STANDARD Deze emblemen beteekenen bezuiniging BEURSNOTEERING 17oy8. HET KANAAL AXEL—HULST. UIT STAD EN PROVINCIE WEERBERICHT «- Door Geel. Staten zijn met ingang van 1 Mei j.l. benoemd tot plaatsver vangend lid van den Raad van Beroep voor de directe belastingen in Zeeland, de heerên W Kakebeeke. te Goes en mr. IJ. v. d. Beke Callenfels te V1 i s s i n- gen. HOOG WATER DE BIOSCOPEN. nog iets terecht P. F. FRUYTIER. f AMSTERDAM, 21 Juni. (Slotkoers). Het eerste getal is de slotkoers vaB ËedeD, ljet tweede dien van heden. 6 pet. Ned. '22 104—1035/8. 5 pet. Ned. '18 102Va—101 s/*'. 4i/2 Nederl. '17 993/4—99yt'. "2»/» pet. N. W. Schuld 63y4—635/8'. 3 pet. do. Oblig. 75s/g— 75i/a. 3 pet. do. Certif. 75i/2— 75s/g. Cert. NJ. H. Mij. 170y2-17iy2—169- A. N. I. Handelsb. - '170. A. Kol. Bank 233y2-22iy4 ëx. div. Kon. Petrol. A. 402-404—403i/2-4043/4. Amsterd. Bank 185—1847/8. Gecons. Holl. 1483/4' ex. div. Cult. MJïj. Vorstenl. 158-145-150. Handelsv. Amsterd. 6 47-653 Javasche Cultuur 354-357—360-363. A. Deli Mij. 392-401—393-398. Amsterd. Rubber 250-25iy2—248i/2-250 Ned. Amerik. vaart 65y8—65i/2. Ned. Scheepvaartunie 20?3/8—206y8. Kon. Holl. Lloyd 7i/2—7i/2. Kon. Ned. Stoomb. Mij'. 87i/2—87. A. Paketvaart 228-228. Bank Associatie 663/4— 67. Gouda A. 478-481. Philips A. 867-878-870-875. Anaconda 218—22iy2. ^Steels 1767/s—178i/2. Erie 78y2—79. Union Pacific '227. Common Marine 4y2— 4i/s- Prefered do. 403/4. Maxwell Gr. C v. A. Sy8— 3y2'. Prolongatie 5—5y4. Russen: 'Obl. 1880 iy2—1 Vijf zest. Markt sluit prijshoudend. Wisselkoersen: Londen 12.07y4-12.07y8. Berlijn 59.30—59.37i/2. IWeenen 35.00—35.00 Parijs 9.733/4^-9.733/4. Brussel 34.58i/2—34.56. Dollar Cable 2.49—2.49. Wel zal worden bevorderd, dat de •nabij den overweg gelegen wachters- woning, welke in dit geval wellicht eenigszins misleidend heeft gewerkt, zal worden afgebroken. Hel Tweede Kamerlid Kortenhorst heeft den minister van waterstaat de volgende vraag gesteld: Is de minister in staat en bereid mede te deelen in welk stadium de voorberei ding van de plannen tot het graven van het kanaal Axel—Hulst zich bevindt en welke beslissing de Minister daaromtrent heeft genomen? Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in dea morgen van 21 Juni. Hoogste barometerstand: 773.0 te Brest. Laagste barometerstand: 751.7 te Janmaycn. Meest matige W. tot Z.Wi. wind. Ziwaar tot half bewolkt. Waarschijnlijk eenige regen. Weinig verandering in tempera tuur. Voor het N. wellicht "tijdelijk toe nemende wind en grooteren regenkans. Thermometerstand alhier des morgens 9 uur 61 gr., 12 uur 63 graden. Zondag 23 Juni Zon op 4.39; onder 9.25. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 0.55. Maan op 11.03 v.m.onder 5.05 11.mi. Laatste kwartier 30 Juni. Maandag 24 Juni. Zon op 4.39; onder 9.25. Licht aansteken alle rijwielen, motor- 1 rijtuigen en andere rij- en voertuigen 9.55.' Maan op il.37 n.m.; onder 6.05 v.tnl. Laatste kwartier 30 Juni. Voor de bezoekers van de Belgische badplaatsen zal zeker met vreugde wor den vernomen, dat de lijn van Retran- chement dorp naar Retranchement grens, die aldaar verbinding zal geven aan de electrische tram naar Knocke, op 1 Juli a.s. 71 oor de stoomtram Mij. Breskens— Maldeghem zal worden geopend. Zooals uit de desbetreffende advertentie