V/Mk^A BIJVOEGSEL De Kroonjuweelen.: Vrijdag 26 Juli 1929 No. 174 FEUILLETON VAN DE VAN PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. (Vervolg vergadering van Donderdag). Wijziging Verenregle ment. Het voorstel om in het algemeen re glement op de overzetveren over de Eendracht eenige wijzigingen aan te brengen, waardoor voldoende reserve materiaal aanwezig moet zijn en waar bij het verboden zal zijn de vaartuigen te doen bedienen door personen, die ter zake onkundig zijn of zich in staa,t van dronkenschap bevinden en personen beneden den 21-jarigen als gezagvoer der, stuurman of machinist en personen beneden den 16-jarigen leeftijd als knecht te doen optreden, en ten slotte om het personeel te verbieden gebruik te maken van sterken drank tijdens de uitoefening van den dien dienst, werd in de afdeeling algemeen toegejuicht, een lid achtte het antwoord van Ged. Staten van Zuid-Holland inzake wijzi ging van het reglement ook voor de ve ren tusschen die provincie en Zeeland, weinig tegemoetkomend, en beval voorts aan, om, wanneer wederom wijzigingen zouden moeten worden aangebracht, daartoe alsdan zeer spoedig de noodige stappen te doen, ten einde te bereiken dat van de zijde van deze provincie meer leiding zal kunnen worden gegeven. De heer De Jonge brengt hulde aan Ged. Stalen voor hun pogingen om verbetering te brengen in het regle ment, al was er met Ged. Staten van Zuid Holland blijkbaar niet te praten. Spr. wijst nog eens op het grooLe gevaar van drankgebruik door het va rend personeel. Waarom is dit niet te verbieden? Er is een ongeschreven wet, die ieder noodzaakt de veiligheid zoo groot mogelijk te doen zijn. Daarom moet men optreden legen het gebruik van sterken drank. Wordt (Jist voor het varen gedaan, dan zal het publiek dit spoedig signaleeren. De heer Vienings wil lezen: „in k,ennelijken staat van dronkenschap. De heer Adriaanse wijst op de moeilijkheid van deze uitdrukking „ken- nelijken." Het voorstel wordt z. h. st. aange nomen. Reglement „de Dames- p o 1 de r." Het voorstel om de jaarlijksche be zoldiging van den seretaris en den pen ningmeester van den „Damespolder" te verhoogen van f 25 op f 37.50, onder vond in de afdeelingen geen bestrijding en werd ook nu z.h.s. aangenomen. A a n w ij z i n g boekhoud kundige. Het voorstel om den heer K. Kraaijeveld, accountant te Middelburg te benoemen tot boekhoudkundige gaf in alle afdeelingen aanleiding tot de vraag of alleen de eindcijfers zullen worden vermeld, dan wel of een begrooting en rekening zullen worden overgelegd, waarop van de zijde van Ged. Staten in alle afdeelingen werd medegedeeld, dat het laatste het gevat zal zijn. B ij d r a g e n Handels onderwijs. Aan de orde kwam nu het voorstel om in 1930 de volgende bijdragen tever- leenen, aan de Ver. voor Handelsonder wijs te Middelburg 10 pet. der netto uit (The crinkled Crown), Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch ran William Le Queux, door Mej. E. H. 20). Naarmate zij gróoter was geworden, had hij minder tastbare blijken van ge negenheid gegeven, en was hij meer vor melijk geworden in zijn manieren met Maar hij had haar altijd eeth hoffeijkheid het oog op hun verschil van leeftijd.» Maar hij had haar altijd een hoffelijkheid en vriendelijkheid betoond, die indruk op naar hadden gemaakt. Meer dan eens had zij in zijn blik en in zijn stem een teederheid opgemerkt, die blijk gaf, van een sterker gevoelen dan enkel vriend schap. En Eastei'bee, hoe stond het met hem? Een lichte blos steeg haar naar de wan gen, toen zij zijn naam, in gedachten fluisterde. Zij had bekoring op hem uit geoefend, daarvan was zij wel zeker; maar zou het nu een sterker aantrek king zijn dan 'hij ondervonden