Bezoekt Lochem en Barcbem No. 14& Zaterdag 22 Juni 1929 172* Jaargang De Plaatsvervanger. SPAARBUSJE RENTE 4.08 °|0 FEUILLETON KAMEROVERZICHT BANK-A8BOCIATIE DIT is gratis ter beschikking houders onzer SPAARBOEKJES BINNENLAND. (Ingez. Med-). Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. EERSTE BLAD. Abonnement! prijsp. kwartaal: voor Middelburg en agentschap Vlis- iingen f 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- t e n 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels f2,10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet gfooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ten geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cenf extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 nor en des ZA TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. DE MORTUIS NIL NISI BENE Het is merkwaardig zoowel als ver makelijk, schoon het eigenlijk met ©en begrafenisgezicht aangekondigd behoor de te worden, maar: het liberalisme is dood, morsdood, als een pier. In vroeger jaren, zoo'n halve en driekwart eeuw ge leden, nu ja, toen hebbeu ze nog wel eens iets goeds gedaan, maai- nü is liet afgeloopen. Uit. Tot dat inzicht, hoe ongelooflijk dwaas het den tegenwoordigen liberaal, die in de veronderstelling leeft, zich lekker als kip te gevoelen, ook toeschijnt, moet hij en een ieder wel geraklen, die in deze dagen verkiezingsvergaderingen van po litiek andersgezinden bezoekt. Want of men nu naar de sociaal-democraten aan onzen linkerkant, of bijvoorbeeld de christelijk-historischen aan den rechter kant, gaat luisteren: aan het slot van de redevoering, wanneer de orator de an dere partijen even moet afmaken, om zijn hoorders duidelijk te doen inzien, dat zij slechts bij hem en de zijnen heil zullen kunnen vinden, dan is het stee vaste gewoonte om heel kort en krachtig te verklaren: „de liberalen behoef ik niet over te spreken, want het liberalis me is dood!" De c.-h. spreker zegt het misschien met een beminnelijken glimlach en de soc.-democraat wellicht met een verach telijk schouderophalen, maar: dood zijn ze. En daarom worden er dan meestal nog een paar vriendelijke woorden aan toegevoegd het kan immers geen kwaad? over Thorbecke en 1848 en zoo meer. De morluis nil nisi bene van de dooden niets dan goeds. Het is merkwaardig en vermakelijk. door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door 0. M. G. de W. 97) HOOFDSTUK XXXII. Het was een vreemde dag, de dag, die toen volgde. Betty's gezicht straal de, niettegenstaande; alles wat de meeste menschen moeilijkheden zouden noemen. „Voor het eerst heb ik hét gevoel een eigen huis te hjebben," zei ze. Ze zei dat 's morgens aan. het ontbijt, dat dien morgen een heel andere maal tijd was dan hetgeen men tot nu toe op tafel gezet had. Zij keek naar haar man, die met een ei zat te tobben. „Ik heb altijd gehoord, dat de Gorn- "wailers geen grooten aanleg hebben voor koken. Het schijnt, dat iemand ge probeerd heeft hoe lang een ei moet koken om het zoo h|ard als een kogel te maken, waarmede men door een dikken plank kan heenschieten. „Dat heeft Faith gedaan. Phoebe zegt, dat ze niet veel verstand heeft van koken en dat het eenige wat ze doen Maar het is nog iets anders: in„iiooge mate verheugend. Want wanneer men poogt door te dringen tot den grond van dit dwaze doodverklaren van iets springlevends, dan ontwaart men al dra dat het is öf een dooddoenertje, een kletspraatje dus, öf een eenigermate Freudiaansche wenschvervulling, voortspruitende, zoo al niet uit vrees, dan