I No. 160 Woensdag 10 JnU 192» 172* Jaargang BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP ONDERWIJS m B% dit nummer behoort een Bijvoegsel. Afoonnements prijsp. kwartaal: voor Middelburg en agentschap Vlis- •singea f 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 jent per week. Advertentiën worden berekend ,-per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent ger regeL Ingezonden Mededeelin- g e n 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen urasn 17 Tegels f 2.10, elke regel meer 30 .jent. Kleine advertentiën niet Jrooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ien geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cenf extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 nor en des ZA. TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. DE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN. De candidaten in N.-Holland en Fries land zijn: S.D.A.P.H. Polak, Laren, mevr. Wi. O. B. Pothuis geb. Smit, Amsterdam, dr. F. M. "Wibapt, Amsterdam, J. Oujde- geest, Amsterdam, M. A. Reinalda, Haar lem, J. Kolk, Heerenveen,, L. v. d. Wat, Amsterda,m en S. de Wolf, Amsterdam. Vrijheidsbond: S. v. d. Bergh, Wasse naar, E. Heldring, Amsterdam, dr. J. E. v. Weideren baron Rengers, IJslbrech- tum, mevr. B. M. Boissevain geb. Pijn appel, Blaricum, mr. 'C. B. Menalda, Leeuwarden, D. J. van Houten Sr., Weesp en mr. G. H. Guépin, Santpjoort. Vrijz.-Democraten: J. J. G. S. Falkena, Heerenveen, J. Wuite Jr., v/Huizum, mevr. H. 0. Buisman geb. Blok Wy- brandi, Teeuwarden en mr. P. C. An- 'dreae, Sneek. Anti-Revolutionairen mr. R. Pollemja, Leeuwarden, H. van Eyk /,'Heslinga, Apeldoorn, J. L. Oosterhof, Ternaard, M. G. de Kruyff, Franeker en J. H. Frik- ike, Leeuwarden. Christ.-Hist.mr. H. Verkouteren, Am sterdam, jhr. mr. G. D. E. van Lennep, Heemstede, E. L. Luden, Hilversum, mr. L'. M. J. Schouwenburg, Amsterdam, W'. J. Kernkamp, Edam en mr. dr. M. Vis-» ser, Amsterdam. R.-K. Staatspartij J. N. Hendrix, Aer- "denhout, mr. J, N. J. E. Heerken*; JThijssen, Haarlem, mr. P. J. Reymer, 'Hilversum, M. Visser, Leeuwarden, H. (Brouwer, Hilversum en Wi. Fransen, Leeuwarden. Anti Revolutionaire. Partij W. de jVlugt Amsterdam, T. Nauta, Diantuma- 'woude, prof. mr. V. H. Rutgers, Amster dam, S. Sytsma,. Dokkum, A. Colijn, Am stelveen, P. Eringa, Buitenpost en J. F. H. Spier, Amsterdam. Vrijz.-Democraten: prof. Di. van Emb- den, Amsterdam, D'. Kooiman, Purme- rend, mevr. A. Aukes geb. Timmer, Gas- tricum en J. Koster, 'Winkel. R.-K. Staatspartij: P. J. S. Serrarens, Bilthoven, C. Evers, Amsterdam, (alleen in ,N.-Holland). het 100-jarig oestaan der regimenten grenadiers en jagers,, in den Dierentuin een avondfeest gegeven voor onder officieren,. reünisten-en genoodigden. De Kon. Militaire Kapel gaf een concert in den tuin, dat aangenoden werd door den commandant van het regiment grena diers, waarna het feest in de groote zaal werd voortgezet. HET NEDERiLANDSCH PAVILJOEN OP BE WERELDTENTOONSTELLING TE ANTWERPEN. Naar het Hand. verneemt, heeft de architect H. Th. Wiijdeveld van de Neder- landsche regeering opdracht ontvangen het paviljoen en de bijigebouwen voor de Nederlandsche afdeeling te Antwerpen voor de Wereldtentoonstelling in 1930 te bouwen en ook de binnenarchitectuur te verzorgen. De heer Wiijdeveld heeft deze op dracht aanvaard. DE TOREN VAN IIET LEIDiSCHE STADHUIS. De Rijkscommissie voor Graatmeting en Waterpassing heeft den volgenden brief gezonden aan het gemeentebe stuur van Leiden. Bij den brand van het Leidsche Stad huis is ook de toren verloren gegaan. Deze toren was niet alleen, gelijk het geheele stadhuis,, een monument van groote historische en architectonisch^ beteekenis, doch ook de plaats daarvan is een