Op reéS, lat. te De Kreonjuweelen. BIJVÓEOSËL 12. is ts. applj ros Woensdag 10 Juli 1929 Ho. 160 BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE, FEUILLETON bij' stof en hitteis Odot onontbeerlijk* 9egen bacteriën in den monden ter verfrissching gebruiht men over de gehcelenreretd Odol. 35e rveretdbetzende Odolflesch is op reis in één woord ideaalGaat niet iconder Odot op reis. VAN DE ïuisje stand. 353, Mid- jnma zeer jit per rsGhe Do- alle prij8- ïarkt. Cor- rmstof >nder- ER— fijne |it per illeen lerke. IIS. •mrant jven- IJCK, bevr. kt een liden. ;ing /•«i »oof ÏA". Juli iRott. 9°-— 9 9.- iS [ÓU1 ÏE* B#«»i VAN uuttJMMMaKWHPWMi GESCHENK VAN PRINSES JULIANA, Prinses Juliana heeft den zilveren troffel, welken us liet vorige jaar ge bezigd, heeft bij de eerste steénlégging voor'het historisch museum te Waals dorp, gisteren ter gelegenheid van 'de opening van dit museum ter gelegenheid van het eeuwfeest van Grenadiers en Jagers ten geschenke aan het museum afgestaan. HET A.S. TWEEDE KAMERLID FLÖRIS VOS. De heer Floris Vos, bij de jongste ver kiezingen gekozen tot lid van de Twee •Ie Kamer, heeft in een te Amsterdam gehouden vergadering verklaard dat hij zich niet bij eenige andere politieke par tij zal aansluiten dan die hij vertegen woordigt n.l. de Middenpartij voor Stad en Land. Hij wil allerminst liet geheele volk vertegenwoordigen doch dat gedeelte er van dat begint waar de S.D'.A.P. eindigt en eindigt waar het groot kapitaal lie gint. VER. VAN NEDER!.. GEMEENTEN. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft in haar gister te Breda gehouden vergadering haar goedkeuring gehecht aan de oprichting van een af- deeling Zeeland. NIEUW RESTGEVAL. To Bandoeng is nog een inlandsche {vrouw aan pest gestorven. <r jbtw* - Uit Tholen. In de Maandag te Stavenisse gehouden vergadering van den Gemeen teraad deelde de Voorzitter mede, dat volgens schrijven van den Min. v. O., K, en W. het voorschot der Rijksvergoe ding voor 1929 bedraagt f 13.690.— Waar in begrepen is het salaris van de 7e leerkracht, ingaande 1 April 1.1. B. en W. vonden geen vrijheid een voorstel van adhaesie te doen, aan het bekende „Stad-Hardenberg", betrekking hebben de op de opheffing van eenige belasting kantoren, in aanmerking nemende de |bez uinigingsleuze De raming van de Gezondheidscoml- missie voor 1930 bedraagt f 2140, waar van f 125.96 ten laste dezer gemeente komt. Ingekomen was een verzoek van D. Everaers c.s., om, nu men toch bezig is aan het herbestraten der wegen, ook pver te gaan tot het rioleeren van den Westelijken Achterweg, als zijnde zulks een gebiedende noodzakelijkheid. Alleen daardoor kan een goede waterafvoer verkregen worden. Verscheidene leden voerden hierover het woord. Het is ge bleken, dat zelfs een riool loopt ondek de woning van Everaers. Dat geeft veel last en ook de omwonenden hebben er bezwaren tegen. Een gansch rioleeringsplan was ver leden jaar klaar gemaakt, .maar de meer derheid van den Baad verwierp het. (The crinkled Crown). fjeautoriseerde vertaling uit het Engelscb van William Le Queux, door Mej. E. H. 11) „Neen, ze lijkt in het geheel niet op hem. Ze ziet er heel goed uit. Ik ge loof zelfs, dat de meesten haar voor een schoonheid zullen houden. Ze heeft niets van een vreemdelinge, noch in accent, noch in uiterlijk. Maar dit kan verklaard worden uit het feit, dat zij een Engel- sche moeder had." „Ze heeft waarschijnlijk de bolsjewis tische opvattingen van haar vader ge ërfd?" ging mrs. Kearns voort. „Blijkbaar