De XX8 Eeuw. BESTEVAER Riggelaarflalmk Zatepdag 3 Augustus tWBW 172* Jaargang FEUILLETON De Kroonjuweelen. BINNENLAND Hoofd op,ouwe joi\ger\.Hiep stop eens een pij pJ3es£evaer ze brengt je in een. goede stemming. I I Wereldstad (The crinkled Crown). KABINETTENMAKERIJ. DE KONINGIN OP REIS, VERHOOGING INVOERRECHTEN KAAS EN MELK VOOR DE V, S, WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM. BURGEMEESTER, HOOFD DER POLITIE EN PARTIJ. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. 181 MIDDELBURGSCHE COURANT. De abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen, ƒ2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën, 30 cent per regel voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels 2,10, élke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Uit magistraatschen mond werd dezer dagen spottenderwijs de uitdrukking „we reldstad" vernomen, betrekking hebbeu- 11e op een onzer Zeeuwsche steden in het noordelijk deel der provincie. Dat Iaat zich denken, nietwaar: de groote broer vóelt zich altijd tegenover dén kleineren, en doet daarvan ook wel eens blijken betgeen overigens als een vrij onschuldig vermaak te beschouwen is. Maar tochdie oudste broer moet eigen grootheid niet overschatten. Want wie waarlijk groot wil wezen ,die moet dat ook in 't kleine zijn en daaraan ha pert misschien nog wel eens wat. Om duidelijker te zijn: de problemen van een provinciale hoofdstad van zoo om en de nabij 20.000 inwoners zijn er ijele ,die men naar allerhande rubrieken kan indeelen oude en nieuweafgedane, huidige en toekomstige; economische, so ciale, cultureele, aesthetische.... vul maar in. Men kan ze echter ook zoo indeelen: groote en kleine,, of gecompliceerde en evident eenvoudig problemen of pro bleempjes. De eerstgenoemde soort ver- eischt uiteraard tot het vellen van een oordeel nauwgezette studie en voorzich tige overweging, opdat men tot een ge degen inzicht en opinie gerake; van de tweede soort kan men echter zeggen dat iedereen, die een dag in Middelburg is, zich er een oordeel over vormen mag, dat dan daarom nog niet aangematigd, ge- heeten zal kunnen worden. Vier van deze kleinigheden, die gezamenlijk misschien tóch van meer belang zijn, dan men zoo zou denken, mogen hier volgen in den vorm van een waar gebeurd sprookje: het ware is daarin de toestand en het sprookje bestaat in de verandering van naam en toenaam. ■Alzoo Er was eens iemand 'die, uit het Noordoosten des lands komen dp, in de hoofdstad van Zeeland een gewichtige bespreking te voeren had. Daarvoor werd de Zondagmiddag gereserveerd; de man stapte in den Vlissingschen mailtrein (een prachtsneltrein) en reed Middelburg voorbij. Via Vlissingen moest hij de pro vinciale hoofdstad bereiken en èSn uur voor zijn vertrektijd moest hij al vertrek ken. omdat de mailtrein terug niet in Middelburg stopt tot het opnemen van reizigers. De afstand Middelburg—Vlissingen is biet groot en het is volslagen duidelijk: en aanvaardbaar, dat men den komen den immers internationalen mail trein geen passagiers uit Middelburg na"kr Vlissingen laat opnemen, nóch den gaanden mailtrein tot het uitlaten van reizigers in Middelburg laat stoppen. Maar dat men, komende uit Brabant, 'in onze hoofdstad niet vlug mag uitstap pen, noch den mailtrein hier voor den reis naar Brabantschen kant bestijgen Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch. van William Le Queux, door Mej. E. H. mag het lijkt ons vooralsnog onjuist en ill elk geval zoowel grievend als lastig voor de hoofdstad van Zeeland. Enfin de man kwam,-en wilde des middags met den trein naar Vlissingen