OLiS No. 161 Donderdag 11 Juli 1829 172* Jaargang Is tig ^n m- Lge" KAMEROVERZICHT Eerste Kamer. BINNENLAND PETITIE AAN DE KONINGIN. HET VOORZITTERSCHAP DER EERSTE KAMER. MR. W. L, DE VOS VAN STEENWIJK. DE OVERVAL TE WILLEMSTAD. UIT STAD EN PROVINCIE DE BEKTEM II. De bekroning der stands. V akwedstrijden. »E1ken dag één Glaasje" NU F 4— PER KRUIK COURANT. |be- aet rad Ide l'hi) |De jm lol- krie Jop IZa- rer- ken ?d; ling Wel ten- la- Iger Milt- rag |bet oliL lang I be ge ren fitie ad. iag- laar Iren lon- |erd aed tee- ieJte aen ai ar ■we] lieer )BR, Zitting van Woensdag. Ce financieele verhouding tusschen rijk en geineenten. Twee sprekers': de (heeren Wibaut (s.d. a. p.) en SI in gen- berg (v.-d.). Be heer Wibaut tegenstander. Dit ontwerp tast volgens hem een der mooi ste beginselen aan van onze Nederland- sche wetgeving n.l. ,de vrjjheid der ge meenten 'om die uitgaven te doen, welke haar bestuur noodig acht, en ook pas sende middelen te bepalen tot dekking 'dier uitgaven. Volgens hem was een goede regeling zeer wel mogelijk zonder te tornen aan de gemeentelijke inkomstenbelasting. Dat daar wel aan wordt getornd is te wijten aan de fictie, dat verschillende gemeen ten haar belastingen hooger opvoeren "dan noodzakelijk is. Vroeger was de gemeentelijke inkom stenbelasting de sluitpost van de be- igrooting, aldus de heer Wibaut. Na in werkingtreding van dit ontwerp zal deze progressieve belasting hier en daar ver vangen worden door verhooginjg van de personeele belasting, overal waar bet beperkte aantal opcenten op de gemeen tefondsbelasting te weinig blijkt om het tekort te dékken. Deze verhooging kan moeilijk anders worden verkregen dan tioor verhooging der opcenten op de huurwaarde als voornaams'ten grondslag. SDeze laatste verhooging vond hij één zeer slecht surrogaat omdat zij de draag kracht minder benadert dan de gemeen telijke inkomstenbelasting. En zoo kwam hij tot Het hoofdbe zwaar, dat met de draagkracht onvol doende rekening gehouden wordt, het terrein der gemeentelijke arbeidzaamheid wordt aldus beperkt. Een argument dat de tegenstanders aan de overzijde ook nogal eens hebben genoemd. En waar tegenover te stellen is, dat de soort en de hoogte der belastingen die de ge meente mag heffen thans toch ook slechts reikt tot een wettelijk maximum. Edoch de heer Wibaut had ook wel eenige waardeering voor het ontwerp over. Hoe k|an 't ook anders In ieder geval worden de lasten van de gemeen ten nu toch beter verdeeld. En wie, zal. dat niet toejuichen!' "Intusschen de heer Wibfcut vleide zich niet dat zijn betoog de kansen van het ontwerp in den Senaat ook maar iets zouden wijzigen. Veel waardeering had de heer S1 i n- genberg voor het ontwerp. Door de vele wijzigingen 'tijdens de behandeling m de Tweede Kamer is ook de vereeni- ■ging van Nederl. Gemeenten, momenteel in vergadering te -Breda bijeen, niet meer izoo anti. Toen de heer Slingenberg in gezel- ECÜap van den heer De Veer het congres verliet, werd hun zelfs van alle kanten kanten toegevoegd, dat zij' zorgen moes ten dat de wet tot stand kwam; In tegenstelling met den heer Wibaut gelooft mr. Slingenberg dat het gemeen telijk leven zich op dezelfde wijze als vroeger zal kunnen blijven ontwikkelen. En wat het systeem betreft geeft hij aan dit ontwerp verre de voorkeur bo ven dat der staatscommissie. Hiji ziet als sluitpost voor de begrooting de op centen op de fondsbelasting. Behalve critiek op het te vlug over nemen van of afwijzend staan tegenover enkele amendementen in de Tweede Ka mer, had mr. 