VILTHOEDEN. Ng. 147 Dinsdag SB Inni 1929 172* Jaargang Voor Reis en Sport 3 FATERIK. BINNENLAND DK KONINKLIJKE FAMILIE. DE „MAASBODE" EN DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. PESTRATTEN TE BANDOENG. HET CONTRACT IN DE METAAL INDUSTRIE. ZIE ETALAGE. UIT STAD EN PROVINCIE MIDDELBURGSCHE COURANT De geheele Koninklijke ïamilie heeft gisteravond de uitvoering van Wagner's Parsifal in den Stadsschouwburg te Am sterdam bijgewoond. De Koningin-Moe der keerde na afloop per auto weer naar Soestdijk terug, de Koningin en de Prinses overnachtten ten paleize. De Prins zou naar den Haag terugkeeren. De uitvoering w.erd gegeven vanwege da Wagnervereenigiiijg. iWij lezen in het Hbld.: In een der daigelijksche brokjes proza., die de „Maasb." in deze verkiezings dagen wijdt aan de slechthieid van het socialisme, trof ons een Kinnetje. Schrijvend over de Engelschfe ver kiezingen zeide het blad: bij het kleine aantal zetels, dat (Lloyd George, definitief tot poli- tieken ballenjongen gedegradeerd, en zijn volgelingen mochten bezetten, troostte men zich met luet toch neg altijd vrij behoorlijk aantal stemmen. Tot tweeërlei opmerking geeft dat aan leiding. Een „vrij behoorlijk aantal stemmen"! De sterkte der liberalen in Groot- Srittannië is inderdaad even (groot als die Yan de R. K. Staatspartij in Nederland. Immjeris (ajlis men enkel let op het feit, dat meer dan 25 pet. der Britsche kie zers hun stem uitbrachten op liberale candidaten, dan geeft men daarmede de sterkte der liberale partij nog niet weer. In tientallen districten werd igeen liberale candidaat gesteld, omdat die bij het in Engeland hèerschende stelsel igeen kans zouden maken. 'Houdt men daarmede rekening, dan kan men zeggen, dat Engeland, Schot land en .Wales de partij van den „defi- finitief tot ballenj ongen gedegradeer de Lloyd George in het kiezerscorps even sterk vertegenwoordigd zijn als de „groo- Ibe'" R. K. Staatspartij aanhangers telt in Nederland! En dat deze laatste partij in het Neder- landsche parlement w e 1 vertegenwoor digd is naar de evenredigheid h,arer sterkte (naders dan de liberale partij in Engeland), dat dankt zij aan een kies- rechtheiworming, door een Nederlandsch liberaal in 1917 tot stand gebracht. Met de wetenschap, dat de liberale par- lij daarvan dupe zou worden, maar ge drongen door dat rechtvaardigheidsbesef, dat evenals waardeering voor de poli tieke tegenstanders een logische conse quentie is van de liberale gedachte. Aneta meldt uit Bandoeng: In een perceel, gelegen in de A.B.C.- straat, welke grenst aan de Chineezen- wijk, zijn doode ratten gevonden. Bij een door den gezondheidsdienst inge steld onderzoek is gebleken, dat deze goedang het filiaal is van de zaak aan den Grooten Postweg, waar onlangs een aantal gevallen van pest zijn voorgeko men. In deze goedang zijn ratten aange troffen en naar aanleiding daarvan is kort geleden de goedang door den eige naar leeggehaald. Een levende rat, in de goedang gevangen, is ter onderzoek aangeboden aan het instituut-Pasteur, alwaar men positief pestbacillen op de zen rat heeft kunnen constateeren. Naar het Volk meldt, hebben thans zoo goed als alle afdeelingen van den ■Algemeenen Nederlandschen Metaalbe- jwerkersbond vergaderd over het con tract in de metaal-industrie. De vol ledige uitslag staat nog niet vast, maar 'het blad verneemt, dat een zoo groot aantal afdeelingen zich tegen de aan vaarding heeft uitgesproken, dat de ver werping van het ontwerp-contract reeds vast staat. BE AANSLAGEN IN BE CULTURES. V. D.