vertrekken om daar den boottrein op te pikken. Met bovenmatige verwondering ervoer hijt oen, dat, gelijk zulks ookk in andere aan de spoorlijn gelegen gehuch ten pleegt te geschieden, het „ge achte publiek", zullen we maar zeggen, in wachtkamers achter slot en grendel wordt gehouden totdat het lokaaltje er is, de deur naar den trein ontsloten. w;ordt en men als zoete kinderen het pernon betreden 'Bij aankomst, zoo bleek onzen sprook jes-man later, gaat het al even stuntelig met de loozing des publieks door de wachtkamer. Dat ziet er alles, ondanks den hoogen overgang, in Goes heel wat perron betreden mag Het droevig verhaal is nu evenwel zoover gevorderd, dat de zakelijke con ferentie hier ter stede bp dien Zondag middag gehouden werd. Toen geviel bet, dat een der aanwezigen zelde:/ „Haar moesten we den heer die-en-diei even over raadplegen maar die woont aan 't andere eind van de stad'l „Bel hem dan even op" zoo opperde d,e van elders gekomene, zijn oogen op het telefoontoestel aan den wand richten de. Toen zwegen de Middelburgsche heie ren pijnlijk stille en een van hen fluis terde: „in de hoofdstad van Zeeland is de telefoon des Zondagmiddags gesloten" De conferentie vond niettemin voort gang en het resultaat daarvan was, dat hij, waarvan in dit ware sprookje spra ke is, per brief kamers huurde in onze stad. Laten we zeggen dat het wasi op Het Plein E 98. Met dat adres op een papiertje geschreven, kwam hij op een regenachtigen, windërigen avond 'in Mid delburg aan, zoo tegen tienen. Met de plattegrond van de stad goed in z'n hoofd geprent stevende hij' linea recta op Het Plein af en begon te nummeren. De zuidzijde was G, G 4-6-8-10-12dat was dus mis. De westzijde van Het Plein leverde de goede wijkletter op: F 6-8 maai- het kwam niet boven 't dozijn, dan was er een groot gebouw de Klompen- beurs zullen we maar zeggen, om in den sprookjestrant te blijven. Maar de noord zijde van Het Plein leverde weer uitzicht op meer succes: dat begon met F 148 en daalde lekker af tot plotseling, vóór de F 98 gekomen was, wijkletter N begon Het werd later, en "donkerder, en de moede zwerver ('t is immers efen sprook je) werd moedeloos.. Hij vroeg met den hoed in de hand voorbijgangers om raad maar kwam niet door t gan- sche 'tgansche land, ook dezen wisten er geen weg mede .Toen ging het nog harder regenen en de zoeker zei reso luut: „ik ga naar de politie". Hij: werd daar zeer voorkomend ontvangen, maar: men wist Bet daar óók al niet. Hulpvaar dig werd den reiziger van verre een stoel geboden en een hoofdagent, met een electrischen zaklantaren gewapend, be steeg zijn stalen ros tot vreedzamen re cherchedienst. Na een wijle kwam hij verheugd terug en zeide: „komt u maar mee .Ik heb het gevonden!" Zoo kwam door vriendelijke hulp alles op z'n poot jes, en de reiziger nog in zijn bed te recht. Maar al deze opgesomde kleinigheden doen zien dat er in Zeeland nog meer steden zijn die zij het misschien dan op deze kleinigheden na 'den naam van wereldstad nóg niet volledig verdie nen. 26). Toch was hij besloten om ieder voor zorg te nemen en later op den middag ging hij bij den secretaris van Binnen- ïandsche Zaken aan, met wien hij' eeln lang gesprek had. „Zij is volkomen betrouwbaar eu voor een vrouw bijzonder practisch", zei hij tot den hoffelijken sir Robert. „Maar er is immers een groot verschil tusschen de sexen. Een man zal zijn hoofd bij elkaar houden, waar een vrouw het hare verliest; een toevallig wat scherp gestelde vraag kan haar geheel evenwicht doen verliezen. Ik geloof dat dit°een ge- Val is waarvan u wel goed gebruik moogt maken. Als