in dit nummer blijkt, wordt op weekdagen 6 maal en op Zondagen 4 maal heen en weer gereden. De afstand is voor wat de stoomtram betreft slechts 3 minuten. Vergeleken met vroeger zal de reis BreskensKnocke er belangrijk door worden verkort, wat ook aan het vreem- delingenbezoek ten goede kan komen. CF Uit Middelburg. Tot bestuurslid der Ned. Vereeni- ging voor Armenzorg en Weldadigheid is gekozen de heer mr. F. B. Evers, voorzitter der vereeniging tot bezoeken der armen alhier. Door Ged. Staten is benoemd tot commies ter Prov. griffie van Zeeland de heer mr. J. de Vries te Wageningen. In den ouderdom van 63 jaar is 11a langdurige ziekte overleden de heer P. Bosma, in leven directeur van het JIuis van Bewaring en de Hulp-Strafge vangenis te Assen. De heer Bosma werd, naar de Asser Crt. meldt, geboren te Leeuwarden en ving^zijn ambtelijke loopbaan aan als Schrijver op de griffie. Hij ging in 1885 over naar het gevnageniswezen en was o.a. werkzaam als commies bij de strafgevangenis te Amsterdam. Hij werd daarop benoemd tot directeur van "het Huis van Bewaring te Middelburg en na 7 jaar op 15 Augustus 1917 te Assen. 1 De heer Bosma heeft zich een ijverig directeur betoond; hij stond hoog aan geschreven bij het college van Regenten en was een humaan chef voor het per soneel. Ook tegenover de gevangenen ge droeg hij zich altijd even voorkomend en vriendelijk. De teraardebestelling had heden plaats. j Zondag Maandag Dinsdag 25 Woensdag 26 Donderdag 27 Vrjjdag 28 Zaterdag 29 Vlisslngag. Z 0 m e r t ij d. 23 Juni 24 15.22 15 56 16 29 17 05 17 46 6 15 7.01 (Het tijdstip van boog water i« Dorn- :is»rg valt 9-minuten na dat te Vlis airagen). 'en het rijden door gesloten overwegboo- tnen zelfs in steeds meerdere mate voorkomt, kan reden bestaan voor het het vermoeden dat het droevig ongeval op 19 Mei j.l. niet zou liehbenplaats gegrepen indien de overweg Bewaakt ware geweest. De mogelijkheid dat een mailtrein bij een aanrijding van een automobiel, het zij op een bewaakten of op een on- bewaakten overweg ontspoort, kan niet met ontkent worden; 3e kans daarop schijnt echter, ook blijkens het verloop van reeds voorgekomen aanrijdingen uiterst gering en in zooverre bij bewaak- waakte grooter dan bij' onbewaakte, dat bij gene dé aangereden sluitboom een nieuwe bron van gevaar vormt. Zooals ook in het verslag van de commissie van onderzoek in zake de vei liglieid op Apenbare, niet afgesloten 'overwegen is vermeld, wordt liet uitzicht van den weg op 'den spoorweg voldoende geac"ht, zóodat voor hét weder doen be- waken van den overweg geen voldoende 'aanleiding bestaat. Het zou niet juist zijn galleen op gronn van den omvang van een ongeval weder tot bewaking te doen I overgaan van den overweg, waarop die .'aanrijding plaais vond, indien deze,wat uhet uitzicht en den aard van het verkeer -o»- \1 betreft, aan de eischen voldoet. Uit Walcheren. De gemeenteraad van St. Lau rens was tegen Vrijdagmiddag in een spoedvergadering bijeengeroepen voor de behandeling van de voorstellen inzake de electrificatie der gemeente. Alle leden waren aanwezig. De voorz. doet meedeeling, dat 19 dezer aan de N.V. Zeeuwsche Radio Distributie Mij. te ^Middelburg concessie is verleend voor radiodistributie in de geheele gemeente. Het bekende adres van de