lÉdéurgsÉ H ft BOLS B IJ V Q F. G S E L De Kroonjuweelen. Donderdag 4 Juli 1929 No. 155 INDISCHE KRONIEK. FEUILLETON (The crinkled Crown). RECHTZAKEN llfir „Eiken dag één Glaasje" NU F 4— PER KRUIK - Ingez. Med. VAN DE VAN Door D'. Bauduin. Over het Europeesche zaken leven ia Indië. Hoe leeft de Europeesche zakenman. De Europeesche middenstand. Zijn moeilijkheden en jrerike- Tielen. Wanneer men over Sen Indischen handel spreekt, valt er immer en altoos opnieuw veel te vertellen van wat daar ginds aan resultaten is bereikt, van de bloeiende zaken en ondernemingen, die niet alleen aan wie daarbij 'betrokken1 is en aan moederland, maar ook aan de inlandsche mlllioenen welvaart bren gen. i Van de Europeesche werkers zelf, de wijze waarop zij werkeni en leven, wordt meestal slechts weinig gerept. Een enkele kroniek, een enkel filmbeeld', komt ons "daarvan af en toe eens- iets ,v|ertellen en voor de rest gelooft men het wel. Ik heb naar mijn bescheiden krachten er toe bijgedragen om iets van het leven in onze Oost te vertellen aoa den Nederlandschen lezer, onder meer door deze kronieken, die daarop het aanzijn hebben geschonken aan mijn boek „Het Indische Leven", hopelijk ook sommigen mijner lezers1 niet onbekend. Niettemin is het niet alleen door vra gen van anderen, doch schiet ook mij zelf telkens weer iets te binnen, wat ik in den loop van den tijd' meer uit voerig naliet te bespreken, eni wat toch ivoor een grondige kennis van het In dische leven onontbeerlijk moet worden geacht. Zoo vroeg mij om op m'n uit gangspunt terug te komen' otfUangs een Nederlandsch zakenman, die nimmer in Indië is geweest, doch met Insulinde indirect connecties heeft, om eens iets uitvoeriger te verhalen van de wijze waarop diverse soorten van Indische izakenmannen-collega's hun dag plegen te verdeelen en van de milieus waarin zij werken. Ofschoon ik hem kon tegen werpen, dat daarvoor in de reeks dezer kronieken genoeg verspreide bijzonder heden te vinden zijn geweest, die tesaam een beeld kunnen vormen, meende ik toch dat er genoeg aanleidinlg bestond om in een paar hoofdstukken het leven van den Indischen zakenman In het bij zonder te beschouwen. Daar heeft men dan bijvoorbeeld den Europeeschen middenstand In Indië, een klasse, die weliswaar bij verre niet zoo talrijk is als in het moederland, doch die in de kleine Indische maatschappij toch een plaats van belang inneemt en zich naast den veel uitgebreidener Che- ineeschen middenstand en de inegoties van andere vreemde oosterlingen toch 'wel degelijk weet te handhaven en' uit te breiden. De Indische middenstand, vóörzoover dan in Europeesche handen zetelt gewoonlijk in de Europeesche rwoonwijken der Indische stad. Daar vindt men de zoogenaamde winkelstra ten, die nog al belangrijk verschillen van wat men daaronder in Europa verstaati Een Indische winkelstraat neemt het niet zoo nauw met de rooilijn, waarlangs zich huizen en winkels in Westersche steden angstvallig rijen. Hier springt een winkel tot precies aan het wegdek naar voren, daar vindt men zijn buurman een tiental meters terug, zich verheugend in een voorerf, waarop een dozijn auto's kunnen parkeeren. Trottoirs zijn lang niet algemeen. Naast een aanzienlijk Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William Le Queux, door Mej. E. H. 7) Easterbce was blij, dat hij hp.ar zoo hoorde spreken. Hij begreep zoo wel, zonder dat zij het hlem hoefde te ver tellen, dat er maar weinig kameraad schap bestond lus:sch|en vader en doch ter; dat ze waarschijnlijk uitersten waren in temperament en in geestesaanlejg, en toch was volgens Pennington 1 ^aal- moeder een even heftig partijgangster geweest. Als zij nog geleefd had, was dit allerliefste meisje mogelijk ook tot een even vurige revolutiionnaire ge- j worden. Hij was zeer dankbaar