wij er in slagen de ware feiten voor hen verborgen te hou- ~en althans voor teenigen tijd zuilen zij volgens alle waarschijnlijk heid hun plannen niet veranderen. Als nDS ^an zullen ze zeker wel hun plannen veranderen en dan zijn de inlichtingen, d ie wij van den Neder lander hebben gekregen, niets waard; zijn aanteekeningen zijn dan scheur papier en we kunnen weer opnieuw be ginnen. Sir Robert knikte. „Ik oen het geheel met u eens. Na tuurlijk vermijd ik zulk soort dingen zooveel mogelijk. Maar ik erken, dat ons hier geen keuze wordt gelaten. U kunt er gerust op zijnik zal de tioodige maatregelen treffen. Te zijner tijd werd het onderzoek gehouden. Er waren maar heel weinig getuigen bij en er werd Pauline geen enkele vraag gesteld die zij1 niet zonder schroom beantwoorden kon. De Pers was schaars vertegenwoordigd. Er waren maar enkele aanteekeningen van het rechtsgeding in de bladen van den vol genden dag. De uitspraak luidde: „zelf moord" en die werd eenstemmig dooi de jury aangenomen. Pauline zag even het magere gelaat van Forbes onder de aanwezigen. Uit voorzichtigheid had Easterbee de zitting niet bijgewoond. Zij verliet het gerechts hof in gezelschap van Lenoir, die geener lei opmerkingen maakte over de uit spraak, welke z'ijn particuliere opvat tingen don ook mochten geweest zijn. HOOFDSTUK VIII. „I.enoir raadt mij om onmiddellijk' buitenslands te gaan. Hij1 schijnt te duch ten dat de broederschap het mij wel In de gisterenavond voortgezette bij eenkomst van den Kabinetsformateur, jhr. mr, Ruijs de Beerenbrouck, met ver tegenwoordigers der drie rechtsche Ka merfracties, waren van deze laatste te genwoordig de Voorzitters dier fracties, dr. Beumer (2e voorzitter), mr. J. Schok king, mgr. dr. W. H. Nolens en de leden de heeren H. Colijn, J. R. Snoeck Hen- kemans en mr. P. J. M. Aalherse. De beraadslagingen eindigden met een voor het totstandkomen van een parle mentair Kabinet, steunende op de rech terzijde, ongunstige wending. Men zou zoo op het eerste gezicht zeggen gelukkig, dat is nu eindelijk ach ter den rug. Naar onze meening had deze vertooning nimmer op touw gezet behooren te worden maar wij kunnen ons aan den anderen kant indenken zoo wel, dat op min of meer formeelen grond de opdracht aan jhr. Ruijs de Beeren brouck gegeven werd, als dat men ter rechterzijde, en dan zelfs bij de Chr. His- torischen, toch wei naar een vorm van bondgenootschap met de andere, mede uitsluitend het bezit van een vorm des waren Christendoms voor zich opeischen de partijen, wilde streven. Dat deze, rechtsche samenwerking ge naamde, nieuwe vorm van coalitie niet tot stand is gekomen men beelde zich niet in, dat zulks op hoog-ideëele gron den mislukt is dan toch zouden de ad viezen der rechtsche raadslieden aan de Kroon wel zoo geluid hebben, dat den Kabinetsformateur niet opgedragen zou de zijn een parlementair kabinet, steu nende op de rechterzijde, te formeeren Aangenomen kan rustig worden, dat de heeren het „in zaken van koophandel" niet eens konden worden de een wilde wat meer, de ander wat minder en in de beginselen die de rechtsche partijen hee ten te binden, bleek niet een super-be ginsel te vinden, dat de kloven wist te overbruggen. Dus kwam het contractje niet tot stand. 