had van zoovele andere vrouwen, die hij zich allicht [niet meer herinnerde. Hij gaven lot een maximum van f 8150 voor de dagscholen en f 2400 voor de avond school; aan de Ver. voor H. O. te Goes 5 pet. tot een maximum van f 1150 en voor avondschool en aan de Ivath. Mid delbare School ver eeniging te Hulst 15 pet. tot een maximum van f 5730 voor de dagschool. Bij de behandeling in de afdeelingen werd o.a. gevraagd of het groot aaniLal leeraren nml. 11, de school te Huist zoo duur maakt, en er op gewezen, dat de meeste gemeenten te weinig bijdra gen; van de f 7000 betalen Hulst ,en Hontenisse samen f 6750, terwijl een ander lid opmerkte dat ook Axel f 75 per leerling betaalt of totaal f 225. Een lid vraagt of de gemeenten niet kunnen worden gedwongen bij te dragen, doch een ander lid acht het gelukkig, dat dit niet kan. In een andere afdeeling meent een lid, dat de school te Hulst bevoorrecht wordt boven de audere scholen, terwijl een tweede lid meent, dai nu de b,c(o- gere handelsschool te Middelburg een H.B.S. afdeeling A is geworden, de Sta ten dus H.B.-scholen gaan subsidieeren, waartegen hij waarschuwt, omdat in ver band met de vraag naar confessioneel middelbaar .onderwijs dan het einde niet is te zien. Dit lid wijsï er ook op dat gevraagd moet wbrden of de school te Hulst in een behoefte voorziet en Wijst er op dat slechts 5 leerlingen eindexa men deden.j^Vel zijn nu 21 voor de eer ste (klasse aangegeven, maar de directeur merkt op, dat vele leerlingen blijkens de ervaring het onderwijs niet kunnen volgen. Dat lid heeft bezwaar deze school te subsidieeren en dat nog Wel met een hooger bedrag dan andere scholen. Ten slotte vraagt hij of de leeraren ook on bevoegden of religieuzen zijn en zoo ja of deze gesalariëerd worden volgelns de voorschriften van .het Rijk. Verschil lende leden meenen, dat de leeraren niet gaarne in Ze e u ws c h - V1 aan d e re n wo nen, terwijl een lid vraagt of men .op den duur van het goede niet te veel kan krijgen en het aantal leerlingen zoo groot wordt, dal niet allen een plaats in dja maatschappij kunnen bekomen. Een lid vraagt of het geen tijd is dat de Provin cie zich terugtrekt en eens afwacht wat het Rijk zal doen. Van de zijde van Ged. Staten werd toegegeven, dat er met de school te Hulst iets is, doch toegezegd is, dat er een wijziging zal worden ge bracht. De school is echter gewenscht omdat er behoefte is aan goede krach ten en de leerlingen anders naar Bel gië moeten. In het antwoorc? op het algemeen ver slag zeggen Ged. Staten, dat hel aant/al leerkrachten te Hulsit 10 is, wat niet. te veel is en de exploitatie niet duurder maakt, omdat zij per lesuur worden be taald. Er zijn vier niet volledig bevoeg den. Minder leerlingen en veel verloop in de lagere klassen zijn nog geen be wijs dat de school niet aan een behoef te voldoet. Allerminst is de H. H. S. te Middelburg gelijk gemaakt aan eein H. B. S., en de bevoegdheid, die aan. de H. II. S. is gegeven heeft geen wij ziging gebracht in den financieelen toe stand. Zoolang geen rijksregeling voor het H. O. is tot stand gebracht, zul lefn de scholen te Hulst, Middelburg en Goes den Provincialen steun niet kunnen ont beren. De heer v. d. Wart begrijpt niet dat men niet meer zou mogen letten op het aantal leerilngen en op de belang stelling der buitengemeenten. Wijzende op Hulst, zegt spr., dat men daar be gonnen is, met een groot gebouw, en dat bleek verleden jaar nog niet goed ge noeg. Men moet de hootgere subsidie weigeren, dat is liet beste voor de school ook. Wal betreft de school te Middetlburg zegt spreker dat de Staten niet com petent zijn over de programma's te oor- deelen; en men dus het programma, van de II. H. S. niet moet worden