'Slingenberg nog bezwaar dat de progressie in het tarief voor de fondsbelasting beperkt is tot 6 pet. En dan dat door de geheele afschaffing der forensenbelasting de werkgemeente niets meer zal krijgen van het inkomen, dat de forens daar verdient. Heden voortzetting. Men seint uit Medan V.D.-Aneta. Dames uit Medan hebben het plan op gevat tot het richten van een petitie aan H. M. de Koningin, in verband met den moord op mevrouw Landzaat. Onafhan kelijk daarvan, hebben 165 dames uit Asahan, Someloegan en Batoe Barah van morgen telegrafisch een petitionnement van 383 woorden aan de Koningin ge zonden, waarin gesmeekt wordt om in terventie tot het verkrijgen van veilig heid in de cultures. Naar de ..Rsb." verneemt, zal de lui tenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Eerste Ka mer met ingang van het nieuwe zittings jaar 1929'30 zich niet ,meer als zoo danig beschikbaar stellen. Wel blijft de heer van Voorst tot Voorst lid van de Eerste Kamer. De heer van Voorst tot Voorst is sinds 1908 lid der Eerste Kamer en sinds 1914 voorzitter van dit booge college. Het lid der Eerste Kamer, mr. W. L. de Vos van Steenwijk werd gister 70 jaar. Hij had door verblijf in het bui tenland zich aan iedere huldiging ont trokken. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Boon, betreffende de weer macht te Curasao en blijvende statio- neering van een marinevliegtuig meteen landingsdivisie in de Caraïbische wate ren heeft de minister van Koloniën, mede namens zijn ambtgenoot van de fensie geantwoord dat de regeering maat regelen heeft genomen de sterkte der militaire bezetting op te voeren. Blijvende stationneering van een oor logsvaartuig in de Caraïbische wateren ligt niet de bedoeling der regeering, wTel werd reeds voor het onlangs ge beurde de wenschelijkheid gevoeld, jaar lijks gedurende eenige maanden een oor logsbodem in die wateren verblijf te P<oen houden, zooals dit in de beide voorafgegane jaren geschied is. Voorts is, naar 'de minister dezer.da gen in de Eerste Kamer der Staten Ge neraal mededeelde ,de aanschaffing van een vaartuig, voorzien van de noodige bewapening en geheel of gedeeltelijk te bemannen met marinepersoneel ïm over weging ten behoeve van de uitoefening van het politietoezicht in de havens en langs de kusten van de Benedenwiind- sche eilanden. Op de vragen van het Tweede Ka merlid, den heer Duys, betreffende de houding der regeering o.m. tegenover de nagelaten betrekkingen van de militai ren die bij de onlangs in Curasao plaats gehad hehbende overval het leven lieten en betreffende de begrafenis der gedoo- de militairen, heeft de minister van Ko loniën o.a. geantwoord: Voor het mededeelen aan de betrok ken familie van het overlijden van de drie bij de troepen te Curasao dienende (militairen is op de voor dergelijke i gevallen bij militairen van het Ned. Indische leger sedert jaren gebruikelijke wijze telegrafisch de tusschenkomst van de betrokken 'burgemeesters 'inge roepen, met verzoek, de daarvoor in aan merking komende familieleden op om zichtige wijze met het gebeurde in ken nis te stellen. Evenmin als' dit gebrui kelijk is bij het sneuvelen in Ned. Indië van officieren en minderen van het le ger aldaar, is een bewijs van deelneming door of namens de regeering aan de be rokken families gezonden. De begrafenis van de gevallen militai ren heeft overeenkomstig de daarom trent bestaande bepalingen op 's lands kosten plaats gehad. Wat het overbren gen van het stoffelijk overschot naar Nederland betreft, er zijn geen redenen pm in dezen een andere houding aan de nemen dan gebruikelijk tegenover in Ned.