Porol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stnkloonen lükerqt Verkeerswezen, Post en Telegrafie. Verschillende Berichten INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND BRIEVEN UIT AMERIKA, BEKENDMAKINGEN advertenties ook en kan het blad wellicht grooter worden. De heer D orst geeft samenwerking met het Zeeuwscli Landbouwblad in overweging. De stormschade. Thans verkreeg het woord de heer. jhr. B or eel, ingenieur van den Polder Wal cheren om in verband met den desmid dags te houden tocht enkele mededee- lingen te doen over de gevolgen van den storm in November. Spr. zeide dat ten gevolge dier storm vloeden de zeeweringen van den Polder Walcheren ernstig beschadigd werden. Zooals dat in normale gevallen steeds plaats heeft, stormde het eerst geduren de eenige dagen uit zuidelijke en zuid westelijke richting. Hierdoor vloeide een hoeveelheid water door het Kanaal van uit den Atlantischen Oceaan in de Noord zee. Toen de wind daarop westelijk werd, werd dit water opgestuwd tegen de Ne- derlandsche kust. Ten slotte schoot de wind nog meer uit en werd noordwest tot noord. Het water van de Noordzee werd nn teruggedreven door het Kanaal maar tengevolge van den trechtervorm van het Kanaal had er nog extra opstui ving plaats en ontstond de hoogje vloed, die eenige dagen vóór den spring vloed plaats had. Nadat de storm zijn grootste kracht heeft bereik;t, en dit is bij noordwesten wind, zal bij normale geval len de wind meestal krimpen en heeft men kort daarop weer goed weer. In Nov. j.l. was dit niet het geval, maar de wind bleef gedurende nog een 3-tal d agen krachtig uit noordelijke rich tingen waaien. De reeds aanzienlijke schade, die ontstond aan de zeeweringen bij den den eersten stormaanval breidde zich hierdoor hoe langer hoe meer uil. Wel werden zooveel mogelijk voor zieningen getroffen, de tijd tusschen twee getijden was tekort en het weer te slecht en ook de schade te groot om deze voorzieningen afdoende te maken. De grootste schade ontstond aan den West- kapelschen Reedijk op het dijkvak ge* legen op het Noordwesten. Hier ontston den verscheidene diepe gaten en werd over duizenden vierk. meter de basalt- glooiing weggeslagen. Het los slaan van basaltglooiing door stormvloeden is nor maal en de herstelling daarvan kost veel geld vooral als nieuwe basialt moe't bijgeleverd worden, zooals in dit geval waar de oppervlakte grooter was, maar geeft overigens geen aanleiding tot be schouwingen. Spr. wijst er op, dat de Westkapelsche d ijk oorspronkelijk duin was, die men aan de buitenzijde met klei heeft bedekt. Op deze klei is tot op zekere hoogte een basaltglooiing opgetrokken. iNadat door den storm een gedeelte dier glooiing was losgeslagen hebben de krachtige golven op eeiiige plaatsen Tie kleibedekkihg doorgebroken. Vermoede lijk daar, waar die bekleeding het dunst wras. Topn dit eenmaal plaats had gevonden had de zee min of meer vrij spel. iSpoedig ruimde de zee het zand onder de kleibekleeding op en ondermijnde de aanliggende klei, waar van brok na brok in het gat viel en door de golven iwerd weggevoerd. Dat duurde zoo ongeveer drie dagen. Wel trachtte men zooveel mogelijk voor zieningen te treffen .maar werd daar in door de omstandigheden ten zeerste belemmerd maar veel winnen deed men niet. De gaten werden zooveel mogelijk met palen afgezet en bodem en randen belqgd met zakken met zand. Het spreekt van zelf ,dat het ontstaan van ziilke diepe galen op den duur gevaarlijk kan worden, terwijl de herstelling zeer kost baar is. Gebleken is, dat als de zeewering beslaat uit 'n kern van zand, de klei- ibekleeding vooral goed dik moet wor den gemaakt. Een