li S L. )n B N KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP ONDERWIJS Handel. Nijverheid en Visscherij Verschillende Berichten BUITENLAND UIT RUSLAND gT 10 (S '1 ontleend, dat de Noord groep op 19 No vember onder spanning is gegaan, waar door in November en December succes sievelijk in de volgende gemeenten en buurtschappen met stroomlevering is be gonnen: Anna Jacobapolder, Bruintjes kreek (gem. St. Philipsland), Bruinissie. Oosterland en Sir Jansland Nieuwer- kerk. Gapelle en Vierbannen, Dreischor, en Ouwerkerk. In de Zuidgroep is in de buurtschap „Het Jagerte" (gem. Hon- tenisse en Lraauw en Lapgendam) in November met stroomlevering begonnen, bovendien was dit het geval met enkele (grootverbruikers, terwijl met meerdere andere werd onderhandeld en met de gemeenten Zuiddorpe, Westdorpe, St. Jansteen, Hengstdijk, Biervliet en Graauw en Langendam over de plaatse lijke netten. Op 31 December bedroeg het aanlhl détailverbruikers in de Zuid- groep 2144 (v.j. 2021), in de NoordgroeJp 480. Het verbruik heeft in de Zuidgroep als volgt plaats gehad: gemeenten 655.684 K. W. U. (v.j. 670.470); grootverbruikers 647.467 (v.j. 533.709); détailverbruikers 238.886 (v.j. 142.192) en eigen verbruik 107.440 (v.j. 118.330). Het aantal opge wekte K.W.U. bedroeg ongeveer 2.000.950. De maximale belasting trad in op' 3.5 en 12 Dec. en bedroeg 740 K.W.U. (v.j. 680). De storingen, {lie voorkwamen in het hoogspanningsnet waren te wijten aan atmosferische invloeden en hoornen rooi en. Op 8 Febr. van 4.35 tot 6.25 v.m. is de stroomlevering onderbroken geweest door een lek in de pakking Van den Ihoofld-stoomafsluiter, op 15 Juli is de stroomlevering ongeveer 6 min. onder broken geweest wegens het uitvallen van den machine-schakelaar, waarvan de oor zaak onbekend is gebleven. Werd in het vorige jaarverslag de ver wachting uitgesproken, dat het jaar 1928 het geheele voor de eerste afschrijving op de z.g.n. bedrijfsactiva benoodllgde bedrag gemakkelijk zou opbrengen, ge constateerd kan thans worden, dat deze •verwachting verre Is overtroffen. 'Na. rentebetaling, na ruim afschrijving op „Vervoermiddelen" en na afschrijving op de kolentransportinrichting der' centrale te Westdorpe, op den dienstd er Prov. leening en op de turbineschade, gele den in Augustus 1924 welke afschrijvin gen, voor zoover daarvoor in aanmerking komend, reeds van het begin der exploit tie af plaats hadden, liet n.l. de exploita tierekening een voordeelig saldo van f 101.615.63 'v.j. f 61.661.51i/2), dat kon worden overgeboekt naar de verlies- en •winstrekening, zoodat deze laatste, na dat te haren laste het bedrag der alige- ïjmeene onkosten, de gebruikelijke af schrijvingen op kantoorinrichting en -meubilair en op oprichtingskosten, be nevens de gebruikelijke storting van f 500 in het „Fonds voor Diverse Belangen" waren geboekt, een voordeeliig saldo liet van f62.769.08 (v.j. 22.105.24). De eerste afschrijving op de z.g.n. bedrijfsactiva, overeenkomstig een vroe ger genomen besluit berekend' volgens de annuïteitsmethode, bedraagt f 38.698.75. ■Na boeking dezer afschrijving laat dus de verlies' en winstrekening een voordee lig saldo van f24.070.33, dat beschik-» baar is om. te worden gereserveerd, en, daar de aard van een bedrijf als de PZEM. een reservefonds dringend nood zakelijk maakt, stelt de directeur voor dit overschot met het saldo van de Verlies en winstrekening per 31 ;Dec. 1927 aan te wenden dis boeking ten bate van zulk een fonds. Zonder voor het jaar 1929 