No. 159 Dini4iii 8 luli 1888 172* Jaargang KIESKRING ZEELAND GEMEENTE MIDDELBURG BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. ZEEUWSCHE CIJFERS. De algemeene uitslag der verkiezingen zegt weinig „tant de bruit pour une élection zou men er, met een variant op het bekende gezegde, achteraf van kunnen verklaren. Hoe staat het echter met de Zeeuwsche cijfers Zijn daaruit voor onze provincie nog conclusies te trekken, aanwijzingen voor de toekomst te vinden Beschouwen we dan den uitslag in Kieskring XII, omvattende de provincie Zeeland. Het aantal kiezers bedroeg er in 1925 122.883, in 1929 was dit aantal aange groeid tot 129.761, alzoo een vermeer dering van 6.878 kiezers, dat is 5.6 meer. Geldig -uitgebrachte stemmen in 1925: 105.721; in 1929: 110.108, dat is 4.387, of 4,15 meer. Met andere woorden de toename der kiezers in onzen kieskring is niet voldoende in den stembusuitslag tot uit drukking gekomen tegenover een toe name, in 1929, van 6.878 kiezers, staat slechts een vermeerdering van het aan tal geldig uitgebrachte stemmen met 4.387. Waar zijn die krap 2500 kiezers of stemmen gebleven Dit is een alvast niet tot verheugenis stemmend verschijn sel, dat, zoo niet alle partijen, toch rechts en links zich wel eendrachtig kun nen aantrekken. Het bewustzijn van den plicht tot stemmen moet bij de kiezers beter doordringen ook al zouden ze de zaak op zichzelf hoogst onbelangrijk vinden de verschillende partij-instanties hebben voor betere voorlichting en dis cipline zorg te dragen, opdat de uit on kunde of domheid ongeldig gemaakte of verminkte biljetten steeds minder zul len voorkomen. De toename van het kiezerstal iaat een vergelijking met 1925 niet zoo maar toe het aantal stemmen, dat elke partij toen behaalde, moet met, naar uit het voorgaande blijkt, 5.6 vermeerderd worden, om te kunnen vaststellen, of in Zeeland een bepaalde politieke of staat kundige richting vóór- dan wel achter uitging. Deze herleide cijfers voor 1925, met de thans uitgebrachte, en het ver schil, (waarbij -f- een toename en een afname 'beteekent), vindt men in bij gaande tabel uitgerekend voor de daar toe in aanmerking komende partijen. Partij R. K S. D. A. P. A. R C. H Lib V. D S. G. P H. G. S Braat R. K. Volksp. Ter Hall Fl. Vos Stemmen op 1929 herleid 19.870 12.857 21,542 17.481 11.190 7.912 9.448 492 1.843 552 1.610 Stemmen in 1929 20.667 16.65L 17.811 20.402 11.589 7.524 9.643 658 1.170 334 698 1.029 Winst Verlies 797 3.794 3.731 2.921 399 388 195 166 673 218 912 Idem in procenten -f- 4.- 29.5 17.3 16.7 3.6 4.9 2.— 33.8 36.5 39.5 -57.- R. K S. D. A. P. A. R C. H Lib V. D 605 1942 2194 1361 735 1309 635 2426 1782 1713 823 1127 30 484 412 352 88 182 5 25 19 26 12% 14 Bovenstaande cijfers leeren ons in de eerste plaats, dat niet alleen absoluut, doch ook relatief het stemmental van de Liberalen in Zeeland vooruitging, abso luut met een kleine 1000, relatief toch nog met een 400 stemmen. In verband met de belangrijke stemmentoename der S.D.A.P. en ook rekening houdende met de dusgenoemde „zuigkracht" der ont- wapeningsleuze, mag dit resultaat den Liberalen toch nog niet gansch ontevre den doen zijn. De belangrijke stemmenverschuivin- gen vonden echter (zie de 5e kolom) bij andere partijen plaats de S.D.A.P. zag haar stemmental met 30 wassen, de C. H. met 17 en de A. R. verloren daarentegen 17 Het eerste dezer drie verschijnselen zal voortdurend onze aan dacht vereischen van de laatste twee mag men zich in het rechtsche kamp ter dege rekenschap