H :kM§S£ BINNENLAND DE AANLEG VAN EEN KANAAL HULST-AXELSCHE SASSING. AFSCHEID JHR. H. RAPPARD. DE RIJNVAART OP ANTWERPEN. De origineele pepermunt (Ingez. Med.) UIT STAD EN PROVINCIE DE BEKTEM H. HET MIDDELBURGSCH ZIEKEN FONDS. Direetie Aan- en verkoop van Effecten, Verzilvert Coupons en lossingen, Koopt en verkoopt vreemde geiden Neemt geiden in Deposito, Verhuurt Safe-loketten in hare brandvrije kluizer epne ase? ont- dan itje. and eeks ge ver- naakt roor- etteni rder ver fraai diger men der- gleg- er ach- den chel- nder Hoo- rijke had n zijn voor- geen is de uit- hun rank- lande orgen New- een rden- dan elijke Ar- n zijn and ie vania, arres- heb- ;lezen 1922, „Hoe !R. Mid- J. C. ;d en nig tot rij en 187b ek bij ïdoeld n den in het )g riiet ver senden :en voorn., :er. retaris. BOEK. I 'BUS TOCH? In ons hoofdartikel van gisteren is een zinstorende drukfout geslopen, de laatste zin daarvan moet luiden „door sommigen van reclits misschien meteen zucht door ons zeker met gema tigde vreugde". fhr. Mr. B. C. DE SAVORNIN LOHMAN Wij lezen in de Tel.: Het schijnt dat er kans bestaat dat prof. jhr. mr. R. C. de Savornin Lohman die dit jaar aan de beurt van aftreding is, .als lid der Eerste Kamer, niet als zoodanig zal worden herkozen, hoewel hiji weder als no. 1 werd geplaatst op de Ohr. Historische candidatenlijsl in de groep Zeeland, Utrecht, Noord-Bra bant en Limburg. De kwestie is dat hot dp. chr. hist, kringen bevreemdend Wordt geacht, dat zijn naam. evenmin als die van het Eerste Kamerlid baron 'De Vos van Steen wijk, voorkwam onder de ve len die bij de jongste Kamerverkiezingen de candidaten der Chr. Hist. Unie aan bevalen. Voorts heeft het kwaad bloed gezet, dat prof. De Savornin Lohman behoort tot de vaste medewerkers van het nieuwe c. h. Nederlandsch Week blad" welks verschijning blijkens tal van uitingen, in het chr. historisch kamp allerminst met instemming is begroet. De ontstemming over de houding van den heer Lohman blijkt uit een artikel van het c. h. lid der Prov. Staten van Zeeland, den heer Van der Wart, in het )c. h. weekblad „Het Protestantsche Zui den". Deze schrijft o.a.: „Waren deze feiten bekend geweest vóór de vergadering van Statenleden, te •Breda gehouden, dan zou ongetwijfeld de candidatuur van prof. Lohman aan ernstige critiek onderworpen zijn ge weest. Want zijn geheele houding schijnt ons afwijzend te staan tegenover den geest die in de Unie leeft en zich ge openbaard heeft in de candidalenlijst voor de Tweede Kamervep-kiezingen. Inmiddels zijn de lijsten voor de ver kiezing van leden voor de Eerste Ka mer ingediend. Een nieuwe vergadering uit te schrijven is niet meer mogelijk. Vandaar dat ook deze zaak in het open baar moet behandeld worden. En dan wil het ons voorkomen, dat voor hen, die zich kunnen vereenigen met het organisatorisch opjtreden van het Hoofdbestuur, die zich ook, in de groote lijn althans, kunnen vereenigen met den geest die de Unie kenschetslt zoowel in leiding als door samenstel ling van de candidatenlijst voor leden van de Tweede Kamer, het thans niet aangaat, prof. Lohman weder een man daat voor de Eerste Kamer te geven, en dat namens de Chr. Hist. Unie. Adviseeren wie dan wèl gekozen moet worden doen wij niet. Vijf namen staan op de ingediende lijst. Er is dus keuze. En wij willen allerminst verval len in een euvel dat veel kwaad bloed kan zetten. Dus propageeren wij nie mand." Ten slotte zegt de heer v. d. Warit, dat wanneer er geen licht komt nopens de houding van den heer Lohman, het niet op den weg ligt der 0. H. Statenle den hem weer te herkiezen tot lid delr Eerste Kamer. Op de vraag van den heer Korten - horst, betreffende den aanleg van een kanaal van Hulst naar Axeische Sassing, heeft de heer van der Vegte, Minister van Waterstaat het volgende geantwoord Omtrent den aanleg van een kanaal van Hulst naar Axeische Sassing zijn verschillende rapporten ontvangen, doch het onderzoek is hiermede nog