Falcon. Falcon. Mo. 178 Woensdag 31 Juli 1933 172; Jaargang J. H00FTMAN Jr., lei kw. 16. ig- BINNENLAND kamer. Kleedïngmagazijn Viasmarkt. UIT STAD EN PROVINCIE 11.06 35-' jkw. •70, 1.32. i 270 rooi )S, sen, Iwe- pel- len. Ier LUe 2a. ktc MIDDELBURG COURANT. dit nummer behoort aed Bijvoegsel. f Abonnementsprijsp. kwartaal: •voor Middelburg en agentschap VKs- idngen f 2.30 elders f 2.50 Weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van Omranding. Gewone advertentiën: 30 cent iper regeL Ingezonden Mededeelin- e a 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen •van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 sent. Kleine advertentiën niet ^rooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij ia deze rubriek moe ten geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 een! extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 nor en des ZA- ÏÏÏRDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. Ooöp. Inkoop vereeniging van Metaalin- dustriëelen. Voorts maakite hij deel uit van het college van commissarissen van verscheidene belangrijke ondernemingen, o.a. van L. Smit en Oo's Interna<tiqnaten Sleepdienst. DF, COMMUNISTISCHE AANSLAGEN TE EINDHOVEN. Wij lezen in het Hbld. „De Maasbode" van Dinsdagavond bracht een zeer alarmeerend bericht over te vreezen communistische aansla gen te Eindhoven, patrouilleerende ma réchaussees in auto's, politiebewaking bij de Philipsfabrieken en de gasfabriek en ontslag van een groot aantal com munisten bij de eerst genoemde firma. Bij informatie te Eindhoven bleek het IlbLd., dat inderdaad in verband met mo gelijke communistische agitatie op 1 Auig. a.s. de politie met rijkspolitie is ver- Sterkt. Maar dat is dan ook alles. Van de firma Philips vernam het blad dat geen enkele werknemer om zijn politieke over tuiging is ontslagen, dat de directie geen 'politiebewaking heeft aangevraagd en dat extra-bewakingsmaatregelen door personeel worden uitgevoerd '.Het be richt blijkt zeer overdreven te zijn. Ook van patrouilleeren per auto in Eind hoven's straten is niets bekend. Jkr. 1MB MURALT UIT DE EERSTE In een beschouwing over de verkiezin gen voor leden van de Eerste Kamer schrijft het liberale „Vaderland"' o.m.: „De heer Fock komt,, en de heer De MUralt gaat voor hem uit den weg. W/at juist gezien is van den laatste en voor welk goed inzicht hem dank moet wor den geweten. Toen hij in de Eerste Kamer bij de behandeling van het ontwerp op den Volksraad met de bekentenis aankwam' dat hij vooruitstrevend was voor Neder land maar reactionnair voor Indië, heb ben wij direct in ons blad geschreven! (zie Het Vaderland van 25 April): „Aan de liberale leden van de Provinciale Sta ten, die den heer de Muralt naar die Eerste Kamer hebben afgevaardigd jkjotat thans de beantwoording van de vraag, of rij zijn mandaat zullen vernieuwen en naar onze meening zal voor een werkelijk liberaal deze waag weinig moeite kosten." Wtij blijken in deze niet verkeerd te hebben gezien. Trouwens, het is ons achteraf gebleken, dat ook de heer De Muralt begreep, toen hij zijn rede in de Eerste Kamer uitsprak, dat hij dacfrom niet kon herkozen worden. Hij moet toch hebben gezegd al staat het dan pok niet in de Handelingen, dat het niet rijn voor nemen was nog langer lid van de Kamer te blijven dan tot de verkiezingen van 1929. Het is dan ook, als wij' oris' niet tewaar vergissen diaarom geweest, dat hij bijl rijn bekende en geruchtmakende rede -niet door rijrie medeleden is gedesavou eerd wie zou iemand in zijn zwanen zang storen? Wiaar zoovelen thans aan het gestoelte der eere als het ware vast gekleefd zitten, is het wel een volle vermelding waard, dat oud-senator De Muralt niet tot dit genus behoort. Hij is door de leden van de Provinciale Staten daarvoor beloond met een no. 2 op de ïijlst. waarvan naar onze overtuiging de beer de Muralt nooit eenig gebruik zal maken, zelfs al kon hij'. Moge hij nooit iri 0e gelegenheid worden gesteld, en als deze zich voordeed wat God ver