üectro Bioscoop Ich kttsse Hire Hand Madame". No. 176 Maandag 29 Juli 1929 172; Jaargang BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE MARKT. COURANT. m "dit nummer behoort ««a Bijvoegsel. Abonnements prijap. kwartaal: voor Middelburg en agentschap Vlis singen f 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regei plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- e n 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels f2.10, elke regel meer 30 sent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ten geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cenf extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 nnr en des ZA TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. PRINS HENDRIK EERE-SENATOR. Ter aanvulling van het reeds vermelde bericht wordt nog gemeld: Prins Hendrik vertoefde 24 en 25 Juli te Greifswald. Op den laatsten dag werd hem in een plechtige zitting van den Se naat der Universiteit de waardigheid van eere-senator door den rector verleend. De prins kreeg een oorkonde van deze waardigheid en de Kubenon-medaille (genoemd naar den stichter der universi teit van Greifswald, die van 1458 dateert en nu de oudste Pruisische universiteit is). DE KABINETSCRISIS. Wij vernemen dat de Kabinetsforma teur jhr Ruys d. Beerenbrouck de voorzit ters der Anti-Revolutionaire, Christelijk Historische en Roomsch Katholieke Tweede Kamerfracties ieder met een lid hunner fractie heeft uitgenoodigd tot bij woning' eener bespreking op Woensdag 31 Juli a.s. W. H. J. ODERWALD.f Te Haarlem, waar hij sedert geruimen tijd woonde, is Zaterdag in den ouder dom van 69 jaar overleden de heer W. H, J. Oderwald, commissaris en oud-di recteur van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland". De heer Oderwald was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. GEORGANISEERD OVERLEG MILI TAIR PERSONEEL. In een schrijven aan de leden der Tweede Kamer heeft de Minister van Defensie medegedeeld, dat hij, volgens toezegging aan den heer Deckers den commissiën voor georganiseerd overleg voor het militair personeel voor land- en zeemacht de vraag heeft voorgelegd of deelneming van dat personeel aan de be sprekingen in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarsza ken al dan niet op prijs zou worden ge steld. De vraag is ontkennend beantwoord door de vertegenwoordigers van perso- neelorganisatiën, ter sterkte van ruim 6000 man, en bevestigend door vertegen woordigers van organisatiën, omvattende ruim 4500 man. Onder laatstbedoelde groep bevindt zich één organisatie, n.I. de Bond van Marine-Onderofficieren, die zich uitsprak voor het zitting nemen in de centrale commissie, op voorwaarde echter, dat alsdan de bestaande commissie voor ge organiseerd overleg zeemacht onveran derd zou gehandhaafd blijven. De minister zou dus in de samenstel ling van de burgerlijke en militaire com missiën geen wijziging gebracht willen zien. HET BELGISCH KROONPRINSELIJK PAAR. De Hertog en de Hertogin van Brabant zijn Zondag van Het Loo naar Brussel teruggekeerd. HET BEZOEK VAN DEN KONING EN DE KONINGIN VAN SIAM AAN INDIE, Naar het „Nieuws" verneemt, zal door de B. O. W. voor ontvangst van den ko ning en de koningin van Siam, te Tand jong Priok aan de tweede binnenhaven kade een paviljoen worden ingericht, af gedekt door een velum en voorzien van 4 masten, voor de Nederlandsche en Si- ameesche vlaggen. Verder zal de geheele kade versierd zijn. Te Tandjong Priok zal op den dag van aankomst (5 Aug. vermoedelijk) een vaartuig, voorzien van een draadlooze installatie, uitvaren naar Edam, van waaruit tijdig de komst van de „Maha Chakri", waarop zich het