toch zeker uit be duchtheid voor de zoo nationale, zoo door en door Nederandsche liberale be ginselen, voor de staatkundige richting, die steeds nog meer dan eeriige andere geworteld is in het wezen van ons Volk. Het is trouwens ook kinderachtig oï kinderlijk. Men ziet het wel vaker: wan neer kleine Wimpie des nachts als er brand is ergens, mee wil, dan zegt de vader of moeder meer handig dan op recht: „ga jij maar slapen hoor, d r is toch niets te zien". Ze weten echter wel beter en Wimpie gelooft het in z'n hart toch ook niet recht. De politieke redenaars en schrijvers, die het liberalisme om den haverklap doodverklaren in deze dagen, weten óók wgl beter. En men kan er van overtuigd zijn, dat geen enkele vrijzinnig denkende zich door dat bakerpraatje zal laten verleiden, op een andere partij te stem men dan op die der liberalen, wier ge zondheid waarlijk niet te wenschen over laat. Integendeelwe gaan vooruit. Er is reeds op gewezen, hoe in België en in Engeland de liberalen bij de kort geleden gehouden verkiezingen aan stemmen- en zeteltal wonnen; in eerst genoemd land heeft deze liberale voor uitgang zich bij de provinciale verkiezin gen bestendigd. Ook in Nederland mag voor de libera len stemmenwinst en, als men niet al te veel stemmen verknoeit aan prutspar tijtjes, waarschijnlijk ook wel zetelwinst verwacht worden. Deze verwachting is nu eens niet gebaseerd op den wensch, die vaak de vader van de gedachte is, 'maar op deugdelijker overwegingen en rekenkundige beschouwingen Aan het slot van zulk een gedegen redactioneel artikel in De Vrijheid van 11 Juni j..l. komt de schrijver lot de gevolgtrekking, „dat de verwerving van een tienden zetel (om van andere mogelijkheden te zwij gen) volstrekt niet ondenkbaar behoeft te worden geacht". En die eene zetel behoeft het nog gezegd te gorden? kan bij het zeer labiele evenwicht tusschen rechts en links, juist voor deze verkiezingen weer van groot belang zijn. Wat zal Zeeland ditmaal hebben te presteeren, om in den ren naar dezein tienden zetel niet te kort te schieten in zijn plicht? Hetzelfde-artikel in De Vrijheid bevat ook beschouwingen omtrent de kansen der liberalen in de verschillende kies kringen. Van den kieskring Middelburg, door de liberalen met Dordrecht gecom bineerd, kan de schrijver voor 1922 en 1925 weinig goeds zeggen. Maar no. 2 der liberale lijst, Borciilo's pittige bur gervader en eerelid van de Ver. tot bevordering van de belangen van Zeeuwsch Vlaanderen, jhr. ir. R. R. L. de Muralt, schrijft hij dan: „Werkjt zoo hard, dat vooruitgang bijna niet kan uitblijven". Dat is ons nog wel wat al te academisch-voorzichtig gezegd: er moet kan is visch koken totdat ze zacht is." „O, nu begrijp ik het: hoe langer je visch kookt hoe zachter ze wordt. Misschien heeft ze hetzelfde van eieren gedacht en daar heeft ze zich in vergist. Ben je van plan geen andere dienst boden in hufls te nemen dan deze twee zusters? Voor hoe lang? John Eva en zijn vrienden waren weg. Terwijl het kleine groepje rondom het bed van den stervenden man had ge staan, had Eva van hetgeen hij als een goede gelegenheid beschouwde gebruik gemaakt om de kamer uit te sluipen. Zijn vrienden waren hem gevolgd; zon der iets te merken van het corps politie agenten, waarvan melding gemaakt was, waren zij er vandoor gegaan en hadden het grondgebied van Monniksland verla ten. Zij hadden pas later gehoord, dat dit was onder oogluikende toestemming van hen, die ze veronderstelden hiem te willen arresteeren. „Wij hadden afgesproken,." vertelde