voorspellingen te willen maken, meent de directeur niet onver meld te mogen laten, dat de stroomver- koop gedurende het eerste kwartaal 1929 in de Zuidgroep ruim f 111.000 meer heeft bedragen dan. gedurende het eerste kwartaal 1928. Aan de exploitatierekening ontleenen Wij dat aan stroom verkocht werd voor f 260.573.39 en aan diversen werd ont vangen f 1449.25, wat een totaal ont vangst geeft van f262.022.64, zooals bo ven reeds gezegd, werd daarop een voordeelig saldo verkregen van ëen be drag van f 101.615.63. Aan Salarissen en loonen werd f 14.500.09 uitgegeven en aan brandstoffen f 30.095.03. Door een comité waren gelden in gezameld, teneinde een geschenk aan te bieden voor de gerestaureerde Groo- te Kerk te Goes. Door dit comité is in overleg met kerkvoogden besloten dé gif ten te bestemmen voor een geschilderd raam, dat aan de Noordzijde van die kerk, terzjjde van het orgel zal worden geplaatst. Als hoofdmotief zal daarin worden gesymboliseerd Psalm 23. Provinciale Biibliotheek. In het verslag der Prov. Bibliotheek over 1928 wordt met erkentelijkheid ver meld, dat Ged. Staten wederom' eein| extra-crediet gaven voor het aanschaffen van 100.000 cataloguskaarten, zoodat de ze niet ten laste kwamen van de som', welke voor aanschaffing van boeken en administratie is uitgetrokken. Ook in 1928 werden o.a. van den heer J. H. Deibei boeken ten geschenke ont vangen. Voor zoover megelijk, werden 1 incomplete boeken en seriewerken g i completeerd, terwijl, wat de collectie iZeelandica verrijken kan, steeds werd aangeschaft. In 1928 bezochten 5442 personen de bibliotheek. Er werden 5375 hoeken uit geleend, 411 werden naar buiten Mid delburg gezonden, van andere bibliothe ken werden er 296 op aanvrage ver strekt. De arbeid aan den trefwoorden catalogus ging geregeld voort. Van den systematischen catalogus kwamen in den loop van het jaar gereed de afdeelingen Opvoeding en Onderwijs, Land en Vol kenkunde, Kunst ,en Technische welen- schappen. deze inrichting van onderwijs zeker niet minder belangrijk dan welke andere hier ter stede ook, wordt gedoceerd. De Industrie- en Huishoudschool. Gisterenmiddag hebben wij ons gaar ne aangesloten bij de velen, die een bezoek brachten aan de tentoonstelling, die gehouden werd, evenals vorige ja ren in de -verschillende lokalen van de Industrie- en Huishoudschool. Het wordt wel lastig om ieder jaar van deze ten toonstelling een beschrijving te geven, want natuurlijk lijkt ieder weer zeer op haar voorgangster, althans zeker voor ons, die er ons wel van zullen onthou den een deskundige beoordeeling in on derdeden te geven. Maar toch. willen wij met deze feite lijk negatieve opmerkingen niet volstaan, te meer waar wij de opmerking boord den, dat wij een der vakken in vorige ver slagen wat stiefmoederlijk hebben be deeld. Wij herinneren ons zulks niet, maar willen trachten, wat wij in dia oogen van de naastbetrokkenen hebben misdaan bij deze weer te herstellen en dan deelen wij het eerst mede, wat wij aantroffen op de afdeeling fraaie hand werken. Dat was in de eerste plaaita een keurig, soliede weefgetouw, waarop keurige kleedjes, kussens en wat dies meer zij worden vervaardigd en dit met voor ons oog uitstekende resultaten. Maar natuurlijk zou 't verkeerd zijn de leerlingen alléén de vaardigheid in Wee ven bij te brengen, en daarom w'as er ook geëtaleerd mooi haak- en borduurwerk en hoe de andere producten van vrou welijken ijver ook mogen heeten, als even weel bewijzen van het goede on derwijs ook in