No. IS2 Maandag 1 Juli 1929 172* Jaargang RE»AGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. BUITENLAND. UIT STAD EN PROVINCIE MIDDELBURGSCHE COURANT. dit nummer behoort eeö Bijvoegsel. Abonnements prijsp. kwartaal: voor Middelburg en agentschap Vlis- ïmgen f 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeel! n- g e n 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels f 2,10, elke regel meer 30 cent, Kleine advertentiën niet £rooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ien geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cenf extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 nor en des ZA- Postcfaèque- en Gironummer 43255. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR GRONINGEN. Prins Hendrik arriveerde Zondagmor gen te Groningen. De Koningin en de Prinses vertrokken hedenmorgen te 6 u. 40 per extra trein van het paleisperron te Apeldoorn via Deventer naar Groningen, waar de Kon. familie om 9 u. 56 aan kwam. Hr. Ms. HERTOG HENDRIK. Blijkens een bij het departement van defensie ontvangen bericht is Hr. Ms. Hertog Hendrik" 9 Juni te St. Thomas aangekomen en dien zelfden dag weer vertrokken. Het schip arriveert denkelijk 2 dezer te Curasao. Snuffelende in de verkiezingscijfers van vorige jaren viel het ons nog weer eens op, dat het aantal ongeldige stem men vaak zoo groot is, zoo bij de, Ka merverkiezing van 1925 in de gemeente Middelburg 425 van de 9540 uitgebrachte stemmen of bijna 4i/2 pet. Wij meenen daarom goed te doen er nog eens aan te herinneren, dat men iWoensdag slechts één blokje, vóór den naam van één der candidaten heeft rood te maken. Dit nalaten, meer als één blokje rood maken of op andere wijze den candidaat zijner keuze aanwijzen, maakt het biljet ongeldig. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli benoemd tot veterinair inspecteur van de volksgezondheid, tevens inspec teur van den veeartsenijkundigen 'dienst, de heer P. Stehouwer, wien als ambtsge- gebied is aangewezen het district Zee land, Westelijk Noord-Brabant, en is hem als standplaats aangewezen Breda. 0 Uit Middelburg. Men zal zeker niet verlangen wij van ieder groot aantal vreemdelingen, dat cok dit jaar weer Walcheren zal bezoeken en waarvan reeds velen hun opwachting 'hebben 'gemaakt, melding zullen maken, maar zoo af en toe is er toch wel eens gelegenheid de nieuws gierigheid van hjen, die bepaalde groe pen zagen te bevredigen. Zoo komen er den laatsten tijd her haaldelijk héele scholen uit België de stad en het eiland bezoeken en daarvan willen wij vertellen., dat deze reizen door een bepaald bureau worden voorbereid en dat er nog een paar zijn te wachten. De honderden, die hier gisteren per boot en extra trammen aankwamen, waren grootendeels leden van den Vlaam- schen Toeristenbond,, o.a. een 600 tot 700 uit Mechelen en omgeving. Maar naast België levert o.a. ook En geland een flink contigent bezoekers op en zoo zullen velen gezien hebben,, dat Zaterdag en vooral ook' gisteren meer dere Engelsche automobilisten en mo torrijders alhier vertoefden. Dit waren leden van de „Civil Service Motoring 'Association", die een reis door een groot deel van Europa gaan maken en in étappes Praag hopen te bereiken. Heden morgen zijn ze naar de volgende halte plaats Roermond, vertrokken, waar zij morgen weer vertrekken met Bonn als volgend doel. Zij maakten met andere gasten dat enkele der hotels „uitverkocht" waren. Beter en warmer weer zal hezoeken als deze slechts in aantal 'kunnen doen stijgen. Ook dit jaar heeft op verzoek van het bestuur der Vereeniging tot Bevor dering van het Vreemdelingenverkeer alhier, de heer Th. W. Ferwerda zich bereid verklaard tot het geven van drie carillonconcerten alhier. Zij zullen plaats hebben in de avonden van Woens dag 17 Juli, 14 en 21 Aug. 1929. Voorts zullen ook weder op enkele Donderdagen de middagbespelingen vol gens te verspreiden programma's plaats