zware 'kleibekleeding is volgens spr. veiliger dan een naar verhouding zware basaltbekleeding, wel ke. laatste wanneer deze versleten isj, men loch altijd kan verzwaren. Zoo spoedig mogelijk na den storm' zijn de gaten gedicht met klei waarover weer de basaltglooiing is aangebracht. De kosten voor het herstellen van deze stormschade zijn zeer hoog geweest, ter wijl nóg niet alle werken daarvoor zijn aanbesteed. Zij hebben bedragen voor de Zuidwatering f 4000, voor de Westwa- lering f 50.000 en ten slotte voor de Noordwatering f 300.000. Deze bedragen komen neer op een gescnot van f 20 per H.A. een bedrag, dat de ingelanden lang in jjet geheugen zal blijven. Met d ank voor deze inlichtingen sloot de voorzitter de vergadering. M a a 11 ij d. Vervolgens werd in de beneden zaal door een kleine 150 personen gemeen schappelijk een goed verzorgde maaltijd verorberd. Tijdens het dessert bracht de v o o r z een dronk uit op de ver schillende gasten, die aanzaten. De heer v. d. Putte dronk op den voorzitter, de heer Dumon Tak deed dit als burgemeester en als vice-voorziï- ler an den Polder Walvcheren. De heer Ir. v. Leeuwen gaf de ver zekering van af de oprichting groote be langstelling voor den Bond te gevoelen. Een telegram van gelukwensch was in gekomen van den heer mr. Lantsheer voorzitter van den Polder Walcheren. Bezoek Zeedijk. Na den maaltijd namen de aanwezigen plaats in auto's en autobussen en reed men via Domburg naar Westkapelle, waar de werkzaamheden voor het herstel der stormschade in oogenschouw werden genomen en werd toegelicht hoe de toe stand kort na den storm was. (Ingez. Med.) In het Polderhuis werd den gasten ©en verfrissing aangeboden en verwelkomde de heer Dumon Tak allen namens liet polderbestuur er op wijzende dat liet polderhuis er nog is op ingericht, als vroeger, dat de betrokken raad er kan overnachten. De heer Dieleman dankte voor deze woorden en voor de gulle ontvangst. Spoedig werd weder in de outo's plaats genomen en over denzélfden weg naar Middelburg teruggereden. Wij zijn door deze excursie in de ge legenheid geweest weder eens de groote kennis van de ingenieurs, die dezen dijk houwelen en onderhielden] le bewonderen en hebben ook nu groote eerbied voor bestuur, ingenieur, opzichters en uitvoer ders van de herstellingswerken aan den dijk, die daar staat als trouwe wachter in den eeuwenouden strijd der Zeeuwen, der stoere 'Westkapelaars in het bijzon der, tegen de soms zoo woedende Zee. Lakerol Is verfrisschend en dorst- werend en 't kalmeert ook zoo, 'n Lakerol-Pastille in den mond 00K TEGEN D0R5T! 50 ct p. doos bij Apoth. en Drog, (tngez, Med.) Vernauwing sluizen t ij d e n s ij s- vorming. Aan den Hoofdingenieur-directeur van den Bijkswaterstaat, betast met den Alge- meenen Dienst, werd verzonden door „Schuttevaer" het volgend schrijven. Door schippers, leden der Schippers- vereeniging „Schuttevaer", wordt des winters bij ijsvorming steeds hooge prijs gesteld op de dagelijks verschijnende ijs- berichten, waarin door middel van let ters de mindere of meerdere bevaarbaar heid van den vaarweg wordt aangegeven. Gedurende den gepasseerden strengen winter is het voorgekomen, dat door ijs- vorming tegen siuiswanden, de door- vaartwijdte zoodanig verminderde dat schepen, welke gewoonlijk zonder moei te konden passeeren geen doorgang kon den verkrijgen en dit tot belangrijk© schade van de betreffende Teeders of eigenaars. Het Hoofdbestuur der Vereeniging voornoemd heeft gemeend, dit onder Uwe aandacht te moeten brengen. Wel licht zal het mogelijk blijken door toe voeging van een nieuwe rubriek en let ters aan te geven of de breedte der slui zen vermindering vertoont. Waar liet verschijnsel als bedoeld zich slechts be- teekenend vertoont bij strengen vorst, behoeft de mededeeling slechts een 'be perkt aantal sluizen te omvatten. Indische Stoomvaartlijnen Ternate, 13 te R'dam v. Batavia. Telamon 13 v. A'dam n. W.