ie. 140 Maandag 24 Juni 1929 172* Jaargang BINNENLAND «ho verkiezingsmeetings in breda. rimieemerkex. hei nederl. zeewezen. hei reddingswezen- op de KUST. de nederlandsciïe dagbladpers. UIT STAD EN PROVINCIE r Abannements prijs p, kwartaal: voor Middelburg en agentschap Vlis- 'jingen f 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen ia Middelburg 18 sent .per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewoneadvertentiën:30 cent per regel. Ingezonden Mededeelt n- e n 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet jfrooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ien geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cenf extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 nor en des ZA TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. AMBTENARIJ. Het mag bekend verondersteld wor den, dat wij den ambtenaar als mensch welgezind zijn, maar hevig het land heb ben aan de ambtenarij. Het is dienstig, zoo nu en dan eens een voorbeeld van dat laatste te geven, opdat men wete, Wat ambtenarij nu eigenlijk wel is. Het gebeurde dan op een Zondag in een provinciestad, (die mijlen buiten Zee land ligt) dat iemand een brief wachtte, die een voor hem zeer belangrijke mede- deeling moest bevatten. Sinds de afschaf fing der facultatieve Zondagsbestelling is de eenige mogelijkheid, dien brief te Halen. Nu woonde deze man aan het randje van de stad op een flinken afstand van het postkantoor, en het regende dien Zondag pijpestelen. Het kantoor was open van 8i/291/2 uur (toen góót het) ®n van liy212y2 uur (toen stortte het). Dus trok hij tegen twaalven zijn vbt- leeren schoenen aan, zocht een motor broek, kleedde zich in regenjas en pet en fietste door den vloed van hemel water naar het postkantoor. Druipnat kwam hij voor 't loket, waar de dienst doende (d.w.z. stilzittende) ambtenaar hem allervriendelijkst toevoegde: „Maar meneer, dat is al jarenlang afgeschaft, U kunt alléén 's morgens de post halen niet meer des middags" Achter den volkomen in zijn recht zijnden ambtenaar zag de man de en veloppe in de netjes gesorteerde rij post stukken liggen een besteller dren telde door het kantoor Met leege handen en half doorgere gend kwam de man thuis; de order ont ging hem. In een gewone zaak zou de klerk of bediende gezegd hebben: „Posthalen is alleen 's1 morgens meneer, hier hebt u het voor dezen keer, denkt u er een volgende maal om des ochtends te ko men?" Dat was zakelijk correct geweest. DE OVERVAL TE WILLEMSTAD. De afdeeling der vereeniging „"Onze ■Vloot'' te Batavia heeft in antwoord op haar telegrafisch voorstel aan het hoofd bestuur te 's-Gravenhage tot bevorde ring van hèt hoüden eener nationale inschrijving teneinde de regeering een ikruiser, te noemen „Curasao" aan te bieden, een telegram van het hoofdbe stuur ontvangen, waarin wordt mede gedeeld dat men het bedoelde voor stel in ernstige overweging wil nemen', maar dat het hoofdbestuur eerst een duidelijke verklaring van de regeering wit hfwachten omtrent hare voornemens Sier beveiliging van West-Indië. Het hoofd bestuur deelt voorts mede inmiddels overleg te zullen openen met instellingen op het gebied van Handel, Scheepvaart en andere organisaties. Mr. schokking over de coalitie. In een te Apeldoorn gehouden verkie zingsvergadering heeft, blijkens het ver slag in de „N. R. Crt." het Chr.-Hist. Ka merlid mr. Schokking zich als volgt uit gelaten: „Als de soc. democratie in Hol land was als de Labour-partij in Enge- fhnd was er meer kans dat c.h., wan neer de Koningin dat vroeg samenwer king zochten met de s.-d. om een ca binet te vormen met de r.