lildinrgslit M B IJ VOEGSEL De Kroonjuweelen. Vrijdag 5 Juli 1929 No. 156 FEUILLETON (The crinkled Crown). RIJKSVERZEKERINGSBANK. KRANSLEGGING. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP ONDERWIJS RECHTZAKEN LANDBOUW Verkeerswezen, Post eu Telegrafie BINNENLAND TWEEDE KAMERVERKIEZING. VAN DE VAN De officieele uitslag in den. kieskring (Middelburg (Zeeland) is als volgt: Uitgebracht 115.625 stemmen, ongel dig 5392, geldig 110.233 stemmen. Rev. Soc. PartijSneevliet 566, Bouw man 36, de Klerk 23, Smid 12, Golle 17, Groeneveld 5, Dissel 11, Huve 38, totaal 688. Comm. Partij Wijnkoop: Wijnkoop 214, Van Burink 13, Brommert 3, Sterrenga 7, Frederiks 7, Roorda 4, Celon 3, Stel 3, Van der Veen 6, De Blauw 3, de, Rooy 1, Woelders 13, totaal 277. Nat. Boeren- en Tuindershond. Speel man 173, Lindënbergh 42, Van Beek 20, Van der Hoven 5, Nieimansverdriet 28, totaal 268. St. Geref. Partij: Ds. Kersten 8851, Zaindt 472, Van Dis 142, Kuyk 36, Ker sten 60, Van Houdt 19, Kodde 36, Van der Kooy 15, Van Leeuwen 2, Van Woerden 8, Hooge.ndijk 11, Van Putten 5, Van de Vate 32, totaal 9689. Anti Rev. Partij. Van Dijk 17.099, Heemskerk 87, Severijn 64, Smfeenk 17, Van den Heuvel 122, Amelink 20, Bij- leveld 21, Dambrink 108, Schwartz 31, Heemskerk 36, Dominicus "90, Scheele 93, totaal 17.788. Chr. Hist. Unie: Schokking 19.754, De Geer 93, Bakker 39, Snoeck Henkeanans 23, Weitkamp 88, Slotemaker 101, Krij ger 160, Lovink 20, Tilanus 21, Katz 61, Van Boetzelaar 11, Beelaerts 23, Rozen burg 3, Langman 3, De Visser 103, Na- huisen 4, Veldhoen 3, Krol 4, Van Brug gen 9, Broen -26, totaal 20.505. R. K. Staatspartij: Fleskens '18.914. Deckers 115, Lockefeer 1103, Teulings 101, Uijen 176, Van B§,ek 39, Schaep- man 47, Lambermont 70, Krijgsman 28, Van der Put 123, totaal 20.716. Middenpartij Stad en Land (Vos): Fl. Vos 876, Schultzhaegen 14, Molenaar 64, Rippe 25, Cohen 6, Duiker 41, totaal 1026. Plattelandspartij: Braat 1165,Vërvoorn 18, Bos 7, Timmers 6, Van Hoven 6, Breeman 2, Van den Ende 0, Schelling 4, Rosenboom 1, Zwart 17, totaal 1226. Comm. Partij (De Visser): De Visser 307, Darsono 4, Seegers 2, Moeso 4, Van der Glas 4, Alimin 2, Wijngaarden 3, Van Zelm 1, Schalker 0, Reuderink' I, Nab 2, Kranendonk 0, Knuttel 3, Van Weizen 0, Schaap 1, Bergsma 1, La- ikerveld 1, Van Munster 1, Sip 6, to taal 344. Chr. Dem. Unie: Jungcnrt 220, Van der Brug 5, Steketee 7t Dubois '1, De Visser 14, Beunk 5, Goudoever 5, Ger- ritse 4, Van Noordennen 2, Kalma 17, 'totaal 280. Vrijz. Dem. Bond: Marchant 6527,Oud 104, Bakker—Nort 169, Ketelaar 70, Ebels 6, Joekes 28, ItallieVan Embden II, De Vries 44, Welleman '424, De iBroekert 7, Kortland 2, Schilthuis 0, v. Leeuwen 1, Van Niftrik 21, Plantenga 2, Van den Broecke 145, Sprenger Zwa nenberg 2, De Boer 0, Smit 4, totaal 7572 Herv. Geref. Staatspartij: Lingbeek 600, Njeuwenhuysen 9, Woldendorp 7, Den Hertog 3, Eelderink 1, Peereboom 3, Prins 4, Van der Pol 12, Audienl2, totaal 651. S. D. A. P.: Vliegen 16.402, Drop 100, Woudenberg 28, Overhoff 96, Gruijs 7, Pieters 30, totaal 16.663. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William Le Queux, door Mej. E. H. 8) HOOFDSTUK III. Drie jaar lang had Ridgemount Close, in het eigenaardige dorpje, Elswick„even buiten Bedford, te huur gestaan. De eige naar, een gepensionneerd kolonel, had door den oorloig bijna al zijn geld ver loren en had het dus niet kunnen blij ven bewonen. Gedurende drie jaar, waarin hij op een hjuurder had gewacht, had hij een zoo veels le-ra ngis tuinmanne- tje aan het werk kunnen houden., om voor de drie accres land te zorgen, die bij het huis behoorden,, zoodat die niet geheel te gronde behpefden te gaan. Op een goeden dag was er een dame van middelnaren leeftijd, vergezeld van een dochter, op het voorname woning bureau in Bedford gekomen en had er gevraagd naar een matig-ruime woning, te midden van een landelijke omgeving en met een grooten tuin erbij. Men had haar gewezen op Ridgemount Dem. Partij: Van Gent 121, Van! Sijn 12, Luyten 6, Dilling 4, Van den Pau- vert 7, Hossen 2, Vorstenman 4, Kre- winkel 1, Israël 8, totaal 165. Vrijheids Bond: Boon 6350, De Mu- ralt 4113, Roos 27, Erasmus 424, Van der Hout 13, Hage 143, Van Riel 37, Kooyman 46, Den Hartog 3, Vanl Dix- hoorn 188, totaal 11.344. Fed. Verband: Ter Hall 479, Alkema 97. Booy 13, Vanl Dijk '38, Langhorst 3, De Vos 12, Wessel 4, Niewoldl 3, Den Hollander 5, Pronk 7, Brasser 18, Bek kering 0, Woudenberg 0, Nasette 18, totaal 697. R, K. Volkspartij: Arts 266, Donders 11, Beyerbergen -3, Setteur 3, Robert 4, Houtsma 1, Bouman 8, Eijking 2, Van den Bergh 2, Goes 5, Mulders 20, totaal 334. Bij Kon. besluit van 25 Juni is, met ingang van 1 October aan V. Noest, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als" lid en voorzitter van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, onder dankbetui ging voor de gewichtige diensten, door hem in die betrekking den Lande be wezen. Woensdagnamiddag werd in de Groole Kerk te 's-Gravienhage, door 'n aantal Deenschie Genieoflicier®n een kralns ge legd op de tombie van den admiraal Ja cob baron van Wassenaar, Heer van Obdam. Op de linten van de krans staat „in dankbare herinnering aan November 1658." Genoemde admiraal kreeg in 1658 tij dens den oorlog tusschen Denemarken en Zweden opdracht om, met een vloot van 35 schepen, 38 compagnieën krijgs volk naar Denemarken te brengen. In de Sont ontmoette Obdam een vij andelijk eskader, dat hij tol terugtrek ken noopte. Onder de gesneuvelden be hoorde de admiraal De With. Obdam overwinterde in de Deensche wateren en keerde in November 1659 naar Hol land terug. Namens de Regeering heeft de Schout bij-Nacht, Mr. J. O. Jager de deputatie bedankt voor de hulde aan de nagedach tenis van den admiraal Obdam ge bracht. De Israel. Gemeente te V1 i s s i n- g e n, waar het ambt van leeraar reeds langen lijd vacant is, heeft nu besloten, tot de benoeming van een eigen leer aar over te gaan. Totdusver werd in den geestelijken bijstand voorzien dooi de gemeente Middelburg. (N. Rott. Crt.) Ds. J. Hofker, Herv. pred. le Dene kamp, vroeger le's-Heerenhoek, is voor den Indischen dienst, bestemd en zal in October vertrekken. Dr. W. J. de Wilde, gekomen van Reitsum, als opvolger van prof. dr. Joh. de Groot Zondagavond door drs. J. Wil- lemsen van Groningen bevestigd, ver bond zich gisterenavond eveneens in de Groole Kerk aan de Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage. Hij deed dit met een pre dikatie over Jesaja 28 16. De „gemeente zong dr. De Wilde staande toe de ze genbede uit Ps. 134. o Gebrandschilderde ramen in de Engelsche Kerk te Amsterda m. Op een nader le bepalen dag in ide derde week van September zal in de Engelsche kerk te Amsterdam de plech tige onthulling plaats vinden van twee aan die kerk geschonken gebrandschil derde ramen. Het eene