1 I BIJVOEGSEL De Kroonjuweelen. Woensdag 17 Juli 1929 No. 166 BINNENLAND EERSTE KAMER-VERKIEZING. KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. FEUILLETON (The crinkled Crown). LANDBOUW Handel, Nijverheid eo Vlsscfeerlj SPORT Verschillende Berichten m VAN DE VAN Het Centraal stembureau heeft gister middag te 5 uur in de oude raad.stea.al van het stadhuis te 's-Gravenhage een openbare zitting gehouden voor de be slissing over de geldigheid der lijsten en over de handhaving der daarop voor komende candidaten voor de op 26 dezer plaats hebbende stemming ter verkie zing van de leden van de Eerste Ka mer. Geschrapt werden wegens het ont breken van een verklaring als vermeld in art. 114c der Kieswet (de schriftelij ke verklaring n.l. van iederen candidaat dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op de betreffende lijst) de candidatien H. Brouwer en W. Fransen Jzn. op de lijst in de .prov. Noord-Holland ejn op de lijst in de prov. Friesland; mevr. H. O. Buisman geb. Blok Wybrandi op (de lijsten in de prov. Noord-Holland eai Friesland; en mr. F. E. Pels Rijckejn op de lijsten in de prov. Utrecht, Lim burg, 'Zeeland en Noord-Brabant. Het Centraal Stembureau verklaarde alle ingediende lijsten geldig en hand haafde de daarop voorkomende candi daten, voorzoover deze niet blijkens het voorgaande geschrapt zijn. Ui l BIOSCOOPCONFLÏCT IN HEI ZUIDEN. Het dagblad „De Grondwet'' te Rozen- daal meldt, dat sommige bioscoophou der inzonderheid expploitanten van klei ne bioscopen, niet accord gaan met de maatregelen, sveike de Bioscoopbond tengevolge van het bioscoopconflict in het Zuiden zijn leden oplegt. Vooral zijn eenige bioscoophouders ontstemd over 't bedrag dat zij wekelijks als steun voor hun collega's wier zalen gesloten zijn, moeten opbrengen ,welk bedrag zóu vari- eeren tusschen 15 en 40 gulden per week per lid. De kleine bioscoophouders vin den het bedrag van f 15 per week in vergelijking met de bijdragen, die als ma ximum van de groote theaters worden verlangd, te hoog. Bioscoophouders, die weigeren, de wekelijksche bijdrage te storten, zijn door den Bioscoopbond als lid geschorst, en het verhuren van films aan deze exploitanten is stopgezet. De uitgestotenen zullen thans bijeenkomen om te beraadslagen wat hun te doen staat. Dis. A. Merkelijn missionair pre dikant te Magelang vanwege de Geref. kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg vertrekt volgende week weer naar zijn arbeidsveld. De kerkeraad der Geref. Kerk van s-Gravenhage-West had hem uitgenoodigd Zondagmorgen 'in een der diensten in de Nieuwe Zuiderkerk le willen leiden. Ds. Merkelijn sprak over Matth. 13:31 en 32. De rechtbank te Assen veroordeel de H. V. te Buinen, wegens mishandeling van zijn vader, door deZen met 'n zeis te slaan, tot 9 maanden gevangenisstraf. Een verschrikkelijk misdrijf noem de de president van de Vacantiekamcy- der Amsterdamsche rechtbank het de lict, waarvoor een 18-jarig.e loopjongen zich Vrijdag te verantwoorden had. