NIEMEUER'* FRIESCHE HEERENBAAI Binsdag 2 Juli 1929 VOOR FIJNPROEVERS No. 1Ö3 172* Jaargang BOET UW PLICHT STEMT OP LIJST No. 31, DAN STEMT GE LIBERAAL! BINNENLAND DE KONINKLIJKE FAMILIE GRONINGEN.- EERSTE KAMER-VERKIEZING. VERDEELING JUBILEUM-GELDEN. DE REIS VAN DEN GOUVERNEUR- GENERAAL. DE HERTOG HENDRIK. UIT STAD EN PROVINCIE (Ingez. Med>)^ INSTALLATIE BURGEMEESTER GUNNING. MIDDELBURGSCHE COURANT. Bij dit nummer behoort e»n Bijvoegsel. Aan den vooravond van den dag, waar op de overheid het den kiesgerechtigden staatsburgers en staatsburgeressen tot plicht heeft gesteld, mede te werken tot het kiezen van een nieuwe volksvertegen woordiging, past het enkele rustige woor den te richten tot hen, die ter stembusse opgeroepen zijn. In de eerste plaats moge dan in zeer algemeenen zin gezegd worden: doet uw plicht, door gevolg te geven aan den u van overheidswege thuisgebrachten op roep. Ga naar het aangegeven stemlokaal en breng een geldige stem uit. Dat is uw en ieder anders allernaasten plicht. Het voegt u niet, tenzij ge revolutionnair of anarchist zijt, dit eenvoudige overheids bevel te veronachtzamen of er ongehoor zaam aan te wezen: de ordelijke staats burger vervulle zijn plicht. En dan ook volledig. Want, het is wel zoo bekend, dat 't geen kwaad kan het hier neer te schrijvende wettelijke verplichting strekt zich slechts uit tot het verschijnen in het stembureau, meer niet. Omdat de stemming geheim behoort te zijn, is het niet mogelijk, dat de autoriteiten zich ervan overtuigen, of gij inderdaad uw stem hebt uitgebracht op de voorge schreven wijze. Maar ook dat behoort men goed te doen. Blanco stembiljetten en dezulke die van echte of quasi-grappige opmer kingen voorzien worden, maken, met de door onkunde ongeldig gemaakte stem biljetten, dat de uitslag der verkiezing een niet geheel zuiver beeld van de huidige politieke verhoudingen geeft. Dat dient voorkomen te worden en daarom zij ieder onzer lezers, van welke staat kundige of kerkelijke richting hij ook zij, dit gezegd: doet volledig uw plicht dooi den 3en Juli een geldige stem uit te brengen. Aan stemplichtverzuim in 1925 maak ten 284.820 personen zich schuldig en slechts de helft daarvan was geldig ver hinderd; van de totaal uitgebrachte 3.258.238 stemmen waren er nog 172.376 ongeldig, zoodat dus in 1925 in totaal 314.9 li) geldige stemmen méér uitge bracht hadden, kunnen en hadden be- hooren t.e worden. Eerste plicht van el- ken staatsburger is dus,, door het nauw gezet uitbrengen van zijn stem, dit getal zoo klein mogelijk te helpen maken! Het bovenstaande geldt voor al onze lezers, maar voor de vrijzinnigen in het bijzonder. Want de socialistische en de kerkelijke partijen hebben hun kiezers corps zoo wèlgedisciplineerd, dat een aanmaning onzerzijds in die richting welhaast overbodig mag heeten. Maar juist onder hen, die de vrijzinnige begin selen zijn toegedaan, treft men de on verschilligen aan: mannen en vrouwen, die voorgeven, dat ze van de politiek niets hebben moeten zooais dat dan heet schoon ze zich meestal zoo wei nig of zoo oppervlakkig met die politiek inlaten, dat hun afkeer op z'n minst on gefundeerd mag heeten. Die blijven dan of thuis, in de hoop dat een gelukkig gesternte hen vrijwaren zal voor een burgemeesterlijke verantwoordingsoproe ping, öf ze stemmen blanco, öf ze stem men op den een of anderen kennis, die hier of daar