Sezoekt Lochem en Barchem 9L No 151 Zaterdag 29 Juni 1929 172* Jaargang De Krocmjuweeten, FEUILLETON BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE iteri buis Ker o Dk nummer bestaat uit DRIE Bladen. EERSTE BLAD. EEN LASTIGE QUAESTIE. Het moge dan ditmaal nogal gemoede lijk toegaan, dat neemt niet weg, dat een algemeene verkiezing voor onze volksvertegenwoordiging een strijd is onbloedig weliswaar en gelukkig, maar niettemin: een 'strijd, het stellen van inzichten tegenover anderer opvattingen, het op duidelijke wijze verkondigen van eigen meening en het aantoonen van de onjuistheid van de opvattingen der tegen partij. Uiteraard is het taak van den eerlijken politicus, daarbij te streven naar groote objectiviteit, ook of vooral waar het geldt de stellingen van de te genpartij aan te vallen. Maar die aanval zelf kan en mag in verkiezingsdagen niet achterwege blijven, zoo er politieke be langen mee gemoeid zijn. Is men huiten verkiezingstijd geneigd om ook te zoe ken naar wat vereent gedurende den strijd mogen ernstige principiëele ver schillen niet weggemoffeld worden. Tot zulk een politiek geschil van de eerste orde met de liberalen hebben de sociaal- en vrijzinnig-democraten de quaestie van de eenzijdige nationale ont wapening gemaakt. En daarom moet er hier het een en ander van gezegd wor den, want vooral de vrijzinnig-demo craten hebben, evenals in 1925, deze leu ze weer met hevigheid aangegrepen in hun strijd tegen de liberalen. Het is begrijpelijk; een ieder weet wel, dat de v. d. en wij, voor een groot deel althans, de kiezers uit hetzelfde maatschappelijke milieu plegen te be trekken en stemmenwinst in 't groot zal daarom alleen mogelijk zijn indien een der beide concurrenten op dit ter rein een pakkend beginsel weet te stel len, een meeslepende leuze gaat aan heffen, die de kiezers doet zeggen: daar voel ik nu beslist voor, en dus stem ik dien candidaat. Daartegen hebben wij dan ook niet het minste bezwaar, integendeelvoor zulk een slogan, een waarlijk pakkende verkiegsleuze, zouden ook wij veel gevoe len en hij, die er ons een aan de hand kan doen, kan op der liberalen dank baarheid rekenen. Maar gemakkelijk zal dat niet vallen, want wij stellen aan die eventueele leuze, behalve dat zij kiezers moet trekken, nog twee andere eischen, die moeilijker te vervullen zijn. het beginsel of de leuze moet iets bevatten, dat werkelijk te ver wezenlijken valt, en het mag, zoo men tot regeeren geroepen wordt, niet als oud-roest terzijde gezet worden, nadat het de kiezers eerst bewogen heeft, hun stem, om der wille van dat beginsel, aan de partij te schenken, die de leuze aanhief. Niet voldoen aan den eersten eisch is misleidend, schoon niet zoo heel gevaarlijk, omdat de kiezer altijd nog zijn gezond verstand heeft, of althans behoort te hebben, om de mate waarin zulk een leuze voor verwezenlijking vat baar is, te beoordeelen men aenke daarbij b.v. de opmerkelijke koelheid, waarmede indertijd, nadat het algemeen kiesrecht veroverd was, de van boo- gerhand ontworpen en opgelegde „eisch"' tot socialisatie door het arbeidersvolk ontvangen is. Maar indien apn den als tweeden genoemden eisch niet voldaan wordt, dan kan dat helaas niet anders dan kiezersbedrog heeten. (The crinkled Crown). Geautoriseerde vertaling uit het Engelscli van .William Le Queux, door Mej. E. H. Ten aanzien van de practische moge lijkheid van eenzijdige nationale ontwa pening mag ook de eerlijke idealist, die dat beginsel voorstaat, zich geen illusies maken: indien de in zeer hooge mate onwaarschijnlijke roomsch-rose-roode co alitie al tot stand zou komen, dan zouden de r.