DERDE BLAD VAN S3 Zaterdag 22 Juni 1929 No. 145. Ej£ LANDBOUWFEESTEN TE GOES. BIJ GEBREK AAN EETLUST, opris pen, slechte maag, trage spijsvertering, darmverstopping, opgeblazenheid, stof wisselingskwalen, netelroos, jeuk, be vrijdt het natuurlijk „Franz-Josef'-bit- terwater, het lichaam van de opgehoop te afvalstofvergiften. Reeds vele jaren geleden hebben de oude meesters op het gebied der geneesmiddelenleer erkend, dat het „Franz-Josef'-water steeds ge-, toond heeft een volkomen betrouwbaar darmreinigingsmiddel te zijn. BINNENLAND DE OVERVAL TE WILLEMSTAD, gycloönschade aan schepen. -- ^rfonsig ine bi' qo rriri Josn9£ -don 9} qo 9 H99 nalik? Ï[K 9f> ]üJ> E VAN no 119X21 ii Door een nog nie^'opgespoorde oor zaak is een expresse brief, die volgens Berekening te één uur In ons "bezit moest zijn, door ons eerst gisteravond te half zeven ontvangen en is dit tot onzen groolen spijt oorzaak, dat wij een zeer gboot deel van het hieronder volgende, dat voor gisteren bestemd was eerst he den kunnen piahtsen. Toen wij gisterenmorgen te 8 uur het terrein weder opgingen was het (daar rustig en stil, al kwamen oök nu weer reeds de eerste bezoekers door de controle als een bewijs dat het een stilte was, die den storm vooraf ging, want ér kon ook gisteren weer van een druk bezoek worden gesproken. Bij nadere informatie bleek onze 'ra ming van 5000 bezoekers op den eer sten dag zeer aan den lagen kant te zijn; en gisteren zal het ook niet ver van dit aantal zijn gebleven. De rust, die mog in de tenten heerschte, was voor ons een welkome gelegenheid eens enkele stands wat na der te bekijken en als wij dan ook hier en oaar een greep ttoen, is cfit niet omdat andere minder belangrijk zijn. Het zal niemand Verwonderen, dat hier in het centrum dér middengroep de electricileit ditmaal een grooten stand innam. Tn een ruime tent gaf de P.Z.E.M. in samenwerking met Philips en andere firma's op dit gebied %n op dat van wonfnginstallaiie een keurige demonstra tie van alles, wat met den e'ectrïschen stroom is te bereiken op verlichtings-, verwarmings-, huishoudelijk- en kracht- gebied. Het nieuwste van het nieuwe was hier bijeen gebracht en er moest van dezen stand een krachtige propaganda uitgaan voor aansluiting bij "de P.Z.E.M. aan wier kabel wij tusschen 's-Heer Arendskerke en 's Heer Hendrikskinde ren met kracht zagen werken. Op het gjebied van ontsmettingsmid delen, zagen wij een bekend Zeeuwsche zaak, die van den heer Z. C. Salomé jr. te Kortgene. Deze geeft o.a. een zeer duidelijke, jgecon trol eerden proef te zien van de uitstekende resultaten met het middel Germisaij bij bestrijding van den wor- telbrand in bietenzaad. In de tent voor pluimveeteelt hadden verschillende firma's op het gebied van voederartikelen hun stands opgericht en o.a. onze stadgenoot S. Boogerd, die voor zijn steeds meer bekend wordende ar tikelen hier een goede propaganda maak te. De eierveiling der V. P. Z. te Goes liet de goede resultaten met verkoop over deze instelling in grafieken enz. en ook de wijze van verpakking. Van de stands der Mestsjtoffen, nam die van het Inlichtingsbureau voor Chi- lisalpeter, te Den Haag In een afzonder lijk gebouw een eerste plaats in. De leider, de heer Tj. E. B. Kielstra, de oud-secretaris der Z. L. M., had ge zorgd, dat zijn bureau weer als altijd „up to date" voor den dag kwam. Een drietal firma's brachten nieuwe modellen van boerenwagen, en daar on der maakte een Walchersche inzendster, firma Gebr. de Kam uit Grijpskerke, een zeer goed figuur. Natuurlijk ontbraken op deze tentoon stelling ook de vee voeder stands niet; het is echter niet aan ons om een