op een lijst of lijstje staat. Dat alles is principieel onjuist en af keurenswaardig: cLezen eenen dag hééft men zichzelf rekenschap van politieke gezindheid, van zijn wenschen inzake het regeeringsbeleid voor de komende vier jaren, te geven. En daarna hééft men het zijne tot de verwezenlijking daarvan bij te dragen door het uitbren gen van zijn stem op die partij, welke volgens haar beginselen en werkpro gramma daarop aanspraak mag maken. En welke partij moet dat dan zijn? In de eerste plaats een echte poli tieke partij niet het een of andere dissidenten- of ijdeltuitentroepje. Dat sta voorop. Iedere Nederlander, die hecht aan den hem ingeschapen drang naar geestelijke en maatschappelijke vrijheid, en die ge voelt voor de waarde van de mensche- lijke persoonlijkheid, terwijl hij de be hartiging en de verzekering van het a 1 - gemeen, dus-het gelieele, volksbe lang, als hoogste doel van den staat ziet, kan met vertrouwen stemmen op een der candidaten van lijst no. 31, die van de Liberale Staatspartij de Vrijheids bond. Stemmende op lijst no. 31 steunt men dan de volgende beginselen. Internationale Ontwapening omdat de mogendheden de handjen ineen moeten slaan, teneinde gezamenlijk den oorlog te bestrijden. Eenzijdige nationale ontwapening is in strijd met de Volken bondsgedachte en brengt de onafhan kelijkheid van ons Vaderland in gevaar; Krachtige eigen ontwikkeling van N e- derlandsch Oost- en West I n - d i binnen het Nederlandsche Staats verband; Maatschapplijke Vrede, omdat klassestrijd voert tot klassenhaat, welke samenwerking tusschen werkgever en werknemer onmogelijk maakt, terwijl die samenwerking zoo hoog noodig is voor den bloei van handel, landbouw, nijver heid en scheepvaart; V r ij h a n d e 1 omdat voor den vrede en de welvaart der volkeren vrijhandel noodzakelijk is; Premievrij Staatspensioen, omdat de zorg van overheidswege voor de behoeftige ouden van dagen maat schappelijke plicht is; Verbetering van de Huwe lijkswetgeving, omdat deze nood zakelijk is; v Verbetering van de Kieswet o.m. door versterking van den band tusschen kiezer en afgevaardigde En last not leastgeen politiek in de radio meer! Deze eischen stelt de Liberale Staatsl- partij, blijkens haar manifest aan de kiezers, op den voorgrond, in het waar achtig belang van geheel Nederland. De liberaal denkende Zeeuw stemme dus op den candidaat zijner keuze uit lijst no. 31 en, zoo 'de voorkeur ont breekt, op no. 1 van die lijst, mr. G. A. Boon.. Deze moet ditmaal in kieskring XII zooveel stemmen halen, dat hij een belangrijk overschot kan afstaan om den in Zeeland ook welbekenden liberalen politicus, jhr. ir. R. R. L. de Muralt, aan een stevigen Kamerzetel te helpen. De Koninklijke familie bracht gister middag te half drie een bezoek aan het van binnen fraai versierde academiege bouw te Groningen, om persoonlijk aan curatoren en den academischen senaat hare gelukwenschen aan te bieden met het 63ste lustrum der universiteit. De rector-magnificus Prof. dr. I. H. Gosses beantwoordde de rede van de Koningin. Na afloop had een huldiging door de studenten plaats voor het Academiege bouw. Waarna de senatoren, de comman dant van de vaandehVacht en de leden der reuiniecommissie aan H.M. werden voorgesteld. Naar het „Huisgez." verneemt, zijn de katholieke Statenfracties in de provincies Noord-Braoant, Utrecht en Zeeland het eens geworden