vergele ken met dat der afd. A eener H. B. waarmee zij worden gelijk gesteld. Spr. zet het verschil tusschen een II. H.S. en een afd. A der H.B.S. nader uit een. Nu heeft men te Middelburg een was van vriendelijke, edelmoedige na tuur, licht tot deelneming bewogen. Er was oprecht-gevoelde ontroering in zijn stem en in heel zijn manier van doejn geweest, toen hij zijn hand op haar schouder had gelegd en haar had aan gemaand, om zich goed te houden. Maar zou hij niet dezelfde vriendelijkheid Reb ben betoond aan ieder meisje, die een dergelijk ongeval had getroffen? Zij was er niet zeker van of hij in staat zou zijn lot een groote liefde, die hem de op offering makkelijk zou maken, om ihet verschil in stand en in fortuin tusschen hen beiden over het hoofd te. zien? Het was donker toen zij naar de on aanzienlijke straat in Soho terugkeerde, die er nog eens zoo armoedig uitzag, na haar lange wandeling tusschen hoo rnen en bloemen. Lenoir liep op en neer voor de deur. Een warmer gevoelen doorstroomde haar, toen zij hem herkende en wel ver moedde dat hij geduldig op haar terug komst gewacht had. Voor het oogenblik maakte het gevoel van weergalooze een zaamheid, dat haar heel dien .dag zoo zeer gekweld had, plaats voor een ge voel van verlichting, in de nabijheid van menschelijk gezelschap. „Is u hier al ïang geweest?" vroeg zij. Hij antwoordde op zijn ernstige, kal particuliere school, die een diploma uit reikt gelijkwaardig aan dat der R.H.B.S., en men heeft meerdere afd. A. in Zee land. Spr. heeft gevraagd naar een gesplit ste begrooting voor de Middelbare School en de Hoogere Handelsschool. Spr. zal geen voorstel doen. De heer Onder dijk meent, dat de zaak niet makkelijk is le overzien, en een principieele beslissing is niet mak kelijk. Het is de vraag of er niet te veel scholen komen, er wordt met de leer lingen der H.H.S. gebeurd. Het is de vraag of men niet beter is met opleiding op goede vakscholen. Er moeten goede handelsscholen zijn voor de meest ge schikte leerlingen. Spr. wil echter niet plotseling wijziging brengen in de be staande toestanden. De heer Van der Wart was vatni plan een voorstel te doen tot uitsiel, omdat men scholen gaat steunen, waar voor het Rijk voldoende zorgt. De heer J o z i a s s e houdt vol, dat Hulst 11 leeraren heeft en geen 10. Hierna werd gepauzeerd. In de middagvergadering werden 4e beraadslagingen over het handelsonder wijs voortgezet. De heer Dieleman zegt, dat juist hetgeen voor den handel gegeven word'l nu wordt bestreden, en dat bedragen die lager zijn dan in andere provincies. Is het niet beter als er te veel scholen zijn, wal spr. ontkent, dat men prac- lisch onderwijs geniet. Wat gevraagd wordt is niets anders dan vorige jaren, maar men moest het eigenlijk geven lol Bvederopzeggings toe. Men dacht des tijds dat er een wet zou komen voor rijkssleun gelijk aan die voor het Am- bachtsonderwijs. De ideeën daarover zijn echter gewijzigd. Het zou aangenaam zijn, als de besturen rustig hun werk kouden doen. Neemt men de subsidie te rug. dan is dit de doodsteek voor die scholen. Dan vervalt ook de Rijkssteun. Spr. wil niet terugkomen op de ar gumenten voor een extra subsidie aan de school le Hulst. Men weet hoe moeilijk 't is om geld van gemeenten los te krij gen. Deze school heeft 60 leerlingen, te gen Wageningen 70, Zutphen 95 zij heeft 8 leeraren (en 2 priesters) en Wagie- ningen 14. Zutphen 13. Maar al waren er 100, zij worden toch per lesuur be taalt. Van de 8 gewone leeraren zijn er 4 volledig bevoegd, 3 hebben Middelbaar acte A. Er zijn er met toestemming van den Minister 2 vast aangesteld. Zelfs aan de R.H.B.S. afd. A wordt door on bevoegden les gegeven. Men kan in een excentrisch