Advertentlin BUITENLAND Algemeen Overzicht MARKTBERICHTEN Beknopte Mededeeiingen GIJSBERTA MIGGELS, Weduwe JACOB MARINUS J. RIJKSE. A. H. RIJKSE Santman. Semarang G. H RIJKSE. G. M. A. RIJKSE— Van Nouhüys en kind. Varsseveld P. C. RIJKSE. C. M. RIJKSE— Van Ditmars en kinderen. Harskamp. T. J. M. MINDERHOUD— Rijkse. J. J MINDERHOUT avonds toen zijn zoontje niet op tijd tliuis kwam, tot .de ontstellende zeker heid kwam, dat het slachtoffer zijn kind Tol zoolang wist men niet wie de knaap was. Een Beuter telegram uit Ponta Del- gada meldt, -dat het s.s. „Leerdam" van de Holland-Amcrika lijn, dat van Bot terdam op weg was naar Havana, Maan dagmorgen bij het eiland St. George op een rots geloopen is. Van de opvarenden werden 150 passagiers aan land gezet, die later weer aan boord genomen wer den. Het schip is vervolgens naar Ma deira vertrokken. Zaterdagavond is in de Zuid-Wil lemsvaart te Helmond, de 25-jarijge G. A. met zijn fiets te water gereden en ver dronken. Op het geluid van den val, is men aan het dreggen gegaan. Na ©enigen tijd heeft men den jongeman levenloos opgehaald. Een bijna anderhalf jarig zoontje van de familie v. d. L. be Boo- sendaal had Woensdag 1.1. het ongeluk, terwijl het op de slaapkamer speelde, het los liggend marmeren blad van het nachtkastje te trekken, waardoor de kleine het blad oop het hoofdje kreeg. Het kindje kreeg een zware hersen schudding, waardoor het thans is over leden. Het auto-ongeval, dat op Dinsdag 25 Juni op den Haarlemmerweg plaats vond met een zeer snel rijdenden Ita- liaanschen sportwagen, heeft voor den 5bes tuur der een staartje gehad, meldt de ,.Crt.". Toen hij Vrijdag j.l. zoo goed als genezen ontslagen werd uit het GTesselschade-ziekenhui, bracht een re chercheur hem naar het Huis van Be waring over, daar hij nog steeds' onder ©rdenkinvg' staat, dat de dood van zijn makker te wijten is aan zijn 'schuld Zaterdag werd hij door den rechter van instructie gehoord. Men meldt uit ^Cuxhaven d.d. 8 Juli: De vischkotter 'H. F. 284 uit Finken- warden aan de Oost-Friesche kust, is ten Noordwesten van het lichtschip Nor- derhey door den Hollandschen trawler YM 78 uit Minuiden geramd en zoo zwaar beschadigd, dat de Duitsche boot korten tijd later zonk. De bemanning kon zich nog bijtijds in de booten begeven en werd naderhand door een anderen Hollandschen trawler opgepikt en later overgegeven aan een Finkenwarder vis- schersDoot, die de bemanning te Cux- haven aan land zette. Volgens verkla ringen van de bemanning van het ge zonken schip zou de YM 78 na de aan varing met gedoofde lichten zijn door gevaren zonder zich om het in nood verkeerende Duitsche schip te bekom meren. Naar de Brusselsche col-respondent der N. Bott. Grf. meldt heeft de speur- brigade van het parket der hoofdstad, in de afgeloopen week, te Oostende,! Blankenberg© en in de andere badplaat sen aan de Vlaamsche kust, 18 per sonen gearresteerd en in verzekerde be waring gebracht. Het waren, wegens diefstal en afzetterij op groote schaal, opgespoorde kerels, vreemdelingen zon der middelen van bestaan en vrouwen die ook om andere redenen nog met êe justitie hebben af te rekenen. Ten einde de herhaling van z'Warle diefstallen, als verleden jaar gepleegd zooveel mogelijk te voorkomen, zal dit jaar, tijdens het badseizoen, een sterke brigade rechercheurs aan de kust ver blijven. i 1 I' Maandagnacht 3 uur is brand uit gebroken in den stal op de renbaan van Farnzin bij Hamburg, waarin zich ©en groot aantal renpaarden bevond. De brand breidde zich Zeer snel uit ©n hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, en er ook spoedig in slaagde het vuur onder bedwang te krijgen, konden alle paarden niet wOrden gered. 