Woensdag 2G Jfuni W2B 172* Jaargang No* 14^ BINNENLAND DE KAMERVERKIEZINGEN. WERKELOOZE VALIEDE ARBEIDERS. DE OVERVAL OP WILLEMSTAD. NEDERLAND EN BELGIE. GEEN FOOIEN AAN HET LOODS- PERSONEEL. UIT STAD EN PROVINCIE ff assss By dit nummer behoort oen Bijvoegsel. Het aantal kiesgerechtigden, dat op 3 Juli aan de stemming voor de Kamer verkiezingen zal' kunnen deelnemen, be draagt in tot. 3.828.503, tegen '3.561.950 in 1925 zoodat het kiezerscorps in de afgeloopen vier jaar met 266.553 per sonen is toegenomen. In den kieskring Middelburg be draagt thans het aantal 129.761 en in 1925 122.883, alzoo een vermeerdering van 6878 zetels. 'De Minister van bïnnenlandsche zaken en landbouw heeft ingesteld Öen commis sie, aan welke wordt opgedragen te on derzoeken of het gewenscht is, dat va lide arbeiders al dan! niet tegen werk loosheid verzekerd in geval van werk loosheid en indien behoefte aant steun bestaat, op andere wijze door do over heid worden tegemoet gekomen dan in de Armenwet is voorzien jen zoo ja, de daartoe vereischte voorstellen! te doen. Het „Berliner Tageblatt" publiceert een artikel van de hand van dr. Wal ter Schuck, onder het opschrift „Caudil- los über Curasao", waaraan woixlt ont leend de volgende passage: „Niet geheel ten onrechte kon Gomez, na den aanslag van' Urbino, de Neder- landsche regeering voorhouden dat de Engelsche regeering er in geslaagd is, in Trinidad 't ontstaan van revolution- naire brandhaarden te verhinderen. Ne derland zal uit het onaangename voor val zonder twijfel de leering trekken, dat de Venezolanen op Curacao in! de 'toekomst sterker gecontroleerd dienen te worden als het eiland niet tot een1 broei nest van revo'lutionnaire escapades wil worden. Er zijn in Venezuela nog tal van eerzuchtige generaals ,die slechts! op de gelegenheid wachten om de ver lokkende erfenis van den president te aanvaarden. Als de toestand op> Cura sao niet op een wijze die Venezuela be vredigt, wordt geregeld, dan is een N.- Amerikaansche conventie, onder het voorwendsel, dat men voor vrede en or de in Midden-Amerika moet zorgen, zeer wel mogelijk." De algemeene vergadering van den Dietschen Bond, 1.1. Zaterdag te Utrecht gehouden, heeft de volgende motie aan genomen: „De Dietsche Bond, overwegende, dat, Izooals blijkt uit de onlangs openbaar gemaakte bescheiden Nederlanld&ch Witboek en Belgisch Grijsboek de Nederlandsche minister van "buitenland- sche zaken, namens de Nederlandsche regeering, aan de Belgische regeering op 23 October 1928 een schema heeft aangeboden, waarin wordt verklaard, dat „Nederland bereid is, als vervallen te erkennen artikel VII (Belgische neutra liteit) en artikel XIV (verbod Antwer- pen-oorlogshaven) van het Verdrag van 1839", d.w.z. bereid is, te aanvaarden een internationale regeling, waarbij de neutraliteit van België wordt opgehe ven en de mogelijkheid geschapen wordt, Antwerpen tot oorlogshaven te maken betreurt ten diepste dezen stap der Nederlandsche regeering, welke in de lijn ligt van de Fransch-Balgische mi litaire overeenkomst en zeer noodlottige gevolgen hebben kan zoowel voor Ne derland als voor Vlaanderen." In dezelfde vei'gadering werd beslo ten, aan de Vlaamsch-nationale Kamer fractie een telegrafischen gelukwensch te zenden met den uitslag van de Bel gische verkiezingen. In een telegram aan generaal Hertzog werd vreugde uitge sproken over de overwinning der natio nalisten in Zuid-Afrika. In de „Nation Beige" wordt een be schouwing gewijd