Abonnements prijap. kwartaal: voor Middelburg en agentschap Vlis- lingen f 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Adv ert entiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën:30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen ;van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grootqr dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe- ten geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cexri extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 nor en des ZA TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Sureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. BINNENLAND In de te Deventer gehouden jaarlijk- sehe algemeene vergadering van den Ned. Aannemersbond is in het hoofdbe stuur gekozen de heer J. Lindenbergh Gzn. te Wemeldinge. De heer Anker te Ylissingen had zich niet herkies baar gesteld. UIT STAD EN PROVINCIE Uit Middelburg. Een belangrijk middel tegen Slagaderverkal king, hare voorteekenen en verschijnselen, zoo wel van Jicht, RLeumatiek, Neuralgie, Bloed drukafwijkingen, enz. LITERATUUR OP AANVRAAG. -:- Importeurs: FIRMA DE GROOT, Mathenesserlaan 171, ROTTERDAM, Telefoon 33214. Besmettel ij ke ziekten. KERKNIEUWS. ri a No. 149 Bonderdag 27 Juni 1229 172* Jaargang Bijf dit nummer behoort eert Bijvoegsel. Mil). AANNEMEK&BOND. Bj| de bespreking over de bekende kwestie in'de aannemerswereld met de bindende besluiten heeft de heer Lin denbergh uit Wemeldinge gezegd, dat men in Zeeland hard heeft moeten wer ken voor afschaffing van borgtochten en voor arbitrage. Men heeft in Zeeland gemeend, dat men op 1 Juni van de kwesties af zou zijn. Helaas is dat niet zoo. De afdeeling Zuid-Beveland vraagt zich af, of de positie der aannemers niet is verzwakt in plaats van versterkt. De aannemers zijn tevreden over het hoofdbestuur, maar niet ov,er het be haalde resultaat. Nu besloten is, eerder om de bindende besluiten uit te voeren, moet men hier een krachtig woord doen faooren. Dat moet den minister bereiken, die dan voortaan maar moet zien, de werken te doen uitvoeren zonder leden van de N.A.B. Er is genoeg gepraat met het departement. Spr. vroeg liet stellen van een termijn, om zoo 'de onzekerheid van het wachten op een minisjerieele beslissing op zeker tijdstip een einde te doen nemen. Besloten werd geen termijn te stellen, maar, op voorstel van het hoofdbestuur tot een kort uitstel, en waken tegen het schuiven van de zaak op de lange baan. i riblFTl VAN ZUIDERZEEGRONDEN NA DE DROOGLEGGING. In de jaarvergadering van de Broeder schap van Notarissen, gister te Leeuwar den gehouden is het vraagstuk behandeld van uitgifte der Zuiderzeegronden, na de drooglegging. Hierover waren twee adviezen uitgebracht, en wel door dr. S Bierema, lid der Tweede Kamer en Prof. dr. H. W'. C. Bordewijk. Dr. Bierema wil het in cultuur bren gen niet overlaten aan de pioniers, die zich op de nieuwe gronden gaan vesti gen. Zoolang de slecht doorlatende na tronklei nog niet is omgezet in de ge wenscht kaikklei, zal er waarschijnlijk, zoo weinig mogelijk in den grond ge werkt moeten worden en zal het b.v. aanbeveling verdienen, den grond kor- teren of ïangeren tijd in gras te laten lig gen. Deze periode nu wil de heer Biere ma beschouwen ais een voortzetting der drooglegging en hij acht het gewenscht dat de Staat de gronden gedurende dien tijd in handen houdt. In dien tijd kan men kanalen en wegen aanleggen en de gronden tijdelijk verpachten. Gebouwen moeten er dan echter nog zoo weinig mogelijk worden gezet. De exploitatie moet in dien tijd volgens dr. B. niet rechtstreeks van een der departementen uitgaan, doch hij wil er een aparte maatschappij voor creëeren, b.v. een N.V., zooals b.v. voor, ontginning bestaan en waarvan gemeenten aandeel houders zijn. Wat betreft de definitieve bestemming der bouwrijpe gronden, geeft dr. Biere ma van de vier mogelijkheden, n.l. staats exploitatie, verkoop, pacht en erfpacht de voorkeur aan de laatste, met daar naast als overgangsmaatregel en