-kathoiieken stellig de eenzijdige nationale ontwapening uit het regeerings- programma knikkeren. Om der wille van een onmiddellijke nationale ontwapening op de v. d. te stemmen is dus dwaasheid; dit zij vooral den vrouwen gezegd. En wat den tweeden eisch betreft: het ver schil tusschen de verkiezings-ont wapening en de re geer i n g s -ontwa pening van Marchant in 1925 is daar, om aan te toonen, dat het beginsel toen ook al niet zoo diep zat, als in dit geval wel geëischt mag worden. Het is en blijft echter een lastige quaestie, die met deze, hoofdzakelijk ne gatieve, opmerkingen, lang niet afgehan deld is. Toch moest het vorenstaande eerlijkheidshalve gezegd worden: men dient te weten, waar we aan toe zijn. Maar dan komt de in wezen veel be langrijker vraag op den voorgrond: hoe staan wij liberalen dan tegen- overdenoorlog? En daarop zij duidelijk geantwoord: de jaren 19141919 hebben ons den oorlog leeren verafschuwen als een gruwel ij ken geesel der menschheid naar uitbanning van den oorlog streven de liberalen dienover eenkomstig. Wij doen in afkeer van den oorlog niet onder voor hen, die in de politiek links van ons staan, wij overtreffen daar in zelfs enkelen, die wat heel ver naar links georiënteerd zijn. Wij willen bevor deren, alles, wat den wereldvrede kan voorbereiden en handhaven, wij willen medewerken om in de geesten der men- schen steeds dieper te doen doordringen en wortel schieten het besef van de on- menschwaardigheid van den oorlog, maar: wij willen dat niet zoover drijven, dat zelfs de onafhankelijkheid van ons Nederlandsche volksbestaan daaraan op geofferd moet iw* orden en wij wenschen niet de zekerheid dat Nederland een „welwillend ter beschikking gesteld" oor logsveld wordt voor groote mogendhe den, die in ons vaderlandje hun oude en nog bestaande veeten gruwelijk zou den uitvechten. De Liberale Staatspartij huldigt de opvatting, dat een tot lands verdediging voorbereid, goed uitgerust en gedisciplineerd leger er veel toe zal kun nen bijdragen, oij een misschien komen den tweeden wereldoorlog, Nederland wederom onzijdig te doen blijven. Wie dus de eenzijdige weerloosmaking van Nederland als een verkeerde maat regel beschouwt, maar positief de inter nationale ontwapening bevorderen wil met al de kracht, die in heten' is, die stern* me met een gerust geweten op de can- didaten van de Liberale Staatspartij den Vrijheidsbond. HET KAMERLID VAN DEN F HEUVEL. Het Tweede Kamerlid Chr. van den Heuvel is Vrijdag bij een auto-ongeluk in de Haarlemmermeer niet ernstig ge wond. 'Hij bekwam een bloeduitstorting in een zijner armen en moest per auto naar zijn woning te Heemstede wor den vervoerd. 31 „Harold Easterbee is een bijzonder goede jongen," sprak' ze met overtuiging, „een dóór-en-dóór braai mensch, één en al hoffelijkheid voor ons, vrouwen. Hij komt hier niet veel. Pennington is ook een best mensch, maar ik mag hjem niet zoo graag als den ander. Het schij nen dikke vrienden te zijn, maar Pen nington vertoont zich hjer niet veel. 't Is net, of er iets geheimzinnigs over hem ligt; hij is lang niet zoo open als Easterbee. Dien staat zijn karakter op zijn gelaat te lezen. De ander kan in den grond van zijn hart net zoo goed zijn, maar hij maakt niet dadelijk dien prettigen indruk op je." Pauline danste twee keer met Penning- ton en verscheidene keeren met kapitein Easterbee, die een paar jaar ouder was dan zpn vriend. Nog lang eer de avond voorbij was een uiterst aangename avond voor een meisje, dat niets van bet leven genoten had was zij het eens met de opvatting van mrs. Jackson omtrent de beide heeren: Pennington was een zeer onderhoudend en aange naam mensch, maar Easterbee was allerinnemendst. Zij mocht nu al een gunstigen indruk hebben van hem, bij niet minder van haar, en dit toonde hij op een wijze, die door geen vrouw verkeerd kan wor den opgevat, zelfs niet door één, die zoé weinig bekend was met de manieren van mannen als dit onschuldige meisje, dat van de wereld afgezonderd had geleefd. Haar bloed stroomde sneller, toen ze elkaar dien avond goeden nacht wenschten. Hij zag er heel goed uit, die slanke, blonde, jonge Engelschman, met zijn gespierae gestalte,, zijn regel matige trekken an aangename stem, die met teedere buiging sprak, als hij tot een vrouw bet woord richtte. „Het zal mij benieuwen, wanneer wij elkaar weerzien," zei hij, terwijl bij haar hand eenigen tijd in de zijne sloot „Komt u hier dikwijls? Ik hpb u nog nooit ontmoet en toch ben ak een vrij geregeld bezoeker." Pauline antwoordde vrij schuchter, dat dit haar eerste bezoek was aan „De Mot ten' En, daar zij niet onder een valsche NEDERLAND EN BELGIE. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt Srpekend, te Antwerpen, voor de Ro tary Club dezer stad over het onderwerp „La Belgique dans 1'Occident1* (België in het Westen) maakte de socialistische senator Louis de Brouckere ,een Zinspe ling op het Nederlandsch-Belgische vraagstuk. De Brouckere zeide geenszins {pessimistisch te zijn en wél degelijk ae hoop te koesteren., dat de kwestie haar beslag zal krijgen. Het gaat immersom een kwestie van recht aldus spreker, en er bestaan Internationale hoven die der gelijke vraagstukken oplossen. Dit Is evenwel niet de ideale oplossing, er moet meer dan recht alleen bereikt worden) en wij moeten iü de toekomst op een nauwere samenwerking tusschen de bei de landen kunnen rekenen. De ontwikke ling van de "haven van Antwerpen belet geenszins de welvaart van Rotterdam en omgekeerd is dit eveneens waar. Aan het slot van zijn rede werd de Brouckere langdurig toegejuicht. RUIJ. VAN RADIOZENDTIJD. De Radio-Bode meldt: Op Dinsdag 2 Juli a.s. zal van des' avonds 8 uur af de V.A.R.A. over dén Hilversumschen zender beschikken. Deze avond is door de A.V.R.O. aan de V.A.R.A. afgestaan tegen afstand door de V.A.R.A. aan de A.V.R.O. van den avond van den 31en Augustus a.s. Koninginnedag valt ïil. dit jaar op Za terdag. De A.V.R.O. bereidt voor den 31en Augustus een bijzonder concertprogram ma voor, dat zal bestaan uit uitsluitend werken van Nederlandsche componisten, die zooveel mogelijk door de scheppers zeiven zullen worden gedirigeerd. HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. Het bioscoopconflict in het Zuiden breidt zich voortdurend uit. Gisteren is als zevende gemeente in het conflict be trokken de gemeente Oosterliout, waar de door B. en W. dier gemeente uitge vaardigde schorsing van de bioscoopver gunning in kracht van gewijsde is ge gaan. Het aantal stopgezette bioscoopex ploitaties is hiermee tot 19 gestegen. ES Inlichtingen verfraaiïngsgezelschap BB (Ingez. Med.) Blijkens een bekendmaking iu dit blad is' door Ged. Staten toestemming verleend in verband met het aanbrengen van een wegdek van gewapend beton, de brug over de voormalige vestinggracht le V e e r e in den MiddelburgVeerschen straatweg voor liet openbaar verkeer af te sluiten van 1 Juli tot en met 10 Aug. e.k. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inko men en-of vermogen (gewetensgeld), is ontvangen bijden ontvanger der di- vlag wilde varen, vertelde zij hem wat van haar familiegeschiedenisdat haar vader in het orkest meespeelde en dat haar avonden dus heel saai waren, waarom hij zelve hjad voorgesteld, dat zij onder ae hoede van mrs. Jacksan zou meegaan. Easterbee keek haar vriendelijk aan, terwijl zij deze verklaring gaf. niet zonuer een paar maal pijnlijk te blozen. De knappe, jonge Engelschman leek haar in haar onervarenheid zoo'n hoog verheven persoonlijkheid, dat zij zich al afvroeg, of hij hipar ook anders zou gaan behandelen, als hjj wist, wat een dooaeenvoudig schepseltje zij eigenlijk was als de dochter van een trommel slager in het tweede-rangs-orkestje. Maar Easterbee was niét zoo ver waand. Hij was, zoo mogelijk, nog hof felijker na haar mededeeling. „Nu, dit is zeker een verandering ten goede miss Van der Wyck. U moet er echt genoeg van hebben gehad, om zoo avond aan avond alleen te zitten. Ik zou u erg graag weerzien, maar ik heb iets te doen, waardoor ik de vol gende dagen onzeker ben van mijn tijd. Maar Dinsdag aanstaande kan ök vast hier zijn. Is u er dan ook? „Ik zal er zijn", antwoordde Pauline eenvoudig. „Tenzij mijn vader zou wen- Een belangrijk middel tegen Slagaderverkal king, hare voorteekenen en verschijnselen, zoo