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch ran William Le Queux, door Mej. E. H. 15) „Als ik in zijn plaats was izou ik zeker niet zoo vertrouwelijk zijn ge weest. Toch geloof ik wel, dat hij wia^ wal hij deed. Hij schijnt slechts één vriend op de wereld te hebben, den Franschman Lenoir, en misschien dat hij' hèm nu niet zoo grif een groote som gelds zou toevertrouwen. In ieder geval is het een compliment voor onsl Ze mogen ons dan haten, maar, onder bepaalde omstandigheden, zouden ze eerder óns vertrouwen, dan menschen van hun eigen soort. Nu ik' zal zeker vanavond met je meegaan maar ,^De Motten" om het eind van het avontuur bij te wonen. Ik zalnuookmrs. Kearns opbellen en haar mededeelen, dat alles in orde is en dat ik morgen terugkom. .Van der .Wyck heeft ons zeker een Do jongen was door zijn baas uitge stuurd, om eenige kwitanties te innen. Intusschen waren de baas en zijn vrouw uitgegaan en was de 78-jarige schoon moeder alleen achtergebleven. De knecht liet gelaat met een doek bedekt houdende, drong de woning van de oude vrouw binnen. Hij bond liaar den doek om het hoofd en greep haar bij cle keel, om haar tenslotte half bewusteloos neer te smijten. De jongen nam uit cle ka!st een geldtrommeltje, waaruit hij een be drag van f 101 haalde, dal hij! thuis op den zolder verborg. Als verdachte terecht staande beken de hij, wat hem ten lasle was gelegd n.l. diefstal met geweldpleging. De 78-jarige vrouw' als getuige ge hoord, verklaarde o.m., dat" de jongen geprobeerd heeft haar de keel dicht te knijpen. Een wat er erger is, zij is doolr het gebeurde volslagen doof geworden. Het O.M. vorderde, mede op grond van de ingekomen deskundige rappor ten, een onderzoek naar de geestesver- vermogens van den verdachte. Uitspraak op 16 Juli a.s. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter le Goes zijn veroordeeld wegens het zonder vergun ning over een spoorweg loopeu J. v. B., Roosendaal, S. B., Utx-echt f 5 sub. 5 d. h.; als schipper een rijkskanaal bevaren de geen reglementen aan boord heb ben: H. de M., Antwerpen, F. W. R.um- Rumpot 2 m;a(a|l f 2 of 2' ma,a|l 2 (d.h.; als schipper een rijkskanaal bevaren de zijn naam niet op zijn vaartuig heb ben: J. v. S., Dirksland, M. P. Mariekiex*- ke, f5 of 5 dagen; zonder noodzaak anders dan met een rijwiel over een rijwielpad rijden: A. P. v. t. V., Goes, f 5 of 5 dagen; 's avonds fietsen zonder lantaarn: 0. de K., 's Gravenpolder, P. R. Azn., Ove- zande, D. J. P., Schore, A, V., Drie wegen, f 5 of 5 dagen. In West-Noord-Brabant neemt het machinaal melken sterk toe; in de bxxui-t van Wouw en Roosendaal zijn in de laatste maanden 15 niexxwe machines geplaatst Aardbeienteelt. Men deelt ons mede uit Kapalle: Hel is thans weer verbazend druk met het plukken en verzenden van aardbei en, haast is men vooral met de verzen ding dag en nacht in touw. Nimmer werden zulke prijzen gemaakt als thans. Deze loopen tot f 81.30 per 100 K.G. voor den export. In Goes op de veiling waren de duurste tot op heden f 83.70 per 100 K.G. De telers die voor de dagveilingen hebben verkocht, lachen in hun vuistje, de prijzen die deze maken, overtreffen verre die welke voor het vat hebben verkocht. De oogst valt veel mee,deze is be paald goed te noemen. Door elkander hebben de meeste nu reeds 7 K.G, per roede en de oogst is nog niet ten einde. Er zijn perceelen doch dit is wel uit zondering waar men 20 K.G. per roe plukt. De Bisamrat. In aansluiting met hel in Februari 1928 gepubliceerde bericht no. 203 over de Bisamrat deelt de Plantenziekftenkun- dige Dienst in Wageningen hel volgexxde mede. In 1928 is cle toeixanxe van hel; dooi de rat in Duilschlancl bewoonde gebied niet groot gewieest. In het algemeen kun nen wij nog als de grenzen vaxifcdit ge bied aangeven de punten: München, Augsburg, Weimar, Dessau in het Wes ten en Noord Westen, in het Oosten ligt de gi-ens vooi-hij B,i-eslaix. In het Spi-ee- dal heeft Ixet dier zich ook gevestigd. Dat in ons land met zijn vele da|m- rnen en dijken de aanwezigheid van de