Philips Standaard'Combinatie Veroorzaakt geen burenstoring Direct uit voorraad leverbaar De Combinatie kan ook in 72 maandelijksche ter mijnen worden betaald. De prijs wordt dan F. 306.70 Philips „Standaard" Combinatie bestaat alleen nit bet Philips Ontvangtoestel No. 2514, Philips Luidspreker No. 2007 en Philips Antenneveiligbeid No. 4382 Prijs fl. 288.25 (zonder antenne-aanleg) Door het gebruik van de speciale hoogfrequentlamp E 442, en een Zorgvuldige afscherming benevens enkele andere maatregelen, veroor zaakt het Philips „Standaard" toestel No. 2514 in genereerenden toestand geen burenstoring en lokt daardoor geen onaangenaamheden uit. BEVOLKING. KOUDEKERKE BURGERLIJKE STAND. Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland nog eens al zijn opera's gedirigeerd, den „Rosenkavalier" zelfs ten tweeden male en wel Ier gelegenheid van één galavoorstelling ter eere van koning Foe- ad van Egypte, die nog altijd gast van de rijkshoofdstad is, al liggen de „offi- cieele dagen" dan ook achter hem. Nu ik het töcl\ over die gala-voor stelling heb: het is wel aardig om even ie vermelden, welk een kunst- en mu- ziekvriend deze Egyptische koning blijk baar is. Richard Strauss fyad zijne Majesteit aangeboden, de voorstelling te bekorten. Feilloos is deze in vele op zichten kostelijke en sierlijke oper^ namelijk niet. Het eerste bedrijf vooral is wat erg lang uitgevallen en reeds op normale avonden duurt de voorstelling drie uren met korte pauzes. Maar koning Foead wilde er niets van weten. Ik ken uw opera uit de par tituur, Met hij den componist melden, en ik heb indertijd de première in Cairo niet kunnen bijwonen. Nu mij dit geluk in Berlijn te beurt valt en nog wel onder leiding van u zelf, wil ik de opera ook in haar gelneel hooren. En aldus geschiedde. j Maar lanjg duurde hetlang! Van half acht tot half twaalf! Richard Wag ner zaliger zou er van gesnoept hebben, ofschoon ook die geen klagen hqad, om dat de eindelooze „Ring der Nibelungfen" ook al tot het programma van de „Sea son" behoorde en zonder ongelukken ten einde gespeeld en gezongén is. De hoofdattractie waren merkwaardig genoeg geen Duitschers maar Italianen, en wel de beroemde troep van de Mi- laneesche „Scala" onder Arturo Tosca- nini, over wien ik u onlangs reeds uit voerig geschreven heb. Die ensemble-opvoeringen waren stel lig een hoog kunstgenot, en de gelukki ge, die ze bijgewoond hebben, zulllen er, ondanks de onbehoorlijk hooge prij zen {tot zestig gulden voor een loge- of stallesplaats) geen spijt van gehajd hebben. De sensatie was naast het diri- geeren van Toscanini echter slechts één stem. En wel die van jongen Ttaliaah- schen tenor Lauri-Volpi, een naam, dien de lezer in het geheugen moet prenten, omdat de drager behoort tot een der kleine groep, die „om de eer strijdt straks tot „opvolger van Caruso" ge kroond te worden. Naast Volpi meenen namelijk Gigli, Kiepura, Piccaver en nog eenige ande ren, dat zij Caruso's peil biunteinkfort bereiken zullen. In welke meening zij ondanks kranige prestaties intusschen voorloopig nog zoo goed afe alleen s taan Volpi's succes in de opera was over weldigend. Reeds na zijn debuut had hij heel het kunstminnend Berlijn ach ter zich. Wat het een en ander zegden wil! Nu heeft hij eergisteren ook een eigen concert gegeven, dat natuurlijk uitverkocht was, en geëindigd is mlet een schandaal als we hier zelden of nooit meegemaakt hebben. Dat concert is door alle Duitsche ra dio-sta,tions doorgegeven, zoodat ik aan neem, dat duizenden luistervinkten in Nederland het eveneens hebben opge vangen. Maar men zal niet hebben kun nen uitmaken, Wa,t de oorzaak van