hebben. Heden herdenkt de heer H. C. Step een dag, waarop hij vóór 40 jaar bij de f.rma S. Wiener Co. alhier in dienst trad. Hedenmorgen werd hij ten kantore ontvangen en door een der huidige direc teuren toegesproken, onder aanbieding van een geschenk in enveloppe. Het personeel zorgde ook zijnerzijds voor een blijvend aandenken. Verschillende leerlingen van gym nasium en scholen voor middelbaar on derwijs alhier hgdden reeds meer dere jaren een groote lust tot het ver zamelen van alles wat de natuur ons brengt op het gebied van plant en dier en het is niet te verwonderen, dat dit voor korten tijd geleid heeft tot op richting van de afdeeling Middelburg van den Nederlandschen Jeugdbond voor Natuurstudie. f Het Destuur dezer afdeeling toont zijn taak te begrijpen en in de eerste plaats onder de leden, maar ook bij andere de liefde voor de natuur te moeten op- wékken. Een der middelen daartoe was zeker de Zaterdag op de bovenzaal van „de Eendracht" gehouden tentoonstelling- Wij heDben daar gaarne een kijkje genomen en hebebn ons verbaasd over hetgeen deze jonge natuurvrienden bij een hebben gebrach't. Naast verschil lende planten op Walcheren aangetrof fen, vond men er steenen en schelpen, gevonden door de jongelui of wel uit heemse ae w.o. veel Indische, die in hun bezit zijn gekomen. Dat zelfde gold ook voor de eieren van verschillende vogels; voor de opgezette dieren, de vlinders, de op sterk water gezette visischen enz. Het zou ons veel te ver voeren alles! op te noemen. Ook uit bijschriften en dergelijke bleek de groote kennis, dip de jeugdige verzamelaars zich reedsl eigen hebben gemaald. In dit vak zal wel niemand hunner op school een slecht cijfer behalen. Het was gisterenmiddag' vrij win derig en van een zomersche Zondag kon geenszins worden gesproken. Een oogen- blik is dan ook overwogen of de muziek uitvoering in de Abdij door moest gaan of niet. Maar gelukkig heeft men tot het eerste besloten en de Abdij heeft weer eens bewezen hoe heerlijk plekje van Middelburg zij is, want daar was het tusschen de hooge huizen niet frisch, daar zat men buiten als of lipt werke lijk „zomer" was en dit niet alleen vol gens den kalender. Voor hen, die anders naar buiten trek ken, was de uitvoering zeker ook wel kom- en heit is er dan ook zeer dr.ufc geweest. Moeten wij weer schrijven, dat de mu ziek uitstekend voldeed en op zeer lof waardige wijze werd ten gehoore ge bracht? Zou het directeur en uitvoeren den ook niet overbodig gaan lijken, want goede, wijn behoeft immers geen krans. Laten wij dan in afwijking met anders eens op populair,en toon de tolk mogen zijn van de honderden, die genoten heb ben en 'eindigen met de woorden: „Dank directeur, solist en alle anderen, voor hetgeen U ons weer bood." In ons nummer van Vrijdag werd door de afdeeling van den V. D. B. al hier aangekondigd, dat op de verga dering van hedenavond, waar de heer mr. Oud spreekt, de oud-generaal Ton- net, die den laatsten tijd als bestrijder van de ontwapeningsleuze veel van zich heeft doen hooren, aanwezig zal zijn. Nu wordt in de Amsterdamsche cou ranten aangekondigd, dat de heer Ton- net daar hedenavond zal debatteeren tegen mr. Marchant. In verband hiermede kunnen wij uit 'n brief van mr. Oud citeeren, dat de heer Tomiet op Maandag 24 Juni te Appinge- dam met hem debatteerde en toen me dedeelde, op heclen te Middelburg met mr. Oud en op 2 Juli te Botterdam met mr. Marchant te zullen debatteeren. De hier gevestigde afdeeling der s d. .a. p. hield gistermiddag een zeer druk bezochte meeting op het Molenwa ter alhier waarbij als sprekers optra den de heer P. Moltmaker, lid der Eerste Kamer, en de heer W. H. Vliegen, lid der Tweede Kamer. De heer Moltmaker wees op hetgeen door de toenemenden m'acht der arbei ders bereikt was: de achturendag, en wekte krachtig op, dat ieder medehelpe deze te beschermen. De heer Vliegen wekte op er voor te zorgen, dat