niet/' antwoordde Eajster- bee, die 'zich altijd nog niet (pp zijn gemak gevoelde onder den strakken blik van die doordringende oogem. „Wij had1 den niet veel gelegenheid om het on derwerp te bespreken, maar dit heb ik wel mei zekeriieid meenen op te merken, dat zij volstrekt geen sympathie koestert voor zijn beschouwingen en dat zij h'et er voor houdt, dat hij geheel Het voorstel van de heeren D. en A. (Stoutjesdijk, om er toe over te gaan. werd met 4 tegen 3 stemmen verwor pen, dus afwijzend werd er beschikt. De voorzitter voelt voor een gedeel telijke rioleering: het is een gemeente riool, de straat wordt nu opgebroken, en nu kan men tot een goede oplossing komen. Met 5 tegen 2 stemmen (v. IJs- seldijk en D. Stoutjesdijk) Wordt zulks aangenomen. De heer IJsseldijk heeft de vergade ring van 26 April 11. van de N.V. Water leiding bijgewoond. Hij geeft een ver slag van het daar medegedeelde. Om trent gedane vragen aan den Minister inzake den finantieelen toestand, was nog geen antwoord ingekomen. Men kan evenwel mededeelen, dat vóór 1933 geen behoefte aan finantieelen steun noodig zal zijn. Het reservefonds van f 150.000 is in 1932 opgeteerd. Er is dus aanmer kelijk verlies geleden. Op een verzoek van 0. Prien Jz. al daar om ontheffing van het uitdiepen der haven, werd gunstig beschikt. Door verschillende redenen heeft hij 't werk niet kunnen uitvoeren. In he,t a.s. voor jaar zullen B. en W. met een nie|u(M voorstel in deze komen. De gemeenlerekening over 1928 werd voorgesteld in ontvangst op f 51.838.77, in uitgaaf op f50.44i.66V2, en die van het Burg. Armbestuur in uitgaaf op f 4076.831/2, in ontvangst op f4029.46. Deze worden in handen eener commissie van onderzoek gesteld. Voorgesteld werd een herziening van de gemeenteveror dening op haven- en kadegelden, ingaan de 1 Januari 1930. Geraadpleegd Waren aldaar de afdeelingen „Schuttevaer" en de beide landbouworganisaties. Op hun voorstel werd overgenomen,, dat voor schepen, die door overmacht binnen ko men, geen havengeld betaald moet wor den. Het havengeld zal voortaan per 100 K.G. (en niet meer per mud) bere kend worden. Na zeer veel besprekingen werd ein delijk aangenomen, dat het kadegeld be taald moet worden door den afzender laatsten eigenaar of zijn rech.tverkrij gende. Bij de rondvraag vraagt de heer Stout jesdijk, wanneer de nieuwe keien voor de Voorstraat zullen komen. De voor zitter zeg,t dat door een staking in Zwe den er een groote vertraging in de ver zending is, maar volgens bericht kan men ze binnen 2 a 3 weken verwachten. De heer Tazelaar bespreekt de nieu we straatlegging: de oostelijke kant ligt lager dan de westelijke, verscheidene huizen zijn door het hoogter worden der straten als he,t ware ingebouwd, zoodat zelfs nieuwe huizen van voon 1 a 2 jaaA die toen aan de bouwverordening" vol deden, dit thans niet meer doen. Was dé geheele straat 10 a 15 c.M. lager ge legd, dan waren deze bezwaren voor tkomen. Men ziet nu de fouten en z.i. moeien die zoo spoedig mogelijk hersteld Wor den. Veel ontevredenheid bestaat er thans door een en ander in de gemeente. Hij zou voorstellen de gansche straat weder op te breken en tot een nieuwe verbeterde bouWing over te gaan. Zeer veel wordt hierover gesproken door al- den. De voorzitter ontraadt de aannemng en zegt nog niet te weten wat hij doem zal bij eventueel aannemen van het voorstel. Met 3 stemmen voor en 3 legen (T. Potappel, A. G. van IJseldijk en Ant. Stoutjesdijk) staken de stem men. De heer D. Stoutjesdijk onthield zich van stemmen. Op een volgende ver gadering komt het voorstel opnieuw ter tafel. Medegedeeld werd nog, dat de geldleening van f 27000 nog niet geheel geplaatst is, maar dat nog pogingen wor den aangewend om een en ander spoe dig en zoo goedkoop mogelijk in orde te krijgen. De vergadering was, wat men hier zelden ziet. door een groot publek bezócht. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad). op het verkeerde spoor is. Zijn gastvrouw zette het onderwerp niet voort en samen gingen ze terug naar den salon, vanwaar Doris hem al gauw weer meenam op een rondgang door den tuin. Hij vroeg dadelijk, of haar moeder zich wel gelukkig voelde in die lande lijke omgeving. Doris antwoordde, dat zij dacht, dat mrs. Kearns heel gelukkig was, al thans voor 't oogenblik. Maar ze voegde er bij, dat de eenzaamheid haar wel eens te veel kon worden en dan wais het gedaan met de rust en Vreugde op Ridgemount Close. „Heeft ze veel aanloop van de buren?" vroeg Easter'bee. „iMr-s. Kearns lijkt mij geen vrouw, die zich gemakkelijk zou kunnen aanpassen bij het gewone peil van landelijke beschaving." Dioris' lachte. „Ik zie wel, dat u een goeden blik heeft op haar karakter! Neen, die lan delijke omgang kan haar nu niet zoo bijzonder bekoren. Maar ze heeft zich uitstekend weten te verdedigen tegen alle mogelijke aanvallen. Ze heeft laten rond strooien door de bedienden, dat zij hier is gekomen voor rust en niet met de bedoeling om bezoeken te maken en te ontvangen. Ze is altijd uit, als de men- DE BEKTEM II. De opening. Gisterenmiddag had zooals reeds in het kort gemeld de opening der tentoonstelling plaats in de Bakkers kamer van het -Schuttershof in tegen woordigheid van vele genoodigd'en en exposanten. De voorzitter van het Comité,de beer Ch. J. de Wölff, heette allen welkom en in bet bijzonder den burgemeester, wien hij tevens dank brengt voor de bereidwilligheid de tentoonstelling te openen, voorts het gemeentebestuur, het bestuur van den Ned. Bakkerslbond, af gevaardigden van de Kamer van Koop handel, van Handelsbelang, de Hanze, den Chr. Middenstandsbond, deni dir. der Handelsshool, exposanten en allen die door hun aanwezigheid blijk geven van hun belangstelling. Van den Commissaris der Koningin was een kennisgeving van verhindering ingekomen. Spr. herinnert er verder aan hoe in 1920 de Z. B. B. een Tentoon stelling' van Voe dings- en Genotmidde len hield onder den naam van BEKTEM I. Het groote succes met de Tentoon stelling en den goeden naam, die deze behouden heeft, ook onder het publiek gaf aanleiding de tegenwoordige te noe men BEKTEM II, die ook nu bedoeld te zijn een tentoonstelling van Voeding en Genotmiddelen. Het Comité heeft ge poogd te geven datgene wat zooveel mogelijk het doel en de beteekenis van een Vaktentoonstelling benadert, n.l. dat gene in een klein bestek uit te stallen, wat getoond heeft doelmatig te zijn. Voor den kleinen middenstand blijft de vaktentoonstelling nog steeds de meest geschikte gelegenheid om zich op de hoogte te stellen met datgene, wat hij voor zijn zaken noodig heeft. Spr. brengt dank aan allen, die op welke *.v,ijze ook, meegeholpen hebben -deze tentoon stelling tot stand te doen komen. :Spr. geeft thans het woord aan den burge meester om de tentoonstelling te openen. De burgemeester, de heer P. D union T ak, zeide gaarne aan het verzoek om de tentoonstelling te komen openen te hebben voldaan, omdat deze van groot belang is voor de stad. Dank brengt spr. aan den Z. B. B., die