KOUSEN Nieuw- St. Joosiand. Advertentiën* Zaterdagmiddag VERB0UWINGS- -r.OPRUIMINe IIJWÏEL'EM/ LANDBOUW RECHTZAKEN LEGER EN VLOOT Verkeerswezen, Post en Telegrafie Verschillende Berichten BUITENLAND Algemeen Overzicht Beknopte Mededeelingen MARKTBERICHTEN De Middelburgsche Slagers- patroonsvereeniging deelt hare cliëntèle mede, dat de zaken van hare 25 leden na vier uur GESLOTEN zullen zijn, «yersche PALINGBROODJES, BERLINER BOLLEN, WORSTEBRQQDJES, ROOMBROODJES, i LUXE BROODJES enz. Bakkerij BLOK, BOZEMONO, GRAVENSTRAAT, MIDDELBURG Gisteravond hield de heer Van de Plassche, Rijkstuinbouwconsulent te Kortgene een rede over de moge lijkheid van den Tuinbouw op Noord- Be vel and. Deze avond, die door het Nut was georganiseerd, is voor velen een be langrijke ^geweest. Breedvoerig behan delde spreker het Tuinbouwbedrijf met Zijn voer en nadeelen er van. Sterfte onder de fruitboomen. In de omgeving van Deventer, vooral te Terwolde, heerscht onder de fruit boomen een onrustbarende sterfte. De kersenboomen hebben nog gedragen, hoe wel kleinere vruchten dan gewoonlijk, doch de bladeren vallen af en d,e boomen gaan kennelijk te gronde. Appel- en pe- reboomen laten hun onrijpe vruchten vallen en vertoonen mede teekenen van afsterving. Men weet niet zeker, wélke oorzaken hier in 't spel zljb, doch het is wel aan nemelijk, dat de hevige vorstperiode van den afgeloopen winter als de voornaam ste oorzaak van dit schadelijk verschijn sel moet worden aangemerkt, terwijl de langdurige droogte het hare daartoe heeft bijgedragen. Schout bij' nacht de Haes. Schout Dij Nacht G. D. de Haes, in spect.-gen. van 't loodswezen enz., voor zitter van het college van permanente (commissarissen voor het toezicht op de Scheldevaart. herdenkt heden 2 Aug. den dag. waarop hij voor -40 jaar aan gesteld werd als adelborst le klasse bij de Nederlandsche Marine. Het O. M. bij de rechtbank' te Bre da heeft op 17 Juli tegen den werkman P. v. G. te Bergen op Zoom, verdacht van berooving van enkele vrouwen en meisjes op Hemelvaartsdag, in de nabij heid van Bergen op Zoom;, 4 jaar gevan genisstraf geeischt. De rechtbank heeft vandaag dezen verdachte vrijgesproken. Een Anetabericht meldt uit Pa- dang: De Landraad te Sawahloento heeft twee inlandsche werklieden, die schul dig zijn bevonden aan moord, gepleegd op een inlandschen onder-opzichter, ter dood veroordeeld. Beiden hebben revi sie van het vonnis aangevraagd. 0 Kantongerecht te Middel burg. De kantonrechter heeft in de zitting ting van 31 Juli veroordeeld wegens: met een rijwiel de linkerzijde van den weg houden: J. A. S„ te Vlissingen f 3 b. s. 3 d. h.; met een rijwiel een verboden weg berijden: J. H. N., te Middelburg,1 f 5 ib. s. 5 d. h. met een motorrijtuig, voorzien van twee onafhankelijk van elkaar werken de remmen: W. S„ te Bussum, f 10 b. s. 10 d. h.; Bijden met een rijwiel zonder hel: S. A. P., te DejUft;, f 5 b. s', 5 ld. h. eeu rijwielpad buiten noodzaak an ders berijden dan met een rijwiel: W. H. J. van der H., te Goejsr f 15 b. s. IS d. h.: B. I. IC., te Utrecht, f lp b. s, 10 d. li.; in staat Yftn dronkenschap verkee- ■rende in het Openbaar de orde versto ren en eens anders veiligheid bedrei gen zulks bij herhaling: J. W. P., te Vlissingen, 14 d. h.; openbare dronkenschap: A. O., te Vlissingen, f 10 b. s. 10 d. h.; overtreding Hinderwet: A. C., te Vlis singen f 15 b. s. 15 d. h. *0 KantongerechtteGoes. Door den kantonrechter zijn veroor deeld wegens overtreding Het -vervoeren van bot van kleinere afmeting dan 30 c.M.M. H. te Kralb- bendijke, 31 maal' f 0.50 s. 31 maal 1 d.; zonder noodzaak met een rijwiel' de linkerzijde van den weg houden: J. G., Goes, J. G.. 