w'at las van experi menten op het gebied van de geiluidsfilm, waarbij dan niet alleen beelden, maar ook geluiden gelijktijdig op een en dezelf de filmstrook geregistreerd werden. Later kon men dan in de bioscoop niet alleen zien, maar ook hooren wat er gebeurd was. En nu? Met de voortvarendheid, die een ken merk van den Amerikaan is, heeft deze zich reeds op de fabricage van dusge- noemde sprekende films geworpen en de Fox Films rustte in grootschen stijl direct 40 handige bestelauto's met vol ledige opname-apperaten voor geluids film uit, zette op elk dezer rijdende ate- ïiertjes 2 fiksche mannen, een camera draaier en een geluidsregistreerder en zeide: gaat henen, verspreid u over den aardbol en neem op, wat schoon en wel luidend is! ei j j Zoo geviel het, dat mr. H. Squires, de camera-man, met mr. R. Man, de sound man, dezer dagen met hun Movietone- auto naar Zeeland kwam om hier op namen te doen van zang en dans, uitge voerd door Zeeuwsche mannen en vrou wen, jongens en meisjes, uit den aard der zaak gekleed in de, in binnen- en buitenland terecht zoozeer gewaardeerde, costumes die daarbij behooren. De afspraak was, zoo vertelden de heeren Squires en Man, dat deze opna men Zaterdag j.l. gemaakt zouden wor den, maar er scheen eenig misverstand ontstaan te zijn, waardoor dit niet mo gelijk was. Zij konden nu nog alleen den Zondag daarvoor beschikbaar hou den, want bij de ontzaglijk dure instal laties welke zij medevoeren, is time mo ney: stilliggen beteekent 200 gulden ver lies per dag. Ondanks de aanvankelijk opgekomen bezwaren heeft toen burgemeester Ha- jenius van Goes zijn, door de Amerikanen zeer gewaardeerde, medewerking ver leend een pittoresk plekje aan de Goesche haven werd uitgezocht en daar zou 't nu wezen Zondagochtend, van 10 11 uur. Dank zij veler toegewijde en harte lijke medewerking i s het werkelijk voor elkaar gekomen. Op den afgesproken tijd kwamen, met 'n bus uit Middelburg, de Zeeuwsche knapen en meisjes met hun leider, den heer C. J. Mazure, aan, terwijl uit Goes het Zuid-Bevelandsch a capella-koor met zijn directeur, den heer Tamminga, aanwezig was. Van overheidswege was, met de juiste waardeering van het Zeeuwsche belang dezer zaak, alle hulp verleend en dra was toen het vervaarlijke mechanisme met ca mera en microfoon opgesteld, zoodat de opname kon beginnen. Dit was het scenario'tje, dat mr. Squires improviseerde: van een in Goes' haven liggende boot komt een harmoni- kaspeler den wal op en posteert zich voor het mooie oude huis van den heer .Van Dissel aldaar; dan komen van alle kanten de zangers en dansers op, eerstge noemde groepeeren zich op deni achter grond, de dansers voeren hun klik klakkende klompendansjes uit, en daarna zingt bet koor een lied.' Wel wel wat glunderden de man nen van de Movietone! 600 voet film heb ben ze verdraaid, heel wat meer, dan 't plan was. Maar het ging immers ook zoo mooi: de dans was zoo aardig en ka rakteristiek en het gezang klonk zoo heerlijk schoon, zoo 'zuiver en krachtig onder de rustige helderblauwe zomer lucht! In real american style is er intens gewerkt, een klein uurtje en toen was het afgeloopen. De kabels werden op gerold, de medespelend;en en autoriteiten kort maar krachtig en welgemeend be dankt, en de rust keerde over die Goes- sche haven weder. 