I BIJVOEGSEL De Kroonjuweelen.; Vrijdag 19 Juli 1929 No. 168 BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE. FEUILLETON vereenigt in zich dq beide eigenschappen, waarop men bij een tandpasta ten zeerste moetj letten: reinigingsvermogen en absolute onschadelijkheid. Odol-tandpastö is in haar werking onovertroffen. */i tube 60 cent, V2 tube 35 cent ei VAN DE VAN BE MOOR» OP MEVR. LANDZAAT. Aneta verneemt, in tegenstelling met de onderstelling van verschillende bladen in Indie alsof het positief bewijs gele verd was, dat de georganiseerde commu nistische actie en invloeden van Moskou de oorzaken zouden zijn van de tragische aanslagen ter Oostkust, dat dit bepaald onjuist genoemd moet worden. Het hoofdparket, waaraan de algemeene re cherchedienst verbonden is, bezit thans niet het materiaal voor zulk een bewijs. Ware dit wel het geval, dan zou de Re geering reeds lang tegen de personen, die bij de destructieve actie betrokken waren of die onder den invioed vjan die actie stonden, onverbiddellijk zijn opge treden. Het eenige wat men thans weet is, dat van onderling verband 'tusschen "de incidenten met een extremistisch ka rakter. die ter Oostkust zijn voorgeko men. niets dudeiiijk geblekjen is en nog veel minder van een haard, van waaruit deze incidenten aangestoken zouden, zijn. Zoolang geen andere feiten worden ont dekt. ligt dus het vermoeden voor de hand. dat kwaadwillige elementen zich op Java lieten aanwerven en In Heli léöer in eigen kriqg, ongeorganiseerd on tevredenheid hebben gewekt. Tegen deze actie zijn reeds sedert de ontdekking ver schillende maatregelen genomen en wor den thans nóg andere maatregelen be raamd. Uit Vlissingen. Vanwege het Zeeuwsch Techn. In stituut te Goes werd een excursie ge maakt naar sluis- en havenwerken te 'Vlissingen, waaraan door ruim 40 aanstaande -waterbouwkundigen werd deelgenomen. De heer Baggerman, tech nisch ambtenaar van den Rijkswaterstaat te Vlissingen leidde het gezelschap eerst rond langs de havenwerken. Bij den bouw van de keer-schutsluis was het de heer Streefkerk, techn. amb tenaar, die het gezelschap voorlichtte. Uit Zuid-Bevelaad. Bij een bloemenkweeker te K a- pelle werden in de laatste weken uit zijn warenhuis herhaaldelijk chrysanthe mum ontvreemd. Gisterenavond ontdek te men zulks weer. Het mocht de rijks politie gelukken om den dader met de bloemen te Bergen op Zoom aan te Jhouden. Woensdag vergaderde de gemeen teraad van Kruin ingen. De heer Burkink is nog niet hersteld van het hem overkomen ongeval. Ingekomen is een verzoek van het .bestuur der Ger. school te Oostdijk om een leslokaal bij te bouwen teneinde in den onhoudbaren toestand door de vele leerlingen een verbetering te brengen, vooral nu een tijdelijk hoofd der aldaai' bestaande O. L. school is. benoemd m.l. mej. P. A. Verhage van 't Zand. Ged. Staten hebben goedgekeurd <de gemeenschappelijke regelinig van het 'gasbedrijf. In de vergadering der gascommislsie (The crinkled Crown), Geautoriseerde vertaling uit het Engel scli ran William Le Queux, door Mej. E. H. 17) Degene die het briefje bracht, vond haar thuis en kreeg onmiddellijk: ant woord mee: Pauline zou in Ryderstreet zijn, een half uur nadat hij haar ant woord ontving. Hij vond het zeer aan genaam dat zij dadelijk was ingegaan op zijn voorstel. Hij had hoofdzakelijk! een samentreffen met Lenoir willen ver mijden. In de spanning van dit listig- tegen-elka ar-inwerken van plannen en samenzweringen was het geraden zoo weinig mogelijk argwaan te wekken. Op den bepaalden tijd werd zij op zijn- zitkamer gelaten. Het mooie jonge meisje was zeer bleek en haar gezichtje toonde duidelijk de sporen van den schok dien zij had