aan vankelijk waarschijnlijk voor het groot ste deel tijdelijke pacht. Prof. Bordewijk komt tot de volgende slotsom De beste vorm van uitgifte is uitgifte in eigendom, met behulp van op gemak kelijke voorwaarden beschikbaar gesteld doch overigens commercieel gehouden hypothecair crediet van rijkswege. Eenige beperking in de vrijheid van beschikking, ten einde voor den d,uur van den aflossingstermijn qyergang van het goed in onbevoegde handen te voorko men, is noodig. Zij kan bij het verkoop contract als ontbindende voorwaarde worden opgelegd. Overigens moet er te gen worden gewaakt, dat de rechtstoe stand met betrekking tot de Zuiderzee gronden niet in een uitzonderingstoe stand ontaardt, veeleer omgekeerd er naar worden gestreefd, dat de gemeene recht zoo spoedig mogelijk ook daar in heel zijn omvang gelde. Blijvende be perkingen. in de verkeersvrij he id zijn on toelaatbaar. Bij den verkoop worde eenerzijds gelet op het belang van de schatkist, d.i. van den belastingbetaler; anderzijds op het belang van een tot welvaart komende boeren- en arbeidersbevolking op de nieuwe gronden. Naast eigendom worde aan pacht een bescheiden plaats ingeruimd. De verdere ontwikkeling van pacht worde overgela ten aan het vrije verkeer in verband met de behoeften. Ten aanzien van de grootte-klassen overheersche het bedrijfstype van 30 40 ha. Daarnaast worde het kleinbedrijf allerminst vergeten eïx mogen ook enkele grootbedrijven worden toegelaten. Aan landarbeidersplaatsjes (ook losse pacht- perceelen) worde aandacht geschonken in den geest der Landarbeiderswet. HET VEER WILLE3ISTAD NUMANSDORI». De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Westelijk Noord-Brabant te Breda en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, te Rotter dam, hebben gemeenschappelijk een adres aan den Minister van Waterstaat gericht betreffende het veer Willemstad naar Numansdorp. Zij wijzen op den on voldoenden toestand van het veer, dat, voor de verbinding van Rotterdam met Westelijk Noord-Brabant van groote be- teekenis zou kunnen zijn. Het komt adressanten voor, dat de meest wenschelijke regeling van de ver betering van dit veer deze is, dat het Rijk de Rotterdamsche Tramweg-Mij., door het verleenen van een bijzondere subsi die in staat stelt de verbeteringen San te brengen, die in het belang van het verkeer noodzakelijk zijn. Zij verzoeken zoo spoedig mogelijk verbeteringen te willen aanbrengen. Gisterenavond hebben voor de Com munistische Parij (C.P. Hólland Centraal Comité) op de bovenzaal van de sociëteit de {Vergenoeging alhier het woord gevoerd door de heeren J. Brommert Jr en D. Wijnkoop, die tekeer gimgen'te- gen andere communistische partijen en tegen het kapitalisme, terwijl vooral de heer Wijnkoop de arbeiders aanspoorden in het N.V.'V. bet revolutionnair idee te verspreiden en alle arbeiders gereed! te maken om te strijden tegen de dooi de kapitalisten voorbereide nieuwe oor logen. Uit de ongeveer 80 aanwezigen maak ten twee gebruik vragen te stellen. O. a. were, gevraagd welke partij nu eigenlijk de Communistische partij Is, waarop de heer Wijnkoop zeide dat men moet Ietten op de daden en alleen zijn partij voert het programma uit van de internationale. Uit Walcheren. Te Domburg had Dinsdagavond in Café Wiilhelmina eene vergadering plaats ter bespreking van de vraag, hoe door de „Algemeene Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer" te 's-Gravenhage meer propaganda in het Buitenland zou kunnen worden gemaakt voor de Noord- zeebadplaatsen in Nederland. Op 29 April heeft nml. in Den Haag eene ver gadering plaats gehad van genoemde vereeniging met de Burgemeesters der Noordzeebadplaatsen, waarop deze kwes tie is behandeld. Te Domburg heeft daarop de Burgemeester, de heeren P. J. Elout, Directeur der N.V. Domburgsche Zeebadinrichting en Dr. B. Vaandrager, Voorzitter der Vereeniging lot Bevorde ring der Belangen van de Badplaats Dom burg uitgenoodigd met hem een voor loopig comité te vormen, ter voorberei ding