hoede. zal hij niet vergeten, dat dit no. 2-schap slechts een accessit (eervolle vermelding) is vcor de juiste houding die hij heeft aangenomen, maar aller minst een goedkeuring of zelfs vergoeilij- king van zijne Indische politiek. Ir. FRE D. SMIT f Te Kinderdijk is overleden 'de heer ir. Fred. Smit directeur der N.V. J. en K. Smits Scheepswerven. Ir. Smit heeft vooral belangrijk werk gedaan bij het tot stand komen van het moderne baggermaterieeï, én In ver band met zijn capaciteiten op dit gebied hebben de regeering en de gezamenlijke aannemers van het droogïeggingsWerk aan de Zuiderzee hem in 1929 aange kocht om het baggermaterieeï noodig Voor de uitvoering van dit werk', te taxeeren. 'Gedurende den oorlog was de heer Smit voorzitter van de Rijkscommissie Voor de distributie van ijzer en staal. De thans overledene was oprichter van den Metaalbond en voorzitter van de (Ingez. Med.) Uit Middelburg. Heden heeft de heer P. O. de Does, hoofdopzichter bij de gemeentewerken, die sedert 1891, dus 38 jaar in gemeen tedienst is geweest, dien dienst met pen sioen verlaten. Wij zouden niet in den geest van den scheidende handelen, als wij uitvoerig melding maakten van hetgeen door hem aan de gemeente is verricht, en willen dan ook volstaan met de vermelding, dat die arbeid door zeer velen is gewaar deerd. Zoowel de directeur als het perso neel hebben den heer de Does een blij vend aandenken aangeboden. Op de .kermis was het gisteren avond weer vrij druk, al zullen de, ei genaars van meerdere inrichtingen nog niet over een drukken avond hebben kunnen spreken. Het weer werkt ook niet erg medé, wat trouwens veelal met Middelburgsche kermis het geval is. Ieder, die de laatste maanden den Nieuwen Vlissingschen weg of wel het jaagpad passeert, ziet, da,t er aan de werken voor het electrisch gemaal van den Polder Walcheren met kracht wordt voort gearbeid. Zij, die gisterenmiddag in de omgeving waren, zullen zich heb ben afgevraagd waarom de vlag van 't werk wapperde. Een dak is er nog niet op, dus daarvoor kon de vlag niet die nen. Het gold hier de eerste steenlegging van het gemaalgebouw. Voor deze plech tigheid waren aanwezig alle leden van liet dagelijksch bestuur van den Polder met den iqgenieur en enkele ander be langstellenden, die van de plechtigheid kennis droegen. Nadat allen zich bij' het gebouw in wording vereenigd hadden, heeft jonge heer Joan Lantsheer, zoon van den voor zitter van den Polder, den eersten steen in gemetseld en zal dus zijp naam' steeds aan het gebouw verbonden blijven. Vervolgens hebben de heeren jkr. Bo- reel, ingenieur en P. Dumon Tak, vice- voorzitter van den Polder, gewezen op het groote belang van het werk, terwijl de voorzitter, de heer mr. H. P. Lants heer voor de gesproken woorden en voor de( uitnoodiging aan zijln zoontje om de plechtigheid te verrichten, dank bracht. io Uit Vlissingen. Gisterenmiddag geraakte een tij delijk te Middelburg vertoevende wiel rijder te Vlissingen met zijn rijwiel in de rails en kwam te vallen, Waarbij hij een vrij ernstige hoofdwonde be kwam. Na in het St. Jozephziekenkuis te zijn verbonden, kon h.ij later na.3,r Middelburg terugkeeren. Uit Walcheren. Te Souburg hebben zich 465 personen in principe verklaard voor elec- tricileit. Worden de heide complexen wo ningen van het gemeentelijk woningbe drijf en van de vereeniging tot verbe tering der Volkshuisvesting te Vlissingen en omliggende gemeenten aangesloten, zal dit aantal ongeveer 600 bedrgaen. De gemeenteraad van Ritthem hield 'Maandagnamiddag een openbare vergadering. Ingekomen waren o.a. een schrijven van den Minister van O. dat de bijdrage voor tie R. H. B. S. -Ie Middelbrnjsi voor Ritthem f 6.98 bedraagt. Mededeeling der gezondheidscommis sie dat in 1930 geen bijdrage moei wor den gegeven. Een schrijven van de gem. O. en W. Souburg over de overname der Rilthem- sche straat in de kom van Souburg wordt aangehouden. De aanbesteding van het slachthuis geeft eenige discusie. De voorzitter stelt voor 't