s No. 107 Bondovdiag 18 Juli 1088 172! Jaargang* BINNENLAND eerste kamerverkiezingen. h. colijn. ontwatering van w. noord brabant. de gemeentebegroottng van bergen op zoom. de zuiderzeewerken op wieringen. de moord op mevrouw landzaat, PUROI* UIT STAD EN PROVINCIE raadgevingen om ongevallen door electrischen stroom te voorkomen. KERKNIEUWS itftilssn tam in Aan- en verkoop van Effecten, Verzilvert Coupons en lossingen, Koopt en verkoopt vreemde gelded fêeemi gelden in Deposito, Verhuurt Safe-loketten in hare brandvrije kluizei KUNST EN WETENSCHAI ONDERWIJS MIDDELBURGSCHE COURANT m SU dit nummer behoort «am Bijvoegsel, De Voorzitter van het Centraal Stem bureau maakt, op grond van art. 114i, derde lid, der Kieswet en art. 8 van het K. B. van 12 Dec. 1917, bekend, dat de in art. 114i, derde lid, der Kieswet be doelde openbare zitting van het Cen traal Stembureau, bestemd voor de num mering der lijsten van candidaten voor de verkiezing der leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal, zal worden gehouden op 22 Juli a.s., des voormid dags 11 uur, in het lokaal van het ge meentehuis te 's 'Gravenhage, vroeger voor d.e vergaderingen van den raad bestemd. Tot dusver heeft de heer H. Colijn er nog niet aan gedacht in welke richting zijn besluit inzake het al of niet zitting nemen in de Tweede Kamer vallen zal, aldus meldt de „Standaard", Te Breda is gisteren vanwege de di rectie van het Rijksbureau voor de ont watering een vergadering gehouden ter bespreking van de ontwateringspianinen voor West-Brabant. Diverse plannen zijn tot heden ont worpen, aldus ir. Bongaerts, van het bu reau Bongaerts. Er is een plan tot het graven van een kanaal van het Boveusiasi naai van Roozendaal naar Eendracht. Dit zou een duur maar eeu goed plan zijn. Evenwel andere voorname belan gen worden er door geschaad: de oester- cyltuur. Er was voorts een plan om liet bo- venpand van den Vliet af te doen wa teren op Bergenop Zoom. Wederom een plan dat vele bezwaren ontmoette. Een derde plan had tot bedoeling het graevn van een kanaal van het Bovensas paral el met den Vliet. Een vierde plan behelsde de verbinding van Vliet en Mark door een kort flinlc kanaal in dec bocht van den Vliet, de korste verbin ding. Uit de Mark zou dan een afleidings-, kanaal dienen gegraven te wofden op het Hollandsch Diep n.I. van Terheyden op Moerdijk. Bongaerts vindt dit met inachtneming van al de zich openba rende moeilijkheden de gewenschte op lossing. lo. goedkoop; 2o. voldoende vroor afwatering; 3o. bevorderlijk voor de scheepvaart speciaal voor Zevenbergen en omgeving. Na langdurige discussie werd! besloten, ©en commissie samen te stellen, die tot taak heeft: lo een keuze uit de plannen te doem; 2o. de kosten te berekenen en< te verwerken in een voorstel; 3o. vóór 1 'November verslag uit te brengen. Naar de Maasbode verneemt, hebben Ged. Staten van Noord Brabant de ge- meentebegrooting van Bergen op Zoom, over het dienstjaar 1929, om dezelfde reden als het vorige jaar niet goedge keurd. Het geldt hier den aftrek voor pensioenbijdrage voor gemeente-amb tenaren in dienst bij de gemeente. Woensdag werden de Zuiderzeewerken op Wieringen door ongeveer 2000 be zoekers bezocht. V.D1. Aneta meldt uit Batvaia: Naar Aneta verneemt is het vooron derzoek in. de zaak van den moord op mevr. Landzaat te Siantar op 11 uJli '.afgeloopen. De behandeling der zaak is bepaald op 18 Juli voor den Land raad te Siantar, waaruit blijkt de rech terlijke macht in geval dit uit straf rechterlijk oogpunt mogelijk is, bereid' is de behandeling van ernstige zaken zoo veel mogelijk te bespoedigen. Doorzitten Stukloopen Zonnebrand (Ingez. Med.) Uit Middelburg. Een heerlijke avond voor de caril- lonbespeling' van den heer Eerwerda, gis ter, de eerste van dit seizoen! Die d'a|n ook de aandacht van zeer velen had. Het luisteren was een genot, in de Abdij' en omgeving, en haast nog meer voorde open vensters der woningen onzer bin- Inenistad, .en verder waar de wind de klanken ffeen droeg. Met de mctorveerboot zijn heden in één reis 2200 a 2300 passagiers en 25 auto's voor bezoek aan de Middetburg- sche markt overgezét. 