historische merkwaardigheid van den eersten rang, daar de toren toch het aanvangspunt vormde del" beroemde tri angulatie van Willebrord Snellius van 1617, welke hij heeft uitgevoerd ter be paling van den straal der toenmaals voor bolvormig gehouden aarde. Deze plaats kan dooreen zichtbaar teeken blijvend worden aangewezen on afhankelijk van den stijl van het nieuwe gebouw, wanneer het hart van den nieuwen stadhuistoren zoo goed mogelijk samenvalt met dat van den ouden. Nu de grondslag van den laatsten nog aan wezig is, i> dit gemakkelijk te ver wezenlijken. Het is daarbij van belang dat de sppits van den toren een vorm verkrijgt, die haar geschikt maakt als hoekpunt in een driehoeksmeting te worden opgenomen; dus dat daarop voorkomt de stang van een windvaan of iets dergelijks. Daar dè door den brand vernieldfe toren als hoekpunt was opgenomen in het net der Rijksdriehoeksmeting door in 1897 en 1910 uitgevoerde metingen, zal er dan gelegenheid bestaan door hoekmetingen de plaats van het nieuwe punt ten opzichte van het oude met een onzekerheid van slechts enkele mi- limeters te bepalen. De Rijkscomm1. spreekt de verwach ting uit, dat bij' de plannen tot het bou wen van het stadhuis wel met een en ander rekening zal worden gehouden. DE INTERNATIONALE BANK TE AMSTERDAM? Naar de „Vossische Ztg." uit Amster dam verneemt, is men in de kringen der I. K. K. in hooge mate ingenomen met de resultaten der schadevergoedingsconfe rentie te Parijs. Er wordt rekening mee gehouden, dat de zetel der Internationa le Bank voor de Herstelbetalingen te Amsterdam gevestigd zal worden. Dege ne die op dit ooigehblik het meest als di recteur in aanmerking komt, is de Franschman Quesnay, die deel uitge maakt heeft van de Fransche delegatie op de Parijsche conferentie. Hij is een der directeuren der Bank van Frankrijk, MR. KNOTTENBELT FRACTIE VOORZITTER. Naar ,,Het Volk" verneemt, is mr. Knot tenbelt tot voorzitter van de nieuwe Vrij he idbond sche Tweede Kamerfractie gekozen. DE OVERVAL TE WILLEMSTAD. Gister is de staat van beleg te Wil lemstad opgeheven. Hr. Ms. ,,'Kortenaer' zal morgen Willemstad veRaten. ROODE KRUIS. Bij Kon. besluit i9 benoemd tot secre taris van het hoofdbestuur van Het Nederlandsche Roode Kruis de heer jhr. H- Beelaerts van /Blokland. HET EEUWFEEST VAN GRENADIERS EN JAGERS. Gisteren is het nieuw historisch mu seum in het kamp te W.aalsdorpi offi cieel geopend door Prins Hendrik. ,'s Avonds is, als onderdeel van de feestelijkheden voor de herdenking van De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en-of vermogen (gewe- tensgeld), bij den ontvanger der directe belastingen te Hulst f 198.10; den in specteur der directe belastingen te T e r neuzen f 17,50, f 9.43; den ontvanger der registratie en domeinen te M i d- d e 1 b u r g f 60.81, f 47.70; den inspec teur der registratie en domeinen te Midd elb,urgf 18.90. Uit Middelburg. De postzegeltentoonstelling, welke georganiseerd wordt door de Postzegel- verzamelaarsvereeniging „MIDDPHI" a 1 hier, zal gehouden worden in de boven zaal van de sociëteit „De Vergenoeging' (ingang Vlasmarkt) op Woensdag 17 en Donderdag 18 Juli. Van een aan de Loskade alhier liggend Russisch schip is op verzoek van den kapitein een kokkin afgehaald, die met de bemanning aan het vechten was. Het toilet van de vrouw was van dien aard, dat zij per auto naar het bureau van politie moest worden overgebracht. De vrouw, die verwond was, is door een dokter verbonden en gisteren na te zijn afgemonsterd, over de grens gebracht, ti ll i t Flissingen Dinsdagmorgen is een 8-jarige jon gen al spelende van den Oranjedijk nabij den Oranjemolen te V1 i s s i n g e n ge- Vallen. Hij kwam op de steenen terecht en werd met zware inwendige kneuzin gen