óver de samenstelling der candidatenlijst, die op den tweeden Dinsdag van deze maand zal worden ingediend. De gezamenlijke candidatenlijst bevat de volgende namen in de daarbij gegeven volgorde: 1. mr. Wi. M. van Lanschot (aftr.), 2 jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt (thans lid der Tweede Kamer), 3. P. W. de Jong-van den Heuvel (aftr.), 4. A. C. Bruyn, voorzitter van het Ned. R. K. Werkliedenverbond), 5. H. M. J. Blomjous (aftr.), 6. E. B. Dumoleijn (lid der Prov. Staten van Zeeland), 7. Jos. Meijring (lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant), 8. mr. T. Verschuur (voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda), 9. P. J. J. de Wit (aftr.)), 10 M. van Hout (lid der Provinciale Staten vgn Noord-Brabant en burgemeester van Helmond). Het „Hbld." verneemt van welingelich te zijde, dal de Statenleden van den Vrijheidsbond in de provincie® Noord- Holland en Friesland, voor de a.s. ver kiezing van de Eerste Kamer, zullen candideeren: 1. S. van den Bergh; 2. E. Heldring; 3. dr. J. E. van Weideren baron Rengers; 4. mevr. M. B. Boisse- vain— Pijnappel; over de vijfde plaats wordt nog door de beide Statenclubs onderhandeld; 6. D. J. van Houter Sr.; 7. mr. C. H. Guépin. Aan de gelden welke door het comité van de Vrouwen uit Nederland en uit het buitenland, alsmede uit O.- en W.-Indië ter beschikking van H. M. de Koningin- Moeder zijn gesteld ter gelegenheid van H. M.'s Jubileum, vermeerderd met de, na de ontvangst daarvan gekweekte ren te, zal door 11. M. de navolgende bestem ming worden gegeven. Isle Het bedrag, door de Nederland sche Vrouwen hier te lande en in het buitenland geschonken, zal door II. M. in zijn geheel worden besteed aan een door H. M. in het leven te roepen stichting, voor verpleging en opleiding van, alsmede onderwijs aan Lichamelijk gebrekkige kinderen van Nederlandsche Nationaliteit. 2de. Wat het geldsbedrag betreft, door de vrouwen uit Indië ter beschikking van H. M. gesteld, -zoo heeft H. M. besloten om daarvan de navolgende schenkingen te doen a. 25.000 gld. ten bate van de Ver. voor Ziekenverpleging in N. I. te Batavia. b. 10.000 gtd. teil bate van de Centr. Ver. tot bestrijding van de Tuberculose in N. I. (Sanatorium Patjet). c. 10.000 gld. ten bate van Leprozen- inrichting van de Samenwerkende Zen ding op Sumatra. d. 10.000 gld. ten bate van den Phi- lantr. en Maatsch. Arbeid v. d. R. K. Missie op Borneo en Nieuw-Guinea. e. 10.000 gld. ten bate van 'den Phil, en Maatsch. Aroeid v. h. Leger des Heilsi in N. I. f 10.000 gld. ten bate van het te stichten ziekenhuis en Sanatorium in de Menahassa (Celebes). g. 5000 gld. ten bate van de Wiitte- Kruis-kolonie (mevr. Van Emmerik) te Salaliga. h. 5000 gld. ten bate van de Opvoe dingsgestichten Oranje-Nassau (P. v. d. Steur) te Malang. i. 5000 gld. ten bate van de Opvoe dingsgestichten v. d. Zending te Soeka- boemi. K. 5000 gld. ten bate van de Ver- eeniging tot verbetering van het Lot der Blinden te Bandoeng. 1. 