No. 188 Maandag 8 Juli 1829 172* Jaargang BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE as 9K MIDDELBUR6SCHE COURANT. ir is IS r. KOERS HOUDEN Geruimen tijd vöor de verkiezingen wezen we er op,; hoe sommige bladen, bij de voorbereiding van den stembusslag, vaalt met dikke woorden plegen te scher men. Na dien dag valt een -dergelijk verschijnsel waar te nemen en men schrijft dan in hoogdravende termen over den uitslag, en wat men al niet won :Men z.al zich zeker neger-republiekje herinneren, waar het leger bestond uit 200 man, 100 generaals en 100 korpo raals want beneden de korporaals- chevrons was geen neger totdienstnemen te verleiden. Toen wilde een pretén- dent naar den presidentzetel den toen- in aligen occupant daarvan afstooten en zichzelf er nestelen, hetwelk hem ge- lik te, door de resteerende 100 korpo raals óók tot generaals te bevorderen Daarop lijkt het wel eens wat na de verkiezingen: van welke richting of men ook 't partijblad leest op - enkele gunstige qitzonderingen na de een heeft al meer gewonnen dan de ander. Haar. H moet toch ergens vandaan ko men? En verliezers daarvan spreekt men niet, zoomin als in 't huis va(n» den gehangene van den strop gerept wordt. Haat ons daaraan niet meedoen en ronduit erkennen.- het is leelijk tegen gevallen. Onze optimistische verwachtingen, het zij hier nogmaals verklaard, waren niet als (gangmaker voor de verkiezingsactie bedoeld en zij hadden niet den onover- wogen louteren wensch. doch wel dege lijk een weloverwogen beschouwing van den politieken toestand tot vader. Her haling van die .argumenten kan thans beter achterwege blijven zij. hebben hun kracht niet verloren, doch' zouden niettemin slechts een spijtigen indruk vermogen te vestigen. IVlat wel mag en moet, is: den toe stand rustig onder de oogen te zien en dan blijkt het nog al mee te vallen. De groote tegenslag, waar we pver heen moeten, is, dat we geen zetelwinst en helaas stemmenverlies kregen te boeken. Maar wanneer we daar overheen zijn, dan blijkt het, als gezegd, mee te vallen. p[?jj Formeel blijft het zeteltal van de Liberale staatspartij De Vrijheidsbond gelijk; het wais 8 in 1925 en is nu fcveer 8. Weliswaar hebben we feitelijk het verlies van één zetel te aanvaarden; de met onze verbonden lijst Staalman- Ter Hall bracht het aantal onzer zetels in het vorige parlement op 9., 'maar daar mag, zij het met eenige vrijmoedig heid', de Muider tolbestormer misschien te gelégenertijd voor in de plaats ge- 'steld worden. Wel hebben de liberalen dezen slemmensnoeper vóór de verkie zingen geducht bestreden, en het ware ons ook liever geweest, zoo Floris V niet, en b.v. ir. De Muralt, of de mid denstander Schürmann wel in de Kamer gekomen was, maar dat alles neemt niet weg, dat deze der drie Vossen stellig tot links gerekend moet, en dan naar den aard van 't beestje, wel zoo min of meer als onafhankelijk- libe raal gerubriceerd kan worden. Wel wist het „Hbl.dezer dagen te vertellen dat de heer Vos zich tot de Vrijz.-demo craten aangetrokken gevoelde, maar in 't parlement zal deze liefde wel niet ÜtU lailgen duur blijken te zijn en mis schien is het zelfs niet meer dan een voorproefje van des Vossen, opportu nisme, dat hij, blijkens eigen uitlating' van plan is zich te veroorloven. Ten opzichte van de liberalen zal hij dn den beginne uiteraard wel wat kop schuw zijn wat niemand hem euvel duiden kan maar op den duur zal deze après tout kwieke kerel en flinke zakenman toch wel in liberale richting werkzaam zijn. En hij is ons in elk geval voorioopig heel wat liever dan de ex- revue-koning Henri ter Hall Om zelfs den schijn te vermijden, dat we in het vorenstaande der liberalen verlies hiebben willen verbloemen, zij hier dat verlies in cijfers duidelijk voor oogen gesteld. In 1925 bedroeg het aantal kiezers 3.543.058. J?