keuze te doen, laat ons volstaan met te zeggen ,dat de N.V. Veevoederfabriek Zeeland e n de heer P. de Bruijne beide te Goes demonstreerden men voor deze artikelen in onze provincie zelve goed terecht kan. In bouwwerken en materialen was ook veel goeds te zien. In paardentuig alles gaat toch nog niet met motorische kracht bracht de heer A. Maarten s? uit Goes veel goed en solied werk. Op het gebied van landbouwmachines en -werktuigen vond men ditmaal slechts weinig. De groote firma's hebben beslo ten het deelnemen aan tentoonstellingen te beperken. Wat er op het gebied van kleinere machines was te zien, was goed, maar er waren toch nog te veel inzen ders om alle te noemen. Op het gebied van akkerbouw' en ge- wassenkeuring, landbouw, wetenschap, la.ndbouwhuishoudkunde en vereeni- gingswezen zou iedere stand een uitvoe rige beschrijving ten volle verdienen, wat onte ruimte niet toelaat. De heeren, die al deze stands inricht ten, zullen het ons niet kwalijk duiden, als wij het bij een enkel woord van hul de laten en een bijzonder woord daaraan toevoegen voor de dames, die den keu- rigen stand van de leerlingen der land- bouwhuishoudcursussen en van de vak school voor meisjes inrichtten. Voor de bezoeksters der tentoonstelling was het hier zeer leerzaam. Wij sluiten ons praatje over de stands met een gevoel van onvoldaanheid over ons werk. Door dezelfde oorzaak bleef ook de volgende bekroning van de gewestelijke afdeeling, klasse 18, Vierspannen vdn meer dan één eigenaar, onvermeld. Het prijswinnende viertal paarden was van de heeren P. Dekker te Borssele, C. Mol, te Waarde en Gebr. Priester te Borssele. De feesten in de stad De drukte van het tentoonstelliugs- verslag, zou maken, dat wij vergaten iets van Goes zelf te vertellen en het zal mede met het oog op de plaatsruimte kort moeten zijn. Laten wij dan melden, dat 't Donder dag in de stad overdruk is geweest, de in richtingen, waar men den inwendigen mensch kan versterken zaten allen jok- vol. De concerten trokken zeer veel be langstelling en dit was niet minder het geval met het schitterende vuurwerk, waarmede de eerste dag werd besloten. Vooral het a ardige „watervuurwerk" werd terecht bewonderd en dit was niet minder het geval met de groote stukken. Ook het slotstuk met in het midden „Bloeie den Landbouw" had een groot succes. De enkele regendruppels, die tijdens het uurwerk Vielen konden de feest vreugde niet verstoren. Tot zoover het gisterenmorgen reeds verzondene. De Prins ging na het ochtenbezoek met zijn gezelschap naar lip tel Centraal, op die bovenzaal waarvan de lunch werd gebruikt. De voorzitter van den kring Wi. Z. B. de heer Lindenbergh, heette de hoogé gasten welkom, terwijl Z. K. H. een dronk instelde op den burgemeester van Goes, den heer Hajenius, in verband met zijn 25-jarig inwonerschap van Goes op heden. i Op de tentoonstelling was het in- tusschen druk geworden en was men op een lager gelegen gedeelte aangé- vangen met de Ringrijderij van paren in nationaal costuum, waaraan deelnamen 12 paren in sjeezen, keuriig versierd met veldvruchten of bloemen en veelal met woorden, die hulde brachten aan de Z. L. M. of aan den landbouw in het algemeen. De aardige rijtuigjes met de niet min der aardige inzittende schoonen, trok ken als altijd veel belangstelling. De uitslag van dezen vreedzamen strijd was als volgt 1. mej. J. van Oeveren en den heqr P. D. Lindenbergh 35 p.; 2. de hper en mevrouw M. B. van Iwaapden 31 p.; 3. mej. E. Luteijn en den heer M. Harinck 29 p.; 4. mej. Zandee en den heer M. de Jager 27 p.; 5. de heer en mevrouw H. van Iwaarden 24 p.; 6. de heer en mevrouw J. C. Koert 