dit vak. Evenals trouwens ook op andere afdeelingen, waren hier gescheiden de voorwerpen, vervaardigd door de leerlingen 'der school zelVe en door die van dë verschillende cursussen. Speciaal werd onze aandacht getrok ken door werk op wat reeds voor jare|n bekend stond als wafeltjes goed, maar in afwijking van vroeger wordt .dit nu met vierkantige figuren bewerk't. Daarop is tegenwoordig ook bet tee- tken-onderwijs gebaseerd, waarbij op den voorgrond wordt geplaatst het leeren begrijpen van vlakken en kleuren en waarbij1 afgestapt is van de gedachite, dat die teekeningen bepaald als voor beeld voor de fraaie handwerken, maar alleen dan als de onderwijzeres in laatst genoemd vak meent, dat de teekening er voor geschikt is Wij verlaten nu in gedachten deze zaal om eens een kijkje te gaan nemen bij de afdeeling nuttige handwerken, verdeeld in lingerie-afdeeling, w'aar de vele aan wezige kleedingstukken, zakdoekjes enz. lieten zien, dat ieder leerlinge, die de school verlaat als zij wil} in staat is voor haar toekomstig jong huishouden heel wat gereed te maken. Dit is< niet minder het geval bij de van dë eerkte verdieping nog niet genoemde afdeeling, n.l. het costuumnaaien. Het moge wel licht wtit ouderwe.tsch klinken, maar wij hebben alle eerbied voor, de vrouw, die ook de costuums voor haarzelf en haar grootere of kleinere dochters weet te maken, h etzij' van nieuw, hetzij van ouïï, en juichen het daarom ten zeerste toe, dat op deze school van het eenvoudigste tot de meest gekleede japonnen en jurk jes liggen, gemaakt door de leerlingen onder deskundige leiding, die het op voedt tot practische huisvrouwen. Dit doen ook de verschillende afdee lingen, die beneden gevestigd' zijn. Ten eerste is dit het geval met de afdeeling koken. Hier in den keuken -stonden weer de heerlijkst gereed gemaakte spijzen en dit met de minst mogelijke kosten, maar men doet hier ook veel aan den inmaak en dat het toebereide een goe den naam heeft, blijkt wel uit het feit1 dat er gisterenmiddag van het groot aantal potjes jam Dijna geen meer over waren, zoo veel kooplustigen waren er geweest. De tweede afdeeling is hier beneden die der wa-schbehandeling, alles zag ër hier even keurig verzorgd uit 'en in deze zelfde zaal troffen wij verschil lende voorwerpen voor de lessen in waren kennis aam, die ieder voor zich van groote beteekenis voor de lessen zijn en ten slotte nog pakkende voorheelden in zindelijkheid, behoorlijk Opdienen van spijs en drank enz. De derde en zeker niet de minste af deeling is die van het algemeen vormend onderwijs, waarbij de leerlingen tal van wenken worden gegeven, die voor ieders verder leven van groote beteekenis is. Zoo leert men behoorlijk brieven stel<- len, adressen schrijven, imvujlljng van post- en ander© formulieren, en 'wat al meer in het dagelijksche leven voorkomt. In deze zaal was ook een „stand" ingericht voor de zuigelingenverzorgimg waar bij duidelijk gedemonstreerd wat wel en wat niet goed is voor de kleine wereldburgers Als wij nu nog melden, dat in de (bestuurskamer een verkoopplaats was ingericht van op de school vervaardigde kleerem enz., dan meenen wij weder een bee]Q te hebben gegeven van wat op Het wachtschip „Ramses" dat voor de gewone jaarlijksche schoonmaak was weggehaald, is wederom teruggekomen op de Ierseksche Bank. Dit schip wordt door vele oesterkweekers als iets on misbaars voor de Ierseksche Bank ge acht. De oesterteelt. Men schrijft ons uit I e r s e k e Een gezelschap oesterkweekers van