BÉUmrpÉ H iESTEVAER S)e roohep eischt: TWEEDE BLAD UrciNDERDLADÏÏ G van de d MIDDELDVnC2C-HE COVyWHANT Met Moeder naar de stad. ZIEK BROERTJE Zaterdag 22 Jon! 1929 No. 145 BINNENLAND Komt aan deze eischen tegemoet UIT STAD EN PROVINCIE. F! VAM DB VAN DE WIJZIGING DER INVALIDITEITS WET. Men schrijft ons: 10 Juni j.l. is een wijziging der Invali diteitswet in werking getreden, die in hoofdzaak neerkomt op het volgende: Tot op heden werd iemand, die in loondienst ging werken tegen een loon van meer dan 1200,— 's jaars, niet in de invaliditeitsverzekering opgenomen. Het bedrag,van f1200 is nu gewijzigd in f2000. Degenen die dus geen rentekaart heb ben gevraagd of gekregen, uitsluitend omdat zij een loon verdienden gelegen tusschen f 1200 en f 2000 's jaars, behoo- ren deze nog vóór 10 Juli 1929 aan te vragen bij den Raad van Arbeid. Zij, die wellicht ondertusschen om an dere reden niet meer verzekeringsplich- tig zijn, doch uitsluitend vanwege hun loon tusschen f 1200 en f 2000 niet in de verzekering werden opgenomen, kunnen toch nog, n.l. indien zij vóór 10 Juni van het volgend jaar in loondienst zijn, om een rentekaart vragen. „Aangenomen werk" gaf tot heden ook herhaaldelijk aanleiding tot twijfel of daarvoor zegels moesten worden geplakt. Door deze wijziging der Invaliditeits wet is echter uitdrukkelijk bepaald, dat dit behoort te geschieden door dengene, die het werk uitgeeft, wanneer dit werk persoonlijk wordt verricht door iemand, die zelf geen werkgever is voor de on gevallenwet of land- en tuinbouwonge- vallenwet. Ook voor de helpers bij dezen arbeid moet worden geplakt. Bij werkverschaffing moest, bij het na gaan of zegels behoorden te worden ge plakt, o.m. worden uitgemaakt, of het verrichte werk productief was of niet. Hierover liepen natuurlijk de meeningen nogal eens uiteen en dat gaf dan aanlei ding tot moeilijkheden. Deze moeilijkhe den zullen zich niet meer voordoen, want kort en goed is nu in de wet bepaald, dat degene, die bij wijze van werkver schaffing te werk is gesteld en daarvoor een geldelijke uitkeering geniet, be schouwd wordt als te zijn in loondienst van dengene, die het werk verschaft. Ook kwam het somtijds voor, dat b.v. een kellner geen loon van zijn patroon ontving, doch zijn belooning uitsluitend bestond in de fooien, welke hij van de bezoekers kreeg Aan den meermalen geopperden twijfel, of in dergelijke ge vallen zegels moesten worden geplakt, is nu eveneens een einde gemaakt. Ook voor dit soort arbeid moeten zegels wor den geplakt. Voorts wordt aan een toestand, die tot gegronde klachten wel aanleiding gaf een eind gemaakt door het vervallen der ar tikelen 67 en 68 der Invaliditeitswet vol gens welke in bijzondere omstandigheden een zegel van lager waarde dan normaal mocht worden geplakt. Deze artikelen, die bepaalden, dat in sommige omstandigheden volgens het loon moest worden geplakt, maakten fei telijk controle van het van week tot week betaalde loon noodig en muntten bovendien niet uit door duidelijkheid. Geen wonder dat telkens verschil van inzicht ontstond en de toepassing ook niet overal precies gelijk was. Hieraan is nu een eind gemaakt door het schrappen dezer artikelen uit de wet. Plakken volgens den leeftijd wordt.'nu, enkele uitzonderingen als b.v. voor mi- litieplichtigen door de militaire overheid daargelaten, de algemeene regel. Indien de Raad van Arbeid wegens het niet of te weinig plakken van zegels of wegens het plakken van zegels van te lage waarde moet navorderen, wordt het verschuldigde bedrag met 10 pet. ver hoogd. Men drage dus zorg, dat