wel heeft willen besluiten tot het houden van deze tentoonstelling. Spr. wijst er op dat het brood ons dagelijksch voedsel is en op den eet meer brood campagne. Men kan van de samenstelling van het brooa niet strafloos afwijken, dat hebben sic oorlogsjaren met het oorlogsbriood ons wel geleerd. Spr. hoopt, dat /Te tentoonstelling zich in een z'eer druk bezoek zal mogen ver hengen en dat zij daardoor in alle opzichten zal slagen. Spr. verklaart de tentoonstelling' voor geopend. De heer Fred. C. Stable, voor zitter van den N. B. B., zegt dat reeds 3 jaar geleden gevraagd is in f929 naar Middelburg te komen en er is geen oogenblik aangedacht dit af te wijzen. Er zijn vele kleine tentoonstellingen voor bakkers, maar zoo een als deze niet dikwijls, en daarom verheugt spr. zich zeer in het streven van den Z. B. B„ waardoor het vak' wordt verhoogd en de collegialiteit wordt bevorderd. Ook spr. hoopt op goed succes en op goede finan cieel© re s uitaten De heer M. L a e r n o e s, vice voor zitter van de Kamer van Koophandel en fabrieken brengt dank voor de ont vangen uitnoodiging. Spr. wijst er op hoe niet alleen brood welkom is maar ook het vele anderen, dat de bakkers brengen en dat het ge hemelte streelt en waarbij de kunst ooi steeds iets nieuws te bedenken nimmer stil staat. Ook spr. hoopt op een gropl succes voor deze tentoonstelling De heer De Wolf verzocht daarop allen met het bestuur een wandeling langs de stands te maken. Men ging daarvoor naar de Vlasnrarkt om van den hoofdingang af geregeld de tentoonstelling te bezichtigen. In den tuin deed t uitstekend strijkje van het café Wilhelmina ujt Vlissingen zich hooren en dit op zeer prijzenswaar dige wijze. Het bezoek was nog -niet groot dezen (Ingez. Med.). schen bij haar komen en geeft enkel kaartjes af, bij wijze van bezoek. Ik geloof, idjat wij u wel kunnen zeggen, dat ze haar hebben opgegeven, en dat is juist wat wij verlangen. Als wij uit gaan en omgang met menschen begeer den, dan zouden wij in een levendiger omgeving gaan dan hier in Elswick!" Het gezelschap aan tafel bestond uit vier personen: mrs. Kearns en haajr dochter, George Pennington en Easter- bee, die het niet onwaarschijnlijk had geacht, dat Ena Craven pok' van «de partij zon zijn geweest. Later o'p1 den avond ondervroeg hij Doris, die een heel openhartig meisje scheen te zijn, eens naar de positie van miss Craven daar in huis. Uit het antwoord maakte hij op, dat het zelfbewuste, gedistingu- eerde meisje geheel op voet van gelijk heid werd behandeld! en diat zij bijge volg dan ook de maaltijden gelijk ge bruikte, als de dames alleen waren. Hadden ze gasten, dan trok zij zich ge woonlijk terug. Ze was zeer gevoelig wat betreft het verleden, en had zich nu eenmaal de ziekelijke gedachte in het hoofd gesteld, dat het oneervol ge drag van haar vader aan een ieder bekend was. Even na het ontbijt kwam er een teiegram van den Nederlander, waai'in eersten middag, anaar ook d(es avonds had het grooter kunnen zijn toen hel Middelhur'gsch .Muziekkorps onder leiding van den heer Joh. H. Caro, zich deejii hooren en op zijn eminente wijze een ge varieerd programma uitvoerde. Toen de stands waren bekeken en werden geslo ten bleven nog velen in den tuin naar het concert luisteren. Wij twijfelen geen oogenblik of zij, die gekomen zijn op de zen eersten dag, komen nog terug en zullen anderen opwekken hun voorbeeld le volgen. Hedenavond kunnen de bezoekers ge nieten van de dansen onder leiding van den heer Mazure.' .Morgenmiddag- en