doorstaan. Tot zijn voldoening merkte Easter bee echter, dat zij kalmer was dan hij had durven denken. Nadat hij met een enkel woord zijn deelneming over haar ongeluk had her- is benoemd tot directeur de heer Sneep, Voorzitter de heer J. Welleman en tot isecretaris de heer Elenbaas, resp. bur gemeester en secretaris van Krabben- bendijke. Het verzoek van mej. H. O. Ra vee», hulp, bewaarschool Kruiningen, om ver- Jiooging der belooning zal worden be handeld bij de begrooting. Ged. Staten hebben goedgekeurd Wie gemeenterekening over 1927 Inkomsten f 138.712.701/2. Uitgaven f 131.862.951/2. De heer Visscher vraagt naar aanlei ding van het meegedeelde of voor de functie van gasdirecteur sollicitanten zijn opgeroepen. De voorz. zegt van niet. Met a. st. wordt het salaris van den secretaris van het gasbedrijf vastgesteld op f150. Bij het vaststellen van het salaris van den directeur informeert de heer Elsman of dit niet wat lager kan met periodieke verhoogingeo. De heer Visscher is verbaasd over dat zonder oproeping, daardoor zijn anderen met misschien goede reputaties ge weerd. De heer Frangoys kan begrijpen, dat de heer Sneep benoemd is, daar deze tijdelijk zich heeft doen kennen als een alleszins bekwaam deskundige. Ook de voorzitter beaamt dit. De 'heer Visscher stelt voor als protest tegen deze benoeming het salaris met f 1 te verminderen.'Met 8 tegen 2 stemmen wordt dit verworpen n. de heeren Vis ischer en Elsman. Met dezelfde stem men wordt het salaris vastgesteld op f 4000 plus vrije woning, vuur ten licht Met a. st. worden daarna de pensioen bijdragen der gasambtenaren en de ze kerheidsstelling van den directeur vast gesteld, alsmede het huishoudelijk regle ment der gascommissie. Over het vast stellen van het nieuwe tarief staken de istemmen 5 tegen 5, nadat bijna alle le den daarover hunne meeningen hadden geuit. Met a. st. wordt goedgekeurd een gelctleening van f 99000 voor uitbreiding van het gasbedrijf, waarvan 1/3 voor deze gemeente komt. Aan den heer Jac. de Raad wordt ver dunning verleend tot het bouwen van een tijdelijke auto garage op gemeentegrond. De begrooting voor den gemeenschap pëlijken keuringsdienst wordt vastgesteld voor 1930 op f 5946.50. De heer Visscher klaagt dat bij de stemming voor de Tweede Kamer de potlooden niet best waren. De voor zitter zegt er zijn geen betere en overal ■zijn dezelfde, waarop de "heer Erangoys ironisch vraagt of ze niet rood genoeg waren. De heer Minnaar vraagt of de pol. verordening al is goedgekeurd door Ged. Staten. De voorzitter zegt dat ze een tteekening van de kom der gemeente vragen, schaal 1 op 1000 en dat zulks nog al bezwaarlijk is en "kosten met zich brengt, waarop de heer Minnaar meent "dat toch alles niet hoeft gedaan te worden wat gevraagd wordt. Het is vol gens hem ambtenarij. "Woensdagavond j.l. vergaderde de raad der gemeente Nis se. Aanwezig alle leden. De rekening van het Burg. armb. '28 werd goedgekeurd in ontvangst f 7248.57 en uitgaaf f 4249.54. "Be rekening van de gemeente 1928 werd den raad aangeboden. Aan de muziekvereeniging „Ons Ge noegen" aldaar werd een subsidie ver leend even als vorig jaar van f 50. Aan den wegwerker J. Bos werd, op 'verzoek, eervol ontslag verleend. Be sloten werd een oproeping te plaatsen voor de betrekking van wegwerker. Uit T h o 1 e n. In de op Dinsdag te St. Anna- land gehouden vergadering van den gemeenteraad, deelde de voorzitter me de dat goedkeuring was verleend aan het genomen besluit om de termijn tot ont ruiming van een onbewoonbaar verklaar de woning met 6 maanden te verlengen en dat bericht was ontvangen van den inspecteur der Dir. Bel. dat de gemeen- .,U was dan zeker wel zeer