nam' voorstel lende den Koning-Stadhouder Willem III en diens gemalin Koningin Maria, heb ben eenige Nederlanders aangeboden. Close en ze was dit met haar dochter gaan bekijken. Het huis was volledig gemeubileerd, in een stijl uit den eer sten tijd van Koningin Victoria; de arme eigenaar woonde goedkoop, in een wijk in Zuld-Belgrave,, en de huurder van het li'juis. kon de meubels ook huren tegen een geringe prijsiverhoogingi. Vervallen en vuil als de plaats was, tengevolge van het drie jaar onbewoond staan, viel ze toch onmiddellijk zeer in den smaak van de statige, donkere, knappe vrouw, mrs. Kearns, en vol geestdrift betuigde zij lot haar dochter Doris, een aardig, jong ding, met blauwe oogen en bijna goudkleurig haar, zoo blond a]s haar aristocratisch^ moeder donker was: „Voor een jaar neem ik het vast. Dan kan ik misschien eens de twaalf maanden rust en kalmte genieten, die ik zoo dringend noodig heb." Doris was ook zeer ingenomen met het huis, ofschoon haar enthousiasme niet zoo groot was als dat van haar moeder. Maar zij was een beetje moe van hel ingespannen leven, dat zij ge durende de laatste twee jaren hadden geleid, daar ze steeds op het vasteland hadden gereisd van de eene hjoofdstad naar de andere, in hotels, die van in richting precies op elkaar leken en waar ook ontbijt, lunch en diner op dezelfde Het andere raam is aangeboden door twee Britsche regimenten, de Northum berland Fusiliers en het Royal' War wickshire Regiment, ter herinnering aan den door hen in de zeventiende eeuw in de Nederlanden gedanen dienst. Dit raam bestaat uit een afbeelding van de wapens dier regimenten. Voor deze onlhullingspliechtigheid wordt van Engelsche zijde veel belang stelling getoond; de genoemde Britsche regimenten zullen zich daarbij door een aantal officieren laten vertegenwoordi gen. Het 'ligt in het voornemen van de Koningin, de onthulling te verrichten, dan wel deze te doen verrichten door een lid van het Koninklijk Huis. Men meldt ons uit Goes: Z. H. II. Prins Hendrik heeft vorige maand toen hij in deze gemeente is geweest bij de opening van de Land bouwtentoonstelling, ook een bezoek ge bracht aan het Oorlogsmuseum van den heer Wilton van Reede aldaar. Als ge- voi'g daarvan heeft de heer Wilton van Reede thans van den Prins voor dat mu seum ten geschenke gekregen een bordje van Delftsch oud-aardewerk', waarvan er slechts 4 bestaan en dus zeer zeldzaam is. Boven op het bordje staat: Houdt moedig zee; onderaan vertoond het een doodskop met het 'jaartal 1914. Voorts een geel oorlogsiünt, waarop slaat Vivat Fridericus Franciscus Vivant die lapferen Mecklenburger. Luttich 5- 6 Augs. 1914, Esternay 6 Sept. 1914, Ilaelen 12 Augs. 1914, Masuren 8-17 Fe'br. 1915. Verder is nog geschonken een presse- papier, waarop een stuk hout van een getorpedeerd schip is bevestigd, op een marmeren plaat met het onderschrift Mai 1915—Bolimow. De Goethe-operette Friederi- ke in ons land. De Weensche correspondent der N. R. Crt. schrijft: Binnenkort zal in Den Haag de eerste vertoöning worden gegeven van de Goe the-operette Friederike van Franz Lehar. De Oostenrijksche zanger Richard Tau- ber zal den Goethe zingen. Vervolgens zal men met de operette een rondreis door Nederland maken. Dezer dagen was ik in de gelegenheid den componist te spreken, die aanvankelijk voornemens was het werk zelf in Nederland te diri- geeren, doch tengevolge van overvloed van werk dit