geven. De R. K. Staatspartij boekte een voor- uitgang van 4 de R. K. Volkspartij ging er 40 (218 stemmen) op achter uit. Dissidente Roomschen hebben in Nederland nog steeds uiterst kleine le venskansen De lijst Ter Hall, in 1925 met de onze verbonden, verloor nu ruim de helft ba rer stemmen waar het hier geen prin- cipieele, politieke, partij betreft, valt er weinig van te zeggen. De v. D, verloren 5 de Staatkundig Gereformeerden gingen in Zeeland met doch de Hervormd Gereformeerden met 34 vooruit. Dat boer Braat hier -■ stemmen verloor, kan- ons slechts verheugen. De Communisten hebben we in onzen staat niet opgenomen, omdat e r"Uwbaar vergelijkingsmateriaal ont- 'breekt 2e zjjn echter wel vooruit ge gaan, Eenzelfde tabel als voor den Kieskring Zeeland, vindt men, voor Middelburg, vo+ de voornaamste politieke partijen, onder die voor den ganschen Kieskring, j Deze cijfers spreken voldoende, zon der wijdloopig commentaar: de veran deringen die de Kieskring Zeeland te zien gaf, zijn hier wat meer gemarkeerd, behalve dan, dat procentsgewijze de vooruitgang van de S.D.A.P. in de hoofd stad 4.5 kleiner is dan over den ge- heelen Kieskring XII. Dat de Liberalen absoluut 110, rela tief nog 88 stemmen wonnen, en dus hier 12 vooruitgingen men zal het ons niet euvel duiden, dat we daarover hartelijk verheugd zijn. DE KABINETSCRISIS, De Koningin heeft gistermiddag ten Koninklijken paleize het Huis ten Bosch den vice-president van den Raad van State ter conferentie ontvangen. Naar de „Volkskrant" verneemt, gaat in parlementaire kringen het gerucht, dat men het zeer wel mogelijk acht, dat staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien zal worden aangezocht als kabi netsformateur op te treden. DE OVERVAL OP WILLEMSTAD- Op de vragen van het Tweede Kamer lid de heer L. L. H. de Visser, heeft dej Minister van defensie, mede namens zijn ambtgenooten van buitenl. zaken en koloniën a.o. geantwoord dat de regee ring bereid is aan de Tweede Kamer ■uitvoerige en nauwkeurige inlichtingen te verschaffen over de gebeurtenissen te Curasao, zoodra zij over volledige gege vens zaf beschikken, maar dat van de regeering niet de verklaring te verwach ten is, dat zij de regeerfng van Vene zuela m geen enkei opzicht zal onder steunen en tegenover de revolutionnaire ■.anti-imperialistische volksbeweging een houding van volkomen neutraliteit in acht zal nemen. Uit een brief van een reserve-tweede- Iuitenant, thans op Curasao verblijvende, blijkt, dat de Cura?aosche Petroleum industrie-Maatschappij na den bekenden 'overval op 9 Juni j.l. maatregelen ter afwering van een nieuwen overval heeft getroffen. Zooals bekend heeft deze maat maatschappij een groot aantal Venezola- nen in dienst ,die in een afzonderlijikl kamp op de Isla (3e efbriekslcrreinen) zijn gehuisvest. Onmiddellijk na het te lefonisch bericht van den overval, zijn de posten ter bewaking van de raffina derij verdubbeld. Van deze terreinen gescheiden door water en een dam, ligt de woonwijk. Op den dam werd eveneens bewaking ge steld. De brug, welke aam de water zijde veribnding met Willemstad 'geeft, werd gebarricadeerd met zakken zand, waarachter stalen platen; aan de stads- zijde werden flinke prikkeldraadversper ringen aangebracht. Verder bracht men onder de brug dynamiet, om haar zoo noodig in de lucht te laten vliegen. Op Zondag 10 Juni zijn patrouilles gevormd uit leden van de schielvereeniging. der maatschappij. De manschappen werden bewapend met geweer of klewang en revolver en deden onafgebroken *8 uur dienst. Op Maandag 11 Juni zijn van half-ze- ven tot half acht alle Venezolanen die aan den arbeid togen gefouilleerd. 