aan de tusschen de Belgische en Nederlandsche regeering gewisselde stukken, die voor eenige da gen openbaar gemaakt zijn. Dit is .de slotsom: Het Grijsboek toont duidelijk' dat de Nederlandsche regeering slechts matig prijs stelt op de vriendschap van België. Het gemobiliseerde, koortsachtige België van 1919 had haar zekere ongerust heid ingeboezemd; het België ..van '29 schijnt haar toe niet meer dan een minimum van concessies te verdienen. Cat bewijst dat men zijn spel moet spe len, als men de troeven in handen heeft. Maar nu dat zoo is ,zou België onge lijk hebben ,als het hardnekkig bleef houden aan een weg zonder uitgang. ®e hoop op een wederkeerige overeenkomst opgevend moet België de voldoening vra gen waarop het recht heeft, door het debat in een nieuwe richting te leiden. De inspecteur-generaal van het loods wezen heeft een circulaire gericht tot het loodspersoneel om het te verbieden, fooien of premiën aan te nemen van ka piteins, kantoren of sleepbootmaatschap pijen. Overtreding zal ernstig, zoo noo dig met ontslag, borden gestraft. STEUNFONDS PERSONEEL NE®. SPOORWEGEN. Dé directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft aan het door haar j>as ge sticht Steunfonds voor personeel, dat iiï financieele moeilijkheden verkeert, als eerste schenking geschonken een (gift van f 50.000 ter vorming van het grond- kapitaa/van het fonds. IIET ONTWERP-COLLECTIEF CONTRACT IN DE METAALINDUSTRIE. De leden van den Chr. Metaalbewer- kersbond en van den ït.-K. Metaalbe- werkersbond hebben in meerderheid het ontwerp-collëctief contract, waaromtrent overeenstemming was bereikt tusschen de besturen van 'den Metaalbond enj van den Algemeenen Ned. Metaalbewer- kersbond en de beide confessioneele bonden, aanvaard. Evenwel zijn daarbij eenige condities gesteld, die betrekking hebben op de vacantie-regeling en op de indeeling der gemeenten in klassen. NEDERLANDl EN DE WERELDTENTOONSTEL LING TE ANTWERPEN. Het Nederlanidsch Comité tot regeling van Nederland's deelneming aan dé ten toonstelling ,te Antwerpen heeft zijn plan nen andermaal gewijzigd. Volgens vroe gere opvatting zou er een paviljoen ge bouwd worden waarin alleen de 'of- ficieele vertegenwoordiging van Neder land en zijn koloniën zou worden on dergebracht; de particuliere deelneming zou dan plaats vinden in een hangar van de Rotterdamsche Nijver heidstentoonstelling welke vlak bij! het paviljoen zou worden opgetrokken) De ontwerpers zijn echter tot de con clusie gekomen ,dat dit alles moetlijk tot een goed geheel kan gemaakt worden. En waar "de belangstelling van' particu liere zijde steeds grooter wordt heeft het comité thans èen veel ruimer plan,' voor een paviljoen doen makeö), waarin de geheele Nederlandsche deelneming waarschijnlijk zou kunnen worden onder gebracht. i i Ook dit jaar zullen weer meerdere goedkoope treinen van hier vertrekken en hier aankomen. De eerste van hier gaat Donderdag 4 Juli naar Den Haag en Rotterdam. Voor de prijzen, de tijden van vertrek en aankomst en de voorwaarde voor de regenverzekering verwijzen wij naar de aanplak- en strooibiljetten. Laatstge noemden zijn gratis a. d. stations van de lijn MiddelburgRoosendaal verkrijgbaar De kaarten worden verkocht van af morgen zoolang de voorraad strekt. Uit Middelburg. In de goed bezelte Electro bioscope alhier sprak gisterenavond voor een talrijk gehoor, namens het federatief verband de heer Henri ter Hall. Deze wees er allereerst op, dat het verband niet