13 kostbare renpaarden zijn in de vlam men omgekomen. Op het golfterrein te Rosemount (Canada) zijn drie mensehen door den bliksem gedood, die de punt trof van de parapluie, waaronder het drietal schuil gezocht had. Te Lockfort in den staat Manitoba zijn Maandag bij een auto-ongeluk 4 kinderen gedood en 3 gtewond. - -O WRAAK VAN EEN KOELIE. Een Anetabericht meldt uit Medan: Een inlandsche koeli van de onder neming Parnabolon, van de Handels- vereen iging Amsterdam, drong de wo ning binnen van den assistent den heer Landzaat en vermoordde de 27-jarige mevrouw Landzaat geb. van Rijnbjerk uiet een pisoblatti. De assistent Rogge snelde op het hulpgeroep van mevrouw toe en schoot met een browning op den moordenaar, doch het wapen ket ste, waarop de koelie hem een snede aan den pols toebracht, die echter niet ernstig hleek te zijn. De dader vluchtte het bosch in, maar werd door koelies nagezet en aange bracht. Mevrouw L. laat een kindje van een jaar na. De reden tot den moord is een wraak neming. De gescheiden vrouw van den koelie was naar een andere af deeling overgeplaatst. De koelie verlangde haar terug, maar deze terugplaatsing ge schiedde naar zijn meening niet snel genoeg. Mislukte staatsgreep in Roemenië. De liberale partij in Roemenië heeft gister (volgens berichten van de Hon- gaarsch-Roemeensche grens) getracht 'n staatsgreep te volvoeren. Waarlijk geen plots opgekomen plan! En met steun van de militairen. Blijkbaar is het hun niet gelukt. Want in het communiqué, dqt gis teravond door de regeering verstrekt is, wordt geconstateerd dat in het land vol komen orde heerscht, en het leger tot zijn taak bereid is. Er hebben echter on der leiding van den voormaligen overste Stoica wel degelijk opstandige bewegin gen plaats gevonden. De aanleggers en de overige betrokkenen zijn gearresteerd. Ondanks de kalmeerende bewoordingen, waarin het regeeringsrapport is gesteld, kan niet worden ontkend, dat de be doelde bewegingen een ernstiger karak ter hebben, daar ook andere militaire kringen bij den opstand betrokken zijn, hetgeen echter door de regeering niet wordt erkend. Intusschen zijn alle poli tieke partijen 't eens met de strekking van de door de regeering genomen maat regelen. De regeering heeft beslag gelegd op het blad „Epoca" en andere bladen, wanneer de berichtgeving zich niet zou beperken tot de officieele verklaringen. Voorts v/orden alle telegrammen, die voor het buitenland bestemd zijn en zich met de staatsgreep bezig houden, inge houden. Van andere zijde wordt gemeld, dat onder die militaire kringen ook wel de gelijk hooggeplaatste officieren zijn, die zich in het arsenaal van Boekarest van wapens hebben voorzien. Dit accentueert den ernst. De censuur is echter stevig aan het werk. Van den waren toestand komt men dus toch niet op de hoogte. Intusschen nogmaals: deze staatsgreep komt zeker niet onverwacht. Hoe lang waren de liberalen en de militairen onte vreden over het huidig regime. De broe der van Bratianu, die haast met dicta toriale macht heerschte, heeft lang niet diens genialiteit. Daarbij kwam de groo te ontevredenheid over den regent- schapsraad. De Mac Kenna rechten verdwijnen, ln het Engelsche Lagerhuis heeft mi nister Graham gister naar aanleiding van eenige gestelde vragen medegedeeld, dat de regeering, als ze gemeend zou heb ben, dat van protectie baten voor de werkloozen te wachten ware, zij de Mc Kenna en andere rechten onaangetast zou hebben gelaten, omdat de oplossing van de werkloosheid zoozeer als eerste punt van het program gold. De regee ring v/as die meening echter niet alleen niet toegedaan, maar