Barry haar later, „dat men hun de kans zou laten te ontsnappen. Wij hadden ze natuurlijk gemakkelijk kunnen arres teeren; er was politie genoeg op de ]>een. Maar ik wou liever hierin niet persoonlijk ingrijpen. Het zou geen aan genaam begin zijn geweest van ons hu welijksleven, aan te vangen met eenige misdadigers te vervolgen en het publiek en er zal vooruitgang komen waar om zou de opleving van de liberale ge dachte in Zeeland niet doorwerken? Hier zoo goed als elders! De Vrijheidsbond behaalde in 1925 in kieskring XII 10.597 stemmen, de bijlijst Staalman-Ter Hal 1.525, tezamen 12.122. Daarbij mogen in hun geheel gevoegd worden de 682 stemmen van het toenmalige Vaderlandsch Verbond, dat thans zoo ongeveer in de Liberale Staatspartij is opgegaan. Hetgeen dan voor 1925 een totaal oplevert van 12.804 liberale stemmen in Zeeland. Op dezelfde wijze het stemmenaantal voor Dordrecht berekenend, komt men dan voor deze gecombineerde kieskrin gen met gelijke lijsten, voor '1925, tot een totaal aantal liberale stemmen van 35.957. De kiesdeeler was toen ruim 30.000 en dat beteekende dus de ver kiezing van no. 1 der lijst. Nu rekenen wij er op, dat Zeeland stellig meer dan 15.000 liberale stgpimen oplevert en dat de beide kieskringen ten minste de 40.000 zullen halen, zoodat wij naast den eenen vasten zetel voor no. 1 van onze lijst, mr. G. A. Boon, nog mét een royaal overschot het onze kunnen bijdra gen voor den tienden liberalen zetel in de komende parlementaire periode. Men kan het met de liberalen oneens zijn, ze te vuur en te zwaard bestrijden maar tegen de minachtende doodver klaring door onze politieke tegenstan ders hebben wij den 3en Juli met luider stemme en vele stemmen protest aan te teekenen. Van de dooden niets, tenzij iets goeds. Eerste Kamer. Zitting van Vrjjdag. Een korte zitting vóór de verdaging tot Woenfedag 10 Juli. Snel gingen er, zooals we gister zagen, diverse ontwerpen er door. Geen onbelangrijke, daarom De aardolieconcessie aan den heer J. A. Hoogenboezem had geen discussie, doch werd aangenomen met 23 tegen 7 stemmen. Tegen de vrijz.-democraten, de soc. dem. behalve de heer Wibaut. De wijziging der begrooting van het Zuiderzeefonds, ontlokte den heer Ver kouteren de opmerking, dat het wel leek, dat de schatkist werd drooggelegd inplaats van de Ziuiderzee. Ergo: gaat daar niet mee door, want het wordt 'n financieele strop. Veel sympathie kreeg hij voor die beschouwing niet, al be treurde Minister v. d. Vegte met hem, dat het werk financieel is tegengevallen. Doch daarom hoeft Lely's grootsch plan nog niet onafgedaan gelaten. De bepalingen over de ouderlijke macht en de voogdij passeerden spoedig den hamer, evenzoo de bekende hervor mingen en liet strafstelsel, al betreurde de heer Hermans -dat de minister geen afzonderlijke regeling had voorgesteld voor politieke gevangenen. Doch minister Donner meende, dat in bewaring stelling van politieke gevan genen weinig zal voorkomen. Spoedig ging er door de wijziging] in het Wetboek van Koophandel. Hierdoor worden dan besloten vennootschappen van den publicatieplicht ontheven. Den Minister wérd er hulde voor gebracht. Ten slotte de wijziging der Bankwet 1919. De heer De Veer (a. r.) betreur)de het, dat de Minister vasthoudt aan zijn dus in te wijden Sm dingen, die we liever niet besproken hebben. En mr. Carthy stemde hierin toe. Ik denk dat de schrik er bij de heeren zoo diep in zit, dat het mij niet zou verbazen indien ze het land trachtten uit te komen. De polite zal een dagvaardiging uitschrijven