is een „partij". Het verband wil juist niet aan eenige partij meedoen. Spr. wees in verband hiermee op de puzzles in de kieswet, en verklaarde hoe 't kwam, dat hij in 1925 met 10.000 stemmen meer niet werd gekozen, en den heer Staalman met zooveel stemmen minder wèl. Het federatief verband wil hier een einde aan maken, men siemt daarbij niet op de lijst, rnaar op den persoon. Het verband breekt dus met het Iijstenstelsel. Er zullen zeker knappe menschen in de Kamer gevonden worden zégt spr. doch of ze ook practischer zijn, dat zit nog. Er eten vele Kamerleden ook nog op andere manier van de Staatsruif. Spr. wijst op de vele onwaarheden, die in deze verkiezingscampagne over hem worden gezegd. Het federatief verband wil 'Welvaart bevorderen, en orde herstellen, zonder partijpolitiek. Als een der partijen een vó'öfstel indient in het belang van het land, zonder partijpolitiek, dan heeft dat den steun van het verband. Op dit oogenblik is er in alle partijen ruzie: ook in den Vrijheidsbond met diverse Kamerleden. Met de S. D. A. P. gaat spr. in de toekomst misschien wel sympathiseeren zij zijn op den goeden weg, het marxisme hebben zij overgedaan aan Loutje de Visser. Spr. behandelt daarop enkele punten uit Ixet program. Zoo de zorg voor het onderwijs aan schippers-en kramerskin deren. Spr. wijst daarbij op de eigenaar dige manier, waarop sommige 'bijzondere scholen tot stand komen. Voorts wijst hij op de wettelijke ar beidstijdregeling, waar nog zoovelen bui ten vallen, als het theaterpersoneel, het cafépersoneel. Daarop: de manier van werken aan de departementen, waardoor er zooveel geld onnoodig wordt gespendeerd (and/e re kepi's voor de militairen; de leveran tie van onderdeeien door Amerika voor torpedo's, terwijl 't "niet meer noodig was, enz.) En dat terwijl we meer be talen aan belasting dan in eenig land, dajt oorlog heeft gevoerd. Spr. behandelt daarop het reddings- wezen. Spr. heeft er zich over ge schaamd, dat er geen pensioen is voor de oude redders, noch voor de nagelaten betrekkingen. Zoo moest bij de ramp aan Hoek van Holland geld voor de nagelaten betrekkingen worden bijeengebedeld. In dit verband gaat spr. dieper in op he^t Dorus Rijkersfonds, en vertelt aardige anecdoten uit de laatste levensjaren van den grooten redder. De film liet hierop zien, hoe men deze heeft geëerd bij zijn dood; een schoone film van de begrafenis van den redder, die 511 men schen het leven heeft gered. Namens den kiezersbond voor nati onale eenheid en vooruitgang sprak jle heer J. den Hollander. Deze me moreerde eerst een oud-Middelburger: Dirk L. Broeder die altijd adverteerde: De koffie van Dirk L. Broeder is feen tikkie beter dan de beste, doch wat spr. gaat vertellen is twee tikkies beter dan 't beste. Over de nationale eenheid, en meer speciaal de Nederlandsche zaak in Indië. Spr. begint met de Nederlandsche zaak hier. De welvaart van Nederland vindt zijn sluitpost in wat Indië Nederland brengt. De in- en uitvoer tusschen Ne derland en Indië verschaft aan duizenden werk. Indië beslaat een grondgebied vijftig maal zoo groot als Nederland. Er is een sterk uiteenlooperide bevolking. Heit Nederlandsch gezag heeft die veelheid gemaakt tot een eenheid, en er rechts orde geschapen. Onrecht wordt nog slechts daar gepleegd waar het Neder landsch recht nog niet doorgedrongen is. Voorts heeft het gezag er gébracht een bestuur, die iedere toets van critiek kan Idoorstaan; ten derde een economisch bestel