-k." Naar het Hbld. verneemt heeft de burgemeester van Breda ban de S.D. A.P, toestemming geweigerd tot het hou den van verkiezingsmeetings op open bare pleinen en straten. Dok aan de katholieken werd een der gelijk verzoek geweigerd. Mei den verkoop van rijwielmerken voor het dienstjaar 1 Augs. 1929 tot 31 lull 1930 zal op 16 Juli op de post- bij- en hulpkantoren, poststations en postagentschappen worden begonnen. MR- L. Ju TRII». Mr. L. J. Trip, president directeur der Javasche bank, dje naar Europa re patrieert is bevorderd tot groot-officier van de orde van Oranje Nassau. Te Scheveningen is Zaterdag een al- gemeene vergadering gehouden van de vereen. „Het Nederl. Zeewezen'', onder voorzitterschap van J. W. J. haronv. Haersolte directeur vau het Scheep vaartkundig Instituut en Museum te Rot terdam. Iu de bestuursvacature-N. A. v. Poll. havenmeester van Amsterdam, werd be noemd de heer B. Holthuis, oud-gezag voerder der gouvenements-marine. Tót mieuw bestuurslid werd benoemd de heer L. H. Brandt (directeur der Pa- te tvaart Mij. In den middag heeft 'het gezelschap bezoeken gebracht aan het Proefstation voor de nustverlichtinig, den vuurtoren en het station van de Noord- en Zuid- Holt. Redding-Mij., waarna een tochtje geidaan werd met de nieuwe reddings boot „De Zeemanshoop". Een pas opgericht „Comité tot steun van de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen" te Rotterdam gaat naar de N. R. Crt. meldt in samenwerking met deze maatschappij gelden inzamelen, om tot een in alle opzichten goede outillage van het reddingswezen op de kust te geraken. Het Rotterdamsche comité omvat de volgende namen: D. G. van Beimingen, Z. W. L. Dekkers, D. C. Ph. Mees, dr. G. M. Moll van Charante, Bern. E. Ruys, mr. W. Suermondt en J. H. Wilton. Dit comité is 't initiatief-comité. Een Inationaal comité wordt gevormd, en ver schillende pljaatselijke comité's zijp in voorbereiding, waarvan de samenstelling nader zal worden medegedeeld. CYCLODNSCHABE aan schepen. Blijkens een telegram uit Maracaïbo heeft de cycloon, waarvan Vrijdag mel ding is gemaakt, ook schade aan sche pen van de Curacaosche Handel-Mij. be rokkend. De lichters Amsterdam, K. W. I. M. VII, K. W. I. M. IX en K. 'Wj. I. M. XI en de stoomsloep Wolf maken water zoodat opneming in het dok noodzakelijk zal zijn. De XII is op het strand geslagen. De Fransche lichter G. G. T;. III is ge zonken. Het jacht Opitsah is geheel ver- Brand. De sleepbo'ot Orinoco is gezonken. DRu F. II. WIBAUT. De bekend voorman der S. D. A. P. oud wethouder van Amsterdam) Dr. F. M. Wibaut vierde gister zijn 70sten ver jaardag, die volgens zijn wensch in den intiemen familiekring zou worden door gebracht. 's Morgens hield hij een niet- Waldeck Pyrmontlaan, waar kinderen, officieele receptie in zijn woning in de kleinkinderen, en eenige partijgenooten Waren samengekomen. Leden van de s. d. a. p., de A. J. G. en den Arbeiders- sportbond hebben hem tegen twaalf uur een aubade gebracht. Het défilé duur de meer dan een half uur: zeker een 12.000 mannen en vrouwen namen er aan deel. In de Donderdag j.l. gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering van de vereeniging van uitgevers van Dagbladen de „Nederlandsche Dagbladpers", onder leiding van den voorzitter, den heer Chr. A. Vieweg werd besloten, dat de ver eeniging opnieuw een belangrijk deel der kosten zal betalen verbonden aan het secretariaat der commissie, belast met het toezicht op het ad verteeren van ge neesmiddelen, welk secretariaat in han den is van mr. F. M. G. van Walsum te Zeist. De vergadering vereenigde zich met een door het bestuur ter tafel ge bracht ontwerp tot herziening der se dert het einde van 1923 geldende re gelen van het advertentie wezen. Tot voorzitter der vereeniging werd gekozen in plaats van den heer Chr. A. Vieweg (Prov. Geld. en Nijm. Crt.) de heer J. C. Peereboom, vice voorzitter Tot bestuursleden werden gekozen de heeren A. Heldring (Handelsblad) en J. W. Henny (Leidsch Dagblad. In het twéede nummer van het „Domburgsch Badnieuws", schrijft de re dactie o.a. het volgende: „Over t