voor een paar van die mannen, en het zou mij niet verwonderen als zij al weg waren." Hij zag zijn vrouw lachend aan. Wat hij precies meende was niet duidelijk, maai' hij bleek een goed profeet ge weest te zijn. Het allerliefste huis waar mr. Claude Herbert woonde, de mopiste jongelui's inrichting van de lieele stad, zag zijn bewoner nooit weer. Zijn kan toor werd eenigen tijd waargenomen door een klerk, maar werd weldra ge sloten en bleef gesloten, maanden en jaren lang. Op den morgen van den dag, toen het .huis voorgoed gesloten werd, verscheen er iemand die de bedienden uitbetaalde en hun ontslag gaf. Een poosje later werd de inboedel in ver huiswagens gepakt, „Te Kuur" op de ramen van het Kuis geplakt en het huis bleef leeg staan. Claude Herbert scheen goede zaken gedaan te hebben, maar toch niet zoo goed als hij gehoopt en verwacht had. Misschien heeft hij den naam Claude Herbert opgegeven en is naar zijn geboorteland teruggekeerd, Werlheim Gompertz 1834 en Gredi tvereenigitig 1853 N. V. GEVESTIGD TE AMSTERDAM. KANTOOR MIDDELBURG, VLASMARKT K 145 (Ingez. Med.) standpunt, dat de naamlooze vennoot schappen achter hun naam de letters N. V. moeten plaatsen op alle gedrukte stukken. Voor de Nederl. Bank stuit dit, volgens den Minister, op onoverko melijke bezwaren, waarom hij daarvoor een afwijking voorstelt. Doch voor vele andere naamlooze vennootschappen be staan dezelfde bezwaren. De bepaling is volgens den heer De Veer overbodig. Het eenige gevolg van het niet vermel den van den volledigen naam van een (naamlooze vennootschap zou ziju, dat men. kan meenen, te doen te hebben met een privaat persoon. De Minister van Justitie, de hee)r Donner, betoogde, dat de Nederland- sche Bank in zooverre iets bijzonders is, dat haar karakter van N.V. in de wlat vastligt en dus bekend is. Bovendien hebben de circulatiebiljetten wel iets bijzonders. Zij keeren weer terug bij de bank, die voortdurend nieuwe moet uit geven. De vraag of het voorschrift noo- dig is, kan voor enkele bijzondere geval len wel betwist worden, doch door dit voorschrift wordt vastgesteld, dat men niet met een N.V. te doen heeft als de aanduiding in den ilaam ontbreekt zoo dat men daaromtrent nooit in het onze kere kan verkeeren. Men moet dit voorschrift in de practijk laten ingroeien, dan kan men later altijd zien of men er hier en daar van af moet wijken. De heer De Veer verzocht aantee- riing dat hij geacht wil worden te heb ben tegengestemd, waarna het ontwerp wordt aangenomen z. h. st. Dus op 10 Juli de fin. betrekkingen tusschen rijk en gemeenten en het -Sui- kerwetje. ■R Inlichtingen verfraaiïngsgezelschap BB (Ingez. Med.) DE OVERVAL TE WILLEMSTAD Het Tweede Kamerlid de heer Duys heeft den minister van Koloniën de vol gende vragen gesteld Is het j uist, dat de regeering vrijwel terstond na het gebeurde op Curasao haar leedwezen heeft doen betuigen aan de Venezuelaansche regeèring, medé wè- gens den dood van den garnizoenscom- waar hij als een rijk, geach't man een hoogen ouderdom bjeeft bereikt. De geachte firma, advocaten en pro cureurs, de heeren "Wilson en Skaines, hebben de zaken ook aan den kant ge daan, tenminste in Engeland. Men zegt, dat zich in New-York een procureur heeft neergezet, die veel practijk schijnt te krijgen, vooral van menschen van een ©enigszins twijfelachtig karakter, en die man lijkt sprekend op George Wilson. Van John Eva hjeeft men niets meer gezien of gehoord. Dien nacht is zijn vrouw met hem meegegaan, een verkla ring waarom het ontbijt den volgenden morgen