werk niet té gunnen, daar de laagste inschrijver nog te veel boven de begrooting is en wil de gunning uitstel)-, len. De heer van de Putte wil niet te lang uitstellen, daar er reeds kosten ge maakt zijn en door uitstel er nog nieuwe kosten hij kunnen komen. De heer Lijnse vraagt of er niets kan bekrompen worden. Hier zijn eenige leden tegen, daar 't gebouw dan min derwaardig wordt. De heer Boogaard vraagt of de heer Hoefkens, de architect, het werk voor de door hem opgegeven begrooting kan laten uitvoeren. Tenslotte werd besloten B. en W. te machtigen een nader onderzoek te doen om tot een oplossing te komen. De grond, waarop 't slachthuis moet komen ,zal niet verhuurd worden. Het kohier hondenbelasting tweede half jaar '29 wordt vastgesteld op f 3.50. De gemeenteontvanger wordt tijdelijk uit zijn betrekking ontheven en er wordt tot Jijdelijk ontvanger benoemd de heer W. P. S. Meijers. Bij de rondvraag wordt gevraagd wat gedaan wordt met de vrijgekomen steen brik, naar den prijs der nieuwe straat- steenen en geklaagd wordt over de grep pels in de vöeïpaden en de gebroken leuningen van-de vonders. Dinsdagmiddag vergaderde de ge meenteraad van Z o u te 1 a nde voltal lig. Er was ingekomen een verzoekschrift; van een aantal ingezetenen om tot be strating van den Duinweg over te gaan. Aangezien het Dinsdagmorgen pas Was ingekomen stelt de voorzitter voor om dit adres te stellen in handen van B. en \V. om advies. De heer Koppejan zegt dat deze kwestie niet nieuw is en direct kan be sproken worden. De heer Adriaanse wil eerst het advies van B. en \V. afwachten. De heer Verhage wil het ook direct behandelen. Het voorstel van den voorzitter wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Verhage en Koppe jan. Van de Jachtcommissie is bericht in gekomen, dat het bedrag der schad;eloos- sfelliing thans definitief geschat is op f1125, waar dan nog bij komt de rente over het tijdvak van inwerking treden der jachtwet tot de uitbetaling. Op voor stel van B. en \V, gaat de raa'd hiermee accoord. Vervolgens komt aan de orde ver koop van gemeentegrond, noodig voor de verbetering van den weg Westkapellte- Middelburg. Voor de verbetering is noo dig: van het vroon 0.68.95 H.A. en van de begraafplaats 10 vierk. M. De grond is geschat op f0.25 per vierk. meter. B en W. stellen voor de grond voor dien prijs le verkoopen. De heer Verhage zou willen, dat de weg bij de begraafplaats iets werd omge legd naar de duinen, opd,at de begraaf plaats ongeschonden zou kunnen bljij- ven. Spr. wil het houtgewas ter plaatse behouden. De heer Koppejan is van dezelfde gedachte. Hij vindt de prijs die geboden wordt goed, daar 't maar waardelooze grond is. De heer Adriaanse vindt de prijs ook goed voor het vroon, maar voor de schending van de begraafplaats vindt spr. het een 1 ut,tele prijs. De heer Verhage vindt den prijs te laag gezien ook een ander punt van de agenda, waar B. en W. voorstellen voor denzelfden grond' f 2 per vierk. M. te vragen. De voorz. meent dat er geen gevaar be staat voor het houtgewas aan de be graafplaats en dat het vastgestelde weg- plan niet licht gewijzigd zal worden. Ver der meent de voorzitter dat deze prijs yan f0.25 per vierk. M. niet vergeleken moet worden met den prijs onder dal punt gevraagd. Want al verkoopt de gemeente een strookje vroon ten be hoeve der wegsverbetering, daardoor vermindert de beschikbare bouwgrond niet. De heer Verhage stelt voor te ver zoeken het wegplan zoo te wijzigen, dat de begraafplaats ongeschonden blijft. Dit voorstel wordt met 4 legen 3 stemmen verworpen. Voor de heeren Verhage, Adriaanse en Koppejan. Daarna wordt het voorstel van B. en W. om den grond voor den genoemd(en prijs te verkoopen z. h. st. aangenomen. De heer Vermeulen, directeur der gemeentereiniging te Middelburg vraagt prijsopgave van vroongrond, hetzij in koop of in erfpacht. Ten eerste voor een stukje van 150 vierk. Meter recht over den heer Adr. Stroo en ten tweede voor het stukje tusschen pension „Duin oord" en