't Is vreemd, maar 't is zoo. Afwachten wat we nu zullen beleven op een hecht en weldoortimmerd kabi net, dat er zal zijn als de Internationale Herstelconferentie in onze residentie be gint, rekenen wij vooralsnog niet. Naar het Hand. verneemt, zal de Kon. familie in het begin der volgende maand een officieel bezoek aan Enschede bren eens moeilijk kon maken als ik' in Enge land bleef. Zoo sprak Pauline van dei* Wyck. Het was enkele dagen na het rechtsgeding en zij was Easterbee op een ochtend op zijn kamers komen bezoeken. Hij: had het 't beste gevonden, dat hun ont moetingen in Hyderstreet zouden plaats hebben, omdat hij daar niet de kans be liep den Franschman aan te treffen; die hij om verschillende redenen liever vermeed. Zij had het niet in woorden uitgedrukt maar hij wist precies de vraag die zij hem wilde stellen: was hij het nu hl of niét eens met dien raad?" Hij beantwoordde ze ook niet dadelijk ginds die laatste ontmoeting met haar w'as hij in Elswick geweest en had hij genoten van de bekoring van de dames Kearns meer in het bijzonder van dé blonde Doris. In zekeren zin voelde hij zich verdeeld tusschen twee gedachten Pauline, met haar donkere schoonheid en de groote droefheid die zij geleden had, trok hem dan wel zeer aan. Aart den anderen kant waren er enkele over wegingen, die gewicht in dé schaal leg den tegenover een man van zijn opvoe ding en begrippen, die hem weer sterk aantrokken tot Doris. Zij was een jong meisje van zijn eigen stand; van goede geboorte en opvoeding. Zij zou een idea le vrouw voor hem zijn. Deze bedenkin gen. Dit is het eerste Koninklijk bezoek aan Enschede sedert 1907. Voorts zal de Koningin Dinsdag a.s. de Zuiderzeewerken bezichtigen. Daartoe komt H. M. om elf uur te Medemblik aan, om vervolgens per boot naar Den Oever te gaan. Van hier zal de proefpol- der te Andijk bezichtigd worden. Volgens telegrafisch bericht uit Was hington van den vertegenwoordiger der Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel gaat aldaar het gerucht, dat de financieele commissie uit deu Ame- rikaanschen Senaat de invoerrechten op kaas en op gecondenseerde melk in haar ontwerptariefwet opnieuw heeft ver hoogd. Zekerheid zal hieromtrent eerst kun nen worden verkregen, nadat het ge- heele wetsontwerp door de commissie bij den Senaat zal zijn ingediend, wlat, naar men weet, eerst einde Augustus te verwachten is. In de gistermiddag gehouden vergade ring van het college van B. en W. van Amsterdam heeft de wethouder voor de bedrijven en handelsinrichtingen, de heer J. ter Haar Jr., zijn verzoek om ontslag aan den raad in handen van den bur gemeester gesteld, wegens een diepgaand verschil van meening over het sluitend maken van de thans door B. en W. vast gestelde ontwerp-begrooting 1930. Een minderheid in het college van B, en W. wenschte met den heer Ter Haar een wijziging (verlaging) in een der electri- j citeitstarieven, waartegen de meerder- j heid zich is blijven verzetten bij den hui- digen financieelen toestand der gemeen-; te. De heer Ter Haar heeft daarop ver-; klaard de aldus vastgestelde ontwerp- begrooting van het electriciteitsbedrijf niet te, kunnen verdedigen-. De heer Ter Haar is gedurende 8 jaar wethouder geweest. Vooral de handels- j inrichtingen hebben onder zijn bewind een groote uitbreiding ondergaan. a WBI6GEiMR7w\R00SEN0AAL ixngez. Mea.j. I I In de Donderdagavond gehouden ver- .gadering van de afdeeling Zaandam der, S. D. A. P., waarin de houding van burgemeester K. ter Laan als hoofd der politie met betrekking tot het conflict in de Zaansche houtindustrie werd be sproken, is een motie van afkeuring van die houding voorgesteld. Op voorstel van den voorzitter der S. D. A. P., den heer Oudegeest, die de vergadering leidde, werd deze motie echter niet aangenomen, op grond van het feit, dat de heer Oude geest van burgemeester Ter Laan in voorafgaande conferenties de verzekering had ontvangen, dat deze in den vervolge meer zou handelen in