waardoor de welvaart zeer vooruilt gaat. In Indië vindt men twee rassen tegen over elkaar en twee wereldgodsdiensten: het Christendom en de Islam, en voorts) twee beschavingen, elkaar tegengesteld en tenslotte twee posities: van den vreemdeling en den inlander. Daar zit voor de overheid de moeilijkheid, al die tegenstellingen dienen verzoend. Door de toename in ontwikkeling der inlanders is de spanning tusschen beide ontwaakjt. Er is een zedelijke politiek gekomen: de baten dijor Indië opgebracht, zullen in de eersle plaats dienen voor Indië zelf. Hierdoor is gekomen een Nederlandsche taak' in Indië, een taak van opvoeding. Dat is mogèiijk als die taak maar op krachtige wijze -wordt aangevat om te komen tot zelfbestuur van Indië binnen het Nederlandsch staatsverband. Spr. meent dat de inlander de volle gelegenheid krijgt in daden te toonen, wat hij kan. Er moet echter bij die ont wikkeling orde zijn, opstandige krachten moeten worden beteugeld, en evenzoo moeten vijandige elementen worden ge weerd. Het bewakingsinstiituut de vloot moet in orde zijn. Dan moet het opvoedingsproces j*e- schieden in evenwicht. Geen kleine maat schappij met een politiek waterhoofd. En dan is er de voogd. Die moet de vaste overtuiging, en de wil hebben om in het doel te slagen. Het partijwezen hier te lande is ztek in werking en constructie. Want de wer king werd veel gebruikt voor persoon lijke-en niet voor zakelijke belangen. Steeds vindt men aan cle eene kant 'n tegenwicht aan de andere. Daardoor ontstaat onmacht. Zoo is het partijwezen onmachtig de ouden van dagen te hel pen. Het partijwezen kon ook geen par lementaire regeering naar boven bren gen. De groote partijen kunnen vele zaken niet verwezenlijken, maar dan kunnen de kleine die nog wel eens over het doode j>unt heen helpen. De heer ter Hall behandelt 'daarop het vraagstuk der oud-gepenslonneerden. Het federatief verband wenscht voor hen gelijkstelling van pensioen met den te- genwoordigen tijd. Voorts ook nog de radio, die het fed. verband vrij wil hou den van politiek. De heer Langhorst sprak hierop nog eenige minuten over de onvoldoende pensioenen van de oud gepensionneerden bij hel spoorwegpersoneel. Spr. heeft van den heer Kalff vernomen dat ook de oud gepensionneerden zullen trekken uit het fonds van spoorwegpersoneel, dat in nood is geraakt. Hij is op bezoek geweest als ongeorganiseerde. Spr. eischte gelijkstel ling van de pensioenen van voor 1918 met de huidige en eindigde met een krachtige opwekking de lijst van bet federatief verband te steunen. Tenslotte zeide de heer ter Hall nog 't van de regeering een onverantwoorde lijke daad te vinden, dat Curasao on beschermd is gelaten. Hij wekte krachtig op om op 3 Juli te stemmen op lijst 32. Heden is alhier na lang lijden overleden de heer Eduard Boasson, met wien een hooggeacht stadgenoot, die vooral in stilte veiel wel deed, is heert- gegaan. Met verwijzing naar de desbetref fende advertentie, herinneren wij aan de uitvoering welke de mondharmonicaver- eeniging „Crescendo" morgenavond geeft in dén tuin of de zaal van den Buiten tuin op 't Zand. De goede naam, die deze vereeniging reeds heeft verworven, mag groote belangstelling doen verwach ten. 1 j Door omstandigheden zal de post zegel tentoonstelling, welke door de post- Izegelverzamelaarsvereeniging „Middpbi" alhier op 10 en 11 Juli a.s. in de bo venzaal van de sociëteit „de Vergenoe ging" zou gehouden worden, op Woens dag 17 en Donderdag 18 Juli