de rechtsche partijen in de minderheid komen, zoodat er niet weder om een regeering-Colijn zou kunnen ko men. Uitvoerig behandelde hij het staats pensioen. Voorts de verkiezingen in En geland. Ten onrechte wordt gezegd', dat de Labour geen socialisten zouden zijn. Het muziekkorps en de zangvereerii- ging verleenden hun medewerking. ai Uit Vlissingen. Door Gedeputeerde Staten is defi nitief benoemd tot stoker bij den Pro vincialen stoombootdienst op de iWes- terschelde A. Lenaerts te V1 i ssing en. Te Vlissingen is aangehouden een 64-jarige man, wegens het plegen van ontuchtige handelingen. Hij is aan de justitie te Middelburg voorgeleid. Burg. en weth. van Vlissingen stellen voor den heer P. J. Wemelsfelder met ingang van 1 Augustus op Kijn verzoek eervol ontslag te verleenen als Commandant der Brandweer. In de Palingslraat te Vlissingen heeft een man, die onder invloed vain sterken drank verkeerde, zich bij een vechtpartij verwond. Op het politiebu reau weigerde hij zich door een medi cus te laten behandelen. Na ontnuchte ring is hij ontslagen. Op den Koningsweg te Vlissin gen reed een wielrijder een anderen wielrijder door verkeerd manoeuvreeren, zoodanig aan dat de man kwam te vallen en zich vrij ernstig bezeerde aan een der heenen. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt. o Uit Wal cheren. Vrijdagavond werd eene vergadering van den Gemeenteraad van A a g| te ker ke gtehouden waarin dhj\ Peper met kennisgeving afwezig was. Besloten werd aan het bekende ver zoek van het Gemeentebestuur van Stad Hardenberg gétene instemming te be tuigen. Op een vraag van dhr. Verh;age deelt de voorzitter mede, dat B. en W|. trachten een 2e n.ands brandkast te krijgen daar het bun voorkomt dat eene nieuwe brandkast te duur zal zijn. Met alg. stemmen wordt besloten lot de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente een verzoek voor een Dijdrage in de ver- plegingskosten van een verpleegde in Vrederust te richten. De heer Kodde vraagt de brug over de watergang na te zien; dhr. Verhage om het ijzerwerk aan deze brug 'te schilderen terwijl tenslotte dhip Kodde nog vraagt het houtgewas, speciaal aan den Kloosterweg te doen opsnoeien. Gisteren is bij het monument van Marnix van St. Aldegonde te Souburg door de letterkundige vereeniging Mjer- tens uit Antwerpen, een krans neerge legd, waarbij de voorzitter, de heer Uit- tenhoeve Marnix, o.a. ook als burge meester van Antwerpen herdacht. ffc—— Uit Z uid-Beveland. Dezer dagen vervoegde zich aan de woning van de gez. B. te ï<jtapelle een persoon die voorgaf te zijn werk zaam gesteld als opzichter bij de te Schore te bouwen niéuwe sluis en vroeg of hij in de kost kon komen. Hij werd als kostganger aangenomen en begaf zich den volgenden dag met een broer zijner hospita's naar de sluizen te Schore. quasie om deze op te meten. Naderhand kocht hij bij een rijwielhandelaar ter plaatse een nieuw rijwiel z.g.n. om er mede naar zijn werk te rijden. Verschil lende menschen ter plaatse begon hij daarna om geld le vragen. Hij ontving dit niet omdat de sluiswerken inmid dels waren stilgelegd en men den vra ger niet vertrouwde. Integendeel, men nam de politie in den arm', die een be dekt onderzoek instelde, waarhij bleek, dat men hier ie doen had met een ze kere C. v. P. uit Sprang-Capelle, die on langs uit een gevangenis was ontslagen. Ook elders had hij zich reeds uitgegeven voor reiziger, luitenant en waterbouw kundig ambtenaar. De man is Zaterdag j.l. ter beschikking van de Justitie ge steld. Donderdagavond vergaderde de ge meenteraad van 's-G ravenpolder. Het verzoek van den heer P. van 't Westeinde te 's H. Abtskerke om een vergoeding van f 2.50 per jaar voor een door de gemeente zonder zijn toestem ming gedempte sloot aan den 's-Graven- polderschen straatweg, wordt na inge wonnen advies van Ged. Staten, ingewil ligd. Ingekomen is een schrijven van, de raming van den inspecteur