de kaar ten op tijd en goed beplakt worden inge leverd. Ook hier echter geldt: „lest best". Immers de geheele invaliditeitswet heeft tot doel ter bestemder tijd te doen genieen, hetzij door de arbeiders, de in- validiteits- of ouderdomsrente, hetzij door de weduwenen weezen, de wedu wen- en weezenrente. Volgens den algemeenen regel is die rente meer of minder, naar mate er meer of minder waarde aan zegels is geplakt (ouderdoms- of invaliditeitsrente hoog stens pl.m. f 6 per week, weduwen- en weezenrente samen hoogstens pl.m. f 6 per week). Voor de oudere verzekerden is de ouderdomsrente echter vast f 3 (gehuw den samen f 5) mits zij voldoende zegels hadden, n.l. 47 per jaar voor het 60e jaar en daarna 39 per jaar. De weekzegels, die deze verzekerden zelf plakten om het vereischte aantal te bereiken, moesten minstens zijn van 25 cent. Niet altijd was echter bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd het aantal ze gels voldoende gewoonlijk was dit een gevolg van ziekte en gebrek aan werk. Wanneer dit nu het geval is geweest, terwijl er toch ook zegels zijn geplakt van b.v. 50 of 60 cent, zooals de werk gevers voor vrouwen of mannen plak ken dan bogen deze zegels van hoogere waarde worden omgerekend in zegels van 25 cent. Voor zoover noodig mogen de hierdoor verkregen meerdere zegels worden beschouwd als te zijn geplakt over weken van ziekte en gebrek aatt werk. Niet dus over weken, waarin men voor zich zelf heeft gewerkt. Om een voorbeeld te geven. Iemand moest voor ouderdomsrente op zijn 65e jaar 480 zegels hebben. Hij heeft er 200 van 60 cent en 100 van 25 cent en is gedurende 150 weken ziek en werkeloos geweest. De 200 zegels van 60 cent zijn in waarde gelijk aan 480 zegels van 25 ct., Hat is dus 280 meer. Van deze meerdere mogen er nu 150 worden beschouwd als geplakt over de weken van ziekte en van gebrek aan werk. Hierdoor wordt het bereikte, in re kening te brengen aantal 200 -j- 100 f— 150 450. De 65-jarige komt er dus nog 30 tekort en daarom moet hij nog 30 weken zelf doorplakken om zijn rente te bekomen. Het voorbeeld doet zien, van hoeveel belang de wetswijzi ging is, maar meer nog, van hoeveel be lang het is om niet nalatig te zijn in het plakken van zegels. Av.o.61QQELAARimndVR00SENDAAL 1 ^^per^pond^J^ 42 {Ingez., Med.; i 111 in ibwii'11 h'i 1 Ai iii ■nii—aaa—a» Uit Vlissingen. Aan den diiiktoren op liet terrein voor de baden te V1 i s s i 11 g e n 'is een Verbetering aangebracht. De badcommissie is" er in geslaagd een paar veérehde duik planken mach tig te worden, welke met de Olympiade in Amsterdam zijn gebruikt en speciaal voor dit doel in Amerika zijn aange kocht. Van een duikplank mag altijd maar één persoon tegelijk afspringen of dui ken Uit Walcheren. Onder voorzitterschap van d,en bur gemeester van 'O. en W. Sounurg jhr. H. A. var» Doorn, is deze week een. commissie samengesteld, die zich zal be lasten, aan de huizen namen en adres sen jte verzamelen van personen, die zich bij eventueele electriciteitsvoorzie- ïiing, hierbij wenschen aan te sluiten. Zij, die zich hiervoor opgeven, verbin den zich tot niets. Het doel is een over zicht te verkrijgen, hoevelen Zich in be ginsel voor electriciteit verklaren 0 Uit Zuld-Bevelaud. Verschenen is Staatsblad no. 248 bevattende de wet vin 18 Mei tot over neming van wegsgedeèlten in beheer en pnoerliouia "tjij de gemeenten Krab- benctijke en Rilland-Bath en het wa terschap „De Reigersbergsche Polder" in beheer en onderhoud bij het rijk. 0 Ze e u w sch-V 1 a a n <t er e n O. D. De gemeenteraad van T e, r N e u- zen kwam