opgenomen en naar de ouderlijke woning in de Marinestraat overgebracht. ITit Walcheren. Maandagavond le 7 uur vergader de de raad van Arnemuiden De voorzitter deelde mede: dat, door den Commissaris der Ko ningin verlof is verleend aan den bur gemeester van 5 Juli tot 3 Aug. a.s.; dat over 1928 verschuldigd is voor leerlingen uit deze gemeente die de II. B. S. te Middelburg bezoeken, een be drag van f 460,94; dat, de bouw van de archiéfkluis bij aanbesteding is gegund aan den laagsten inschrijver den heer lz. Boone aldaar voor de som van f 446.; dat, omtrent het ingekomen schrijven van de oudercommissie inzake de ruimte in de portalen der O. School in de kom der gemeente B. en W. bij de begrooting voor 1930 een voorstel zullen doen ten einde. aan de daarin gemaakte bezwaren zoo mogelijk tegemoet te komen; dat t.a.v. de drinkwatervoorz. de me dewerking van de gezondheidscommissie een commissie is samengesteld uit de vertegenwoordigers van de verschillende gemeenten beoosten het kanaal en waar in volgens toezegging ook 'de gemeente Vlissingen zitting zal hebben. Als afgevaardigde van het college van B. en W. dier gemeente is aangewezen de Burgemeester. Noodwendig zuilen hiermede kosten van de gemeente gevorderd worden. In verband hiermede vragen B. en W. hier toe een crediet van ten hoogste 10 cent per inwoner, vermits de kosten ponds pondsgewijze gedingen worden door de betrokken gemeenten. Na eenige bespreking wordt dit bedrag met 6 tegen één stem, die van den heer J. Janse toegestaan. Aangaande de gemeenterekening zegt de voorzitter, dat over den dienst '28 is ontvangen f 70854,42i/2 en uitgegeven f 64391.171/2. Tol onderzoek dezer rekening worden aangewezen de heeren L. Puijpe, A. Schuit, en C. S. van Eenennaam. Alsnu is aan de orde het verzoek om ontslag van A. Meeuwse als concierge van het gemeentehuis. De voorzitter zegt dat B. en W:. dit ontslag eervol willen verleenen daar Meeuwse en zijn vrouw altijd zeer goed hun plichten hebben ga- daan. Dit ontslag wordt dan ook m. a. sft. eervol verleend, zulks met ingang van 1 October as.. B. en W. stellen thans voor een op roeping te doen op dezelfde voorwaarden waaronder het echtpaar Meeuwse werk zaam is geweest. De heer Schuit zegt de betrekkingen van bode-schrijver en concierge te wil len verbinden, en de tegenwoordige bo de-schrijver te verplichten op het ge meentehuis te wonen. Op die manier kan er dan voor de gemeente heel wat bezuinigd worden; hij beroept zich op de woorden van den heer Franse zelf, die hij het behandelen van de begroo ting' '29 (toen dit idee ook door spr. is te sprake gebracht) gezegd heeft: „Wan neer er een vacature was zou dit onder 't oog kunnen worden gezien." Hij geeft B. en W. in overweging in die richting werkzaam te zijn en dan in een volgende raadsvergadering met een voorstel te komen. De voorzitter zegt dat hier geen va cature bode aanwezig is, hij betwijfelt of de raad den bode verplichten kan op het gemeentehuis te wonen, bij zijn be noeming is hem ook die vraag voorgelegd hij verklaarde toen evenwel wanneer die verplichting er aan verbonden werd geen benoeming te wenschen. Thans staat hij nog op dit standpunt. Spr. zegt dat de gedachten van den heer Schuit tw.ee onbillijkheden bevat ten, ten eerste ^at men den bode ver plicht op het gemeentehuis te wonen, waaraan hij om zeer gewichtige redenen niet kan voldoen, en ten tweede dat hij dit zonder eenige geldelijke vergoeding zou moeten onderhouden. Spr. zegt hier aan niet te Zullen medewerken. De heer van Eenennaam zegt geheel met het voorstei van B. en W. mee te, gaan het zou hier misbruik van macht zijn wanneer men de bode biertoe ter- plichten. De heer Puijpe wil dit punt aanhou den. Verschillende heeren vragen wat er