'Er werden geen wapens bij hen gevonden, zelfs geen messen. Ook het genoemde kamp, dat elke twee weken wordt geïn specteerd, werd extra onderzocht. De C. P. I. M. heeft drie autobussen in bezit die geheel met stalen platen bekleed zijn; ze zijn voorzien van "een kijkgat voor den chauffeur en schietga ten. Geklaagd woreft over te weinig wapens en ammunitie. Verder is uit de employés der maat schappij een „staand" leger van onge veer 70 man gevormd. Het is verdeeld in drie ploegen, die elk 8 uur achtereen dienst doen. Ook drie wachtposten zijn gevormd voor voortdurende bewaking van de brug. Deze posten bestaan uit oud-militairen. De mannen .gewapenfl met klewang en revolver, hebben allen 20 geweerpatronen in hun tasch. De wacht had de beschikking over twee vrachtwagens, een veidtelefoon, fwee zoeklichten, een lichte mitrailleur met 970 schoten en vijf geweren. Tijdens het dienst doen werden de mannen rijke lijk onthaald op cigaretten, koffie, sand wiches, limonade en bier. De op- en afgaande wachten moestem Zich melden aan het clubgebouw. Het was streng verboden, wapens of ammu nitie mee naar huis te nemen. Het algemeen commando over de groe pen berustte bij den heer H. J. C. de Ruiter, en als wachtcommandanten tra den op de heeren A. van Hoboken, W. G. Ridders, F. H. IC. J. ISprenger en DL de Groote. HET EEUWFEEST VAN DE GRENA DIERS EN JAGERS. De viering van het eeuwfeest van Gre nadiers en Jagers te Den Haag, werd gisterenavond voortgezet met een feest viering in het Gebouw voor K. en W., die door de Kon. familie werd bijge woond. Opgevoerd werd „Tien uur heit de klok", van A. den Hertog, door a|r- tiesten van het Rotterdamsch Hofstad Tooneel. De voorstelling had zeer veel succes. EEN WAARDEVOLLE SCHENKING. Men meldt aan de Maasbode uit Enschede De heeren J. H.„jSJ. H. en G. J. van Heek Jr. leden der firma G. J. van Heek en Zonen hebben aan de gemeente Enschede toezegging gedaan van de schenking van het landgoed de Van Lochcmsbleek, gelegen aan de Henge- loschestraat, in de onmiddellijke nabij heid van- en grenzende aan het sport en Wandelpark G. J. van Heekpiark, groot ruim 4+ H.A. en met het Van Heekpark ter gezamenlijke grootte van ruim 14 II.A., onder voorwaarde o.a. dat het als een onafscheidelijk deel van het G. J. van Heekpark zal worden be schouwd en als een terrein voor uit spanning en wandeling, als sportterrein en als speeltuin zal worden in gebruik gesteld voor de ingezeteneen van En schede en Lonneker. B. en W. stellen voor om met be tuiging van 's Raads bijzonderen dank voor deze daad van vrijgevigheid, het geschenk voor de gemeente te aan vaarden. DE INTERNATIONALE KAMER VAN KOOPHANDEL. Gistermiddag is het vijfde congres der Kamer v. Koophandel te Amsterdam ge opend in tegenwoordigheid van Prins Hendrik en tal van genoodjgiden in bin nen- en buitenland. De heer E. Heldring voorzitter der commissie van ontvangst hield de welkomstrede, waarna' de voor zitter van het Nederlandsche comité, de heer H. Ru'd. du Mosch een rede hield. nr—"'-v t-T rr^w,',+^ff,:,Mr-rT?, *-*- (Ingez. MediJ, Hierop ging de voorzitter der Intern. K. v. K. de heer Alberto Pirelli, uitvoe rig na, wat door de Kamer v. Koophan del verricht sinds het laatste congres te Stockholm. De I. K. v. K. heeft zich ook met 'n nieuwe kwestie ingelaten, b.v. de Chineesche. Tenslotte sprak nog de 