avond zal het zoo gunstig bekend staande muziekgezelschap uit Wissenkerke zich doen hooren. Wij verwachten dan velen van buiten de stad. Langs de stands. Zoo als wij gisteren schreven zouden wij heden onze wandeling langs, de stands1 voortzetten en ook nu is het niet zeker, dat wij daarmede gereed komen, er zal in den loop der tentoo-nstellingsdagen zeker nog wei eens aanleiding zijn om op een en ander nader terug te komen. Laten wij aan een vervolg op de stands beschrijving mogen doen voorafgaan de mededeeüng, dat de heer G. F. de Grave uit Abeeie, die zijn sporen op dit gebied reeds heeft verdiend, weder op zeer prij zenswaardige wijze het timmerwerk heeft verricht, dat de heer H. Sukkel het schilderwerk voor zijn rekening nam en de heer G. Wolders met zijn perso neel voor den aanleg van de electrische geleidingen voor licht en 'kracht zorg droeg. Als wij dan weer de geheele tentoon stelling langs gaan, dienen wij ten eerste een tweetal stands in de voorzaal te noe men, en dan wel die van den heer Ignac Klein uit Eindhoven, die met fc'ïjn originieele Hongaarsche Matys ten Szücs kleedjes voor tafels, kussens, schoorsteenen en altaren uit eigen ate liers in Hongarije vooral de bezoeksters dwingt om bij zijn kleurrijken stand stil te staan en velen van haar tot koopen zal nopen. Tegenover dezen stand is die van den heer W. M. v. d. He ij de uit Rotterdam die een aantal nuttige instrumenten voor huishoudelijk gebruik heeft geetaleerd, als Engelsche broodzagen, sinaasappels- schillers, blikopeners, een nieuw systeem flesischenontkurkers en verder te veel practische voorwerpen om ze allen te noemen. In de kleine zaal moet nog worde|u genoemd d.e stand van M. van Boöij- e n uit Amsterdam, waarin voor d.e kin deren .een nieuw stukje eenvoudig speel goed wordt aangeboden, terwijl nader moet worden medegedeeld, dat de daar aan grenzende stand niet is van de fir ma K. Meertens zelve, doch dat zij die etaleerde voor de N.V. Koninklijke -fabrieken v. h. Paul C. Kaiser. Voor wat betreft de groote zaal moet worden vermeld, dat de firma de Waal uit Nijmegen niet één, doch twee stands hij meldde dat hij dien middag oim drie uur op Ridgemount Close zou wezen. Het voorstel om te blijven werd den kapitein dus gedaan, opdat hij den uitslag van het onderhoud zou weten. Van der Wyck kwam op den afge sproken tijd en werd ontvangen in de kamer, waar mrs. Keams haar zaken behandelde. Het onderhoud duurde een langen tijd, maar ten slotte scheidden ze met wederzijdsche voldoening. iMrs. Kearns werd een waardevolle bijlich ting beloofd en de gevraagde prijs was niet onbehoorlijk hoog. Ze was er van overtuigd, dat Van der Wiyck's besluit, om zijn vroegere kameraden le verraden, hem meer door spijtigheid dan door inhaligheid was ingegeven. „Ik heb u niet gevraagd,, mee binnen te komen, omdat ik weet, dat u ,uw handen meer dan vol heeft!" zei mrs. Kearns tot Easterbee. „George Penning- ton gaat morgenmiddag naar zijn woning in Londen en zal de som meenemen, die overeengekomen werd. In ruil daar voor krijgt hij de papieren, die de in lichting bevatten waarvoor Van .der Wiyck betaald wordt. Ik heb die inlichting niet dan in zeer algemeene trekken uit hem weten te krijgen. Daarvoor is hij een te slimme vogel!" i Nadat Van der Wiyck met dit onder in deze zaal heeft, dus met die in cis veranda mede, totaal drie. Nog niet genoemd zijn de stands van den heer A. T. H. Ge r na e ij uit Hulst, die in een aardige omgeving zijn Kroon- producten voor de