j.l. Donderdag bijeen voor het afwerken van een lijvige agenda, met als laatste punt de waterleidingskwestie. Omtrent dit laatste kan aanstonds ge meld worden dat de behandeling djaarvan is verschoven tot de eerstvolgende ver gadering. Onder de ingekomen stukken was een adres van een aantal automobielrijders, om, nu het perceel van den heer J. van der Bent op den hoek van de Markt bij de De Jongestraat, wordt afgebroken, maatregelen te treffen dat de voorgevel daarvan eenige meters achteruit zou worden opgebouwd waardoor de nauwe ingang van de straat, met een gevaar lijke bocht zou worden weggenomen. Na aan jde orde stelling hiervan ging de vergadering over in comité-generaal. Na heropening deelde de voorzitter mede, «fat eenige verbreeding van den rijweg van af de "Marktzijde links op f 15.000 a f 16.000 zou komen te staan. Eene verbreeding zooals die eigenlijk zou be- hooren te zijn wordt geraamd o,p f 50.000 a f 75.000. B. en W:. adviseerden daar toe niet over te gaan. Zij zouden de wegsverbetering ook liever aanbrengen aan de rechtsche zijde, doch aangezien in dien zin geen onderhandelingen zijn ge voerd, konden zij omtrent de eventueele kosten niets mëdedeelen. Als zulks te gelegeneretijd mogelijk mocht zijn, zullen zij deswege een voorstel doen. Daarmede was hel adres afgehandeld. Een voorstel van den heer C'olsen omi aan de bewoners van den Koedijk een bijdrage te verleenen tot een maximum van f 40 per jaar voor electriciteit der buurt, werd verworpen met 11 stemmen tegen 1. De meerderheid van den raad had eenerzijds daartegen principieele be zwaren, meende anderzijds dat het voor de gemeente met het oog op onderhan delingen met de P. Z. E. M. in de toe komst nu reeds voor enkele deelen financieele verplichtingen op zich te ne men verkeerd is, terwijl voorts, aangeziei men van oordeel is dat de belanghebben den voor een liooger bedrag aan stroom zullen gebruiken dan waarvoor zij zich schriftelijk hebben verbonden, de P.Z. E.M. koopanan genoeg zou belmoren te zijn om de risico voor die f 40 zelf te dragen. Omtrent een voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een ver zoek van verschillende vergunninghou ders tot verlaging van hun verhoogden aanslag wegens vergunningsrecht staak ten de stemmen. Aangenomen werd een voorstel van Burg. en Weth., naar aanleicftng van ter zake ingekomen adressen, om het slui tingsuur ter gelegenheid van <je kermis gelijk te stellen met dat, geldend voor de kom, nl. te 2 uur, ea da^t voor dfe z.g. kermis in de buurtschap Driewegen te bepalen op 12 in plaats van 11 uur, met 8 tegen 4 stemmen. De heeren Van Cadsand. Scheele, Van Aken en Bedet hadden liever gezien dat Burg. en Weth. voor gelijkstelling van Sluiskil met de kom, het sluitingsuur voor de kom ver vroegd hadden, in plaats van dat voor Sluiskil later te stellen. De Voorzitter betoogde, dal men onder de tegenwoor dige omstandigheden een dergelijk voor stel niet van het college had kunniein verwachten. De heer Colsen meende, op grond van de feiten er op te mogten' wijzen, dat juist de omstandigheid, dat men in deze gemeente op het gebied van kermissen enz. wat vrijgeviger is,, aanleiding zijn, dat de bevolking daar van een gepast gebruik maakt, in tegen stelling met hetgeen gebeurt in gemeen ten waar men alles wil beletten, en waar, bij het minste wat er gebeurt) vechtpartijen en dronkenschap schering en inslag zijn. Achter de Javastraat werd een per ceeltje grond van 13 vierkante Meter aan den openbaren dienst onttrokken en dit voolr f 2 per vierk. M^ter vtelr- kocht aan den aanvrager