Ierseke hebben op uitnoodiging van den inspecteur der Zuiderzeevisscherijen een bezoek gebracht aan de nieuwe terreinen voor oesterteelt {uitzaaien voor con sumptie-oesters) te Oostmahorn. Niet dat nu zoo'n gebrek aan goeden grond is, maar alleen het idee dat wellicht eens de een of de ander met kwaliteit aan komt boven het gemiddelde, doet de heeren zoeken, steeds zoeken, tot zelfs in het buitenland (Duitschland en Dene marken o.a.). Rustig afwachten op de proef is wel gewenscht. land was. De band was in vele opzich ten nog slapper dan die tusschen Oosten rijk en Hongarije vóór den oorlog; Fin land hief invoerrechten op Russische goederen, Russen waren in Finland vreemdelingen, die in geen enkel op zicht meer rechten hadden dan andere vreemdelingen (Duitschers bijvoorbeeld,; de Finsche wetten vertoonden in het ge heel geen overeenkomst met de Russi sche, enz. In het overige Rusland heerschte eenzelfde bestuursstelsel en het geheele land werd bestuurd door ambtenaren, volgens aanwijzingen uit Pe tersburg. Dat bestuur had veel gebre ken; het had echter ook zijn goede kanten. Een 21-jarig koopman had eenigen tijd geleden Dij een autohandelaar in de Ruigenstraat te Rotterdam een auto ge kocht op de voorwaarde, dat hij f 700 zoU netalen en dë rest in termijnen. Hij heeft de auto direct weer verkocht voor f 1600, betaalde den leverancier f 700 en is met de rest naar Duitsch land' gegaan om daar met een vriend een handeltje in bedwelmende middelen te beginnen. De handel floreerde niet en na korten tijd was de man weer plat zak. Hij wist toen een tweede auto te krijgen van de Nieuwe Rotterdamsche Auto Garage, welke hij ook weer direct verkocht. Hij heeft de opbrengst (f 1600) niet afgedragen en is met het geld naar Brussel en Antwerpen gegaan, waar het in korten tija was opgemaakt. Nadat hij een tijdlang had rondgezworven, heeft hij zich Dinsdag bij de Rotter damsche politie aangemeld, hij is in verzekerae bewaring gesteld. Bij een aanvaring op den Amstel te Amsterdam zat op een motorboot eejni 19-jarige jongen. Toen de lading van een kolenschuit begon te verschuiven, sprong de jongen in het 'water. Zijn lijk is opgehaald. Aan de kust te Hallum is aange spoeld het lijk van -ren vrouw. Het ver keerde in staat van ontbinding en is vermoedelijk afkomstig van de vrouw van schipper Terstegen, die 'in een der Novemberstormnachten van "het vorig jaar met zijn gezin, bestaande uit 10 kin deren, op de Wadden bij een schipbreuk is omgekomen. Gistermiddag omstreeks twee uur, is een windhoos in s; chuine richting over het dorp Pijnacker getrokken. Wel wer den verschillende voorwerpen dë lucht in geslingerd, doch ernstige ongelukken vielen niet voor. Donderdag had op 380 M. diepte i'n de Domaniale mijn 'n instorting plaalfs; de mijnwerkers C. en R. werden onder het gesteente bedolven. Het duurde een paar uren voor Ze konden bevrijd' wor den. Hun verwondingen waren van dien aard. dat ze, na verbonden te zijn, naar Jiun woningen konden worden gebracht. Naar Reuter uit Hollywbod seinlt vielen drie mannen op den boulevard te Hollywood een kwitantielooper aan, wien zij van 15.000 dollar beroofden. De looper wist een der aanvallers vast te houaen. Een jong Mormoonsch zendeling wërd bij 't wisselen van revolverschoten gewond. V* OOM bij dames zeer gehefdverkrijgbaar per f/escb met gedeponeerd etiket of per ,-■4 gtas, bereid van spuit- Clfk mme raaLofsodawater - at 9 of mei met suiker- en een scheutje. De Staatsinrichting van de Sovjet- Unie. Het czaristische