't Is waar-, de Zondagsrust is door force majeure een uurtje een weinig op onschuldige wijze onderbroken geweest, maar: straks draait in 500 theaters in Amerika en Engeland (en daar moeten wij de toeristen vandaan hebben im mers?) een pracht van 'n Zeeuwsche klankfilm! DE KABINETSCRISIS. De oorzaak der mislukking van de poging tot vorming van een parlemen tair rechtsch kapinet ligt zoo meldt het Hdbl. in de bekende weigering der Christ Hist.-fractie om zich op een regeerings- gram vast te leggen. Tot een eigenlijke bespreking van het program van den ka binetsformateur is het dan ook niet eens gekomen. Op de weigering van de Chr.- Hist. is alles afgestuit. De Rotterdammer meldt nog: De heer Ruys de fieerenbrouck heeft zich tot de drie rechtsche fracties ge wend met een ontwerp werkprogram en gevraagd, of de fracties op dien grond slag bereid waren, aan een, door hejm te vormen kabinet steun te verleen!e|n. Daarop is door de anti-rev. fractie ge antwoord, dat zij bereid was aan een kabinet, steunende op de rechterzijde, steun te verleenen, en dat zij' met de algemeene strekking van het ontwerp regeeringsprogram kon meegaan. Op en kele punten werd nadere preciseeering wijziging of aanvulling verzocht. Aangenomen mag worden, dat de be antwoording van deze punten tot over eenstemming zou hebben geleid. Van Chr.-hist. zijde schijnt geantwoord, dat men niet genegen was over een ont werp regeeringsprogram besprekingen te te voeren, daar zulk een program geheel voor de verantwoordelijkheid van het ka binet moest blijven. De formateur kon tevreden zijn met het feit, dat de Chr.- Hist. fractie van gouvernementeelen zin was en gaarne een parlementair ka binet zag optreden. i Dit antwoord van de Chr.-Hist. fractie gaf den f ormaler aanleiding, zich met een drietal vragen te wenden tot de r.-k. en a.-r. "fracties, welke vragen "hierop neerkwamen, of men bereid was, een kabinet te steunen zonder dat er over eenstemming over het werkprogram was, dan wél, of men bereid was een min- iderheidskabinet onder leiding van mr. Ruys te steunen. Op deze vraag is door 'de a.-r. fractie ontkennend geantwoord. Aan dit standpunt heeft de Chr.-Hist. fractie blijkbaar ook in volgende confe renties vastgehouden. En daarop hebben de pogingen van mr. Ruys Schipbreuk S geleden. IIET EERSTE KAMERLID Jhr. S. VAN CITTER&. De opvolger van den heer Colijn in de 'Eerste Kamer is jhr, S. van Cittersi, de oud-commissaris der Koningin in de prdvincie Gelderland. De heer Van Citters was langeren tijd lid van de Tweede Kamer voor het oude district Ede. Hij volgde indertijd wijlen jhr. Mollerus als Commissaris op. ~!Bjjj( aftreden als Commissaris werd hij opge volgd door den huldigen Commissaris!, mr. S. baron van Heemstra. Jhr. Van Citters woont thans op zijn landgoed ,,De Engelenburg'51 te Brummen. (The crinkled Crown). Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van Wiiham Le Queux, door Mej. E. H. 27). Volgens alle waarschijnlijkheid was zij zich met geheel bewust van de moeilijk heid waarin zij hem gebracht had door hem rechtstreeks deze vraag te stellen. Tan één standpunt beschouwd het eenige, dat hij zou hebben aangenomen als hij zich niet zoo zeer onder den in vloed van haar persoonlijkheid had ge- I°? i! - L was. het zeer in zÜn belang, dat hij- zich bij den raad van Lenoir zou aansluiten, dat hij haar beslist buiten ngt hereik zou stellen van de onwel kome attenties van de Broederschap. Aan den anderen kant scheen er een gevoel van groote verlatenheid over hem te komen bij het vooruitzicht van haar vertrek, waardoor zij dus ook niet meer binnen zjjn bereik zou zijn. Het tegen strijdige in