eener vergadering waarop de zaak onder het oog zou worden gezien. Tol deze vergadering waren uitgenoodigd de leden van den Gemeenteraad, de Direc- tie's van de N.V. „Domburgsche Zee- badinrichting" en „Stoomtram Walche ren" de hotel-en pensionhouders, nering- doencien, a ulo verhuurders en alle leden van de „Vereeniging tot Bevordering van de belangen van de badplaats Domburg." De Burgemeester, de heer L. J. van Voorthuysen, gaf eene uiteenzetting van het aoel aaarvan, drukte zijn spijt uit dal de Regeeringscommissaris, de heer F. K. J. Heringa, Hoofd der Afdeeling Handel en Nijverheid van het Departe ment van Arbeid, Handel en Nijverheid plotseling verhinderd was op deze verga dering mede als spreker op te treden, zooals zijne bedoeling was. De heer W1. P. F. van Deventer, Directeur der „Algemeene Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer" te 's-Gravenhage hield daarop eene zeer goed gedocu menteerde en geestige causerie waarin hij duidelijk het enorme belang aantoon de, dat de badplaatsen hebben bij eene doelmatige en aanhoudende reclame. Een Amerikaansch journalist verklaarde hem: „als wij in ons land zoo iets had den als jullie Walcheren, dan zou dat voor ons een goudmijn worden." In het buitenland worden honderd duizenden, ja millioenen uitgegeven voor reclame. Hoe pover steekt ons land nog daarbij af. Nu wil de Alg. Ver. voor V. V. beproeven een som van f 7500 bij een te brengen van de verschillende- badplaatsen, die daartoe percentsgewij ze worden aangeslagen. Zoo zou b.v. Scheveningen 30 pCt. bijdragen, Vlis- singen 10 pCt., Katwijk en Domburg 5 pCt., Texel 2 pCt., Oostvoorne 1 pCt. enz. Daarvoor zal dan eene doeltref fende reclame worden gemaakt in het buitenland, vooral door middel van de pers. Deze rede werd door de aanwezigen met groote instemming aangehoord, ve le vragen werden na afloop gesteld en staande de vergadering reeds verschei dene toezeggingen gedaan. Het voorloo- pig Comité werd bestendigd en daaraan werden toegevoegd de heeren jr. H. 0. Ghijsen voor de „Stoomtram Walche ren", A. Meijer, voor de groep Hotel houders, C. Maas voor de pensionhou ders en W. Trieller voor de neringdoen den, die zich aften bereid verklaarden in hunne groep de leiding te nemen. In zijn dankwoord aan den spreker mocht de heer Van Voorthuysen terecht spreken van een goed geslaagden avond. Uit Zuid-Beveiand. De gemeenleraa'd van Kr uinit gen vergaderde Dinsdagavond. Afwezig de heeren Elsman, Minnaar, v. d. Borght en Bur kink. B. en W. van Schore hebben besloten tot ontbinding van de Overeenkomst met Kruiningen over de bestaande gasleve ring op den dag dat de nieuwe overeen komst wordt aangegaan met de combi natie. B. en W. van Kapelle hebben "bericht, dat door hen aan Tiet bureau van ge meentebedrijven is verzocht een onder zoek in te stellen inzake de gasvoor- iziening. Van den heer Jac. de Raad is een! verzoek ingekomen 'om 40 kub. M. ge meentegrona te koopen bij zijn huis voor het bouwen van een autogarage. Door B. en W. werden de volgende plannen ter kennis van den raad g bracht le. Verbreeding van het Einde in de Ronde naar de huizen met degelijke af- heinïrig van gemeentewege, kosten pl.m. M00; 2e. De straat van P. v. Iwaarden tot Hoverstadt van een trottoir voorzien: 3e. Verplaatsen het hek over den (duiker van Joh. Bauer en verbetering hiervan; 4e. De riooiputten in de kanaalstraat le Hansweert alsmede de goot grondig te verbeteren; 5e. Zoodnt de gascombinatie tot stand is gekomen met nieuwe gasprijzen, de raadzaal met gas verwarmen. Ai deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Ter voldoening aan "het verzoek van Ged. Staten worden verschillende klei ne veranderingen gébracht in de ge meenschappelijke regeling der nieuwe gascombinatie Krabhendijke, Rilland Bath, Waarde en Kruiningen, ziilks m. a. st. De bestaande commissie der op 1 Juli as. op te heffen Gasfabriek te Kruiningen wordt met algem. stemmen ontbonden, de voorz. dankt die commis sie en vooral haar voorzitter den heer