voornemen heeft moeten opgeven. Lehar zeide, dat hij reeds in heel Europa gedirigeerd heeft, behalve in Nederland, Wat hem erg spijt, daajd zijn werk juist in Nederland bijzonder vee»' succes heeft. Het was een gerust stelling voor hem, dal voor het belang rijke en deskundige Nederlandsche pu bliek juist de beroemde zanger Tauber de partij van Goethe zal vertolken. Tau ber is maandenlang ziek geweest. In Ne derland treedt hij na zijn ziekte voor het eerst weer op. Lehar gaat naar Ischl, ge lijk elk jaar. Dat is de reden, dat hij van zijn lievelingswensch om naar Nederland te komen voor ditmaal moet afzien. Hij hoopt evenwel stellig zijn schade in het najaar te kunnen inhalen. Tot lid van de Examencommissie der Nederlandsche Vereeniging "Van Leeraren in de Stenografie „Groot'' en hel Machineschrijven te Utrecht, is be noemd de lieer S. Oaljouw, leeraar aan de H. B. S. A. (Hoogere Handelsschool) alhier. Voor het eind-examen der Chr. Kweekschool alhier slaagden Donder dag de heeren E. W. 0. Scheij, J. J. Bos, en B. N. Schmidt, allen te Vlissingjén K. M. Pool, Marum (Gr.); 0. Pol le Ter- neuzen en J. Wattel te Middelburg. wijze werden opgediend. Ridgemount Close leek een heerlijk vredige haven, na dit leven van ruste loos rondzwerven. Nu zouden ze ook weer eenvoudigen, gezonden Engelschen kost krijgen, in plaats van dat sterk-gekruide hotel-eten. Dit op zichzelf was al iets om dankbaar voor te wezen. Het voorstel vond dus bijval bij Doris alleen .moest zij even lachen om de redenen, die liaar moeder konden ge leid henben tot het kiezen van dit lan delijk vernlijf. „O, mijn allerliefste moesje-moes het klinkt grappig, dat zult u 'toch moeten toegeven! Want de begrippen; u en rust nemen zijn beslist onvereenigbaar! Als u een week lang dien vrede en rust genoot, waarnaar u zoozeer smacht, dan zo ud t u omkomen van verveling....! Neen, mijn lief, energiek moedertje, uw hersenen zullen precies even snel wer ken, hier, als overal elders, in Parijs of Rome, of Londen. 'Maar, in zekeren zin, zal dit verblijf u goed doen, want u kunt nog wat afleiding vinden in enkele landelijke genoegens. We zullen kippen houden en bloemen kweeken; zelfs zouden we een varken kunnen nemen en dit dan van een behoorlijken 'afstand in zijn groei kunnen gadeslaan. Met een vriendelijke uitdrukking op het gelaat sloeg mrs. Kearn'S hjet jonge Werkzaam gesteld aan de Chi- neesch-Europeesche school als' onderwij zeres derde klasse te Kawarasan mej. W. J. Hondius. Bij Kon. Besluit is goedgevonden, dal met ingang van 7 Sept. a.s. tot het tijdstip, waarop onderscheidbnlijk de nieuw te benoemen hoogleeraar in de heelkunde en de nieuwe in de psy chiatry zijn functiën aanvaardt aan de Rijksuniversiteit te Groningen, het on derwijs in de heelkunde is opgedragen aan den oud-hoogleeraar dr. C. F. A. Ivoch en het onderwijs in de psychiatrie en neurologie aan den oud-hoogleeraar dr. E. D. Wiersmla» Belangrijk vonnis over Jaagpaden. De rechtbank te Arnhem wees een voor het rivierenrecht belangrijk von nis over jaagpaden. Een visscher was bekeurd omdat hij zich bevond op het bekende Jaagpad bij de Petroleumloods te Arnhem, grond vf.n een der oevereigenaren. De \is- scher verdedigde zich, dat hij liet recht had om op dien grond te loopen, omdat de strook grond, waarop hij liep een jaagpad was, dus een openbare weg. Nadat deze zaak na een veroordee- lend vonnis van den kantonrechter te Arnhem