Rusland was een cen tralistische staat, die,.geen gewestelijke autonomie kende. De eenige uitzondering vormde Finland, dat 'n eigen parlement eigen munt, eigen wetgeving elnz. had. Finland was echter een afzonderlijke staat en zijn eenige band met Rusland bestond daarin, dat de keizer van Rus land tegelijkertijd grootvorst vtan Fin- 'De verschillende nationaliteiten, die op het grondgebied van het Russische keizerrijk leefden, begonnen in 'de laat ste jaren van de XlXe eeuw meer rech ten te eischen. Deze strooiming nam in de XXe eeuw, vooral tijdens de revolutie van 19051906. aan kracht toe, doch j*een enkel volk dacht aan onafhanke lijkheid; zelfs de Polen verlangden niet meer dan autonomie. Tijdens de revolu tie van 1917 veranderde de toestand. De geheele bevolking van Rusland werd bevangen door een psychose v,an ma- ximalisme en elke groep stelde telkens hoogere eischen. De nationale minderhe den deden ook hieraan méde en in Augustus van het revolutiejaar ontstond in verschillende streken een streven naar afscheiding van Rusland. De Russische democratie (met inbegrip van alle so cialistische partijen) was gekant tegen dat separatisme, dat zoowel voor Rus land als voor die volkeren zelf niets dan nadeelen zou medebrengen. De Rus sische democratie was bereid aan alle nationale minderheden verregaande auto nomie te verleenen en den Russischen staat te veranderen in een federatie, een soort vereenigde staten. De bolsjewiki, die de volkomen ineenstorting van Rus land -als een noodzakelijk© voorwaarde voor hun overwinning beschouwden, wakkerden dat separatistische streven aan en met hun medewerking ontston den in Rusland ontelbare „onafhan kelijke republieken." Na de October-re- volutie, dus toen de bolsjewiki de macht hadden veroverd, veranderden zij van tactiek en begonnen die „onafhankelijke" republieken te liquideeren. Uit den romp van den Russischen staat, dien Duitsch land na den roofvrede van Brest-Litowsk aan de nieuwe heerschers had overge laten, werd de R.SFSR Russische Soci alistische Federatie Sovjet-Republiek) ge sticht. Na de ineenstorting van Duitsch land begon de sovjet-regeering ook 'an dere gedeelten van 'het vroegere Rus sische Rijk ónder de opperheerschappij van Moskou te brengen. Juridisch Was de band tusschen de RSFSR en die an dere republieken (de Oek,rajinc, en Kau- kasische republieken enz.) zeer zwak, maar in de praktijk, bezat Moskou de volledige macht. Daar de sovjet-staat in- tusschen diplomatieke betrekkingen met ander mogendheden aanknoopte, rees de noodzakelijkheid aan die samenwerking een vasten vorm te geven. Dit leidde tot de overeenkomst van 6 Juli 1923, waar bij de USSR (Unie van Socialistishe Sov jet-Republieken) was ontstaan. Deze Unie onderging daarna eenige wijzigingen. De tegenwoordige structuur van deze zon derlinge .staatsformatie is als volgt: de Sovjet-Unie bestaat uit zes staten RSFSR, de Oekrajine, Wit-Rusland, Trans-Kaukasische Federatie, Oezbeki- sche Sovjet-Rep ubiek en Turk|menische Sovjet-Republiek. Sommige dier staten (bijv. Wit-Rusland) zijn eenheidsstaten, andere (Trans-Kaukasië, RSFSR) zijn ie deraties, terwijl er nog bovendien auto nome republieken autonome gewesten enz. bestaan. De meest ingewikkelde structuur heeft RSFSR. Het is' geheel een ingewikkjeld stelsel en de hestu- deering ervan wordt bovendien bemoei lijkt door de voortdurende veranderingen welke de sovjet-regeening in de ver- deeling van het grondgebied brengt. De bolsjewiki en hun bewonderaars in het