-Anela meldt uit Medan: De commissie uit de assistenten heeft vergaderd met het bestuur van de ver- eeniging van assistenten in Deli in ver band met het verzoek van de arbeids-in- spectie om een oordeel te geven over de .aanslagen in de cultures. De vergade ring kwam met algemeene stemmen tot de slotsom, dat de methoden!, die door de arbeidsinspectie worden toegepast niet debet zijn aan de vermeerdering van "het aantal aanslagen. Voorts werd als oor deel uitgesproken dat de arbeidsinspec tie in den laatsten tijd tactischer ite werk gaat dan tot voor kort hef geval was. e is®®#®®®®®®®®®©®®®®©®®®®®®®® (Ing. MedJ De Minister van Financiën maakt buiend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inko men en-of vermogen (gewetensgpld) is ontvangen bijden ontvanger der di recte belastingen te Axel f70.50; te Hulst f 138.02; te Sas van Gent f 122.50; bij den inspecteur der directe belastingen te Middelburg f69.76; leTerneuzen f 65.60. Uit Middelburg. B/. en W. hebben geantwoord op de vragen van den heer mr. baron van der Feltz, door ons Donderdag gemeld, en die liepen over het plaatsen van hou ten stellages met verkiezingsreclame dooi de S. D. A. P. B.*en W. antwoorden: 1. NVij ontkennen, dat het vermoeden gewettigd is als zouden alleen de in ons schrijven van 29 Januari 1929 no. 23, overgelegd ter Raadsvergadering van 27 Februari 1929, vermelde plaatsen worden bestemd voor het opplakken van verkiezingsreclame In de 2e alinea van dat schrijven im mers werd medegedeeld, dat op d,e be doelde plaatsen in de verkiezingsdagen het kosteloos plakken van verkie zingsbiljetten zou geoorloofd zijn. Wij veronderstellen als bekend, dat in vroeger jaren vaak biljetten werden ge- geplakt op huizen van particulieren tegen den wil der eigenaren en reclames ge schilderd op het plaveisel, zonder beta ling natuurlijk. •Van de zijde der politieke partijen is toen betoogd, dat deze ongewenschte toestand gevolg was van de omstandig heid, dat in den verkiezingstijd geen vol doende ruimte voor reclame op de bor den der gemeente beschikbaar w'as. Op grond van een en ander is door ons thans, evenals bij vorige verkiezin gen, op ruime schaal gelegenheid gege ven om kosteloos verkiezings-biljetfen aan te plakken. 2. Wij achten het niet "in strijd met de bedoeling van ons schrijven dd. 29 Januari 1929 no. 23 aan den Raad, dat wij aan de Sociaal-DemocLatische, Ar beiderspartij hebben toegestaan om op openbaar terrein op den Dam en op de Loskade houten stellages met verkie zingsreclames te plaatsen. Dit blijkt voldoende uit het onder 1 opgemerkte. De S. D. A. P. heeft daar toe aan ons vergunning verzocht en ver kregen tegen betaling van de volgfens ver ordening verschuldigde rechten voor het tijdelijk innemen van gemeente-grond. 3. Wij ontkennen, dat de verschillende politieke parteijn terecht konden meenen dat, buiten de in ons schrijven van 29 Januari 1929 vermelde plaatsen, geen gemeente-terrein zou worden beschik baar gesteld voor het aanpLakken van verkiezings-reclame, wanneer daarvoor de verschuldigde rechten worden be taald. In hoeverre de aan de S. D. A. P. verleende vergunning den indruk kan wekken van bevoorrechting boven an dere politieke partijen, vermogen wij niet te beoordeelen. 't Menschelijk gemoed is licht vatbaar voor verkeerde indrukken, vooral wan neer bij anderen onjuiste gedragingen worden verondersteld. 4. In tijden van verkiezingen kan men ten opzichte van het stadsschool! niet al te nauwlettend zijn. Dit behoeft ook niet, omdat eventueele ontsiering slechts kor ten tijd duurt. 5. Wij zijn niet bereid de reeds aan de S. D. A. P. verleende vergunning in te trekken en wachten voorts af in hoever re ook andere politieke partijen aan ons alsnog vergunning tot plaafsing van stel lages zullen verzoeken. Wij zullen zoodanige, verdoeken naar omstandigheden beoordeelen. 