bakkerij, met name wittebrood-crème en beschuitgelei on der de aandacht der bezoekers brengt. De bekende Ned. Fabriek van bakkerij werktuigen v.h. 0. J. Be nier te Den Haag, heeft kneed-, verdeel-, speculaas- en amandelmachines geëtaleerd en zal zeker ook nu wel zaken doen. Men kan deze machines in werking zien in de bakkerij in den tuin, en het is hier de plaats le melden, dat Ber- kel Patent-Maatschappij te Botterdam haar snelwegers hier in gebruik (stel de en de N.V. Meelfabrieken der Ned. Bakkerij en de N.V. Gist- en Spiritusfa briek te Delft gratis resp. de benoodigde bloem en den Koningsgist ter beschik king stelde. Waar wij nu in eens in de Bakkjerij' verzeild zijn geraakt en dus bij den prachtigen oven, kunnen wij tevens mel den, dat in de Kleine Zaal de firma Gebrs. Schouten uit de Bilt in de kleine zaal een stand heeft van roosters- en ander materiaal voor ovenbouw'. Naast de bakkerij in werking, om weer naar den tuin terug te keerem,, zijn een tweetal Nash automobielen ge plaatst door den heer J. Sukkel, ver tegenwoordiger dier bekende goed loo- pende wagens voor Walcheren, zulks met medewerking van den agent voor het Zuiden, den heer A. Klaver en den importeur, de N.V. Englebert te Den Haag. Het bijzondere is aan de auto's', dat zij de eenige in hun prijs zijn, die evenals veel duurdere auto's een dub- belontsteking en een centrale chassis- smeeriftrichling hebben. Ook in de buitenzaal exposeert de heer Sukkel nog een tweetal auto's. Zoo zijn wij in de buitenzaal aange land en willen nu melden welke stands daar nog meer zijn. Wij komen dan hij den ingang rechts om slaande Lij diein van den heer F. Koopman te Goesf,, vertegenwoordiger der N.V. Berkerlspa- ten.t, waarover hierboven reeds gemeld, en die hier naast de weegschalen ook, snijmachines, een niet minder bekend artikel dezer firma, etaleert. De volgende stand is die der Ver eeniging van Bakkerszonen in Zeeland, die hier een krachtige pro paganda maakt voor het meer gebrui ken van brood en dit door te djefmoti- streeren wat met oud brood kan worden gedaan, in plaats van het als waarde loos voor den mensch te beschouwen. Maar ook laat de vereeniging zien, wat haar leden prestoeren en dit o.a. met Zeeuwsch-Vlaamsch beschuit, Goessche roomkoeken >en ook met gewone ont- bbijlkoek. Ook wordt het keurige gar- neerwerk van den cursus te Oostburg getoond. W,ij' 'komen nu bij een Belgische in zending en wel die van de Werkhui zen van Nazareth, die toont,, dat houd dus feitelijk de schepen achter zich verbrand had, ging hij langzaam naar het station terug. Hij was in een ge spannen en abnormalen toestand, ge slingerd tusschen een sodrt wroeging dat hij den rug had toegekeerd «a-n de beginselen, die hij zijn leven lang had gediend en de innige voldoening van de wraak op zijn kameraden, die maar zoo weinig waardeering hadden getoond voor zijn tot nog toe zoo gijoote toe wijding. Verdiept in deze tegenstrijdige gedachten als hij was, schonk hij weinig aandacht aan hetgeen er om hem heen voorviel; hij zat op den terugweg in den trein als iemand die in een droom verkeert. Maar toen hij uitstapte op het per ron van het Londensche eindpunt, was hij zich bewust van iets, dat hem stoor de in zijn gedroom en hem met plot se! ingen schrik tot de grauwe werke lijkheid terugvoerde. Vóór hem stond ',n man, wiens gestalte en heele verschij ning hem bekend voorkwam, al had hij zich dan ook eenigszins vermomd. (.WjMftt vumrijgdL

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5