gelegen deel van het land niet altijd de krachten krijgen, die men wenscht. Het gebeurt overal wel eens, dal er in één jaar minder leerlingen eind-examen doen. Dat er weer aan het gebouw moest worden veranderd, is het gevolg van den hevigen winter, men kon het met de centrale verwarming niet voldoende warm krijgen en maakte dub bele ramen. Wat Middelburg betreft, wijst spr. op de goede resultaten aan die school be reikt. Spr. meent, dat de H.H.S. toch geheel iets anders is dan de afd. A der H.B.S. al geeft het diploma dezelfde be voegdheid. De naam van burgerschool A veranderde niets aan de H.H.S., alles bleef hetzelfde. De H.H.S. is en blijft een vakschool, de komst der confessio- neele 'burgerscholen zjl door deze men- schen niet worden bevorderd. Het is practisch onmogelijk de exploi tatiekosten te scheiden. Dit zou o.a. ten gevolge kunnen hebben, dat per uur meer moest worden betaald aan hen, die minder dan 20 uur lesgeven. Juist door de combinatie is Middel burg een der goedkoopste scholen. In verschillende plaatsen heeft men naast de H. B. S., een Handelsschool', en waar dit niet het geval is, is een economisch litteraire .afdeeling welkom, maar het is een surrogaat. Men doet iets voor den handel als men het Handelsonderwijs subsidieert als tot nu toe. De heer v. d. W a r t zegt, dat hij i,n me manier „Ik denk zoowal een paar uur. Om u de waarheid te zeggen werd ik enni beetje ongerust. Ik kwam hier omstreeks etenstijd, zooals ik u immers gezegd had. en de hospita vertelde mij dat u al vroeg was uitgegaan en geen boodschap had achtergelaten, hoe laat u zoudt te- rugkeeren. Daarom ben ik vanavqnd hier gekomen." Het Was dan wel heel lief van helm om twee uren te loopen voor een vrouw, die niet eens de moeite had genoimien om hem haar afwezigheid toe te lichten. Het was waar ook:: hij had daar Idten vorigen avond gezegd, dat hij haar op zijn etensuur zou komen opzoeken. En verdiept in eigen gedachten, als ze was was ze dit totaal vergeten, tot ze al op Hampton Court Was. Zij bloosde diep, toen ze haar onvrien delijkheid ten volle besefte. Als Easter- bee die afspraak met haar had gemaakt, zou ze dien dan ook vergeten zijn? Zelfs al was dit het geval geweest, dan jzou ze op hetzelfde oogenblik, dat ze er weer aan had gedacht, onmiddellijk naar het telegraafkantoor zijn geijld. „Hoe kan ik voldoende mijn excuses maken?" vroeg zij, zeer onder den in druk. „Vanmorgen moest ik uit voor een onverwachte en naar het Weekzeer belangrijke zaak. En ik denk, dat dit geene deele het nut van het H. O. heeft ontkend. Spr. meent, dat de handel in vloed zal krijgen op de litterair-economi- sche afdeeling der R. H. B. S. door dat" hij gedelegeerden in de eind-examencom missie mag benoemen. Spr. doet geen voorstel inzake Middelburg, maar blijft tegen subsidie aan Hulst. De heer Onderd ij k zegt ook niet legen steun van het H.O. te zijn, maar meent dat men eens na mdet gaan, wat er na enkele jaren van de leerlingen is terecht gekomen. Als men bij Philips en dergelijke zaken komt, krijgt men een speciaal werk en dan is het verder ge leerde vrjjwel balast. De heer Dieleman repliceert en zegt o.a. dat Ged. Staten een nader on derzoek zullen instellen naar de bedoe ling en de gevolgen van het jongste K. B. voor het handelsonderwijs. Ylissingen heeft gevraagd op dezelf de wijze te worden gesteund als Goes 'en Middelburg. Voorstellen inzake Goes en Middel burg worden z.h.s. aangenmen. en dat inzake Hulst met 31 tegen 10 stemmen. ij d r a g e n Blinden- o n d e r w ij s. Tegen het voorstel om Ged. S^atcjtf te machtigen om voor eiken behoeliigen blinde uit Zeeland, die in eenig behoor lijk ingericht gesticht voor blinden ver pleegd wordt, eene bijdrage, berekend