-Indië. Tambora 13 te Marseille, Java n. Rot terdam. Moena, p. 12 Gibraltar, Batavia n. A'dam. Chr. Huygens 12 v. Genua, A'dam n. Batavia. Koningin der Nederlanden 12 v. Sin gapore, Batavia n. A'dam. Borneo, 13 te Port Said, A'dam n. Batavia. Bandoeng p. 13 Kaap Bon, R'dam n. Java. Kota Iten p. Suez, Java R'dam. Patria p. 13 8 u. Ouessant, R'dam n. Batavia. Sibajalc, 13 10 u. te Batavia v. Rotter dam. Prinses Juliana, 13 v. Southampton. Balavia n. Amsterdam. Prins der Nederlanden, 13 v. Colom bo, Amsterdam n. Batavia. Rolti, 12 te Marseille, Batavia n. Ain- 's ter am. Siloebondo, 13 te Havre, Java n. Rot terdam. I. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika. Veendam, 14 n.m. te Plymouth ver wacht, New York n. Rotterdam. Lochgoil, 11 21 u. 13 m. 480 mijl Z- West van Valentia, Pacifickust n. Li verpool en Rotterdam. Volendam, 13 v.'m'. v. New York ;n. Rotterdam. Lochmonar 10 v. Los Angeles, R'dam li. de Pacifickiist. Dinteldijk 12 v.m. te Los Angeles, Har bour, Rotterdam n. de Pacifickust. Drechtdijk, 10 v. Cristebal. Pacifickust n. Rotterdam. Leerdam, 12 n.m. v. Ponla Delgada naar Rotterdam. Moerdijk 13 te Rotterdam v. Pacific kust. Minerva, p. 13 Lizard, New-York n. Londen. Nebraska 12 le Conon, Rotterdam n. de Pacifickust. Zondagmiddag reed de familie v. Tb. uil Vlaardingen met een auto via den .Moerdijk naar Westland toen een uit tegenovergestelde richting komende auto eerstgenoemde aanreed. Tengevolge van de botsing reed de heer Th. van den dijk en vloog driemaal over den kop. De inzittenden bekwamen allen min of meer ernstige verwondingen en moesten met auto's naar Maassluis worden vervoerd, waar zij door twee dokters werden ver honden. Vrijdag is de 71-jarige J. v. d. ;S. uit Overschie, doordat toen zijn schuit voer onder het overwelfde gedeelte van het Spui water te Rotterdam zijn vaar boom uitschoot, te water geraakt en verdronken. In de Vinkensteynslraat in Den Haag is Vrijdag de 21/2-jarige C. E. B., uit die straal bij het plotseling overste ken van den rijweg aangereden door e en motorrijder. De kleine werd zeer ern stig gewond, en is enkele uren later overleden. Zaterdagmiddag stond de 7-jarige P. H. le Oegstgeest op den Leidschen Straatweg met een paar vrieacflnnetjes te praten, waarna zij plotseling den straat Overstak zonder erop te letten, dat '11 auto aapkwam. De bestuurder van "de auto die zeer kalm reed, kop een aan rijding niet voorkomen. Het meisje werd zeer érnstig gewond, zij kreeg een ernslige schedelbreuk ien een breuk aan het linkerbeen. De 11-jarige J. H. uil Schoonhoven is Zaterdagmiddag bij liet zwemmen in de Lek op de Zandplaat onder Berg- Ambacht verdronken. Hij Was met een aantal jongens gaan badem ,docli geraak te bij den kop van een krilb1 in' hei diepe water waar men hem zonder hulp te kunnen bieden ,zag verdrinken. Te Noorddorp (gem. Heemskerk) is Zaterdagmiddag het zesjarig meisje van den lossen werkmani V. zoodanig door een luxe aulo aangereden dat het kind in hoogst zorgelijken toestand naar het Roode Kruis Ziekenhuis le Bever wijk is overgebracht. Bij een botsing tusschen een par ticuliere auto en een motorfiets te Gross I.ichlenfelde bij Berlijn is de aulo over den kop geslagen. De chauffeur en een inzittende dame waren op slag dood; de motorrijder en de beide andere pas sagiers in den auto zijn levensgevaarlijk gewond. 