IZUINliilltilHrSIM No. 168 Vrijdag 19 Juli 1999 172; Jaargang Zomersproeten BINNENLAND BELGIE EN NEDERLAND. STERFGEVALLEN NA INENTING TEGEN MAZELEN. UIT STAD EN PROVINCIE verdwijnen spoedig dooreen pot SprUtOl* Bij alle Dro gisten. KERKNIEUWS MIDDELBURG. A. W. Jansen. J. Th. v. d. Meer. Aan' en verkoop van Effecten, Verzilvert Coupons en lossingen, Koopt en verkoopt vreemde geiden,. Neemt gelden in Deposito, Verhuurt Safe-loketten in hare brandvrije kluizen.? KUNST EN WETENSCHAP ONDERWIJS COURANT. 33S dit nummer behoort «wd Bijvoegsel. Wij lezen in het Handelsblad Blijkens een bericht uit Brussel heeft de militaire grenscommissie thans hare goedkeuring gehecht aan het verloop van „het groote kanaal" van Luik naar Antwerpen, in het bijzonder van het ge deelte van Klein-Lanaai tot Lanaeken, dat is het gedieelte dat zich rondom het z.g. Maastrichtsche enclave slingert. Daarmee zijn de kansen, dat dit kanaal tot stand komt, in groote mate gestegen. Het schijnt zoo te worden aangelegd, dat de oever naar het Nederlandsch gebied gekeerd, veel lager komt te liggen dan de andere en aldus wordt op Belgisch gebied eene verdedigingslinie geschapen tegen een eventueelen aanval door Ne derlandsch Limburg. Voor onze verhouding met België be hoefde daarom dit kanaal nog niet een factor te zijn, waarvan een minder gun stige invloed moet worden verwacht. Maar naar een mededeeling, die ons van waterstaatkundige zijde gewerd, is dit kanaal alleen denkbaar, wanneer de kos ten ten deele worden goedgemaakt door het tevens te gebruiken voor het opwek ken van electriciteit, door middel van waterkracht. Dat onderstelt onttrekking van vrij belangrijke hoeveelheden water aan de Maas, en het is volstrekt niet denkbeeldig, dat de enorme waterstaats werken, in ons Limburg ondernomen, daardoor een deel van hun beteekenis zullen verliezen. Natuurlijk zal België daarbij niet mo gen gaan buiten de grenzen van hetgeen voor internationale vaarwateren geoor loofd is. Maar een onwelwillende Belgische re geering kan hierin een nieuw middel tot pressie vinden op de onze. Onder deze. omstandigheden is het wel zeer duidelijk, hoe fataal de vertraging van het kanaal door het Bosscherveld voor de Nederlandsch-Belgische betrek kingen is geweest. Van 107 inlandsche kinderen, die op de onderneming Liberia tegen mazelen werden ingeënt, zijn er 12 overleden. Een onderzoek is ingesteld. De „Beiskroniek" van de 15 Juli der Ned. Beisvereeniging bevat een ver slag van de N.R. V.-reis naar Walche ren op 9 Juni. De schrijver, de heer D.. zegt idat met groote voldoening op deze excursie mag worden teruggezien. Zij' heeft on getwijfeld aan ieder deelgenoot, de over- tuigrng gegeven, dat Walcheren zeker tot een der mooiste deelen van Neder land behoort en 'dat de kennis van ons land onvolledig is, wanneer men dit ei land niet heeft bezocht. Uit Middelburg. Hedenvoormiddag verzamelde zich in de Inspecteurskamer van het Politie bureau alhier, het volledig politie personeel, bij gelegenheid van de instal latie van den nieuw "benoemden Com missaris van politie, den heer B. P. Brons. De inspecteur van politie le klasse, de heer R,. A. Avink, sprak tot den nieu wen functionaris woorden van welkom en zich richtende tot het politieperso neel, sprak hij het vertrouwen uit, dat zij ook onder de leiding van den heer Brons, hun ambt Waardig zullen blijven toonen. De heer Brons dankte het personeel voor de gelukwlenschen hem bij' zijne benoeming toegezonden. Het Middel- burgsch politiecorps heeft op hem een gunstiger indruk gemaakt. Hij' beveelt hen aan, het politieambt hoog te hou den en met Waardigheid en vastbera denheid op te treden tegen hen met wie zij ambtelijk in aanraking komen. 