algemeen is echter alles vrij wel bij het oude gebleven; ook de zoo vurig verlangde waterleiding laat nog steeds op zich wachten. Toen wij in het Domburgsch Badnieuws van 10 Juli 1926 de komst van de waterleiding als een vaststaand feit aankondigden, deden we dat niet zoo maar o>p losse gronden; onze uitlating steunde op de pertinente verklaring van den Hoofddirecteur der gemeentebedrijven van Middelburg, dat, indien de noodige aansluitingen gegaran deerd werden, de gemeente Domburg nog vóór den zomer van 1927 van water leiding voorzien zou worden. We schrij ven nu '29 en wachten nog steeds. Maar de badplaats homburg kan niet langer wachten; goed drinkwater in voldoende hoeveelheid is voor een plaats als Domburg in den tegenwoor- digen tijd een levenskwestie, zoodat de gemeente dan ook ernstig denkt over een eigen waterleiding en het ^gemeentebe stuur het Rijksbureau voor watervoor ziening verzocht heeft over de uitvoer baarheid van dit plan advies te willen uit- cft-engen. Moge dit advies gunstig luiden en niet te lang op zich laten wachten. 'Tot zoover het Domburgsch Bad nieuws. In verband met bovenstaande herin neren wij er aan, dat B. en W. van Middelburg naar aanleiding vain vragen van de commissie van financiën in ver band met het voorstel over de werken aan de prise d'eau der duinwaterleiding o.a. het volgende opmerkten: Omtrent de watervoorziening van Walcheren kunnen wij op dit oogenblik niets zeggen, al zijn wij van meening, dat in ieder geval de voorziening van 'Dom burg en Öostkapelle en van een gedeelte van Koudekerke in de naaste toekomst te verwachten is. De heer L. M. van Damme, geb. te Kortgene, opzichter-teekenaar bij de gemeentewerken te Haarlem, is met ingang van 1 Juli benoemd tot opzichter bij de gemeentewerken te Eindhoven. De heer A. J. de Looff, tijdelijk opzich ter bij de gemeentewerken 'alhier, is benoemd tot opzichter bij den Prov. Wa terstaat van Noord-Holland, standplaats Haarlem. De heer L. Geldof geb. te Öostka pelle, buiteng. opzichter van den Rijks waterstaat te Breda, is benoemd tot op zichter bij den Provincialen Waterstaat in Noord-Holland. Aangesteld tot tijdelijk opzichter bij den Prov. Waterstaat in Zeeland de heer A. F. Goedemondt te Goes. De oe- noernde zal worden geplaatst bij de wer ken tot verbetering van den steiger te Walsoorden. h= Hit Middelburg. Betreffende de van 9 tot 18 Juli alhier te houden Internationale Bak kerij tentoonstelling, genaamd BEKTEM II, kan thans worden gemeld, dat heil aantal stands weder is toegenomen en dat men druk bezig is met het opslaan der tijdelijke gebouwen in den tuin van hel Schuttershof. Dit geeft reeds een idee er van welke ruimte noodig is om alle exposanten de gevraagde oppervlakte te verschaffen. Zooals ook reeds vroeger meermalen is gemeld, zijn aan deze tentoonstelling vakwedstrijden verbonden voor. bakkers, bakkerszoons en gezellen en "daarvoor stroomen de inschrijvingen toe, het zijn er reeds honderden, en nog brengt iedere post nieuwe deelnemers aan. De inschrij ving is nog niet gesloten en daarom willen wij nog wachten met het noemen $an een bepaald getal, want men is nog zeker niet aan het aantal te verwachten inschrijvingen toe. Voor de tentoonstelling is 'door den heer A. van der Zee een uitstekfend geslaagde reclameplaat ontworpen. Een bakkersjongen, dragende een blad met heerlijk gebak met op' den achtergrond het Stadhuis van Middelburg. De N.V. Drukkerij, v.h. Altorffer zorgde voor een goede uitvoering van de plaat, die dezer dagen in enkele honderdtallen wordt ver spreid. Reeds meermalen konden wij er op wijzen, dat de hotelliers en andere be langhebbenden bij het vreemdelingenver keer, er alles op zetten hun inrichtingen te moderniseeren en te trachten aan de eischen van het reizend publiek tege moet te komen. Over centrale verwarming en derge lijke schreven wij van