a.s'. plaats hebben. De Zeeuwsche polder- en Water- schapsbond zal op 13 Juli a.s. zijn jaarvergadering te Middelburg hou den en in verband met het 10-jarig be staan zal de heer Mr. P. Dieleman. een feestrede houden, terwijl prof. nu*. F. G. Scheltema uit Amsterdam zal inlei den „Het Waterschap en het recht van eigendom." Des middags zal de schade, welke tij dens den Novemberstorm aan den West- kapelschen Zeedijk is toegebracht in oogenschouw worden genomen. Uit Vlissingen. Te Vlissingen is de 22-jarige werkman de J. bij liet sloopen van een gebouw door vallend gesteente zoodanig getroffen, dat de dood onmiddellijk in trad. Men meldt ons nader, dat dit ongeluk (gisterenmiddag plaats had bij het sloo pen van een sluismeesterswoning nabij de sluizen. Een schoorsteen stortte in en hierdoor werd de ongelukkige ge troffen en gedood. Vrijdag 2 Augustus wordt te Vlis singen een gecostumeerd zwemfeest gehouden. Hit Z u i d-B e v e I a n d. De raad van Waarde vergaderde op Maandag j.l. Een ingekomen schrijven van Ged. Staten bevat enkele bedenkingen tegen de opgemaakte gemeenschappelijke re- geiing betreffende de gasfabriek „Oost einde". Van den Minister van Onderwijs is bericht ingekomen, dat door de gemeente moet betaald worden, betreffende leer lingen op verschillende onderwijsinrich tingen f 888.07. Met het oog op het in werking tre den op 1 Juli a.s. van de gemeenschap pelijke regeling der gasfabriek „Oostein- 'de" voor Krabbendijke, Rilland, Waarde, Kruiningen en Scliore, worden de twee vroeger vastgestelde regelingen inge trokken. Bij de commissie van toezicht van de Zuid-Bevelandsche Gascentrale „Oost einde", wordt als lid benoemd de heer J. J. Mol, tot plaatsvervanger de heer An. Dees. Het Volk meldt: In de Oud-Gerei, school te Krab bendijke is het Maandag tot een hand gemeen tusschen cle onderwijzers ge komen. De kinderen kwamen huilend uit de school. In de op Zaterdag te Wemeldin- g e gehouden gemeenteraadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. De heer Lindenbergh brengt rapport uit omtrent de door hem bijgewoonde vergadering gehouden te Middelburg, waar besproken is het plan van gasvoor- ziening van Zuid-Beveland-Walcheren. Spr. zegt, dat de vergadering zich in principe uitsprak voor de uitvoering van dit plan, oïschoon hij zich daartegen lieefl verklaard. Spr. noemt de argumen- 1 len der voorstanders en de bezwaren van hem, als eenigen tegenstander. Ten slotte is besloten de vertegenwoordigde ge meentebesturen uit te noodigen bij te dragen in de kosten van een deskundig onderzoek, welke kosten geraamd wor den op f 2000. De voorzitter zegt den heer Linden bergh dank "voor zijn rapport, en ver klaart het mét dén heer Lindenbergh eens te zijn, dat van de groote com binatie van gemeenten niets zal kunnen) komen. De voorzitter zegt, dat van Ged. Staten bericht is ontvangen, dat de kosten van het deskundig onderzoek niét ten laste der op de bijeenkomst vertegenwoordig de gemeenten zullen worden gebracht, zoodat hierover geen beslissing behoeft te vallen. Voorts deelt deze mede, dat in overeenstemming met Ged. Staten de uitvoering der werkzaamheden aan de verbetering en de verbreeding van den Wemeldingschen Zandweg is .gegund aan de Maatschappij „Wegenbouw" voor de som van f 35915 volgens hare inschrij ving in afwijking van het bestek. De raad gaat hiermede accoord. De voorzitter stelt opnieuw aan de orde het voorstel van den heer Hoogetjte- ger over de recognitie van f 1 voor