gemeente Hardenberg inzake belasting betalen ten plattelande wordt voor kennisgeving" aan genomen. Inzake het brandvrij opbergen van archief en andere stukken, waarop bij Provinciaal blad de aandacht is geves tigd, deelt de voorzitter mede, dat order is gegeven hoe bij 'n eventueelen brand moet worden gehandeld. B. en W. ach ten een brandvrije kluis beslist nood zakelijk, doch zouden die niet meer in het tegenwoordige gemeentehuis willen doen bouwen. Ook in verbafkl hiermede zouden B. en W. den bouw van een nieuw raadhuis willen bespoedigen; zij vragen dan ook machtiging aan den raad om daarvoor plannen te doen opmaken, •waartoe z. h. st. wordt besloten. El ectrific atie B. en W. stellen den raad voor om de P.Z.E.M. te verzoeken in het gedeeltei, van de gemeente, dat door haar zal worden geëlectrificeerd van af mijlpaal 2 tot aan het wegje van Lorier geen bovengrondsch, doch een ondergrondsch laagspanningsnet aan te leggen. De meer dere kosten hiervan zullen ongeveer 2900 gulden bedragen. Wordt het aan de Prov Staten gedaan voorstel aangenomen dan zullen van deze meerdere kosten 25 pet, voor rekening van de P.Z.E.M. en 75 pet of f 2179 voor rekening van de gemeente komen. Wanneer reeds thans gerekend zal worden op een kabel, waarop eventu eel de straatverlichting zal kunnen wor den aangesloten, wordt dit Bedrag f620 liooger. Voorts stellen B. en W. voor aan de bewoners die zich in dit gedeelte voor aansluiting laebben opgegeven een gratis lichtpunt le verstrekken, waarvan de lotaalkosten f 240 bedragen, zoodat in het geheel de gemeente voor een uitgave van f 3039 zal komen te staan. Wordt hiervoor een leening aangegaan voor den tijd van 30 jaren, dan zullen de jaarlijksche kosten ongeveer f 180 bedra gen. Wethouder Van t Hoff licht deze be langrijke kwestie uitvoerig toe. Hij geeft een overzicht van wat in den laatsten tijd is gedaan en mede ten gevolge van het besluit, dat een gedeelte der gemeente door Middelburg zal wor den geëlectrificeerd zijn de resultaten meer dan bevredigend. Deze vergadering moest spoedig plaats hebben teneinde de mogelijkheid te ope nen, dat wanneer de Raad besluit tot een ondergrondsch net, de daarvoor be- noodigde kabel nog deze week besteld kan worden en getracht wordt deze dan tegelijk met den hoogspaningskabel te leggen. Het aantal opgegeven aansluitingen bedraagt thans 130, B. en W. hebben on middellijk pogingen aangewend bij de P. Z. E. M. dat bet aantal aansluitingen in het gedeelte, dat door Middelburg wordt geëlectrificeerd, zullen medetellen voor de berekening van het percentage aan sluitingen. Zij hebben hierbij succes ge had, zoodat dus geen nadeel van deze omstandigheid zal worden ondervonden1. Thans zijn de onderhandelingen met de P.Z.E.M, over den'vast te stellen prijs nog loopende, zoodat nog geen prijs kan worden genoemd, deze zal echter in elk geval beneden de 45 cent komen, gezien het aantal aansluitingen. De heer Simonse, die uit de dagbla den heeft moeten vernemen, dat een ge deelte van de gemeente door Middelburg zal worden geëlectrificeerd, vindt het opmerkelijk, dat B. en W. hierover nim mer eenige mededeeling hebben gedaan. Waar deze maatregel nog al ingrijpend is, al gelooft hij, dat ze voor onze ge meente wel meer licht- dan schaduwzij den heeft, vraagt hij of B. en