door den Hoogen Raad met vernietiging van dit vonnis, naar de Arr. rechtbank te Arnhem werd verwezen, heeft deze rechtbank de zaak behan deld en thans een uitgebreid vonhis gewezen. De rechtbank overwoog o.a., dat len gevolge van den toestand langs de ka den aan de Rijn te Arnhem, b.v. op de Rijnkade, waar- door de gemeente Arn hem kranen zijn geplaatst, de verwaar- looziug der jaagpaden, die groole hiaten vertoonen en geheel begroeid zijn, het jagen onmogelijk was „geworden. Onder de verplichtingen'die het recht van jaagpad den oevereigenaren opleg de, behoorde niet het toelaten op hun ne gronden van anderen dan uitslui tend hen, die schepen trokken. Zoodat de visscher in casu zich niet op het recht van jaagpad mocht heroepen. De visscher had zich tevens erop be roepen dat daar ter plaatse een open bare weg bestond, nl. een aangelegde pad, dat gedurende menschenheugenis steeds door een ieder vrij was bewan deld. De rechtbank overwoog, dat uit niets was gebleken, de bestemming van den eigenaar om dit pad openbaar te doen zijn. Terwijl de directeur der gemeen tewerken, als getuige gehoord, ver klaard heeft, dat de gemeente Arnhem', zich dit pad niet heeft aangetrokken. Daarom kwam de rechtbank tot de conclusie, dat dit pad niet openbaar was, en niemand dit pad zonder toe stemming van den eigenaar mag be treden, dan alleen degenen die een schip trekken, en veroordeelde den visscher. Woensdagavond j.l. hield de ver eeniging van oud-leerlingen van den Rijkslandbouw-wintercursus „V. Z. O. B." Burg—Haamstede een ledenvergadering in Hotel Bom te Haamstede. De aftredende bestuursleden, de heeren B. Th. Boot Cz. en B. Th. de Yrieze, be nevens het aftredende lid der proef veldcommissie, dhr. C. I. Boot Jz. werden herkozen. Door dhr. Kooman werd een bespreking gehouden over doel en wer king van den bond der vereenigingen van oud-leerlingen. Spr. stelde de voor- deelen van samenwerking in het licht, het stelsel vtnr boekhouding voor vee- contröle, de kiemproeven, de samen werking met de Z. L. M. enz. Het dod is ieder jaar een bondsdag te houden. Spr. spoorde lot toetreding aan, daar de geringe contributie wel geen bezwaar zal zijn. Na gehouden stemming werd meisje gade,, dat maar .steeds voort- nabbelde op haar luchthartige wijze. Op het gelaal van de moeder stond eenigie hardheid in de trekken te lezen; een mannelijke körtafheid, in taal en gebaar. Een vrouw, die eerbied afdwingt, die men zou kunnen bewonderen om haar merkwaardige hoedanigheden, maar geen vrouw, om warme genegenheid te wekken. Zoo zou de oppervlakkige beschouwer geneigd zijn te oordeelen. en hieruit zou aan meteen weer blijken, hoe be drieglijk toch de schijn is en hoe voor zichtig wij moeten wezen om tot zulke vluchtige gevolgtrekkingen over te gaan. Mrs. Kearns had een warm hart onder dat koude uiterlijk. Zij verafgoodde Doris en omgekeerd aanbad de dochter haar moeder; ofschoon zij helder van op merkingsgave als zij zeker heeten mochjt toch ook weer niet blind was voor enkele eigenaardigheden, enkele hoekig heden in iet karakter van haar moedet. Zoo was Ridgemount Close ten slotte voor een jaar verhuurd, wel zeer tot finantieele verlichting van den eigenaar. Veertien dagen later waren de nieuwe huursters er geïnstalleerd en mrs. Ke arns wijdde haar aanzienlijke mate van geestkracht aan het gezellig inrichten van haar tijdelijk verblijf. Daar zij zeer bemiddeld was, kon zij Ingez. Med. het