6. Wij meenen door het vorenstaande aan Uw verzoek te hebben voldaan, waarbij wij hebben aangenomen, dat met „Raad" in de door U gestelde vraag werd bedoeld „de leden van den Raad.". Aan dit laatste meenen wij echter nadrukkelijk te moeten toevoegen, dat wij 'Jdleen voor dit speciale geval en zonder daarmede ook maar in eenigerlei opzicht een precedent te willen scheppen, af- schrift van ons antwoord (en ook vain de gestelde vragen .aan alle leden van den Raad doen toekomen. Eenige verplichting of noodzaak om aldus le handelen ontkennen wij echter ten eenenmale. Ten slotte wensclien wij le wijzen op het bepaalde bij artikel 23 van het Reglement van Orde van den Raad dei- Gemeente, krachtens hetwelk het stellen van vragen aan ons college door een lid van den Raad alleen mogelijk is met verlof van den Raad, in vergadering vereenigd. Een ander vragenrecht be staat in onze gemeente niet, a fortiori geen plicht tot antwoorden, tenzij in een Raadsvergadering. Waar intusschen strikte naleving van het Reglement van Orde zou 'meege bracht hebben dat Uw dragen hun be lang verloren, hebben wij vrijheid gevon den van dat Reglement af te wijken. In verband met de opheffing van het kantoor der directe belastingen en accijnzen voor de buitengemeenten a 1- hier met ingang van 1 Juli a.s. zijn de kantoorhouders der hulppost- en tele graafkantoren te Arnemuiden, Sei'oos- kerke en Veere en de stationhouders der post-, telegraaf en telefoonstations te Nieuw- en St. Joosland en Grijpskerke aangewezen als sub-ontvangers der ac cijnzen. In de le Utrecht gehouden 10de jaarlijksche vergadering van den Ned. R. K. bond van ambtenaren van Van Gend en Loos werd de heer G. M'. H. Dekker alhier met groote meerder heid van stemmen herkozen. Uit Vlissingen. Tijdens een operatie is gisteren op 54-jarigen leeftijd aan een hartgebrek plotseling overleden de heer J. Hoog kamer, specialist voor keel-, neus- en oorziekten te 's-Gravenhage. De heer Hoogkamer, die in 1927 uit Vlissingen naar Den Haag giekomen was, had reeds een uitgebreide prak tijk. Zooals bekend, was de heer Hoogka mer ook te Vlissingen een gezien arts en heeft hij daar van 31 October 1924 tot 24 Maart 1927 deel uitgemaakt van den gemeenteraad voor de Ohr. Hist, par tij. Gedurende die 21/2 jaar heeft de overledene een ijverig aandeel in de werkzaamheden van den raad gehad en druk aan de discussies 'deelgenomen. Gisterenavond heeft de heer Henri ter Hall een politieke lezing gehouden te Vlissingen, die slechts een 30 tot 40-tal belangstellenden had getrok ken. Uit Walcheren. De gemeenteraad van Koude- kërke vergadert Vrijdag, 28 Juni a.s., des namiddags t e 2 ure. Punt van behandeling: Wijziging be grooting 1928. Maandag hield de gemeenteraad van Serooskerke eene openbare vergadering. De voorzitter deelt mede, dat voor de betrekking van gemeentelbode op de oproeping maar één sollicitant zich heeft gemeld, de heer H. Klarisse. Eer er tot stemming wordt overge gaan, vraagt de heer A. Melis een be sloten vergadering. Na een half uur Weer heropend, wordt de heer H. Kla risse m. a. st. benoemd. Nu komt ter vergadering de heer De Regt om'over de electrificatie met den raad te onderhandelen. De voorzitter deelt mede, dat er reeds voor 120 aan sluitingen is geteekend. De heer De Regt zet uiteen wat de (gemeente ongeveer zal kosten met on- dergrondsche leiding n.l. ongeveer f 4000 (waarvan door de gemeente 75 pet. of f 3000 moet betaald worden. De heer Iz. de Buck vraagt of na deze opgave later nog onkosten voor de ge meente komen b.v. voor de aansluiting, waarop de heer De Regt een berekening maakt op een verbruik van minstens 809 K.W.U. Bij 'n bovengrondsch net zullen de kos ten van straatverlichting zijn voor aan sluiting ongeveer f 6.10, hij ondergrGnd- sche aansluiting f 13.50. Volgens opgave is de prijs voor licht 1,6 cent per uur De voorzitter deelt mee, dat de kosten van het gas U/2 ets pér uur zijn, zooda.t in de kosLen weinig verschil is. B. en W. stellen voor, als de kabel door de gemeente gelegd wordt in de kom der gemeente