23 p.; 7. de heer en mevrouw M. Geluk 23 p.; 8. mej. Janse en de heer K. Janse 20 p.; 9. mej. C. Harinck en de heer M. H. van Liere 18 p.; 10. mej. Bruggeman en de heer A. Nijsse 18 p.; 11. mej. Lindenbergh en de h£er D. J. Lindenbergh 17 p.; 12. mej. C. van Liere en de heer B. Harinck Cz. 16 p. Het laatste gedeelte van de ringrijderij werd bijgewoond door Z. K. H. den Prins, die zich daarna begaf naar de zitplaatsen bij den ring,, waarin men bezig was de bekroonde paarden van de Nationale afdeeling te toonen en te doen draven. Toen de Prins plaats had genomen, kwamen eerst de ringrijdsters met hun cavaliers voor bij rijden en heeft Z. K. H. den wisselbeker van H. M. de Konin gin aangeboden aan mej. van Oe veren met enkele toepasselijke woorden. Dèzé bracht dank voor de woorden en ver zocht H. M. de Koningin hartelijk dank te zeggen voor het beschikbaar stellen van den beker. De Commissaris der Koningin, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, bood een medaille aan het tweede prijswin nende paar aan. Hierna defileerden alle rijtuigjes voor bij de tribune en droeg mej. van Oeve- ren den beker triomfantelijk in de hand. Het voorbij draven der paarden werd nu voortgezet, en terwijl aan de meesten categoriën de prijzen door den heer jhr. v. Vredenburch werden aangeboden, waren er ook op dezen regel een twéé tal uitzonderingen. Bij de categorie hengsten met afstam melingen werd de eerste prijs, een me- (Ingez. Med.l daille van II. M. de Koningin, aan den heer Aloys de Koek, van wien Frans de gelukkige was, overhandigd door Prins Hendrik, terwijl jongejuffrouw van Vre denburch den wisselbeker, door mevr. van Vredenburch beschikbaar gesteld aanbood. Namens het bestuur van hipt N. T. S. werd haar als dank een fraaie bouquet rozen aangeboden. Nogmaals zou de Prins zelf een prijs overhandigen en wel de door hpm ge schonken medaille, die bel\aald was in categorie 20, loten van 4 merriën op naam staande van één eigenaar en ge wonnen door den heer Joh, Vogelaar te Kortgene. Hierbij informeerde de Prins belang stellend naar den leeftijd der paarden, uitte zijn bewondering over het htpbben van bijna dezelfde klem: door de vier dieren en vroeg of de medailles, die de dieren dragen, bij vorige gelegenheid zijn verworven. D,e heer Vogelaar zeide, dat de paar den 5 en 6 jaar oud zijn en wfeeisi op een medaille, die blijkbaar ook van bet vorstelijk huis afkomstig is. Nog even draafden de vierspannen over het terrein en hiermede was ook dit deel van het programma afgewerkt. Die Prins nam afscheid van verschil lende heeren en begaf zich' naar Goes voor een bezoek aan het oorlogsmuseum van oen heer Wilton van Reede. Met den trein van 19.20 heeft Z. K. H. Goes en daarmede ook Zeeland weder verlaten. Spoedig begon nu ook de aftocht der paarden en verminderde het aantal be zoekers zichtbaar. Die tentoonstelling behoorde weer tot het verleden. Het voorbereiden vandezè tentoonstelling heeft aan meerdere heeren heel wat tijd en moeite gekost, open van 81/29% uur (toen góót het) en. van II1/212i/2 uur (toen stortte het); Dus trok hij tegen twaalven zijn vèt- leeren schoenen aan, zocht een motor broek, kleedde zich in regenjas en pet en fietste door den vloed van hemel water naar het postkantoor. Druipnat kwam hij voor 't loket, waar de dienst doende (d.w.z. stilzittende) ambtenaar hem allervriendelijkst toevoegde: „Maar imeneer, dat is al jarenlang afgeschaft, U kimt alléén 's morgens de post halen niet meer des middags" Achter den volkomen in zijn recht zijnden ambtenaar zag de man de en veloppe in de netjes gesorteerde rij post stukken liggen een besteller