niet geëindigd, zoodat nog geen beslsising kon worden genomen. Gisterochtend heeft ten bureele van den directeur van 's Rijkswerf in Den Helder het administratieve personeel en de werklieden in dienst" bij dit bedrijf, af scheid genomen van hun scheidenden directeur, jhr. H. Rappard. Namens de .ambtenaren heeft het woord gevoerd de heer Poortman. Namens de werklieden is den heer Rappard een foto aangeboden, namens acht organisaties tezamen een crapaud. Des middags heeft het gemeentebe stuur een album met foto's aangeboden- de Vereeniging Helder's Belang en de beide plaatselijke middenstandsivereenï- gmgen hebben eveneens stoffelijke hul deblijken gegeven. De Antwerpsche correspondent van de Maasbode meldt Men weet, dat de Belgische Rijnvaart- organisaties geklaagd hadden over het al te groote oponthoud bij het douanie- onderzoek te Lillo op Belgisch gebied. Ook de heer Van der Lande had dezten toestand in zijn rede te Brussel aan de kaak gesteld. Thans heeft de betrokken Belgische minister aan de organisaties meegedeeld, dat de douanen-kantoren te Lillo en Sel- zaete voortaan ook op de middaguren zullen geopend zijn. Voorts, en dit is vooral van belang, dat de douanen aldaar in de toekomst slechts hebben te controleeren, of de Nederlandsche verzegeling nog is aan gehecht; .een nieuwe verzegeling is dus niet meer noodig. Daarmee heeft België dus het beginsel van internationale er kenning der verzegeling aangenomen. Men hoopt nu dat andere landen dit voorbeeld zullen volgen, geheel volgens de wenschen van den Volkenbond en de centrale Rijn-commissie. Wat er van zij, de maatregel is eten' flinke verbetering voor de Antwerpsche Rijnvaart. Wortha~crown lOctaperroI Uit Middelburg. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, rijdt Woensdag 24 Juli weder een goedlcoope trein van de Zeeuwsche stations naar Rotterdam en Den Haag. Waarvoor vanaf morgen kaar ten kunnen worden genomen. Voor ver dere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie, de aanplak- en de strooi biljetten. Morgenochtend te ongeveer 9 uur wordt hier verwacht de te Vlissin- gen liggende inarine die van af de Los- kade, voorafgegaan door de marine-ka pel een marsch door de stad zal maken. 0 Uit Vlissingen. Te Vlissingen gaf gister avond de Marinekapel een gratis uitvoering op den Boulevard en mede door het prach tige weder waren duizenden opgekomen om van deze zoo uitstekende muziek, te genieten. Op de terrassen der café's was het zeer druk en als de muziek speelde heerschte alom onder de aanwezigen een diepe stilte. Hedenavond geeft het Stafmuziekkorps van de Kon. Marine, eed tweede con cert op den Boulevard. 0 Uit Walcheren. Maandagochtend hield de raad der gemeente Vrouwenpolder onder voorzitterschap van den burgemeester eene openbare vergadering, waarin alle leden tegenwoordig waren. De voorzitter deelde mede, dat de Rij ksvergoedjng in gevolge art. 97 der L.-O. wet 1920 voor de in de gemeente aanwezige B. L. scho len voor 1928 is vastgesteld op resp. f 5726,98 en f 5072,58." Dan waren in gekomen d.e verklaringen bedoeld bij de L. O. wet 1920 van de Besturen der in de gemeente aanwezige Bijzondere La gere Scholen inzake het gebruik van de gebouwen en terreinen dier vereeniging. Een schrijven van den inspecteur der Rijks Directe Belastingen houdende be richt dat bij hem wegens te weinig be taalde belasting was gestort een bedrag van f 152. Een schrijven van dienzelfden Inspecteur houdende bericht, dat de op brengst der plaatselijke inkomstenbelas ting over 1929-'30 wordt geraamd op f 8400 en de opbrengst der opcenten op de hoofdsom der Rijks Inkomstenbe lasting voor dat belastingjaar was ge raamd op f 1600. Al deze s'tukkjen; werden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelde nog mede dat in verband met het 1.1. plaats ge'had heb bende onweder de bliksemafleider op den toren in de afdeeling Gapinge op nieuw was onderzocht en in orde bevon den. De