den geest der S.D'. A.P. Burgemeester Ter Laan was niet ter vergadering aanwezig. Het Hbld. verneemt echter door zijn gen, tegen elkaar opgewogen, deden de schaal sterk overslaan ten gunste van Doris. Werd ooit een man pijnlijker geslin gerd tusschen dien stroom van tegen strijdige aandoeningen? Hij wilde Pauli ne niet verliezen; hij schrikte terug voor het idéé, dat de zee hen scheiden zou, dat hij haar nooit zou weerzien. En toch als hij haar raadde te blij ven, wat zou zij dan daaruit hesluiten!? Zou zij niet meenen, dat hij, door haar zoo te raden, duidelijk blijk gaf hoe zeer hij haar tegenwoordigheid begeer de? En met de herinnering aan Doris Kearns nog zoo versch in het geheugen kon hij er maar niet toe komen om haar ronduit aan te sporen tot blijven. Ter wijl hij er zichzelven om verachtte, draalde hij maar. „Waarom dringt Lenoir daar zoo op aan? Ik heb u immers al gezegd, hoe ik niet geloof, dat die ellendelingen, hoe laag ze overigens ook staan, strijd zullen voeren tegen vrouwen. Ze heb ben gedaan al wat in huu vermogen lag, wat u betreft. Forbes heeft een aanval op u gewaagd en dien heeft u afge wend." Als ooit een vrouw blijk gaf van haat liefde, dan was het in den blik dieiu Pauline hem nu toewierp. „Dank u" zei ze op een toon va(n Onbeschrijfelijke teederheid. correspondent te Zaandam van den bur gemeester zelf de mededeeling, dat vhij gleenszins aan den heer Oudëgeest boven genoemde verzekering zou hebtben ge geven. Hij zou alleen te kennen hebjben ge geven, dat hij nooit anders gehandeld heeft dan in den geest der S. D. A. JL En hij voegde in het gesprek met <ran correspondent daaraan nog toe, dat zich zeer wel bewust is, dat hij voor de handhaving van de ord,e op straat be treft geenerlei verantwoording schuldig is noch aan den gemeenteraad, noch aan een politieke partij. 1 Het Hbld. vindt de uitlating van burge meester Ter Laan terecht gevaar lijk, daar 't op de massa de indruk zou maken, dat de partij de houding van den' burgemeester mocht censureeren. De Algemeene Vergadering der Ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zal plaats vinden op Woensdag 28 Augustus a.s. te Dordrecht. Daar zal ir. P. Ba- rendsen, adjunct-directeur der electro- motorenfabriek, een lezing houden over het onderwerp „De toekomst van de Nederlandsche industrie en de toekomst- Hij 'bloosde onder dien welspredenden blik; de stompzinnigste man kon zich niet vergist hebben in de beteekenis1 van dien blik. „Geeft hij u eenige overtuigende re den, waarom hij een ballingschap dan zoo noodzakelijk voor u acht?" vroeg hij op een toon, waaruit wel eenige verle genheid doorklonk. Zij sprak langzaam, haperend. Een plotselinge verstijving scheen zich van haar te hebben meester gemaakt. Niets in hem scheen antwoord te geven opi dien openbarenden blik, Waarin zij haar innigste ziel had gelegd. Hij scheen ge neigd de vraag te beredeneeren als een zaak van zuivere vriendschap. „Zijn positie is heel moeilijk', dat be grijp ik wel. Hij moet voorzichtig zijn, in wat hij zegt. Hij denkt, dat ik Forbes voor eenigen tijd van het spoor heb geJ bracht. Maar daarmee is hun achter docht nog niet bezworen ze zullen óp hun hoede blijven. Ik heb den man .ge zegd, dat ik naar werk zou uitkijken, dat ik een betrekking zou trachten te vinden, waardoor ik in mijin onderhoud zou kunnen voorzien. En als ze er daini tenslotte achterkomen, dat ik nog een lui leven leid, zullen ze dan niet hu)ni gevolgtrekkingen maken? Er is dus zeer veel waars in wat Lenoir zegt, dat moet ik toegeven." UWordt vervolgd].

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1