dren telde door het kantoor Met leege handen en half doorgere gend kwam de man thuis; de order ont ging hem. In een gewone zaak zou de klerk of bediende gezegd hebben: „Posthalen is alleen 's morgens meneer, hier hebt u het voor dezen keer, denkt u er een volgende maal om des ochtends te ko men?" Dat was zakelijk correct geweest. De afdeeling der vereeniging „"Onze Vloot" te Batavia heeft in antwoord op haar telegrafisch voorstel aan het hoofd bestuur te 's-Gravenhage tot bevorde ring van hét houden eener nationale inschrijving teneinde de regeering een kruiser, te noemen „Curasao" aan te bieden, een telegram van het hoofdbe stuur ontvangen waarin wordt mede gedeeld dat men het bedoelde voor stel in ernstige overweging wil nemen, maar dat het hoofdbestuur eerst een duidelijke verklaring van de regeering wit "afwachten omtrent hare voornemens iter beveiliging van West-Indië. Het hoofd bestuur deelt voorts mede inmiddels overleg te zullen openen met instellingen op het gebied van Handel, Scheepvaart en andere organisaties. Jhr. SCHOKKING OVER DE COALITIE. In een te Apeldoorn gehouden verkie- Kingsvergadering heeft, blijkens het ver slag in de ,,N. R. Crt." het Chr.-Hist. Ka merlid mr. Schokking zich als volgt uit gelaten: „Als de soc. democratie in Hol land was als de Labour-partij in Enge- Ihnd was er meer kans dat c.h., wan neer de Koningin dat vroeg „samenwer king zochten met de s.-d. om een ca binet te vormen met de r.-k." wi louumg van scuiporeuKeiiugen ie Rotterdam gaat naar de N. R. Crt. meldt in samenwerking met deze maatschappij gelden inzamelen, om tot een in alle opzichten goede outillage van het reddingswezen op de kust te geraken. Het Rotterdamsche comité omvat de volgende namen: D. G. van Beuningen, Z. W. L. Dekkers, D. C. Ph. Mees, dr. G. M. Moll van Charante, Bern. E. Ruys, mr. W. Suermondt en J. H. Wilton. Dit comité is 't initiatief-comité. Een tnationaal comité wordt gevormd, en ver schillende plaatselijke comité's zijn in voorbereiding, waarvan de samenstelling nader zal worden medegedeeld. Blijkens een telegram uit Maracaïbo heeft de cycloon, waarvan Vrijdag mel ding is gemaakt, ook schade aan sche pen van de Curacaosche Handel-Mij. be rokkend. De lichters Amsterdam, K. W. I. M. VII, K. W. I. M. IX en K. 'W|. I. M. XI en. de stoomsloep Wolf makeü water zoodat opneming in het dok noodzakelijk zal zijn. De XII is op het strand geslagen. De Fransche lichter C. G. T;. III is ge zonken. Het jacht Opitsah is geheel ver brand. De sleepbo'ot Orinoco is gezonken. DR. F. M. WIBAUT. De bekend voorman der S. D. A. P. oud wethouder van Amsterdam, Dr. F. M. Wibaut vierde gister zijn 70sten ver jaardag, die volgens zijn wensch in den intiemen familiekring zou worden door gebracht. 's Morgens hield hij een niet- Waldeck Pyrmontlaan, waar kinderen, officieele receptie in zijn woning in de kleinkinderen, en eenige partijgenooten waren samengekomen. Leden van de s. d. a. p., de A. J. C. en den Arbeiders- sportbond hebben hem tegen twaalf uur een aubade gebracht. Het défilé duur de meer dan een half uur: zeker een 12.000 mannen en vrouwen namen er aan deel. DE NEDERLANDSCIIE DAGBLADPERS. In de Donderdag j.l. gehouden jaar- Iijksche algemeene vergadering van de vereeniging van uitgevers van Dagbladen de „Nederlandsche Dagbladpers", onder leiding van den voorzitter, den heer Chr. A. Vieweg werd besloten, dat de ver eeniging opnieuw een belangrijk deel der kosten zal betalen verbonden aan het secretariaat der commissie, belast- met het toezicht op het adverteeren van ge neesmiddelen, welk secretariaat in han den is van mr. F. M. G. van Walsum te