gemeenterekening wijst aan voor den gewonen dienst in ontv. f 30362,881/2 in uitgaaf f 30009,82. Daarna werd door den voorzitter den raad de door B. en W:. voor het jaar 1930 opgemaakte begrooting der gemeen te aangeboden aanwijzende voor den ge wonen dienst in ontvang en uitgaaf een bedrag van f 28200,95i/2; Met de Staatscourant van 15 Juli zijn verzonden afdrukken v,an de akten betreffende de N.V. Jac. Minderhoud's Graanhandel te W e s t k a p e 11 e Uit Zui d-B e v e 1 a n d. De heer J. Brandenburg, te Mid delburg heeft van de gemeente Goes voor 5 jaar het Schuttershof aldaar gepacht. De pachtsom bedraag)t voor de eerste drie jaren f 1000 per jaar, voor het vierde jaar f 1500 voor het vijfde idem. De moerbeienboom, die indertijd door Jacoba van Beieren geplant is in den tuin van het Slot Ostende te Goes en die gedurende eeuwen een der be langrijke historische overblijfselen Was, welke Goes aan vreemdelingen te toonen had, heeft vermoedelijk door den laatster strengen winter den dood gevonden. Uit Scho uwen-D ui veland. In de Maandag gehouden vergade ring teZierikzee is benoemd tot di recteur van de N. V. Waterleiding Maat schappij „Schouwen en Duiveland", J. H. Scheuermau, opzichter bij de Water leiding Noord-West-Brabant te Ouden bosch. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworene, van den DreLschor-polder, de heer N. A. Deïst Jz. te D rei schor n Uit Tholen. Te Poortvliet is builen dienst gesteld de brievenbesteller J. G. Hij wordt verdacht van verduistering van een aangeteekend stuk. Het onderzoek is in vollen gang. Naar verluidt heeft de verdachte bekend. Gistermiddag 4 uur zijn door on bekende oorzaak de onder één dak in de kom der gemeente staande land- bouwschuren van J. D. B.; J. P. en J. W. H. te St. Maartensd ij k tot den grond toe afgebrand. De brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, wist met een 5-tal stralen op de waterleiding! na veel moeite de omliggende gebouwen te bewaren. De in de schuren zich be vindende inventarissen, alsmede eenige hoeveelheden hooi en stroo gingen me de verloren. Z e e u w s c h-V 1 a a n d e r e n O. D. In een Zondag te Sas van Gent gehouden vergadering van afgevaardig den der B,.K. Werkliedenvejreenigingen te Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Sluiskil en Terneuzen, werd besloten 'n Gewestelijke openluchtmeeting te houden te Sluiskil op 18 Augustus aanstaande. Twee bekende sprekers zullen het woord voeren, terwijl zal worden beraadslaagd om al dan niet een stoet te formeeren. De meest Noordelijk staande boom op de Westkade te Sas van Gent (en wel nabij het Schippershuis), is Maan dag gevallen onder het hakmes. Ten ge volge van het steeds drukker wordend verkeer stond die boom daar in den weg, zoodat weer een flinke verbetering is aangebracht aan den weg Terneuzen- Gent. In de Stationsstraat, nabij 'het postkantoor wacht een populier hetzelf de lot. Ten nadeele van een- te Gent (B.) woonachtige dame, werden een dezer dagen een groot aantal jonge Canada- boomen, welke langs den Meerdijk, on der de gemeente Hontenisse geplant waren, afgiebroken en totaal vernield. De politie stelt een onderzoek in. Vorige week is in de Emmahaven te Nieuw Namen bmnengeloopen de nieuwe motorboot van de Gebrs Praet, waardoor de garnalen visschersvloot we der is uitgebreid. De motor beeft 20 paardenkracht. Bij het visschen is door de bemanning een kleine haai gevangen, die aan het hoofd der school is ca deau gedaan. De gemeente Overslag zal eeni ge verbeteringen doen aanbrengen aan den weg vanaf de grens van Zuiddorpe tot aan de Rijksgrens, terwijl tevens het rijwielpad naar de Roode Sluis geheel van sintels is voorzien. (Ingez. Med.) Het is gisteren een stille dag geweest op de tentoonstelling in 't Schuttershof waartoe verschillende oorzaken zullen hebben medegewerkt o.a. dat Vlissingen met een concert van de marinekapel en een kermis zijn deel van de Middelbur gers opeischtè. 