'lt personeel aan hem was heid gcSdiJT de eCllV0U<Hge Plechlig" ,M~irdagm0ree» 2eeft het Middelb. Ahn" i°uPS weder een uitvoering in de w w6r Van 8 tot 9 Dit maal zat het Mannenkoor enkele nummers zingen. Gisterenavond is ter plaatse gerepe- eerd en t klonk buitengewoon mooi! Uit Vlissingen. Het Harmoniegezelschap „Ons Ge noegen" zal Zondagavond een concert op den Boulevard te Vlissingen ge ven. Door de politie te Vlissingen is aangehouden een man die zijn a.s. schoonzoon zoodanige verwondingen heeft toegebracht dat de man in het Gasthuis moest worden opgenomen. De toestand van den gewonde ,die veel bloedverlies heeft geleden was heden re- 'delijk. Uit Walcheren. Vermoedelijk door het slpchte la den, sloeg gistermiddag te S.o ub ur g bij bet Wissel een voer hooi om, dat zoo danig op den weg lag verspreid, dat het verkeer aldaar eenige uren slagnatie on dervond. 0 Uit Z u i d-B eveland. Morgenmiddag wordt te Goes voor de vierde maal onder den naam „Nijten- go IV" een nijverheidstentoonstelling ge opend, waarvan de stands alle zalen van het Schuttershof en een groot deel van den tuin omvatten, maar niet zoo of er is ook ruimte voor verschillende attracties en des avonds wordt er ge danst. Opgemerkt zij dat vooral de electrici teit sterk vertegenwoordigd is op de tentoonstelling. Wij hopen' Maandag uit voerig op een en ander terug te komen. Reeds den eersten dag is voor een buitengewoon muzikaal genot gezorgd, doordat des 's middags en d,es avonds zich zal laten hooren de Philips Harmo nie, bestaande uit 75 leden, die be voegd is om te spelen in de Eere-afd. op de Concoursen der Neder 1. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen. Zij gaf reeds met veel s-ucces onder leiding van haar directeur, den heer Kees v. d. Weyden, concerten in de Diergaarden te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Antwerpen. Verder deed de Harmonie zich o.m. hooren in de of- ficiers-sociteit te Rotterdam, in de Wit te Sociëteit te Den Haag, en 't Concert - gëbouw te Amsterdam, in het Kurhaus te Aken en in Brussel. Wel een bewijs, dat hier iets bijzon ders te wachten staat. Donderdagavond is de eerste aan sluiting op het P.Z.E.M.-net in de „Mid dengroep" voltooid. Het comité van de Electriciteits- en Nijverheidstentoonstel ling" „Nijtengo IV" te Goes mocht het genoegen smaken gebouwen 'en tuin van .Schuttershof, als eerste complex met P Z.E.M.-stroom verlicht te zien. "Een groot deel van het tentoonstel- lingsbestuur was met den ingenieur der P.Z.E.M. den heer ir. Fuhri 'Snethlage en enkele van diens medewerkers aan wezig. De voorzitter van het tentoonstellings- bestuur wenschte ir. Fuhri Snethlage ge luk met 'dit succes en bracht den dank van het comitz aan de P.Z.E.M. over voor het zijn flink doorzetten, waaraan dit succes zonder twijfel voor ëen groot is te danken. Donderdag kwam de Raad van Kloetinge in een openbare verga dering bijeen. Afwezig met kennisgeving: R. Buiten huis, zonder kennisgeving J. Straub. Een verzoek der vereen, tot bevor dering van den arbeid voor onvolwaardi ge arbeidskrachten om toe le treden als lid wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Het voorstel van B. en W. tot aanvaar-? ding van het door mevr. Clotterbopke Patijn van Kloetinge geb. Huijdecoper geschonken ameubelement voor de raads zaal, wordt met algemeene stemmen aan vaard. De voorzitter geeft- hierop een resumé over de ambachtsheerlijkheid van Kloe tinge, en eindigt deze met het volgende: „Na het overlijden van J. C. Clotter- booke Patijn is de Ambachtsheerlijkheid geworden aan Johan Jacob Clotterbooke Patijn welke is gehuwd geweest met Mej. M. I. A. J. Cu Huijdecoper. Beide hebben zich het vertrouwen dei- inwoners dezer plaats weten waardig te maken, zoodat een ieder steeds op .vriendschap en hulp bij hen kon re kenen. Zij leefden met „de bevolking mede en droegen de behoeften en be langen derzelve na aan het hart. Het was dan ook een droeve dag op 2 Maart 1922 toen ons <ie mare bereikte dat de Ambachtsheer