iezoekt Locliem en Barcheio De] Kroonjuweelen, No. 178 Zaterdag 27 Juli 1922 172* Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Abonnement] prijsp. kwartaal: voor Middelburg en agentschap Vlis- «ingen 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 sent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Inge'zonden Mededeelin- e n 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet groot er dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ien geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven ol bevra- jen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in nas blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 ntei en des ZA TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcbèque- en Gironummer 43255. BINNENLAND DE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN. FEUILLETON (The crinkled Crown). DE SLACHTOFFERS VAN DEN OVER VAL TE CURASAO. PRINS HENDRIK EERE-SENATOR. DE KABINETSCRISIS, BELGISCH KROONPRINSELIJK PAAR IN ONS LAND. HET CENTR. GEN. VOOR KINDER- HERSTELLINGS- EN VACANTIE- KOLONIES. Oir STAD EN PROVINCIE Wordt vervolgd. Men heeft uit den uitslag gister al op kunnen maken dat de Eerste Kamerver kiezingen een zetel winst voor de Vi^jz Dem. (prof. mr. van Kranenburg) brach ten zoodat deze fractie thans 4 ledien Melt. Dit ging wel in de groep der Z. provincies ten koste van een zetel der S.D.A.P. (de heer Lindeijer) ,doch dit vond zijn compensatie in de zetelwinst in Noord-Holland en Friesland. Als de aparte lijst Serrarens niet was ingediend dan zouden de Roomsch Ka tholieken een zetel hebben verloren, de liberalen er één hebben .gewonnen, waardoor de heer E. Heldring, voorzit ter der Ainsterdamsche Kamer van Koophandel ware gekozen. Dat zou trou wens ook zijn geschied ,als niet een stembiljet, dat blijkbaar voor de liberale lijst bestemd was, in de Staten van N. Holland ongeldig ware verklaard. Het onhandige Statenlid,, dat verkeerd kiemde, is oorzaak dat er 6 in plaats vam 7 liberalen in de Eerste Kamer zetelen gedurende de Volgende 3 jaren en 16 in plaats van 15 roomsch-katho- lieken. De voorkeurstemmen hier in Zee land op mr. dr. Frowein _(c.-h.) enjhr de iMuralt (v.-b.) hebben echter niet kunnen verhinderen dat van beide lijs ten toch de no. 1 (prof. de Savornin Lohman en mr. D. Fock) Werden geko zen. Aangaande de nieuwe leden: mr. D. Fock, was, gelijk bekend, van 190—'11 gouverneur van Suriname, daarna Twee de Kamerlid en van 1917—1921 voorzit ter van dat college, van 1921 gedu rende 51/2 jaar Gouverneur-Generaal van O. Indië en thans voorzitter van de liberale staatspartij de Vrijheidsbond. Prof. mr. Kranenburg, is hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid en voorzitter van den Vrijz. Dem. bond. 'De Meer Oudegeest is voorzitter van Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch ran William Le Queux, door Mej. E. H. 21) In haar opgewondenheid had zij ver zuimd Easterbee te raadplegen over dit onderwerp en zij wist dus niet wat zijn verlangens in deze waren. Hij had haar gewaarschuwd om zijn brief aan nie mand te laten zien, dat is waar, m;aar in zijn onderhoud had hij haar geenerlei voorwaarden van geheimhouding opge legd. (Het leek haar dus, dat zij vrij was om te handelen, zooals haar eigen be scheidenheid haar dit ingaf. En het kwam haar nu al heel onaardig voor om too half-vertrouwelijk te zijn tegenover zulk een beproefd en goed vriend. Bovendien verlangde zij er zoo naar om haar hart nu toch eens uit te storten Dij' iemand de S.D.A.P.was van 1919 tot 1927 se cretaris van het I.V.V. en van 1907 tot 1922 Tweede