_ *929 bedroeg het aantal kiezers 3.825.503. Dat is een vermeerdering van 282.445, of, uitgedrukt in procenten van het aan tal in 1925, een toename van ongeveer 8 pet. 5 De liberalen kregen in 1925 226.409 stemmen; de bijlijst Staalman-Ter Hall er 155 dat is dus totaal 2Ö9.5G4. Om verhoudingsgewijs niet achteruit te gaan, moesten wij dus ditmaal 8 pet. meer, d.i. ongeveer 291.200 stemmen halen. Het behaalde aantal was 249.102. .^Verlies 42.100. Wanneer we het op z'n allerongun stigst berekenen, dan verloren de li beralen dus ruim 42.000 stemmen. Een andere berekening is echter niet geheel ongeoorloofd en dat temeer niet, wanneer zij voorafgegaan is door de bovenstaande. De bijlijst Ter Hall-Staalman in 1925 was tenslotte niet meer dan een bij lijst, en het losse verhand van die heeren met de libérale partij is nu wel heel duidelijk gebleken. De, laten we zeggen, principieel-liberale stemmen wa ren er verleden keer 226.409; met 8 pet. vermeerderd is dat 244.500 en ditmaal waren de eveneens beginselvaste libe rale stemmen 249.100; de zakén zoo beschouwende zouden we warempel nog een zuiver winstje van 'bijna 4.600 stem men er uitgerekend hebben! Maar genoeg van die Spielerei vol staan worde met de constateeren, dal, althans voorzoover dit de liberalen be treft, de heele verkiezing wel achter wege had kunnen blijven; de zaak wordt onzerzijds op denzelfden voet voortgezet. En de andere partijen? De grootste partij in den lande, de R. K. Staatspar tij, komt met evenveel zetels uit den strijd te voorschijn; het parool „om den 31sten zetel" is niet verwezenlijkt. De man van de R. K. Volkspartij is smade lijk verdwenen; maar 23.821 wist hij te behalen en, omdat 3/i van den kiesdeeler 25.350 is, kon er voor den heer Arts zelfs geen zetel „op overschieten". Maar als zijn plaatsvervangend enfant terri ble mogen we den hoofdredacteur van het R. K. dagblad De Morgen, den heer M. J. M. van Poll, wel beschouwen; hoewel netjes lid van de R. K. Staats partij, is hij een uiterst radicaal man. Mgr. Nolens zal nog wel eens last met hem hebben. Van de sociaal-democraten zullen we ditmaal niet veel zeggen; tegenover het bulderende opschrift in Het Volk, waar 't heet,: „Wij marcheeren onweerstaan baar op", stellen wij het nuchtere feit, dat,ondanks onmiskenbare stemmen winst, het aantal S. D. zetels op 24 ge handhaafd 'bleef terwijl toch 'n 7000 stemmen boven den kiesdeelerwinst een extra-zetel beteekend zouden hebben! De Anti-Revolutionnairen verloren één zetel, de Chr. Historischen, schoon aan slemmental vooruitgegaan, handhaafden zich op 11; de Vrijz.-democraten boekten wel stemmen-, doch geen zetelwinst. Al leen in de keinere partijen kwam voor deze belangrijke verandering: de Staat kundig gereformeerden klommen van "2 op 3 zetels (behalve door 2 dominees zijn ze nu ook door een ingenieur ver tegenwoordigd) Staalman werd gewipt en Floris Vos kwam er in en last-least: de communis ten wonnen een zetel, d.w.z. naast Loutje De Visser komt nu zijn bestrijder, tegen stander en medecommunist Wijnkoop ïn de Kamer weerom. Dat kan tusschen die twee infra-roode broeders nog wel eens op bakkeleien uitloopen! Rijst tenslotte de vraag: hoe komt het, dat de liberalen het er niet beter af brachten, terwijl de teekenen der tijden toch wel een gunstige constellatie voor de doorwerking of opleving der liberale beginselen schenen "en schijnen, aan te duiden? Van de externe oorzaken moeten we, naast de stemmenversnippering op de prutspartijtjes, wel noemen de o. i. niet geheet zuivere ontwapeningsquaestle, waarmede vooral de Vrijz. democraten, door haar tot een schijnleuze te maken, stemmen gelokt en gevangen zullen 'hete ben. Ook in de toename van de stemmen der, niet zoo heel ver van ons af staande, Chr.