tegen f 50 per jaar, uit de Prov. kas toe te kennen, hadden in twee. afdeelingen een der leden principieele bezwaren. Zij zijn van meening, dat het meer op den weg van instellingen van liefdadig heid ligt, dat onderwijs te steunen. Een ander lid wenscht achter bet (woord „verpleegd" in le voegen „en onderwezen wordt", waarmede meerde re leden zich vereenigen. Een lid van Ged. Staten verklaarde, dat naast de particuliere bijdragen een subsidie van de Provincie op zijn plaats is, daar dit onderwijs niet geheel en al tot het ter rein van armenzorg behoort. In hun antwoord op het algemeen ver slag, hebben Ged. Staten in het alge meen geen bezwaar tegen de gewenscSi- te aanvulling, doch meenen zij er op te moeten wijzen, dat invoeging der woor den „en onderwezen worden" bij het verleenen van het subsidie een beper king oplegt, waardoor het onmogelijk wordt gemaakt de bijdrage te verleenen voor blinden, die den leerplichtigen leeftijd hebben overschreden of die, om individueele redenen, voor het ontvan gen van oritlerwijs niet in aanmerking komen. Hierdoor zou, naar hunne mee- nning aan de aanvankelijke bedoeling van het statenbesluit te kort Worden gedaan. Z. li. st. wordt liet voorstel aangeno men. 3 J mij geheel in de war heeft gebracht. Bovendien zag ik er echt legen op om weer hier terug te komen. Ik verlangde huiten, in den zonneschijn te wezen, tusschen boomen en bloemen, en ik ging rechtstreeks naar Hampton Court. Maar laten wij nu niet hier blijven praten. Komt u binnen; de avond begint pa;s." Hij was blijkbaar niet beleedigd door haar weinige oplettenheid. Zijn toon van spreken was vriendelijk; zijn droefgees tige glimlach was bijna even goedmoedig als altijd, toen hij haar antwoordde:: „Arm kind, geen wonder als uw ge heugen u parten zou spelen! En ik be grijp volkomen uw afkeer om hier terug le keeren; het is nooit zoo'n heel op gewekt tehuis geweest. U moet er zoo gauw mogelijk zien uit te konten. Als wij maar wéten, hoe eff met welke mid delen!" De goedhartige Franschman vertelde haar niet, voor eerst veel later, dat hijj een slapeloozen nacht had doorgebracht, al tobbende over den verschrikkejijken toestand waarin zij nu verkeerde door den dood van haar vader. Hij; was elen ongehuwd man zonder eenige banden; een vreemdeling, in een vreemd land, en heel arm. Zooals het nu was, kon hij het weinige dat hij had met ihajar deelen. Maar hoe zou dat in Üe toe komst moeten gaan? 2ou armoede haar Electriciteitsvoorzie- ning Noord- en Midden groep. Thans kwam aan de orde het voor ste) om aan N.V. P.Z.E.M. ten behoeve van de Noordgroep een nader crediet te verleenen van f 35000 en ten behoe ve van de Middengroep een van f 55.000, teneinde de N.V. in de gelegenheid te stellen 25 pet. bij te dragen in het ver schil in kosten tusschen het maken van boven- en ondergrondsche netten door gemeenten, o.a. om zich te onthouden van hetgeen het natuurschoon kan be derven. In de afdeelingen is over dit voor stel druk gediscuseerd. Een lid van een der afdeelingen zou 50 pet. voor reke ning der P.Z.E.M. willen nemen, terwijl een ander lid dier afdeeling vraagt of hetzelfde ook geldt voor de Zuidgroep. Van de zijde van Ged. Staten werden de voordeelen van een ondergrondsch net erkend, en toegegeven, dat het op den weg van hun college ligt al mo ge ook de raad van Bestuur in (deze opvatting blijkbaar niet deelen het (natuurschoon zooveel mogelijk te be vorderen, maar verhooging der restitu tie tot 50 pet. zal het dubbele bedrag van het thans gevraagde noodig maken. Het plaatsen der palen op een voet stuk van beton zal de onderhoudskosten 'belangrijk minder maken. Het beoogde stelsel zou ook voor de Zuidgroep kun ne worden toegepast. In