Zeist. De vergadering vereenigde zich met een door het bestuur ter tafel ge- o.a. nei voigenae opmerkten: Omtrent de watervoorziening van Walcheren kunnen wij op dit oogenhlik niets zeggen, ai zijn wij van meening, dat in ieder geval de voorziening van 'Dom burg en Öostkapelle en van een gedeelte van Koudekerke in de naaste toekomst te verwachten is. De heer L. M. van Dainme, geb. te Kortgene, opzichter-teekenaar bij de gemeentewerken te Haarlem, is met ingang van 1 Juli benoemd tot opzichter bij de gemeentewerken te Eindhoven. De heer A. J. de Looff, tijdelijk opzich ter bij de gemeentewerken 'alhier, is benoemd tot opzichter bij den Prov. Wa terstaat van Noord-Holland, standplaats Haarlem. De heer L. Geldof geb. te Öostka pelle, buiteng. opzichter van den Rijks waterstaat te Breda, is benoemd tot op zichter bij den Provincialen Waterstaat in Noord-Holland. Aangesteld tot tijdelijk opzichter bij den Prov. Waterstaat in Zeeland de heer A. F. Goedemondt te Goes. De oe- noemde zal worden geplaatst bij de wer ken tot verbetering van den steiger te Walsoorden. Dit Middelburg. Betreffende de van 9 tot 18 Juli alhier te houden Internationale Bak kerij tentoonstelling, genaamd BEKTEM II, kan thans worden gemeld, dat het! aantal stands weder is toegenomen en dat men druk bezig is met het opslaan der tijdelijke gebouwen in den tuin van het Schuttershof. Dit geeft reeds een idee er van welke ruimte noodig is om alle exposanten de gevraagde oppervlakte te verschaffen. Zooals ook reeds vroeger meermalen is gemeld, zijn aan deze tentoonstelling vakwedstrijden verhonden voor. bakkers, bakkerszoons en gezellen en "daarvoor stroomen de inschrijvingen toe, het zijn er reeds honderden, en nog brengt iedere post nieuwe deelnemers aan. De inschrij ving is nog niet gesloten en daarom willen wij nog wachten met het noemen ?an een bepaald getal, want men is nog zeker niet aan het aantal te verwachten inschrijvingen toe. Voor de tentoonstelling is "door den heer A. van der Zee een uitstekfend geslaagde reclameplaat ontworpen. Een hakkersjongen, dragende een blad met heerlijk gebak met op den achtergrond het Stadhuis van Middelburg. De N.V. Drukkerij, v.h. Altorffer zorgde voor een goede uitvoering van de plaat, die dezer dagen in enkele honderdtallen wordt ver spreid. Reeds meermalen konden wij er op wijzen, dat de hotelliers en andere be langhebbenden bij het vreemdelingenver- V«ll vvi otvi UiVl VllX H>lUVA/gd;<UlJL/T7 heer Verhage is voor dit plan van B. en W. ingeval beslist de school moet wor den vergroot. Anders wil spr. de gelden liever voor nuttiger werken besteden en de vergrooting van de school zoolang mogelijk van de baan houden. Naar spr.'s meening zijn er wel nuttigere za ken. Op een volgende vergadering zal hij met een voorstel komen, waaruit dat zal blijken. De heer Adriaanse stemt met den vorigen spr. in, maar vraagt: „Is die klip te ontzieilen?" De heer Koppejan vraagt of de school na uit voering van dit plan. in tweeën is te ge bruiken. E© voorzitter toont nu aan hoe nood zakelijk de vergrooting is met het oog op het onderwijs. De inspecteur heeft er vroeger ook reeds opgewezen, dat de school 1e klein is. We worden nu nog wel niet gedwongen maar zoover moet het ook niet komen. Spr. toont verder aan dat dit plan verre is te verkiezen boven het 'bouwen van een nieuwe school. De School zal moeilijk in tweeën te gebruiken zijn. Maar spr. voorziet nog geen splitsing. De "heer Verhage vraagt of de gemeente verplicht is een nieuwe school te bouwen, wanneer een school- vereeniging -met een voldoende aantal leerlingen achter zich, "dit 'aanvraagt. De heer Adriaanse