vorstelijk ge zelschap bevindt, geseind wordt. Een groep marine-vliegtuigen zal dit schip te gemoet vliegen. De gouvernement-schepen in de haven pavoiseeren, terwijl de schepen onder stoom, zullen vlaggen. Het koninklijke jacht meert om tien uur aan de kade, waarop de landvoogd éich met de verschillende autoriteiten aan boord zal begeven. Bij de aanlegplaats zal een eerewacht zijn opgesteld van een compagnie met een militair muziekkorps, dat het Sia- meesche volkslied zal spelen. De kust- batterij geeft 21 saluutschoten. Per extra-trein wordt dan naar Wel tevreden afgereisd. Aan het station Koningsplein zal even eens een eerewacht zijn opgesteld van een compagnie met vaandel en muziek korps. SVEN HEDIN NAAR EUROPA. Naar de Duitsche bladen melden, keert Sven Hedin naar Europa terug. Hij zal reeds Dinsdag a.s. met het Hapag-stoom- schip „Albert Balin" te Hamburg aanko men. De vergadering van de R. K. Kamer fractie, in verband met de Kabinetscrisis, is Zaterdagmiddag in het gebouw van de Tweede Kamer gehouden. DE EMIGRATIE NAAR CANADA. De directeur van de vereeniging „Land verhuizing" deelt mede, dat tengevolge van groote hitte en droogte dezen zomer de oogst in Canada voor een groot deel mislukt is. Als gevolg daarvan is de vraag naar oogstarbeiders, welke in normale jaren groot is, zeer gering en kan deze ruim schoots gedekt worden door de in het land aanwezige arbeidskrachten. Het laat zich aanzien, dat de finan- ciëele gevolgen in Canada ook een zeer cngunstigen invloed zullen hebben op de werkgelegenheid in den winter, welke in normale jaren reeds beperkt is. Dringend moet dan ook aan ieder ont raden worden nog dit jaar naar Canada te gaan. Eventueele plannen om naar Canada te emigreeren stelle men uit tot het vol gend jaar en men wende zich eerst voor inlichtingen tot de Nederl. Vereeniging „Landverhuizing", Bezuidenhoutsche weg 97, Den Haag. DE ELECTR. RIJWIELLAMP. Verkrijgbaar bij eiken rijwielhandelaar, Voor den handel bij de Firma GEBR. KAAN, - Middelburg (Ingez. Med.) Uit Middelburg. Het is volkomen te begrijpen, dait men herhaaldelijk de opmerking hoort „Wat een leelijke open plek is er voor het Stadhuis open gebleven". Ook w;ij hebben ons daarover verbaasd, te meer waar wij op den plattegrond van heft Kermisterrein toch hadden waargeno men, dat die plek bezet zou worden. Bij informatie is ons thans gebleken, dat de pachter van dit gedeelte van die Markt daarvoor zijn pachtsom van f 450 heeft vnjflpan mpai- „.„„l- „1,0 kwam opdagen, hij bleek in Gouda te staan, en daar heen is hem een aan- geteekend schrijven gezonden, waarin hem werd medegedeeld, dat als hij voor Zaterdagmiddag 4 uur niet aanwezig) was en begonnen zijn inrichting op te slaan, de plaats volgens de inschrijvingsvoor- waarden aan de gemeente terug kan komen en hij den pacht niet kon terug krijgen. De man is niet verschenen en mu heeft de gemeente hel recht de plaajts weer te verpachten; het is niet moge lijk nu nog een groote inrichting te vin den, daar die alle elders geplaatst zijn of althans Middelburg niet spoedig meer kunnen bereiken. Wel wordt getracht de open plaats met kleinere tentjes eenigszins te vullen. De gemeente zal van de houding van dezen exploitant wél geen financieelje schade ondervinden, maar voor het zoo goed mogelijk plaatsen der inrichtingen is die houding zeer onaangejnaam ge weest. Maar hoe het verder zij, de kertnis is heden geopend en tegen 12 uur hoor den de Marktbewoners de eerste top- nen van muziek van een draaimolefaor- gel. Vanavond gaan ook wij eens een kijkje nemen en morgen vertellen wij wat er te zien is. Uit Vlissingen. Het is gisteren te Vlissingen op Boulevard en strand weer bijzonder druk geweest, vooral het aantal auto's waaronder uit verschillende provincies, maar ook vele uit het buitenland1, viel ditmaal bijzonder op. Het was voor de badplaats weer een uitstekende Zondag. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. Zaterdagavond brak te Hein- kenszand brand uit op de hofstede bewoond door den heer N. v. Stee. Een tweetal strooklampen gingen in vlam men op. De brandweer wist erger 'te Voorkomen. Het spelen door kinderen met lucifers schijnt oorzaak te zijn. Vrijdagavond kwam de gemeenté- raad van Heinkenszancl in open bare zitting bijeen onder voorzitterschap van d en burgemeester. Afwezig was we gens ziekte den heer H. v. Iwaarden. Ingekomen is het verzoek van "het R. K. schoolbestuur tot bijbouw van een schoollokaal waarop gunstig wordt be slist, evenals op een verzoek van "den heer J. v. Damme Hz. tot schadeloosstel ling van bessenstruiken weljke stonden op het terrein thans Algemeene begraaf plaats. Goedgekeurd werd 3e begrooting van den keuringsdienst voor vee en vleesch in den keuringskring Heinkens- zand met een bedrag van f 3350.50. De rekening over '28 van de gemeente wordt aangeboden met in ontvang f 72385.97 in uitgaaf f 57844.581/2- Wederom wordt een woning on bewoonbaar verklaard. Een voorstel van B. en W. om den varkenshoek óver te nemen op reeds vroeger besproken gron den wordt goedgekeurd evenals een voor stel tot het heffen van een baatbelasting voor de bewoners en aanliggers aan den varkenshoek tot het aanbrengen van ver beteringen. Een bespreking over een wij ziging in de keuringswet op vee-vleesch het z.g. uitponden zal na informatie we der worden gehouden. Besloten wordt een geldelijke bijdrage van de Prov. Zee land te vragen tot verbetering van het Claraspad. Een vroeger genomen besluit tot verbouwing der O. L. school wordt ingetrokken. Bij de rondvraag vestigde het lid Ku- zee de aandacht van B. en W|. op een paar putten in het Claraspad, de heer Kreune op een te hooge heg aan den Kraaijendijk en de heer Simonse op de z. i. minder deugdelijke macadam. De vrouw van den werkman K. te iS a h o r e kwam bij haar werkzaamhe den met een ketel kokend water te val len, tengevolge waarvan zij ernstige brandwonden opliep en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Vrijdag j.l. vergaderde de gmeente- raad van Waarde. 'Afwezig de heer J. Pieper. De gemeenterekening over het dienst jaar 1928 werd den raad aangeboden ïh ontvang f 33741,42i/2, in uitgaaf een bedrag van f 29961.00i/2. De rekening (kapitalen dienst) bedroeg aan ontvangst f 19940,'91 en aan uitgaaf f 19920,92. De voorzitter brengt verslag uit over de gehouden vergadering van de Gas- centrale. Daarop werd het reglement voor 'de Gascentrale met algemeene stemmen goedgekeurd. Verschillende besluiten dienaangaande werden met algemeene stemmen goedge keurd, het besluit om aan den nieuwen, directeur een salaris toe te kennen van f 4000 vrije woning, vuur en licht, werd SS5 Op 1 Aug. a.s. zal er aanwijzing ge schieden voor de verbouwing van de gas fabriek Oosteinde, terwijl de aanbeste ding daarvoor zal plaats hebben op 3 Aug. a.s. Bij de rondvraag motiveert de heer M. Waterman, waarom hij tegen het sa laris ad f 4000 voor den nieuwen gas- directeur heeft gestemd. Hij wilde hier mede protest aanteekenen tegen de hou ding van een deel van de raadsleden, die indertijd geen vrijheid konden einden om hun stem te verleenen aan een voor stel om het salaris van den (assistent- onderwijzer (ad f 40 per maand) te ver- hoogen. De heer J. J. Mol vroeg naar het uit gebrachte jaarverslag van de schoolcom missie over 1928, en tevens wanneer B. en W. uitvoering denken te geven aan het genomen besluit door 'den raad 'om bij abh heer H. C. Polen, die boomen op te ruimen ,die daar zoo zeer het uitzicht belemmeren voor het verkeer. Uit Schouwen-Duiveland. Op de agenda voor de op 30 Juli te houden vergadering van den gemeen teraad van Zierikzee komt een voor stel voor tot oprichting van een gemeen telijk museum. Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. Men schrijft ons: De Eerste Zeeuwsche Klompenbeurs die 31 Juli a.s. te Clinge geopend wordt belooft een succesvol verloop te hebben. Het aantal inzendingen, uit ge heel het land overtreft verre de ver wachtingen. De opening, welke geschiedt door den heer Fleskens, lid der Tweede Kamer, zal door tal van autoriteiten Worden bijgewoond, onder wie de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland. Uit Zee uw s c h-Y laanderen W. D. Een dezer dagen onderhandelden een tweetal te Biervliet vertoevende kooplieden over een paard. De koop ging door en een der twee handelaren moest een bedrag toegeven op zijn inge ruild paard. Een paar uren nadat de levering had plaats gehad, bleek het verkochte paard kreupel te zijn wat het voordien niet was, en bij onderzoek kwam men tot de ontdekking dat, zeer waarschijnlijk opzettelijk een 3-tal draad nagels in. een der hoeven van het dier waren geslagen, die tot in het vleesch waren doorgedrongen en het dier daar van veel pijn ondervond. De politie werd met deze ergerlijke dierenmishandeling in kennis gesteld. DRIEDAAGSCH FEEST TE AARDENBURG. Het anders stille en rustige Aarden burg en dan bedoelen wij nu natuurlijk niet op politiek gebied is sedert Za terdag in feestgewaad en dit is zeker ten volle te begrijpen, waar de zoo gunstig bekend staande Koninklijke Muzieksocië- teit „Aardenburgsche Fanfaren" haar 60- jarig bestaan herdacht en de Bond van Muziekvereenigingen in Zeeuwsch-Vlaan- deren Westelijk deel daarin gerede aan leiding vond om haar "8ste Muziekcon cours in deze stad te doen plaats heb ben. Reeds weken te voren was het merk baar in de gemeente, dat er iets bijzon ders op til was, een algemeen feest, waaraan spontaan door allen, die niet om confessioneele redenen zich afzijdig hou den, werd medegewerkt, hetzij door het geven van hun persoon of wel door gel delijke bijdragen. Onder leiding van buurtcommissies werden door de meisjes versieringen ge maakt, waarvoor de animo steeg naar mate het feest naderde. In de gemeente werden een zestal eerepoorten opgericht, de een al mooier dan de andere. Op de Markt werd aan de boomen, de muziektent en ook aan de pui van het gemeentehuis een versie ring met vlaggedoek, groen en lampions aangebracht, terwijl op schilden aan de boomen aan de eene zijde van het plein de wapens van Zeeland en van de be trokken gemeenten en aan de andere zij de met de coupletten van het Zeeuwsch- Vlaamsch en het Zeeuwsch volkslied en met die van „Zij zullen het niet hebben", toonden, dat men zich geheel Neder- landsch gevoelt. Deze buurt werd door de jury een tweede prijs toegekend, terwijl de Kaai- buurt den eersten prijs verwierf, voor de prachtige poort en de aardige versiering langs de trottoirs met lampions, terwijl over de straat een versiering van vlag getjes was aangebracht. Het weder, dat Zaterdag even dreigde om te slaan, be gunstigde de beide eerste dagen en ver hoogde de feestvreugde. Het attractie nummer van Zaterdag was wel het bloe mencorso, dat van 2 tot 4, begeleid door de muziekgezelschappen van. A J 1 A ar denlnir g Nog slechts 4 dagen ons Schlager programma met HARRY LIE0TKE in de hoofdrol. Versterkt Orkest. (Ingez. MiMl.il wel de deelname niet bijzonder groot