verrast door den inhoud van mijn brief?" be- Son hij bij wijze van inleiding. «Natuurlijk kapitein Easterbee. Ik ver moedde wel, dat mijn vader en u el kaar veel beter kenden, dan m well wilde toegeven. Maar ik had toch niet gemeend dat er zulk een intieme ver houding tusschen u en mijn vader be stond als deze brief doet denken." Easterbee. draalde een oogenblik eer hij voortging. Het was zaak, dat hij zorg vuldig zijn woorden koos. want hij wilde- niet dat zij méér van de waarheid zou weten dan volstrekt noodig was. En hij voelde instinctmatig dat dit niet .zoo gemakkelijk zou zijn; dat zij zeker niet de soort vrouw is. die maar onmiddellijk aanneemt, al wat haar verteld wordt. Ze had niets van hetleven gezien; ze had geen ervaring maar achter die schijnbare eenvoudigheid school een schrander doorzicht daarvan was Rij overtuigd. Hij sprak met haperende zinnetjes!: «In werkelijkheid miss Van der Wyck hebben uw vader en ik nooit een woord giewisseld tot hij gistermorgen bij mij kwam," Haar gezichtje, vol uitdrukking, gaf blijk van groote verrassing. Vader is gistermorgen bij u geweest en u had nooit te voren een woord lelijke inkomstenbelasting voor 1929'30 was geraamd op f 13000. Nog werd medegedeeld dat het Wee zen Armbestuur aldaar met de gemeente een geldleening wil aiangaan groot 6600 gulden tegen eene rente valn 43/^i pet. welke bedrag noodig is ter bestrijding der kosten van het bouwen van een vijfde lokaal ten dienste der Bijz. school. Met algemeene stemmen wordt besloten de ze aanbieding aan te nemen. Kennis gegeven werd verder van een schrijven van het bestuur van het Wa terschap St. Annaland, waarin werd be richt dat Ingelanden gunstig hadden be schikt op het dezerzijds gedaan verzoek om de onderhoudsplicht van den Hoen- derweg en van een gedeelte van den Dorpsweg aan de gemeente over te dra gen met de bedoeling die wegen te bestaten, en men berreid is ter vergoe ding daarvoor per jaar te betalen 60 ct. per strekkende meter. Aangeboden werd de likening der ge meente over '28 sluitende voor den ge wonen dienst in ontvang op f 61705.761/2 en uitgaaf op f 57.779,79i/2. Ook werd ter tafel gebracht de re kening van den Weezenarmem over dat jaar; deze bedroeg in ontvang f 11831,68 en in uitgaaf f 9850. Deze rekeningen werden gesteld in handen van de daar voor aangewezen commissie. Nog werd besloten al de gemeente- bouwen in den vervolge te doen aan sluiten tot het verkrijgen van èlectrisch licht. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad). DE BEKTEM II. Gisteren, de laatste dag van de Bek lem II, heeft een drukker bezoek ge bracht da.n de vorige dagen, wat melt den Donderdag wel te verwachten was en waaraan ook zeker heeft medege werkt het optreden zoowel des avonds als des middags van het muziekgezel schap „Eendracht maakt Macht" te Se- rooskerke inet een 30tal jongens en meisjes, die den Kleppermarsch uitvoer den. Reeds des middags is deze marsch we der een groot succes geworden en moest worden gebiseerd, des avonds was het een ware ovatie, die directeur en uitvoe renden werd gebracht. Voor den heer Rroerse was dit een zeer verdiende hul de .want het wil wat zeggen, in enkele weken tijds zulk een marsch weer bij de kinderen er in te brengen. De uit voering was onberispelijk en tevens voor ons en zeker voor velen met ons weer een hulde aan de nagedachtenis van den musicus-kindervriend wijlen den heer J. Morks, die behalve dezen marsch ook met zijn trommel en zijn trompetine- marsch alsmede met zijn cantatines zich een onuitwischbare plaats in veler har ten heeft verworven. Het muziekkorps heeft zich ook bij de vele andere num mers, die op beide uitvoeringen werden ten gehoore