een kabel te leggen voor de aansluiting. Na veel beraadslagingen en inlichtin gen van den heer de Regt wordt met al gemeene stemmen aangenomen in de Jcom der gemeente tegelijk als de hoofd stroomkabel naar Domburg wordt gelegd een aansluitingskabel voor de gemeente te leggen, op een kostenraming groot f 3000. Het voorstel van B. en W. om ook olndergronds een kabel te leggen voor de Ungez. Mea./ straatverlichting, (Raming der kosten f 620... wordt na vele beraadslagingen ook met algemeene stemmen aangenomen. Met 4 stemmen tegen 3 voor wprdt besloten nog te wachten met aansluiting der straatverlichting. B. en W. stellen voor "de gemeentege bouwen op hun kosten aan te laten sluiten op voorwaarde dat de huurders 5 pet. rente van de aarilegkosten moe ten betalen. De heer Goedbloed wil er bij bepalen dat de raad zich de bevoegdheid voor behoudt om de gemeentewoningjen aan te doen sluiten Ook dit punt wordt met algemeene st. goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt de heer W. Jobse of het toch vaststaat ,dat hij in' de vorige vergadering is benoemd met den heer A. Melis om den steen voor den (Koperheuleweg te keuren, hem is ge bleken, dat de steen reeds gekeurd id door den heer A. Melis zonder dat hij er van af weet. De heer A. Melis geeft hierover een' toelichting waarna de heer W. Jobse vraagt of hij alsnog recht heeft om dien steen le keuren. De voorzitter zegt dat dit het geval is, waarop de heer W. Jobse vraagt, waa© het monster steen is. De heer A. Me lis zegt: bij mij thuis; waarop de heer W. Jobse vraagt of het ophet Gemeen tehuis kan gedeponeerd worden, zoodat het voor hem te bezichtigen is. De voor zitter antwoordt van: ja. De heer Wondergem vraagt naajr aan sluiting van de perceelen buiten de kom van het electrisch net. De lieer De Regt zegt dat 20 pet. van de aanlegkosten moet betaald worden; bij meerdere aansluiting wordt dit ook voordeeliger. Bovendien is de directeur bezig' een plan uit te werken ,dat nog niet klaar is, doch waarvan hij "kan zeggen, dat dit nog wel goedkooper uit zal komen. De heer De Regt vraagt naar een plekje gronid voor het bouwen van een tra nsf o r m a tie gebo uw In besloten vergadering wordt dit punt gehandeld. Uit Z uid-Beveland. In de Maandag gehouden verga dering van den gemeenteraad van 's- Heer Arendskerke was met ken nisgeving afwezig de heer D. W. Lin- denbergh. De geloofsbrieven van den heer H. Goedegebure werden onderzocht en tot zijn toelating werd besloten. Op voorstel van B. en W. werd be sloten als lid toe te treden tot de afd. Zeeland van de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten. Een verzoek van ingezetenen van Nieuwdorp om verbetering van de dorp straat aldaar, werd in handen gesteld van B. en "Wl. om advies, evenals een verzoek van het bestuur der Gei- tenfokvereeniging le Nieuwdorp 0111 sub sidie. Zaterdagavond heeft de afdeeling Ierseke van den Vrijz. Democrati- schen Bond een zéér goed bezochte openbare vergadering gehouden, zoodat zelfs aanwezigen zich met een staan plaats tevreden moesten stellen; Met zeer groote,. aandacht werden de uiteenzettingen van den heer W. de Graaf uit Middelburg inzake de beginselen van den V. D. B. en den komenden verkiezingsstrijd gevolgd. Op zeer heldere wijze zette spr. uit een, hoe de tegenwoordige toestand met z'n extra-parlementair kabinet is ont staan en behandelde op bevattelijke wij ze enkele der voornaamste punten van het verkiezingsprogram der V. D. Na de pauze declameerde mevr. van den Broecke—de Man uit Aardenburg: „Menske", monodrama van Ys Vissel. Onder ademlooze stilte hoorden de aan wezigen dit diep aangrijpend anti-oor- logsarama aan. Weinigen, die niet nu en dan een traan wegpinkten of een lastig brok in de keel hadden door te slik ken. Mevrouw v. d. Broecke-de Mail ver staat uitnemend de kunst zulk een stuk te zeggen. De „Ierseksche Crt." verneemt om trent den nieuwen burgemeester van Ierseke het volgende De heer H. 0. J. Gunning (Ohr. Hist.) is 40 jaar oud en een zoon van Dr. Gun ning, vroeger director van het Zendings bureau Oegstgeest. Na te Leiden gestudeerd te hebben is hij in dienst geweest in Nederl.