was, vergoedde de kwaliteit alles, want er was aan hetgeen werd voorgebracht geen moeite gespaard. Het is niet doen lijk alle prijswinners te vermelden en be palen wij ons tot den eersten prijswin- ner van elke groep. Het waren René van der Schrieck met zijn K. L. M. vlieg tuig in miniatuur; Anton v. d. Wissel, die als kaboutertje met paddestoelen en krui- wagentje zeer de aandacht trok; Jo v. d. Broecke als fruitmeisje;de groep van de jonge dames Barnouw, van Dalen en Pie- ters, Jaap Barnouw, als ©en Dorste flik; en de versierde wagens van den Kinder zang en van de duivenvereeniging der A. K. C. Zeer goed bedacht was ook de wa gen van de vlasfabriek van den heer Cij- souw, waarop een complete vlasfabriek was ingericht, getrokken door een trac tor, terwijl de heer Cam. IJsebaert met zijn versierd stalen rolblok een tweeden prijs behaalde. Het volgend nummer van het program ma was een voetbalwedstrijd op 't Sport terrein tusschen A. V. V. uit Aardenburg en F. C. A. uit Assebrouck (B.) De stand bij de rust was 32 en Aardenburg won ten slotte met 43. De beide genoemde muziekgezelschap pen luisterden deze wedstrijden op en trokken daarop naar de Markt, waar zij en de Aardenburgsche Zangvereeniging afwisselend zich lieten hooren in tegen woordigheid van een groote menigte uit Aardenburg en omliggende gemeenten. Tijdens dit concert werd namens de Zangvereeniging een bloemenhulde ge bracht aan de jubileerende muzieksocië- teit en werd een vers gezongen, gedicht op de jubileerende vereeniging en ook op den heer J. v. d. Plassche, die tot de oprichters der Sociëteit behoort en daarvan nog lid is, tot voor korten tijd zelfs werkend lid. Om 10 uur werd de eerste feestdag be sloten met een lichtstoet, waaraan ieder die wilde, met een lampion kon deelne men en welke weer door de beide mu ziekgezelschappen, die onvermoeid ble ken, werd begeleid. Hierbij kon men zich overtuigen van bet schitterend effect der verlichting van de kaaibuurt. Doch niet alleen buurten hadden ge holpen om de stad een feestelijk aanzien te geven, ook de winkeliers hadden hun etalages keurig verzorgd èn kon door de jury aan de heeren Henry, Jonckeere, Albert Heijn en Aalbregtse een eerste prijs worden toegekend en aan eerstge noemde' tevens een medaille. Zaterdagmiddag werd in het lokaal van Aug. Dierick een konijnententoon stelling geopend, georganiseerd door den konijnijbond „Aurora" te Aardenburg met medewerking van den kleinveebond „Het Pelskonijn" te Maldeghem. Hier wordt duidelijk aangetoond tot welke va riaties men het reeds in den konijnenteelt heeft gebracht. Wij zagen een 22-tal ver schillende rassen, ondergebracht in ruim 330 hokken, in totaal naar schatting 800 dieren, waaronder van 7 en meer K.G. zwaar. Onder deze was de beroemde Castor-Rex, die volgens den catalogus een waarde heeft van f 110. Plaatsruimte belet ons alle prijswinners te publicee- ren. Een 16-tal bijzondere medailles wa ren uitgeloofd. Gisteren, den tweeden dag van het feest, was het des morgens stil in het stedeke, en alleen de versieringen en de vele vlaggen, die uit schier elke woning waren ontplooid, herinnerde er aan, dat het ook nu weer feest was. Terwijl de eerste feestgangers van buiten de ge meente per tram, auto, rijwiel, rijtuig of te voet de stad introkken voordien waren te Breteuil reeds de vele post duiven uit verschillende plaatsen in W. Z. VI. opgelaten voor den wedstrijd, die door de vereeniging „De Bonte Duif" te Aardenburg was georganiseerd riep klokgelui de feestgangers het welkom toe. Vervolgens klonk van den trans van den kerktoren de zang van de Aarden-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1