zooveel te wenschen overliet. Wat zij wezen mocht, zij was een uit stekende keukenmeid, terwijl haar man een artist was in tafeldekken en be dienen. Mevrouw John Barry, diie wij reeds eenigszins hebben leeren kennen, is van meening, aat haar man meer van dat merkwaardig echtpaar af weet dan hij zeggen wil. Den volgenden morgen zei Betty tot hem: „Phoebé maakt zich ongerust over haar oom en tante. Dit is niet meer dan natuurlijk, het zijn toch. haar oom- en tante. Ik geloof, dat zij denkt dat er iets vreeselijks met hen gebeurd is; zij kan er 's nachts niet van slapen. John Barry nam zijn sigaar uit den mond en bekeek de asch met veel aan Aan het kiezeu van een beroep voor uw kind, kan niet genoeg zorg worden besbed. De Vereeni- ging voor Beroepskeuze wil er U behulpzaam bij zijn. manaant van La Vele en Coro, generaal Lacle? Is het juist, dat door de regeering,; tenminste tot op 15 Juni j.L, nog steeds was nagelaten aan de naaste familie vafi wde op Curasao gedoode Nederlandschej mindere militairen eenig bewijs van deelneming te zenden? Indien dit laatsté juist is, is de regeering dan bereid, mede te deelen, waaraan zulks eén verschil in gedraging is toe te schrijven? Wat is de regeering van plan te doen met betrekking tot de begrafenis dier gedoode militairen en ten opzichte dier nagelaten betrekkingen? Hét Tweede Kamerlid, de heer L. L', H. de Visser, heeft den Minister van Defensie gevraagd, of 't juist is dat zon der voorafgaande bespreking of goed keuring van het Nederlandsche parle ment, de torpedojager ,Kortenear" en andere Nederlandsche oorlogsschepen naar West-Indië zijn gezonden; of de regeering dan bereid is de in verband met de incidenten te Curasao genomen maatregelen oogenblikkelijk on gedaan te makfen, de uitgezonden oor logsschepen terug te roepen en aan "de Tweede Kamer uitvoerige en nauwkeu rige inlichtingen te verstrekken omtrent de gebeurtenissen te Curasao; is de regeering bereid te verklaren, dat zij de regeering van Venezuela in geen enkel opzicht zal ondersteunen! en tegenover de revolutionnaire, anti-impe rialistische volksbeweging in dat land, een houding van volkomen neutraliteit zal aannemen? HET ONGELUK BIJ RILLAND- BATH. Op de vragen van het Eerste Kamer lid den heer De Muralt, betreffende een aanrijding op den onbewaakten over weg nabij Billand Bath, heeft de minis ter van Waterstaat o.m. geantwoord: Hoewel afsluiting en bewaking, blij kens de ervaring, geen afdoend middel zijn tegen aanrijdingen op overwegen! dacht. „Zeg haar maar, dat haar nachtrust niet verstoord behoeft te worden door onrust of vrees voor haai' oom en tante.- Meer zei hij niet. Zijn vrouw had er wel graag nog wat meer van geweten, maar zij kende hem nu genoeg om te weten, dat het niet gemakkelijk was hém te laten spreken over dingen waarover hij liever wilde zwijgen. Zij bracht de boodschap op haar manier aan Phoebé over. „Je oom en tante maken het best, zegt mijnheer Barry, tenminste, al zei hij het niet precies, zoo meende hij het. Het zou mij niet verwonderen als ik je binnenkort niet wat bijzonderheden kon vertellen. Phoebé, waarom trouw je niet?'1 De overgang was wel plotseling; een feit dat 't meisje, naar haar blik te oordeelen, zich volkomen bewust was. „Hoe zou dat kunnen, hij 'hieeft geen geld. Er wordt den laatsten tijd haast geen visch gevangen daar te Diurgan; hij kan haast geen drie gulden in de week verdienen en hoe kunnen we dan trouwen; hij moet zijn vader onderhou den." (Slot volgt.)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1