'minister van buitenl. zaken jhr. mr. (Beelaerts van Blokland. Het lag in de bedoeling om de besprekingen over de Chineesche kwesties èen Integreeretnd deel van het Amsterdamsch congres te doen vormen. Het Hbld. meldt echter dat. zooals 't thans laat aanzien betwijj- feld moet worden of men een basis zal kunnen vinden, waarop deze besprekin gen zullen kunnen gehouden' worden. En in ieder geval is "het niet waar-" schijnlijk. dat er resoluties "tijdens dit congres zullen worden aangenomen. De zaak is n.l. volgens' de inlichtingen van het Hbld. deze, dat de Chineesche delegatie zich op het standpunt istelt, dat de politieke kwesties bezwaarlijk van de economische kunnen worden geschei den, terwijl het aan den anderen kant niet in de bedoeling van de Intern. Ka mer kan liggen om de besprekingen in politieke debatten te doen uitloopen. Ook schijnt het niet naar den geest der Chi neesche afgevaardigden te zijn, om de Chineesche vraagstukken als geheel af zonderlijke kwesties te doen behandelen, doch wil men de besprekingen op een meer algemeen niveau brengen. Vermeld ka,n nog worden, dat de Chineesche dele gatie Jjlijkbaar de kwestie der afschaf fing van de ex-territoriale rechten sterk voren wil schuiven". VEREENIGING TREIN 8.28. De Vereeniging „Trein 8.28" tot uit zending van zwakke pn praetubercu- leuse kinderen heeft hare belangrijke werkzaamheden uitgebreid. Tot nu toe werden kinderen van 6—13 jaar uitge zonden, ook wel een enkele maal jon gere, maar dat lukte om verschillende redenen niet best. Deze kleintjes vragen meer en afzonderlijke zorg, zij worden onder de grooten verdrukt. Toch wanneer men de zegenrijke in vloed van de uitzending van de groote ren \Vaarneemt ,kan men het begrijpelijk vinden, dat het bestuur der Vereeni- ging, dat dagelijks aanvragen ontving tot liet opnemen van kleuters van 3—6 jaar, die hét toch ook zoo bitter noodig had den, geen vréde kon hebben met den toestand, waarbij die kleintjes bijna re gelmatig moesten worden afgewezen. Daaraan moest een eind gemaakt wor den en daaraan heeft het bestuur eei| eind gemaakt. Het huis in Baarn al waar 50 kleuters worden verpleegd is geopend en wie de invloed waarneemt die de verpleging op de gezondheid van deze kleintjes heeft, moét wél consta- teeren, dat hier heerlijk werk is ver richt. Maar het bestuur heeft dé hand aan de ploeg geslagen, doch erop gerekend, dat weldadig Nederland wel voor de op richtingskosten zou zorgdragen. Tot dit doel is een loterij' georganiseerd van 40.000 loten a f 2.50, waarop inmiddels de Koninklijke goedkeuring ls vèrkregen. Deze loterij stelt ieder in staat dm met een. kleinigheid deze zoo noodige ver pleging in Stand te houden. Voor deze goede daad zal men ook: nog de kans hébben een van de prachtige prijzen, w. o. een huis, een auto, een1 piano^ te trekken. Deze loterij zal slagen, gezien het goede doel, indien in] iedere plaats een kindervriend zich belast met het ver- koopen van loten In dé plaats van zijn of haar inwoning. Het adres der Vereeniging is: Trein 8.28, Oosteinde 30, Amsterdam (C.). DE EX-KEIZER. In een brief uit Berlijn aan „L'Oeu- vre", ge teekend Duesburg, Wordt onge rustheid uitgesproken over den moge lijken terugkeer van ex-keizer "Wilhelm nagr Duitschland, nadat op 22 dezer de wet tot bescherming van de repu bliek, waarvan de regeering de ver nieuwing niet heeft kunnen verkrijgen, afigeloopen zal zijn. Volgens den schrijver heeft het Duit- sche kabinet over deze mogelijkheid be raadslaagd en is het van