-Indië gevallen militaire- en bur gerlijke landsdienaren. Ook overigens be staat hiertoe geen reden omdat hun stoffelijk overschot, zij het niet in Neder land, toch in Nederlandschen bodem '"be gaven is. De toekenning van pensioen en on derstand aan de nagelaten betrekkingen geschiedt naar de regeling getroffen bij' K. B. van 28 Mei 1920. Uit Middelburg. De liederenavond der zangklassen van den heer T. Winter gisteravond in de Concert- en Gehoorzaal alhier had zeer veel belangstelling en niet minder isucces. De drie klassen vooral veel meisjes, wat in ieder geval een aardig kleurrijk aspect op het podium gaf, toonden hare prestaties: het resultaat van een cursus lag blijkbaar vlijtig en nauwgezet oefe nen. Een aardige keuze: veel Rennesjes, Worp, Wiertsliedjes, die we ons herin nerden van vroeger en nieuwere. Een lang programma, maar "teen dank baar. En over 't' algemeen zeer goecl en frisch gezongen! De soli en dat wa ren er nogal wat 3e derde klasse zelf vier en de duetten (o.a. Mendelssohn's („Sch wollt meine Lieb' ergösse sich" ontlokten telkens een applaus, een u"it- noodiging tot een gedeeltelijke bissee- ring. Wat dan ook steeds ën gaarne ge schiedde. 'Plankenkoorts kennen deze jeugdige isolistjes nog niet! En welk een lieve stemmetjes waren er bij. Den heer Winter werd een fraaie, groote mancJbloemen overhandigd. Hedenmorgen is een paard, gespan nen voor een wagen, die juist aan d|p veiling gelost was, op hol geslagen. Hef dier holde de Stationsstraat door en werd op de Houtkade tot staan gebracht. De toeschouwers, en zjj, die trachten het dier tot staan te brengen, vreesden meermalen ongelukken, doch deze kwa men gelukkig niet voor. Morgenavond geeft het Middel- burgsch muziekkorps wedter een uit voering op het Molenwater. De afd. Walcheren van de Nederl. Chr. Reisvereeniging al hier maakte gisterenmiddag onder leiding van den secr. der afd. den heer L'. van Wal lenburg, een excursie per autobus naar Kapelle om daar kersen te glaan eten. Ook werden de kweekerijen van de fa. Van der Have bezichtigd. 0 Hit Vlissingen Met de Provinciale boot zijn heden 1800 badgasten uit België van Breskens naar Vlissingen overgebracht, terwijl met dezelfde boot 23 auto's werden overgezet. Git Walcheren. Gister hield de gemeenteraad van Oostkapelle een openbare verga dering. De Voorzitter doet mededeeling, dat op de gecirculeerde lijst voor aanslui ting aan het electrisch net, 73 hahd- teekeningen voorkomen. Wannneer de gemeentegebouwen ook aansluiten wordt dit aantal 78. De kosten hiervoor door de gemeente te dragen zijn volgens een der aanwezige directeuren der P.Z.E.M. 75 pCt. van 4100. Wil men ook de straat verlichten nu of later aansluiten, dan worden de kosten met plm. f 600 ver hoogd. B. en W. stellen voor, aangezien de flinke deelneming, le te besluiten tot aansluiting; 2e tot de straatverlichting met ondergrondschen kabel, doch niet da delijk aan te sluiten en 3e de gemeente- gebouwen aan te sluiten waarvoor door de bewoners 5 pet. der kosten zal be taald worden. Alle drie voorstellen worden met al- gemeene stemme.n