stond op het stand punt dat deze rechten op den duur het aantal werkloozen nog zouden doen toe nemen, zoodat ze ongetwijfeld niet be stendigd zouden worden. Op een nadere vraag van Sir Philipp, of de regeering een behoorlijke opzeggingstex-mijn in acht zou nemen, antwoordde de minister dat hij ook daaraan niet dacht. Eenige be schermende rechten liepen nog tot 1933 en dat was in elk geval veel te lang. Het regeeringsvoorstel zou het Huis zoo spoe dig mogelijk bereiken. Stresemann over de regeerings- conlerentie. Minister Stresemann, die voor zijn ge zondheid te Buhlerhoche bij Baden-Ba den vertoeft, heeft daar in een interview met Sauerwein van de Matin gezegd, dat hij het geen gelukkig begin voor de re- geeringsconferentie achtte, dat er zoo lang over de plaats en tijd van samen komst getwist werd. De groote politieke spanning, die nu al een half jaar in en kele landen heerscht mag niet noodeloos gerekt worden. Daarom is Stresemann ook tegen een behandeling in étappes. Niemand mocht verwachten, dat de voor stellen van de deskundigen met gejuich begroet zouden worden. De ernstige be zwaren, die Duitschland laat hooren, zijn een bewijs, dat het zijn financieele ver plichtingen ernstig opvat. Stresemann verwees naar Schachts' rede te Munchen Ook hij is van meening, dat Duitschland alleen zijn verplichtingen zal kunnen na komen als de andere betrokkenen tegen over Duitschland een handelspolitiek voeren, die een verhooging van zijn uit voer toelaat. De regeling van de vergoe ding moet met de regeling van de poli tieke vraagstukken gepaard gaan, d.w.z met de ontruiming van het Rijnland en de oplossing van het vraagstuk van 't Saar gebied. Daarin zijn parlement en regee ring een van zin. Ook de kwestie van het Saargebied moet opgelost worden, wil er sprake van zijn, dat de conferentie inderdaad de vraagstukken, die uit den oorlog voortvloeien, afdoet, vormt het Saargebied geen brug tusschen Onder de hüidige omstandigheden Duitschland en Frankrijk, doch een wrijfvlak, dat ook bij ontruiming van het Rijnland gevaar zal blijven opleveren. Men kan ook het verband tusschen dit vraagstuk en dat van de vergoedingen moeilijk loochenen, want het huidige bij zondere regime in het Saarbekken heeft volgens het verdrag van Versailles als motief Frankrijk een vergoeding te ge ven voor de verwoesting van zijn steen koolmijnen. Het is niet noodig dat het vraagstuk reeds op deze conferentie iot in alle bijzonderheden wordt afgedaan. Als Duitsche en Fransche onderhande laars zich met den wil om tot een rege ling te komen aan de groene tafel zetten, behoeft de oplossing van het vraagstuk op geen groote moeilijkheden te stuiten, daar het vervullen van de Duitsche wen- schen volkomen het in acht nemen vaa de wettige Fransche belangen veroor looft. In geen geval mag men het aanpak ken van dit vraagstuk laten mislukken op formeele bezwaren. Het komt alleen maar aan op den politieken wil om de zaak ter hand te nemen. Als de wil er is, zal de weg geen moeilijkheden baren AMANOELA OP FRANSCHEN BODEM Als een keurig© meneer in een licht grijs reislpak met een slappen grijzen hoed, zoo is de gewezen koning ,vajn Afganistan Zaterdag te Marseille aan wal gestapt meldt de N.R.Crt. Er hadden ge ruchten geloopen,, dat de afgetreden vorst in treurig' berooide omstandigheden ver keerde, ja dat de zes 'pond, waarmee hij zijn land had verlaten, zijn gieheele ver mogen uitmaakte. Gelukkig heeft een van de secretarissen van dezen koning-in- ballingschap wat een dankbare figuur zou ook deze Amanoela met zijn om geving voor deii onvergetelijkten Alfonse Daudet zijn geweest een eind aan den fabel der vorstelijke armoede