wel van Jicht, Rheumatiek, Neuralgie, Bloed- drukafwijkingen, enz, LITERATUUR OP AANVRAAG. ImporteursFIRMA DE GROOT, Mathenesserlaan 171, ROTTERDAM, Teleloon 33214. (Ingez. Med.) recte belastingen te B r e s k e n s f 32.50, te Goes f116.38, te Oost burg f 12.01, te Ternuzen f 100, bij den inspecteur der directe belastingen te Middelburg f 179.73, te Terneu- zen f 118,77, f35.75. Uit Middelburg. Hedenmorgen heeft het hoofdbe stuur der Nederl. Heidemaatschappij, dat gisteren alhier zijn vergadering hield, in gezelschap van de heeren Oa- derdijk, wethouder; mr. v. d. Veur, ge meentesecretaris, en Ir. Boelen, hoofd directeur der gemeentebedrijven alhier, en den heer Ir. v. d. Plasse, Rijkstuin- bouwconsulent in Zeeland, met auto's een bezoek gebracht aan de Oranjezon tot het in oogenschouw nemen van de daar uitgevoerde werken. Hedenmiddag zou een bezoek aan de Zuid-Bevelandsche Fruitteelt Maatschap pij worden gebracht. Wij zijn op verzoek een kijkje gaan nemen in de electrische bakkerij van den heer Th. A. Brouwer, in de Lange- viele alhier, naar de deeg-automaat. „De Slapende Bakker", die 't deeg in den letterlijken zin van het woord, op de klok gereed maakt. Daar deze automaat ook op de Bektem gedemonstreerd zal worden, komen wij er dan uitvoerige|r op terug. Wij herinneren dat morgen bet Ab dijconcert gegeven wordt van 12 tot 1 uur. Uit Vlissingen. Naar aanleiding van het voor stel der heeren Rorije c.s. gedaan in de raadsvergadering van Vlissingen van 31 Mei j.l., om burg. en weth. uit te noodigen een voorstel aan den Raad in te dienen tot wijziging van de veror dening op net georganiseerd overleg, waarbij aan burg. en weth. en aan den raad voldoende vertegenwoordiging wordt gegeven in het georganiseerd over leg, hebben burg. en weth,. thans hun meening daarover aan den raad kenbaar gemaakt. Zij wijzen er op, dat bij de in stelling van de commissies van overleg voor de amntenaarszaken en voor de werkliedenzaken, duidelijk naar voren is gekomen, dat dit zouden zijn commissies van advies voor burg. en weth. Zij zelve achten zich in die commissies voldoende vertegenwoordigd, omdat resp. de burge meester en de wethouder van gemeente werken er voorzitter van zijn. Ten aanzien van den geuiten wensch om ook aan den raad voldoende ver tegenwoordiging in het georganiseerd overleg te geven, meenen burg. en weth dat hiertoe geen aanleiding bestaat, wijl de adviezen en voorstellen van de com missies voor georganiseerd overleg voor bun college en niet voor den raad zijn bestemd. Het 2ou dan ook ongerijmd zijn leden van den raad, die straks mede moeten oordeelen over de voor stellen van burg. en weth., eene plaats in de commissies van advies aan burg. en weth. aan te wijzen. Een amendement-van Hal om een scben, dat ik niet ging, om de éen of andere reden." Ze was te weinig ervaren in de manie ren van heeren, om verlegenlwid voor te wenden, daar, waar zij er geen reden toe had. Zij voelde zich eenmaal sterk aangetrokken tot den jongen man, hóe kort bun kennismaking dan ook was geweest, en het zou heerlijk zijn, om hem weer te ontmoeten. „Dat is dim zoo afgesproken", 2ei Easterbee met zijn aangenamen glim lach, terwijl hij baar de hand losliet. „Voor het oogenblik zeg ik u fdus' goeden dag en ik dank u nog wel, dat u lzooveel met mij heeft gedansd. Ik heb pooit met meer genoegen een dame ten dans geleid! Ik zal uitkijken op Dinsdagavond Zorg, dat u er ook veel opgewektheid toe bezit, want ik zal heel wat dansen van u verlangen. De jongelui verlieten samen den club en liepen in de richting van de Ryder- straat, waar Easterbee een paar gezellige kamers had. Pennington verbet Londen den volgenden morgen, dus zou hij dien nacht bij zijn vriend slapen. „En hoe ben je gevaren met mrs. Kearns?" vroeg Easterbee, toen ze, nog eer ze zich ter ruste begaven, in de zitkamer wat 2aten te praten onder een sigaar en een whasky-soda. drietal raadsleden in de commissies op te nemen, werd in 1922 met 13 tegen 5 