Bisamrat gevaarlijk zou kunnen worden, moge blijken uit de schade aan water- keeringen en andere werken in 1928 en vroeger in Duitschland aangericht. In 1927 ontstonden door het graven goeden dienst bewezen en ik hoop van harte dat de arme kerel er heelhuids afkomt. Gelukkig 'dat je vanochtend de papiei-eix hebt gekregen; hij kon later op den dag wel ,eens een kopje kleiner gemaakt worden. Als ze overtuigd zijn dat hij ze verraden heeft, of althans op lxet punt is ze te verraden, dan zullen ze niet lang de haxiden van hem af houden!" Dien avond dineerden de jongelui in Café Royal En na het diner begaven ze zich naar „De Motten". Het «zag er daar heel ge woon uit; alleen was het er misschien een beetje voller dan oij hun vorige bezoeken. Mrs. Jacksons en Van der Wevck zat op zijn g|e- wone plaats in het orkest. Eén vrodhjk lachende en pralende menigte, alleen De- dacht op het genoegen van het oogen blik', terwijl voor dien man met het harde, ruwe uiterlijk, die werktuigelijk met de andex-e musici in de maat bleef, de atmosfeer slechts met droefheid be laden moest zijn; ieder oogenblik hem meer in spanning deed zitten, de spanning van niet te weten wat *le avond brengen 'kon. onzeker als hij was of hij lot vrijheid zou geraken. De jongelui, die ook onder den indruk van de Bisamrat in Thuringen 6 dam breuken en 7 wegverzakkingen. De spoorwegdijk txxsschen Gösznitz en Leip zig werd bij Ziii-ich door Bisamralten on dergraven, Waaxjdoor omvangrijke en kostbare repariatiewerkzaamheden noo- dig Werden. Ook in Saksen hoorde men herhaaldelijk klachten 'over dambreuken, veroorzaakt door het graven van Bisam ralten. Bij een dambreuk le Mori,tzburg beliep de schade ongeveer 20.000 P.M. Alleexx in Saksen konden 52 gevallejn van beschadiging aan spoor wegwerken in 1927 aan Bisamratten worden toege schreven. Ook aan landbouwgewassen, b.v. gra nen, vooral als deze in de buurt van een vijver of poel groeiden, richtten de rat ten soms groote schade aan. De afstand tusschen ons land en de grens van het door de Bisamrat bewoon de gebied in Duitschland is gelukkig zoo groot, dat vooralsnog voor een bin nendringen langs natuurlijke wegen geen vrees behoeft te beslaan. Het moet echter van het allei'hoogsle belang ge acht worden, dat geen Bisamratten in ons land worden ingevoerd, ook niet voor de teelt van pelsdieren, omdat daarbij steeds gevaai- bestaal voor ont snapping. Ansjovis. Men schrijft aan de N. R. Crl. In de Z e e u w s' c lx e weer en is de ans'jovisvisseherij thans geëindigd, trou wens een campagne, die door de regeiei-ing met twee weken als bijzon dere gunst was verlengd, daar feitelijk op 1 Juji dc teelt moet eindigen en een trouwe controle zaï wel uitmaken, dat die vei-lenging werkelijk een nog aax-- digien nijslag zal gegeven hebben «op een overigens prachtige vangst. De Zeeuwsche visschers zijn in het algemeen in het gebruik van een epitheton ornatis bij him vangsten zeer matig /en hun vocabulaire bevat in het algemeen meer verkleinwoordjes want ze gewagen graag van een zootje, korfje, bennetje, anker tje, tonnetje of dies meer terwijl toch een korf eexx korf is eixz., maar dat is meer gewoonte, dan wel een gebruik met nevenbedoelingen. De coixtnole op de vangsten is bovendien vaix bevoegde zijde wel zoo, dat juiste gegevens wor den verstrekt en later bekend gienxaakt. In elk geval zal 'dit jaar met gulden letters in de anxialen der ansjovisleelten kunnen aangeteekend worden, zooals reeds meermalen in den loop van het seizoen werd opgemerkt. De