gebracht, den dank deelach tig doen worden voor de j?oede uitvoe ring er yan. „Aan alle goede dingen komt een ein de" en zoo ook aan deze tentoonstelling. Toen de laatste tonen der muziek waren weggestorven, vereenigden comi-, té, standhouders en voor zoover aan wezig de juryleden zich in de Bakkers- kamer. Hier nam de vice-voorzitter van het comité, de heer J. P. Pieterse, het woord om op verzoek van den voorzitter een kort woord te spreken nu men geko men was aan het sluitingsuur. Spr. vol doet gaarne aan dat verzoek nu men aan het eind met vrijmoedigheid durft te zeggen: De tentoonstelling is geslaagd. Wel had men vooral de laatste dagen een grooter bezoek verwacht, wat ook zeker m.eer aangenaam zou zijn geweest yoor de exposanten, doch oorzaak is hiervoor wel te vinden in de vele ver makelijkheden en te smaken kunstgenot in een naburige gemeente, de op handen zijnde kermis en de dezer dagen te Goes „,Ik vrees dat het ook moeilijk is u de zaak juist voor te stellen, daar Ik er eerst te elfder ure mee bekend werd gemaald. In korte bewoordingen samen gevat is het als volgt: Enkele vrienden van mij deden zaken met uw vader waar door ze voor een aanzienlijk bedrag bij hem in de schuld kwamen. Onder gewone omstandigheden zou hem dit geld gisteravond betaald zijn geworden door een ander. Maar. daar hij in eens van plan veranderd was besloot hij niet tot den avond te wachten, maar kwam hij in plaats daarvan reeds vroeg op den morgen bij mij." De heldere oogen bleven strak op hem gericht. ,jjEn wat deed hem zoo in eens van plan veranderen? Hij zal zich toch wel verplicht hebben gevoeld u eenigen uit leg te geven? Anders zoudt *1 zeker niet genegen zijn geweest op zijn voor stel in te gaan?" Geoefend diplomaat als hij was, schoot zijn kracht om te veinzen nu toch te kort onder dien klaren helderen blik. De geheele waarheid zou hem afge perst worden, hoezeer hij ook gewenscht had het grootste dee 1 daarvan vóór zich te houden. Het scheen, dat hij een soort ge heime waarschuwing had gekregen tegen naderend onheil. Hij verzocht mij het te openen Nijtengo. Voor Middelburg kan spr. toch zeggen geslaagd en hij hoopt dat ook de exposanten dit kunnen ge tuigen. Hen brengt spr. in de eerste plaats den dank van het comité, omdat zij het waren die de tentoonstelling mo gelijk hebben gemaakt. Zijn mogelijk de resultaten niet direct, indirect zullen zij zeker zijn, daar de verschillende ge- exposeerde producten nog meer naar voren zijn gebracht en de vraag zullen verhoogen. Dank brengt spr. volgaarne aan den heer v. d. Kamp te St. Oeden- rode. <jje zoo welwillend de groote voor- Ideelen liet zien van zijn ovenbouw; de firma's Benier en van Berkel die hun machines, kasregister en snelweger in bruikleen afstonden, aan directeuren van de Nederl. Bakkerij en de Ned, Gist en Spiritusfabriek, die hun schoone stands ter opluistering inzonden en bloem en gist ter beschikking stelden en lieten zien wat door bekwame vak lieden kan worden geproduceerd. Dank aan de firma Van Nellen, die van haar producten de bezoekers gratis deed ge nieten en al die firma's, die fijnproevers voor zich wisten te winnen en ook diej welke toonden wat uit vruchtensappen is te bereiden. En ten slotte aan allen, die de ten toonstelling deden beantwoorden aan haar opzet. Ook nog afzonderlijk tot de firma de "Waal met haar slapenden Bak ker. Dank brengt spr. ook aan de jury leden, wier werk zal worden becritiseerd en die misschien wel niet allen zijn voldaan, doch het zij hen voldoening te weten, dat het door hen zelf is gedaan onbevooroordeeld. De inzenders op de vakwedstrijden zullen wel begrij pen, dat niet allen prijzen kunnen be halen. Voorts