dat haar natuur haar afkeerig maakte van zulke lieerstellingen. Op zijn beurt vroeg hij h.'aar nu weer „Heeft u uw vader verteld dat u mij ontmoet hebt?" Zij antwoordde bevestigend: „Ja, en ik kreeg den indruk dat hij of u kende q,f dat hij althans iets van u wist. Daarom heb ik' er ,u van- winkelpaleis vindt men niet zelden een smerige Chineesche toko, naast een Pa- rijsch modemagazijn een Bombay-bazaar, die een deel van zijn artikelen aan de pui heeft hangen, naast een keurige apo theek een Oostersch kruidenier, die te gelijk op zijn voorerf zijn klanten aan benzine helpt. De cliëntèle van den Eu ropeeschen middenstand pleegt althans in de snikheete kustplaatsen niet zoo als hier langs de étalages te flaneeren (Bandoeng met zijn koel klimaat is hier op een uitzondering), omdat dit nu een maal, daar ginds een al te warme lief hebberij is, maar het arriveert gemeen lijk in auto's en andere vervoermidde len en betreedt zonder zich langer daln noodig buiten op te houden blazend en puffend de koele hallen van den win kel. Een Europeesche zaak heeft na tuurlijk een Europeesche leiding, vaak is een deel van het winkelpersoneel eveneens volbloed Europeesch, doch het meerendeel van het personeel Wordt toch gerecruteerd uit de Indo-Europee- sche bevolking. Dit brengt zijn eigenaar dige moeilijkheden mede. Wie zooals zij in Iudië geboren en getogen zijn, bezit ten vaak niet de gewenschte kennis en eigenschappen om specifiek Europeesche artikelen aan den man of aan de vrouw te brengen. Ook vaak niet de energie en de ambitie om de noodige verkoopkunst te ontwikkelen. Daardoor komt de Euro peesche winkelier, die op dit personeel in hoofdzaak aangewezen is, voor eigen aardige moeilijkheden te staan en gaaf hier meer nog dan elders het woord op, dat het oog van den meester niet ge mist kan worden. Europeesche winkels openen reeds vroeg in den morgen, zoo circa zeven uur. Dan staat de koperen ploert (zoo als men in Jan Oost de zon niet erg par lementair maar treffend oprecht noemt) nog niet op volle kracht te schroeien, dan is de cliëntèle. nog tamelijk frisch en in staat om met grooter energie dan midden op den dag te winkelen. Zoo brengt hier de morgenstond niet slechts goud in den mond doch ook in liet laadjè. In de middaguren, zoo ongeveer tus- schen één en vier uur, zijn de Europee sche winkelzaken gesloten. Dat zijn de fatale uren, waarop de daghitte zich het sterkst laat gevoelen en de heele Indische samenleving (behalve dan de handel in de handelswijk, maar daar over later) in een soort van lethargische rust verzinkt, die omstreeks vier uur, half vijf, via een bad en een kop theiq dan weer overgaat in geanimeerder le ven. Niemand zou het in zijn hoofd krij gen om in deze middaguren te gaan win kelen en daarom kan de Europeesche winkel dan ook rustig zijn deuren slui ten zonder nadeel voor de zaak. In de stille straten, blakerend in feilen zon nebrand, ziet men dan alleen nog hier en daar een inlander slenteren of op en om stoepen .sluimeren. Zooals gezegd gaan om vier uur, half vijf, de deuren weer open. Ditmaal ech ter niet voor lang, doch slechts voor in llcle uren. Tusschen zes en zeven wor den de meeste zaken weer gesloten en daar men in Indië na sluitingstijd nicf doet aan verlichte étalages, zijn in onze Indische steden de Europeesche win kelstraten op een ongekend vroeg uur reeds in donkere verlatenheid gehuld. De economische positie van den Eu ropeeschen middenstand is in Indië niet gemakkelijk. Hij is aangewezen op een kapitaalkrachtige niettemin toch beperk te cliëntèle namelijk hoofdzakelijk de Europeesche. En op eigen terrein heeft hij tegen een uiterst hevige concurrentie te strijden, namelijk die van den inland- schen en Chineeschen middenstand en dien der andere vreemde Oosterlingen, Zooals