FALCON. No. 180 Vrijdag 2 Augustus 1229 De Kroonjuweelen. 172; Jaargang en rg. BINNENLAND DE KABINETSCRISIS. DE TWEEDE KAMERLEDEN. UITVOERING DER ZIEKTE WET ONDERSCHEIDING. FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. FEUILLETON (The crinkled Crown). DE INTERN. CONFERENTIE; HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. DE Z.G. KAFFERPOKKEN TE ROTTERDAM. VIER AGENTEN NEER GESCHOTEN. Kieedin gm agazij n -T. HOOFTMAN Jr. Vïasmarkt. UIT STAD EN PROVINCIE tóS 2, em- boN MIDDELBURGSCHE COURANT. sch btie 85 ite kt. Ite Kabinetscrisis heeft, naar de Maasbode meldt, een normaal verloop. Nadat tusschien den kabinetsforma teur eenerzijds en de Anti-Rev., Ghr. Hist, en B. Iv. Tweede Kamerfracties! anderzijds een uitwisseling van schrif telijke beseheiden heeft plaats gehad, hoeft jhr. mr. Buys 'de Beerenbrouck de vertegenwoordigers dier fracties tot een samenkomst met hem uitgenoodigd. De Woensdag j.l. begonnen bespre kingen worden heden voortgezet. In die bijeenkomst zal een definitieve beslis sing in een of anderen zin gunstig of ongunstig voor de vorming van eefn parlementair kabinet steunende op de rechterzijde vallen. Thans heeft ook jhr. mr. Ruysi de Beearonbrouck zijn 'benoeming tot lid der tTweedo Kamer aangenomen. De Minister van Arbeid, Nijverheid en Handel, prof. Slotemater de Bruine, hoeft gister in een der zalen van zijln departement, de commissie van Toe dicht, bedoeld in art. 119 der Ziektewet geïnstalleerd. Bij Kon. Besluit is bevorderd tot groot officier in de Orde van Oranje-Nassfau W. de Vl'ugt, burgemeester van Amister- Bij: koninklijk besluit zijn benoemd voor den tijd van vijf jaren tot lid der commissie van advies, bedoeld in art. 37 der Wet tot herziening van de fijrajn- ciee®e verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten (Staatsblad 1929, no. 388) porf. mr. 0. W. de Vries, hoogleeraajr aan de Handelshoogeschool te Botter dam; mr. A. Veen, administrateur van de afdeeling Belastingen en Statistiek ter gemeente-secretarie van Botterdam!; mr. A. Jonker, directeur-secretaris van de Vereenïging voor Nederlandsche Ge meenten Ie 's-Gravenhage; mr. H. W. J. Mulder, referendaris bij het Provin ciaal bestuur van Zuid-Holland, te 's- Gravenhage; J. D. A. Visser, hoofdcom mies bij het Centraal: Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage; J. Walch, administrateur der gemeentefinanciën, te. Amsterdam.'; W. Wiagenaar, referendaris bij het deaprtement van Financiën, en is tot voorzitter van de voormelde com missie aangewezen het lid prof. mr. 0. W. de Vries, voornoemd. Gisterenavond heeft aan het Depar tement de eerste vergadering plaats ge had. Wat de spóedeischende werkzaam heden der commissie betrof, meende de voorzitter dat het stellig in de bedoeling zou liggen dat de commissie een ont werp algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in het eerste lid van iart. 37 der nieuwe wet. bij de regeering inzond. In dat geval zou duis de commissie SSeautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William Le Queux, door Mej. E. H. 25) De lange, magere man stond op, mis schien heel goed wetend, dat hij niet in staat zou zijn een zeer afdoend verslag uit te Krengen aan zijn kameraden. Het kön Zijn dat ze de waarheid gesproken had. Het kon ook zijn, dat ze veel slimmer was dan ze wel leek en dat ze hem handig van de wijs gebracht had. De tijd zou het leeren. Heel diplomatiek blies hij den aftocht „In ieder geval, ntocht u zich tijde lijk in moeilijkheden bevinden deel ons dit dan mede. Het adres van uws vaders oude club is u natuurlijk bekend. Een briefje daarheen gezonden zal mij ze ikier bereiken. En ik beloof u, dat ik er onmiddellijk werk van zal tinaken." Zijl kon het niet over haar lippen krijgen om hem te