aangenomen. Nu doet de voorzitter mededeeling, dat volgens door hem ingewonnen in lichtingen het in 't belang der aanslui- ters is, zich van dezelfde installateurs te laten bedienen, daar het hoe meer er gebruik gemaakt wordt van een en dezelfde werkkrachten dit den gebrui kers ten goede komt. Verder dankt hij de raadsleden voor hun eenstemmige instemming met dit besluit, wa,t niet anders kan zijn dan tot nut van de ge meente en hare inwoners. Bij de rondvraag vraagt de heer De Kam of de gemeente ook garant kan zijn voor inwoners buiten de kom der ge meente, die zich ook aan het electrisch net wenschen aan te sluiten. De Voorzitter deelt mede dat de ge meente met het oog op de groote kos ten hieraan verbonden, niet verder durft te gaan dan de kom. Uit Z uid-Beveland Onder groote deelneming werd Woensdagmiddag het stoffelijk over schot van E. 'Lindcnnergh, het slacht offer van den moord aan dein ischoot dér aarde toevertrouwd op de begraafplaats te Oud-Sabbinge, (Wolfaartsdijk). Bij' de groeve werd het woord gevoerd door Ds. Mantz die de familie woorden van troost en bemoediging toesprakde heer Stevens, landbouw leer a ar te Goes: sprak namens leerlingen en oud-leerlingen van de landbouWwinterschool te Goes en de burgemeester der gemeente namens1 hem en zijn gezin, en namens den raad der gemeente en de geheele bevolking. De oudste zoon van dhr. Lindelnibergh dankte allen voor de deelneming betoond bij het verlies en de ter aardebestelling van zijn broer. De vele aanwezigen die de ter aardebestelling bijwoonden waren diep getroffen en velen lieten hun tranen den vrijen loop. Een vijftal kransen dek ten de baar o.a. van de oud-leerlingen der landbo uwWi n ter school Op verzoek melden wij, dat 't Maan dag vermeldde bericht over het familie drama niet van onzen gewonen bericht gever was. Noord-Bevel'and. In de Maandag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Co- 1 ij n s p 1 a a t waren 6 leden tegenwoor dig (1 vacature). Vervolgens kwam aan de orde een verzoek van de afdeeling „Noord-Bevë- land" van den Nederlandschen Bakkers- bond om de algemeene politieverorde ning zoodanig te wijzigen, dat het ven ten door niet-ingezetenen wordt verbo den. Hierop is niet verder ingegaafaj} daar de verordening daarin reeds voor ziet. Daarna werd de vergoeding van de bijzondere school (ingevolge art. 101 der L. 0. wet 1920) voor 't dlenfstjaar 1927 vastgesteld. Tevens had de afre kening over 1925—1927 plaats. Hierbij bleek, dat genoemde school nog te goed heeft f 255,57. Besloten werd het nieuw gekozen raadslid, den heer J. van Dis, na onder zoek zijner geloofsbrieven, toe te la ten. Een voorstel van B. en W. om de ma ximum snelheid van motorrijtuigen in de kom der gemeente te be_palen op 20 K.M. per uur, werd met algemeene stem men aangenomen. De algemeene poli tieverordening werd in overeenstemming hiermede gewijzigd. Ook werden er nog eenige andere kleine wijzigingen in aan gebracht. Met algemeene stemmen werd eer vol ontslag verleend aan mej. A. H. Schraven als onderwijzeres aan de open bare school. Tot slot werd de gemeenterekening Tot slot werd de gemeenterekening over 1928 aangeboden en gesteld in han den van een commissie. Zeenwsch Vlaanderen W.D. Men meldt ons uit Breskens: Op Zaterdag 20 Juli a.s. wordt te Breskens het gebouwde badpaviljoen officieel in gebruik genomen. Den eigenaar, den heer A. Adriaanse, verdient wel een woord van lof voor zijn initiatief. Want langzamerhand zal het paviljoen niet meer alleen staan Zoo zal vermoedelijk denzelfden dag in gebruik genomen worden een patisse rie, terwijl er nog wel eenige gebouw tjes in de duinen verrijzen zullen. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer vindt op het terrein van „Strand en dui nen" nog een ruim arbeidsveld brak liggen. Doch ook hier zal zij niet nala ten om Breskens vooruit le brengen. Zoo zullen bijv. binnen afzienbaren tijd aan het strand eenige badhokjes ge plaatst worden, waarvan zeer zeker ruim gebruik van gemaakt zal worden. o Besmettel ij ke ziekten. Het aantal gevallen van besmeltelij ke ziekten over de week van 30 Juni tot en met 6 Juli in de provincie Zee land bedroeg: Roodvonk: Axel 1, Neu zen 1, Sas van Gent 2, Tholan l, We meldiuge 1. In genoemde wees zij n geen gevallen van encephalitis ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge komen. (St. Crt.) Zij is gisteren zeer goed bezocht ge weest, de Bektem II in het Schutters hof. Des middags was het maar kalmpjes doch gisterenavond zijn heel wat per sonen de controle gepasseerd en het was er dan bij de stands zeer gezellig. Zoowel des middags als des avonds, maar vooral toen had de heer Ch. J. Mazure met zijn kinder- en damesdansen, een enorm succes, er moest zelfs tot twee maal toe worden herhaald. Dit verwon dert ons niet, maar verheugt ons nog te meer, nu de heer Mazure persoonlijk, maar ook ieder deelneemster, hun krach ten en gaven geheel belangeloos ter be schikking stelden, alleen om het comi té in de gelegenheid te stellen den bak kers en hun echtgenooten die van elders komen, iets bijzonders aan te bieden en daarmede het vreemdelingenverkeer te dienen. Dat zij voor deze opofferingen op deze wijze dank en waardeering oogstten, was ten zeerste verdiend. Het werk blijft dan ook steeds mooi en is iets geheel bijzonders. De avond van gisteren heeft bewezen, dat het wel zal loopen op deze tentoon stelling. Hedenavond speelt Apollo van Wis- sekerke en morgenavond niet minder dan de marinekapel. Dus volop gelegenheid van muziek te genieten. Klasse A: le prijs Zeelandiafabriek van Doeleman te Zierikzee; tweede prij zen N.V. Industrie- en Handelmaatsch. v.h. C. Diederik Co. te Rotterdam; Maasbommel van Hoven en de firma van Doesburgh, Klasse B eerste prijzen firma Van Melle 2de firma v. d. Heuvel Co, Woldring en Idema en Frans Daman; 3e M. Spiering. Afdeeling C le Bakkerij in werking, 2e Azijnfabriek de Haas. Afdeeling D: le prijs De Waal; 2e Ho- ibart Berkel, A. J. Erners, M. Wrag- lowsky en firma Benier. Nog behaalden de inzendingen van de Amsterdamsche bakkerszoons en van de Zeeuwsche dito ieder een eerste. De uitslag van de jury der vakwed strijden was voor den eersten dag als volgt Groep I. Klasse IA: Tammer te Soes- terberg; 2e J. v. d. Bergh, Amsterdam; 3e J. Ploeg, Amsterdam; 4e I. B. Ucker, Am- (Ingez. Med.) sterdam en 5e firma Jansen en Kus- ters, Arnhem; e. v. H. v. Damme, Dintel- oord, L. v. d. Linden, Rijsoord, B. H. Kwast, Gorcum; firma B. Nijhuis, Al- melo. _.,j Klasse III, knipbrood Ch. van hijden, Bussum; 2e G. C. H. v. d. Bosch, Veenen- daal3e Z. van Resteren, Apeldoorn; e. v. Vet. v. Bakkerszonen, Amsterdam; I. B. Ilcken, Amsterdam; H. Kroeze, Am sterdam; Alb. de Jong, Oud-Alblas, R. Rincke, Amsterdam; J. W. Deenik, Al- blasserdam. Klasse IV, tarwebrood: le Vereeni ging van Bakkerszonen, Amsterdam 