Bombayers, Japanners en Ara bieren. Op sommige onderdeelen van. dit terrein heeft hij den strijd reeds ge heel moeten opgeven. De handel in ko loniale waren hetgeen voor Indië .juis ter ware te bestempelen als het krui denier sbedrijf, is bijna geheel in han den der Chineezen, die in zijden stof fen en snuisterijen voornamelijk in han den der Bombayers, die in goedkooper avond van gesproken. Al wat hij zeggen wilde, was, dat hij altijd heel gunstig over u had aooren spreken, maar hoe hij daaraan kwam, zei hij niet." „Nu, dat is dan wel heel goed van hemhem, want ik geloof niet dat een man van zijn beginselen zoo heel best kan denken van iemand als ik, die nu niet zoo veel heeft aan te merken op de wereld, waarin hij leeft. In ieder geval heeft hij u toch niet verboden om iets me.er met mij te doen le hebben, om' nog' verderen omgang te houden met den Mammon van onrechtvaardigheid?" „O, neen; geen woord daarvan!" viel ze in, en voegde er toen op veel luch tiger toon bij: „Zoudt u niet erg ver rast zijn geweest, als ik u vanavond had gezegd hoe het mij zeer speet, maar dat mijn vader mij verboden had de kennismaking voort te zetten?" „Daar ik hem van reputatie wel ken geloof ik niet, dat ik heel erg verrast zoui zijn. Maar ik ben wel heel blij, dat hij u niet zoo'n verbod oplegde. Misschien dat hij als velen die zulken geavanceerden begrippen zijn toegedaan, er een afzonderlijke opvatting op nahou den voor zijn particulier leven, die hemelsbreed verschilt van die van zijn opennaar leven. Maar we zullen geen tijd verknoeien met zulke onvruchtbare be sprekingen, nu alles goed is uitgeloo- speelgoed en aardewerk in handen dei- Japanners. In het kleermakers- en meu- belwerkersbedrijf zijn eveneens de Chi neezen geduchte concurrenten. De niet Europeesche zaken hebben eenige voor deden, die de Europeesche midden stand nimmer zal kunnen inhalen, zij beschikken over een onbeperkte keuze van zeer goedkoope arbeidskrachten en zij behoeven in tegenstelling met de •Europeesche zaken geen „stand" op te houden. Wie bij een Chineeschen meu belmaker of kruidenier koopt, zal geen oogenblik verwachten in een winkelpa leis te worden ontvangen door een keu- rigen afdeelingschef. Hij neemt genoe gen met den schilderachtigen rommel- boel, die een Oostersche winkel meestal is en met de niet al te zindelijke en vaak zeer ontkleede verkoopers van exoti- schen landaard, die hem daar te woord staan. Zou hij hetzelfde in een Euro peeschen winkel vinden, dan zou hij al reeds op den drempel verontwaardigd terugtreden. Niettemin verwacht hij zeer onlogisch in een Europeesche zaak geen hoogere prijzen dan bij den exotischen leverancier! Een en ander heeft tot gevolg geha|d, dat de Europeesche middenstand zich van lieverlede is gaan bepalen tot die branches, waarin artikelen worden ver handeld van zulke waarde en kwaliteit, dat eenig prijsverschil geen beduidende rol meer- speelt, en op dusdanige arti kelen, die een Europeaan bij voorkeur nog immer bij rasgenooten betrekt. Men zal een piano nog altijd liever niet bij een Chinees koopen en een Parijsche modejurk niet bij den Bombayer en een stijlvol eetservies eerder zoeken en vin den bij e.en Europeesch huis, dat ga rantie geeft en gebroken stukken rem placeert dan bij een Japanner. Men zal ook liever zich door een blanke hand laten scheren en knippen dan door eem vreemden Oosterling en delicatessen eer der betrekken uit de hygiënische ijs kast van den Europeeschen winkelier dan van den' altijd ietwat dubieuzen Chi nees. Om van bedrijven zooals het apo thekersbedrijf, dat uitsluitend in han den van Europeanep is, niet te spreken. Over het algemeen mag men zeggen, dat de Nederlandsche middenstander in Jan Oost een ijverig en handig man moet zijn, <Jie terdege het terrein moet ken nen en over energie en