0- Uit Walcheren. Ten nadeele van den landbouwer W. te Serooskerke (W.) werden een dezer dagen een partij zakken uit het wagenhuis ontvreemd. Na een door de politie ingesteld onderzoek, mocftt jhet dezen gelukken de dader, zekere V., koopman te Middelburg op te sporen. Procesverbaal werd opgemaakt. Deze week is te West ka pel ie de melkprijs met 2 cent per liter ver hoogd en gebracht van 12 op 14 cent. n Uit Schouwe n-D u i v e 1 a n d. Men me'dt ons uit W. Schouwen Als gevolg van het mooie zomerweer der laatste dagen begint het vreemdeliin- genseizoen in vollen gang te komen. De verschillende eigenaars hebben hun land huisjes in en aan de duinen te Westen- Schouwen betrokken, de meeste pen sions herbergen reeds een beduidend aantal gasten en kampementen strekken tot verblijfplaats van hen, die er de voor keur aan geven om volop van de buiten lucht te genieten. Voortdurend heerscht langs de hoofdwegen een gezellige druk te van diagjesmenschen die per anto, fiets of te voet er eens een dag uitbreken om te profiteeren van de mooie omge ving en het frissche strand. 0 Uit Tholen. Door het bestuur van den Bijz. Vrij willigen Landstorm te Ou d-V o s se me e r is toestemming verzocht tot het maken en houden van een schietbaan aan den dijk tusschen de polders Vogel sang en Leguit. Bezwaren daartegen kunnen bij het gemeentebestuur worden ingediend. Zeeuwse h-V laanderen O. D. Toen in den morgen van een dezer Jagen de landbouwer V". te Philip pine op zijn erf kwam, bemerkte hij dat er een aantal kuikjens ulit een hok weg waren. Bij nader onderzoek bleken er 50 kuikens (witte leghorns') die een gezamelijke waarde van f 60 vertegen woordigden ,te zijn verdwenen. Den avond tevoren had de'iandbouwer het hok zorgvuldig met een slot afge sloten. De politie stelt een onderzoek in. Zeeuwsch Vlaanderen W.D. De opbrengst van de Minahassia-col- lecte bedroeg te Breskens f 101. Naar we vernemen zijn Voor het op 28 dezer te Aardenburg te hou den muziekconcours de volgende extra prijzen beschikbaar gesteld!: Zilveren medaille van het ministerie van O., K. en W.; Zilveren medaille v,an den Commis saris der Koningin in Zeeland; Zilveren medaille van den heer P. Erasmus te Oostburg lid der Prov. St.; Verg. zelv. med. van K. L. Reepmaker oud voorzitter der Kon. Muz. Ver. „Aar- denburgsche Fanfaren"; Zilv. medaille van de afd. West-Z. Vlaanderen van het Alg. Ned. Verbond. Zilv. medaille wan L. F. Dert te Vlis- singen. Bovendien ontvangt elke deelnemende vereeniging een herinneriingsmedaille. De eerste prijs is de wisselbeker van de drukkerij Cadsandria te Breskens. In de 17 dezer gehouden raadsver gadering van Aardenburg was met kennisgeving afwezig wethouder van d. Hooft. Na opening werd mevr. Ancion op de gebruikelijke wijze als raadslid beëedigd. De voorzitter zeide, dat in ver band met de kortelings aangenomen wet op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten, er een moeilijke taak voor de raadsleden zal te vervullen zijn, terwijl zich in deze gemeente vaak nog andere moeilijke kwesties voordoen. Hij deed een beroep op de ontwikkeling en werkkracht van ht nieuwe (tweede) vrou welijke raadslid, om de belangen der ge meente te behartigen. Eenige stukken worden voor kennis geving aangenomen, o. a. een verzoek der gemeente Sluis om 25 cent per inwo ner als bijdrage ineens te geven voor een streek-archief. De voorzitter deelde mede, dat hem verlof