's-Heer Ablskerke'J f 3 b. s'. 3 d. h.; Door den Ambtenaar van het Ope(n- baar Ministerie is hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis van P. v. E. te Goes, vrijgesproken Wegens het met een motorrijwiel rijden zonder dat dit was voorzien van minstens twee krachtig werkende remmen. Bij Kon. besl. is met 26 Aug. a.s. aan de officieren-vlieger der tweede klas se H ,M. van der Vijver en W. H. Smefs, wegens het eindigen van hun bij de be noeming aangegeven dienstverband, eer vol ontslag uit den zeedienst verleend. De schipper G. J. Salemink is over geplaatst van het wachtschip VI i s si i n- gen naar de Triton en de bootsman C. M. Straat van het wachtschip Willems oord naar het wachtschip Vlissingen. Bij de militaire Gasschool te Utrecht wordt van 5 tot en niet 17 dezer ge detacheerd tot het volgen van een her- bi* Bouw van speciale autowegejn in Europa. Men schrijft uit Roosendaal aan de Maasbode Onze landgenoot de heer S. ten Bokkel Huinink. die eerdge jaren geleden het eerste project gaf voor den autoweg Am sterdam—Den HaagRotterdam, heeft in verscheidene landen stappen gedaan om op dit gebied ook daar meerdere belang stelling .te wekken. Met gunstig gevolg werden te Brussel en Antwerpen be sprekingen gevoerd betreffende zijn pro ject voor een specialen autoweg tu's- schen deze steden. W'ij achten dit ook voor Brabant van groot belang, om daar door van „Botterdam de gpwenschle ver binding met België te verkrijgen en wel in rechte lijn over Willemstad—Roosen daal. Zoodra in Nederland zijn bekende pro ject Amsterdam—Aalsmeer—Leiden (O.)— den Haag en Rotterdam zal mogen wor den uitgevoerd kan dan tevens het tra ject RotterdamAntwerpen worden tot stand gebracht. Het ligt in de bedoeling, dat de baan tusschen Antwerpen en Brussel in Samen werking met Belgische Maatschappijen tot uitvoering zal komen. Mede is reeds aan de orde gesteld een speciale autoweg van Calais naar Brussel, waarbij Enge land is geïnteresseerd om door den Ka naal-tunnel of op andere wijZe de ruim twee millioen auto's in dat land uit hun isolement te verlossen en goede ver binding met België, Frankrijk, Nederland en Duitschland te geven. Waar in Duitschland wordt begonnen met den specialen autoweg Bom—Köln Dusseldorf volgt wel vanzelf via Kre- feld en Goch aansluiting met het be- staanae Nederlaudsch project Nijmegen- Amhem-Ulrecht paar het Wiesten van ons land. 1 I'l l*! Botterdam verkrijgt daardoor dan te vens de gewenschte korte verbinding met het Roer-gebied. Tengevolge van dit van Nederland in de diverse landen uitgegaan particulier initiatief werd als eerste gun stig resultaat verkregen het vormen van een „Internationaal Consortium" voorden houw van speciale Autowegen, welke zetel in ons land is gevestigd. Vooraan staande personen, ook in het buitenland, zullen in dit Comité zitting nemen, Voor welks eerste vergadering de gedélét geerden binnenkort te 's-Gravenhage sa menkomen. i I Deze Europeesche Autowegen-Bond zal behaivé samenwerking tusschen de be trokken landen, mede tot nuttig effect kunnen hebben, een tijdig internationaal overleg betreffende practische en "za kelijke vaststelling der juiste