Kamerlid. Jhr. mr. van Sasse van IJsselt is raadsheer in het gerechtshof te den Bosch, was Tweede Kamerlid, doch stel de zich dit. jaar niet meer verkiesbaar. De heer Serrarens is. secretaris van het Intern. Chr. Vakverbond en lid van den Hoogen Raad van Arbeid. De heer De Bruijn is dit laatste even zoo, en voorzitter van het R.K. werk liedenverbond. De „Amigoe di Ouragao" van 22 Juni meldt over de begrafenis van sergeant Marcusse, (afkomstig uit Wissenkierke), die bij' den overval van Venezolaansclie benden op Curasao is omgekomen, ten gevolge van een zware sabehvonde aan het hoofd, dat gouverneur Fruijtier, kapt. Borren, de vertegenwoordigers der Geestelijkheid en de Rechterlijke Macht, alsmede verschillende particulie ren de begrafenis bijwoonden. Kapt. Borren voerde het woord waarbij1 hij tevens dank bracht aan de gouverneur voor de betoonde "belangstelling. Ook de heer Van Vliet sprak een diepgevoeld woord. Een groote menigte vergezelde langs den weg den treurigen stoet. Allen wa ren diep onder den indruk. De universiteit van Greifswald heeft .prins Hendrik der Nederlanden tot eere senator van de universiteit benoemd;,; ten einde op deze wijze haar daiik' !te betuigen voor het werk, dat de Prins tijdens den oorlog en na den porlog voor de Duitsche universiteiten heeft verricht. De parlementaire redacteur van de „Standaard" meldt: Naar ons ter oore kwam zou Jhr. Rnys de Beerenbrouck niet geslaagd zlijin in 't pegen tot formatie van een 'parlemen- tair kabinet, steunende op de drie partijen der rechterzijde. De Hertog en de Hertogin van ^ra- bant, reizende onder den naam van Graaf en Gravin de Réthy, zijn ten '.Pa- leize Het Loo aangekomen voor een be zoek aan H. M. de Koningin. De Hertog en de Hertogin logeetren ten Paleize. Het Centraal Genootschap heeft in zijn tien huizen op het oogenblik meer dan duizend kinderen in verpleging. In de 5 zee-kioloniehuizen zijn alle plaatsen tot aan begin October geheel besproken. Bovendien wachten nog 80 kinderen tevergeefs op een plaatsje. In de bosch-koloniehuizen %ziijn in Veluwezoom en het Rivierhuis nog een beperkt aantal plaatsen vrij in de :Sep- tembergroepen. Verder zijn ook daar alle plaatsen tot begin October ingenomen. O Inlichtingen verfraaiïngsgezelschap (ESI (Ingez. Med.) en wel 1037 door dames en 1090 door heeren. die in staat was den toestand volkomen te vatten. Ze vertelde hem dus al wat er had plaats gehad op dien dag, zoo rijk aan gebeurtenissen. Enkel op één punt bewaarde zij het stilzwijgen: ze maakte geen melding van Easteroee, bij name; duidde hem enkel even aan, als den schrijver van den orief, dien ze dien ochtend kreeg. Even min noemde zij den naam van tde straat waar ze heengegaan was om het geld te ontvangen, dat V,an der Wyck had ver diend met zijn verraad aan de kame raden. En de Franschman eerbiedigde haar terughoudendheid ten opzichte van deze gewichtige mededeeling, ofschoon hij misschien, in verband met zijn ge sprek met Easteroee, dien vorigen avond, slim genoeg was oin heel goed den naam van den anderen deelgenoot aan het onderhoud te gissen. Lenoir bleef zwijgen nog geruimen tijd, nadat zij klaar was met vertellen. Efiij wist nu met zekerheid wat hij1 lal zoolang had vermoed; dat zijn joude vriend een verrader was; dat hij ide 'be ginselen die hij zijn leven lang was toegedaan, had opgeofferd aan zijn dorst Uit Middelburg. Nu de kermis weer is opgebouwd, zal allicht de vraag naar voren komen hoe de regeling is en dan kunnen wij mededeelen, dat die net is als verleden jaar. De kermis-inrichtingen moeten iéde- ren avond te 