kapitaal in ge lijke mate 'meet beschikken. Bezit hij deze eigenschappen, dan kan hij in In dië een goed belegde en vaak zelfs nog een zeer goed belegde boterham ver dienen.' Kantongerecht te Middel burg. De Kantonrechter te )Middelburg heeft veroordeeld wegens: Met een rijwiel, buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden: J. d. P., te Souburg f 5 bi. s. 5 d. h., P|. J. L. te Vlissingen, W. V. te Middelburg beiden f 3 b. s. 3 d. h. rijden met een rijwiel in verbodeu richting: J. C. K. te Middelburg f 5b.s. 5 d. h.; idem met een motorrijtuig: F. M. K. te Rotterdam f 5 b. s. 5 d. h. met een motorrijtuig rijden zonder fabrieksnummer enz.: C. W. v. D., te Ivortgene f 1 'b. s. 1 d. h. met een motorrijtuig rijden niet voor zien van twee onafhankelijk van elkan der werkende remmen: H. B., le Koude- kerke f 3 b. s. 3d.; A. F. K. te vMiddel- burg f0.50 b. s. 1 d. h.; A. B. te Boschkapelle f 5 b. s. 5 d. h.; met een motorrijtuig zonder achter licht en zichtbaar nummer en letter- P. W. te Vlissingen fl b'. s. ld. h.; met een motorrijtuig rijden niet voor zien van een spegel: L. G. te Vissingen f3 b. s. 3 d. h.; met een zwaar motorrijtuig over een weg rijden bij dooiweer: A. B., te Grijps- kerkeVrij spraak rijden met een van een vrijwielin rich ting voorzien rijwiel zonder één rem. pen. Laten wij ons bij de dansende paren voegen: ik zal nooit zoon partner krij gen als u." Ze dansten dien avond heel wat en gedurende de pauzen praatte ze ook makkelijk met hem of h!ij een oud vriend was en vertrouwde hem 'dan ook heel wat van haar geschiedenis toe. Arm kind, geen tweede kon zoo'n saai en suf leven gehad hebben, dacht hij. 't Was nog 'n wonder dat zij zoo vroo- lijk en luchthartig kon zijn: dat haar jeugd niet ten onder gegaan was. On danks alles scheen die jeugd gereed zich te ontplooien en te bloeien, zoodra ze daarvoor een gunstige atmosfeer vond. Hij voelde dat hij zich, verder liet meesleepen dan de voorzichtigheid ge bood; maar de bekoring die van haar uit ging en het verlangen om haar nader te kennen, kon hij niet weerstaan. Mis schien ook dat i.aar duidelijk genieten van zijn gezelschap hjem des te meer ont vlamde. Toen ze afscheid namen, noo- digde hij haar voor den volgenden dag op den lunch en zij nam die uitnoodi- ging aan,'me(!t een gulheid, waaruit bleek hoe gaarne ze die aanvaardde. En na die derde ontmoeting wist hij dat hij vurige liefde had opgevat voor de dochter van een erkend anarchist. Hij, een beslist conservatief, een trouw onderdaan en ijverig' verdediger van wet J. v. Z. te Middelburg f 5 b. s. 5 d. li.; rijden met een rijwiel zonder bel: A. D. te Wolphaartsdijic 10 d. h.; H. S. te Arnemuiden beiden f 10 b. s. 10 d.h.; rijden met een rijwiel zonder licht: II. S. te Arnemuiden f3 s. 3 d. h., en f 5 b. s. 5 d. h. en f 1 b. s. 1 d. (h.; A> D.te Wolphaartsdijk f 15 b. s. 15 d. h.; J. P. te N. en St. Joosland, Ch. A. L. te Vlis- sinen; B. W. te Middelburg; J. O. te Middelburg allen f5 b. s. 5 d. h.; idem met een bespannen voertuig rij den: J. A., te Middelburg! f 5 b. s. 5 'fkh. rijden met een motorrijtuig: I. J. L., te Middelburg, f 5 b. s. 5 d.h.| J. B,. St. Laurens, f 5 b. s. 5 d.h.; P. D. M., le Bergn op Zoom; f 3 b. s. 3 d.h.; met epn motorrijtuig zonder zichtbaar nummer en letter rijden: I. J. L., te Mid delburg f 3 b. s. 3 Ü.h. met een motorrijtuig niet op de eer ste vordering zijn nummerbewijs ver- toonen: I. J. L. te Middelburg, f 3 b. s. 3 d.h.; met een motorrijtuig rijden over een weg op zoodanige wijze dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar ge bracht: J. de K. te Middelburg, f 15 b. s. 15 d.h.; idem 'met een rijwiel: 0. J. B. te. Middelburg, vrijspraak; J. S. te Kortgene f 10 b. s. 10 d.h.; strooperij: N. B., te Oost- en Wesü Souburg, f 3 b. s. 3 d.h.; straatschenderij: B. K., te Nieuw1- en St. Joosland f 15 b. s. 15 d.h.; G. v. B., Gz., Arnemuiden, vrijspraak; niet zorgen, dat een door hem op den openbaren weg geplaatst voorwerp behoorlijk verlicht is: W. P. B., te Goes, f 0.50 b. s. 1 d.h.; i op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de noodige voorzorgs maatregelen genomen te' hebben tegen het ia a ti rich te li van schade: A. S., te Mid delburg, f 10 b. s. 10 d.h.; rumoer verwekken, waardoor de nachtrust kan worden verstoord: J. L., te Vlissingen, A. Z. te Middelburg, C. A. P. te Middelburg, J. de J. le Middelburg, L. de E,. te Oostkapelle, ieder f 15 b. s. 15 d.h. zonder daartoe gerechtigd te zijn, vee laten loopen op beplanten grond: J. K. te Zoutelanide, f 3 b. s. 3 d.h.; zonder daartoe gere.chtigd te zijn in de maand Juni loopen op eenig wei land: J. E. v. H., K. M. te Vlissingen, T. v. d. P. le Vlissingen, allen f 3 b. s. 3 d.h.; L. de R„, vrijspraak;; H. P. te Vlis- Isingem f 5 b. s. ökl.h.; overtreding leerpichtlwet: A. M. te Koudekerke f 10 b. s. 10 d. h.; J. de W. te Koudekerke f 3 bi. s. 3 d. h.; P. D. te Meliskerke: Vrijspraak. Idem bij herhaling: A. D. te Gapinge f 15 b, s. 15 d. h.; uil een trainrijluig gaan, terwijl de tram in beweging is: E. L. B. te Middel burg f 5 b s. 5 d. h.K. L. W. gedomici lieerd te Rotterdam f 10 b. s. 10 d. h.; zonder vergunning van den C. der K. over de kanaalgronden, welke geen open bare wegen zijn, met een voertuig rijden J. A. S. te Vlissingen f 5 b. s. 5 d li.; als schipper niet in acht nemen de wettelijke voorschriften vastgesteld tot voorkoming of aandrijving: A. J. H. ge domicilieerd te Groningen f 5 b. s. 5 d. h.; zich in het veld buiten openbare we gen en voetpaden bevinden met een kanongeweer: P. de B. te Middelburg vrij spraak; in de gemeente St. Laurens als be stuurder van een motorrijtuig harder rij den dan 20 K.M. per uur: J. D. v. d. W. te Vlissingen: Vrijspraak; idem in de gemeente N. en St. Joos land: II. P. te Amsterdam1 f 15 b. s. 15 d. h.; idem in de gemeente Vlissingen: D. G. N. te Vlissingen f 10 b. s. 10 d.W. in de gemeente Middelburg zonder vergunning van B. en \V. voorwerpen aan de huizen te koop aanbieden: J. de V. gedomicilieerd le Noordwolde: f 5 b. s. 5 d. h.; le Middelburg wateren buiten de bak ken. II. S. te Middelburg f 3 b. s. 3 d h. o en orde. Zelfs al was er geen revolution- nair tintje in haar bloed, dan bleef nog de ongelijkheid van afkomst. Zijn verstand waarschuwde hem, om zich terug te trekken, zoolang net nog tijd was; maar zijn hart drong hem om den spot te drijven met zulke bezwa ren "Werden er dagelijks niet tallooze, voor het oog ongelijke huwelijken ge sloten, huwelijken die intusischieu be loofden zeer gelukkig te worden?Trouw den Jodinnen niet met Christenen, zonder het geloof van haar voorvaderen op te geven, èn omgekeerd? Gaven politieke tegenstanders hun zoons en dochters niet aan elkaar en lieten dan op het huwelijksfeest hun verschillen van .om vatting varen? Zou een verbintenis tus schen Pauline en hem nu ongelijker zijn dan zóó een? En zij had dit voor, dat zij niel de beginselen van haar vader beleed, dat ze inderdaad daar t egen had. Toch, ondanks deze troostgronden, dreigde dit samentreffen tusschen vurige liefde en de koude uitspraak van het verstand zijn gemoedsrust te verstoren. Er waren nog andere redenen, die te gen een huwelijk pleitten; een huwe lijk met wie dan ook; hoe passend overigens. Hij was met hart en .ziel verdiept in zijn zeer ins'ptannenden ar beid en tot nog toe had h'ij zich niet volkomen aangetrokken gevoeld om' veel I^P ra Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn Veroordeeld wegens' overtreding .Leer plichtwet J. J. Baarland f 0.50 subs. 1 d. h. Zonder vergunning fietsen langs spoor weg C. J. D., Kruiningen f 5.