tracé's en het spoedig verkrijgen van speciale auto wegen. o Ind. Stoomvaartlijnen. Indrapoera, 1 9 u. te Cowes, Batavia n. Botterdam. Kedoe, p. 31 21 Kaap del Armi, Ba tavia n. Botterdam. Tabanan, p. 1 4 u. Kaap St. Vincent, Batavia n. Botterdam. Bandoeng, p. 31 17 u. Point de Galle, Botterdam n. Batavia. Enggano, 30 v. Port Swettenham !p. Batavia. Saleier, 31 te Port Said, Amsterdam1 n. Batavia. Simon Bolivar, 1 te Barbados v. Am sterdam J. P. Coen ,1 v. Colombo, Batavia n. Amsterdam. Karimata, 31 v. Genua, Amsterdam n. Batavia. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika. Volendam, 1 v. Southampton, Botter dam n. New-York. Spaariidam, 31 te Havana V. Botter dam. Lochmonar. 30 te Astoria, Pacific- kust n. Botterdam. Glamorganshire. 1 te Botterdam, v. Pacifickust, 1. v. Hamburg. halingscursus voor reserve gas,officier, n 1 r. de reserve 2e luitenant C. de Zwaan van het 14e reg. infanterie. Luitenant ter zee le kl. H. Vree- denberg is aangewezen voor de functie van eerste-officier aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord en als zoo danig opgetreden Onder veel belangstelling heeft Don derdag mej. Kroon, oud-marketentster van de 6e compagnie van het regiment ge nietroepen te Utrecht, haar 80sten ver jaardag herdacht. Van vele zijden wer den aan deze krasse vrouw bloemen ge zonden Donderdagmorgen heeft de machi nist van een rangeerlocomotief, welke over spoor drie van het station D. P. te Botterdam achteruit een postwagen opduwde naar enkele op \dat spoor staande leege personenwagens, om een nog niet opgehelderde reden plotseling de stoomkraan geopend, waardoor öe locomotief den postwagen met groote kracht tegen het stilstaande trein- stuk heeft geduwd. 5 De postwagen werd opgewipt en schoof over aen Dufferbalk van de locomotief. De wielen van twee assen derailleerden. De personenwagens zijn onbeschadigd ge- ibleven; van locomotief en postwagen zijn de bufferbalken en de koppelingen be schadigd Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Aan de Haagpoort te Delft is Donderdagmorgen een groote boom om gewaaid en terecht gekomen |op een autobus. De chauffeur werd door een tak getroffen en bleek vrij zwaar ge wond. Hij is in bewus'ueloozen toestand naar het gasthuis vervoerd. De overige vier inzittenden bleven ongedeerd. De autobus is zwaar gehavend. Donderdagavond is te Zwijndrecht de 53-jarige H. v. D. door een auto aangereaen. De man werd zoo ernstig gewond dat hij na eènige oogenblikken overleed. Den chauffeur treft geen schuld. De burgemeester van Giessendam heeft indertijd hardnekkig geweigerd een telefoon aan te schaffen. De raad echter besloot in meerderheid om toch tot het aanleggen van een telefoon over te gaan en tegen den zin van den burgemeester werd het toestel geplaatst. Men had echter Duiten den waard, of. liever buiten de hardnekkigheid van Gies- sendam's burgervader gerekend, zoo schrijft „Voorwaarts' thans. Want, toen de aansluiting gereed was, haalde de burgemeester den haak van het toestel en bond met eeiij kettinkje het handelde van de bel vast. Donderdagmiddag is een zeven jarige jongen in de Czaar Peterstraat te Amsterdam onder een vrachtauto ge raakt. Hij werd naar een der gasthuizen genrachL doch de levensgeesten waren al geweken. Woensdagnamiddag is de 35-jarige vrachtrijder J. O., gehuwd en afkomstig van Wehr (Dr.) even nabij Sittard onder het wiel van zijn kar geraakt, en op slag gedood. De getroffene Was1 vader van 3 kinderen. Donderdagavond is in de Nederland sche Katoenspinnerij te Hengelo in de bleekerij de ketel, waarin ruwe katoen werd gekookt, met een geweldige knal uit elkaar gesprongen. Het dak is over een afstand van tien meter inge stort. Het vlak aan den spoorweg gelegen terrein is overdekt met ruwe katoen en brokstuken van het dak. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Bij de manoeuvres in de buurt van Bielitz is een handgranaat ontploft. Toen een kolonel de oorzaak daarvan wilde nagaan barstte de granaat plot seling met het gevolg, dat den kolonel beide 'beenen werden afgescheurd. Ern stig gewond werd hij naar een zieken huis vervoerd. v EEN EXPLOSIE. Opistreeks 9 uur Donderdagavond heeft in de werkplaats van den heer G. v. H. te Hoorn terwijl men bezig was met het schoonmaken van een auto- éheenlaschapparaat een explosie plaats gehad, doordat zich gassen hadden ont wikkeld in de smederij, waarin vuur brandde. Van het achter de werkplaats gelegen Chr. schoolgebouw is geen ruit heel gebleven. In de werkplaats zelf iwas de chaos groot. Het dak is uit el kaar geslagen terwijl deuren en ramen. Van hun plaats werden geslagen. Öp "fret ioogenMik van de explosie waren de eigenaar G- v, ft, en een jongeman de 24 jafrige i de.B. in de werkplaats. 'Beiden liepen érnstige brandwonden op. De toe stand van laatstgenoemde liet zich aan hankelijk érnstig aanzien. Zij zijn naar het ziekenhuis vervoerd. fo HET HOTEL „DE PLASMOLEN" AFGEBRAND. Donderdagmiddag is een groote DrdKd (Uitgebroken te Mook in 'het hotel „De Piasmolen". Een kellner, die zich op de derde étage bevond jbemer'kte tegen twaalf uur een verstikkende rook. Direct maakte hij alarm waarop al het per soneel toeschoot. Het vuur bleek eichter reeds zoo'n omvang te hebben aangeno men, dat aan blusschen met eigen mid delen niet te denken viel De linker 'bo ven vleugel van "het hotel was reëTls in vollen vlam, maar de omstandigheid dat het oude hotel van binnen bijna geheel van hout was opgetrokken, waarbij nog kwam dat de brand aan de windzijde ontstaan was maakte de pogingen vruch teloos om het vuur te blusschen. Een paar hevige regenbuien hadden zoo goed als geen resultaat. Omstreeks een uur stortte met donderend geraas het dak in, waarna de dammen hoog oplaaiden. De brand verwekte onder de talrijke logeergasten het hotel was geheel be zet en er logeerden ongeveer 60 men- schen groote ontsteltenis. Veel is verloren gegaan, ook doordat men in der haast vol getaste koffers naar buiten wierp, waar de neerstroo- mende regen alles doorweekte. De red dingspogingen moesten dan oók spoe dig gestaakt worden. TOmstreeks 3 uur begon het vuur in hevigheid te minderen en was het ge vaar voor verdere uitberding geweken. De bovenverdiepingen van het hotel zijn nagenoeg 'geheel afgebrandde voor eenige jaren gerestaureerde benedeen- .verdieping kon behouden blijven, maar heeft wel zeer ernstige waterschade beko men. Wat de oorzaak van den brand is, staat) niet vast, men vermoedt dat deze is ont staan in een gebrekkige schoorsteen; ook spreekt men van kortsluiting. 'Met uitzondering van de goederen der logeer gasten was alles verzekerd. Inzake den brand in het hotel „De Piasmolen" vernemen wij nog nader dat het benedendeel van het hotel voor het vuur is bespaard geffteven. De beide bovenverdiepingen zijn evenwel geheel uitgebrand. De schade wordt getaxeerd op f 50.000. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Wolff seint d.d. gister uit Berlijn: Op den Kielerstraatweg in de nabijheid van Barmstedt heeft gistermiddag 'n ont zettend auto-ongeluk plaats gehad. Een Nederlandsche auto, waarin negen pér- sop,en, zes volwassenen en drie kinderen, waren gezeten trachtte een voor hem rij denden wagen te paseeren. Daarbij slipte de auto, kwam in de bermsloot terecht en botste tenslotte tegen tO^en boom. Dc gevolgen van de botsing' de auto had een snelheid van 90 K.M. waren ver schrikkelijk, Het voertuig werd totaal vernield en een der kinderen op slag gedood. De eigenaar, een 'Nederland sche geneesheer, stierf, terwijl hem de eerste hulp werd verleend. De zeven overige inzittenden werden, voor een deel deel zwaar gewond, weggedragten. Aan de N. R. Crt. wordt uit Berlijn nog nader gemeld: Op den straatweg van Hamburg naar Kiel, nabij Bramstedt, is Donderdagmid,1- dag om één uur de automobiel van den Nederlandschen geneesheer dr. Hüp- scher, uit Axel (Zeeland bij een po ging om met een snelheid van 90 K.M. een andere auto in te halen ,van den weg gereden en omgeslagen. De negen per sonen, dïe ïn het rijtuig zaten, werdén onder het puin bedolven rif op den straat weg geslingerd. Volgens de eerste hier ontvangen berichten zou dr. Hupscher en een zijner kinderen bij de ramp om het leven zijn gekomen. Dit. blijkt echter on juist te zijn. Dr. Hupscher zou slechts licht zijn gewond, maar een zijner kin deren werd gedood,. Ook zijn vrouw zou zwaar gewond zijn. In de auto bevonden zich, behalve dr. Hupscher', nog zijn vrouw, zijn schoonmoeder, zijn schoon zuster en vijf kinderen. De Berlijnsche correspondent van het Hand. bericht nader: Uit telefonische informaties wélke ik Donderdagavond uit Hamburg kon ver krijgen, blijkt, dat een achtjarig zoontje van den geneesheer gedood werd,. In de auto zaten behalve de dokter en de vier dames, vier kinderen. Zij werden alle in het ziekenhuis van Neumünster in Slees- wijk-IIolstein opgenomen. Het ongeluk geschiedde, doordat de dokter een last- auto passeeren wilde; terwijl van de an dere zijde een personen-auto aankwam, die hij blijkbaar gezien had, wat hem aanleiding gaf de eigen snelheid te zeer op te voeren. Daardoor geraakte zijn eigen wagen in de berm van den Weg, sprong er weer uit, begon te slingeren, en sloeg tegen een hoorn te pletter. Uit Axel méldt men ons o.a. Dokter Hüpscher moet ernstige wonden Vaan beide beenen hebben opgeloopen, terwijl zijn zes-jarig zoontje zoodanig werd getroffen dat het overleden 'is. De echtgenoote en schoonmoeder van dr. H. werden mede in een ziekenhuis opgenomen. Engeland en Rusland. De besprekingen tusschen Henderson en den Russischen gezant in Parijs Dow- galewski zijn verbroken. Het officieel verslag van de bespre kingen tusschen Engeland en Rusland zegt o.a. het volgende: In de oorspronkelijke uitnoodiging deed Henderson duidelijk uitkomen, dat de Britsche regeering de geregelde betrek kingen met de U. S. S. R. wenschte te hervatten en dal zij gaarne zou zien dat een gezaghebbende Sovjet-vertegenwoor diger naar Londen kwam tot het bespre ken van de vlugste procedure voor liet regelen van de hangende kwesties, o. a. de schulden en propaganda. Het ant woord der Sovjets was eenigdzins dubbel zinnig, maar de regeering veronderstelde dat Dowgalewski was gemachtigd, be sprekingen te voeren over de procedure tot