is verleend tot 29 Juli. De gemeenterekening dienst 1928 werd den raad aangeboden. De heer Hollebrand vraagt bij de rond vraag of het waar is dat B. en W. aan een circus verlof hebben gegeven om in het Verloren Kostje zijn tenten op te slaan, voor welken termijn en op welke gronden B. en W. de bevoegdheid heb ben deze toestemming te verleenen. De voorzitter bevestigt deze vragen en zegt dat deze bevoegdheid bij B. en W. be rust krachtens een gemeentelijke veror dening. De heer Hollebrand vindt het jammer, dat in dezen tijd van het jaar het plantsoen 'daar zal beschadigd wor den. Hij kan dit van B. en W. niet be grijpen, daar hij weet dat geheel B. en W. het jammer vinden, dat de markt gedurende de kermis zoo geschonden moet worden. De voorzitter zegt, dat het hier slechts gaat om een stukje grasveld voor een drietal dagen. De heer Wieme vraagt wanneer er aan den Heerenweg zal begonnen worden, daar toch besloten is in den stillen tijd met de herstelling te beginnen. De heer Catsman zegt, dat hij nog steeds met deskundigen aan het bespre ken is, want hij wil niet aan 't werk, zooals de raad het aannam, n.I. 3 M. steenweg begrensd door 1 M. macadam, beginnen zonder terdege deskundigen te hebben geraadpleegd. Hij waarschuwt nogmaals den raad het plan zoo uit te voeren, en wil liever een geheele nieu we weg leggen, waarin zoo mogelijk de goede keien verwerkt zijn, van 4 M. breedte en dan voor dit werk, dat pl.m. 1800.moet kosten, een leening aan gaan op langen termijn. Het aangenomen plan kost 900.doch is slechts lap werk, volgens deskundigen, zegt spr. Er zijn nog 2 wegen te herstellen, n.I. het fietspad naar St. Kruis, en het trot toir in de Sassenstraat. Als al deze wer ken dit jaar gedaan moeten worden, staan we volgend jaar voor belasting- verhooging. De voorzitter zegt vroeger reeds gewaarschuwd te hebben tegen 't toestaan van allerlei voetpaden- en we genverbeteringen, lantaarns enz. We zijn thans op den verkeerden weg. 't Schrik beeld der belastingverhooging begint te naderen. De heer Catsman is het niet met den voorzitter eens hij heeft wel gewaarschuwd, doch wil alle verbete ringen uitvoeren, slechts elk jaar een ge deelte, De raad heeft echter deze ziens wijze niet opgevolgd. Mevr. v. d. Broecke* wil f 2000.lee- nen, doch snel aflossen. De voorzitter is van oordeel, dat de raad te snel heeft gewerkt, en in een minimum van tijd een maximum verbetering heeft willen aanbrengen. Spr. wil het werk thans uit de gewone middelen betalen, doch vol gende jaren slechts de helft op de be grooting zetten van wat er nu op gebracht is voor de wegen. De heer Hollebrand meent, dat er nu geen tijd meer is, om het werk uit te voeren, met het oog op den oogst. Na langdurige discussie werd het voor- stel-Catsman met 3 tegen 3 stemmen aangehouden. Evenzoo ging het met het voorstel van mevr. Ancion, om met het oude plan direct te beginnen. Een lantaarn aan den Heerenweg moet nog wachten tot een volgende vergade ring. B. en W. zullen den heer v. d. Plas- sche vragen een haag te snoeien die over het fietspad langs zijn kweekerij groeit. Besmettel ij ke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelij ke ziekten over de week van 7 Juli tot en met 13 Juli in de provincie Zeeland bedroeg Roodvonk 1 te Koudekerke, en 1 te St. Maartensdijk. Diphteritis 1 te Breskens. In genoemde week zijn geen gevallen van encephalitis ter kennis van 't staats toezicht op de volksgezondheid gekomen. (Staatscrt.) (Voor verder Stad en Provincie zie het Bijvoegsel.) 1. Werk nooit aan voorwerpen of leidingen (inzetten van stoppen, repa- reeren van snoeren e.d!.), zoolang de hoofdschakelaar is ingeschakeld of !nog beter: verwijder zelf tijdelijk de zeke ringen uit uw installatie, waardoor voor komen wordt, dat een ander toch weer stroom opzet. 