zijn ontroeringen deed hem nog schikkingen voorstellen. Een hard stuk *eep.d«t lol hel laatste vkesje Gebruikt kan worden Voor H.H. Winkeliers aan fabrieks prijzen verkrijgbaar bij de Firma J. G. J. J. VAN DER HARST, Groenmarkt, Middelburg. (I-ngez. Med.) „.Het is een goede raad, in een ze ker opzicht", zeide hij, en het langzame van zijn spreken toonde den ktrijd in zijn gemoed tusschen zijn verlangen en de uitspraak van zijn verstand. „En ik kan mij zeer goéd begrijpen dat om overtuigende redenen Lenoir verlangt hoe u zijn raad zult opvolgen." Zij keek verrast. Ze was zeer vlug van begrip, maar wat er nu iu hem om ging vatte zij toch niet. Hij zou haar op weg helpen. „TT heeft gezegd, dat u begrijpt, dat hij een moeilijke positie heeft, maar toch beseft u misschien nog niet geheel, hoe moeilijk die wel is. LT heeft hem' en misschien wel wat onverstandig, ver geef mij, dat ik dit zoo ronduit zeg alles verteld van deze ellendige zaak. Hij weet, dat u in het bezit is van geld; dat uw vader betaald werd voor het verraad van zijn oude partijgenooten. En al is Lenoir nu maar een onbelang rijk lid van diezelfde vereeniging, u kunt er van op aan, dat hij hét zijn heilige plicht acht om hun mede te deelen wat hij gehoord heeft. Hij bewaart nu nog het stilzwijgen om dér wille van zijn oude vriendschap met uw vader, mis schien nog meer uit genegenheid tot u. Als u dat eens goed overdenkt, zult DE CONFERENTIE IN DEN IIAAG. De regeering zal a.s.. Dinsdag in de Gra felijke zalen in den Haag de internationale conferentie een groote avond-ontvangst bereiden. De Kon. Kapel zal haar me dewerking verleenen. WEER EEN AANSLAG. Een Oeioenees heelt een aanslag ge pleegd op den heer J. van der Bijl, werk zaam hij het pompstation van de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij te Lem- bak. De koelie weigerde het hem opge dragen werk te verrichten, waarop de heer Van der Bij! hem op staanden voet ontsloeg. De koelie greep daarop een mes en stak den heer Van der Bijl in den buik. De gewonde werd naar PJadjoe overgebracht en daar geopereerd. Zijn toestand is niet zorgwekkend. De dad,er is gearresteerd. STOOMSCHIP VERGAAN. V.D. verneemt, dat het stoomschip „Adonis" der Kon. Ned. St. Mij. eenige mijlen verwijderd van Oran aan de N. kust van Afrika is vergaan. De geheele bemanning zou zijn gered. u wel tot het inzicht komen, dat hij! in zulke verwikkelde omstandigheden, het veel veiliger moet achten als u maar goed en wel weg waart." Nu zag zij duidelijk de kracht in van zijn betoog. Er behoefde geen twijfel aan te bestaan hoe Lenoir zou handelen als hij strikt zijn plicht deed: zijta eer ste verplichtingen toch waren jegens de Broederschap, waaraan hij zeker ver bonden was met dure eeden. Dat hij nu Pauline vooropgesteld had, bevestig de dus de opvatting, die zij al zoo lang was toegedaan, n.l. dat de Franschmain een veëi warmer gevoelen voor haar koesterde, dan enkel vriendschap. „Ik heb het niet in dat licht gefzlien, dat wil ik wel erkennen. Arme Lenoir! Ik vat nu, dat het heel dwaas van mij was om hem in mijn vertrouwen te ne men. Ik had hem hetzelfde verhaal moe ten doen, dat ik aan Forbes opdischte; dan zou ik hem dien tweestrijd bespaard hebben." Er volgde een korte pauze eer zij weer sprak en daarbij haar oogen op hem richtte met ernstig-vragenden blik „Maar u heeft mij nog altijd uw' raad niet gegeven. Heb ik geen gelijk als ik zeg, "Hat het evenzeer in uw' "belang alk in dat van Lenoir is, dat ik