-Indië als ambtenaar bij het Binnenlandsch be stuur en hier sinds 2 jaar met velrtof in Nederland. Men meldt ons uit Ierseke: De heer J. Hage, voorzitter van het Muziekgezelschap „Mozart" le Ierseke, heeft ontslag aangevraagd als bestuurs lid dezer vereeniging, wegens meenings- verschil in 't bestuur. Noor d-B eveland. Voor de afdeeling Colijnsplaat van den Vrijheidsbond spraken gisteren avond de heeren mrJ. Erasmus van Oost burg en C. Hage van St. Maartensdijk. Van de gelegenheid tot het voeren van debat of het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt. o— Uit S c h o u we n-D ui ve 1 a n d. Zaterdagnamiddag j.l. werd een s po ede i s chen d e gemeenteraadsvergade ring te Zierikzee bijeen geroepen in verband met de opengevallen 'functie van Commissaris van Politie. Algemeen was de Raad van gevoe len, dat inkrimping van het politie-corps zeer gewenscht was, als gevolg waarvan met algemeene stemmen besloten werd, de volgende motie, aangevuld met een toelichtend schrijven van B. en W. te zenden aan H. M. de Koningin. „De Raad der gemeente Zierikzee den 22 Juni 1929 in openbare vergadering j} ij een; gelet op de omstandigheid, dat door de benoeming van den heer R. P. Brons tol Commissaris van Politie te Middel burg, vacant is gekomen de betrekking van Commissaris van politie te Zierik zee; van oordeel, dat in een kleine ge meente als Zierikzee van slechts onge veer 6800 zielen, in aanmerking geno men hare ligging en de (geaardheid harer bevolking geen enkel belang van be- teekenis de aanwezigheid van zoodani- gen functionaris vordert; Overwegende voorts, dat afschaffing dezer functie welkome verminde ring van het reeds zwaai* belaste ge meente-budget zou beteekenen, althans gelden zou doen vrijkomen welke voor (noodzakelijker doeleinden zouden kun nen worden aangewend; spreekt als zijne meening uit, dat het zeer wenschelijk mag worden ge noemd, dat 'het Commissariaat vau Po litie wordt opgeheven; besluit het dagelijkscli bestuur op te dragen dit zjjn gevoelen ter kennis te brengen van Hare Majesteit de Konin gin en den Minister van Justitie; en gaat over tot de orde van den dag." In den nacht van Zondag op Maan dag is door ee;n of m'eer personen in braak gepleegd in de opslagplaats en het kantoor van den Goederendie|nst „Zierikzeesche Koophaudel" aan de Nieuwe Haven te Zierikzee. De brandkast, die zich in het kantoor be vond, is geopend en vervoerd nabij een put buiten de Zuidhavenpoort, waar de ze is gevonden. Bij nader on dier zoek bleek vermist te worden een portefeuille met papieren voor de inbreker(s) van geen waarde, terwijl een klein bedrag aan zilver geld onaangeroerd is geble ven. De brandkast bevindt zich thans op het politiebureau. De politie doet ijverige nasporingen 0111 de dader(s) te vinden. Men meldt ons uit Westen- schouwen: Zaterdag j.l. vertoonde zich aan onze kust een school van 50 a 60 tonijnen. Deze gezellig levende dieren, waarvan een gewicht van 2 a 300 K.G. geen zeld zaamheid is, ondernemen meermalen de reis vanuit de Middellandsche zee naar onze streken. Hun verschijning wordt door velen in verband gebracht met te verwachten ongunstig weer. Hoogstwaar schijnlijk echter azen zij op bepaalde vischsoorten, die af en toe onze zee gaten binnenkomen. Een aardig gezicht is het, deze aan de onderzijde zilver wit gekleurde dieren hoog uit het wa ter, dat zij in heftige 'beroering bren gen, te zien opspringen. Merkwaardig,

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1