12 uur gesloten worden, behalve Donderdag als het sluitingsuur op één uur is bepaald. De café's btet- houden het gewone sluitingsuur van half één met uitzondering van Donder dag wanneer het half twee zal zijn. Voor zoover noodig, herinneren wij aan het tapverbod gedurende de Ker misdagen, maar ook aan het buitenwer king zijn der .winkelsluitings-verordé- ning. Ten slotte zij nog gemeld, dat ook dit jaar weer op de Markt het! één-1 richtingsverkeer zal worden toegepast, zoo moet men komende uit de Noord straat langs het stadhuis rijden, komen de uit de Vlasmarkt langs de Sociëteit, komende uit de Langeviele langs de „Eendracht", komende uit de Gortstraat langs het Nederlandsch Koffiehuis, ko mende uit de Gravenstraat langs het Vreemdelingenverkeer en de firma Den Boer, komende uit de Langedelft of van de Lange Burg in de richting van de Noordstraat, dit geldt voor alle r ij ver keer, dus ook voor wielrijders. Wat betreft de kermis zelve, willen wij voor heden volstaan met de mededee ling, dat er o.i. wet wat te veel wagens op de Markt staan en er thans nog een heel leelijke open plek voor het stad huis is. Maandag melden wij er meer van. Met een enkel woord vermeldden wij reeds, dat gedurende de kjermis al hier, en dat wel van Dinsdag tot en met Zaterdag, dus 5 avonden, in '*hel Schuttersho fhet gezelschap „Faveur" Schuttershof het gezelschap „Faveur" Woensdagmiddag rekent op véle kinde ren. Bij onze eerste aankondiging spra ken wij het vertrouwen uit, dat de. heer Faveur zijn naam zou hoog houden en iets goeds zou brengen. Zelf hebben wij nog niet kunnen vast stellen of die verwachting uitkomt, maar wij hebben wel eens een blik geslagen! in hetgeen enkple onzer collega's, die dit zelfde programma reeds zagen daar over mededeelen, en dan is dit van be gin tot einde weder groote waar doering voor de nummers die op het toooneel worden gebracht. Wij citeeren„Een avond van vroo- lijkjieid! Faveur handhaafde er zijn ge- vestigden naam mee." En: „zoo is Faveur dan gekpmen met een heel bijzonder programma." Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, zal de N. V. Stoomtram Walcheren ter gelegenheid van de ker mis a.s. Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag, des avonds te 12 uur een extra-busdienst laten rijden van Middel burg naar Domburg. Uit V1 i s s i n ge n. In de week van 20 tot en met 26 Juli werden te Vlissingen genomen 3914 gewone baden, waarvan 1874 door dames en 2040 door heeren. In het volksbad werden 2127 baden genomen naar wraak op degenen, die zulk een schrijnende wonde aan zijn ijdelheid hadden toegebracht. Voor dat verraad had het Destuur dat over deze dingen oordeelde zijn vonnis uitgesproken. Dit was den Franschman volkomen duidelijk. Eén lichtstraal blonk hem tegen uit al die geheimzinnige en benauwende duisternis: de toekomst van Pauline was verzekerd. Die som gelds' de eerlijke Franschman kon een huivering van af keer niet onderdrukken voor de wijze waarop dat geld verkregen werd zou voldoende zijn om haar atïhans voor gebrek te vrijwaren, wanneer die voor zichtig oelegd werd, èn om haar eenigen tijd speling te laten, waarin zij gelegen heid zou hebben plannen te m#ken om haar klein inkomen nog wat te ver meerderen. Hij was niet bang dat zij, doordat zij zich nu zoo ineens in het bezit zag van een aanzienlijke som, ver kwistend of roekeloos zou worden. Ze was opgevoed in een te harde leer school om het geld genoeg op waarde te kunnen schatten. Pauline had er geen idee van wat zijn wezenlijke gevoelens waren jegens Uit Walcheren. In den voltalligen raad van Vee