bedanken voor dit schijnbaar vriendelijk voorstel; ze kon enkel bevestigend knikken. Tege lijkertijd viel het haar in, hoe knap Easterbee toch was; hoe juist hij had wachten tot haar advies over een ont- werp-algemeenen maatregel werd ge vraagd!; zij zou zelve en dadelijk moeten handelen. Van een zuiver technische uitvoering der wet kón daarbij geen sprake wezen Be voorzitter wees bijv. op de puzzle, opgegeven door de Tweede Kamer omtrent de „verplichte uitgaven" voor het lager ondferwijs. door de L agcfe Onderwijswet 1920, op de gemeentelij gelegd. Ter vaststelling van debeteekenis van „letter ig" in de bekende (uitkeertimgs- formule was noodig de opbrengst te weten van de gemeentef.ondsbielaisting over het dienstjaar 1921—'321, Hier iz|ora een schatting noodzakelijk wezen, om dat alle berekeningen moeten worden gemaakt in 1930, De voorzitter wees in verband hiermede op de absolute noodzakelijkheid dat de gemeentebestu ren in Mei 1930 bij het opmakten van de begnooting van inkomsten en uitgaven voor het jaar 1931 zoud'en weten op welk bedrag de rijksuitkeering voor het jaar 1931 was te stellen. De gemeente besturen zouden anders nooit het bedrajgj door eigen belastingen over 1931 te dek ken kunnen vaststellen. Een overwel digende arbeid moest dus vóór Mei 1930 zijn verricht Daarom had de commissie geen dat te verliezen. Zeer veel tijd zon heengaan met het behandelen van de bezwaar schriften door de gemeentebesturen in te dienen, wanneer de ministers de com missie over die bezwaren zouden willen hooien en dus een administratie in ju- risdictioneele vormen zou moeten wor den gevoerd met beantwoording van de .motieven waarop de adviezen der com missie steunen. 'Lang vóór Mei 1930 moet dit werk ge heel zijn verricht steunende op'Tien al gemeenen maatregel van bestuur, die stellig in den herfst van 1929 tot sland' zal moeten komen. In het gebouw der Tweede Kamer dat zooals gemeld bestemd zal worden voor de vestiging van het secretariaat der Herstelconferentie, zal ook geves tigd worden een gemeenschappelijk in lichtingenbureau van de Ned. Spoor wegen en van de Alg. Ned. V:er. voor 'Vreemdelingenverkeer, in welk bureau ook vertegenwoordigd ziullen zijln de' Camp. Internationale des Wagons Llts en van de „Mitropa." Dit bureau zal voor gedelegeerden en journalisten, indien gewenscht reis en reisroute regelen. De V. V. V. Izorgt voop het noodige materiaal omtrent de te bezoeken plaatsen in Nederland. Dit wordt in dertien talen kosteloos ter be schikking gesteld. De heer W. H. Idzerda, oud-adviseur der (staatscommissie inzake het bioscoop gevaar en oud-lid der centrale commis sie der rijksfilmkeuring, heeft den mi nister van binnenland sche zaken en landbouw verzocht, door wijziging van de Bioscoopwet aan het bioscoopconflict een einde te maken. Tot gisteren waren in Rotterdam 45 geconstateerde gevallen van alastrin voorgekomen. In het ziekenhuis aan den Coolsingel voorspeld welke gedragslijn deze hui chelaar 20 u volgen. Forbes bood haar niet de hand; moge lijk, dat een zekere stroefheid Ln haar houding hem een waarschuwing was, dat die toch niet aangenomen zou wor den. Maar eer hij ging wist hij zich dl- thans voldoening te verschaffen om trent een punt van ondergeschikt be lang. „U lijkt zeer veel op uw moeder, miss V,an der W'yck. maar ik kan niet de min ste gelijkenis ontdekken met uw vader. Ik vertrouw echter, dat u zijn 'beginselen hebt overgenomen, dat u gelooft in die groote zaak?" Het was haar een ware verlichting, dat zij' eindelijk, dan toch de waarheid kon spreken. I „Neen, toch niet" zei ze met 'bijzonde- ren naoruk. „Zoodra ik in staat was tot opmerken en onderscheiden, heb ik het ten zeerste Detreurcl dat mijn vader zich bijl ui en uw vrienden heeft aangesloten. Was