buitenland (de eersten met propa gandistische doeleinden, de laatsten een voudig uit onwetenheid) beweren dat de Sovjet-Unie in elk geval een bond v,an volkeren met gelijke rechten is, dat in deze Unie geen overheerschers en geen (oiverheerschten bestaan, dat de bolsje wiki het middel hebben gevonden tot een ideale samenleving tusschen de vol keren van Rusland. Deze bewering is volkomen bezijden de waarheid. Ieder een, die eenige studie heeft gemaakt van de ontwikkeling van Duitschland na 1870, weet, dat Pruisen op de overige staten drukte en hun regeeringen de wet voorschreef. De verhouding tusschen Pruisen en de overige staten wits echter nog buitengewoon gunstig voor deze laat sten, in vergelijking met hetgeen in de Sovjet-Unie gebeurt. RSFSR (het sov jet-Pruisen) heeft meer dan 90 pet. van het totale grondgebied van de Unie (19,757,953 vierkante kilometer van de 21,352,572) en 69 pet. van de totale (bevolking (10(7.858.000 inwoners van de» 147,013,600). Naast dezen reus staan staatjes van 5 en 4 millioen zielen. Al leen de Oekrajine, die in de Sovjet- Unie een rol speelt, welke veel overeen komst met die van Beieren vertoont kan zich nu en dan tegen de dwingelandij1 vande RSFSR verzetten. De overige taten moeten aan Moskou gehoorzamen te meer daar Moskou alle gelden ont vangt. Zelfs hij een zeer decentr.alisti sche grondwet zou de druk van RSFSR dus zeer groot zijn eö de rechten van de overige staten illusoir. De grond'wet van de Sovjet-Unie is echter zoo opgesteld dat dc druk van de RSFSR, dus van de tSovjet-regeering van deze laatste zoo sterk is, dat de decentralisatie veranderd is in een ver doorgevoerde centrali satie. Volgens bolsjewistisch 'stelsel is tegelijkertijd hel principe van souve- reinileit van die staten behouden en de grondwet erkent zelfs 'het recht van elk der staten, uit de Unie te treden (de sovjet-juristen geven echter toe, dat het slechts een „potentieel" recht is). Theoretisch is dc hoogste wetgevende instelling van de Sovjet-Unie liet con gres der sovjets. Dit congres komt echter slechts één keer per jaar (somsi eén keer in dc twee jaar voor zeer korten tijd bijeen en is niet in staat iets te doen omdat hel nóch de bevoegdheden, nóch de middelen, nóch den tijd voor zoo iets heeft. Hel congres is s'echts- een parade instelling en zijn eenige bestemming is, het volk zand in de oogen te strooien. In den lusschentijd (dus 111/2 maand per jaar) behoort de wetgevende macht aan het Centraal Uitvoerend Comité der Unie (in Rusland bekend onder de benaming TSIK). Dit Comrté is een, soort parlement en bestaat uit twee Kamers: den Raad der Unie en den Raad der Nationaliteiten. De Raad der Unie wordt door het Congres der Sovjets be noemd en daarbij wordt rekening ge houden met de bevolking; RSFSR heeft dus in dezen Raad pl.m. 70 pet. van de stemmen. De Raad der Nationalitei ten bestaat uit vertegenwoordigers van de zes bondsstaten en uil afgevaardigden van de talrijke autonome republieken en autonome gewesten; RSFSR heeft in dien Raad 63 zetels, terwijl alle overige sta ten er slechts 35 zetels hebben. Keurt de Raad der Unie een voorste! van den Raad der Nationaliteiten niet goed, dan is dat voorste! verworpen. Het Comité vergadert drie keer per jaar. In den tussrhentijd behoort de opperste macht aan hel Praesidium van het Centraal Uitvoerend Comité; dat is een lichaam, bestaande uit 21 leden, waarvan 7 dpor het praesidium van elk der twee Ka mers benoemd worden, terwijl 7 op een gemeenschappelijke zitting