-Historischen mag een reden van verlies voor de liberalen gelegen zijn. Maar of er niet ook redenen van in ternen aard zijn? Daarover zullen we misschien te ge legener tijd nog wel eens een en ander kunnen opmerken. Voor 't oogenblik volstaan we hierme de- wij moeten en zullen koers houden. De zuiver liberale beginselen blijven de zeilstreep, waarop de roerganger het oog voortdurend gericht moet houden de liberale opvattingen winnen noch verliezen aan waarde of aantrekkelijk heid door een zetel meer of minder in het parlemënt een stelsel kan falen en omvergeworpen' worden, maar een beginsel b 1 ij f t. En daarom: wij houden koers! DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN'. In de Zaterdag gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van leden van de Tweede Kamer •zijn alle leden, die reeds in "de voor- loopige opgaven ^genoemd zijn, gekozen verklaard. DE UITVOERING VAN DE ZIEKTE WET. Dezer dagen heeft opnieuw een ver gadering plaats gehad van de commis sie, bestaande uit vertegenwoordigers! van het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen, het Roomsch-Katholiek Werkliedenverbond, het Chr. Nationaal Vakverbond in Nederland, het Verbond van Nederl. Werkgevers, de Alg. R. K. (Werkgever svereeriiging, het R. 'K. Ver bond van Werkgeversverenigingen, de Chr. Werkgeversvereeniging, de Loöp. Vereen. Centraal Beheer en "Centraal Overleg in arbeidszaken voor werkge versbonden, ter bespreking van de uit voering van de Ziektewet door op te richten bedrijfsvereeniginigen. In deze vergadering werden "de conceptstatuten voor de bedrijfsvereenigingen, de federa tie van bedrijfsvereenigingen en de af- ("deelingskas, nadat daarin 'nog enkele wijzigingen' waren aangebracht, voor- fóopig vastgesteld. De besturen van genoemde vakcentra- Ien hebben zich "zondfer uitzondering be reid verklaard, onder nadere goedkeu ring van de daarvoor door elke centrale te raadplegen instanties, samen te wer ken om gemeenschappelijk de Ziektewet uft te voeren. Binnenkort zullen Thans ne bij de vakcentral en van werkgevers en arbeiders aangeslotenen geraadpleegd worden om in deze aangelegenheid een (definitieve beslissing te nemen. Indien deze beslissing in gunstigen zin uitvalt, zal met bekwamen spoedi tot de op richting van bedrijfsvereenigingen, door de werkgevers- en arbeidersorganisaties worden overgegaan. De organisaties voornoemd dringen er bij de werkgevers tem sterkste op aan' ■niet te treden in de aanbiedingen van personen of instellingen, die thans, bui ten het overleg tusschen de georgani seerde werkgevers em arbeiders, leden! trachten te werven! voor de vóór 1 dezer buiten het overleg tusschen de georga niseerde werkgevers en arbeiders over haast opgerichte bedrijfsvereenigingen. DE OVERVAL OP WILLEMSTAD. Op 19 Juli a.s. vertrekken naar Cura cao de heeren A. Hoorweg, oud-hoofd' van de algemeene politie in Neder- landsch-Indië, en A. H. Bennewitz', oud kolonel van het Nederl.-Indische leger, oud-militair commandant van Atjeh (aan wien toegevoegd wordt de inspecteur le kl. der Haagsche politie W. A. Rie ken), ten einde ter beschikking van den gouverneur te worden gesteld voor een administratief-technisch onderzoek naar het optreden van de militaire en politioneele autoriteiten op Curasao tij dens den overval in de vorige maand en aangaande de functionneering van den ijnlichtingen-dienst over dit incident. De „Kortenaer" zou heden weer te- rugkeeren, nu de „Hertog Hendrik" te Willemstad is gearriveerd. RIJKSCOMMISSIE ONTWATERING. Rij Kon. besluit is aan ir. A. de Kan ter, te Rotterdam, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als lid van de Rijkscommissie voor de ontwatering, on der dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezien diensten is benoemd tot lid van genoemde com missie mr. dr. F. L. G. 25. M. Vonk ide Both, voorzitter van eren Noord-Brabantt- schen waterschapsbond, te Tilburg. DE WERF TE HELLEVOETSLUIS. Op de vragen van den heer Hiemstra, betreffende een door de directeur van de Rijkswerven en den directeur van scheepsbouw ingediend schriftelijk rap port nopens het rendabel maken van de werf te Hellevoetsluis, heeft de beer Lambooy, Minister van Defensie o.a. ge antwoord, dat na de besprekingen met de directeuren van de Rijkswerven en den directeur van scheepsbouw, vermeld in het antwoord op de door den heer Hierfistra op 28 Mei 1929 ingezonden vragen, door deze directeuren een schrif telijk verslag