der directe belastingen 't heffingspercentage te bren gen van 1.2 op 1. Na eenige discussie, waarbij gewezen werd op de kosten voor de electrifica- tie enz., werd m. a. st. besloten het hef fingspercentage onveranderd te laten. Verder is ingekomen een verzoek van C. Moeliker om voor zijn nieuwe woning een rioleering naar de sloot aan den Schuitweg aan te leggen. B. en W. stel len voor dit verzoek af te wijzen, omdat indien men vanwege de gemeente voor afvoer van huishoudwater gaat zorgen, het einde niet te zien is. De heer Joziasse is van oordeel, dat de gemeente na verloop van tijd voor een goede rioleering moet zorgen en er is z.i. niets tegen om zachtjes aan te be ginnen. Desnoods kan men een rioolbe lasting heffen. De heer Schouten zegt, dat Moeliker maar aan den eigenaar van het aangren zende terrein had moeten vragen om bui zen te mogen leggen. De heer Joziasse dient daarop een mo tie in, waarbij B. en W. worden uitge- noodigd om met voorstellen te komen om de Dorpsstraat in een tijdvak van 3 jaren te rioleeren. De heer Schouten stelt voor om Moe liker toestemming te verleenen tot het leggen van een rioleering op eigen kos ten en om de kosten, vallende op het op breken van het straatje, te vergoeden. Verder wil hij de toezegging doen om in dien de gemeente later tot rioleering overgaat, de door Moeliker gemaakte kosten te vergoeden. Voor de motie van den heer Joziasse gevoelt spreker niets. Een motie is voor 's-Gravenpolder veel te geleerd. Dit hoort meer in de Tweede Kamer thuis. De heer Joziasse wijzigt op verzoek van den heer Vermue zijn motie zoo danig, dat de dorpskom in 10 jaren zou gerioleerd moeten worden. Daarop wordt de motie van den heer Joziasse z. h, st. aangenomen. De heer Schouten zegt, dat hij er zich niet door gebonden acht. Aan C. Moeliker wordt vervolgens toestemming verleend om een rioleering in gemeentegrond aan te leggen mef "be paling, dat indien de gemeente later tot rioleering overgaat, hij de door hem ge maakte kosten vergoed krijgt. De beslissing over het verzoek vaii de bijzondere lagere school om beschikbaar stelling van een derde schoollokaal wordt aangehouden tot de volgende vergade ring, aangezien B. en W. hierover be sprekingen voeren met 't schoolbestuur. Verder wordt besloten adhaêSie te be tuigen aan 't bekende ad re# van de ge meente Stad-Hardenberg. Bij de rondvraag vraagt de heer Ver hulst of het waar is, dat de gemeente geneesheer ontslag heeft gevraagd en dat B. en W. van de combinatie der gemeen ten Hoedekenskerke, 's-Gravenpolder en Baarlang een nieuwen geneesheer hebben benoemd zonder machtiging van den Raad. De heer Schouten zegt, dat deze be noeming wel eenigszins overhaast heeft plaats gehad, doch dat B. en W. hunne bevoegdheid niet zijn te buiten gegaan omdat het contract met genoemde ge meenten tot aanstelling van een gemeen- schappelijken geneesheer hen machtigt om te benoemen en te ontslaan. Zaterdag vergaderde de gemeente raad van K r a b b e n d ij k e. De voorzitter geeft een uitvoerige ufi- eenzetling van de stand van zakten be treffende de centrale gasvoorziening ih de Middengroep. Op voorstel van B. en W. en toelich ting door den voorzititer wond aan die bijzondere school in de Julianastraat een bijdrage verstrekt van f 41.650 voor de aanschaffing van twaalf schoolbanken', handwerkkast en diverse leermiddelen. Daarna wordt besloten met zes tegen één stem (de heer Lagendijk) to;t het telefonisch aansluiten van de woning van den havenmeester. Naar de meening van den voorzitter zullen scheepvaart, handel en landbouw hiermede zeer zijn gebaat. Na breedvoe rige toelichting werden enkele wijzi gingen gebracht in de gemeenschappe lijke regeling van de Gascenlrale „Oost einde" op advies van Ged. Staiten. De oude bestaande regeling wordt daarop ingetrokken. Tot lid en plaatsvervangend lid 'w orden tot lid van genoemde gas- centrale benoemd de heeren Cl P. Vo gelaar en