P. Oppeneer. De affuitloods, thans overgegaan in eigendom aan de gemeente, wferd vöor f 400 per jaar verhuurd aan den heejJ P. J. Visser, tot ultimo December a.s. op dezelfde voorwaarden waarop deze die thans van den Staat heeft gehuurd, be houdens ondergeschikte wijzigingen. Met 9 stemmen werd benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Sluiskil, de heer E. Clemniinck van Ter- neuzen. thans te Eindhoven. Op no. 1 der voordracht, TI. H. de Lozanne te Axel, waren 3 stemmen ifitgebracht. Aan de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs werden gelden beschik baar gesteld voor de aanschaffing van schoolbanken, Wegens het in gebruik nemen eener 6e klasse. Afwijzend werd beschikt up bet adres van het Hoofdbestuur van den Alge- tneenen Bond van Politiepersoneel in Nederland om subsidie. Goedgekeurd werd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1928. De ontvangsten hebben bedragen f 28.532,37 en de uitgaven f 28.472,99. ue reKemng aer Gezondheidscommis sie le Terneuzen over 1928 werd goed gekeurd in ontvangsten op f 1869.12, in uitgaven op "f 1180.65. Aan den heer V. F. Schelleman Te Sluiskil werd een jaarlijksche retributie van i*I0 toegekend voor het hebben van een voetpad over Zijn grond bij' het station in de Coegorspolder te Sluiskil. Bij de omvraag sprak de heer 'Ha melink zijn afkeuring uit, dat B. en W. door hét plaatsen van boompjes en fiéesters naast den weg naar de be graafplaats een overigens gesidiikt speel terrein, daardoor zooveel hebben ver- E3 In hel kleine dorpje, waar Anneke irnet Vader en Moeder woonde en Va der burgemeester was, waren maar twee winkels, die van den bakker, waar je brood, beschuit, koekjes en zuurtjes koopen kon en het winkeltje van juf frouw Drupsteen, maar je alle andere dingen krijgen kon. Zoo leek het Anneke ten minste, want juffrouw Drupsteen verkocht zoowel be zems als groene spaarpotvarkens, veters', klompen, drop, bloemvaasjes, zeep, wol len kousen, sokken en ander ondergoed, prentbriefkaarten, gekleurde zakdoeken, ja, in den winter zelfs zuurkool en siiij- boonen. Toch ging Moeder nog wel eens naai de stad om inkoopen te doen en Anneke kon zich geen grooter feest voorstellen dan mee le mogen gaan. Zooveel winkels als daar ook waren en zulke mooie! Je kon onmogelijk onthouden, wat er alle maal te koop was. Maar 't allermooiste vond Anneke het toch wel bij „de Kin dervriend", een prachtigen speelgoedwin kel, waar teddyberen, aapjes en hondjes in schommels, auto's en vliegende-hollan- ders zaten, ballen van allerlei grootte, kleur en teekening voor het raam lagen en een „eenige" poppenverzameling was met alles wat poppen en kleine meis jes mooi vinden. Vandaag was de tocht naar „de Kin dervriend", want Oma had ter eere van Anneke's verjaardag een postwissel ge stuurd, waarvoor zij met Moeder koofpen mocht, wat zij het allerliefst had. En na tuurlijk was het „de Kindervriend," waarheen Moeder en Anneke gingen. „Eerst eens voor het ramen kijken," zei Moeder en Anneke vond dat een prachtig plan. Er lagen daar weer een massa mooie dingen, waarvan Anneke onmogelijk had kunnen zeggen, wat zij nu het aller allermooist vond, tot zij plotseling een snoezige poppenbad- kamer zag. De kamer was met friscli wit-en-blauw-geruit papier behangen: net tegels. Ook de vloer zag er zoo uit. De badkuip was natuurlijk heelemaal wit en er waren zelfs een warm- en een koud-water-kraan boven, net als bij de vaste waschtafel in den hoek. Anneke kon er de oogen maar niet afhouden, trok Moeder eens aan een mouw en vroeg: „Zou zou die badkamer niet