is uitgebracht, waarmede zij onder meer beoogen aan te toonen, dat de werf te Hellevoetsluis wel renda bel zou zijn te maken, doch in welk doel zij naar het oordeel van den Minister niet zijn geslaagd, omdat volgens hun op zet het bedrijf nagenoeg op dezelfde wijze zou worden voortgezet als tot nu toe het geval geweest was en de Mi nister zich met een zoo oneconomi sche wijze van werken niet kan ver eenigen. Een uittreksel uit bedoeld verslag n.l. voor zoover dit betrekking heeft op bo vengenoemd doel, legt de Minister over, twaaraan hij zijn opmerkingen heeft toe gevoegd. DE BELGISCHE LOODSEN TE VLISSINGEN. De correspondent van de N. Rott. CM. te Brussel meldt, dat 't aantal te Vlissin- gen blijvende Belg. loodsen, ingevolge 'n besluit van den bevoegden minister, 33 zal bedragen. Ook de zoogenaamde „vas te loodsen" blijven te Vlissingen. In de toekomst zullen als zee- en rivierlood- sen, zooveel mogelijk, officieren van dc koopvaardijvloot worden aangeworven. HET LEIDSCHE STADHUIS EN DE PILGRIM FATHERS De Pilgrim Fathers Society heeft Za terdag, na een rede van prof. Eckhof een motie aangenomen, waarin het Ge nootschap, gedenkende den grooten godsdienstigen ijver en geestdrift der Pilgrim Fathers, mede uit hun piëteit voor hun nagedachtenis, de hoop uit spreekt, dat de gevel van het stad huis zooveel mogelijk zal worden her steld. HET EEUWFEEST VAN DE GRENADIERS EN JAGERS. Zaterdag zijn te 's-Gravenhage de fees lelijkheden voor het eeuwfeest van Gre nadiers en Jagers geopend met een re de van den brigade-commandant jhr. van Holthe, en van den majoor clei' Ja gers G. H. J. Gijsberli Hodenpijl, in de vereienigmgszaal van. het Rarakkenkorps te Waalsdorp. Daarna werd een rond gang gemaakt door het versierde kamp. 's-Middags was er een reünie van offi cieren ien oud-officieren in de turnzalen van den Dierentuin en receptie van de feestvierende regimenten in de Roton de. Deze receptie was zeer druk be zocht en getuigde van de groote sym pathie, die bij Leger en Vloot en Bur gerij voor de regimenten bestaat, 's- Avonds recipieerde het gemeentebestuur van Den Haag. De dag werd besloten met een taptoe en een vuurwerk te Scheveningen. On danks het slechte weer waren hiervoor duizenden menschen op de been. Heden morgen zou een groole parade op het Malieveld worden gehouden. UIT DE PERSt De Verkiezingsuitslagen. Uit Het (s.d.) Volk: Dit is voor ons het groote resultaat van deze verkiezingsstrijd, de duidelij-; ke vertrouwensuitspraak van het kie-r zerskorps van onze politiek, die wij dan ook slechts hebben voort le zetten. Ze ker hadden wij gaarne gezien, dat de otzaglijke stemmenwinst zich ook dui delijk naar buiten in zetelwinst zou heb ben gedemonstreerd, maar de hoofdzaak is dit niet. De hoofdzaak voor ons in den verkiezingsstrijd is voor het socialisme te werven, deu steun voor de socialisti sche politiek in het kiezerskorps, in het volk te versterken. Daarin zijn wij' gje- slaagd. Meer dan van één andere partij steeg in verhouding tot onze grootte on ze aanhang. Het is een lust hierop voort te bouwen. Gesterkt door deze kiezers uitspraak gaan wij den dag na de ver kiezing nieuwen strijd tegemoet, die slechts voortzetting behoeft te zijn van den ouden strijd, waaraan meer dan 800.000 mannen en vrouwen hun zegel gehecht hebben. Uit de (R.K.) Maasbode: Dit is het merkwaardige in deze uit komst, die per slot slechts een vrij on beduidende verschuiving in de Tweede Kamer te wieeg brengt, dat aan de roode begeerte .een energiek „halt" is betee- kgnd, vóór alles door liet kloek stand houden der katholieken. Tegen den somberen achtergrond van den aldoor "hooger rijzenden rooden vloed, straalt in des te glorieuzer con trast het lichtend kruissymbool, in fiere getuigenis voor de wereld van de onbezweken vaandel-trouw van Neer- lands Katholieken! Voor de belagers van allerlei slag), die staag onze eenheid tot mikpunt kie zen, beteekent deze soliede handhaving onzer positie een geduchte misrekening. De uitslag zelf noodt vierder