meening, dat het daarna niet langer het recht hééft om Wilhelm, indien deze toegang mocht vragen als Duitsch burgar,, dien toe gang te ontzeggen. Art. 28 van de con stitutie verhindert wel een Staatsgreep, maar kan niet worden toegepast als de ex-keizer verklaart, volstrekt geen booze bedoelingen te hebben en slechts naar Duitschland te willen komen om daar vreedzaam zijn dagen te eindigen. Hel eenig mogelijke om zulk een terug keer te verhinderen, is dat men hém vast houdt, waar hij is. Niet de Duit- sche regeering kan hem tegenhouden, maar de Nederlandsche moet hem een vertrek-visum weigeren. Naar de correspondent meent is Wil helm zelf, oud en door velen in Duitsch land vergeten, geen gevaar meer voor de republiek. Maar zijn aanwezigheid zou mei of zonder zijn wil, geëxploiteerd worden door anderen. Daarom moe teil de Nederlandsche autoriteiten doorge drongen zijn van hun verantwoordelijk heid. Door de macht der omstandigheden zijn zij het, die te waken hebben voor het behoud der Duitsche republiek. Ze mogen den man op het kasteel te Doom het leven zoo aangenaam maken als ze willen, maar laat ze vooral opletten, dat hij er niet per vliegtuig vandoor gaat! zoo besluit de schrijver. De 25ste jaarvergadering van de stichting Vrederust zal worden gehou den op Woensdag 17 Juli 1929 op de stichting „Vrederust" te. Bergen op Zoom. Te 11+ uur gaat in den Bid'stonfd *oords. A. C. Heij van Koudekerke. Te 1^2 uur wordt de vergadering ge opend. De agenda bevat: Toespraak van den voorzitter. "Bespreking van de verslagen van secretaris en penningmeester. Ver slag van de commissie tot het nazien der rekening 1928. Benoeming van één lid in de commissie tot het nazien van' 3© tekening 1929 (,vac.-D. J. Dees). Ver kiezing van vier bestuursleden. Aaü de beurt van aftreding de heeren J. J. Ide Jager ,die herkiesbaar is(statuten art. 8); J. H. Blum, C. A. Wisse en H. Droïi- kers, die niet herkiesbaar zijn. Lezing. Sluiting. i i o Hit Z u i d-B e v e a o d. Naar de Iers. Grt. meldt, zal hletó burgemeestersfeest te Ierseke a.s. Donderdag worden gehouden. m Uit St. Phïlipsland. Bij het zoogenaamde „Kallen", een fcpelletje waarbij met een steen een rechtop staande steen moet worden om geworpen, kreeg het 5-jarig zoontje van den heer L. J. R. Ie St. PHi i l ip'R- 1 a n d een groot stuk steen tegen het hoofd. De kleine werd ernstig aan het hoofd en vooral aan een oog, verwond. Geneeskundige hulp moest direct worden] Ingeroepen. I i 0 Zeeuwseiz-Viaanderen O. D. Donderdag a.s. zal een vereeniging van bouwkundigen uit den Haag Sas van Gent bezoeken en o. a. jeen bezoek brengen aan de Nieuwe Nedcrl. glasfabriek. i._( o Zeeuwseh Vlaanderen W.D. Zaterdag j.l. kwamen in het vei lingsgebouw „Avicultura" te Oostburg bijeen een commissie uit oud-patienten van dokter D'. Herman de Grool, die on langs ontslag heeft genomen als gemeen te-geneesheer van Oostburg. Vele andere Oud-patienten waren aanwezig. Bij monJde van den heer Fraser, voor zitter der commissie werd" den scheiden den geneesheer met eene hartelijke toe spraak aangeboden een fraai geschenk, bestaande uit een staande Westminster klok met volledig speelwerk en uurslag, beaevens een mooie teekenmg in bruin en zwart van den Nederlandschen kun stenaar Idzerda, voorstellende een ■straatje in Brugge. Een en ander was vergezéld van een eenvoudig, fraai al bum met de handteekemiugen, vervaardigd a, •e r1 n. >4 16 v. ie 3e I 10 5, 0, 5, 0, a'- d- >r

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1