verschillende ho tels, maar over een lift in êen hotel te Middelburg toch nog niet. Dit kunnen wij thans doen, nu iu het hotel du Commerce van den heer J. van Waegeningh, een lift is gemaakt, die de bezoekers in een oogenblik op de derde verdieping brengt. Het is een lift. die men zelf kan bedienen; en bij een reisje, dat wij er mede maakte naar de ver schillende verdiepingen, bleek ons, dat de bediening makkelijk is, en voor de vei ligheid alle maateegelern Zijn getroffen. Uit Vlissingen. In de week van 14 tot en arne.f 21 Juni werden te Vlis'singen in het gewone bad gienomen 679 zeebade^ waarvan 297 door dames en 382 door heeren en in het volksbad 422, waar van 224 door dames en 198 door heeren. Uit Walcheren. Vrijdagavond vergaderde de ge meenteraad van Zoute lande. Afwe zig de heer 0. Janse. Aan de orde is de „Verbouw en bij bouw der school". Vroeger is door den Raad reeds een beginselbesluit genomen ter vergrooting der school. B. en W. hebben overleg gepleegd met den In specteur van het L. O. Laatstgenoemde had geen bezwaar tegen de plannen van B. en W., waarna deze teekening en be stek hebben laten maken. De totale kosten worden begroot op f 7.830. De begrooting valt bij Bi. en W. niet miee, maar toch zijn zij er sterk voor om dit plan door te voeren, aangezien het veel jgoedkooper -is dan nieuwbouw. B. en W. stellen nu voor om tot uitvoering van dit plan te besluiten. De heer Koppejan vraagt of men nu verplicht is de school te vergrooten. Daar is men nu al! 30 jaar over bezig geweest en de vorige burgemeester heeft de klippen in de zen steeds omzeild. Spr.wijst op de vele kosten, die de gemeente in den liaatsten tijd gemaakt heeft en kan mfet dit voorstel niet direct meegaan. De heer Verhage is voor dit plan van B. en W. ingeval beslist de school moet wor den vergroot. Anders wil spr. de gelden liever voor nuttiger werken besteden en de vergrooting van de school zoolang mogelijk van de baan houden. Naar spr.'s meening zijn er wel' nuttigere za ken. Op een volgende vergadering zal hij met een voorstel komen, waaruit dat zal blijken. De heer Adriaanse stemt met den vorigen spr. in, maar vraagt: „Is die klip te ontzieden?" De heer Koppejan vraagt of de school na uit voering van dit plan, in tweeën is te ge bruiken. 'De voorzitter toont nu aaa hoe nood zakelijk de vergrooting is met het oog op het onderwijs. De inspecteur heeft er vroeger ook reeds opgewezen, dat de school te klein is. We worden nu nog wel niet gedwongen maar zoover moet het ook niet komen. Spr. toont verder aan dat dit plan verre is te verkiezen boven het 'houwen van een nieuwe school. De School zal moeilijk in tweeën te gebruiken zijn. Maar spr. voorziet nog geen splitsing. De Heer Verhage vraagt of de gemeente verplicht is een nieuwe school te bouwen, wanneer een school- lvereeniging met een voldoende aantal leerlingen achter zich, "dit 'aanvraagt. De heer Adriaanse spijt het ontzettend flat de speelplaats verlegd wordt. Hij meent dat die aan den voorkant heter en de- fgelij'ker ligt. De heer Koppejan wil gehoord de 'bespreking, deze zaak 'aanhouden tot een volgende vergadering, daar is weinig inzage van de stukken genomen. Spr. is fjegen het platte dak. Men moet rilet zoo driftig zijn. De voorzitter zegt dat de gemeente in 't geval door den heer Verhage genoemd aan alleen verplicht is een school 'te bouwen als veertig 'kinderen van een opehb. school 'komen. „Verder merkt de voorzitter op', dat d|e speelplaats voor de kinderen een hetere ligging zal krijgen dan zij nu heeft. B. en W. hebben met dit plan Zbo'n haast, omdat zij het in de groote vacantie willen uitvoeren. Verder is het in 't belang der gemeente, dat dit plan nu laangenomen wordt, anders zullen de kosten van den achitect weer voor niets gemaakt zijn. De heer Stroo zegt dat hij1 er zoolang mogelijk' is tegien geweest. Maar nu is de