5000 gld. ten bate van de Lepro zen-Inrichting „Dono Redjo" te Klaten. m. 4000 gld. ten bate van de Jan Pie- tersz. Coenstichting te Batavia. n. 3000 gld. ten bate van de Leprozen- Inr. Majella-Stichting" in 'Suriname. o. 3000 gld. ten oale van de Leprozen- Inr. „Bethesda" in Suriname. p. 1500 gld. ten bate van het R. K. Ziekenhuis op Curacao. r. 1000 gld. ten oate van het Groene Kruis Ziekenhuis op Curacao. s. 400 gld. ten bate van Patiënten v. d. Gouvernements-Leprozerie Cliatillon (Su riname-!. t. 200 gld. ten bate van Patiënten v. "d. Gouvernements-Leprozerie op Curacao. V.D. Aneta meldt uit Batavia. De Gouverneur-Generaal heeft het voornemen om tegen het eind van Aug. a.s. een reis te ondernemen naar Z. Su matra, teneinde een bezoek! te brengen aan de Lampong, Palembang, .en Ben- koelen. Blijkens bij het departement van De fensie ontvangen telegram is Hr. Ms. „Hertog Hendrik" gisterochtend in Cura gao aangekomen. Men ga morgen stemmen: Zoo vroeg mogelijk. Wat gedaan is gedaan. Reeds om 8 uur zijn de stem bureaux geopend. Men make alléén en uitsluitend het vakje vóór den candidaat zijner keuze rood. Alle andere bijvoegingen maken een stembiliet onherroepelijk ongeldig. Wij hopen morgenavond, den uitslag van de stemming hier in de stad te bul letineeren. De totale uitslag over het gelieele land bereikt ons niet voor Donderdag avond. Direct zullen wij die bekend ma ken. o Uit Vlissingen. De yiissingsche reddingsbrigade heeft .een zuurstofapparaat ter beschik king gesteld van het gemeentelijk bad bedrijf en zal het' personeel met het gebruik ervan bekend worden gemaakt. In d e Palingstraat te Vlissingen is een 11-jarige jongen door een w'ieb rijder aangereden en ernstig aan het hoofd verwond. Hij moest zich op m|e disch advies onder behandeling van 'n specialist stellen. Naar de correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt is door den Belgischen minister van zeewezen, Lip pens, een circulaire rondgezonden waar- bij de verplaatsing wordt voorgeschreven van nog 22 te Vlissingen gevestigde Belgische loodsen, naar Oostende. Uit Walcheren. Maandagavond trad in het Evan gelisatiegebouw te Westkapelle voor de dir. Hist. Unie als spreker op de heer Dr. J. J. Wallien te 'Breskteus, Na op de gebruikelijke wijze ingeleid te zijn door den heer R. Boogaart, voor zitter van de afd. der Chr. Hist. Unie, ging de heer Wallien allereerst na. wat de oorzaak kan zijn, dat over 't alge meen zoo weinig belangstelling getoond wordt bij de kiezers voor de a.s. ver kiezing. Spr. meende, dat men over 't algemeen niet weet, waarom het gaat. In den breede gaf spr. daarop de politieke lijn aan, die gevolgd wordt door de Chr. Historischen. W.aar an dere partijen, bij name de linksche, de kiezers trachten te beïnvloeden door pakkende leuzen, als ontwapening, staats pensioen, daar strijden de Chr. Hist, voor het doorvoeren der Chr. beginselen in het staatsleven. In het kort besprak spr. pog >van Chr. Hist, standpunt het koloniale vraag stuk, ontwapening en staatspensioen, waarna de voorzitter den heer Wallien dank bracht voor zijn duidelijke uiteen zetting. Ook deze vergadering was matig be zocht. De opbrengst van de collecte voor den Gewapéiiden Dienst te We s t- k a pelle nedroeg f 7.88. Uit Zul d-B e v e 1 a n d. Men meldt ons uit Ierseke: Gisterenmiddag had den 14-jarigen zoon van J. van W. bij het inhalejn van den burgemeester het ongeluk van de fiets te vallen en zich ernstig te ver wonden aan het gelaat. Per auto werd hij naar huis vervoerd en medische hulp werd ingeroepen. Uit Tholen. Te O u d-V ossemeer zal met het plaatsen van palen voor de electri- sche verlichting half Juli worden aan- gevaaigen, waardoor het hoogstwaar schijnlijk mogelijk zal worden vóór den winter nog electrisch licht te