hij dien slechten invloed ontgaan, dan was hij: mogelijk een goed menscli geweest, inplaats van een ontevreden 'dweper en droomer Haar stem ein digde in een snik. „Was hij niet in die vereenïging geweest, dan zou hij van daag misschien nog in leven zijn." De man werd doodsbleek bij dit rond uit spreken; de wreede lippen sloten zich' opeen en haast snauwende klonk worden bovendien thans verpleegd 8 parienten, tien Kindje aaï aan de ziekte leed, is gisteren gestorven. Van het personeel in dit ziekenhuis hebben de ziekte 1 dokter, 1 hoofdver pleegster en 9 verpleegsters. Van hen zijn er nog maar enkelen ziek te noe men, de overigen zijn allen het stadium van herstel ingetreden. Nadrukkelijk vestigt de gemeentelijke geneeskundige dienst er de aandacht op, dat vaccinatie en revaccinatie noodig blij ken. Er zijn le Rotterdam tot nu toe twee patiënten .beiden jonge kinderen, aan de ze ziekte gestorven. V.-D.—Aneta meldt nit Benkoelen: Een agent van de. veldpolitie heeft plotseling 4 mede-agenten vara die politie neergeschoten. Twee van deze ongelukki- gera waren op slag door den kogel ge dood. Twee anderen werden zwaar ge wond. Omtrent de drijfveer tot dien af schuwelijken daad is niets bekend. (Ingez. Med.) De wielrijders die nog verzuimden zich een belastingplaatje 1929-'30 aan te schaffen, zullen góed ibëii dit niet lan ger uit te stellen, ffaar de controle spoe dig zal plaats hebben. Men stelle dus niet langer meer uit. Uit Middelburg. Ter gelegenheid van den 7 Is ten verjaardag van de Koningin-Moeder, werd heden van openbare- en particu liere gebouwen gevlagd. 'Zooals uit een advertentie in oils nummer van gisteren bleek', geeft de Mo.ndharmonïcavereemging „Crescendo" ate m aen Korten Tipt van tiaar bestaan reeds zulk een goeden naam heeft ver worven, heden avond een concert in! den. Buitentuin aan den Tramsingel. De Kermis-Donderdag heeft het ook slecht met het weer getroffen. Doch desondanks is het des middags toch vrij druk geweest. Daarvoor hebben he vige regenbuien de Markt schoon ge spoeld, maar ook de menschen weg gedreven. Later op den avond, toen het weer droog werd, waren er nog al' vtrij veel menschen op de been, al was ei- geen srpake van de drukte van vroeger jaren. Verschillende inrichtingen maak ten vrij goede zaken. Dit deed zeker ook de heer Faveur, want de groote Schuttershofzaal was weer tot in alle hoeken bezet. Volop is er weer genoten van de ver schillende nummers en o.a. ook Lou Bandy had ook nu weer veel succes. Met de Staatscourant van 1 Aug. zijn verzonden afdrukken vaji de akten betreffende den Middelburgschen zijn antwoord: „Het overijlde oordeel van een oner varen en onwetende jonge vrouw. U hoort blijkbaar tot die slavinnen, die onder haar ketenen juichen. Ik vrees, dat ik mijn sympathie aan u verspild heb, miss Van der Wyck. Ik wensch u goedendag. Opzettelijk keerde zij hem den rug toe toen hij ging. Nu zij haar geheim maar bewaard had, kon 't haar niets schelen hoe diep zij hem gekrenkt had. Een zucht van verlichting ontsnapte haar. toen zij alleen was. Zijn hatelijke tegenwoordigheid scheen de lucht te ver giftigen die zij inademde. Ze wilde on middellijk. nu, terwijl het onderhoud haar nog versch in het geheugen lag, woord voor woord opschrijven wat zij onder elkaar gesproken hadden. Zij! had beloofd om er dienzelfden middag nog bij Easter bee op de kamers verslag van ,af te leg gen. Hij' voelde er niet veel lust in om naar Soho te gaan voor het geval dat hij soms eens den FranSchmlan mocht ontmoeten of eenig geheim1 afgezant van de vereenïging die er gedurende eén tijd maar al te zeer op bedacht kon zijn om haar te bespionneeren. De jonge man was zeer ingenomen met de handige wijze, waarop zij zich van haar taak gekweten had en prees haar