toestand onhoudbaar. Ook volgens spr. is dit de beslte uit weg. Hij waarschuwt tegen verwerping van dit voorstel, want anders loopt de zaak weer in de war. De heer Verhage is ook voor aanhou ding van dit voorstel om- het nader te kunnen onderzoeken. Hjet voorstel van den heer Koppejan 0111 het voorstel van B. en W. aan te houden tot een volgende vergadering wordt met 2 tegen 4 stem men verworpen. Voor de heeren Verhagen en Koppe- DE ELECTR. RIJWIELLAMP. Verkrijgbaar bij eiken rijwielbandelaar. Voor den handel bij de Firma GEBR. KAAN, - Middelburg (Ingez. Med.) jan. Daarna wordt 't voorstel van B. en W. met 5 tegen 1 stem aangenomen. Tegen de heer Koppejan. Verder wor den B. en W. gemachtigd om met den heer Kleinepier te onderhandelen over het terrein voor de speelplaats. Ingekomen is een schrijven van den Minister van Onderwijs dat de gemeente over 1928 een bijdrage verschuldigd is van f 220 voor genoten onderwijs door een ingezetene aan de R. H. B. S. te Mid delburg. Bij de rondvraag zegt de heer Koppe jan, dat de café's 's Zondags weer open zijn. Hij wil dat de politieverordening gehandhaafd wordt. De voorzitter zegt dat hij den wettelijken weg vil bewan delen en die is nog niet afgesneden. Spr. wil geen politiemannen requireeren en een wacht voor de café's zetten om desnoods met geweld de bezoekers te weren. Ook de heer Adriaanse is bang om met het zwaard er door te gaan. Hij zou daar vreesachtig voor wezen. Hij' meent dat de raad én de Burgemeester gedaan hebben wat zij kunnen en dan. is het verder voor rekening van de overtreders. Spr. wil niet met het geweer optreden. Zoover zijn we in Nederland nog niet. Öe voorzitter ziet anders geen oplos sing. Hij zou ook een politieman ervoor verduren om hem den geheelen dag op wacht te zetten voor een café. Daar zou dan wel acht man' voor noodig zijn. Spr. meent dat er dan nog andere wegen zijn inplaats van tot zooiets stootends over te gaan. Het zou ook ontactisch zijn. Spr. gelooft dat de processenverbaal wel yoor den rechter zullen worden ge bracht. Zondagnacht heeft een hond bij 4 verschillende inwoners der Biggekerk- schestraat te Koudekerke 7 konijnen verscheurd, en de hokken vernield. De politie stelt een onderzoek in naar den eigenaar van den hond. Uit Z ufd-Revelaad. Tot buitengewoon opzichter bij den Rijkswaterstaat in het arrondissement Goes is met ingang van 1 Juli a.s. be noemd de heer M. A. Francovs J.Jz. te Kruiningen. Men schrijft ons uit Schore: Na de ernstige grondverschuiving bij de (nieuwe uitwateringssluis van den pol der, is het werk stop gezet. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om den verzak ten (grond weer op te voeren, doch thans is gebleken, dat ook het steenen-bouw1- werk over de geheele breedte is gebro ken. In de deze weekte houden algemee ne vergadering van de ingelanden zal ee.ne beslissing worden uitgelokt, om trent de te nemen maatregelen. Hedenmorgen is het groote Duit- sche stoomschip „Frauenfels" op weg naar Antwerpen op de reede van Bath uit zijn koers geloopen. Het schip ge raakte aan den grond, doch is later door eigen kracht weer vlot gekomen Uit S c h o u wen-D ui vel and. Vrijdag j.l. landde aan het strand te Westen schouwen wegens de fect aan een der motoren het militair watervliegtuig W 69. De machine werd door de motorreddingboot „Prinses Ju liana" van het station Burghsluis naar Veere gesleept. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. o Zeouwsch Vlaanderen W.D. Zondagavond hield de afd. Bres- kens der S. D. A. P. een groote öfpen- luchtvergadering. aan het Spuiplein te B 1* e s k e n s die door een zeer talrijke menigte werd bijgewoond. Door de heeren C. Woudenberg en A. M. Over- hoff werden de eischen van de S. D. A. P. behandeld1, en in 't bijzonder did houding van den Vrijheidsbond in het

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1