'De middags komt daarbij, dat men wel iets meer wilt hooren .dan de overi gens zoo uitstekende His Master's voice concertgramafoon en het comité heeft dan ook voor heden- en morgenmid(- dag het bekende strijkensemlbltei Höfe- lein-Bekker uit Vlissingen geëngageerd, dat onder leiding van den heer Vleigels ■zeker voor goede muziek zal zorg dra gen Des avonds was het „onbekend maakt onbemind" zeker mede oorzaak, dat te weinigen kwamen profiteeran van de Imuziek van de mandolinevereeniging „Sempre Avanti", die zeker in een zaal nog beter tot zijn recht komt, maar wel ke vereeniging ,ook nu weer onder lei ding van den heer den Boer uitstekend werk leverde en als steeds groot suc ces had vooral ook met An den 'schonen blauen Donau en de Cavalleria Rusti- cana. Beter tot haar recht in de open lucht komt de muziek van geheel ander genre, diender mondharmonicavereeniging „Cre- isfcndo" vervolgens ten 'gehoore bracht, onaei leiding van clen heer Liindenberg. Deze vereeniging maakt steeds goede «/roeringen en zaï zéker meaewérKen. orm onoer nare ieeren de liefde voor öe imuziek aan te moedigen. Beide vereenigingen hadden volkomen recht gehad op een veel talrijker pu bliek, doch zij, die er waren, gaven door hun applaus blijk van groote waardee ring voor het gebodene. Hedenavond zal „Ons Genoegen" uit 'Vlissingen zich doen hooren en tfnor- genavond het Middelburgsch Muziek korps voor de tweede maal. zooals bo ven reeds gemeld, morgenmiddag strijk- onuziek van Höfelein-Bekker. Aan ieder lOOsle bezoeker wordt door het comité een bon van f 2.50 verstrekt, te besteden bij een der standhouders. Gisterenavond had in een der za'en van de Concert- en Gehoorzaal de alge- meene vergadering plaats van het Mid- delburgsch Ziekenfonds, onder voorzit terschap van den heer mr. A. J. van der Weel. Door den secretaris-penningm., den heer L. Onderdijk, werd het jaarverslag over 1928 uitgebracht, waaraan het vol gende is ontleend: Dit verslag stemt in alle opzichten tot tevredenheid, omdat ook de financieele toestand zich gunstiger laat aanzien dan het vorige jaar, al is het nog niet gje- lukt 1928 sluitend te maken zonder ver liespost. Er is echter alle reden om te verwachten, dat blijvend gerekend kan worden op aller medewerking, voorzoo ver die op de financiën vian invloed is, om deze verliespost in '29 om te zetten in een voordeelig overschot. Het ledental bedroeg op 2 Jan. 1928 4880 en 1871 kinderen, op 7 Jan. j.l. 5068 en 1902. Op 1 Oct. was het respec tabele getal van 5000 leden overschre den, welk heugelijk feit de volijverige bode spoedig kwam melden. Hij noch de secretaris meenden, dat het daar wel mede door kon, en het resultaat aan het eind van het boekjaar bewijst wel dat de regelmatige groei zich voortzet en al een mooi begin is gemaakt mét de twee de 5000 leden. Een totaal aantal inge schrevenen van bijna 7000 op een bevol king van nog geen 19000 zielen is wel een overtuigend bewijs dat het fonds met recht den naam mag dragen van Mid- delburgsch Ziekenfonds. Van 5 Jan. tot 6 Dec. '28 werden 385 leden en 109 kinderen ingeschreven. De goede hulp der deelnemers en spe cialisten kon toch niet beletten, dat het fonds 50 leden en 9 kinderen door den dood verloor. Na afschrijving wegens vertrek, oveiTijden enz. blijkt e'" een vooruitgang van 188 leden en 31 kin deren. Voor zoover het leden van het fonds betreft, werden 129 kinderen ge boren. De kraamvrouwenverpleegster, zuster J. den Nooijer nam eind 1928 ontslag wegens huwelijK. Het fonds ver loor in haar een zeer goede zuster, wie niets te veel was. Een" woord van dank voor haar volle toewijding wordt haar gebracht. De secretaris vertrouwt, dat -men in zuster S. G. van Rijn een niet minder goede zuster heeft gevonden. In 1928 werden verpleegd 92 kraamvrou wen en 95 kinderen. Men gaat dus voor uit, hoewel het feit, dat nog bij 37 geboorten geen gebruik werd gemaakt van deze onbetaalbare hulp bewijst hoe vooroordeelen en slechte raadgevingen nog lang invloed ten kwade kunnen uit oefenen. Het aantal bezoeken aan kraam- i! MIDDELBURG. A. W. Jansen. J. Th. v. d. Meer. (Ingez. Meet.