de Spoorweg Mij. „Zuid-Beveland" Ier zake van hel aanbrengen van een straatlan taarn aan den Noordelijken Stationsweg, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. De heer Lindenbergh motiveert alsnog zijn standpunt, dat het niet wenscLelijk is de lantaarn op de gestelde voorwaar de aan te brengen. Spr. vergelijkt de. maatschappij met burgers die in voor komende gevallen op hun verzoek een straatlantaarn geplaatst zien. De heer Hoogesteger acht het in het belang van de veiligheid van het verkeer, dat een lantaarn geplaatst wordt. De heer J. A. Eoninicus meent, dat de vergelijking van den heer Lindenbergh niet op gaat, om dat de Maatschappij geen belang heeft bij het aanbrengen van een lantaarn. De heer A. Dominicus is het hiermede niet eens; spr. verwijst naar het belang van de Mij. in verband met den toegang tot het station door passagiers. NU breed voerige discussie wordt mol' 4 tegenj 3 istemmen besloten de recognitie te aan vaarden; tegen de heeren Lindenbergh, A. Dominicus en de voorzitter. De heer Dekker informeert naar 'de electricileits- voorziening en vraagt of eventueel ad- haesiebetuiging aan het destijds ingeko men adres van den raad der gemeente 's-Heerenhoek nog waarde zou hebben. De voorzitter zegt, dat deze zaak door een commissie uit de combinatie van gemeentebesturen in studie is genomen. De heer A. Dominicus geeft in overwe ging te trachten een weg te krijgen onder langs den Westelijken kanaaldijk na demping en rioleering der voor de daar staande woningen liggende sloot. De .voorzitter zegt onderzoek toe. Uit S cho u wen-D ui ve 1 a nd. Men meldt ons uit Biruinisse: De. 26-jarige schipper W. de K. Pz., die aan boord van het motormos- selvaartuig Bru. 8, die Maandag j.l. te Gouda 't ongeluk heeft gehad den val lenden mast op 't hoofd te krijgen, ten gevolge waarvan hij met een ernstige schedelfractuur naar het ziekenhuis moest worden gevoerd, is aan de gevol gen hiervan, aldaar overleden. Schipper de K. laat een vrouw en één kindje na. ,o Uit Tholen. In de Maandagmiddag te Stave- nisse gehouden spoedeischende ge meenteraadsvergadering kwam ter tafel een ingezonden stuk van den heer H. J. Dorst aldaar, aanradende om tegelijk met de straatverbetering en straalriolee- ring waaraan men thans bezig is, over te gaan tot draineering van de Voor- en van de Achterstraat, om te zorgen dat de daaraan staande woningen geen of minder last zullen hebben van 't grond water. Het vóór en tegen van drainage werd door eenige leden besproken. De voorzitter zeide geraadpleegd te heb ben, den heer Rothuyzen, gemeente- architect te Goes, alsmede prof. Visser, hoogleeraar te Wagen in gen. maar dat hij den heer Stevens, Rijkslandbouwcon- sulent niet te spreken heeft kunnen krij gen. De deskundigen waren van meening, dat, als de rioleering goed wordt aan gelegd, een drainage niet noodig is. Eeni ge leden, hoewel geen tegenstanders van drainage, gingen met de meening van de deskundigen m.ede. De ervaringen in Goes (Poel) opgedaan steunden hen! in die meening en zij konden dan ook niet besluiten om minstens f 1000 voor drai nage uit te geven. De voorzitter zeide, met B. en W. de zaak, na advies van genoemde deskun digen, zeer objectief te hebben beke ken. Het voorstel om niet tot drainage over te gaan werd z.h.s. aangenomen. Een verzoek van de „Bat. Imp. Mij." om een benzinepomp met tank van hoog stens 6)000 Liter inhoud'te mogen plaat-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1