ge maakt. Z.M., zoo heeft de secretaris medegedeeld, bezit een particulier ver mogen van twee millioen pond en een groote hoeveelheid juweelen. Tevens deelde de secretaris mee, dat Amanoela nog geen besluit .genomen had omtrent de plaats, waar hij zich zou vestigen. Hij begon met naar Italië te gaan en reeds te Port Said had hij telegrammen ontvangen van den Koning van Italië en van Mussolini, die hem de verzeke ring gaven dat hij in Italië welkom zou zijn. Toen Amanoela Zaterdag te Marseille aankwam, was hij vergezeld door zijn vrouw, de schoone koningin Sourava, zijn vijf dochters, zijn drie zoons, zijn zuster, zijn schoonmoeder. Een heel familietafereel dus. Verder secretarissen en andere onmisbaarheden ten getale van vier-en-twintig personen. Eenigen van de leden van dit gevolg droegen stalen valiezen met groote sloten erop. Waarschijnlijk zaten daar de koninklijke juweelen in! Een der secretarissen heeft ook nog vertelt, dat Amanoela reusachtig groote bezittinglen in Afganistan heeft en de hoop volstrekt niet heeft opgegeven 't (zij als koning 't zij dan maar als gewoon mensch naar zijn land terug te keeren. DE NIEUWE SPAANSCHE GRONDWET, Het ontwerp eener nieuwe Grondwet, waarvan Zaterdag de eerste lezing in de Nationale Vergadering te Madrid heeft plaats gehad, telt honderd-en-vier arti kelen Het nieuwe ontwerp omvat o. m. in voering van het actieve en passieve kies recht voor vrouwen instelling van een gedeeltelijk benoemden, gedeeltelijk ge kozen, gedeeltelijk eigenmachtigen kroon raad in de plaats van den Senaat. De Landdag zal voor de helft worden sa mengesteld uit afgevaardigden, door di recte algemeene verkiezing gekozen, vol gens de schaal van één afgevaardigde per 100.000 inwoners, dertig afgevaardig den worden door den koning benoemd en de overigen worden voor het leven gekozen. De Landdag kan noch een vo tum van wantrouwen, noch een votum van vertrouwen in de ministers aanne men. De Katholieke godsdienst wordt staats-godsdienst. In het ontwerp wordt voorts de erf-opvolging van de Kroon nauwkeurig geregeld. De algemeene strekking van de nieuwe ontwerp-grond- wet is een belangrijke versterking van de uitvoerende macht. Primo de Rivera, die Zaterdag de zit ting van de Nationale Vergadering met een korte redevoering sloot, verklaarde, dat de dictatuur nog anderhalf jaar ge handhaafd diende te blijven tot de nieu we Grondwet in werking is getreden. yorig jaar December een aanslag pleeg de op den oud-procureur-generaal in het proces van Colmar, Fachot, en zich des wege voor de jury-rechtbank had te ver antwoorden, is gister vrijgesproken. Uit de Ver. Staten. De vliegers, die het Oceaan-vlieg tuig „Padvinder" 'ne eindweegs begeleid den, meldden dat de grootste moeilijk heid van den start overwonnen was, toen het vliegtuig zich op 100 M. hoogte be vond. Kort vóór het vertrek hadden de vliegers nog een groote hoeveelheid brandstof moeten uitladen, daar het toe stel anders overbelast zou zijn. Het toe- stél heeft het eerste gedeelte van zijn tocht goed weer, al wordt een sterke mist verwacht. Men schat den duur van den overtocht op 45 a 50 uur. Uit Bohemen. Het noodweer, dat Donderdag in Bo hemen gewoed heeft, heeft alle som bere berichten overtroffen. De berich ten van de aangerichte schade beginnen nu pas door te komen. De *chade loopt in de millioenen. Ook menschen- levens vallen er te betreuren. Het aantal gewonden is nog niet bekend. Overal op de straten liggen omgewaaide wagens. Onder een daarvan vond men den ""voerman, die omgekomen was. Bij Neuhaus in Zuid-Bohemen is ©en locaal- trein door den storm ontspoord, waarbij 10 menschen gewond zijn. U i t de