W. wel licht geen mededeelingen hebben kun nen doen omdat ze zelf niets wisten. Weth. van 't Hoff deelt mede, dat B. en W. nog steeds geen officieel bericht heb- ien ontvangen; alles wat in deze is ge leurd, is buiten B. en W. gegaan. Het genomen besluit berust op een in 1922 door Ged. Staten aan Middelburg ver leende concessie. Waar er geen enkel nadeel {uitgezonderd het verschillend voltage) doch wel groote voordeelen voor gemeente en ingezetenen aan verbonden zijn, willen B. en W. in het formuleeren van deze kwestie mqar niet al te fijn gevoelig zijn. Men kan het ook opvatten, dat hier niets nieuws is, doch dat alleen thans uitvoering zal worden gegeven aan een jaren geleden verleende concessie. De heer Kwekkeboom vindt de voor stellen van B. en W. prachtig. Hij zou echter gaarne zien, dat het aansluiten van perceelen buiten de kom gemakkelijker werd gemaakt en dat de gemeente tege moet kwam aan de door de P.Z.E.M. te stellen garantie. Hij vraagt of B. en W. bereid zijn de gemeente in de kosten te doen bijdragen. Op een mededeeling van weth. Van 't Hoff, dat B. en W. deze aan gelegenheid onder hunne aandacht heb- aen, doch geen voorstel hebben en een vraag aan den heer Kwekkeboom of hij een geschikte oplossing weet, antwoordt de heer Kwekkeboom, dat hij de gemeen te een gedeelte van het bovengrondsche net buiten de kom zou willen laten beta len. Weth. Van 't Hoff deelt mede, dat B. en W. hiervoor zeker geen voorstel zullen doen, omdat de gemeente dan gaat betalen, wat door de P. ?Z. E. M. moet worden betaald. De heer Boon brengt allereerst een woord van lof aan het college van B. en W., dat zich voor de electrificatie zooveel moeite heeft gegeven. Hij zal gaarne meegaan met de voorstellen van B. en W-, doch dringt er ernstig op aan, dat B. en W. zullen trachten een regeling te vinden, dat onder zekere omstandig heden de gemeente een gedeelte van de garantie op zich neemt voor de door de buiten de kom gelegen aangeslotenen te stellen verbruiksgarantie. Hij acht 't noodig, dat de gemeente iets zal doen voor de verafwonenden. Weth. v. 't Hoff deelt mede, dat deze gedachte de sym pathie van B. en W. heeft en dat in dezen geest reeds is gecorrespondeerd met de alhier bestaande electrificatie- commissie. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. thans aangenomen evenals een rooi- lijnwiiziging voor het bouwen van een transformatorhuisje tegenover het ge meentelijk bouwterrein. Bij de rondvraag vraagt de heer Kwekkeboom of B. en W. ook bij Mid delburg op spoed hebben aangedrongen inzake de electrificatie, welke vraag be vestigend wordt beantwoord. Ook vraagt de heer Kwekkeboom of B. en W. voor het gezamenlijk maken van de huisinstal laties hebben laten inschrijven, omdat vele installateurs hierop happig zijn. Wet houder van 't Hoff antwoordt, dat van dat happig zijn weinig is gebleken, aan gezien zich behalve de heer Wolders slechts één heeft aangemeld, wiens prij zen echter ondanks een tweede verlaag de prijsopgave nog hooger zijn dan van den genoemde. Hij zet breedvoerig uit een welke motieven geleid hebben tot het besluit om niet te doen inschrijven Gebleken is echter, dat de collectieve aansluiting tegen zeer verminderden prijs geschiedt. Nadat de voorzitter nog heeft mede gedeeld, dat de klinkers voor