mij zou Uit Middelburg. Vrijdagavond a.s. zal op het Molen water alhier wederom een concert van het Middelhurgsch Muziekkorps worden gegeven en Zondagmorgen 8 uur een con cert in de Abdij. o> Uit Vlissingen. Het Düjft noodig op ongeregelde tijden eens een scherpe controle te hou den over de auto's en motorrijwielen in het belang van de veiligheid op de we gen. Gisteren heeft men daarom weder een autoval geplaatst in de Badhuisstraat te Vlissingen bij de watergang en niemand kon daar per auto of motor rijwiel passeeren, zonder dat de aiuto of het rijwiel aan een onderzoek waren onderworpen en rij- en nummerbewijzen en wegenbelastingkaarten waren gecon troleerd. Het bleek hierbij, dat er nog steeds bestuurders zijn ,die zich niet aan alle voorschriften onderwerpen en die nu de gevolgen daarvan wel in hun portemonnaie zullen voelen. Te Vlissingen heeft gisteren op het Bellamypark een aanrijding plaats gehad tusschen twee auto's, die slechts geringe materieele schade ten gevolge had. Van een te Vlissingen pas- seerend Belgisch stoomschip, op weg naar China, is een verstekeling aan wal gezet en door de politie over de grens gebracht. Gisteren is het voor V1 i s s i n ge In- Bad weder een goede Zondag geweest, behalve de daar vertoevende gasten, kwamen er honderden dagjesmenschen van zee en strand genieten en onder hén bevonden zich ook talrijke Belgen, die met een tweetal pleizierbooten waren aangekomen. Een derde boot was naar Middelburg doorgevaren. Om een uur of vijf kwam een vrij stevige wind uit zee opzetten en vielen de eerste regen druppels, wat een algemeene vlucht naai de stad en naar de tram tengevolge had, Gisteren ,den eersten Zondag, dat idje nieuw ingelegde boot van den dienst Vlissingen Bres keus voer, kwa men daarmede van Breskens ruim 50 passagiers en een drietal auto's te Vlis singen aan, dit maal aan de ponton, om- dal water moest worden ingenomen, wat alleen daar mogelijk is. Na het water innemen werd de boot haar de nieuwe aanlegplaats verhaald. Ook op de heenreis naar Breskens hadden verschillende passagiers "van dp nieuwe gelegenheid gebruik gemaakt om over de Schelde te komen. Niet vergeten mag worden, dat deze nieuwe overvaart nog niet in de reis gidsen vermeld en dus niet algemeen be kend is. Uit Walcheren. Aan de ringrijderij voor gehuwden, te Koudekerke op Zaterdag j.l. werd door 14 personen deelgenomen. le pr. P. Renierse met 41 ringen; 2de pr. J. Koole Wz. met 40 ringen; 3de pr. P. Verhage Mz. 32 ringen; 4de pr. J. Koole Sr. 26 ringen; 5de pr. Jb. Vos met Nog slechts 4 dagen ons Schlager- programma PIVJU Wi IWill3U J met GRETA GARSO in de hoofdrol. Versterkt orkest. Leeftijd 14 jaar. (Ingez. Med.) verschuilen voor die vreeselijke men- schen?" „Als ik enkel mijn eigen belang op het oog had, dan zou ik beve.s'tigjend antwoorden", zei hij, blij, dat deze recht- streeksche vraag hem uitlokte tot een zeer openhartig antwoord. „Om mijn eigen woorden te herhalen: ik zoii die edele 'broederschap zich liefst zoo lang mogelijk in gissingen laten verdiepen. Maar ik moet ook om u denken." Zij herhaalde dat zinnetje zacht op de manier van iemand, die het, i(n zichzelven fluistert, en een wonderlijke glans verspreidde zich over haar lief gezichtje, of zij iets gehoord had, dat haar onuitsprekelijk geluk schonk. „U moet aan mij denken?" „Ja, dat is het juist". Hij trachtte zoo luchtig mogelijk te spreken, maar hij kon in den klank van zijin stem niet de teerderheid verbergen die hij