re op Vrijdag j.l. kwamen de volgende inge komen stukken in behandeling. Een opgave van de Vereeniging voor Gereformeerd onderwijs van het gemid deld aantal leerlingen, nl. 82V2- Van Ged. Staten van Zeeland was een schrijven ontvangen, dat B. en W. niet aansprakelijk gesteld kunnen worden in de kwestie-G. v. Holthuijsen, omdat de gemeenteraad indertijd de rekening heeft goedgekeurd; zij dringen er bij den raad op aan, dat de gemeente aan haar ver plichting voldoet. De heer Simonse stelt voor bij den Gommissaris der Koningin voor deze zaak op audiëntie te gaan en inmiddals het nemen van een besluit aan te hou den, wat wordt aangenomen. Het Burgerlijk Armbestuur verzoekt een verhooging van de subsidie, aan gezien de rekening over 1928 met een Uadcelig saldo sluit, hetgeen wordt toe gestaan. De huurovereenkomst omtrent de wo ning van den heer Thery is van hoo- gerhand goedgekeurd. Volgens een schrijven van den Mi nister van O., K. en W., omtrent een! beroep van het bestuur der bijzondere school, aan hetwelk gelden voor het aanschaffen van boeken enz. geweigerd zijn, wordt het besluit van den raad ver nietigd en moeten die gelden volgens art. 72 L.O.-Wet worden toegestaan. De gemeentewerkman verzoekt een perceel grond van de gemeente gratis in pacht te mogen ontvangen, wat wordt toegestaan. Thans komt aan de orde een voor stel van B. en W., om de rooilijn a,a(n de Kerkstraat 3 M. terug te hrefn|gjen met het oog op .mogelijke bebouwi|ng. Hiertegen was een bezwaarschrift in gekomen van den heer Van Be veren. De heer Gastel stelt nu voor de rooi lijn van 2 M. terug te brengen, Wat wordt goedgekeurd. Volgens een mededeeling van den Bur gemeester bedragen de inkomsten van den gewonen dienst op de begrooting 1930 f 34783.57 en de uitgaven f 33719.25 terwijl de kapilaaldienst aan inkomsten (Ingez. Med.) pp f 6360 geraamd is, aan uitgaven even eens op f 6360. B. en W. stellen voor de woning op de Markt 212 publiek le verlcoopen, daar er zich geen liefhebbers voor opgedaan hebben bij de gelegenheid tot inschrij ving, zooals die is aangeboden. De ge meenteraad kan er zich mede vereeni gen, maar wil een minimum koopsom' vaststellen. In besloten vergadering zal daarover verder gesproken worden. Tot lid van de commissie tot wiering van schoolverzuim en van de commissie van toezicht op het L.O., wOrdt die heer Thery, hoofd der O. L. school benoemd. De rondvraag levert niet veel' bijzon ders op. De raad gaat over in geheime zitting. - 1 1 t 1 1 Uit T h o 1 e n. Te Oud -Vossemeer werd Vrij dagnamiddag een raadsvergadering ge houden, waarbij aanwezig de heer Ir. Everwijn in verband met de lichtinstal latie. Tot een definitief besluit van den Raad met de P. Z. E. M. is het nog niiet gekomen. Een 2-jarig jongetje le St. Anna- la n d trok onder het spelen een giet ijzeren kachelring over het hoofd. Hoe men ook draaide en paste, het ding kon niet meer terug. Ten slotte heeft men bij een smid den ring voorzichtig stuk la ten slaan. zijn overleden vriendof hij hem (nu al of niet in een heel ander licht wals gaan beschouwen. Met het instinct van een waarachtig Beschaafd mensch' liet "hij zich volstrekt niet uit over dit onder werp; bepaalde hij zich alleen bij het geven van goeden raad betreffende de belegging van het geld. Hij zou een ibe- trouwDaren makelaar in effecten voor haar opzoeken, die haar den veiligsten weg in deze kan wijzen. Allereerst waar schuwde hij haar, dat zij nooit een dent van haar kapitaaltje zou nemen, maar soner, enkel van den intrest zou leven, lot haar inkomen wat grooter wend. Maar onderwijl hij haar