den Gol steinschen weg zijn aangekocht, sluit hij de vergadering met dankgebed. Twee waarborgen voor goede kwaliteit Overal, waar U de bekende A. P. C. pompen aantreft is Motorspirit en Standard Mo tor Oil verkrijgbaar, zuiver en onvervalscht. Standard Motor Oil wordt thans ver kocht «it flesschen en tn verzegelde bossen van 2, 5 en 20 Liter. gtandard Motor Oil en A. P. C. Motor Spirit geven maximum kracht en minimum reparatiekos ten. De praktijk leert den automo bilist en den mfotorrijder, dat de grootste bezuiniging ligt in het gebruik van benzine en olie, die volkomen bij elkaar passen. Ervaren motorrijders zouden meer willen betalen Er zijn duizenden automobilisten en motorrijders, die U kunnen vertellen, dat zij uitsluitend A.P.C. Motor Spirit en Standard Motor Oil gebruiken. Zij besparen - U kunt dit ook Op reparatiereke- ningen zoowel als op afschrijvin gen. U zult veel meer pleizier van eiken rit hebben, wanneer U zoowel benzine als olie bij laadt aan de pompen met deze emblemen. Maximum kracht tt* en bescherming Standard Motor Oil is altijd van dezelfde voortreffelijke kwaliteit. Het is verkeerd nu eens het ééne merk en dan weer het andere te beproeven. Standard Motor Oil is immers steeds uitstekend en overal verkrijgbaar, waar A.P.C. Motor Spirit verkocht wordt. American Petroleum Company, Gebouw Petrotea, 's-Gravenhage (Ingez. Med.), Men verzoekt ons plaatsing van het volgende Ter aanvulling op ons bericht betref fende den rijtoer van Z. K. H. den Prins en de leden van het Roode Kruis door Walcheren, vermelden wij nog dat het gezelschap voor den ingang van het Badhotel werd opgewacht door den bur gemeester en den gemeenteraad van Domburg. Eerstgenoemde, de lieer L. J. van Voorthuysen sprak' den Prins en zijn gezelschap toe, wees op het prach tige werk' door het Roode Kruis verricht, zoowel in oorlogs- als in vfedestijd, een werk dat door Domburgs lioogen gast werd beschouwd als een belangrijk deel van zijn levenstaak, en zeide zich ge lukkig te achten dat de Prins en zijn gezelschap op hun tocht door „Zeeland's tuin" de uitnoodiging van het gemeente bestuur hadden aanvaard om op Dom burg's grondgebied de namiddagthee te gebruiken". Z. K. H. de Prins beantwoordde den burgemeester in eene zeer waardeerendei rede, waarin hij Domburg als badplaats veel lof toebracht. Hierna werd de thee geserveerd a,an Electro. De Carmen van Sankt Pauli heeft t temperamentvollehet provocante, het „si je t'aime, prend garde a toil" ba rer beroemde Spaansche naam'genoote Ook hier een jonge maft. een brave, rechtschapen borst (Willy Fritsch), die door oog-gelonk en lieup-gewieg tot het verzake van zijn plicht wordt verleid de nachtwake op een schip in de haven van Hamburg. En dat terwijl allerlei lu guber gespuis op den loer ligt zjjn slag te slaan, zoodra de duisternis dit toe laat De gevolgen blijVen .dan ook niet uit; spoedig staat Willy, in plaats van op de scheepsplanken, op de keien der wreede wereldstad. In zulke gevallen is de zeemanskroeg het begin van kwaad tot erger. Kwaad gapt 't dan ook in derdaad, doch dan keert de kans. Want deze Carmen blijkt er aan het eind van zes acten een geweten op na Te hou den, waar ze alle bedenkelijke geco- quetteer van vroeger in eens mee goed maakt, zoodat 't schijnt, dat er van Wil