1 IÏE 3IARINEKAPEL. Het beeft mij verwonderd, dat Middel burg, hoofdstad der Provincie en woon plaats van den Commissaris der Konin gin, wederom verstoken blijft van een gratis concert van deze kapel. Kom, afdeeüng Middelburg van de Vereeniging „Onze Vloot'! OPMERKER XIII. 27 Juni 1929. Wade H. Eliis, een lid der nieuwe Crime Commission, die op voorstel van President Hoover eenige maanden gele den bijeen kwam, gaf gisteravond per radio eenige ontstellende bijzonderhe den over de misdaad in Amerika. Hij vertelde o. a. dat de jaarlijksche onkos ten van de misdaad in de Vereenigde Staten dertien billoen dollar bedragen. Dat er per jaar twaalf duizend menschen vermoord worden of vijftien maal zoo veel als in Engeland dat er dertig dui zend misdadigers in New-York en tien duizend in Chicago rondloopen. „Elke Amerikaan", aldus mr. Ellis woordelijk, „moet nu weten, dat de Vereenigde Sta ten den grootsten rijkdom bezitten, de meeste macht, de meeste wetten en de meeste misdadigers van ieder land ter wereld. De jaarlijksche onkosten bedra gen ongeveer het totaal van de oorlogs schuld". Men zal zich herinneren, dat» een der voornaamste punten uit de rede, door President Hoover gehou den bij zijn ambtsaanvaarding, was zijn nadrukkelijk wijzen op het groote ge brek aan ontzag voor 's lands wetten, van de allergeringsten tot de zeer groo- ten. Waarmee hij zoowel de nationale drooglegging aanduidde als het verbod om'een aschbak zonder deksel te laten staan. Onmiddellijk daarop riep hij een commissie van onderzoek bijeen, be staande uit bekende en bekwame ju risten, paedagogen en sociale werkers, die binnen het jaar rapport dienen in te leveren, waarin middelen tot verbete ring aan de hand moeten worden ge daan. Inmiddels heeft de commissie me degedeeld minstens twee jaar noodig te zullen hebben en aangezien een vergis sing menschelijk is, dient men er reke ning mee te houden, dat het nog wat langer zal duren. En ondertusschen De officieele mededeeling per radio van een lid dier commissie bewijst, ten eerste, dat President Hoover zich niet aan overdrijving heeft schuldig gemaakt. Maar dat het zóó erg was, zullen de meesten niet vermoed hebben, want te gen cijfers valt niet te redeneeren. Een eigenaardig deel uit Ellis' rede was de mededeeling, dat twee derde der mis daden bedreven worden door personen, die in Europa geboren zijn of door het volgende geslacht. Terwijl,er dus in Eu ropa zelfs minder zware overtredingen v/orden begaan want de Crime Com mission houdt zich vanzelfsprekend niet bezig met verkeersovertredingen e. d„ maar met moord, omkooperij, oplichterij in het groot zijn het in Amerika .juist de immigranten, die het ernstigst zon digen. Een dergelijke bewering is na tuurlijk gegrond op mededeelingen en cij fers verstrekt door politie, rechtbanken en gevangenissen en is zonder twijfel waar. Wat mr. Ellis, waarschijnlijk niet- opzettelijk, verzuimde mede te deelen, is, welke buitenlanders het grootste aan deel hebben in de tegenwoordige mis- daadgolf. Het jarenlang volgen der dag bladen en periodieken, liet bezoeken der rechtszalen heeft mij aanwijzingen gege ven in een bepaalde richting, welke landskinderen bij voorkeur in het zwarte boek worden opgeteekend. Mijn volko men onpartijdige indruk wordt geheel gerechtvaardigd door de cijfers betref fende gevangenen in Sing Sing. Sing Sing, overal in het buitenland be kend 0111 zijn eleclrischen stoel, is eejn der oudste gevangenissen in Amerika en herbergt ongeveer tweeduizend gestraf ten op dit oogenblik. Als de voornaamste gevangenis van de cosmopolitische stad New York kan Sing Sing nog meer dan eenige andere gevangenis in het land als voorbeeld aangehaald worden om te constateeren