was overleden. On getwijfeld zal zijn nagedachtenis in deze plaats nog vele" jaren in dankbare herin nering voortleven. De schenking door mevr. Clotterbooke Patijn-Huijdecoper zal ongetwijfeld de banden van "vriendschap met Kloetinge versterken daar het aandenken tot in vele geslachten zal kunnen getuigen van de verknochtheid van deze gemeente aan genoemde familie. Na den dood harer vader is de am bachtsheerlijkheid overgegaan aan I. M. iCiotterbooke Patijn thans gehuwd met Jhr. H. Radermacher Schorer. Moge het haar gegeven worden een lange reeks van jaren de voetsporen harer ouders te volgen zoodat zij met haar man de ach ting en liefde der bevolking moge ver werven ter hunner voldoening en tot heil. van deze plaats." (Applaus.) Op voorstel van den (heer de Rijk wordt hierop besloten staande de ver gadering, een telegram van dankbaarheid te verzenden. Het voorsteL van B. en W. tot ruiling van grond met .L Beenhakker wordt mét algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. om met in gang van 1 Sept. a.s. een mannelijke leerkracht te benoemen aan de O. L. School voor rekening der gemeente, wordt met algem. stemmen aangenomen. Aangesteld zal worden zoo mogelijk een jonge kracht. Vastgesteld wordt hierna een veror dening op het schoolgeld voor het ver volgonderwijs. De heer Zweedijk maakt hierbij de opmerking dat het tarief begint bij de lage inkomens. De voorzitter zegt dat bedoeld wordt het zuiver inkomen. Aangaande liet voorstel van. B. en \V. om o p het Marktveld eene muziektent te bouwen, zegt de voorzitter dat nu het muziekgezelschap steeds vooruit gaat, B. en W. het ook wenschelijk, achten een tent te plaatsen. Indertijd is bij een fest- tiviteit door een eerecomité een bedrag bij elkaar gebracht wat nu uitstaat Dij een bank. Dit bedrag zal bij het bouwen van een tent aan de gemeente moeten komen. De heer Hoogstraate zet in den bree- dc uiteen hoe indertijd aan dit bedrag is gekomen en zegt, dat bij het comité nog geen verzoek is ingekomen omde uitstaande gelden ter beschikking dei- gemeente te stellen zoo 'tot den bouw eener tent door de gemeente mocht wor den overgegaan. Spr. geeft de verzekering dat zij dit bedrag gaarne zal afstaan. De heer de Rijk is verheugd over het voorstel en wijst op de opvoedende kracht die van muziek uitgaat. (De heer Zweedijk zegt naai- aanleiding van het gezegde van den heer de Rijk dat hij in deze gemeente nog weinig van die opvoedende kracht heeft waargeno men. Het voorstel wordt hierna met 4 tegen I stem (dhr. Zweedijk) aangenomen. Aangeboden wordt de gemeentere kening over 1928. De inkomsten van 'den gewonen, dienst hebben bedragen f54489.19, de uitgaven f 50935.921/2. Eveneens wordt aangeboden de re kening over 1928 van het burgerlijk! armbestuur, sluitende in ontvangsten met f 22792.001/2, in uitgaaf met f 20136.26. Ook wordt aangeboden de begrooting voor 1930 van genoemde instelling met eindcijfer f 16322.601/2- Bij de rondvraag wijst de heer Zwee dijk op de zijkanten van het Noordeinde en op den slechten toestand waarin het Marktveld verkeert. Spr. zou daar gaar ne verandeing zien, hetgeen meerdere leden wenschen. fï( Ju i ff Hit Noord-Beveland. De heer J. W. Mazure, geb. te Groede thans bij de Zuiderzeewerken te Koehorn, is "benoemd tot igemeente- ppzichter te C o 1 ij n s p 1 a a t. Ze e u ws c h-V la a n de re n O. D. De Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Terneuzen is voornemens op 31 Augustus a.s., ter (gelegenheid van Koningins jaardag een groote sport- demonstratie te geven, waarvoor onder handelingen zijn gevoerd met den Zeeuw sch-Brabantschen Turnkring. De vereenigingen die daaraan deel zouden nemen tellen te samen ruim 700 leden. Voorts zal medewerking van muziekge zelschappen worden gevraagd, terwijl lipt verdere programma, bij beschikbare mid delen nog zal worden uitgebreid. Mej. C. Krello