verkoop prijs is ook goed en kan voor al dpj, weeren, naar wij meenen 13 of 14 in getal, tezamen een mooi cijfer worden. Natuurlijk moet daaraf de pacht ,der weeren, het stellen en opbergeix van hoxxtnxaterialen, de nelten en de kosten van vaten, zout exi knippen. Het laatste is de bewerking die het vischje onder gaat vóór lxet zouten en beslaat in het onthoofden en 't ontdoen der ingewan den. wat met de Zeeuwsche juist op zoo'n zorgvuldige wijze geschiedt, dat de Bergen op Zoomsche. zooals de Zeexxwsche ansjovis ter markt komt, een algemeen gerenom meerden naam niet alleexi ten onzent maar ook in het buiten land reeds jaren lang heeft. Dat knip pen is lijdroovend en kostbaar als men in aanmerking neemt dat een „ben" ansjovis vier xxur werk vordert en een ton ansjovis op vier bennen wordt ge rekend; terwijl elke ton in lxet geheel ïxog 90 IIG. zout voor het zouten eix herzouten nr-odig heeft. Een reuzejaar was 1906 toexi 450 Ion werd gevischt eix pl.xn. f 54.000 opbracht, berekend tegen f 120 per toix. De totale opbrengst van 1929 zal mede zeer belangrijk zijn. Wereldcongres van Meisjes padvinder ij. Men meldt ons: De zakelijke aangelegenheden,, waar mee het. Wereldcomité der Meisjespad- vïnderij zich ditmaal zal bezighouden; als voox'bereiding tot de 'Confei-entie, wareix van het tegenstrijdige van de omgeving met de donkere gedachten, die in Van der Wycks bx-ein moesten rondwaren, voelden zich zenuwachtig en weinig op hun gemak. Eastex-bee gaf uiting aan die gevoelens, door tot zijn kameraad te fluisteren: „Hel spijt mij haast, dat wij hier ge komen zijn; liet moet een ziekelijk soort nieuwsgierigheid zijn geweest, die mij hierheen gedreven heeft. Het ver wondert mij, dat die arme- kerel nog den moed bezit, om zoo voort te trioim- melen. Hij moet een gevoel hebben, of hij al op de pijnbank ligt. Het zal mij benieuwen, wat die Lenoir voor een man is. Heb je hem ooit gezien? Weet je iels van hem?" „Ik heb hem ééns gezien een heelen lijd geleden", antwoordde Pennington. „;Op een vergadering, waar ik binnen gesmokkeld kwam als de belijder van slerk revoluLionairc gevoelens. Het is een Franschman met een baax-d van het ernstige, teruggetrokken type. Hij zal niet tot de meest geavancêeixlen worden gerekend. Op het oogenblik is hij niet in de zaal." „Waarschijnlijk verschuilt hij zich er gens in huis, om op een gunstig oogen- Lichte cieurkse ROOKTABAK ROCDé-STER theodorus niemeijér groningen f' (Ingez. Med.) i Welke hel a.s. voorjaar in Londen zal worden gehouden ,zijn in hoofdzaak: Aanvrage om toelating, statuten een Inlei-nalionaal herk.enningsleeken, aan vulling van 'L comité ingeval van tus- schenlijdsche vacaturen, de wijze waar op in het vervolg zoowel de directrice van het wiei-eldbureau en de leden vant comité gekozen zullen worden. Voorts de belangen van het Interna tionale blaadje „The Councilfire; oplei ding van leidsters, de mogelijkheid de in de verschillende landen gebruikelijke na men te beschermen, uitwisseling van Padvindsters txxsschen de verschillende landen en 'bezoeken van leidsters aan vreemde landen. Ook zal de vraag hoe men non-politiek blijven kan onder de oogen worden ge zien. XT Dc Jaarvergadering van de n A. N. W. B. In de Zaterdag te Utrecht gehouden janrvcrijaJering van den A. N. W. B., heeft de secretaris mr. A. Meyjes het jaarverslag uitgeJn-acht. Na vermelding van het werk der Rijkscommissie van Overleg voor de Ve- genverbetering en de Commissie van Advies inzake, herziening van het Mo tor- en Rij'wielreglement, wordt