krijgen. Zeeuwseh-Via*nderen O. D. De raad der gemeente Sas van Gent kwam Vrijdagavond in openbare en spoedeiscliende vergadering bijeen. Ingewilligd werd het verzoekschrift van E. Kersbulck te Westdorpe om ge meentegrond in erfpacht en .afwijking van art. 7 der bouwverordening, onder voorwaarde, dat wordt gebouwd ten ge noegen van B. en W. Het voorstel tot verlaging dér elec- triciteitstarieven vindt geen tegenstand. Alzoo wordt besloten de prijzen voor hoogtarief te brengen van 45 op 45 cent, en die voor laag tarief van 15 op 10 cent per K.W.U. Deze tarieven zijn op 1 Juli j.l. ingegaan. Het voorstel tot rooiing van een lin- denboom aan de Westkade en een Kas tanjeboom aan de Stationsstraat werd ig[oedgevonden, waar gebleken is, 'dat deze boomen voor het steeds1 drukker wordend verkeer in den weg staan. Te vens wordt nog goed gevonden het voor stel tot intrekking van het raadsbesluit en tot het nemen van een nieuw besluit tot aangaan van een gèldleening groot f 16.000 voor aanleg van Straten1, stoe pen en riolen. In de rondvraag besprak de heer de Leus met den voorzitter de werkzaamlïe* den van den stadsreiniger. De voorz. antwoordde hierop, dat dit bij het col lege van B. en W. reeds feen ernstig punt van overweging is geweest en men binnenkort met een voorstel ter tafel hoopt te komen tot het aanstellen van een tweeden vaüen arbeider. Zondagnacht heeft onder de gej meente Stekene (België) nabij de Hol- lnadsche grens, tijdens een aldaar ge houden kermis, .een ernstige vechtpar tij plaats gehad, waarbij zekere E. B., woonachtig te Stekene (B.) een 3-tal steken in diens onderlijf werden toege bracht en hij levensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis is overgebracht. Door de Belgische politie en de Ma- rechaussée werd te Koewacht naar de daders een onderzoek ingesteld. Van andere zijde bericht men ons, dat de aangevallene is overleden en dat de beide daders, die hij nog kon noemen) zijn gearresteerd. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Bijvoegsel). De vergadering van den gemeenteraad! had Maandag in de met bloemen en groen .versierde raadszaal plaats. Voor zitter w.n. burgemeester C. Hartoog. De beëediging van den heer J. C. Oor- nelisse als raadslid had daarna plaats. Voorgelezen wordt een schrijven van Ged. Staten, dat H. M. d,e Koningin be noemd heeft tot burgemeester van Ier seke, den heer II. C. J. Gunning. Te ongeveer half vier wordt de be noemde burgemeester door een raads commissie, bestaande uit de heeren de Koerjer en Bom, binnengeleid en die raadsleden voorgesteld, waarna de voor lezing plaats heeft van het Kon. besluit der benoeming en de beëediging bij H. M. Commissaris der Provincie Zeeland, waarna de heer C. Hartoog den nieuwen burgemeester in een hartelijke toespraak 'welkom heette in Ierseke en den wensch uitsprak, dat hem verstand en wijsheid moge "geschonken worden om de ge meente te besturen en te leiden, naar Gods Heilig Woord en Zijn geboden, dan zal 't de gemeente, den burgemteester^ en zijn huis WelgaanHierop overhandig de de heer Hartoog den burgemeester de ambtsketen. Geroerd en zeer aangedaan onder een ademlooze stilte van de geheel volge- loopen raadszaal, beantwoordde burge meester Gunning deze rede. Hij zeide na de uitgesproken dankbetuigingen aan II. M. de Koningin, de Minister en d|e

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1