le duur zijn, Moes?" „We zullen eens naar bbinnen gaan en 't vragen," antwoordde Moeder. Anneke liep achter Moeder aan en haar oog viel daarbij op een paar arme, maar net-gekleede meisjes, die vol be wondering keken naar een pop: een badpop met een rood-en-wit-gestreept badpakje aan. „Mooi hè," zei de kleinste en de groot ste voegde er aan toe: „Zoo'n pop te hebben en in onze teil te laten zwemmen! Maar en er kwam een ouwelijke uitdrukking op haar ge dichtje „dat 's voor ons toch niks! Veel te duur!" Meer hoorde Anneke niet. Zij stapte den winkel binnen, maar de laatste woorden van het arme meisje waren in haar oor en blijven hangen. Moeder vroeg de winkeljuffrouw naar den prijs van de poppenbadkamer en An neke keek Moeder vol spanning aan. ,,'t Zal net gaan," zei Moeder, „als je ten minste dien rijksdaalder uit je spaarpot welke je van Tante Jenny hebt, er bij wilt leggen." Nu, dat vond Anneke best. De juffrouw haalde daarop de bad kamer voorzichtig voor het raam weg en op eens viel Anneke's oog weer op de twee arme kinderen. Zouden die ook wal krijgen? Nee, natuurlijk niet! 't Oud ste meisje had immers gezegd, dat zoo zoo iets niets voor hen was1, veel be duur! En die badkamer zou nog veel duur der zijn dan de pop. „H hebt u niet een nummer klei ner?" vroeg Anneke op eens, die Moeder wel eens iets dergelijks in een winkel had hooren vragen. „Nee jongejuffrouw. We hebben ze maar in één grootte!" luidde het ant woord. „Je mag deze wel hebben," zei Moe der, die 't niet dadelijk begreep. „Ja, maar Verder kwam Anneke niet. maar ze "keek weer naar 'de twee arme kinderen en Moeder begon op eens iets te begrijpen. „Hadt je die meisjes wat willen ge ven?" vroeg Moeder. Anneke knikte. „En wat dan?" vroeg Moeder weer. „Die badpop!" luidde het antwoord. „Wat kost die?" vroeg Moeder nu aan de juffrouw. „Twee gulden, mevrouw! Ik heb ze ook wél kleiner." „Nee, nee; die is juist zoo leuk!" haastte Anneke zich te zeggen. „En wou je dan de badkamer niet hebben?" vroeg Moeder weer. Anneke aarzelde. De badkamer Was zoo snoezig en zoo echt! Electrisch licht ontbrak zelfs niet! Weer viel haar Mik op de beide kinderen en op eens een besluit nemend, zei ze: „Laat mij dan wat anders uitkiezen. Moeder." Onze Janneman is ziek, Ligt maar stil in 't bedje, Dagen heeft dat al geduurd, Ziek zijn is geen pretje. Moeder loopt maar af en aan; Telkens krijgt hij 'n drankje Bitter is het uit die flescn, Want hij zegt geen „dank je". 'k Wou maar, dat hij beter was. O, wat schreit ons moesje. 'k Wil hem een pleziertje doen. 't Arme, zieke snoesje. 't Is in huis zoo aak?lig stil Vroeger was 't vol leven. Zou hij blij zijn met mijn pop? Zal 'k die daad'lijk geven? TRUUS VERDONER— SALOMONS. Moeder vond het goed en na eenig zoeken en kijken werd besloten, dat An neke een groote poppenbadkuip op standaard nemen zou De. auto van _.,de Kindervriend" zou die den volgenden morgen thuis bezorgen. „Geeft u de badpop maar mee!" zei Anneke. „U hoeft 'm niet in te pajk- ken." Met de pop tegen zich aan geklemd verliet Anneke nu, naast Moeder loo- pend. den winkel. Haastig duwde zij het oudste meisje de pop in de armen, ter wijl ze zei: „Voor jou en je zusje!" 't Kind begreep er niets van: zoo'n mooie pop voor haar en Mientje en 't was niet eens Sinterklaas of Kerstmis! Maar toen Anneke's moeder liet twee tal eens toeknikte en zei, dal ze de. pop heusch mochten houden keken vier oogjes Anneke en Moeder stralend aan. Toen de auto van „de Kindervriend" den volgenden morgen de badkuip lie-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5