zoo vermaande wist hij, dat haar gezond verstand haar den juisten weg zou wijzen, in alle financieele aangelegenheden; dat de in trest van een paar duizend pond een aardig inkomentje zou zijn voor .'een meisje dat het altijd zoo bekrompen ge woon was geweest. Pauline zelve bracht het gesprek op het onderwerp van de treurige wijze waarop haar vader den dood had ge vonden. „Gisterenavond scheen 11 te denken Zeeuwseh-Vlaanderen O- D. In de Donderdag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Ter- neuzen maakte de heer Colsen aan merking op het ontbreken van notulen eener geheime vergadering en gaf te kennen zich desnoods daarVoor tot hoo- gere autoriteiten te zullen wenden. De voorzitter merkte op, dat de heer Colsen te voorbarig was, dat hij daar over kon spreken in een te houden be sloten vergadering en dat er eerst, in dien hij z. i. bij den raad geen recht kon krijgen, aanleiding was er in openbare vergadering op in te gaan. Het voorstel' van B.. en W. om niet in te gaan op het bezwaarschrift van ver schillende vergunninghouders tegen hun aanslag wegens vergunningsrecht, werd verworpen met 7 tegen 6 stemmen. De heer Geelhoedt gaf te kennen, dat hij als gevolg van hem verstrekte nadere in lichtingen niet kan accoord gaan met de wijze waarop het vergunningsrecht wordt geschat. Hij stemde daarom thans te gen. B. en W. zullen alsnu aannemen dat het de bedoeling is de belanghebben den te rangschikken volgens hun vorigen aanslag. Door B. en W. werd opnieuw aanhan gig gemaakt een voorstel tot het maken van een doorgang in den dijk van den Coehorspolder te Sluiskil. Daartoe werd reeds 28 Juli van het vorig jaar beslo ten, maar, leek het werk toen eenvou dig en voor een koopje te kunnen ge schieden, thans bleek dat de kosten in middels tot ƒ2246 zijn gestegen en dat er nog al een en ander aan vast zatdat dit werk o. m. pas als algemeenen nieu wen verkeersweg in aanmerking zou kunnen komen indien vanweg den Rijks waterstaat een daarop correspondeeren- de brug over de Westelijke waterleiding werd vernieuwd en verbreed, hetgeen volgens den heer Van Oadsand aanstaan de is. Een en ander gaf aanleiding de beslissing aan te houden voor nadere in formaties. Aangezien het onderbrengen van het Burgerlijk Armbestuur voor hare verga deringen in een der gymnastieklokalen der o. 1. school minder gunstig resultaat oplevert, stelden B. en W. voor ten prij- ze van ongeveer 400 een lokaaltje met wachtkamer te laten inrichten in den gang van de voormalige school A, naast dat het zelfmoord was', zei ze. Maar toen wist u niet wat u nu weiet. (Twijfelt u er nog aan dat ze opdeden of andere manier er achter zijn gekomen, dat hij hen verraadde en dat zij het hem daarom met het leven lieten boeten?" Er viel niets waar te nemen, bp het ernstig gelaat van Lenoir. Voorzichtigheid was een eerste levensvoorwaarde Dij hem en ze negreep dat zijn betrekking tot de vereeniging hem noodzaakte om zijn woorden goed te overwegen, eer hij ze uitsprak. Werd het toch ooit Dékend, dat hij die vereeniging had beschuldigd dan zou hem een gelijk lot treffen. I-lij sprak op zeer meegaande wijze, wees er met nadruk op, dat er geen enkel bewijs was, waarop zij de theorie van moord kon gronden; dat er wel zeer veel te zeggén was voor dé ver onderstelling, dat Van der Wyck wat in de war zou zijn geweest, tengevolge van den geestelijken schok, dien hij had ondergaan, en dat hij in zijn overspannen toestand zou Desloten hebben zich het leven te nensmen om een einde itèimakén aan al zijn ellende.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1