met warmte. „U kon 't niet beter gedaan hebben" Schroefstoombootdienst „Annie I" en den Middelburgschen Schroefstoomboot- dienst „Annie II" beiden alhier. In verband met het bericht in het nummer van Woensdag betreffende de opname der sprekende film in onze om geving, kan thans worden gemeld, dat den heer Oh. J. Maznre alhier is ver zocht, met volksdansen voor genoemde film op te treden. De heer H. den Engelschman bood heden de jarige Koningin-Moeder een gedicht aan, getiteld „De Koningin van het land der zee." (t Uit Vlissingen. Dezer dagen is naar de VI. Orl. meldt, bij notarieele acte opgericht de Vereeniging van Slagerspatroons, ten doel hebbende te geraken tot een co öperatief abattoir te Vlissingen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Jacs. de Visser, H. B. A. van Hal en J. Ph. Gillissen, als commissa rissen de heeren M. Iinanse, V. Bi. A- Daele te Vlissingen en Minderhoud te Souburg. Het bestuur zal dezer dagen een ver zoek tot aankoop van grond aan de:n| gemeenteraad richten en in de periode welke dient om den grond bouwrijp te maken, zullen de voorbereidende werk zaamheden en plannen voor de aan besteding in gereedheid wórden ge bracht. Door Burg. en Wèth. van V1 i s si i n- gen is tot commandant van de brand weer benoemd, de heer W. J. Agterberg. Te Vlissingen heeft de zeer hevige wind, vrij' belangrijke schade toe gebracht. In het Villapark moesten meer dere boomen het ontgelden, van een di rectiekeet aan den Boulevard werd het dak afgeslagen en van verschillende da ken in de stad werden dakpaamen ver nield. Uit Walcheren. Te Bitthem heeft een losloo- pende hond van den landbouwer P. 0. 12 eenden, en van den landbouwer W. O een schaap dood geheten. i Uit Z u i d-B e v e I a n d. Het gisteren bij Hoedeken S- kerke gezonken motorschip „Johan na", is hedenmorgen met laag water door twee pompbootjes leeg gepompt, ep drijvende gemaakt. Met behulp van de sleepboot „En Avant" no. 8, is de „Johaifoa" "te Hans» weerd binnen gesleept. Gisteren vergaderde de Raad van Rilland -Bath voltallig. Ben W. deelen den Raad mede dat zij! piet Gedj Staten een uitvoerige correspondentie hebben gevoerd aangaande den aard van het overleg met den inspecteur der be lastingen dat dit college wil voor de vaststelling van het vermenigVjuLdiiigings- cijfer. Steeds duidelijker -wordt dat Ged. Staten hier een te grooten invloed voor den Inspecteur opeischen, B. en Wi. erkennen de waarde van de raming door den Inspecteur, doch zijln van oordeel dat het overleg zich niet kan (uitstrekken tot de vaststelling van het vermenigvtul- digings cijfer zelf dat de Raad te bepalen heeft De .Raad gaat met deze zienswijze accoord en is van oordeel, dat niet ver zei hij. „U heeft ze in een toestand van onzekerheid gelaten en hoe langer ze daarin verkeeren hoe aangenamer het mij is." Zij bloosde geweldig bij' deze waar deering; het deed haar zeer aangenaam aan om te weten, dat haai- behandeling van de zaak zoozeer zijn goedkeuring had weggedragen, dat zij iets gedaan had, waarmee ze hem ook geholpen had in de zaak, die hij zoo met hart en ziePl voorstond." „Vindt u, dat mijn uitval niet een beetje onpolitiek was?" vroeg ze eenigs- zins ongerust. „Om uw eigen woorden ite gebruiken, had ik hem niet in het on zekere moeten laten, wat mijn ware gevoelens zijn?" j I Easterbee glimlachte vriendelijk. „Als ik in uw plaats was geweest, zou ik misschien kans hebben gezien mijn gevoelens wat meer in bedwang te hou den maar ik kan mlij best 'begrijpen, hoe onmogelijk u dit was. Neen, trek u het maar niet aan. Het Ikpfcnt er in1 wer kelijkheid niet op aan. Ze weten hu met zekerheid dat u niet op hun hand is. Maar u heeft niets te vreezen. Dit recht moet ik hun laten wedervaren, dat ze niet den strijd aanbinden tegen vrouwen. Waar het nu werkblijik op aankomt is-, het zoo lang mogelijk vioor hen ver borgen te houden dat uw vader inder daad nog in de gelegenheid is geweest (Ingez. Med.)