voorstel tot toetreding niet aan genomen. De proefveldcommissie deelde mede, dat proeven worden genomen met den verbouw van mais op zandgrond, kali op aardappels en fosforbemesting op erwten. Een proefveld met Populair en -Jubileum aardappels is aangelegd. Besloten werd tot een algemeene be zichtiging der proefvelden en een ex cursie naar Duiveland. De Italiaansche oorlogsschepen Pi- sa en Ferraro zullen van 19 tot 26 dezer Antwerpen bezoeken en hebben de ver- eischte vergunning verkregen om daartoe de Schelde op Nederlandsch gebied te bevaren. o Ne d e r 1Spoorwegen. De opbrengsten uit het fêizigersver- voer, die in de voorafgaande zes jaren telken jare teruggeloopen waren, over troffen in het verslagjaar die van 1924, zoodat ook het verlies, ontstaan door de tariefsverlaging van 1926, maar dan in gehaald is. De opbrengsten uit 'het goederenver voer werden gedrukt door vermindering van het vervoer In levende dieren ,doch vermeerdering van ,het overige goederen vervoer en in het bijzonder van dat van Limburgsche mijnproducten doet ook de ze opbrengsten per saldo een belangrijke stijging aanwijzen. De Intern, telefoongids. De eerste uitgifte van den intern, tele foongids (Annuaire Teléphonique Inter nationaal A. T. I.) nadert zijn voltooiing. De omstandigheden, dat '27 landen van Europa daarin zijn vertegenwoordigd, is aanleiding geweest, dat de voorbereiden de werkzaamheden geruimen tijd hebben gevorderd. De uitgever te Kopenhagen heeft be richt, dat de verschijning tegen medio Juli vaststaat. Indische Stoomvaartlijnen. Enggano, 3 v. Genua, Amsterdam n. Java. Grotius, 4 te Amsterdam v. Batavia. Menado, 3 v. Probolingo, Java n. Port Said v.o. Crijnssen, 3 1 u. 45 m. 600 mijl R.-West van Valentia. Barbados n. Plymouth en Amsterdam. Soekaboemi, p. 4 15 u. Perim, Bre men n. Java. Tjerimai 4 13 u. te Marseille, Rotter dam n. Batavia. Jan Pieterszoon Ooen, 3 v. Belawan- Deli n. Singapore. Kangean, p. 3 Perim, Amsterdam n. Java. Karimoen, 4 v. Suez, Amsterdam n. Java. Madoera, 3 v. Genua, Batavia n. Am sterdam. Slamat, 4 8 u. te Rotterdam v. Java. Sitoebondo, 17 u. v. Gibraltar, Ja va n. Rotterdam. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika. Burgerdijk, 3 v. Newport News n. Rot terdam. Leerdam, 3 n.m. v. Corunna, Rotter- in alle deelen haar smaak botvieren. Haar overleden echtgenoot, een man van een bescheiden natuur, wiens natuur tot niets verschrompeld was onder den overheerschenden invloed van die vrouw van zoo sterk karakter en die door hem bewonderd en aanbeden werd, had fyaar een aanzienlijk fortuin nagelaten, dat mettertijd aan hun eenig kind, Doris, zou vervallen. Zij kochl moderne meubels, waarmee zij de inrichting van den oud-kolonel wat opvroolijkte. Zij hervormde den tuin tot één zee van kleuren; ze stoffeerde de kassen en zorgde voor levende have, in den vorm van kuikens. En met genoegen zag haar dochter, dat deze ongewone bezigheden ligar ook goed deden; dat ze, althans voor eenigen tijd, haar geest afleiden van meer in- spannenden arbeid. Mrs. Kearns beroemde zich in den regel op een uitstekende gezondheid,, daar zij de verpersoonlijking was van een gezonden geest in een gezond lichaam; maar Doris had al eenigen tijd ver schijnselen van vermoeidheid bij haar moeder waargenomen, of die haar ge stel door een voortdurende krachts inspanning toch roekeloos overschat had. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5