te Middelburg, on langs benoemd als verpleegster van het Groene Kruis te Zaamslag heeft thans bedankt; in haar plaats is nu benoemd mej. G. A. van Leeuwen te R'dam. Zeeuwsch Vlaanderen W.D. In de Donderdag gehouden open bare vergadering van den gemeenteraad van Oostbur g was de heer De BruiJ- ne afwezig. Voorzitter de heer P. Eras mus, burgemeester. Een verzoek van de R. K. Hanze in zake verlaging der electriciteitsprijzen tot 30 cent per K.U.W. voor licht en 15 cent voor kracht, werd gezonden aan B. en W. Naar aanleiding van bij 't gemeentebe stuur van Zuidzande gerezen bezwaren tegen de dezerzijds voorgestelde wijzi ging voor het contract tusschen beide gemeenten inzake de voorziening van Oostburg en Zuidzande van gas, werd besloten de gemeente Zuidzande, zoo als reeds vroeger werd besloten, toe te staan om buiten he,t gasrayon concessie te verleenen aan de P. Z. E. 'Mj;,, maar dan ook uitsluitend aan deze N.V. elec- trische stroom te leveren, waarbij de ge meente Oostburg zich het recht voorbe houdt !oj.m in dat deel der gemeente Zuidzande, waar thans geen gas wordt geleverd, ook haar gasbuizennet uit te breiden en in dit deel gas te leveren voor licht en kracht wanneer zulks wen schelijk geoordeeld wordt, Voorts moet de. gemeente Zuidzande aan Oostburg kosteloos het recht verleenen hoofdaan- voerbuizen voor gaslevering aan andere gemeenten in de aan Zuidzande toebe- hoorende straten enz. te leggen, terwijl de gemeente Oostburg nimmer kan wor den verplicht die hoofdaanvoerbuizen op te ruimen. ■Daarna werd artikelsgewijze behan deld het ontwerp bouwverordening, aan geboden door de gezondheidscommissie en reeds in diverse gemeenten bespro ken slechts eene enkele wijziging, werd aangebracht, definitieve vaststelling zal in eene volgende vergadering geschieden. Vervolgens werden de administratie kosten voor de openb. school over het .dienstjaar 1926 vastgesteld op f 53,25 of f 0,37 per leerling, de kosten voor in standhouding der openb. school over gemeld jaar op f 1357.681/2 of f 9,39i/2 per leerling. Als gevolg daarvan werd de vergoeding voor de bijzondere school Her vereen. „Immanuêl" over 1926 be paald op f 1071,03 en die voor tie R. K. bijz. school op f 1240.14. Aan B. en W. werd machtiging ver leend om, zoo zij dit wenschelijk achten aan een accoutant de controle der boek houding van de bedrijven op "te dragen. Vervolgens stelden B. .en W. voor eene dading te treffen met den heer S. A. Gerveljé, gemeente-opzichter, wiens hooge eisch van bijna 1' 7000 voor ver richte werkzaamheden inzake school- bouw, indertijd door den raad van d,e hand was gewezen terwijl hem f1750 aangeboden was. Waar eischer thans verklaard had met het aangeboden be drag genoegen te nemen, werd het ge- wènscht geacht deze zaak in der minne te schikken en zal aan den heer Cerveljé ftet bedrag van f 1750 worden uitbetaald. (Met alg. st.) Hierna werden voorloopig vastgesteld lo. de rekening van het gasbedrijf over 1927 op f 34335.04 aan baten en lasten met een afschrijvingspost van een som van f 3903,48. 2e de rekening van het electriciteits- bedrijf 1927 op f 13738.76 aan baten en lasten gew. dienst, en op f9447,19i/2 ontv. en f 5884,381/2 uitg. 3e de gemeenterekening 1927 voor wat den gewonen dienst betreft in ont vang op f 115559.12 en in uitgaaf op f 99149,331/2- Ingetrokk,en werd het in de vorige vergadering genoemen besluit inzake den prijs van het industriegas en thans1 be paald dat het verbruik van 150 kub. M. zal kosten f0,10 per kub. M., boven 50 __150 kub. M. per maand 8 cent, boven 150—250 kub. M. 7 cent, boven 250 kub. M. per maand 6i/2 cent per kub. M. (Voor verder Stad en Provincie zie het Bijvoegsel.) flng. Med.) Ds. J. Hofker, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Denekamp, vroeger te 's-Heerenhoek, is benoemd tolt predikant in Indië en vertrekt