stemmen verworpen. Daar zij bezwaar moeten blijven maken tegen het zitting nemen van raadsleden in de commissies voor georganiseerd overleg, geven burg. en weth. in overweging n,et voorstel van de heeren Rorije c.s. te verwerpen. Voor de nenoeming van twee leden van het Vlissingsch Studiefonds, hebben burg. en weth. de twee volgende dubbel tallen aangeoaden: de heeren J. C. Paap, aftr. en A. Smit Jzn., en in de vacature ds. P. N. Kruijswijk, de heeren ds. A. de Voogd en ds. H. A. Wiersinga. Vrijdagmiddag is op Westerveld te Velsen onder groote belangstelling 3e verassching geschied van het stoffelijjk overschot van dr. J. Hoogkamer, bij' le ven neus-, oor- en keelarts in Den Haag vroeger te Vlissingen. Onder de aanwezigen waren dr Breed- veld namens de Vereeriiging van keel, neus- en oorartsen. dr. van Gangelen, voorzitter en dr, Lely, secretaris van. de afdeeling s-Gravenhage van de Nederl. Mij. tot bevordering der Geneeskunst, dr. J. P. Fockema Andreae, tour gem. van Utrecht, mr. E. Funke namens het be stuur van de afdeeling 's-Graverfhage van bet Nederl. Roode Kruis. Dr. Fockema Andreae heeft het eerst het woord genomen: hij zeide dat het voor allen, die rich de vriend van (fr. Hoogkamer noemden, moeilijk was om uiting te geven aan \>at -het gemoed' zoozeer beweegt. "Wij zijn bedroefd om* dat hij is heengegaan, zeide spr. doch dankbaar voor wat hij voor ons is ge weest. Hij is heengegaan midden In zijn werk, doch te vroeg. "Wij zullen zijn! "nagedachtenis met grooten eerbied ïn onze herinnering bewaren. Dr. van Gangelen sprak namens de af- ideeling 's-Gravenhage van de Ned. Mij tot bevordering der Geneeskunst. De burgerij van Den Haag was opgeschrikt door dit plotseling verscheiden, zeide spr. Diep bedroefd waren zijn patiënten, maar diep ontroerd waren wij', zijn col lega's. Deze reus onder _de menschen zoo zeide spr. is op het veld van eer 'gebleven. Hij was zeer gezien reeds als student te Utrecht verwierf hij een gou den medaille. Te Vlissingen werk te hij zóó' dat de burgerij hem bij zijn' vertrek een gouden medaille aanbood. In Den Haag won hij met een slag vele har ten. Wij zullen zijn nagedachtenis in hoo ge eere houden. Ten slotte sprak de heer Harts, voor zitter van den Raad van! Arbeid te Vlis singen .namens' 'de Vlissingsche vrienden. Spr. zeide, dat velen blij zijn dat zijn weg door Vlissingen is gegaan. Hij wekte ver trouwen, geestdrift en bewondering en bij velen vriendschap door zijn gouden hart. Een zwager ,de heer Unger heeft voor de belangstelling dank gezegd. Uit Walcheren. Gister vergaderde de gemeenteraad van Koudekerke, onder voorzitter schap van den burgemeester, den heer „Uitstekend. Mijn hemel, wat een stel hersenen heeft die vrouw. Geen wonder, dat ze in zekere kringen zoozeer op prijs gesteld wordt. Wij mogen er óók zijn. Maar ze kan ons allebei maken en breken, wat betreft vindingrijkheid en. ondernemingsgeest! En wordt de blonde Ena al wat sterker? Zij beschikt even eens over een stel goede hersenen, als de berichten waar zijn." „Ja, ze is knap héél knap. -Maar natuurlijk wordt zij overtroefd door mrs. Kearns. Die stelt ieder ander in de scha duw. Je houdt mij zeker voor wat héél enthousiast; maar je gaat nu toch gauw naar Elswick en dan zal je het zelf wel ondervinden." Er volgde eenige tijd van stilzwijgen tusschen de jongelui. Easterbee was de eerste, die dit verbrak. „Een vreemde samenloop van om standigheden, dat ik vanavond juist zoo de dochter van Van der Wiyck moest ontmoeten! Het was haar eerste bezoek daar, naar ze mij vertelde. Ik houd het er voor, dat de oude heer haar op zettelijk achteraf heeft gehouden en nu met opzet met haar te voorschijn is ge komen. Zou hij iets van ons afweten?" Pennington lachte. (Wordt vervolgd.) latenl ling.; rken.l ver- huis- aien. hten, rger- leden aaier iium- iden mbei wei nd v 81 1 to! uder en o ddag Idaa: kegei gbaa ndig ader >udei Her en id ig tarii 5 MI'

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1