} vrouwen en zuigelingen was 3144, terwi ook dit jaar weer door de zuster hul werd verleend aan het consultatiebi reau voor zuigelingen. In de samenstelling van het lies tut kwam dit jaar een ingrijpende verai dering door het vertrek van den hee Herman Snijders, wien nogmaals harh lijk dank wordt gebracht voor het vel werk ten bate v.an het fonds verrich Gelukkig werd de heer mr. A. J. va der Weel bereid gevonden het voorzittei schap op zich te nemen. Eenige wijziging kwam in de aan he fonds verbonden deelnemers-apotheker door het algemeen betreurd overlijde van den heer J. C. v. d. Harst, die oo vele jaren deel heeft uitgemaakt van Ik bestuur. De apotheek werd voortgeze door mevr. de wed. J. J. v. d. Harst. Door de beide aan het fonds vei bonden tandartsen werd aan 1000 pa tiënten hulp verleend. Zonder bijbeta ling was het aantal gevallen '2568, me bijbetaling 445. Herinnerd wordt aan de opriehtin op initiatief van het fonds, van de Ver S eeniging tot verzekering tegen de gielde Iijke gevolgen van ziekenhuïsverplegin; waarbij op 1 April reeds ongeveer 450' ingeschrevenen van het fonds als li waren opgegeven; dank zij den ijve der bodes, voert het fonds nog steed nieuwe, leden toe. Tengevolge van de totstandkoming die vereeniging werd besloten de regeling li te trekken, waarbij 25 pet. over ten hoog ste 14 dagen verpleegtijd bij chirurgisch* behandeling werd verleend. Werden de financiën door dit beslui slechts voor een zeer gering deel gebaat omdat meerdere uitgaven voor genees en verbandmiddelen en operatiekamer het "gevolg zijn van de flinke toetreding der leden tot die vereeniging, meer wei den ze gebaat doordat met de apotheker: overeenstemming werd bereikt tot wijzi ging van het besluit van 16 Sept. 1920 waardoor de onkosten per recept werdei teruggebracht op 21/2 cent, en de dubbel* recepten voortaan als één recept zouden worden berekend. Er werd een achterstand verkreger van f 66.88 aan contributie, doch aai ouden achterstand werd dank zij den ac-| curatenr bode, f 49.60 geind, zoodat de verliespost al heel gering is. De secre taris gelooft, dat menig zakenman he daarvoor wil doen op een exploitatiere kening als die van het fonds. De aange name samenwerking met allen, in he bestuur, met administrateur, bode er hulpbodes maken de taak voor den sec retaris, trots het vele werk er aan ver bonden, makk;elijk en door dit alles be antwoord het fonds aan zijn doel. De rekening over 1928 wijst in ont vang en uitgaaf aan f 71.395.04V2 mei een verlies van f 524.59V2- Dit verlies is afgeschreven op de kapitaalrekening waardoor het bezit daalde van f 3633.24, tot f 3340.011/2- De reservekas is f 6655.77 groot. I Het jaarverslag en de rekening wer den, het laatste ook op advies van de commissie lot nazien der rekening en| verantwoording, goedgekeurd en- de heer Onderdijk met dank voor zijn vele werk zaamheden, gedécharcheerd. Tot lid der controlecommissie voor '29 werd wegens periodieke aftreding van den heer A. v. d. Ende, die niet herkies-: kiesbaar was,, benoemd de heer P. F. van Dorst. Tot bestuurslid, wegens periodieke af treding van den heer J. N. Wiesiuer, dien zich niet herkiesbaar Melde, werd gekozen de heer B. A. K. Crucq, met wien was aanbevolen de heer J. J. van Aarsten. De voorzitter bracht dank aan den heer Wiesner voor "hetgeen hij sedert 15: Juli 1911, dus juist 18 jaar, als be stuurslid voor het fonds heeft gedaan. Inplaats van den heer Crqjiq, die lid |der controlecommissie was, werd als zoodanig benoemd de heer J. J. vagi Aartsen en in diens plaats tot plaatsver vangend lid de heer J. C. Peeman. Door den heer I. J. Caljouw was het volgende voorstel ingediend1: Art. 17 van het huishoudelijk regle ment te doen luiden: Indien de huis-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1