een andere af deeling acht men met 75 pet. door de ge meenten te betalenj" het natuurschoon wel wat duur gekocht en men vraagt of Goes een ondergrondsch net zal krijgen, dat geheel en al ten laste van de:.N.V. „P.Z.E.M." komt. Ook hier vraagt een lid naar de Zuidgroep en maakt weel een ander de opmerking, dat de pro vincie, voorafgegaan door de regeering, aan het behoud van natuurschoon zoo veel mogelijk moet medewerken, terwijl hij het afkeurt, dat de heer Slooves reeds tarieven noemt van 35 tot 40 cent, terwijl de leden van Prov. Staten hier omtrent nog niets weten. Een lid van Ged. Staten kan mededeelen, dat door sommige gemeenten geen bezwaar is gemaakt tegen de betaling van de 75 pet. van het meerdere bedrag. De kos ten van aanleg van een ondergrondsch net zijn aanmerkelijk hooger, doch de on derhoudskosten zijn minder. Te Goes neemt de N.V. het ondergrondsch net geheel voor hare rekening, omdat de gemeente over een korteren afstand meer aansluitingen zal krijgen dan de plattelandsgemeenten De tarieven voor Goes zijn in ver band daarmede ook lager gesteld en men was bovendien met Goes daaromtrent reeds nader overeengekomen. In de Zuidgroep is men bezig de bovengrond- sche netten over te nemen en kan latei- overwogen worden deze ook door on dergrondsche te vervangen. Er bestaat geen bezwaar de tarieven bekend te maken aan de Staten voor zij in het publiek worden medegedeeld. De heer Stooves had slechts de bedoe ling propaganda voor aansluiting. Een lid heeft daartegen geen bezwaar als eerst de Statenleden de tarieven kennen. Een ander lid wil weten hoe Ged. Staten aan de 75 pet. komen ;en kan zich inzake de tarieven voor Goes moeilijk met de toelichting vereenigen. Per K.M. zullen alom Evenveel aanslui tingen tot stand kunnen komen, als het gaat om de kommen der gemeenten. Ook komt men op tegen reductie aan groot verbruikers, waartegen over van de zij de van Ged. Staten wordt gewezen .op hel doel der reductie, nml. een grooter gebruik over dag en gedurende den na nacht, wat ten zeerste in het voordeel van het bedrijf is. Nog Worden inlich tingen verstrekt omtrent gratis licht punten, huurkoop en electriciteitsprij- zen vergeleken bij gasprijzen. In de der de afdeeling achtte een lid ondergrondl- sche netten ook minder gevaarlijk en berekent hij bovendien, dat een onder grondsch net niet alleen duurzamer is, doch ook uit een financieel oogpunt de voorkeur geniet, of dat, wat dit laat ste aangaat beide soorten van netten althans daarin aan elkaar gelijk zijn. De deel zijn; heel haar leven lang? Ze gingen n aar de armoedig ingerichte zitkamer. Er was nog wat over van een fleschje whiskey, dat Van der Wyck een paar dagen geleden had gekocht toen hij in een bijzonder roekelooze stemming verkeerde. Pauline haalde het uit de kast en zette het Lenoir voor. Daar hij» een zeer onthoudend man was, bediende hij zich van een mikroskopische portie en bleef steeds den blik op haar gericht houden met de ernstige teederheid, die haar duidelijker dan in woorden zei, hoe innig hij voor haar voélde. „En u is op zoo onverwachte en ge- wichte zaken uit geweest?" vroeg hij en zag in spanning haar antwoord tege moet. Heel dien dag was de overheerscheai- de gedachte van Pauline geweest, hoe zij zich houden zou tegenover Lenoir, die, zij voelde dat haar beste vriend was zoo dan niet haar eenige door zijn langen tijd van samenwerken met haar vader. Zou zij hem de heele waarheid ver tellen van hetgeen er had plaats ge had, of zou zij met ter zijdelating va|ii bepaalde bijzonderheden hem enkel in breede trekken het feit meedeelen dat die nachtmerrie van lyezénlijke armoe de van haar afgenomen was? Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5