( der kan worden gegaan dan dit jaar ge schiedde i i De Raad besluit na eenige discussie de teermachine te verhuren aan den heer de Wilde te Middelburg tegen den prijs van f 25,— per week, terwijl alle voorkomende onkosten voor rekening vara den huurder zijn Ten behoeve van een te houden bazar va.n de Orgelcommissie der N, H. Kerk' worden drie leegstaande lokalen der O. L. school te Rilland afgestaan tegen een vergoeding van f ,2.50 per dag Het salaris van den Directeur der gasfabriek wordt bepaald op f 4OQ0U— plus vrije woning, vuur en licht. Het bedrag der door hem te stellen zekerheid wordt bepaald op f lOOOu De jaarwedde van den Secretaris der gascommissie wordt bepaald op f 150 Het verhaal der pensioensbijdrage van de ambtenaren in dienst van het gas bedrijf wordt geregeld Aan de Vereeni ging tot bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders wordt een voorschot uit de gemeentekas verstrekt groot f 15000voor den aan koop van de perceelen D 71 en 72y groot 4 11,A70 c.A. Een regeling van de gastarieven wordt vastgesteld. Aangeboden wordt de gemeentereke ning over 1928, De gewone dienst geeft aan inkomsten aan f 65653,9 9i/2, aan uit gaven f 61961,701/2- Het kohier der belasLing op de onge bouwde eigendommen wordt vastgesteld over 1928 met oen bedrag groot f 906 221/2. Woensdagmiddag vergaderde de ge meenteraad van Ellewontsdijk met 5 leden. De tegeu Maandag 29 dezejr belegde vergadering kon niet doorgaan omdat slechts 2 leden waren opgekomen. De gemeenterekening 1928 werd aan geboden met de volgende eindsommen. .Ontvangsten f 24086.201/2, uitgaven een bedrag van f 22959.90i/2. Het dienstjaar werd begonnen mei een batig saldo van f 2708.911/2. Een verzoek van den onderwijzer Wi. A. P. de Kramer aldaar om ontslag met ingang van 1 Sept. wegens zijne be noeming in gelijke betrekking te Dordrecht, werd op voorstel van den heer Klooster aangehouden, opdat kan worden nagegaan of in de vacature, door de benoeming van een onderwijzeres zoo- tijdig zal kunnen worden voorzien, dat er geen gaping zal ontstaan. Mocht niet tijdig in de vacature kunnen worden voorzien dan zal de datum van het ont slag aan den heer Kramer eenigszinsl later moeten vallen. Zoo oordeelde de raa4- De pensioengrondslagen voor Burge meester, secretaris en veldwachter wer den gebracht in overeenstemming met de voor 1929 te genieten jaarwedden. Een advies van de gezondheidls-com- om de inlichtingen te geven vóór zijn dood." er volgens sprak hij: even van het op handenzijnde gerechtelijk onderzoek.Het was wel zeker, dat Forbes, of eenig ander lid van de broederschap dit zou bijwonen en werd zij opgeroepen dan moicht zij wel heel voorzichtig zijn in het beantwoorden van de vragen, die haar gesteld zouden worden. Het was haar zoo goed gelukt om tot nog toe het geheim te bewaren, dat zij toch' vooral haar best moest doen om het zich te elfder ure nog niet te laten ontsnappen. Zij was slim genoeg om te {zien hoeveel hem hieraan gelegen was en beloofde dat zij', met al wat in haar was, |op baar hoede zou: zijn dat niets van wat er in waarheid had plaats gehad tusschlein Easterbee en haar vader, haar ontval len zou. De jonge man was ook ten Volle over tuigd. dat zij haar best zou doen om woord te houden. Hij twijfelde er mui niet langer aan, dat Pauline innige liefde voor hem voelde en liefde inlaakt ztelfs dwaze vrouwen wijs. Pauline was in geen enkel opzicht een „dwaas" meisje. Ze bezat zelfs een geestesaanleg bóven het gemiddeld peil van haar sexe. fWowit vsrvotgdl,

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1