van beide Ka mers gekozen worden. In deze instelling heeft de RSFSR een overweldigende meerderheid. Dit Praesidium nu is eigenlijk de hoogste "instelling van de Sovjet-Unie en het slaat zoowel boven de regeering der Unie als bóven de re geering der Unie als boven de regeerïng van eiken staat. Het Praesidium heeft het recht elke beschikking van een dier regeeringen af te schaffen. Alle bevelen van deze instelling zijn wet voor het geheele grondgebied der Unie. In "het Praesidium zetelen sleeds alleen de lei ders der regeerende partij en steeds al leen zij, die de opvallingen van den dic tator (Stalin) deelen. Zoodra een hunner het met den dictator over iets oneens is, wordt hij bij de eerstvolgende zitting van het Centraal Uitvoerende Comité door een ander vervangen. Wat er on der deze omstandigheden van de veel geroemde „gelijkheid" en'„souvereinileit" der nationaliteiten overblijft, is niet moeilijk te begrijpen. De sovjet-regeering is dus een onder geschikte instelling en zij kan in geen geval met een regeering in de Wester- sche beteekenis van het woord verge leken worden. De organisatie van de „volkscommis sariaten" (ministeries) is als volgt: Er bestaan unie-volkscommissariaten, ver eenigde volkscommissariaten en autono me volkscommissariaten. De eerste zijn sterk gecentraliseerd en de afzonder lijke bondsstaten hebben er niets over te vertellen. Het zijn de departementen van oorlog, buitenlandsche zaken, spoor wegen, posterijen en buitenlandsche za ken; deze departementen hebben in de afzonderlijke republieken agenten, die onvoorwaardelijk aan de bevelen van Moskou moeten gehoorzamen. De twee de groep omvat de departementen van arbeid, 'financiën, de rijksinspectie en den hoogen raa& voor de volkshuishou ding; deze departementen hebben in de afzonderlijke republieken filialten, die door de regeeringen dier republieken benoemd worden, maar moeten gehoor zamen aan de hevelen van de centrale regeering. Tot de derde groep behoo- ren de departementen van binnenland- sche zaken, justitie, landbouw; onder wijs, volksgezondheid en sociale wet ten; in theorie zijn het organen van de regeeringen der afzonderlijke statena maar de sovjet-juristen geven toe, dat ook deze autonome departementen fei telijk niet veel meer dan afdeelingen van de centrale regeering zijn. Voor el ke kleinigheid moeten die departemen ten toestemming van de centrale regee ring vragen, terwijl bovendien de cen trale regeering de middelen moet ver schaffen voor de uitvoering van alle he sluiten der afzonderlijke regeeringen. Indien de regeering te Moskou het met jde regeeri ng van een dier republieken niet eens is, dan weigert zij' eenvoudjjg de n,Qodige sommen beschikbaar te stel len. 11 1 Wij' zien dus, dat er geen sprake kan zijn van eqn werkelijke federatie van isguvereine staten met gelijke rechten. De Sovjet-Unie is een staat, waarin veel meer centralisatie en overheerschïng door de grootste republiek bestaat dan men in het Westen gewoonlijk veron derstelt. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. Dit A v sing wl centl A per jimr-ra per I r. gen, Bij Fa ran cent K groo aaag ten uitbe I A rH te.lL ont opge TER Dure Po G. aanle Luik Da ter v| werd jaar maak Maas weer thans 1 A ste b en Cj zijn inede nen e word leen waan der g Om lijkt punt Onz slisse gevall moete gedoo ting v te Lui| door stroon tricht Zal ten in Zal Julian kan recht den, i zijn, men bedoc Er merle ven u: van gen, zoo

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 6