Th. Lagendijk. Het voor naamste voorstel was wel een nieuw stratenplan. B. en W. stellen 'n.l. voor de geheele dorpsstraat, alsmede de Noordweg en Stationsweg te overdekken met teersteensalg, terwijl daarnaast le- geltrottoirs zullen worden gelegd. Bestek, voorwaarden en teekeningen waren den raadsleden t evoren toegezonden. Namens B. en W. licht de voorzitter het voorstel toe, Hij geeft toe. dat hier een radicaal DE ELECTR. RIJWIELLAMP. Verkrijgbaar bij eiken rijwielhandelaar. Voor den handel hij de Firma GEBR. KAAN, - Middelburg I i (Ingez. Med.) voorstel wordt gedaan, dat veel kosten medebrengt, maar dan is het ook afdoen de. Met den onderhond van de straten is men schromelijk achter. Wat nu aan de wegen gebeurt kost veel geld en is niet afdoende. Wordt er tot reperatïe overgegaan, dan zal veel nieuw materi aal noodig zijn, wat niet veel minder kosten zal vragen en geen afdoende ver betering zal geven. Een maximum van f 70000 af te lossen in 25 jaar wordt ge vraagd De heer Vogelaar vindt de opzet te grootsch. Hij heeft ook technische be zwaren, in verband met het telkens op graven van gas, waterleiding en straks electriciteit. De voorzitter weerlegt deze bezwaren, doch het lid Vogelaar blijft van meening, dat het met wat minder kosten kon. De heer Woutersen is ook wel eenigszins van het groote bedrag te ruggeschrokken, doch zal niet tegenstem men. Ten slotte wordt het voorstel aan genomen mtet 6 tegen 1 stem (dhr. Voge laar). Een besluit tot het aangaan van een leening groot f 70000 wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Vo gelaar naar het aantal leerlingen op de openbare school te Oostdijk. De voor zitter geeft de noodige inlichtingen. Uit Schouwen-D uiveland. De gemeente Z o n n e m' aire is met ingang van heden toegetreden tot de regeling, vervat in het werkloosheidsbe sluit 1917. Zaterdagavond j.l. trad in de zaal van 't Hotel Bom te Haamstede als spreker op voor de afdeeling „Haamste- de-Burgh" van den Vrijheidsbond, de heer de Eeijter van .Scheveningen. De opkomst was slechts matig. Na ingeleid te zijn door den voorzit ter, de heer C. Blom, liet spr. verschil lende politieke partijen de revue pas- seeren en behandelde hij in een aange name causerie in breede trekken het program van den Vrijheidsbond. Het aandachtig gehoor beloonde spr. bij het einde zijner rede met een krach tig applaus. Vrijdagmiddag j.l. werd te Haam stede een goe'd bezochte vergadering gehouden, waarin als spreekster optrad mevr. van Gilse van Geldermaisen, die doel en wezen der Nederlandsche ver eeniging voor huisvrouwen uiteenzette, met het gevolg, dat een afdeeling dtelzer ver. voor Haamstede en omgeving werd opgericht. Een definitief bestuur werd benoemd, bestaande uit de dames mevr. Klunderd.q Vries te Burgh presidente, Mevr. de KeijzerVeenenbosch te Haam stede. secretaresse, Mevr. BootFokker te Burgh penningm. en mevr. Fokker Klootwijk te Burgh, mevr. Scholder te Renesse, mej. J. Bolle te Haamstede en mej. v.d. Wekken te Noordwelle als overige bestuursleden. Zaterdagmiddag had op de alge meene begraafplaats te Bi r u i n i s s e, de ter aarde bestelling plaats van de op zoo droevige wijze bij Gouda om "het le ven gekomen varensgezel, IV. de Koning. Aan het jgraf heeft ds. Waardenburg! een gevoelvollen toespraak gehouden, waarin hij in treffende bewoordingen de broosheid en de nietigheid van het men- schelijk leven schetste. De belangstelling voor deze droeve plechtigheid was buitengewoon groot. Zeeuwse h-V ia au deren O. D. Zondagavond werd te Sas van Gent, in het lokaal Marquine, vanwege de LiheraLe Staatsparjtij, de Vrijheids bond, een vergadering belegd, waar als sprekers optraden de heeren mr. J. Erasmus en E. P. van der Werff. De vergadering was druk bezocht. De eerste spreker behandelde de al gemeene beginselen van den Vrijheids bond en de ontwapeningskwestieter-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1