voor het oogenblik niet tot bijzondere nabetrach ting. De anti-revolutionairen moesten op 't altaar hunner beginselvastheid opnieuw een offer brengen) aan 'de Kerstc(n-par- tij, die met een derden man in de K|ar mer terugkeert. De Vrijheidsbond zag een zetel verloren gaan aan de dissi denten-groep, welke op instigatie van DE ELECTR. RIJWIELLAMP. It i- a- le ï- s. ce Verkrijgbaar bij eiken rijwielhandelaar. Voor den handel bij de Firma GEBR. KAAN, - Middelburg (Ingez. Med.) den uitgebannen middenstander Staal man in den heer Floris VioS eeu| nji^t! te verwaarloozen trekkracht vond; al ligt het vodr de hand,, (dat deze afge-i vaardigde het de Liberale partij nietj lastig zal maken. Aangaande de kabinetscrisis schrijft de N. Rolt. Crt. o.a. het volgende: Indien bij de kabinetsformatie, die we gens het aftreden van het kabinet De Geer ja waarlijk', niet wegens den uit- slag der verkiezing! noodig is, geenl zwaarwichtig politiek spel wordt ge speeld; indien Hare Majesteit dus niet wordt gesuggereerd, opdrachten tot kabi netsformatie te verleenen, alleen len ein de de onmacht van den aangeweziejne, om aan de opdracht te voldoen, aan den dag te doen treden; kortom, indien bij de adviseurs van de Kroon het verlan gen voorzit, de crisis niet slee pende te houden, dan behoeft inderdaad de ka binetsformatie niet veel tijd in beslag te nemen. Dit is duidelijk genoeg. Een ouder- wetsch coalitie-kabinet moet uitgesloten geacht worden. Zulk een kabinet zou vierkant in strijd zijn met de goede H trouw tegenover de kiezers met name voorzooveel de C hr i s telij lc-his tor i s che partij betreft. Niettegenstaande de anti revolutionairen en de Roomsch-katholie- ken, zooveel zij maar goede gelegenheid zagen, hebben uitgebazuind, niets liever te verlangen, dan na deze verkiezing weer een coalitie-kabinet tot stand te brengen, zijn de christelijk-historischen dit denkbeeld niet bijgevallen. De op lossing van de crisis zal dus moeten! worden gezocht in een Zakenkabinet. En degeen, die tot samenstelling daar van als geroepen schijnt, is de heer de Geer. Deze heeft zich, door zijn positie, de laatste jaren van het politiek kra keel verre kunnen houden, en het lei dersschap van 'n ministerie is hem goed toevertrouwd. Hij geniet het persoon lijk vertrouwen van het overgroot deel van de Kamer, in niemand zal afgunstig kunnen zijn, zoo de lieer De Geer, zij| het met een ander of met een gewijzigd kabinet, zijne oude functie behoudt. De tijd voor het intermezzo is naar de mee ning van den heer De Geer voorbjj. Het is om het even, de beer De Geeirl is inventief genoeg, om eene nieuwe, sprekende aanduiding voor zijn tweeden termijn te verzinnen. Of de heer De Geer dan een geheel nieuw kabinet zal samenstellen, dan wel eene reconstructie van zijn aftredend ministerie beproeven, kan worden afge wacht. Veel zal natuurlijk afhangen van het program, dat hij zich ten doel izlal stellen, 1e verwezenlijken. Het aftredend kabinet was vrijwel programloos, van homogeneïteit ten aanzien van de behan delde onderwerpen is, behalve in de laatste twee jaren ten opzichte van het Belgische vraagstuk, nooit veel gebleken. Verwacht mag worden, dat de heer De Geer, zoo hem de formatie van een ka binet opgedragen wordt, in het kabinet zelf meer eenheid van denken en rich ting zal willen tot stand brengen, dim in zijn thans ter ziele gaand ministerie bestond, en dus tot formaiti.e van een nieuw kabinet zal willen overgaan, dat althans ten opzichte van het te behan delen zakenprogram geestesovereenstem- ming vertoont. Doch hoe dit zij, vast staat wel, dat de kabinetscrisis, die i nu ingetreden is, geen maanden, ja, als er geen politieke intrigen op touw wor- j den gezet, geen drie weken zal behoe- S ven te dur.en. 5 Uit Middelburg. Het wordt de automobilisten steeds makkelijker gemaakt. Alom vinden zij de automaten langs den weg, die hun benzine-reservoirs in een nfinimum van tijd vullen. Maar öu komen daar nog ft

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1