spijt het ontzettend flat de speelplaats verlegd wordt. Hij meent dat die aan den voorkant heter en de gelijker ligt. De heer Koppejan wit gehoord de 'bespreking, deze zaak aanhouden tot een volgende vergadering, daar is weinig inzage van de stukken genomen. Spr. is ijegen het platte dak. Men moet niet zoo driftig zijn. De voorzitter zegt dat de gemeente in 't geval door den heer Verhage genoemd dan alleen verplicht is een school te houwen als veertig kinderen van een openb. school 'komen. „Verder merkt de voorzitter op-, dat dje speelplaats voor de kinderen een betere ligging zal krijgen dan zij nu heeft. B. en W. hebben met dit plan föo'n haast, omdat zij het in de groote vacantie willen uitvoeren. Verder is het in 't belang der gemeente, dat dit plan nu laangenomen wordt, anders zullen de kosten van den achitect weer voor niets gemaakt zijn. De heer Stroo zegt dat hij' er zoolang mogelijk is tegen igeweest. Maar nu is de toestand onhoudbaar. Ook volgens spr. is dit de beslte uit weg. Hij waarschuwt tegen verwerping van dit voorstel, want anders loopt de zaak weer in de war. De heer Verhage is ook voor aanhou ding van dit voorstel om het nader te kunnen onderzoeken. Hjet voorstel van den heer Koppejan om het voorstel van B. en W. aan te houden tot een volgende vergadering wordt met 2 tegen 4 stem men verworpen. Voor de heeren Verhagen en Ivoppe- optreden. Zoover zijn we in Nederland nog niet. De voorzitter ziet anders geen oplos sing. Hij zou ook een politieman ervoor verduren om hem den geheelen dag op wacht te zetten voor een café. Daar zou dan wet acht man- voor noodig zijn. Spr. meent dat er dan nog andere wegen zijn inplaats van tot zooiets stootends over te gaan. Het zou ook ontactisch zijn. Spr. gelooft dat de processenverbaal wel yoor den rechter zullen worden ge bracht. Zondagnacht heeft een hond bij 4 verschillende inwoners der Biggekerk- schestraat te Koudekerke 7 konijnen verscheurd, en de hokken vernield. De politie stelt een onderzoek in naar den eigenaar van den hond. tl Uit Zuid-Reveland. Tot buitengewoon opzichter bij den. Rijkswaterstaat in het arrondissement Goes is met ingang van 1 Juli a.s. be noemd de heer M. A. Francovs J.Jz. te Kruiningen. Men schrijft ons uit S c h o r e Na de ernstige grondverschuiving bij de (nieuwe uitwateringssluis van den pol der, is het werk stop gezet. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om den verzak ten igrond weer op te voeren, doch thans is gebleken, dat ook het steenen-bouw- werk over de geheele breedte is gebro ken. In de deze weekte houden algemee ne vergadering van de ingelanden zal eene beslissing worden uitgelokt, om trent de te nemen maatregelen. Hedenmorgen is het groote Duit- sche stoomschip „Frauenfels" op weg naar Antwerpen op de reede van Bath uit zijn koers geloopen. Het schip ge raakte aan den grond, doch is later door eigen kracht weer vlot gekomen o Uit S ch o u wen-D ui vel and. Vrijdag j.l. landde aan het strand 1e Westen schouwen wegens de fect aan een der motoren het militair watervliegtuig W 69. De machine werd door de motorreddingboot „Prinses Ju liana" van het station Burghsluis naar Veere gesleept. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. 0 Zeeuwsch Vlaanderen W.D. Zondagavond hield de afd. Bres- kens der S. D. A. P. een groote ö(pen- mchtvergadermg. aan het Spuiplein te Breskens die door een zeer talrijke menigte werd bijgewoond. Door de heeren C. Woudenberg en A. M. Over- hoff werden de eischen van de S. D. A. P. behandeld, en in 't bijzonder d|d houding van den Vrijheidsbond in het

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 9