uit welke nationaliteiten de misdadigers het meest voorkomen. De cijfers, die directeur Lawes van Sing Sing gaf over 1927, toonden 26 percent buitenlanders en 74 in Amerika gebo renen, onverschillig van het hoeveelste geslacht. Van de laatsten echter was 't percentage Engelschen 16, Ieren 14, Ita lianen 15, Duitschers 13, Joden 16 en Negers 18, terwijl de rest uit fracties van percenten bestaat. Met uitzondering van de Duitschers komt dit overeen met den indruk, dien elke krantelilezer opdoet Het meest komen Italiaansche, Joodsche en Angelsaksische namen voor, terwijl men zoo goed als nooit een Franschen, Hollandschen of Scandinaafschen naam ontmoet. Men kan hier terecht tegen aan voeren, dat New York of Chicago ook de grootste kolonies Joden of Italianen herbergen, maar even onweerlegbaar is het feit, dat daar de meeste misdaden gebeuren. En even teekenend is het, dat de vorige week een bekend Deensch journalist door den President ontvangen werd, waarbij de laatste in den loop van het gesprek vertelde, dat er geen enkele Deen in een Amerikaansche ge vangenis zit. De radio-spreker stond nog stil bij de vaak voorkomende en verderfelijke sa menwerking tusschen de politieke-, fi- nancieele- en misdadigersgroepen nog erger, tusschen de onderwereld en de autoriteiten zelf, wier gezworen plicht het is do wetten te doen handhaven. En verder besprak hij de groote moeilijk heden om de misdadigers voor het ge recht te voeren en het heirleger achter deurtjes waardoor zij met behulp van crimineelc juristen weten te ontsnappen. Wias de stem door den aether er één geweest van een fanatieken ij veraar voor rechtschapenheid en deugjdzamen levens wandel dan had die niet zoo veront rustend geklonken als nu. De woord voerder van de Crime Commission ont kende, dat de wereldoorlog of de droog legging de onmiddellijke oorzaken va:n Ide misdaad 'zijln; hij meende, dat die de laatste dertig jaar al aan liet opkomen was. „De eerste en belangrijkste oorzaak is onze. kolossale toename in rijkdom die gevolgd wordt door verspilling, 'brood dronkenheid en zucht lot vertoon. Hier door wordt de zwakke broeder in ver leiding gebracht om ook gauw veel geld te bemachtigen op elke denkbare manier. Een andere reden de aangroeiende war- massa van wetten, die in plaats van elkaar te steunen het tegenovergestelde bereiken en nog immer komeh er nimwe bij. Moderne uitvindingen als de auto- ma lische revolver hebben gemaakt dat de boef vlugger en veiliger zijn slag slaat of zonder nalating van een spoor ver dwijnt dan vroeger." Het machinegeweer, het rookgordijn, traangasbommen en zelfs liet vliegtuig zijn allen vindingen, die vroeger of later lot de uitrusting van den eerste klasse boef zullen behooren. Maar de allervoornaamste factor, vol gens mr. Ellis, is dal de burgerij zelf zoo druk bezig is met geld te verdienen en zich afvraag! hoe nog meer te krijgen, hoe het te beleggen of er plezier van te 'beleven, dat men zich eigenlijk niet bekommert om het overal dreigende ge vaar. Ik zou nog een slap verder willen gaan door de bewering, dat waar en wanneer men zich openlijk met misdaad bezig houdt, deze juist van een aureool voorzien wordt. De frontpagina's van sommige kranten bevatten toplijnen van een vingerlengle betreffende misdaden terwijl foto's en sensationeele beschrij vingen wel den nadruk op het griezelige of weerzinwekkende leggen, maar iniet op het ongeoorloofde. Wie kan bena deren hoeveel lectuur in dag-, week- en maandbladen uitsluitend en alleen uit verhalen vol overtredingen tegen de na tionale en menscnelijke weiten bestaat. Hollywood heeft in arrenmoede gegrepen naar de onderwereld van Chicago en