Ver. Staten. John. D. Rockefeller de man van de Standard Oil Cy en de vele over de ge- geheele wereld verbreidde vertakkin gen viert heden zijn negen.tigsten ver verjaardag. Zijn gezondheidstoestand is nog steeds uitstekend. Twee-honderd-vijftig passagiers van het Canadeesche passagiersschip „Prince George" werden te Boston aan land ge zet. Het schip is tijdens mistig weer in aanvaring geweest met het Amerikaan- sche patrouillevaartuig „Agassiz" op 50 mijl ten Oosten van de Annkaap. De passagiers werden overgebracht aan boord van de „Agassiz", waar zij negen uur verbleven, en werden tenslotte over genomen door 't patrouillevaartuig „Mo have". Aan boord van de „Prins Geor ge" ontstond na de aanvaring geen pa niek. Enkele vrouwen, die wakker wer den, sliepen weder in totdat order ge geven werd tot het verlaten van ihet schip. De „Prince George" zelf kwam hier later met zijn bemanning aan alsof er niets was gebeurd. Nader wordt ge meld, dat het schip lek gestooten werd. soons) gelegenheid en bereikten op die wijze Knocke. Een duur reisje. Intusschen zullen de reizigers die die route namen, een volgende keer daarvan, wegens onbetrouwbaarheid, geen gebruik maken. Misschien gaat het na de inauguratie beter. Dankend voor de plaatsing, Knocke, 8 Juli 1929. Zeeuw. (Ook wij hadden reeds gehoord, dat nog niet alles klopte met deze aanslui tingen en steldfen een onderzoek in. Er wordt alles gedaan om deze nieuwe ver binding te doen „loopen" Een bezwaar schijnt op het oogenblik nog te zijn ge brek aan voldoende geschikt materiaal bij den Belgischen dienst, waardoor niet steeds de Nederlandsche wagens kunnen worden overgenomen, frfaar er is alle hoop op, ook dit verbetert. Red.) Uit België. Nu het uit den inflatie- en bezuini gingstijd dagteekenende Koninklijk be sluit, waarbij alle drank- en amusements gelegenheden verplicht werden om één uur 's nachts te sluiten, sedert enkele weken is ingetrokken, mogen de burge meesters zelf weer het sluitingsuur be palen. Voor Antwerpen is door den bur gemeester besloten dat, met ingang van gister alle -koffiehuizen en openbare lo kalen tot 2 uur 's ochtends, en in den nacht van Zaterdag op Zondag tot 4 uur, mogen openblijven. Voor den linkeroever der Schelde en het benoorden de stad geannexeerde gebied blijft echter, voor loopig, het sluitingsuur op middernacht bepaald. Uit Engeland. Uit Londen wordt gemeld, dat de verandering in de plannen van den Ko ning door zijn gezondheidstoestand geen ongerustheid hoeven te wekken. Zijn weerstandsvermogen is veel grooter. Het wordt geruststellend geacht dat in het bulletin geen melding gemaakt wordt van een verdere operatie. Uit Frankrijk. De Elzasser George Benoit, die het ART. 78 DER KIESWET. Geachte Redactie. De verklaring van art. 78 der Kies wet is mogelijk voor meerdere uitleg gingen vatbaar. Toch zal ik gaarne van U vernemen of op het Stembureau Schouwburg goed gehandeld is. Een kie- zei-es vroeg aldaar bijstand van haar dochter omdat zij de kleine letters van. het biljet niet kon lezen. Dit werd haar. bij monde van den heer Paul geweigerd waardoor het biljet blanco in de bus ging- Naar mijn meening heeft zij volgens artikel 78 recht op hulp gehad. Helt' zal mij aangenaam zijn als U deze re gelen wilde opnemen, opdat voor goed uitgemaakt kan worden hoe artikel 78 moet uitgelegd worden, opdat door de uitspraak van één persoon niet mieer een kiezer(es) belemmerd wordt de stemplicht te vervullen. Met beleefde dank voor de plaatsing, H. A. ENKELAAB. (Volgens art. 78 der Kieswet kan de voorzitter, wanneer blijkt, dat een kie zer lichamelijk hulpbehoevend is, toe staan, dat hij (zij) zich doe bijstaan. Er staat