gebeurt, indien de bode weigert. De voorz. zegt niet te gelooven dat men den bode deze verplichting op kan leggen, het geeft evenwel veel onaange naamheden. De heer Schuit zet nog nader zijn gedachten uiteen en wil 'het punt nog aanhouden. De voorz. zegt dat de besprekingen geen reden geven aan 'B. en W. om hun voorstel te wijzigen of uit te stellen tot een volgende vergadering. De heer Schuit stelt voor gesteund door den heer Puijpe om den bode op het gemeentehuis te doen wonen en dit te onderhouden alleen tegen vergoeding van vrij wonen. Hierover staakten "de stemmen. Voor de heeren Puijpe, Schuit, en C. van de Ketterij. De heer J. K. Crucq had tijdens de stemming de raadszaal .verlaten. Een verzoek tot rioleering van een sloot met bijdrage in de kosten wordt op de gewone voorwaarden verleend. Bij de rondvraag vestigt de heer Schuit de aandacht op enkele zieke hoornen bij zou die van den winter willen op ruimen. De voorz. zegt er ook zoo over te denken en ze eerstdaags te zullen mer ken. De heer C.rucq zegt dat door den straatmaker niet alle straatwerk voldoen de hersteld is, er liggen op verschillende plaatsen in de klinkerbestrating nog putten. De voorz. zegt dat naar de meening van B. en W. het straatwerk weer be hoorlijk hersteld is, mocht hun evenwel blijken dat er nog hinderlijke putten in de klinkerbestrating voorkomen, dan zül- ïen ze deze alsnog doen herstellen. Dinsdagavond is door onbekende oorzaak te Westkapelle in het Zuiden op den dijk een groote klamp riet, dat gebruikt wordt bij het aanleg gen van rijsbeslag, op enkele bossen na, geheel uitgebrand. Daar de klamp een 1500 a 2000 bossen van goede kwaliteit bevatte, is de schade niet gering. Boven dien heeft het gemis aan dit materiaal tijdelijk een stagnatie in de werkzaam heden op den dijk. 1 Uit Z uid-B'eveland. Bij beschikking van den minister van financiën is de inspecteur der direc te belastingen enz. M. J. H. Smeets, hoofd van de inspectie der directe belas tingen enz., teHansweert, verplaatst naar 's-Gravenhage en tijdelijk werkzaam gesteld aan het departement van finan ciën. Uit St. Philipsland. Door den visscher C. was in den loop der vorige week een vischbeun, waarin 20 K.G. paling, gelegd in 't visch- water d,e „Isabellawatering" onder de ge meente Philippine. De beun die met een slot was afgesloten werd onder den aldaar aanwezigen duiker geborgen. Toen C. een dezer dagen bij den dui ker terug kwam, zag hij de beun, van het slot ontdaan, in het water drijven. Bij onderzoek bleek de paling ontvreemd te zijn. Bij de politie werd van den dief stal aangifte gedaan. Zeeuwse li Vlaanderen WD De Breskensche Courant meldt: De opening van het badpaviljoen te Breskens moet tot het eind van de volgende week worden uitgesteld. Een betrekkelijk groot programma zal daar voor worden samengesteld. (Voor verder Stad en Provincie zie het Bijvoegsel.) UBRSCna^nuwnn-M* D'S, Bouma "Geref. predikant te Zwolle en beroepen te 's-Gravenhage heeft Zondagavond zijn afscheidspreek gehouden, 1250 gemeentenaren vulden ge heel de Zuiderkerkv terwijl eenige hon derden nog bijeen Waren in de Ooster- kerk, waar luidsprekers waren opge steld. Wijlen de heer E. ten Cate Fenne ma te Velp heeft f 3000 gelegateerd 'ten behoeve van het predikantenfonds der Doopsgezinde gemeente te Sneek en f 3000 aan den kerkeraad dier gemeen te, ten behoeve van' de Doopsgezinde armen. 