de weide van den heer Koppe jan. Door B. en W. wordt voorgesteld als prijs op te geyen f 0.08 per vierk. M. in erfpacht en f2 per vierk. Meter als koopprijs. In verband hiermee is nog een monde ling verzoek ingekomen en ria beraadsla ging hiervoor door B. en W. achten zij 't beter dat in geheime zitting te behande len. Aldus besloten. De rekening van het Burg Armbe stuur over '28 is den raad ter goed* keuring aangeboden. Na door enkele raadsleden te zijn gecontroleerd, wordt tot goedkeuring besloten. Het goed slot bedraagt f 3.001,17. De heer Koppejan spreekt als lid van het Burg. Armbestuur zijn spijt erover uit, dat gezien het goede slot, in den afgeloopeu strengen winter geen extra bedeeling heeft plaats gehad. B. en W. deelen den raad mede, dat de na-aanbesteding schoolbouw heeft plaats gehad eii dat het werk aan den heer P. J. de Buck, Middelburg is opge dragen voor f5.930,00. B. en 'W. sleliien voor hiervoor een geldljeening aan 1c gaan van f 5.000 tegen een rente van 5 pet. Verder wordt meegedeeld^ dat aan den heer Kleinepier als vergoeding voor het afstaan van een gedeelte van zijn tuin, dat voor het nieuwe schoolplein noodig is, voor dit jaar f 15 is aangeboden. Voor het volgende jaar zal dan een nieuwe huurovereenkomst worden geslo ten. De heer Verhage vraagt hoeveel de huur van den tuin bedraagt. De heer Koppejan neemt het B. en W. kwalijk dat ze den school'verbouw pu bliek hebben aanbesteed zonder den raad hiermee in kennis te hebben gesteld. Bij spr.'s weten heeft de gemeente nooit iets publiek aanbesteed. De voorzitter deelde mee dat de heer Kleinepier voor huis en tuin tezamen f 220 per jaar betaald en dus niet kan gezegd worden hoeveel hij v-oor den tuin apart betaald. Wat de aaribèsleding be treft, hebben B. en W. volgens 'de ge meentewet gehandeld, die publieke aan besteding voorschrijft, wanneer de raad omtrent de wijze van aanbesteding niets heeft bepaald. De heer Verhage vindt de vergoeding van f 15 wel wat hoog. Dc voorzitter stemt toe dat de ver goeding wel wat hoog is, maar er is voor den heer Kleinepier ook ongemak aan verbonden. De 'mededeeling inzake die onderhandelingen niet den heer Kleine pier worden voor kennisgeving aange nomen. i De heer Verhage vindt 5 pet. rentö wel te hoog en zou liever besljuiten tot ten hoogste 4 pet. i' f_T De voorzitter zegt, dat B|. en W. na tuurlijk zufien trachten zoo goedkoop mo gelijk voor de gemeente te leenen. Maar omdat waarschijnlijk deze leening niet ge heel bij het Burg. Armbestuur kan wor den geplaatst is de rentevoet ditmaal wat hooger gesteld. Hierop wordt z. h. s. besloten tot het aangaan der leening. De rekening 1928 wordt den raad aan geboden. Het goed slot van den 'gewonen dienst bedraagt f 1203.80 en van den kapitaaldienst f 1624.71. Bij de rondvraag wijst de heer Kop pejan op den slechten toestand, waarin het rijwielpad verkeert. De voorzitter zegt verbetering toe, maar alles kan niet in eens gebeurcln. De lieer Verhage. dringt Ook op ver betering aan, daar het anders gevaar lijk zal worden. Op een vraag van den heer Jansè zegt de voorzitter, da;t de oude steen bij dje oude begraafplaats binnenkort zal wor den weggehaald. De heer Verhage vraagt of B. en W. bij de verbouw der school willen toezien, dat het voor de kinderen niet gevaar lijk wordt. Verder vraagt de heer Ver hage hoe de ophaaldienst van vuil ge regeld is. In hoeverre de ophaler vrij is en gebonden is door bepalingen. De voorzitter antwoordt dat B. en W. bij de verbouw der school zullen toe zien of alles wel goed verloopt en zoo poodig maatregelen zullen nemen. In zake de ophaaldienst van vuil, kan de voorzitter momenteel de gevraagde in lichtingen niet geven maar zegt die voor een volgende vergadering toe. De lieer Koppejan zegt dat er tus schen het publiek en leden van dein Raad een ongeoorloofde verstandhou ding beslaat en spr. wijst den voorzit ter op zijn plicht om de orde te hand haven. De voorzitter zegt niets bemerkt te hebben. De heer Verhage heeft ontevredenheid