voeld.de. „U heeft heel uw leven in Engeland doorge bracht; u inoogt dan al niet veel ban den hier hebben, maar die u heeft zijn saanjgeweven met dit land. Ik kan de [ged,achte niet velen, dat u een nieuw bestaan zoudt beginnen, in een ander land, onder vreemden, verscheiden van u in t,aal, in bloed en denkwijze. "De glans op "haar gezichtje scheen al 25 ringen; 6de pr. C. Jobse met 21 rin gen; 7de pr. Jt. Vos met 19 ringen; 8ste pr. C. H. Maas met 19 ringen; 9e pr. L. Brasser met 19 ringen; 10de pr. P. F.lipse met 17 ringen; 11de pr. L. Re nierse Jz. met 16 ringen; 12de pr. J. Jobse met 16 ringen; 13de pr. I. Rooze met 12 ringen; 14de prijs W. v. d. Heiden met 11 ringen. Door den burgemeester was een mas sief koperen rookstel beschikbaar gesteld hiervoor werd 4 maai gereden én ge wonnen door P. Renierse met 3 ringen. De Pollepel met toebehooren werd ge wonnen door Jb. Vos met 3 ringen. De heer J. Bostelaar le O.- en \V. Souburg, die van af de oprichting bode-magazijnmeester is van de vereeni ging „Het Groene Kruis" aldaar, heeft wegens zijn hoogen leeftijd als zoodanig ontslag genomen tegen 1 Sept. a.s. Zaterdag overleed de oudste in woonster van A rnemuiden, mej. D'. de SmitSchroevers in den ouderdom van 94 jaar. De 79-jarige vrouw uit Domburg, die Vrijdag 1.1. bij het uitstappen uit een in beweging zijnde tram, daaronder ge raakte-en door den bagagewagen over de beide beenen werd gereden, is gisteren aan de daarbij opgeloopen verwondingen in het Gasthuis te Middelburg, waarheen zij was vervoerd, overleden, Eenigen tijd geleden werd door eenige inwoners van Domburg een (Commissie gevormd lot het houden van een ringrijderij te paard, Daar aan vele badgasten dit Zeeuwsche spel onbekend wais, hadden velen hun steun toegezegd. Zaterdag j.l. heeft onder groote be langstelling deze ringrijderij plaats gehad. Het terrein hiervoor was welwillend be schikbaar gesteld door den heer mr. J. F. van Deinse te Middelburg. Door den heer F. K. J. Heringa, regeeringscommis- saris bij de A.N.V.V. was een wisselbe ker aangeboden, welke gewonnen werd- door J. Brand. Te 2 uur werd gelegen heid gegeven aan ruiters onder de bad gasten om hun vaardigheid le toonen naar een speciaal hiervoor door de com-* missie beschikbaar gestelden prijs. Deze werd gewonnen door den heer mr. H. Biuteux van der Kamp te Amsterdam. Verdér werden door de verschillende rijders fraaie prijzen gewonnen. Te zes uur had aan het Badpaviljoen "helderder te yvorden terwijl zij naar hem luisterde. Als dit dan al niet dp on dubbelzinnige taal was van een, die haar liefhad, dan was het toch zeker die van een man die innig belang stel de in haar welzijn. „Dus zoudt u mij dan raden, om geen acht te slaan op hetgeen Lenoir zegt en hier te blijven?" vroeg zij zacht. „Ik zou u niet raden om hier le blij ven, op dezelfde plaats"!, was het ant woord. Ziin gemoedsrust was lievig verstoord, want hij voelde dat Pauline's bekoring, haar echt vrouwelijke lieftalligheid hem verleidde om verder te gaan dan op dit oogenblik wel verstandig was. Hij be gon nu weer: „Waarom zoudt u niet een tijdje naar een groote stad gaan? Naar Liverpool ^bijvoorbeeld, waar u als 't ware in de menigte verloren zoudt gaan. Wanneer u tenminste uw best deed om uw spoor te verbergen, en daarbij zou ik u aan merkelijk kunnen helpen. Het hoort een maal Bij mijn ambt, om mljh eigen spcor verborgen te houden". fWowft vervolgd) -i"UhH

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1