het gegil en gebrul was, dat de wonderlijke echo der toegiften uitmaaakte. Volpi's concertagènt had het publiek namelijk woedend gemaakt door zonder dit van te voren aan te kondigen nog een middelmatige violiste in te schake len, die op een grooter deel van hel programma beslag legde dan de zanger voor wien men gekomen was. Daarbij kwam, dat Volpi niet op dreef wil(de ko men en de menschen dus eigenlijk zeer teleurgesteld waren. Toen hij echter met loegiftjes begon en daarbij zijn prachtige hooge cis (Caruso haaldle slechts met moeite c!) de zaal inslin!- gerde, Werd de verrukking zoo groot, dait de menschen op de goedkoope rangen geen „zit" meer konden houden en naar voren drongen. Dat wilde, voor het eerst zoolang in Berlijn concerten gegeven worden, de politie beletten, die de lich ten liet uitdraaien. Wat het publiek weer ophitste, zoodat het bijna tot een handgemeen gekomen ware; en Volpi ten slotte, nog vier liederen deed toe geven om de stemming opnieuw1 op peil te brengen. Het was een merkwaardige avond, dien de Berlijners niet spoedig verge ten zullen. Dat het bij de première van Paul Hin- öemith's nieuwe opera, die „Nieuws van den Dag" gedoopt is (zonder natuurlijk iets met het bekende dagblad te maken hebben), niet tot schandalen gekomen is, mag een wonder genoemd worden. Hindemith, een der meest talentvolle jonge componisten, die onlangs nog met zijn concert voor altviool, dat hij zelf meesterlijk speelt, een reis door Ne derland gemaakt heeft, behoort tot de groep zoogenaamde „atonale" componis ten. Dat wil zeggen, dat hij evenals Schönberg, Alban Berg, Strawinsky en anderen bewust het gebied der harmonie verlaten heeft en klankcombinaties neer schrijft, die den nog ongeoefendeu hoor der voorloopig als „afschuwelijk valsch" in de ooren klinken. Of deze stijl een toekomst heeft weet alleen dietoekomst «Voorloopig prikkelen de „atonalen" 'n deel van het publiek nog altijd tot verzet en gefluit, ja zelfs in vele gevallen tot handgemeen met verwoede aanhangers' van het nieuwe in de concertzaal. En waar nu ook de inhoud van deze „ope ra" met alle traditie breekt en teksten in stijl der zakenbrieven „zingen" laat, is het wel zeer te verwonderen, dat de gebruikelijke zaalgevechten zijn uitgeble ven. Neen, de „season" is geen succes ge worden. Het groote publiek kon er door de hooge prijzen toch niet aan deelne men (het heeft Hoogstens iets aan het paralel looped de sportprogramma) en toonde ook niet, bijv. door feestelijke bevlagging en versiering der huizen, de toch zoozeer gewens'chte deelname. Koning Foead moest komen om toch nog wat leven in de brouwerij te bren gen. Ter eere van de Egyptische Ma jesteit heeft men tenminste in enkele hoofdstraten feestversieringen aange bracht. En er was voor den nieuwsgieri gen Berlijner weer eens1 Iets te kijken: vertoon van militair, muziek, gaja-unifor- men; dingen die hem aan den „goeden ouden tijd" herinnerden, en Waarmee hij onder het republikteinsche^ régime waar lijk niet verwiend wordt. Na het échèc van Amanoella, den ko ning van Afghanistan, die hier verleden jaar met zooveel vreugde ontvangen werd voor millioenen bestelde en niet betaalde (men vertelde later schertsend, dat hij alle aankoopen „geamanuleerd" had met een kleine w(ijziging van .