2. Vul nooit een melkkoker, water ketel of dergelijk toestel, terwijl >*iet ingeschakeld is. 3. Schenk nooit uit een waterketel, melkkoker of dergelijk toestel, terwijl het nog ingeschakeld is. 4. Gebruik nooit snoeren, contact- stoppen of andere electrische apparaten, die niet geheel in orde zijn. 5. Wanneer ge ook maar de minste prikkeling of schok gevoelt bij het han- teeren van electrische toestel, die U doet vermoeden, dat het apparaat „on der spanning staat", waarschuw dan Uw electricien, opdat deze het toestel kan nazien. 6. Raak bij het in en uitschroeven van een gloeilamp nooit aan de metalen huls van de lamp en kom bij het in steken van een contactstop nooit aan de pennen. 7. Als ge nieuwe branders in een slraalkachel wilt zetten, overtuig U'dan dat de contactstöp uit de contactbus is igehaald, dus het geheele instrument stroomloos is. 8. Raak nooit onder spanning staan de igeleiders aan en wees vooral in vochtige omgeving (kelders, badkamers e.d.) voorzichtig met electrische toe stellen of leidingen. 9. Draag zorg nij het schoonmaken, vooral met natte doeken, niet in de na bijheid van electrische toestellen te komen. 10. Kom vooral nooit aan onder stroom staande toestéllen, of blanke ge leidingen, terwijl ge met de andere hand of eenig lichaamsdeel in contact zijt met de aardleiding van Uw radiotoestel, met de water- of gasleiding, of met het telefoontoestel. DE STICHTING „VREDERUST'. Men schrijft ons Op 17 Juli werd op de stichting „Vre derust" te Bergen op Zoom de 25ste Jaarvergadering lgehouden van de Ver eeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland onder leiding van den Voorzitter den heer J. J. O. van Dijk. De vergadering werd voorafgegaan door een bidstond onder leiding van ds. A. 0. Hey van Koudekerke, die sprak naar aanleiding van Gal. 5 25 v.v. In de middagvergadering werd door den Voorzitter een openingswoord ge sproken, waarbij hij herdacht den rij ken zegen, die de Vereeniging in de 25 jaren van haar bestaan van God mocht Q.ntvangen. Zoowel met het oog op de omstandigheid, dat de stichting „Vre derust" eerst in 1934 haar 25-jarig ju bileum kan vieren, als met het oog op de schaduw;, die op het leven der Ver eeniging werd geworpen door het over lijden in het vorige verslagjaar van den Voorzitter ds. J. H. Donner en den 2en Voorzitter ds. N. M. de Ligt, was dlefze 25ste Jaarvergadiering niet gemaakt tot eenle feestelijke samenkomst, maar werd met eene stille herdenking van Gods zegeningen volstaan. Na het afdoen van de gewone "huis houdelijke werkzaamheden werd dooi den Geneesheer-Directeur, den heer W. K. Dikland, een referaat gehouden over de nieuwte inzichten bij de behandeling van krankzinnigen. De vergadering, die zeer druk w!as bezocht, kenmerkte zich door een opge- wekten ge.est en gespannen belangstel ling. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. J. de Jager van Nifeuwdorp en wer den gekozen de heeren Mr. A. A. de Veer van Middelburg. M. M. Schippers van Kamperland en H. R. J. v. d. Veen van Neuzen. Benoemd tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. gemeente te S c h o o n d ij k e de heer W. F. Verspille. Over een begrafenis. De correspondent van hét Handelsbl. te. Boedapest ontleent het volgende aan de „Esti Kurir": In het begin dgzer maand overleed te Ujpest de Luthersche weduwe Nan- dor Osibiszer, wier echtgenoot B.K. was geweest, zoodat zijn familiegraf op het R.K. kerkhof is. Overigens waren tot nu toe, bij gebrek aan een protestantsch kerkhof, ook de niet-R.Iv. christenlen steeds op dit kerkhof begraven. Toen echter in dit geval de familie den pa stoor, tevens parlementslid, Jozsef Csik als beheerder van het kerkhof om de toestemming tot begraven vroqg, deden zich plotseling moeilijkheden