New-York, heeft den dranksmokkelaar en beroeps „gun man" of moordenaar tot hoofdpersoon geproclameerd en van uit zijn diepen fauteuil kan pnen de politie een vuurgevecht zien leveren met de boeven,, precies als in de werkelijk heid en even vaak winnen de 'brave boeven lol voldoening van de donkere zaal. Vanwaar die kolossale, populariteit voor een stuk (en sinds kort de film). „Het Proces van Mary Dugan", de boeken van Van Dine a'ls de Greene Murder Cas of de Canary Muder iCase? De groole massa wordt niet meer ont roerd over een tragisch moordgeval dan zij zich druk maakt over een regenbuitje. Ter verbetering van den toestand ikwam Wade II. Ellis aan mei een reeks maatregelen ,die al geruimen tijd ge opperd zijn. maar heel moeilijk voor ver wezenlijking vatbaar zijn. De aanmaak' en verkoop van vuurwapenen zou istop gezet dienen te worden ,tenzij onder fe deraal en staatstoezicht. Tot nu toe heb ben de wapenfabrikanten) met succes in Washington ziilk eenj wet bestreden, maar indien die er door kwam duidt de drooglegging genoegzaam aan, wélk een ismokkelarij le wachten staat en boven dien is, om met mr. Ellis' eigen woor den te spreken, het idiote aantal wellen weer met eentje vermeerderd. Verder raadt liij aan de deportatie van ver- veroordeelde builenlanders, een centraal bureau als Scotland Yard, eenvoudiger rechtspleging, het pleitrecht on triomfen aan advocaten van kwade zaken en der gelijke maatregelen. Over de droogleg ging gaf hij zijn meeninig zonder er doekjes 0111 te winden. „Tien jaar ach tereen heeft de natie zichzelf voor den gek gehouden; het is laf en huichel achtig den toestand niet dapper onder do oogen le willen zien". 'Men heeft Hoo ver verwelen, dat hij het belangrijke droge vraagstuk op den achtergrond had gedrongen met het samenroepen van zijn Crime Commission. Behoudens onvoor ziene omstandigheden is er ook geen verandering le ver.wachten, alvorens de commissie haar rapport zal hebben uit gebracht ,maar de leden zullen op 'hun onderzoekingstochten heel vaak drank lucht moeten ruiken. Ten bewijze van het bovenstaande geef ik het nieuws van hedenmorgen op dit gebied. Frank Marlow een New- Yorksch bendelid bezitter van een nachtclub en wedder op de paarden rennen ,werd doodgeschoten aan den straatkant gevonden; Frank's' werkelijke naam was Curto. In Pine Bluff, Ar kansas schoot een 14-jarige jongen zijn vader dood, omdat die hem een standje had gegeven. In Charleroi, Pennsylvania, 'werden een paar jonge kerels gearres teerd van wie een op zak bleek te heb ben het uitknipsel van eén veel gelezen maandblad, gedateerd November 1922, waarin het interessante artikel „Hoe Brandkasten-inbrekers te werk gaan". WOLKENKRABBER. Burgemeester en wethouders van Mid delburg. Gezien een verzoek van J. C. Vreke q.q. de firma J. Goedbloed en Zonen te Middelburg, om vergunning tot het oprichten van een houtzagerij en kistenfabriek in perceel wijk T 110. 187b gelegen aan het Gat van den Bleek bij den Dampoortsingel alhier: Overwegende dat het bericht bedoeld bij art. 12 bis der Hinderwet van den Hoofdinspecteur van den Arbeid in het 10e district der Arbeidsinspectie nog riiet is ontvangen; Gelet op art. 8 dier wet; besluiten 1. hunne beslissing op gemeld ver zoek le verdagen. 2. afschrift van dit besluit te zenden aan: a. belanghebbende. b. Directeur van gemeentewerken. c. Commissaris van politie. a. den Hoofdinspecteur van den Ar beid in het 10e district der Arbeidsin spectie. Middelburg, 13/15 Juli 1929. Burgemeester en Wethouders voorn., P DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Eleetr Drukkerij G. W. DEN BOER. Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 6