brengt spr. dank aan allen die op ©enigerlei wijze hebben mede gewerkt aan het welslagen der tentoon stelling, die spr. namens het Comité ge sloten verklaart. Do heer v. d. Kamp zeide zeer ge troffen te zijn door de woorden aan zijn firma gewijd en zegt dat gebleken is wat door samenwerking kan worden be reikt. Spr. brengt dank aan het comité voor zijn medewerking en hoopt 'dat alle standhouders tevreden zullen zijn. De heer de "Wla a 1 dankt voor de aan gename woorden en brengt dank aan het comité, zijn firma is zeer tevreden over de resultaten. De heer deJager, vertegenwoordiger van de firma Benier geeft toe er zonder standhouders niet veel is te De- reiken, maar' dankt zijnerzijds het co mité voor hetgeen het deed en eindigde met een „Leve de Nederlandsche Indu strie." De voorzitter de heer Ch. J. de "Wiol'ff, dronk op H.M. de Koningin, waarop het "Wilhelmus werd gezongen. De secretaris, de heer S. Caljouw verzekerde de aangenaamste herinne ringen aan de tentoonstelling te zullen houden, en meent, dat hetgeen geexpo- seerd werd reden geeft voor Nederland om trots te zijn op hetgeen werd gepres teerd. Spr. dringt aan pp de Nederland sche industrie en handel. De heer L. A. Stofkoper wenschte het comité namens de Kamer van Koop handel en Handelsbelang geluk met het sudoes en wees op de groote propa ganda, die van de tentoonstelling uit ging voor het Nederlandsch fabrikaat. Spr. wijst op het groote belang van allen, die bij -vreemdelingenverkeer be trokken zijn, Dij zulk een tentoonstelling. AJs jurylid bracht spr. dank voor de medewerking van het bestuur en voor de ontvangen vingerwijzingen, f De heer Pieterse bracht den heer Stofkoper dank en vroeg hem dien dank over te brengen aan de Kamer en Han delsbelang. Nadat nog een paar heeren het woord hadden gevoerd, was ook deze sluitings bijeenkomst afgeloopen en' keerden allen dankbaar huiswaarts. In de zalen en tuin was men reeds druk bezig sommige stands af te breken en de BEKTEM II behoord® weer tot het verleden. zou geven. Het is hier in dit vertrek; de som van twee duizend pond in bank papier en ik verlang er naar mijn be lofte in vervulling te brengen" Er volgde een langdurige stilte en hij kon zien aan haar steeds veranderende uitdrukking dat haar gedachten elkaar snel opvolgden. Zijn vermoeden was juist geweest. Inltuïtie, een sterk na tuurlijk vernuft, was in de plaats getre den van de ervaring die zij miste, entzij was nu achter de waarheid gekomen door de ingevingen van haar verstand te volgen. Zij sprak zacht, maar op scherpen staccatotoon, die de snelle opvolging van haar gedachten aangaf JRij kwam bij u omidat hij een gehei me waarschuwing van naderend onheil gekregen had en van waar en van wien kwam die dan? Lenoir sprak gis teravond van zelfmoord maar er was iets in zijn manier van doen, dat mij deed denken hoe hij niet sterk geloofde in zijn eigen theorie! Hij is lid van de zelfde vereeniging. Hij was de vriend van mijn vader, maar hij zou zijn best doen om de vereeniging te beschermen, óf uit vrees, óf uit trouw." Zij wachtte even en richtte zich toen weer tot hem met een soort ingehouden vuur I,Kapitein Easterbee u vertelt mij de dingen niet ronduit, zooals ze zijn. Ik (Ing»z. Med j. DE P. Z. E. M. IN 1928. Aan het rapport van den Raad van Bestuur van de P. Z. E. M. oiittoten-esri wij, dat, al worden 'de bedrijfsresul taten over 1928, in vergelijking melt die van voorafgaande jaren, gunstig geacht, het hefeft gemeend zich te moeten ver- eeniglen met het voorstel van den di recteur om hiet voordeelig saldo der, verlies- ien winstrekening aan de reserve voor afschrijvingen toe te voegen, waar door dan in totaal voor dit doel elejh