voor, aan gezien de pastoor in geen geval wilde veroorlo'oveii., dat de Luthersche gees telijke liet kerkhof betrad. Het lnooger beroep bij den bisschop mgr. Hanauer, had slechts tengevolge, dat den predi kant het betreden van het kerkhof ver oorloofd werdv, onder voorwaarde, dat hij zich van te voren van zijne toga ont deed en verdér afzag van het uitoefenen van iedere kerkelijke functie. Dus bleef den predikant niets anders over dan ^an. de poort van het kerkhof om te ktee- ren. niettegenstaande zijne instructie luidt, dat hij heit stoffelijk overschot MIDDELBURG. A. W. Jansen. Directie J. Th. v. d. Meer. (Ingez. Med, te tot het graf moet volgen en dan op hf graf bidden moet. De familie heefl zich bij .de regeeri beklaagd. d b Speenhoff naar Amerika. Ais gasten van de Hoiland-Ameri Lijn beg(even de heer en mevrouw Spee- hoff zich hedenavond per „Statendai naar Nieuw-York. Daar zullen zij voe de Hollandsche 'Club optreden, also<" in eenige Amerikaansche steden. In <t Paramount Studio te New York zal ek kleine schets als klankfilm worden o genomen. Speenhoff hoopt de film eii Augustus naar Nederland te kunne, medenemen, waar die dan in Tuschins' te Amsterdam zal worden vertoond. V zijn ervaringen en ontmoetingen P Speenhoff een humoristisch boek same" stellen. o1 Een Memlinck. t Men meldt aan de N. Rolt. Crt. i Berlijn: Een Memlinck, die onlangs door g heimrat dr. Max Friedlander uit Berli in Zweden werd onldekL is ,door d<* eigenaar, Siege Krostédt, voor 150b. Zweedsche kronen naar Nederland ve kocht. Het doek blijkt een deel te zi1 van de zich in Stuttgart bevindend schilderij, Batseba in het bad; het 20 bij 30 c.M. groot en stelt .een oud man met een knaap voor. Benoemd tot onderwijzeres te Hei ningen (Fijnaart) aan de O. L. S. me J. J. Lindhout te Oud'-Vossemeei. Te Breda slaagde voor de R. I* Mulo-examens A. Dierickx, Y. Verplat ken ,A. v. d. YVeijer allen te Hulst. Aan de Rijkskweekschool voor O- derwijzers (essen) te Zierikzee zi geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd c dames C. M. Duivendijk, T. C. Kloc W. H. Lette, P. M. Pik, allen te Zieril zee; E. Jonker, Uithuizermeeden, en J. Smallegange, Nieuwerkerk. Meisjesschool Middelbur Heden werd en bevorderd s Van de le naar de 2de klasse: A, V Evers, E. C. Fagginger Auer, B. C. Gol kes, A. J. Grootbod, L. J. Hengstm.aj gers, A. Heijt, L. Janse, J. D. Jansen, J. Kostense, E. J. Kindermann, S. C. 1 Lensvelt, M. I. Lindhout, R. D. P. va Loo, W. van Nieuwdorp, M. C. A. ve Overbeeke, J. van de Putte, C. M. Rei erse, C. P. de Rijke, A. M. J. Verriji Niet bevorderd drie. Van de 2e naar de 3e klasse: M. H. Bierman, E. S. Bliek, J. P. Entink, P. Francois, H. E. Heijse, G. F. van He' cules, M. Muller, L. J. van Nieuwenhui sen, P. S. van Poeljen, M. F. van c Putte, M. E. Seymour, N. M. Smit, A. I Step, S. L. van Splunter, V. P. Zwage: man L. E. M. van 'der Putte. Niet bevoi derd vier. Van de 3e naar de 4e klasse: E. J. B ondina, M. A. Brakman, H. J. Buijs, E. 1 Fagginger Auer, S. M. Hoencamp, C. A Jansen, M. C. ten Kate, W. A. ten Kati J. J. Luciëer, H. J. van Lynden, A. C. A Mol, M. C. Naezer, J. van Pienbroel N. S. Pilaar, H. C. de Vries. Niet bevo: derd één. Van de 4e naar de 5e klasse: A. Akkerman, W. J. de Blécourt, M. Blokpoel, A. Carlier, W. J. Dronker J. W. Ermerins, A. Hoegen van Hoogi lande, W. J. van der Laan, J. Lammert S. Mulder, J. Nachtegaal, J. S. J. Sai derse, G. J. Schouten, D. Sytema, Vermeulen, J. A. de Vlieger, P. A. va Winkelen. Toegelaten tot de le klasse: S. A. d Baare, H. Boreel, W. A. M. van de Driest, J. C. van der Feltz, M. C. J. Hag. J. P. van Hercules, L. J. Maas, M. I Pots, W. C. Schippers, allen te Midde burg; L. C. Acda, Domburg; R. van B<

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1