ly's zeemanscarrière talrijke met bloemen versierde tafeltjes iklomt. Willy Fritsch met de jeugdige op en om het groote gazon van het Bad hotel: met de bloeiende hoornen maakte het geheel op dezen laatsjten maar pr.ach- tigen lentedag een fleurigen indruk. Ten slotte begaf de Prins zich langs het strand met den burgemeester naar diens woning, waartoe hij den wensch te kennen gegeven had, en vertrok van daar langs den Noordweg naar Middel burg. Uit S ch o u wen-D ui ve 1 and. Die surnumerair J. B. Kloosterman, gedetacheerd aan de Inspectie dér Di recte Belsatingen euz. te Zierikzee, is belast met de waarneming van het kantoor der Inspectie en Accijnzen te Schiedam. De correspondent van 'het Hand. uit Zierikzee meldt Het marine-vliegtuig W| 69 is wegens defect tegen het strand te Westerscbou- wen geslagen, west van het kustlicht. De bemanning heeft hulp gevraagd. De red dingboot van Burghsluis is nabij. De 15-jarige L. J. B. te Ooslter- laud kwam Woensdagmiddag j.l. inden Oudheiligeweg, zoo ongelukkig van zijn fiets te vallen, dat hij bewusteloos aan den weg bleef liggen. Een juist pas- seerende auto nam hem op. De val was zoo hevig, dat hij enkele tanden stuk viel, terwijl zijn gezicht deerlijk ont veld werd. o Uit Tholen. "Met ingang van 24 Juni a.s. is be- •noemd tot buitengewoon opzTchter bijl het vyaterschap „Schouwen!", district .Scharendijke, de heer J, H. Le Grand, thans als zoodanig werkzaam bij het cal. waterschap Scherpe nis'se. (Voor verder Stad het Tweede Blad. en Provincie zie frischlieid van zijn spel en de sympathie van zijn uiterlijk; Jenny Jugo het canail le in persoon, beiden knappe Ufa-artis- ten. Voortreffelijk gekozen waren weer de typen van de smokkelaarsbende. En het unheimische in Hamburg's haven- kwartie: Sankt Pauli! Flora. Rod la Rocque weer eens. Dan weten we zoo ongeveer welk genre we le zien kp^gen. Want Rod is een jongeman, die van de veelbewogenheden des levens houdt. En die worden nu eenmaal meer in het „donkere" gedeelte dezer wereld gevonden dan in het Londensch West énd Daar op te komen voor recht en rechtvaardigheid, niet met pamfletten en woorden, maar met pistolen en vuisten is Rod s lust en leven. Al maakt hij van die ingedriënlen wel eens een te jgroot ge bruik dan voor zijn toekomst verkieselijk, is. Maar hij bereikt zijn doel redt een lief meisje" uit de handen van een col lectie boevenpak, en zal met haar zijn verdere levensdagen slijten. Rod speelt •deze volkomen a la Rod, en geeft er al de vereischle sensatie aan. Silverking het paard film-acteur, wat bovenal telkens weer een kras staaltje dressuur, en regie is. En dat ook telkens weer bewondering weet te wekken voor de schranderheid van dezen nuttigen vriend van den mensch, vooral van den cowboy. In casu van dezen Cowboy (Fred/Thomson), Fred, Silverking en eenige padvinders maken hier een boei end. prettig verhaal van. In den ouderdom van 77 jaren is Donderdag te Honte-nisse overleden de heer P. F. Fruytier, oud-lid der Twee de Kamer. De thans overledene is op 'l Februari 1852 geboren en werd opgeleid voor den den landbouw. Tot 1885 is' hij dan ook praktisch landbouwer geweest. In Sep tember 1901 werd hij lid van de Tweede Kamer, waarin hij tol de verkiezingen in

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 2