bedrag van f 46.175.57 zal zijn gereser veerd. Ter motiveering wordt gemeld, dat over de jaden 1923 tot en met 1927, behalve op die in het verslag van- den Directeur ntet name genoemde posten, niets is afgeschreven, terwijl de af schrijving over het verslagjaar is bere kend naar het quotum van hiet eerste jaar. Was van 1923 af begonnen ntet het afschrijven, zoo zou op 31 December 1928 afgeschreven zijn f 208.736.24Vs', terwijl slechts f 38.698.75 of f 170.037.496 minder is afgeschreven en dus een re serve van f 46.175.57 alleszins gewet tigd is. Het verslagjaar wordt voor d/e ven nootschap van meer dan gpwone betee- kenis genoemd. Ten eerste door het ver- leenpn van de noodigte credieten voor den aanleg van hiet net in de Noord- groep. Hoewiel zooveel was gearbeid aan de voorbereiding, was het toch niet mo gelijk het hoogspanningsnet verder dan tot Zierikzee te voltooien, terwijl met den netbouw op Tholen nog niet kon worden begonnien. Niet alleen de voor ziening van de Noordgroiep, ook die van de Middengroep werd nog in den loop van het verslagjaar verzekerd. Daardoor Was de 'felectrificatie van nagenoeg de geheele provincie door de P.Z.E.M. van het terrein der studie tot dat van de werkelijkheid overgaan. Dé overtuiging, dat daarmede de belangen der electrici- teitsverbruikers het best gediend' zul len izijn, doet het bestuur met groote vol doening van deze besluiten melding ma ken. De zgn. Mabegkwestie vond hare op lossing, zij het buiten het verder toedoen der N.V. en op andere wijze dan de raad! van bfestuur zich gedacht had. Het in! het vorige verslag vermelde overleg mtet den Minister van Waterstaat over het aanvaarden eener Rijksconcessie en het verkrijgen van rentelooze voorschotten bleef hangende, daar een aan den Mi nister gestelde vraag tot dusver onbe antwoord bleef. Het inmiddels ingedien de wetsontwerp tot regeling der elec- triciteitsvoorziening doet het bestuur verwachten, dat het antwoord voorhands wel zal uitblijven. De onderhandeling met Neuzen e!n met de Industrieel© Maatschappij over tde overneming der Centrale te Neuzen, leidde ook dit jaar nog niet tot overeenstemming. Besloten werd tot stroomlevering te Eede, de daartoe noodige werken kwamen nog niet tot uitvoering. Door het Rijk werd aan de vlasbewerkingsbedrijven in Zeeuw'sch-Vlaanderen voorloopig voor 1 jaar een toeslag van 5 cent per verbruikt KW..H. toegekend ter ondersteuning de zer industrie, de N.V. verleende hare medewerking aan de uitbetaling. Aan het verslag van den directeur is voelens sparen mij zoo weinig mogelijk pijn doen. Maar, ondanks uw vriende lijkheid. wordt heel de toestand .mij zeer duidelijk." In zijn verlegenheid kon Easterbee niet anders dan haar woordten -her halen j,De heele toestand wordt u zeer duidelijk?' „(Zeer duidelijk" hernam zij op zekeren harden toon. „Mijn vader had een grief tegen zijn oude clubleden; dit wist ikj want ik heb het hem op een ochtend met Lenoir hooren bespreken fop den ochtend van den dag, dat wij elkaar voor den tweeden keer in „De Motten" ontmoetten. In zijn wraakgierigheid werd hij vèrrader en verkocht het geheim aan u of laat ik dan zeggenaan |uw vrienden. Ze kwamen er achter en ver moordden hem, om een voorbeeld te stel len aan anderen die soms igeneigd moch ten zijn te eener tijd in zijn voetstappen te volgen. Het was geen .zelfmoord,', maar moord met voorbedachten radle. Het geld dat u voor mij heeft, is de prijs van zijn verraad en ook de prijs voor zijn leven. Mijn arme misleide vader! Dat hij zich in zulk een net van siohande heeft verwikkeld!" Wordt vervolgd. ie o-j ru ik] at: m )S 01 21 t '61 Ie 2!

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5