Kostense voor al haar verrichten ar beid. Tot lid der comm. van toezicht voor de Gascentrale „Oosteinde" wordt be noemd de heer J. Kostense en als plaats vervangend lid de heer J. J. Francoys, terwijl de burgemeester ambtshalve lid is Dé voorz. zegt d at door Ged. Staten (Ingez. Med.) is bericht dat de kosten van onderzoek naar de voordeelen van een Gascentrale voor Walcheren en Z. Beveland niets be dragen zullen, tiaar de Ver. v.. Ned. gemeenten dit nader zal onderzoeken. Goedgevonden wordt om aan het Rijk af te staan 1,65~A. van den weg over den Zondijk, 68,35 A. Zandweg naar Krui ningen en 7.90 A. weg naar Krabhendijke voor den nieuwen weg, voor de som van f 1, onder beding dat de gemeente later geen betaling zal doen voor het leggen van buizen in dien weg. Aan de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt wordt op ver zoek bijgedragen in de kosten van een landbouvvhuishoudcursus over 1929'30 a 30 pet. zijnde f 384.52. Vastgesteld wordt de rekening van den Keuringsdienst Kruiningen met een in- ,komst van f 6717.13 en Uitgaven een bedrag van f 6313.22. Benoemd werd in de commissie tot wering van schoolverzuim in de vacature J. Visser, de heer Q. van As. Bij de rondvraag drukt de heer Fran coys zijn spijt uit dat 'de burgemeester bij het laatste zangconcours weer ver gunning heeft gegeven voor dansmuziek waardoor zulke gelegenheden ontaarden in kermissen en dit de jongelui in de herbergen brengt, wat vooral door vele ouders niet gewenscht wordt. Herv. Gemeenten gehouden. Aanwezig waren 20 predikanten en 27 ouderlingen. Als primus-lid-ouderling van hel Prov. Kerkbestuur van Zeeland werd herko zen de heer W. v. Oeveren, als secundus de heer W. Kosien. Als primi-leden-predikanlen van het Classicaal Bestuur van Middelburg wer den herkozen ds. J. de Visser en 'ds. W. Reus, als secundi ds. L. B. Tjebbes en ds. A. de Voogd, als primus-lid-ouderling de heer W. Kosien en als §ecundus de heer H. J. Wijnne. In de vacature van ds. Voorhoeve werd gekozen als secundus-lid-predikant van het Classicaal Bestuur, ds. Blauwen- draad met 24 stemmen en als quaestor ds. J. E. Ossewaarde. De wijzignig van art. 6, al. 5 van het Algemeen Reglement (tot schrapping der woorden: „Wordt hij daartoe geroepen, dan treedt zijn secundus op als ge woon lid") wordt aangenomen met 3 stemmen tegen. De wijziging van art. 3 van het Sy nodaal Reglement voor de Kerkeraden. (In art. 3, al. 4 worde gelezen in plaats van: „de diakenen meerderjarig naar de burgerlijke wet": „de diakenen niet beneden de drie en twintig jaren oud") werd aangenomen met 1 st. tegen. (de ZeeuW.) Gisteren vergaderde de Raad te R i 11 a n d-B a t h voltallig. Door den voor zitter werd gerapporteerd omlrent het verhandelde in de conferentie te Mid delburg, op uitnoodiging van Ged. Staten met de verschillende gasgemeenten be legd. De Raad besloot geen adhaesie te betuigen aan het adres van den Raad der gemeente Stad-Hardenberg inzake de opheffing van belastingkantoren ten plattelande. In de gemeenschappelijke regeling voor de gasveorziening werden enkele wijzigingen aangebracht, terwijl de oude regeling tusschen de .gemeenten Rilland-Bath, Krabhendijke en Waarde -tegelijk worden ingetrokken. Tot lid der Commissie van Toezicht op de Gasfabriek werd gekozen We til. J. Deurloo, tot plaatsvervangend lid de Heer J. van de Sande. Aan het Bestuur der Muziekveree- niging Rillandia werden drie lokalen der O. L. S. te Rilland afgestaan op 20, 22 27 en 29 Juli a.s. Uit Tholen. i Terwijl Maandag namiddag eenige kinderen aan het spelen waren nabij de Thoolsche brug, viel een 5-jarig dochtertje van J. G. van den hoogen wal, de Eendracht in. Op het geschreeuw der kindeken snelde de schipper G. V. te hulp en sprong gekleed te water. Hij mocht het genoegen smaken de klei ne, welke reeds eenige malen onder was geweest te redden. ff Ze e u w sch-VIaa n der e n O. D. Door een misgreep van een traptre de stortte de wed. B., te S a s v a n G e n t die bij een familielid op ziekenbezoek was geweest, van de hooge en steile zol dertrap. De bejaarde vrouw bleek zoodanig ge kwetst te zijn, dat opname in het zie kenhuis noodzakelijk was. Tot gezworene van het Waterschap Graauw en Langendam werd benoemd de heer J. Buijsrogge in de plaats van den heer J. Buijsrogge in de wegens het overschrijden van de daartoe vastgestelde leeftijdsgrens niet meer kon worden herbenoemd. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 16 tot en met 22 Juni in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Sas van Gent 1, Wemeldinge 2; Diptheritis: Goes 1, Middelburg 1. Poliomyelitis anterior acuta (kinderver lamming): Veere 4 (in 3 gezinnen). In genoemde week werden twee geval len van encephalitis na inenting ter ken nis van het staatstoezicht op de volks gezondheid gebracht. Van één dezer ge vallen is het onderzoek nog niet be ëindigd. (Stscrt.) Gisteren werd alhier in liet ca techisatielokaal (der Ned. Herv. Gem. op het Koorkerkhof de j aarlij ksche (113e) vergadering der classis van Ned. Te 's-Gravenhage is de jaarl. algem. vergadering gehouden der "Vereeniging „Aanpakken", onder voorzitterschap van ds. L. W. Bakhuizen van den Brink, die mededeelde, dat een gift ontvangen was van een onbekende groot f 1000. Het is zeer noodig dat haar ka-( pitaal nog aangroeie ter voorziening in de behoeften van een groot aantal on voldoende predikantstraktementen, Waar in ook het bestaande Reglement der Ned. Herv. Kerk geenszins voorziet. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer W. van Oever.en te W o 1 f a a r t s d ij k, blijkt, dat het kapitaal der vereeniging, door koersavans en door giften in het jaar 1928 is aangegroeid tof f 627.737 en dat uit de rente wederom f 30.000 is uitgekeerd aan de Synode ten behoeve van het 'Fonds tot verbetering der schraalste predikantstraktementen. Hier door was zij in staat de laagste pne(di- kantstraktementen aan te vullen tot f 1700 minimum en f 2000 maximum'. Het aftredend bestuurslid de heer W- van Oeveren, voorn., werd herkozen. Het jubileum van d s. den Hollander. Ds. K. den Hollander, Ned. Herv. pred. te Amersfoort vierde gister zijn zilveren ambtsjubileum. Kornelis den Hollander, zoo meldt de N. Pr. Gr. Crt. werd 18 Juni 1875 te Westkapelle geboren. Hij werd daar leerling van. de Toen nog vrij primitieve) (openbare lagere school, waaraan de heer J. J. van Elsacker, een zeer be kwaam wiskundige, als hoofd was ver* bonden. Deze had de gave, om verschil lende jongelui van dit dorp aan de Noordzee te „ontdekken", als menschen met aanleg voor studie, en het is wel merkwaardig ,dat in dien tijd verschillen de mannen met de daar veel voorkomen de namen als Gabriëlse, Minderhoud en Den Hollander tot bekende figuren op 't gebied van waterbouwkunde wiskunde, teekenkunst en onderwijs zijn gevormd. In onzen jubilaris meende de heer v. Elsacker een studieman te hebben ont dekt, en hem was geen, moeite te groot om dezen discipel gereed te maken voor het illustre Gymnasium te Middelburg. Men kan zich moeilijk voorstellen, hoe veel moeite dit in dien tijld1 op een af gelegen plaats als Westkapelle kostte. Alle onderwijzers en zelfs de toenma lige predikant van het dorp, ds. K. Log gers en diens echtgenoote, die 'n Fran chise was, moesten er aan te pas komen ■;om dezen jongen met aanleg klaar te sloomen, en zoo geschiedde het miracula dicta dat de eerste Westkappelaar, die tot zijn zestiende jaar had school gegaan, en ter gemeentesecretarie in de Nederland- sche taal bekwaam gemaaht was, en van den een op het dorp dit, en van den an der dat had geleerd .terstond in de twee de klas van het Middelburgsch Gymna sium werd geplaatst. Door vriendelijke medewerking van den rector, dr. Voegler. en andëlre leeraren van het Middelburgsch Gymna sium werd 'deze leerling van buiten', die Wat ouder was dan zijn klasgenooten uit de stad, met bekwamen spoed 'door de gymnasiale loopbaan heen gewerkt, a« 5i S r p ![i 51 jij iu !N I 'i: Ir fa

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1