kan. De voorzitter is' "dus nimmer verplicht een dergelijk ver zoek in te willigen. Uiteraard zal de eene voorzitter spoe diger een dergelijk verzoek inwilligen, •dan een andere. Het is geheel en al aan de prudentie van den voorzitter over gelaten. """Het is dan ook zeker niet wel moge lijk „voor goed uit te maken hoe art. 78 moet uitgelegd worden", zooals inzender zoude willen. "Red.) DE VERBINDING BRESKENS— KNOCKE. Mijnheer de Redacteur Binnen enkele dagen zal te Knocke de inauguratie plaats hebben van de tram lijn RetranchementKnocke, waardoor een groote verbetering zal worden ge bracht in de verbinding Breskens Knocke. Ik kan u mededeelen dat deze route reeds werd geopend. Door Knocke rijden de electrische trams met het op schrift, buiten aan de wagens aange bracht „aansluiting met Vlissingen". Enkele reizigers namen deze route; 't gebeurde Zaterdag j.l. De ochtendtram van Knocke arriveerde iets te laat aan de grens te Retranchement, doch de Holl tram had gewacht en bracht de reizigers op tijd aan de boot te Breskens. Omgekeerd was het anders. De Holl. tram kwam enkele minuten te laat in Retranchement en vond de Belg. electr. tram daar niet meer. De Belgische con ducteur had gezegd: ,,'t is tijd, we gaan." Twee minuten daarna kwam de Holl. tram binnen. Het was de laatste tram De zeven reizigers kregen na veel gete lefoneer een auto uit Cadzand en vonden een plaatsje in deze te kleine (4-per- Vlissinge n, 8 Juli. Op de velling werden de volgende prijzen besteed. Aardappelen 28—37, poters 18>20, per 10 K.G.; spinazie 3—6, postelein 10 12, princessen 80—190, Wagenaars 79— 81, snijbooneri 68—72, doppers 16—CO peulen 15—29, aardbeien 48—62, witte bessen 36, roode dito 3339, kruisbes sen 9—12, tuinboonen 6,5—>9. alles per K.G.bloemkool 1233, komkommers 6,5—8, perziken 9-*13, spilskool 9—9,5, alles per stuk, sjalotten 1—1,5, uien 7— —8,5, peeën 4—7, rabarber 2—3, ka- roten 2,5—4, anjers 2—®?,5, gladiool 71 alles per bos, andijvie 17—98, peterse lie 12—14, sla 17—86, alles per kist, to maten 44—45 per K.G. Goes, 9 Juli. Boter f0.95,eieren5.60. 100 stuks. Aanvoer V.P.Z. 25970 stuks, f5.90 per x x y Rotterddam, 9 Juli, Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aange roerd: 268 paarden, 67 veulenSj 618 magere runderen, 830 velte runderen, 395 vette- en graskalveren, 425 nuchtere kalveren, 284 schapen en' lammeren, 11 varkens, 44 biggen, 4 bokken of geiten. Prijzen voor vette koeien: le kw. 1.04 —1.14, 2e kw, 0.92—''1.03, 3e kw. 0.76 —0.91, ossen le kw. 0.72—:1.05, 2e kw. 0.81—91, 3e kw. 0.65—f0.80, stieren le kw. 0.79—0.91, 2e kw. 0.64—D.70, 3e kw. 0.56—0.63, kalveren le kw. 1.85— 1.70, 2e kw! 1.40—1.55, 3e kw. 1.20 1.30. Prijzen voor: melkkoeien 260—360, kalfkoeien 290380, stieren 190>375, pinken 120—150, graskalveren 155—*130, vaarzen 75—175, werkpaarden 160—295, slachtpaarden 100—215, hitten 90-4170, inuchtere kalveren 11—20, fokltalveren 17-26, biggen 25—;35. Eieren. Rotterdamsche veiling: Aan gevoerd 150.000 stuks. "Prijzen voor kipeieren 5-7.80, eenid- eieren 5.45- 6.00. t Abonnementen en Advertentiè'n voor dit blad worden aangenomen door den Agent W. TRIELLER. A. HOEFKENS J. HOEFKENS—WARRINK hebben het genoegen U kennis te geven van de geboorte hunner Dochter JACOBA. Ritthem, 8 Juli 1929. Ondertrouwd CORRY VADER en JAN STEINVOORTE, Middelburg, Korte Delft G 22. Eindhoven, Boschdijk 114. Middelburg, 9 Juli 1929. Heden overleed zacht en kalm, na een kortstondige ongesteldheid, onze lieve Moe der, Behuwd- en Grootmoeder, RIJKSE, in den ouderdom van 79 jaar. Coevorden en kinderen. Harskamp (Geld.), 7 Juli 1929

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 3