in Opto- ber derwaarts. Ter gelegenheid van de Woensdag te Den Haag begonnen 114de gewone (vergadering van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk, is Woensdagavond in de Kloosterkerk in Den Haag1 een wijdings- samenkomst gehouden, waarin drie spre kers optraden. Dr. J. G. Weyland uit Veere, pnatsD dent der Synode, opende de samenkomst en sprak een kort inleidend woord. v_ Dr. G. J. van Paassen, uit Haarlem, vice-president der synode, hield een toe spraak naar aanleiding van Zach. IV vers 6. De laatste spreker was ds. A. B. te Winkel, uit Den Haag, eveneenk' lid der synode^ die sprak naar aan leiding van Gal. IV vers 26. Met het zingen van Psalm 27 vers 7 en gebed door ds. Te Winkel, we rid de bijeenkomst gesloten. Directie (Ingez. Med.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Pernis, ds. J. C. Nelemans te Krabbendijke. Geref. Kerken. Bedankt voor Rotterdam-Katendrecht (4e pr. pi.), D. J. B. Allaart te Kollum, Naar de N. R. Crt. verneemt, is hij het Nationaal Comité Vereeniging Rem- hrandt het bericht binnengekomen, dat Prinses Juliana eeii belangrijke gift heeft beschikbaar gesteld. „Vereeniging Rembrandt". Bij het Nationaal Comité „Vereeniging Rembrandt" is bericht ontvangen, dat Prinses Juliana een belangrijke gift be schikbaar heeft gesteld. ■- fl'-"-1 - De Abdij van Tongerloo. Ged. Staten van Noord-Brabant heb ben het Raadsbesluit der gemeente Roo sendaal om f 500 bij te dragen in de kos ten van den wederopbouw van de op 28 April j.l. verbrande Abdij van Ton gerloo (België) en welk besluit met bijna algemeene stemmen was genomen, niet goedgekeurd, wijl zulk een subsidie niet in den geest van de wet geacht kan wor den. Voor het getuigschrift kerkelijk or gelspel is be Amsterdam geslaagd de heer I. van Noppen alhier. Geslaagd voor het diploma Nederl. Handelscorrespondentie (Mercuriusdiplo- ma) de heer B. J. Gillissen te Vlis singen. Geslaagd voor 3en stuurman, de heeren W. K. Kuiler èn J. F. van Hal, beiden leerlingen van de De Ruijter- school te Vlissingen. Als no. een is te Amsterdam ge slaagd voor het examen ter verkrijging van de brigadiersrang, de rijksveld wachter-brigadier-titulair A. Janse te O. en W. Souburg. Benoemd tot onderwijzer aan de school der Geref. gemeente te K r a b- b e n d ij k e, de heer J. Karelse, van Herkingen. Benoemd tot onderwijzeres aan de bijz. school der Geref. gem. te T h o 1 e n mej. M. de Korte te Meliskerke, welke deze benoeming aannam. (De Z.) Geslaagd te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken de dames S. J. P. Elsman, Ovezan'öe, W. S. Her- dink, Kloetinge, E. M. Hillebrand te Kape>l 1 e-B iezel inge en W. de de Jonge te Goes. Geslaagd voor het staatsexamen tot toelating aan de universiteit te Utrecht mej. M. C. Leenhouts voor diploma B. De examens van den Nederland- schen Bond van Accountants zullen ge houden worden van 16 tot en met 21 September. Q Toelatingsexamen R. H. B. S. te Middelburg. Toegelaten tot de le klasse: A, Cap- pon, J. I. de Bruijne, A. Korstanje, P. Th. A. Schippers, J. van Loozen. A. J1. J. Holthuijzen, J. Koens (m.), C. H. van Herwijnen, J. Geers, M. H. C. J. v. Hou- welingen (m.), J. W. van Pienbroek, H. K. Boasson, J. C. Reijnierse, J. H, Goos- sens, M. Leijnse (m.), P. M. Dorleijn, C. M. ten Kate, J. J. Pieterse (m.), A. A. Suurland, A. E. Beenhakker (m.), H. En kelaar, J. G. Enkelaar (m.), P. J. Ver gers, J. W. den Hollander, W. van Aart- sen, J. Meeuwse, P. A. Meijler, J. War- nau (m.), G, J. Feelders (m.), C. C van der Mersch (m.), J. Adriaansen, J. A. Akkerdaas (m.) en M. C. van Hekken, Tot de 2e klasse: J. Simonse. Toelatingsexamen R.H.B.S. te Goes. Tot de eerste klasse zijn toegelaten J. H. Roose, L. Francken, J. M. Pilaar, Ma. C. Koning, R. M. van Luijk, J. F. Jansen, J. Brand H, A. van Heel, Wa.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1