bemerkt bij menschen, die in gemeente dienst zijn. Zoo moet de gemeentewerk- ster voor f 26 per jaar de Gemeentje- kamer schoonhouden. Ook het loon van den gemeentewerkman is volgens §pr. te laag en daardoor zal zijn pensioen straks ook te laag zijn. Spr. vraagt aan B|. ein W. in de volgende vergadering met een voorstel tot loonsverhooging le komen. B. en W. zullen de zaak overwegen. Hierna geheime zitting. Uit Schouwen-Duiveland. In de Dinsdag gehouden raadszit ting te Z i e r i k z e e kwam onder de ïnjgekomen stukken een schrijven voor '■•sn den Minister van Justitie, betreffen de hel niet meer doen vervullen van d!e functie van commissaris van politie, wat door den raad was verzocht, waarin de Minister mededeelde dat in deze zaak het advies zou worden afgewacht van den te benoemen burgemeester. De heer Versteeg merkte hierbij1 op, dat de heer Catshoek dus gelijk kreeg, die in een vorige raadszitting er op had igewezen, dat de nieuwe burgemeester daarin te beslissen had en de spoedeischende raadszitting niet noodig was. Tot regentes van het Bjirger iWeés- huis worl benoemd mevr. E. J. P. Timmerman—Brouwer terwijl aj,^. lid der commissie op het Middelbaar onderwij's wordt gekozen ds. S. H. J. Voors. Een voorstel inzake beslemming van het winstsaldo der gasfabriek wordt aan gehouden tot de volgende vergadering, als de commissie tot het 'nazien der rekening van de gasfabriek met haar taak gereed is. Aan den heer A. den Boer F.Th'z. wordt onderliandsch verkocht een ge deelte vroon, met bepaling dat de rio- leering voor re*kening van den kooper moet plaats hebben. i Aan dfe orde is een voorstel van B. en *W. om aan genoemden lieer deia Boer te verkoopen een perceel gemeen tegrond, groot 5 A. 44 c.A., met een stukje grond daarbij van 10 c.A., voor de som van f 1400. De héér Versteeg is tegen verkoop en stelt voor dat B. en W. aan den ge- tneentebouwmeester opdragen een plan le mriken voor den bouw van gemeente wege van vier arbeiderswoningen. De heer Panny komt op tegen 3e bij zondere wijze waarop het voorstel van B. éh W. is tot stand gekomen. Hij vindt het niet goed dat de twee aan bod ge weest zijnde liefhebbers tegen elkaar zijn Uitgespeeld terwijl hij zich tegen het voorstel van den heer Versteeg ver klaart, omdat er naar zijn meening geen ö£brek aan woningen is. Oe voorzitter licht den heer Panny in, omtrent den loop van zaken .waaruit blijkt dat B. en W. geen blaam treft, die beide aan bod zijnde personen opnieuw heeft laten inschrijven. De heer Koopman onderstreept dit en merkt ten aanzien van het voorstel van den heer Versteeg op, dat particuliere bouw veel voordeeliger is. De heer Versteeg merkt op, dat parti culiere bouw uit winstbejag geschiedt en dure grond van zelf dure woningen geeft. Waar de gemeente den grond niet behoeft te koopen ,kan zij goecfkooper uit. Nadat de lieer Catshoek had opge- (merkt, dat het beter was eerst aan de Kroon te vragen of er geèn bezwaar1 was, gemeentegrond aan een raadslid te verkoopen kwam het voorstel-Versteeg in stemming en werd verworpen met 9 tegen 2 st., die van den voorsteller en den heer Catshoek. Aangenomen werd een voorstel tot ■liet oprichten van een gemeentelijk mu seum, terwijl in verband daarmede aan het Nederl. Hist. Museum te Amsterdam zou worden opgezegd de tijdelijke in-ge- bruikgeving van twee onopgetuigde hoe kerschepen, eigendom der gemeente. Rij de rondvraag verzocht de heer Catshoek voorlezing van den brief yan de P.Z.E.M. betreffende de tarieven. Uit dien brief bleek .dat de P.Z.E.M. bereid was stroom te leveren a 30 ct. per K.Wl. mits zij kon rekenen op "700 aansluitin gen. Dit bedrag van 30 cent per K. W., mate er mirider aansluitingen waren. Na nat' over deze zaak nog even was ge sproken, werd de vergadering gesloten. Maandag j.l. kwam de gemeente raad van Burgh onder voorzitterschap van den heer W. G. Boot Wz., in voltalli ge vergadering bijeen. Gelezen wordt een schrijven van het

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1