2e H. Kroeze, Amsterdam; 3e F, v. d. Vreugde, Wolphaartsdijk; 4e L. T. v. d. Linden, Rijsoord; en e. v. J. van As, Groot Ammers. Afdeeling Banketbakkerij: 1ste prijs met lof der jury, firma J. Bolt en Zo nen, Groningen; le prijs W. Dedert, Rotterdam; K. J. Pouwer, Kortgene; 2e prijs D. W. v, d. Punt, Zevenbergen (2 maal); D. M. van Halst, Wissekerke; 3e D. M. v. d. Put, Zevenbergen; J. Ph. Sa- lomé, Middelburg; J. M. Deurwaarder, Souburg; e. v, H. C. Muste, Vlissingen. Waar de eenige Middelburgsche prijs- winner was de heer Salomé, maken we er met een enkel woord melding van, dat deze jeugdige vakman een keurige vliegmachine had weten samen te stel len. Ter gelegenheid van de BEKTEM II heeft de N. V. Industrie en Handelsver- eeniging v.h. C. Diederik Zoon te Rot terdam op de bovenzaal van de Socië teit De Vergenoeging een wedstrijd ge houden voor baar Zeeuwsche cliëntèle en voor dezen wedstrijd was een zeer groote deelname. Als jury fungeerden de heeren C, So mes Schutte, Oosterhout; F. t Sas Jr., Breda; J. Hendriks, Helmond J. Huij- ens de Silva, Hulst; J. van Damme, Mid delburg; P. Putter van Vught, Vlijmen en W. Quirijnen, Made. De uitslag dezer wedstrijden was als volgt: Klasse A. Hollandsch beschuit, verg. zilv. med., J. Vleugel, Goes; groote zilv. med. A. D. Wolf, Vlissingen; zilv. med, J. Smallegange, Biezelinge; groote bron zen med. C. Sanders, Middelburg; bron zen med. J. Verboom, Wolfaartsdijk; kunstvoorwerp J. P. Wagemaker, Noord- gouwe; z. e. v. J. Kostense, Biervliet en e. v. A. de Jager, Terneuzen. Klasse B, waterbrood, zilv. beker A. de Visser, Arnemuiden, die tevens den kampioenprijs verwierf; verg. zilv. med. J. Vleugel, Goes; zilv. med, M. Rijk, Ovezand; groote br. med. C. Hendriks, Souburg; kunstvoorwerp F. v. d. Vreug de, Wolfaartsdijk, en C. Goeman, Goes; z. e. v. P. C. Filius, Ierseke; e. v. C. de Wolf, Middelburg. Klasse C, Zeeuwscb Tarwebrood, gr. zilv. med. C. P. Filius, Ierseke; kunst voorwerp C. Hendriks, Oost-Souburg.; zilv.' med. R. J. Dronkers, Serooskerke; kunstvoorwerp F. v. d. Vreugde, Wol faartsdijk; kunstvoorwerp br. med. A. de Visser, Arnemuiden; z. e. v. J. Bimmel, Zoutelande en e. v, C. de Wolf, Mid delburg. Klasse D, krentenbrood: zilv. lauwer krans A. de Visser, Arnemuiden; kunst voorwerp J. Meerman, Koudekerke en J .Smallegange, Biezelinge; z. e. v. F. Vreugde, Wolfaartsdijk en e.v. G. v. d. Jagt, Ierseke. Klasse E, tulband: gr. zilv. med. A. de Visser, Arnemuiden; zilv. med. C, P, Filius, Ierseke; kunstvoorwerp J. Ver boom, Wolfaartsdijk; z. e, v. C. Hen driks, Souburg en e. v. P. J. Cornelis, Ritthem. Klasse F, speculaas: gr. zilv. med. J. Bonte van Missevelde, Terneuzen; kunst voorwerp P. J. Cornelis, Ritthem; gr. br. med. Th. Brouwer, Middelburg; z. e. v. A. de Visser, Arnemuiden; e. v. J. Meerman, Koudekerke. Klasse B, waterbrood: zilv. beker A. de Visser, Arnemuiden; verg. zilv. med. J. Vleugel, Goes; zilv. med. M. Rijk, Ovezand; gr. br. med. C. Hendriks, Sou burg; kunstvoorwerp F. v. d. Vreugde, Wolfaartsdijk en C. Goeman, Goes; z. e, v. P. C. Filius, Ierseke en e. v. C. de Wolf, Middelburg. Klasse C, bitterkoekjes, gr. zilv. med. C. Hendriks, Souburg; kunstvoorwerp J. Wolse, Kortgene; zilv. med. C. Sanders, Middelburg; z. e. v. J. Kostense, Bier vliet; e. v. J. Bonte v. Mossevelde, Ter neuzen. Klasse H, vaniilenootjes: verg. zilv.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1