^annuliert"), en ten slotte eenige maanden later van den troon gestooten werd, is men echter in Berlijn wat nuchterder ten opzichte van Oostersche koningen geworden. En dat er ditmaal geen ridderordes (ook geen stiekeme als bij Amanoella!) oj> overschieten, is ook al een gevoelige te leurstelling. Maar men heeft het zelf gewild en in de Grondwet vastgelegd. En Heeft dus geen recht tot klagen! ROLAND. In de eerste helft der maand zijn in de gemeente Ingekomen: Mej. W. de Priester, E 183, van Mid delburg. J, Flipse, A 153, van O. en W. Souburg. Mej. A. Wisse, A 156, van Ritthem. W. Touw met gezin, B 118, van O. en W. Souburg. Mej. O. L. Roegies, E 156, van Hoofdplaat. A. Simonse, C 37, van Ermelo. Mej. P. Harpe,. B 166, van s-Gravenhage. W. K. Kaat met gezin, A 204, van Pa- pendrecht. M. Dommisse met gezin, B 124c van Terneuzen. V ertrokken: M. Barentsen met gezin, van C 2 naar Middelburg. P. Barentsen, van C 2 naar Middelburg. Mej. M. J. Roose, van D 56q naar Goes, Me.j A. Adri- aanse, geb. Pattenier) van. A 104 naar O. en W. Souburg. Mej. C. Passenier, van E 65a naar Middelburg. I. Groe- nenberg, van D 46 naar Panghalan Bran- dan (Sumatra). J. A. Huiszoon met gezin, van D 157 naar Middelburg. Mej. M. Kesteloo, van A 45 naar Melis- kerke. Mej. Wed. A. Besuijen, geb. Dekker, van D 72 naar Veere. Middelburg. Van 1921 Juni. Ondertrouwd: M. J van de Pas, 23 j. en C. Wisse, 16 j. Getrouwd: A. de Koning, 22 j. en C de Groot, 22 j. L. Geluk, 25 j. en A. E Pluijmers, 22 j. Bevallen: M. E. C. Pagter, geb. van Wage, d. M. S. Pieterse, geb. Rie- mens, z. J. A. v. d. Horst, geb. Ver- schelling, z Vlissingen. Van 1320 Juni. Ondertrouwd: S. C. Keerssemeeckers, 20 j. en S. Meerman, 20 j. J. J. Spapé, 33 j. en W. G. Mol- mans, 22 .j C, de Ridder, 34 j. en S. L. M. van Quekelberghe, 26 j. P. J. Signorgo, 30 j. en N. C. van Boven, 27 j. W. M. van den Boogaart 26 j. en J. W. Muller Zog. Getrouwd: J. van Broekhoven, 26 j. en J. A. De Lij, 26 j. J. Dikker, 43 j. en J. Smets, 41 j. J. T. Berting, 21 j. en N. van Eenennaam, 17 j. Bevallen: P. M. L. S. Osté, geb. Mijcke, z. M. Eppen, geb. Marijs, z. T. P. Broeksma, geb. Ruytenburg, d. J. Sonsbeek, geb. Huiszoon, z. J. Mudde, geb. Roelse, z. A. van Santen, geb. Blankenstein, d. M. F. Kroon, geb. van Wijck, d. M. .Vorreit, geb. Pierin- ger, d. (levenl.) O. en W. Souburg. Van 1320 Juni. Ondertrouwd: F. A. Becks, 28 j. en W. E. Vermaat, 24 j. J. Walraven, 54 j. en S. E. Puype, 51 j. Bevallen: J. E. Schipper, geb. van der Roost, z. M. Joziasse, geb. Torbijn, z. Koudekerk e. Van 115 Juni. Ondertrouwd: H. F. Becks, 36 j. en M. M. Adriaansen, 34 j. L. Janse, 24 j. en M. Pieterse, 23 j. L. M. de Waal, 42 j. en R. Terpstra, 38 j. Getrouwd: J. A. Huiszoon, 24 en J. C. van Iren, 27 j. P. Harpe, 32 j. en M. Kesteloo, 22 j. Bevallen: L- Vos, geb. Brasser, d. M. Tevel, geb. Cijvat, z. C. J. Flipse geb. Maas, z. F. Maas, geb. Bassie, d. M. de Buck, geb. Aarnoutse, z. Overleden: A. van Vlaanderen, 74 j., man van E. Janse. Goes. Ondertrouwd: J. M. Liplijn 24 j. en C. G. de Rooij 21 j.; II. J. van'Riet 22 tj. en M. Gunst,Tl3 j.; J. L. Kriekaard 28 j. en 'A. Labeur, 26 j. Bevallen: D. A. Brusket geb. Verburg z. M. K. Luijks geb. Dagevos d. A. M. de Kok geb. Flipse z. Overleden: G. F. Baning 72 j.-ved. van G. H. van der Meer Mohr. M. Beulens, 59 j. echtg. van P. Steenbakker. J. A. Geelhoed z. 1 jA. C. Neve z. 2 mnd. P. Moerman z. 20 j. J. van de Pas d. 45 j. M. J. Kaaijsteker z. 8 j. Jjuni. 24 Hulst, Meubels, Dumoleijo. 26 Vlissingen, Verfwaren, de Groot en Holndius. 26 Arnemuiden, Inboedel, Ittm'anti en Blaupot tei Cate. 26 Ritthem, Inspan, De Neeling. 28 Zierikzee, Buitenplaats, v. Nouhuijs, 29 N. en St. Joosland, Huis en Land, 'Blaupot t. Cate. jflli. 4 Middelburg, Huis, Struve. 4 Grijpskerke, Hofstede, Struve. 10 Ritthem, Hofstede, Paap. 10 St. Laurens, Inspan, Vervaiat en "Willeboordse. Trouwepolder, Inspan, Tttmann. Goes, Kerk enz., Pilaar en v. d. Veen.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 7