in het jaarverslag gewag gemaakt van de ver- richlingen van de Commissie van Onder zoek naar de onbewaakte overwegen. Een ding waarbij ook het streven van den A. N. W. B. om zoo ©enigszins mo gelijk hel algemeexi verkeershelang t.e dienen daadwerkelijk naar voi"en is ge komen, is gewieest de opheffing van den Muiderlol, over den afkoop waarvan in het begin van het vorig jaar reeds on derhandelingen werden gevoerd en waar bij' door den Bond en zijn zustervereeixi- gin.gen een bedrag van f 10.000 ieder, te verdeelen over drie iaar, in de af koopsom aangeboden werd, mits de tol vóór den aanvang der Olympische Spe len zou zijn verdwenen. Wat het rijsvieRourisme betrekt, zijn het in de allereerste plaats de rijwiel paden gewieest waarover in lxet afge- loopen jaar onze zorg zich heeft uitgfe- slrekt. Voor den aanleg van nieuwe rijwielpa den in het Gooi, in Tw|anle, op Ter schelling, in de buurt van Elspeet, Har derwijk, Koude kerke, Slagharen en Zeis! werden lot belangrijke bedragen subsi dies verleend. Voor lxet molortoerisme werden hoofd zakelijk triptieken, internationale rijbe wijzen en carnets de passages en doua nes verstrekt. "Wat het watertoerisme betreft kwam in de eerste plaats in dit jaar de kajart der groote riveren 'in vier bladen gereed, benevens een aantal wa ter reisgid sjeis, terwijl voor het buitenland eenige groo te reisplannen meer speciaal Oost-Fries land. het Wesergebied en 'België werden uitgewerkt. Nadat achtereenvolgens nog weiden vermeld de bemoeiingen van den A.N.W. B. t.a.z. van fh'et winter-ski- en wandel- (oerisme wordt ten-lotte geconstateerd, dat er in 't afgeloopen jaar rojid 9600 nieuwe leden konden worden geboekt, hetgeen 1300 meer beteekenl daix in hel overeenkomstige tijdvak van het jaar (daarvoor. Nadat dit verslag 'was voorgelezen, werd bij a cclamatie het bestuursvoorstel goedgekeurd om over te gaan tot aan koop van het pand Parkstraat 20, Den Haag, ter vestiging van de bondsbureaux die uitbreiding dringend noodig hadden. Texxslolte heeft de voorzitter de heer blik deel te nemen aan den „staats greep Ik hoop, dat wij ïxiet lang ïxxeer hoeven te wachten; ik voel mij al heel onrustig. Pennington gaf toe, dat dit ook mei hem lxet geval was. Ineens maakte Rij zijn vriend opmerkzaam op een slanken man, die dicht bij hel orkest stond. „'Zie je dien daar met den langen neus en dat gezicht als een streep? Dat is Forbes, een zeer vooraanstaand lid van dc. bi'oederschap. Zoolang wij nu al hier zijn, is hij niet van houding ver anderd. Ik geloof, dat hij er is, om Van der Wyck le bewaken. Ik durf wel zweren, dal hij niet voor zijn genoegen hier is. Hij kijkt, of hij iets heel ern stigs vóór heeft." Easterbee maaide een gebaar van af keer. „Hij heeft een hoogst ongunstig voor komen: hij kijkt, of hij lot olies iix slaat is voor zooverre men over het uiterlijk kan oordee;len. Nu wij toch hier zijn,, moeten we xxiaar liever wach ten op de ontknooping. Van der Wiyck maig dan al geen heel achtenswaardig karakter hebben ixx welk opzicht dan ook toch hoop ik, dat hij (op bjet bewuste oogenblik veilig wegkomt,, al Edo Bergsma in een rede er op gewezen, dat ïxog steeds veel naluui-schoon in ons land verdwijnt. De stxijd legen den fiscus die nog niet schijnt le begrijpen, dat men roekeloos tot verdwijning der land- goedei-en meewerkende het land van zijn luister berooft en bovendien de gou den eieren leggende kippen slacht de strijd tegen den fiscus xxxoet onvoor waardelijk en met 'la-acht worden voort zet en wij