'O— Leger des Heils. Naar ons wordt meegedeeld, zal ter gelegenheid van den hationalen veld- dag van het Leger des Heis, op 14 Augustus aanstaande in het Paarden ibosch, domein van de Koningin-Moeder de nieuwe generaal van het Leger, de heer Edward J. Higgins, naar Neder land komen. De heer Higgins' zal i'n twee van de diensten van dien dag het woord -voeren. Zijn toespraken worden door de radio uitgezonden, terwijl de z.g.n. „stem van den reus", een gewel dige luidspreker, zal maken, dat het gesprokene over vrijwel liet geheele uitgestrekte terrein te hooren is. Een vier a vijfhonderd muzikautefn zullen den zang der groote vergaderite- geil begeleiden. De diefstal in het Antwerp sc.lie Museum. De correspondent te Brussel schrijft: Omtrent den diefstal van het schil derij van David Teniers, „De Zanger" in het Museum te Antwerpen, wordt na der nog medegedeeld dat het paneel slechts met enkele spijkertjes aan de lijst waarin het zich bevond was vast gemaakt. De dief moet zulks hebben geweten wan het verdwenen schilde rijtje was het eenige in de omgeving dat aan de achterzijde niet door een ijzeren of koperen plaat was beschermd. Het paneel werd van achter glas en lijst weggenomen; deze waren blijven hangen, Wat verklaart dat de diefstal eerst rij het sluiten der zailen werd bemerkt. Het gestolen schilderijtje was voor 50.000 francs verzekerd. Door den heer P. J. Roosendaal, sedert 1 December 1906 hoofd der O. L. school te Biggekerke, is we gens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd met ingang van 16 November e.k. eervol ontslag uit zijn be trekking aangevraagd. De heer Roosen daal zal alsdan het onderwijs ruim 44 jaren hebben gediend, waarvan bijna 40 als hoofd eener school. Bij de Dinsdag te Goes gehouden Mulo-examens zijn geslaagd voor diplo ma A: G. Moerman, Staveniss©, M. Nortier, Poortvliet, G. J. Schouten, D. Sietema, W. J. Dronkers, S. Mulder, T. A. E. J. T. Vermeulen, P. A. van Win kelen, H. W. Lenselink, allen te Mid delburg, J. W. Ermerins', Hoede- keu s k e r k e, J. J. van Hofstede, S t. Laurens, J. S. J. Sanders, Koude- kerke. A. Carlier, J. Lammerts, Dom burg, D. R. Klootwijk, St. Maar tensdijk, J. de Korte Tholen. Voor diploma B: W. J. de Wolf, Mid delburg, G. D. Kloet, St. Maar tensdijk. Aan de R.K. Kweekschool voor On derwijzeressen te Moerdijk is geslaagd voor het examen akte L. O. mej. B. Püe- ters te 's-H. A ren dsker'ke. Benoemd tot tijdelijk hoo-fd der O. L. S. te Oostdijke (Krabbenidijke) mej. P. A. Verhage te Koudekerke ('t Zand). Aan de Bijzondere Kweekschool 't Withof te Etten en Leur zijn geslaagd' voor het examen akte L. O. de dames:1 A. M. Battes te Goes en F. C. M. Spie- kermaa te Zierikzee. De heer A. L. G. Van Doorn uit Scherpenisse leerling van het Chr. Lyceum te Haarlem slaagde aldaar voor het eindexamen H. B. S. 5 j. cursus. Bevorderd aan de universiteit te Utrecht, tot doctor in de geneeskunde, de heer W. van Gulden, geb. te 's-Gra venhage, op proefschrift: „Bijdragen tot de kennis van het eiwitsplitsend ver mogen van het bloed bij' gezonden 'en zieken." Overgang Gymnasium. Hedenochtend had de bevordering der leerlingen van het Gymnasium door H. H. Curatoren alhier plaats. Van de Ve klasse afd. A tot de "VTe klasse afd. A werden bevorderd: P. van Dijk, C. F. van den Ende, Anna P. J. Gregory en A. W. Vreeken Niét bevorderd één leerling. Van afd. B werden bevorderd: A. 0. van .Empel en Elfrie M. Craf. Aan een leerling werd een herexamen opgelegd. Van de IVe, klasse zijn bbevordert! naar de Ve klasse alle leerlingen, t.w.: Ja. H. Bakker, C. 0. M. M. Ba rends, C. F. Diesch, A. 0. Feij, F. van Gieldenen, J. E. J. Geselschap, J. G. Gregory, iep Th. Vollgraff. Van dé Ille klasse zijn bevordertü tot de IVe klasse de leerlingen: J. F. 0. van-Deinse, J. Dekker. G. W. van der Feltz, P. G. Hoorweg, J. A. Janpe, "Th. Jaski, H. ten Kate, Wn van. Lynden, J. B. de Neeling, W. F. Quarles van Uf- ford, W. A. Veenhoven, P. J. F. Van; Voorts Vader, L. J. de Vries, èn P. J van der Werff. Drie leerlingen werden niet bevor-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1