— s:ubs, 5 d. h. Zonder verlof bier verkoopen M. Wi.,' Borssele 2 maal f 30.-— subs. 2 maal 30 d. h. Te Kapelle harder rijden dan 20 K.M. per uur met een motorrijtuig' H. L. J. L., Ginnekten f 15.— subs. 15 d. h. Als schipper een rijkskanaal bevarende geen reglementen aan boord hebben II. L., Dus.sen 2 maal f 2.— -subs. 2 maal 21 d. h. Naam van den schipper niet op zijn vaartuig hebben H. d. W., Gent f 5.— subs. 5 d. h. Schelpdieren rapen aan den voet van een zeedijk A. C. d. N., Goes' f 2 subs. 2 d. h. In een bebouwde kom in eener ge meente in een bocht de linkerzijde van den weg houden met een rijwiel T. L., Kapelle f 3.— subs. 3 d. h. Zender noodzaak vee leiden over een rijwielpad M. L. H., Biezelinge f 5.— subs. 1 w. tuchtsch. Met een motorrijtuig rijden zonder 2 krachtig werkende remmen F. P. F., St. Philipsland f 10.— subs. 10 d. h. met motorrijtuig rijden zonder rppid en achterlicht J. Z., Wemeldingë f 5 subs. 5 d. h. Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen F. v. lerseke f 5.— subs. 5 d. h. Met een rijwiel zonder noodzaak lin kerzijde van den weg houden A. J. A., Stadskanaal. Zonder noodzaak met een aula rijden over rijwielpad P. Wi., Rotterdam) f 10.— subs. 10 d. h. 's-Avands fietsen zonder licht J. M., Elleweutsdijk; J. K., 's-Gravenpolder f 5.— subs. 5 d. h.; ,L. A., Kapelle* terug aan ouders. Dronkenschap J. K., 's-Gravenpolder f 15.— subs. 15 d. h. Hooger beroep is aangeteekend door Wi. J. B. te Kapelle; H. J. B. aldaar; ,P. O. H. J. d. J. I. B:. te vYerslelvie F. G. v. R. te Goes en I. II. te .Yerseke,! allen veroordeeld tot een maand tucht school voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaren wegens het plegen van straatschenderij. Door Amtenaar van het Openbaar Ministerie is hooger beroep aangetee kend tegen het vonnis legen M. v. 't \V. te Heinkenszand waarbij deze is vrij gesproken wegens het met een voertuig linkerzijde van een weg houden. De moordzaak Lans. Het „"Weekblad voor het Recht" geeft, onder den titel „Er hapert iets" enkele beschouwingen over de behandeling van drie moordzaken uit den laatsten tijd. Het betreft hier den moord te Grootegaslt, oien te Ulvenhout en dien op den heer Lans te Rotterdam. Over de behandeling dezer laatste zaak schrijft het weekblad! De tweede zaak, waarover wij een en kele opmerking willen maken, is de voor de rechtbank te Rotterdam behan delde aanklacht tegen den! verdachte v. O., verdacht van moord op den heer Lans. Op de zitting, bestemd voior re quisitoir en pleidooi, moest de zaak ge schorst worden en voor nader onderzoek teruggewezen naar den rechter-commis- saris. Ook van "die terugwijzing maken wij de rechtbank allerminst een grief; integendeel de rechtbank deed wat haar gedachten te wijden aan liet huwelijk als een besluit waartoe hij binnenkort zou overgaan. De Geheime Dienst, waaraan hij zich'; vemonden had, legde voort durend beslag op zijn tijd en zijn krach ten. Had hij nu plaats voor een vrouw in de ongewisheid en de drukte van [zulk! een (opwindend bestaan? Een paar dagen na den lunch met Pauline, terwijl hij nog aan het over leggen was welke de juiste gedragslijn in deze kon zijn, kreeg hij een brief van zijn vriend Pennington, waarvan de inhoud hem dan al zeer verbaasde: „Mrs. Kears heeft een belangrijke medcdeeling ontvangen van Van der Wyck. Hij verlangt een betrekking op Ridgemount Close, of in Londen als zij dit beter acht. Tusschen de regels door gelezen, heeft h;et er veel van, of hij bereid was een verrader te worden. Eer ze hem antwoordt zou ze hiet ge val graag eens bespreken met jou. Zou je daarom je bezoek aan Elswick wat willen bespoedigen en zoo mogelijk, mor gen al komen? Wij zijn beiden dezefde meening toegedaan: dat hel iets be langrijks beduidt.' (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5