moeten opkomen voor eeix be hoorlijke, soepele en doeltreffende uil- voei-ing der natuursclxoonwet, niet alleen door Binnenlandsche Zaken, maar door Financiën ook. In dit verband memoi-eex-de de heer Bergsma den strijd in bondgenootschap met de vereeniging tot behoud van na tuurmonumenten. Het gezelschap vferlrok na afloop dei- vergadering in twee groepen naar den Domtoren, waar het officieel door het Ulrechtsche gemeentebestuur in de St. Michaelskapel wei-d ontvangen. Dr. J. P. Fockema Andreae, de burge meester, heette allen in een geestige loe- spi-aak hartelijk welkom in Utrecht^ waarvoor de voorzitter van den A. N. W. B. op gelijke wijze dankte. Postduiven, Zaterdag hield de Postduivenvereni ging „De Snelle Vlucht" te S c h o r e een wedvlucht met j'onge duiven van uit Hulst. AJstand pl.m, 24 K.M. Los 12.30 u. In concours 40 duiven. Weersgesteldheid sterke N. W. wind. Aankomst le duif 1 u. 5 min. Uitslag: le, 5e, 6e, 7e en 8e prijs D. J. v. d. Have te Kapelle; 2e, 4e, en 9e pr. Rijn en de Pree, Schore; 3e pr. H. Christiaanse, Kapelle. Zondagmorgen heeft J. Z, in de Oerolschestraat le Tilburg getracht zjj.ii 21-jarige vrouw J. M., die sedert enkele dagen gescheiden van hem leefde, te worgen. In bewust,eloozen toestand is de vrouw naar het ziekenhuis vervoerd. De dader heeft zich zelf Zondagmiddag bij de politie aangemeld, waarna hij werd gearresteerd. Zondagmiddag is de 3-jarige G. F. P. op den Kreekweg te Pottei-dam on der een motorwagen geraakt. Hel kind werd ernstig gewond en is kort daarna overleden. De 50-jai-ige smidsknecht J. P., werd Zaterdag op den Haagweg te Delft aangereden door een auto en over een afstand van ongeveer 10 M. medege- sleurd. De man wierd zeer ernstig ver wond en is kort daarop overleden. Ongeveer twee jaar geleden is er ingebroken in de zuivelfabriek „Am- sta" aan het Abcoudermeer en een be drag van f 300 ontvreemd. De politie van Oudei--Axnstel heeft nu meer licht in deze zaak gebracht, meldt „De Tijd Door toevallige omstandigheden is ko men vast te staan, dat de beidé' moor denaars van Amstelveen ook hieraan waarschijnlijk niet vreemd zijn, daar bei den vroeger aan genoemde fabriek heb ben gewerkt. Eén hunner heeft reeds bekend, de ander blijft tot nog toe ont kennen. Het 6-jai-ig dochtertje van V., daï Zaterdagmiddag te Nootdorp door een luxe auto is aangei-,eden, is Zondagnacht in het Roode Kruis-ziekenhnis te Be verwijk, zonder lot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. is het alleen maar, om ter wille vajrx'feljn arm dochtertje." Een uur verliep. En, terwijl de jonge lui toen op zachten toon met elkander stonden le spreken, gingen de lichten in eens uil. De trouwe Lenoir had zijn rol gespeeld. Onmiddellijk volgde er een Babel van stemmen. Verscheidene van de vrouwen gillden. Daar klonk' de stentor van den eigenaar van het clxibgeboüw,. die een ieder aanspoorde,, om kalm te blijven: binnen enkele minuien zou er gezorgd worden voor een noodverlichting. Midden onder zijii spreken knalde er een re volverschot en bij dit onheilspellend ge luid stootte Pennington zijn vriend aan. Toen het licht na heel korten tijd weer brandde, was het revolverschot ver klaard. Halverwege tusschen den lesse naar van den dfr'igeut en den uitgang' van het orkest lag een levenlooze ge daante. met een revolver in de rechter hand, dat naar de borst wees. De leven looze gestalte was die van den Neder lander, die door het hlart gescbo'en was1. Wordt vervolgd. A

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5