regeling van de hangende kwesties. In het eerste onderhoud zette Henderson idle richtsnoeren uiteen, volgens welke de re geering wenschte te werk te gaan, en Hat zij zich voorstelde het parlementair reces te benutten, teneinde de noodige orga nisatie in het leven te roepen ter be* handeling van de hangende kwesties. Henderson was er zeker van ,'dat hij met goeden wil aan beide zijden in staat zou zijn, het parlement in October mach tiging te vragen, ambassadeurs uit le wisselen. Dowgalewski antwoordde, dat de Sov jets onmiddellijk uitwisseling yan am bassadeurs wénschten, dat de Sovjets voor het oogenblik Henderson's voorstel len niet konden aannemen en deze moes ten verwijzen naar de eerstvolgende zit ting van het presidium van het centraal executief comité. De Britsche regeering houdt intusschen vast aan haar wensch tot hervatting van de normale betrek kingen met Rusland. Daarop is alzoo 't wachten. Het conflict tusschen Rusland en China. Hoewel er de noodige tegenspraken zijn gekomen over de geruchten van in leidende onderhandelingen tusschen Rus land en China, houden die toch hardnek kig stand, zoodat men ze wel avs waar kan aannemen, 't Zijn dan de z.g. voorbe sprekingen te "Mantsjoeli. P,eZc, voorbe sprekingen zouden de vc'lggnde punten omvatten vaststelling wan 'üjd eil plaats der officieele onderéiandetingen; staking van de militaire ar'üe in het grensgebied; bepaling dat de overeenkomst van 1924 grondslag zonormen van de onderhan delingen; Sp0edige hervatting van hét tra»ssil>' eriscjie doorvoerverkeer. 1 Augustus. De dag van gisteren was door Moskoi geproclameerd voor algemeene anti-oor- logsbetoogingen over de geheele wereld. Deze betoogingen hebben inderdaad plaats gehad, in de groote Europeesche hoofdsteden (ook hier te lande), en over al ook even kalm. Alleen te Parijs natuur lijk de haast traditioneel geworden klop partij met de politie, en de noodige aan houdingen. Vooral te Bordeaux zijn nog al klappen uitgedeeld. Doch ernstig werd 't nergens, en overal elders is 't rustig gebleven. De tocht van dc „Graï Zeppelin" De correspondent van de Columbia Radio aan boord van de Graf Zeppelin meldl draadloos, dat de dames aan 'boord van het luchtschip tengevolge van den sterken tegenwind éen tikje zenuwachtig zijn geworden. Toen de Zeppelin boven Frankrijk voer, waren "de passagiers een oridge-wedstrijd begonnen. De Graf Zeppelin is hedenmorgen te 3 uur met goede snelheid Gibraltar ge passé rd. Uit België. De eerste Minister heeft meegtedeelc dat de geruchten aangaande een aau staande verhooging der spoorweg- en te lefoontarieven op niets berusten. Zierikzee, 1 Aug. Kipeieren, ;groot handelsprijs f 6—6.20, kleinhandelsprijs 6.60 per 100 stuks. 'B;oter f 1.24—1.36 per 5 H.G. Aanvoer c.a. 8500 eieren. Abonnementen en Advertentiën voo« dit blad worden aangenomen door den Agent I. JOOSSE Ondertrouwd D. JONK en C. A. SCHEIJGROND. Vierpolders, 1 Aug. 1929. Huwelijksinzegening in de Ned. Rerv. Kerk te Vierpolders door den WelEerw. Heer Ds. N ZWIEP van Enschedé op Woensdag 14 Aug. a.s. ten 3 uur. ThuisCatharina-hoeve Vier polders, Zondag 11 Aug. 3-5 u. I Getrouwd J. L. G. SNIJDER en JULIANA DEES die, mede namens wederzij dsch«m familie hartelijk dank zeggen voor'" de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Klundert, 1 Augustus 1929. Morgen Langedelft, Tel. 530. van bij

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 3